גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic
אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

חברת מודרנה הודיעה אתמול (ב') כי החיסון שפיתחה יעיל נגד הווריאנט ה"בריטי" של הקורונה, ועדיין מראה יעילות, אם כי פחותה, נגד הווריאנט ה"דרום אפריקאי". לכן, החברה מפתחת זריקת דחף ייעודית לוריאנט הזה, ליתר ביטחון.

בשיחת הוועידה של מודרנה, אמר מנכ"ל החברה סטפן בנסל כי הרגולציה לחיסוני דחף כאלה, עבור מוטציות חדשות במקום ובזמן שיהיו דרושים, תהיה מקלה ביחס לרגולציה לפיתוח חיסונים חדשים לגמרי.

בשיחה עם אתר יאהו פייננס, הוא תיאר תרחיש שבו מוטציות כאלה מתרחשות מעת לעת, מהר יותר מקצב ההתחסנות של האוכלוסייה, ולכן הקורונה תישאר איתנו "לנצח". בתרחיש כזה, באזורים בהם יתפתחו מוטציות חדשות, יינתנו זריקות דחף עונתיות.

בנסל העריך כי זריקת דחף כזו תוכל להינתן במינון נמוך משמעותית משתי הזריקות הראשונות, כי בכל זאת החיסון המקורי כבר הכין את מערכת החיסון במידה מסוימת גם נגד הווריאנט. בתרחיש כזה, ניתן יהיה ליצר חיסוני דחף עבור חלק גדול יותר מאוכלוסיית העולם, בכושר היצור הקיים של החברה, בשנים הבאות.

מניית מודרנה  עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר. אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ אמר כי אלה אכן חדשות טובות עבור חברות החיסונים. מחד, החיסונים שלהם מגנים ואינם מיותרים נגד הווירוס המקורי ונגד הווריאנטים. מאידך, תהיה להן עבודה לעוד הרבה שנים.

הווריאנט הבריטי, נגדו החיסון יעיל, הוא היום נפוץ בישראל, ואף הופך בהדרגה לווריאנט הדומיננטי בהיותו מדבק יותר. נגדו, כאמור, החיסון יעיל. הווריאנט הדרום אפריקאי כבר אותר בישראל בכ-9 שרשראות הדבקה. החיסון נמצא על פי הניסוי של מודרנה כיעיל פחות נגד וריאנט זה, כאמור, אך עדיין יש לו פעילות נגדו. לא ברור כיצד תתבטא הפעילות המופחתת הזו בשטח.

רוב הציבור הישראלי חוסן עד כה בחיסון של חברת פייזר. חיסון זה נבדק ונמצא יעיל נגד הווריאנט הבריטי, אך לא נבדק נגד הדרום אפריקאי. אולם, החיסונים דומים כך שהגיוני כי הפעילות תהיה גם היא דומה.

דם מחלימים שנבדק בארה"ב, נמצא גם הוא יעיל נגד הווריאנט הבריטי, אך משמעותית פחות יעיל נגד הווריאנט הדרום אפריקאי. יש לציין כי בבדיקה הזו, נמצאה שונות גבוהה בין נבדקים, וגם לאורך זמן, כאשר ככל שעבר הזמן נוצר פרופיל נוגדנים רחב יותר בגוף המחלים.

"קראתי את המאמרים המקצועיים של חוקרים הבוחנים את יעילות חיסוני פייזר ומודרנה נגד המוטנטים השונים", אומר פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג חוקר נגיפים מאוניברסיטת תל אביב. "יש להבין שבמבחנים שמתבצעים במעבדות השונות נהוג להשתמש בדוגמאות דם מהולות.

"לדוגמה, במאמר שהתפרסם רק אתמול שבחן את יעילות חיסון מודרנה נגד המוטנטים הבריטי והדרום אפריקאי, מצאו שאפילו במהילה פי 1,500 של דם מחוסן, המוטנט הבריטי מנוטרל לגמרי. על מנת לנטרל את המוטנט הדרום אפריקאי אפשר למהול לא יותר מפי 300! ומכאן נאמר שכושר הנטרול כלפי המוטנט האפריקאי פי 6 פחות יעיל בהשוואה לנטרול המוטנט הבריטי.

"אולם יש לזכור שבחיים האמתיים דמינו לא מהול כלל. כשהנגיף המוטנטי ידביק אדם מחוסן יהיו בו מגוון של נוגדנים מנטרלים בריכוז פיסיולוגי - כלומר לא מהול כלל." יש להניח שהחיסונים של פייזר ושל מודרנה ימצאו כיעילים למדי בהתמודדות נגד המוטנטים האלה, אומר גרשוני.

בעולם התגלו ואף יתגלו בעתיד מוטציות נוספות, שעלולות להיות מדבקות יותר מהקורונה המקורית, שלא ברור מה יעילות החיסונים נגדם. כך לדוגמה המוטציה הברזילאית והמוטציה הקליפורנית - בכל מקום שיש הדבקות יש סיכוי שיופיעו זנים מוטנטים חדשים.

החדשות הטובות הן שככל ששיעור גדול יותר מן הציבור יהיה מחוסן כלפי הווירוסים הקיימים, כך יהיו לאלה פחות הזדמנויות לעבור את המוטציה. בסך הכל הקורונה היא וירוס שעובר מוטציות לאט מן השפעת, למשל, ולכן יש סיכוי כי ברמת תחלואה נמוכה, ניתן יהיה לפתח חיסוני דחף מהר יותר מכפי שהמוטציה תתפשט, ובסופו של דבר להביא את המגיפה לרמה מינימלית ולהפחית את קצב ההתחסנות מחדש הדרוש לשם שליטה במחלה.

פרופ' גרשוני מדגיש כי אפילו אם נמצא שהחיסון יעיל פחות נגד הווריאנט הדרום אפריקני, הוא ככל הנראה יעיל מספיק להגן על ציבור המחוסנים ולהאט את התפשטות הווריאנטים בחברה.

כמו כן ציין גרשוני כי ישנו רק מספר מוגבל של מוטציות שמצד אחד משנות מאוד את הווירוס עד כדי כך שהוא חומק מהחיסון, ומצד שני עדיין מאפשרות לו להיקשר לתא ביעילות. הווירוס כעת "חוקר את מרחב המוטציות", ומצליח למצוא את הפתרונות היעילים ביותר מ"נקודת מבטו", אולם אין הכרח שהוא ישתנה ללא הרף ואין הכרח שיופיעו מוטנטים חמקניים שיחייבו עדכון החיסונים מדי עונה.

עם התפתחות של וריאנטים שונים של קורונה לצד חיסון הדרגתי של העולם נגד המחלה, עולה גם שוב שאלת אי השוויון, כאשר ייתכן שחלק מן הווריאנטים יזכו בפתרונות של זריקות דחף מהר יותר מאחרים, כתלות ביכולת של תושבי אותן מדינות לשלם עבורם. במקביל, ייתכן שעם הזמן יוקמו חברות חיסונים מקומיות במדינות השונות, שיפתחו חיסונים למוטציות המתפשטות באותה המדינה.

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

בני גנץ: "אספקת חיסונים למדינות זרות לא הועלתה מעולם לדיון"

שר הביטחון דורש לעצור העברת חיסונים למדינות זרות עד שהקבינט המדיני-ביטחוני ידון בנושא ● "האמירה לפיה הצטברה כמות חיסונים שלא נעשה בה שימוש', בעוד שמרבית האוכלוסייה בישראל טרם התחסנה בחיסון השני, הנה שקרית"

יצחק תשובה / צילום: גדעון לוין

חוזר להיות סטאר? תשובה ויקיר גבאי מכרו מתחמי דיור בארה"ב ב-1.75 מיליארד דולר

תמורת המכירה של סטאר תשמש את תשובה בעיקר לפירעון חובות

חדר כושר של רשת הולמס פלייס

שעת הכושר של ראובני פרידן: יטפל בתקציב של הולמס פלייס

משרד הפרסום אדלר חומסקי טיפל עד לאחרונה בתקציב הפרסום של רשת חדרי הכושר

ערן גורב, מנהל פעילות פרנסיסקו פרטנרס  בישראל / צילום: תמר מצפי

לרוכשת של מייהריטג' יש היסטוריה של מכירה למדינות שמפרות זכויות אדם

קרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס עמדה במוקד תחקיר ארוך של "בלומברג" בחודש שעבר ● לפי התחקיר, שורת חברות בבעלות הקרן מכרו כלים לצנזורה ומעקב למדינות עם רקורד בעייתי של זכויות אדם ● האסטרטגיה העסקית של הקרן היא לרכוש חברות בעלות טכנולוגיה טובה וניהול גרוע

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Gerald Herbert

אחרי 10 שנות מאבקים משפטיים: החזרי המס של טראמפ הגיעו לידי התובע הכללי של מנהטן

לאחר שבית המשפט העליון דחה את ניסיון טראמפ למנוע את המהלך, סיירוס ואנס ג'וניור קיבל לרשותו מיליוני דפי החזרי מס ומסמכים נוספים של הנשיא לשעבר ● התובע הכללי מעוניין לחקור את טראמפ, בין השאר, בגין הונאות מס

חיסון של פייזר / צילום: Reuters

הפרדוקס של פייזר: מובילה בחיסונים, אבל המניה מדשדשת

למרות שפייזר הפך להיות שם נרדף לחיסוני קורונה, שוק ההון פחות מתלהב מההישג ● מדובר בחברת ענק עם תרופות רווחיות יותר, שלא כל הישג מדעי שלה מתורגם ישר להישג במניה ● "תרופה כמו ויאגרה, כשהייתה מוגנת פטנט, זה הרבה יותר גדול"

סופרמרקט יוחננוף - קרית עקרון / צילום: תמר מצפי

כיצד נעלמה האינפלציה מהעולם כנגד כל הסיכויים, ומתי - אם בכלל - היא תחזור

למרות הזרמות הכספים המסיביות לכלכלות העולם בעשור האחרון, האינפלציה נותרת נמוכה מאוד, למעשה בניגוד למה שניתן לצפות מחוקי הכלכלה • מדוע האינפלציה אינה מרימה ראש, מהן הציפיות של השווקים בעניין ומה הבנקים המרכזיים בעולם רוצים שיקרה

בנימין נתניהו / צילום: Associated Press, Alex Kolomiensky/Yedioth Ahronoth

בעולם של סקרים פנימיים: נתניהו קרוב להקמת ממשלה, כחול לבן ורע"מ בכנסת

סיכום של סקרים שהזמינו מפלגות גדולת מראה היתכנות להקמת ממשלת ימין, שבנט יישב בה ● כך מצאו את עצמם מנהיגי ימינה ותקווה חדשה יושבים ביחד בבלוק "רק לא לפיד" ● וגם: ליברמן מסביר למה מנע הקמת ממשלת ימין ואיך יקים קואליציה בלי חרדים

הכניסה לבונדסטאג, הפרלמנט הגרמני בברלין / צילום: Associated Press, Michael Sohn

כתב אישום בגרמניה: מרגל העביר למוסקבה תוכניות בניין הבונדסטאג

לפי כתב האישום, עובד מדינה ממוצא גרמני העביר תוכניות הבנייה ושרטוטים טכנים של בניין הבונדסטאג למפעילו בשירות המודיעין הצבאי הרוסי בברלין ● המואשם היה קצין לשעבר בצבא המזרח גרמני ולפי החשד גם שימש כמודיע וכמפעיל בעבור משטרת ביטחון הפנים המזרח-גרמנית - השטאזי

מלונית קורונה בירושלים. “זה נראה רע בדיוק כפי שזה נשמע” / צילום: רפי קוץ

המודל נכשל, אז למה השבוע החיו אותו מחדש? פארסת מלוניות הקורונה כמשל

כ-30% מהנוחתים בנתב"ג הצליחו לחמוק מהחובה להיכנס למלונית, ואפילו במשרד הבריאות הודו בכישלון המודל • אלא שיומיים בלבד אחרי שהמודל בוטל והשוהים במלוניות שוחררו לבתיהם, החליטו בממשלה להחזיר את הגלגל לאחור • כרוניקה של ניהול בעייתי

אלהאם כמלאת, מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט / צילום: תמונה פרטית

"המשפחה שלי חששה שאיחשף ליותר מדי אנשים, אז עצרתי את הסיורים שנשארו. נקלעתי לבלבול"

אלהאם כמלאת, בת 46, אם לארבעה מבאר שבע ● מנחת קבוצות ומדריכת סיורים בעיר רהט ● "אנשים ביטלו סיורים כשרהט הפכה לעיר אדומה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

סופר פארם גאלרי / צילום: שני מוזס

סופר-פארם פותחת לראשונה תת רשת חדשה: הצצה בלעדית לאיך זה נראה מבפנים

עיצוב של כלבו אירופאי ועמדות של מניקור ואיפור - כך רשת הפארם הגדולה בישראל מנסה להמציא את עצמה מחדש בסניף הראשון של תת הרשת החדשה שלה, גאלרי, שנפתחה השבוע במתחם G בראשון לציון

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

ישראלים שמתגוררים בחו"ל יוכלו לצאת מהארץ בכפוף להצהרה כי לא ישובו במשך 60 ימים

צוואר הבקבוק בנתב"ג ישוחרר: אזרחים שמבקשים לצאת מן הארץ למקום מגורים קבוע בחו"ל יוכלו לצאת מישראל מבלי לקבל אישור של ועדת חריגים בכפוף להצהרה כי הם מתחייבים שלא לשוב לישראל בפרק זמן של 60 ימים

תלמידי יסודי לומדים באולם ספורט פתוח בפרגוואי / צילום: Associated Press, Jorge Saenz

"עד שהילדים לא יחוסנו - לא נצליח לשלוט בקורונה"

בהיעדר חיסון עבורם, התחלואה בקרב ילדים ובני נוער מטפסת ●  הפוטנציאל לבידודים ואובדן ימי עבודה של הורים גדל, ומציב סימן שאלה סביב היכולת לחזור לשגרה ● פרופ' סיגל סדצקי, לשעבר ראש שירותי בריאות הציבור מתארחת בפודקאסט הצוללת ומתריעה: "עד שהילדים לא יחוסנו - לא נשלוט בקורונה" ● האזינו

מד מים - שעון מים / צילום: איל יצהר

רשות המים תעביר ללא מכרז פרויקטים בהיקף 1.3 מיליארד שקל לגופים פרטיים

מדובר בתוכנית נרחבת שמטרתה להשלים את חיבור היישובים בצפון הארץ למערכת המים הארצית לצורך הזרמת מים לחקלאות ● הפרויקט צפוי להגיע לאישור סופי במועצת רשות המים בעוד כשלושה שבועות ● רשות המים: "מדובר בתוכנית דחופה ביותר לאספקת מים לבקעה ולעמקים המזרחיים"

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה הפורש של מודרנה / צילום: Associated Press, Rodrique Ngowi

טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע על פרישה בסוף ספטמבר

פרופ' טל זקס, סמנכ"ל הרפואה של מודרנה, הודיע כי הוא יעזוב את החברה בסוף ספטמבר הקרוב לאחר קרוב לשש שנות שנות עבודה ● ענקית הביוטק דיווחה על עזיבתו של זקס בשקט יחסי במקביל לדיווח על פיננסים והודעה על כך שהגבירה את קצב ייצור החיסונים

מטמנה בישראל. "צריך לצמצם הטמנה - אבל אני מעדיף את החסה שלי נטולת דיאוקסינים" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזפת בחופים הכניסה את בעיית איכות הסביבה הביתה: כולנו משלמים את מחיר הזיהום

כתם הזפת חשף שאנחנו חיים בתוך מציאות מאוד מאוד מטונפת ● הגיע הזמן לדבר על מצב הסביבה בישראל ולא רק על פגעי המשבר האקולוגי בעולם

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, john smith williams

כך הפכה טסלה לאחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P

יצרנית כלי הרכב החשמליים היא אחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P 500 כיום ● איך היא הגיעה לשם בדרך שונה מענקיות טכנולוגיה אחרות ומה ההבדל בין אופן הצמיחה שלה לשלהן ב-5 גרפים

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל Coinbase / צילום: מתוך ערוץ TechCrunch ביוטיוב

בורסת הקריפטו קוינבייס עומדת להיסחר בנאסד"ק באמצעות רישום ישיר

ברישום הישיר של מניותיה למסחר, שווי השוק של Coinbase עשוי להיות מוערך ביותר מ-100 מיליארד דולר ● לפי הדיווח של החברה לרשות ני"ע האמריקאית, מרבית הכנסותיה מגיעות ממסחר במטבעות ביטקוין או את'ריום בפלטפורמה שלה

אנגלה מרקל / צילום: Bernd von Jutrczenka/Pool, AP

האיחוד האירופי יכריע אם לאפשר שימוש בדרכון ירוק - "כמו בישראל"

להחלטה בעניין עשויה להיות השפעה גם על אפשרויות המעבר והכניסה ליבשת של ישראלים בעלי "דרכון ירוק" ישראלי ● אוסטריה, קפריסין ויוון דוחפות לאמץ את המודל הישראלי; גרמניה מהססת