גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנצלת את הצרות של טבע: מה עומדת מאחורי ההשקעות החדשות של קרן פימי

קרוב למיליארד שקל השקיעה הקרן שמוביל ישי דוידי בחברות הפועלות בתחום הרפואי, ובחלקן היא כבר רואה השבחה נאה ● בקרן לא מחפשים השקעה על בסיס ניתוח של התעשייה כולה, אלא בודקים באופן פרטני חברות שאותן ניתן להשביח

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום
ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

בחודשים האחרונים נראה שידה של קרן ההשקעות פימי בכל, כולל בשוק הרפואי הישראלי: רוכשת שליטה בחברת תרופות בשווי של מעל 600 מיליון שקל; מכניסה שותפים לחברת מכשור רפואי שבשליטתה לפי שווי של 140 מיליון דולר; מובילה רכישת חברת דיאגנוסטיקה בשווי 24 מיליון שקל; ומוכרת מניות בחברת תרופות אחרת בסכום דומה.

ההשקעות בתחום אינן חדשות: פימי, בראשותו של ישי דוידי, נכנסה כבר ב-2013 להשקעה בחברת הלוגיסטיקה הרפואית נובולוג , שאותה מכרה בהמשך בהחזר של פי 3.5 על השקעתה; בעבר הרחוק יותר החזיקה גם בחברת מדטכניקה מתחום הציוד הרפואי. גם בחברת התרופות רקח היא השקיעה כבר לפני מספר שנים, והיא נהנית בה עד כה מתשואה חיובית על רקע מהלכי השבחה שהובילה.

ב-2019 הצטרפו לפורטפוליו הרפואי של פימי שתי חברות: קמהדע  העוסקת בפיתוח תרופות וסימפליויה - לשעבר Tevadaptor - שמייצרת מוצרים להגנת הצוות הרפואי. הרכישה הגדולה ביותר עד כה הושלמה ביומה האחרון של שנת 2020, כשקרן פימי רכשה את השליטה בחברת התרופות הגנריות רפא בתמורה ל-540 מיליון שקל.

עם החזקה של ארבע חברות פורטפוליו הפועלות בתחום - מה מתכננת קרן ההשקעות הפרטית הגדולה והמצליחה בישראל, ומה היא רואה בשוק הפארמה והמכשור הרפואי?

למעשה, ההסתכלות של פימי היא פחות על המאקרו ויותר על המיקרו, כלומר הסתכלות פר חברה. אפילו ששנת 2020 הייתה שנה שבה הנושא הרפואי עלה לכותרות, ויהיו לכך השלכות גם בעתיד - פימי, בתפיסת העולם שלה, לא מחפשת תחומי השקעה על בסיס ניתוח התעשייה כולה, אלא בודקת באופן פרטני מה היא יכולה לעשות על מנת להשביח חברה ספציפית.

כך למשל, רכישת רפא לא הגיעה בשל מסקנה שכעת זה הזמן להשקיע בעולם הגנריקה בהכרח, אלא משום שפימי זיהתה חברה מעניינת עבורה, שניתן להשקיע בה ולהשביח אותה - ואולי לא פחות חשוב: שבעלי המניות שלה רוצים למכור את החזקתם בה (כמו במקרה של משפחת סאקלר, בעלי חברת רפא שהסתבכו בארה"ב בפרשת האופיואידיים).

רקח: ביקושים לחומרי חיטוי

ההשקעה הוותיקה של פימי בתחום הרפואי היא כאמור חברת רקח, שבעבר נשלטה על-ידי משפחת אלגרבלי, שותפיה של פימי כיום. פימי השקיעה במניות החברה הבורסאית כ-80 מיליון שקל לפי שווי חברה של 188 מיליון שקל אחרי הכסף, וכיום שווי החברה הוא 310 מיליון שקל. השבוע דווח על מכירה של חלק ממניות פימי ומשפחת אלגרבלי - פימי מכרה כ-9% מרקח תמורת כ-27 מיליון שקל.

בשנים האחרונות עברה רקח מהלך של התמקדות בתחום התרופות, וביצעה עסקה מעניינת ב-2018, כשרכשה מטבע מפעל לייצור חומרי חיטוי תרופתיים באשדוד (טבע תכננה למכור או לסגור אתרי ייצור שלה). מאז שפרצה מגפת הקורונה, רקח נהנתה מעלייה חדה בביקושים לתחום חומרי החיטוי.

במקביל, רקח פועלת להרחיב את פעילותה אל מחוץ לישראל, ודיווחה בעבר כי היא ממשיכה לחפש שותפים עסקיים ליצוא מוצריה לחו"ל, וכך מוצר מסוים שלה שאושר לשיווק באנגליה יושק בחודשים הבאים. סביר להניח שהחברה תמשיך למקד מאמצים להשיג אישורים רגולטוריים נוספים למוצריה בחו"ל, ואולי אף תבצע רכישות.

סימפליויה: הצפת ערך מהירה

מקרה נוסף שבו ניצלה פימי את ההזדמנות שגלומה במכירת נכסיה של טבע היא החברה שנקראת כיום סימפליויה - בעבר Tevadaptor, מפעל טבע בקריית שמונה. פימי רכשה מטבע את הפעילות ב-2019 תמורת 47.5 מיליון דולר וצירפה להשקעה את אורי יהודאי, לשעבר מנכ"ל פרוטרום, שמכהן כיו"ר פעיל בסימפליויה.

החברה מתמקדת בייצור מוצרים שמגינים על הצוות הרפואי מפני חשיפה לחומרים מסוכנים בעת טיפול כימותרפי לחולי סרטן, וכשפימי רכשה אותה, ההערכות היו שמנועי הצמיחה יכללו התרחבות לשווקים גיאוגרפיים נוספים, לצד הרחבת הפעילות לתחומים רפואיים נוספים. ואכן, לאחרונה נודע שסימפליויה רוכשת שליטה בחברת הדיאגנוסטיקה הפרטית נובמד לפי שווי של 24 מיליון שקל; נובמד מייצרת מוצרי דיאגנוסטיקה שונים, גם לאבחון ביתי.

עוד קודם לכן הציפה פימי ערך בסימפליויה, כשמכרה שליש ממניותיה להפניקס וללאומי פרטנרס לפי שווי חברה של 140 מיליון דולר, כמעט פי שלושה ממחיר ההשקעה.

קמהדע: הגיעה לנקודת פיתול

קמהדע היא חברת תרופות ותיקה, שכבר ב-2010 הגיעה להישג שמעט חברות ישראליות בתחום השיגו, והוא קבלת אישור לשיווק תרופה מקורית בארה"ב. החברה, שפועלת בנישה ספציפית, הגיעה למה שהסתמן כנקודת פיתול: הסכם היסטורי שיש לחברה עם חברת התרופות טקדה אמור לעבור בסוף השנה לשלב הבא שלו, ובמקום שטקדה תשווק את המוצר של קמהדע, הייצור יעבור לידי טקדה וקמהדע תקבל תמלוגים - דבר שיוריד את הכנסות קמהדע. פימי נכנסה להשקעה בחברה ב-2019-2020 לפי מחיר של 6 דולרים למניה, בעוד שהיום המחיר גבוה יותר, 7.06 דולרים.

הקורונה פתחה לקמהדע הזדמנות חדשה, והיא מפתחת טיפול נגד הנגיף שמיוצר מנוגדנים שהופקו מפלזמה של מחלימים. ניסוי קטן שערכה הציג שיפור אצל רוב ניכר של המטופלים. לקמהדע יש כבר מוצר נוגדנים אחר, לטיפול בכלבת, ושני המוצרים הללו עשויים אולי להעיד על כיוון אפשרי בחברה: התחום הווירולוגי בכללותו. במקביל, היא מפתחת כיום מוצר לטיפול באמפיזמה תורשתית שיינתן באינהלציה (משאף, בניגוד למתן הנוכחי של מוצר הדגל שלה - בעירוי).

רפא: ספקית בלעדית של משהב"ט

רפא, התוספת האחרונה לפורטפוליו, נוסדה עוד בשנת 1937. היא מייצרת בישראל תרופות גנריות ומשווקת אותן בארץ, ובמקביל היא משווקת תרופות של חברות בינלאומיות שאותן היא מייצגת בארץ. משפחת סאקלר החזיקה בשליטה בחברה, לצד משפחות לוין ורשף - כאשר משפחת רשף (כולל איש התקשורת רפי רשף ואחיו צלי) הצטרפה לסאקלר במכירת המניות.

פימי, לצד שותפים מוסדיים שהביאה עימה, רכשה 88% מהחברה תמורת 540 מיליון שקל ומשפחת לוין נותרה עם 12%. סביר להניח שבעלי המניות של רפא לא היו מוכרים את החברה לפימי אילולא פרשת האופיואידים (שיווק של משככי כאבים ממכרים שהובילו לתביעות עתק כנגד החברות המשווקות ובהן פרדו של משפחת סאקלר) אך פימי ניצלה את ההזדמנות שנפתחה לה.

רפא מתמקדת בתחומי נישה כמו מזרקים, והיא ספקית בלעדית של משרד הביטחון ומדינות נוספות בתחום של מזרקים אוטומטיים המכילים תרופות נגד היחשפות לנשק כימי. גם ברפא, כמו בחברות אחרות, נראה שהכיוון של פימי יהיה להרחיב את הפעילות מחוץ לישראל.

מה לגבי רכישות נוספות בתחום הרפואי? כרגע נראה שאין "על המדף" חברה שמתאימה לקריטריונים של פימי (שאינה מסתכלת על חברות חלום וסטארט-אפים בתחום). עם זאת, בהחלט סביר שנראה עוד רכישות של חברות על-ידי חברות הפורטפוליו הקיימות, רכישות שיבוצעו בארץ ובחו"ל. 

פימי השלימה רכישת 50% מאליקים בן ארי

קרן פימי נכנסת לראשונה לתחום התשתיות לאחר שהשלימה רכישת מחצית ממניות חברת התעשייה וההנדסה אליקים בן ארי ב-135 מיליון שקל, לפי שווי חברה של 270 מיליון שקל. המניות נרכשו, בחלקים שווים, מידי בנו של המייסד, דני בן ארי, ומאיש תחנות התדלוק עובדיה קוקו, שרכש (באמצעות בנו תומר) 50% מהחברה בשנת 2011 לפי כמחצית משווי העסקה הנוכחית.

אליקים בן ארי עוסקת בביצוע פרויקטים הנדסיים בדגש על תשתיות תחבורה, בהפעלת מחצבות ומפעלי תעשיה בתחום ייצור חומרי חציבה ואיכות סביבה. החברה הינה מהחברות המובילות והוותיקות בתחומה, הן בפעילות החציבה וניהול המחצבות והן בפעילות ההנדסה.

לחברה היקף פעילות שנתי העולה על 600 מיליון שקל וצבר פרויקטים של כ-1 מיליארד שקל. לפי ההסכם שנחתם עם פימי, דני בן ארי ימשיך לכהן בתפקיד מנכ"ל ונשיא החברה, ולילך אשר-טופילסקי, שותפה בכירה בפימי, תמונה ליו"רית הדירקטוריון.

עוד כתבות

לשכת שירות התעסוקה / צילום: איל יצהר

חברה ישראלית הצליחה לקבל 1.4 מיליון שקל לעידוד תעסוקה שלא כדין

בקיץ האחרון החליטה הממשלה על הקצאת מיליארדי שקלים לטובת עידוד מעסיקים להשיב לעבודה עובדים או לשכור עובדים חדשים לעבודה, שהיה באחריות שירות התעסוקה ● מחלקת הבקרה של שירות התעסוקה גילתה את פעולת ההונאה של החברה ודיווחה עליה למשטרה

רחוב לוי אשכול בקרית אונו. לעיתוי הקנייה יש השפעה מכרעת / צילום: איל יצהר

מתאימה למשקיעים? כמה שווה הפוטנציאל של דירה להריסה

דירות המיועדות להתחדשות עירונית נחשבות בדרך כלל להשקעה מובטחת: תמורת פרמיה קטנה תוכלו להרוויח בעתיד דירה חדשה • יו"ר לשכת השמאים חיים מסילתי מצנן את ההתלהבות: מחירי הדירות הישנות כבר מגלמים בדרך כלל את פוטנציאל ההתחדשות, שהולך ועולה ככל ששלבי התכנון מתקדמים

מחזור משכנתאות / צילום: Shutterstock

החל מהיום: ממחזרי משכנתאות יכולים לנצל את הסרת מגבלת הפריים

הסרת מגבלת הפריים נכנסת היום לפעימה השנייה, וכעת גם ממחזרי משכנתאות יוכלו לנצל את ההטבה ● עם זאת, על אף איומי בנק ישראל טרם ניכרת הטבה משמעותית בתנאי הלווים, ויועצי משכנתאות מתריעים כי לא משתלם לנצל את מירב ההטבות הגלומות בצעד

מתחם שניר / צילום: צחי קיבנשטיין

קרן ריאליטי וקרדן נדל"ן רכשו את רוב מתחם פרדס שניר ביפו ב-336 מיליון שקל

המתחם הוא בעל 55 דונם ועל הקרקע קיימים עוד בעלים פרטיים וגם עיריית תל אביב מחזיקה בחלק מהבעלות עליו ● "זו עתודת הקרקע המשמעותית האחרונה שנותרה באזור ובאמצעות קידום שינוי ייעוד, נוכל לחולל מהפך של ממש שיגרום ליצירת רצף אורבני חדש במקום"

רחוב בתל אביב בסגר השלישי / צילום: איל יצהר

מקדם ההדבקה נושק ל-1: המשך פתיחת המשק בסכנה

כך עולה מנתוני משרד הבריאות ● גם בדוח היומי של אמ"ן מדווחים על מגמה דומה: "השבוע נפתח בהיקף תחלואה גבוה ובעצירת מגמת הירידה" ● במשרד הבריאות הגדירו את תמונות ההתקהלות ברחבי הארץ כ"תמונות איומות", שאת התוצאה שלהן נרגיש בעוד שבועיים

דת הביטקוין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

למרות החיבוק מוול סטריט בפברואר: מחיר הביטקוין צנח 20% בשבוע האחרון

נפחי המסחר בבורסות הקריפטו עלו החודש לשיא כל הזמנים, כשחצו את רף הטריליון דולר ● בחלוף השבוע הגרוע ביותר שלו מאז מרץ 2020, ביטקוין קרוב לסיים את פברואר עם עלייה חודשית של 33% במחירו

חיסון לקורונה של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון / צילום: Reuters, Dado Ruvic

זריקה אחת, שיטה מסורתית ויעילות פחותה: למי מתאים החיסון החדש של ג'ונסון אנד ג'ונסון

החיסון שזכה באישור חירום של ה-FDA מבוסס על וירוס שהונדס גנטית, בשונה מחיסוני פייזר ומודרנה מבוססי טכנולוגיית ה-RNA החדשנית ● הוא אמנם מספק יעילות נמוכה יותר, אך מצד שני אינו דורש הקפאה, מספיקה זריקה אחת בלבד והוא נותן מענה למי שלא שם ידו על חיסוני פייזר ומודרנה

אילת / צילום: שלומי יוסף

האם ישראל תהיה החלוצה שלפני המחנה עבור סביבת האינפלציה העולמית?

ההכנסה הפנויה הגבוהה, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים בחודשים הקרובים ● השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים חלק הארי ממדד המחירים לצרכן

מישל סיבוני / צילום: איל יצהר

מסר למשקיעים: קבוצת הראל קבעה מדיניות לחלוקת דיבידנד

בכך מצטרפת הראל להפניקס, כששתיהן מתכוונות לחלק לבעלי המניות לפחות 30% מהרווח השנתי ● במקביל הראל מבצעת שינוי מבני שצפוי לשחרר לה דיבידנד חד פעמי 310 מיליון שקל

מפגינה מצביעה בשלוש אצבעות, סמל המאבק, זאת לאחר שמפגינה נורתה בראשה ע"י המשטר הצבאי במסגרת ההפגנות / צילום: Associated Press

ההפיכה במיאנמר: מה קורה ולמה יש הפגנות?

הפגנות גדולות נערכות במדינה במשך שבועות בהתנגדות להשתלטות הצבאית, שהרחיקה את תהליך המעבר לדמוקרטיה במדינה

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

אמיל וינשל / צילום: ערן ירדני

וישור השלימה את ההנפקה הראשונית לפי שווי חברה של כ-382 מיליון שקל לאחר הכסף

החברה שבשליטת אמיל וינשל וניצן צעיר הרים גייסה כ-85 מיליון שקל לאחר שביקשה בתחילה לגייס 100 מיליון שקל לפי שווי של 500 מיליון שקל לאחר הכסף ● התוכנית של החברה: שימוש בכספי הגיוס לשם כניסה לשוק האמריקאי

אבתיסאם מראענה / צילום: "חדשות סוף השבוע", חדשות 12

ביהמ"ש העליון קבע: מרעאנה תוכל להתמודד בבחירות

ההחלטה התקבלה בדעת רוב כנגד דעתו החולקת של השופט דוד מינץ ● השופטים קבעו כי דבריה מעוררים שאט נפש ומקוממים ביותר אך לא הוצגה תשתית ראייתית מספקת כדי לפסול אותה ● יריב לוין: "בית המשפט העליון שוב נכשל ערכית ומוסרית בהגנה על הערכים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל"

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

בין דניה לאפריקה: כך הפכה תספורת של מיליארד שקל לתשואה פנומנלית

השלמת הנפקתה של חברת הבנייה דניה סיבוס הקפיצה את שווי נכסי אפריקה ישראל לכ-2.4 מיליארד שקל - ומשקפת תשואה של 255% לבעלי הבית החדשים ● ומי נשארו מחוץ לחגיגה? מחזיקי האג"ח, בעל השליטה הקודם לב לבייב ומוטי בן משה, שאמור היה לרכוש את החברה

השאטל האוטונומי החדש של מובילאי. יפעל גם בישראל בעתיד / צילום: יח"צ

מהפכה ללא נהג: המדיניות המבולבלת של ישראל בנושא המכוניות האוטונומיות

משרד התחבורה הצהיר החודש על כוונות "להביא את מהפכת הרכב האוטונומי לישראל" ולהתחיל בניסויים מתקדמים ברכב לא מאויש • עם זאת, מאחורי "המהפכה" המקומית מסתתרים שלל אינטרסים מסחריים, מיסויים ופוליטיים • מורה נבוכים למי נגד מי בתחום

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מה אפשר לעשות עם 20 מיליארד שקל? שיעור חשבון לצוות הסושיאל של ליברמן

הקמפיין של ליברמן טוען ש"שילוב חרדים בעבודה יניב למדינה 20 מיליארד שקל, שיספיקו לעוד 20 בתי חולים, 2,000 רופאים, קצבת זקנה גדולה פי 10…" ● אז זהו, שלא כל כך ● המשרוקית של גלובס

מנכ"ל לאומי, חנן פרידמן / צילום: אורן דאי

חדש בלאומי: מענק של 50 שקל לעובד על כל צירוף של לקוח לאפליקציית התשלומים

מדובר במהלך שנועד להגדיל את היקף השימוש באפליקציית לאומי, ולא דרך אפליקציית פיי ● המבצע הנוכחי מצטרף למענק דומה, שכבר ניתן ללקוחות הבנק שמתחילים להשתמש בשירות

אסון הזפת בשמורת גדור. המדינה אינה מסוגלת לנטר את הנעשה בים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מחדל הזפת: כיצד ייתכן שכתמי שמן צפו בים התיכון, אך איש לא הבחין בהם

ניתוח של תצלומי לוויין שנחשף כעת מצביע על כ-10 כתמים החשודים כנפט בלב ים התיכון, בימים שקדמו להגעת הזפת לחופי ישראל ● עם זאת, המשרד להגנת הסביבה לא קיבל התראות בזמן אמת ● לפי גרינפיס, התצלומים מעידים על תופעה יומיומית המתרחשת באזורנו

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש / צילום: ישראל הדרי

מיטב דש מגדיל אחיזתו בסוכנויות ביטוח: רוכש את החזקות שותפיו בסלע ב-12.2 מיליון שקל

בית ההשקעות חתם על הסכם לרכישת 40% ממניות סלע סוכנות לביטוח, כך שההחזקה הכוללת שלו תעמוד על 100% ● סכום הרכישה משקף לסוכנות שווי של כ-30.5 מיליון שקל ● במיטב דש ציינו כי המנכ"לים המשותפים של סלע ימשיכו בתפקידם

וורן באפט, מנכ"ל ויו"ר ברקשייר הת'וואיי / צילום: Reuters, Scott Morgan

המבורגר וקולה כבר 56 שנים ברציפות ואף מילה (כמעט) על קורונה: מה מסתתר במכתב השנתי של וורן באפט

במכתב השנתי של משקיע העל וורן באפט הוא פרס את תובנותיו על פני כ-15 עמודים, אך בלט חסרונם של נושאים ואירועים מרכזיים כמו הקורונה, מלחמת הדורות בוול סטריט, הביטקוין, משבר האקלים והדיבידנד בחברת ברקשייר הת'אווי ● גם הביקורת על כך לא איחרה לבוא