גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נתניהו: עוד לא מאוחר מדי, אפשר לעצור את ההידרדרות לבחירות

לדברי ראש הממשלה, גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט מסיבות אישיות ● נתניהו התעלם בדבריו מדרישת כחול לבן להעביר תקציב בהתאם לסיכומים בין המפלגות ● גנץ בתגובה: "הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה"

בנימין נתניהו  / צילום: אמיל סלמן/הארץ, שלומי יוסף
בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן/הארץ, שלומי יוסף

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (ד') כי "בימים דרמטיים כאלו לא צריך ללכת לבחירות. עם ישראל רוצה חיסונים ולא תשדירי בחירות. צריך לשים את הפוליטיקה בצד. גנץ צריך להרים את האמברקס ולעצור את ההידרדרות לבחירות. הוא צריך להתנהג באחריות. זה עוד לא מאוחר מדי. אסור לגרור את המדינה לבחירות כשאנחנו צריכים להילחם בקורונה". הצהרתו של נתניהו הגיעה בעקבות אישור החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית.

בדבריו נתניהו התעלם מדרישת כחול לבן להעביר תקציב בהתאם לסיכומים בין המפלגות.

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ אמר בתגובה לדבריו של נתניהו כי "נתניהו, תמה עת התרגילים. נגמר מסע ההסתרות והשקרים - הגיע מבחן המעשים. דווקא בגלל האתגרים  הגדולים שלפתחנו, הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה. כולנו יודעים את האמת, גם אתה- אם לא היה משפט - היה תקציב. אם לא היה משפט הייתה ממשלה מתפקדת. אם לא היה משפט - הייתה אחדות. האחריות עליך ורק עליך".

בנוסף אמר נתניהו כי "אנחנו נמצאים בימים דרמטיים במדינה שלנו. המלחמה העולמית בקורונה ממשיכה במלא עוזה. אני עוסק בכך יום יום שעה שעה יחד עם שר הבריאות. לפנות בוקר דיברתי עם מנכ"ל חברת פייזר ומנכל חברת נובומקס. המדיניות שלי היא להביא כמה שיותר חיסונים מכמה שיותר מקורות וכמה שיותר מהר. אנחנו גם מטפחים ייצור עצמי. החיסונים הראשונים יגיעו בקרוב. אבל עד שיהיו לנו חיסונים לכל אזרחי ישראל זה ייקח עוד כמה חודשים טובים ועד אז יש לנו משימה לשמור על ההנחיות ולעזור לעסקים ולכלכלים.
"אנחנו יכולים לעשות את זה בזכות הפיכת ישראל למעצמה של הייטק וגז. יש לנו הישגים כבירים במאבק בקורונה. החשוב ביותר הוא שהצלנו חיים רבים. קצב התמותה בישראל קטן בהרבה ממה שקורה במדינות אחרות ברחבי העולם - בדיוק בגודל שלנו. שם התמותה פי שתיים עד פי חמישה. אם לא היינו מקבלים החלטות קשות לא היו מתהלכים בינינו רבים.
"גם אצלנו התחלואה עולה. עד שיגיעו החיסונים יתכן שנצטרך להדק הגבלות. עכשיו אלה ימים דרמטיים כי יש אתגרים ביטחוניים לא פשוטים. האויבים שלנו מנסים לפגוע בנו כל הזמן. אלה ימים דרמטיים גם כי אנחנו עושים שלום".

נתניהו הוסיף ואמר כי "עד לפני שנה ניהלתי ממשלה שהחזיקה מעמד חמש שנים שלמות. זה לא בשמיים. אם כחול לבן יעצרו את תהליך פיזור הכנסת יכולה להיות אחדות. אבל לא יכולה להיות אחדות כשהם אופוזיציה מתוך הקואליציה.
"למשל הוועדה על המינויים שהסכמנו להקים. הם לא היו מוכנים. למשל שהם מעלים דרישות פופוסליסטיות. הייתי צריך להיאבק נגדם. בממשלה הזו התחלואה מתחילה לעלות ואני רוצה לעצור את זה ולא יכולתי. מדברים על ממלכתיות ומקימים ועדות חקירה תפורות. אני יודע שאפשר אחרת. שצריך אחרת. בני גנץ לצערי נגרר אחרי לפיד ובנט והם מוכנים לגרור את המדינה לבחירות נוספות מסיבות אישיות".

בתגובה לשאלה אמר נתניהו כי "מעולם לא ראיתי דבר כזה של ממשלה בתוך ממשלה. אם רוצים שותפות צריך שותפות. ואני אומר להם את זה כבר חודשים. אני שואל את עצמי למה הם עושים את זה והסיבה ברורה כי הם לא מצליחים להמריא בסקרים".

בתשובה לשאלה על ההתחייבות שלו לקיום הרוטציה אמר נתניהו כי" הייתה לנו הסכמה על איך לנהל ממשלת אחדות. הסכמים קואליציונים הופרו מהרגע הראשון. זה מאוד סלקטיבי לשאול אותנו. הם מהרגע הראשון מפרים הסכמים. אפשר אחרת אבל זה מחייב שינוי התנהלות".

החוק לפיזור הכנסת עבר בקריאה טרומית ברוב של 61 חברי כנסת, לעומת 54 מתנגדים. ארבעת חברי רע"מ נעדרו וגם הח"כית פנינה תמנו שטה שנמצאת בחו"ל.

משבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד החריף ברגע שבו גנץ הרים את ידו בעד החוק, כאשר מנגד נתניהו לא נענה לפתח שהותיר עבורו עם הבקשה להביא לאישור את תקציב 2021 בהקדם. בכל מקרה, נראה שבחירות 2021 יצאו לדרך.

עם זאת, פיזור הכנסת ה-23 ייצא לדרך רק כאשר החוק יעבור בקריאות שנייה ושלישית ויקבע תאריך לבחירות, או לחלופין, אם הכנסת לא תעביר את תקציב 2020 עד ה-23 בדצמבר. אם הכנסת תתפזר, אז הבחירות ייערכו שלושה חודשים לאחר מכן. בחוק פיזור הכנסת ניתן לשלוט בתאריך שבו יתקיימו הבחירות.

עוד כתבות

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

סקר הסקרים: לפיד מזנק ומשאיר את סער מאחור, העבודה לראשונה עוברת את אחוז החסימה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

עודד שמיר / צילום: איל יצהר

נציב שירות המדינה פסל את מינוי עודד שמיר למנכ"ל האוצר

פרופ' דניאל הרשקוביץ קיבל את המלצת ועדת החריגים לפיה לעת הזאת יש לבחור לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר ממלא מקום מקרב עובדי המדינה ● "החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות עלולה לגרום לחוסר יציבות שלטונית ולתפקוד לקוי של המשרד"

מאור הד ודלית בן חורין הד בעלי "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" / צילום: תמונה פרטית

"אנשים מחפשים מתוק ונחמה בתוך האיכס, אז אנחנו מצליחים להשאיר את הראש מעל המים ולהתפרנס"

מאור הד ודלית בן חורין הד הם בעלי בית הקפה "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" ● "אנחנו ממנפים את היכולות של שנינו - שיווק ומכירות ואפייה - לטובת העסק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

איתמר שמעוני בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

4 שנות מאסר נגזרו על ראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני שהורשע בקבלת שוחד

ראש עיריית אשקלון לשעבר הורשע בקבלת שוחד בגובה של 150 אלף שקל מאיש העסקים יואל דוידי, שהוסוו כעסקת תיווך ● הכסף נועד לתשלום פיצויי השתקה לשתי נשים שהאשימו את שמעוני בפגיעה מינית ● שמעוני: "פניי צופות לביהמ"ש העליון. אני לא מאלה שמגנים את מערכת המשפט גם כשקשה לי"

באר שבע / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המעבדה של מאסטרקארד ו-Enel X בב"ש מחפשת חברות פינטק וסייבר

מעבדת החדשנות FinSec Innovation קוראת לסטארט-אפים הנמצאים בשלבי בדיקת היתכנות להגיש מועמדות ● שתי החברות זכו במאי במכרז של רשות החדשנות להקמת המעבדה במימון של 13 מיליון שקל על פני שלוש שנים

חנות קורקינט חשמלי ת"א / צילום: תמר מצפי

הלמ"ס: עלייה ב-2020 בתאונות דרכים שבהן מעורבים קורקינטים חשמליים; ירידה בתאונות עם אופניים חשמליים

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 הייתה עלייה במספר תאונות הדרכים בהן היו מעורבים קורקינטים, ונרשמו יותר הרוגים - למרות הסגרים, התכנסות בבתים ויציאה למקומות העבודה בשיעורים פחותים ● מנכ"לית הרלב"ד: "במרץ נציג תוכנית שמטרתה לצמצם 50% בתאונות הדרכים עד שנת 2030"

איתן נאה, השגריר באבו דאבי / צילום: משרד החוץ

משרד החוץ פתח היום את שגרירות ישראל באבו דאבי

השגרירות נפתחה עם הגעתו של הממונה על הנציגות איתן נאה ● בימים הקרובים יחנכו המשרדים הזמניים שבהם תפעל השגרירות עד למציאת מבנה קבע

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

עאידה תומא–סלימאן / צילום: יצחק הררי - דוברות הכנסת

הקול הערבי: האם החרמת ההלוויה של פרס הועילה למשותפת בקלפי?

האם ההתנערות הסמלית מפרס השפיעה על התמיכה במשותפת? אם כן, זה לא היה לטובה ● המשרוקית של גלובס

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות / צילום: איל יצהר

בשל העדר תקציב: רשות החדשנות עוצרת מענקים חדשים לסטארט-אפים

הרשות הודיעה היום לחברות כי מאחר שלא קיבלה מסגרת תקציב ל-2021, היא אינה יכולה לאשר בשלב הזה מענקים חדשים ● מתחילת השנה התקבלו כבר ברשות החדשנות 188 בקשות למענקים שיעלו לדיון רק לאחר קבלת מסגרת התקציב

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

תור לבדיקת קורונה בהיכל שלמה ת"א / צילום: בר - אל

הווריאנט מקליפורניה הגיע לישראל; אין הוכחה שהחיסון אינו יעיל נגדו

משרד הבריאות דיווח הערב כי זיהה חמישה בני אדם שנדבקו בווריאנט מלוס אנג'לס ● פרופ' רות הרשברג: "אין סיבה לפאניקה, הציבור צריך להבין שצריך להתחסן כמה שיותר מהר, וכאשר מתחסנים, זה לא אומר שאפשר 'לפרוק עול'"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות

נאסד"ק / צילום: רויטרס

לאחר זינוק של 2000% במניה: אקסיליון נערכת לרישום בנאסד"ק

רק לפני כמה חודשים הגיעה החברה לזירת המסחר המקומית באמצעות מיזוג לשלד בורסאי, וכבר נסחרת בשווי מרשים של כ-1.2 מיליארד שקל

נקסטפרם. טכנולוגיה המתבססת על שמרים / צילום: מצגת החברה

תיאבון לפוד-טק: נקסטפרם השלימה הנפקה לפי שווי של 115 מיליון שקל

החברה, המפתחת רכיבי מזון ייחודיים בשמרים, גייסה כ-30 מיליון שקל בעיקר ממוסדיים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה