גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות: אקסיליון קפצה ב-7.7%, קמהדע ב-4.3%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ● האג"ח הממשלתיות השקליות לטווחים ארוכים רשמו ירידות של 0.6%-0.7% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים   

 

 

17:27

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות, במקביל לעלייה בתשואות בשוק האג"ח הממשלתי. מדד ת"א 35 נסוג בכ-1.1% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של כ-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל. 

ירידות בולטות רשמו מניות קומפיוג'ן, גילת, לייבפרסון , אופקו, אורמת  (השלימה צניחה של 21% ב-5 ימי מסחר), נובה, פריגו  ובזן. 

16:05

מגמה שלילית בבורסה כעת. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.6% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.03 מיליארד שקל.

בונוס ביוגרופ  מזנקת במחזור גבוה לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על גיוס של כ-20 מיליון שקל באמצעות הקצאה פרטית למשקיעים פרטיים. 

עוד בולטות בעליות חדות מניות אקסיליון, ויקטורי , נייר חדרה ודלתא. 

15:00

המסחר בבורסה עבר למגמה מעורבת כאשר מדד ת"א 35 משיל 0.3% ומנגד ת"א 90 מטפס ב-0.1%.

14:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל ללא שינוי מהותי, כאשר המדדים המובילים נסחרים סביב רמת הפתיחה. מנייתה של יוניטרוניקס בולטת בעלייה של 8.8% לאחר פרסום הדוחות הבוקר.

השקל מתחזק מול הדולר והאירו. הדולר משיל 0.35% לרמה של 3.287 שקלים, בעוד האירו מאבד 0.06% לרמה של 3.965 שקלים.

קמהדע  השלימה את הרכישה, שפורסמה לאחרונה, של מרכז איסוף הפלסמה ונכסים נוספים של Blood and Plasma Research Inc (B&PR) , חברה פרטית מהעיר בומונט בטקסס ארה"ב. 

12:30

נמחקו העליות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 נסחר ללא שינוי. שופרסל עולה לאחר הדוחות, ויקטורי מטפסת ב-3.6%, מנגד טבע מאבדת 0.25%.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-430 מילון שקל בלבד.

 11:20

המסחר בבורסה עבר לעליות קלות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%, ת"א 90 מטפס בשיעור זהה. בונוסביוגרופ עולה ב-9%, מנגד שפיר הנדסה יורדת ב-1% במשך להכרזה אתמול על החברה כגורם ריכוזי בשוק.

שופרסל  פרסמה דוחות כספיים לפיהם המכירות של המותג הפרטי עלו ל-3.9 מיליארד שקל, המהווים 25% מסך המכירות של החברה. מכירותיה באונליין הסתכמו ב-3 מיליארד שקל, המהווים 19.9% מכלל המכירות קמעונאות המזון לעומת 15% ב-2019. בשורה העליונה הכנסותיה של שופרסל ב-2020 עלו לשיא של 15.23 מיליארד שקל, שהניבו רווח תפעולי של 718 מיליון שקל, על ווח נקי של כ-387 מיליון שקל.

אמות  הודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת מחצית מהזכויות במתחם לוגיסטי בקרבת קיבוץ חפץ חיים בתמורה לכ-71 מיליון שקל. הזכויות נרכשו מצד ג', כאשר יתרת הזכויות תמשיך להיות מוחזקת בידי הקיבוץ. המרלו"ג. הנכס מושכר במלואו לחברת גלובוס אריזות ומשלוחים בינלאומיים בע"מ, לתקופה של 10 שנים וצפוי להניב לאורך תקופת השכירות NOI בגובה 8.1 מיליון שקל לשנה (חלקה של אמות 50%). תשלום התמורה ומסירת החזקה צפויים להתבצע בשבועות הקרובים.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשעה זו ב-207 מיליון שקל בלבד.

10:00

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר ביציבות וללא שינוי מהותי במדדים המובילים. אלביט מערכות עולה ב-1%, בונוס ביוגרופ מטפסת ב-7%, גילת צונחת ב-5%.

הוט מכריזה היום במסיבת עיתונאים על השקת רשת הסיבים החדשה שלה. טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית הוט, אמרה כי החברה נמצאת בפתחה של מהפכה גדולה עם שתי רשתות מקבילות.

קרן הריט אזורים Living, מקבוצת אזורים , המתמחה בדיור להשכרה לטווח ארוך, מסכמת את שנת 2020 עם צמיחה בהון העצמי של הקרן לכ-720 מיליון שקל כתוצאה מההנפקה לציבור והרווח שיצרה במהלך השנה, במקביל רשמה הקרן גידול בסך הנכסים לכ-1.3 מיליארד שקלים ובהיקף יחידות הדיור בשלבי בשלות שונים לכ-1500 יח"ד. הרווח הנקי של הקרן הסתכם בכ-70 מיליון שקל המשקף תשואה על ההון של כ-11% (ביחס להון לאחר ההנפקה). לקרן יתרות מזומנים של כ-280 מיליון שקל המיועדות לעסקאות חדשות.

שוהם ביזנס  דיווחה אתמול על תוצאותיה הכספיות לפיהן תיק האשראי צמח מ-312 מיליון שקל ברבעון השלישי ל-338 מיליון שקל בסוף שנת 2020. במצגת שפרסמה הבוקר החברה דווח כי תיק האשראי עומד על 360 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הרווח הנקי המתואם הסתכם ב-4.6 מיליון שקל לאחר התאמת הוצאות לא תזרימיות של אופציות וערבות בעל שליטה. החברה הכריזה על דיבידנד של 10 מיליון שקל.

חברת יוניטרוניקס , הפועלת בשוק מוצרי האוטומציה, ונמצאת בשליטת קרן פימי, סיכמה את 2020 עם רווח נקי של כ-14.9 מיליון שקל לאור צעדי התייעלות וצמצום עלויות, לצד התמתנות מסוימת במחצית השנייה של 2020 בהשפעת וירוס הקורונה על מכירות החברה. הרווח התפעולי ב-2020 צמח ב-27% בהשוואה לזה ב-2019 והסתכם בכ-16.5 מיליון ש"ח. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת גדל ב-68% בהשוואה לזה ב-2019 והסתכם בכ-37.5 מיליון שקל.

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. הבורסה בתל אביב תיפתח בסימן המשך הסרת ההגבלות

יום המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר על רקע פתיחת השמים כחלק מהסרת ההגבלות על המשק, ועל רקע הירידות שנרשמו אמש בניו יורק. מדד דאו ג'ונס שהתנדנד לאורך היום בין עליות לירידות סיים בנסיגה של 0.5%, נאסד"ק ירד ב-1.7% ומדד S&P 500 נחלש ב-.0.8%.

מנגד, החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מטפסים בשעת בוקר מוקדמת זו.

אתמול הסתיים יום המסחר בבורסה בתל אביב בנטייה לעליות. מדד ת"א 35 התחזק ב-0.3%, מדד ת"א 125 התקדם ב-0.2% ומדד ת"א 90 ננעל ביציבות, מהצד השלילי. מדד הבנקים בלט בקפיצה של 2.5%. עוד מבין המדדים הענפיים, מדד פיננסים התחזק ב-1.2% ומדד נפט וגז נחלש ב-0.5%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

2. הדואליות יכבידו

המניות הדואליות צפויות להעיק על מדד ת"א 35. עם פער ארביטראז' שלילי שבות אופקו (3.1%), אורמת (2%), איי.סי.אל (0.7%), טאואר (0.7%), טבע (0.9%), לייבפרסון (0.6%), נובה (1.3%), נייס (0.9%) סאפיינס (1.4%) ופריגו (1.7%). היחידה מבין מניות מדד הדגל ששבה עם פער חיובי היא אלביט (1%).

3. קבינט הקורונה אישר את פתיחת השמיים

קבינט הקורונה החליט שלא תחודש שוב מדיניות השמיים הסגורים שהחלה ב-26.1 במטרה למגר כניסת מוטציות לישראל, והחל מה-7.3 יוכלו נוסעים לשוב ארצה ללא ועדת חריגים. המתווה החדש לכניסה ויציאה מישראל יצטרך לעבור גם אישור של הממשלה לפני שיאושר סופית.

הטריגר לפתיחה נעוץ בבחירות שיתקיימו ב-23 במרץ ובהבנה שלא ניתן יהיה למנוע מישראלים להגיע ארצה ולממש את זכותם להצביע. המודל שאושר הוא של הגדלת מכסת הנוסעים ל-3,000 ביום. המכסה כעת עומדת על עד 2,000 נוסעים אולם בפועל נוחתים כ-600-800 נוסעים בטיסות ה"חילוץ" ובטיסות פרטיות.

4. הנפט סביב ה-60 דולר לחבית; הביטקוין עולה

הנפט עולה בכ-0.4% לאחר שירד אתמול מתחת ל-60 דולר לחבית לראשונה זה יותר משבוע: חוזה למסירה באפריל נסחר כעת במחיר של 59.9 דולר לחבית. מחיר הביטקוין מטפס ונושק לרמה של 50,000 דולר.

5. התפוגגות עליית התשואות נמשכת, עליות באסיה

התשואה על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים ממשיכה לרדת ל-1.40%, לאחר העלייה בשבוע שעבר שהלחיצה את המדדים ואת המשקיעים מפני העלאה אפשרית של הריבית מוקדם מהצפוי. המדדים באסיה נסחרים בשעה זו בעליות של כ-1.5%.

עוד כתבות

אייל פישמן הבן של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

תשתיות תקשורת של סאטקום / צילום: אתר החברה

סאטקום מערכות: הסכם קבלנות משנה לאספקת מערכות לווין מתקדמות

החברה תספק מערכות בהיקף של כ-700 אלף דולר ותיתן שירותי תחזוקה ל-HUB בהיקף של כ-130 אלף דולר לתקופה 28 חודשים

עו"ד נורית ליטמן / צילום: איל יצהר

הפרקליטות שוקלת לחקור את עו"ד כנרת בראשי על הפרת צו איסור פרסום בפרשת הרפז

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד נורית ליטמן שוקלת להורות למשטרה על חקירתה באזהרה של עו"ד בראשי, בחשד לשימוש שלא כדין בהאזנת סתר ופרסום אסור של תמליל מתוך פרשת הרפז

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

הלוגו של מיקרוסופט / צילום: Shutterstock

אחרי שעשתה עיניים לדיסקורד: מיקרוסופט מעוניינת לרכוש את Nuance

ענקית האינטרנט במגעים לרכוש את החברה לפי שווי של 16 מיליארד דולר ● העסקה יכולה להיחתם עוד היום ● אם תחתם, זו תהיה העסקה השנייה בגודלה של מיקרוסופט ● Nuance עוסקת בפיתוח טכנולוגיית זיהוי דיבור

בני ברק עסקים סגורים סגר 3 / צילום: כדיה לוי

ועדת ערר לענייני קורונה: ירידת המחזור של העסק עקב ויתור על שכירות לא שוללת זכאות למענקים

ברשות המסים דחו באופן כמעט גורף את הבקשות לקבלת מענקים של עסקים שוויתרו על דמי השכירות לשוכרים או העניקו להם הנחה משמעותית, בטענה כי אובדן דמי השכירות אינו מהווה ירידה בהכנסות הנובעת מהקורונה ● ועדת הערר הדנה בעררים על החלטות רשות המסים דחתה את גישת הרשות והוציאה הכרעה פרו-עסקים

עירא פלטי / צילום: איל יצהר

שינויים בסרגון: המנכ"ל עירא פלטי יפרוש מתפקידו בחודש יולי

פלטי יוחלף על-ידי דורון ארזי וימונה לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון של סרגון

משכן הכנסת / צילום: שלומי יוסף

הבחירות נגמרו, החובות נשארו: מי חייבת לכנסת יותר מ-3 מיליון שקל?

מבין המפלגות שלא התמודדו לכנסת ה-24 ונדרשו להסדיר את תשלומיהן עבור הלוואות שנלקחו מהכנסת עד לשבוע שעבר, נותרה הבית היהודי היחידה שלא פרעה את חובה ● יו"רית הבית היהודי חגית משה אמרה לגלובס כי בכוונתה להסדיר את התשלומים

שרן השכל / צילום: שלומי יוסף

לא הבית של יעל: האם התקנון אסר על השכל ג'וניור להיכנס למליאה?

האמא הטרייה השכל טוענת כי תקנון הכנסת מסתייג מעוללים. האמת פחות ילדותית ● המשרוקית של גלובס

ורדה וירט ליבנה שופטת / צילום: הנהלת בתי המשפט

הענקתם שירות כקבלן חיצוני ובדיעבד הוגדרתם כשכירים: כך יחושב הפיצוי שתקבלו

ביה"ד הארצי לעבודה קבע הלכה חדשה בנוגע לפיצוי שיינתן בגין הפערים בין השכר כקבלן לבין השכר כעובד שכיר, הכולל גם זכויות סוציאליות

חנן מלצר / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השופט חנן מלצר נפרד מבית המשפט העליון: "מביע תקווה כי עצמאות הרשות השופטת תשמר"

בנאומו אמר מלצר כי על בית המשפט העליון "להיות מעוזו האחרון של האזרח בריבו עם השלטון" וסיים בקריאה ש"ראוי שראשי הרשויות האחרות וכן הציבור יפנימו מסר זה כי שופטים על ישראל מביאים לשקט, לשלום ולשלווה על ישראל"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

מגמה מעורבת באירופה; הביטקוין מטפס מעל 60,000 דולר

צפי לירידות קלות בוול סטריט ● מניית עליבאבא מזנקת ב-5.5% במסחר המוקדם, לאחר שהממשל הסיני הטיל על החברה קנס ענק בגובה של כ-2.8 מיליארד דולר

הענקת אות הערכה של ראש הממשלה על הישג מודיעיני-מבצעי לשנת  2020 / צילום: תקשורת שב"כ

ראש הממשלה העניק אותות הערכה למבצעים פורצי דרך בשב"כ

אות ההערכה של ראש הממשלה וראש שירות הביטחון הכללי מוענק למבצע או פרויקט מהתחום המודיעיני-מבצעי שבו באו לידי ביטוי מצוינות, מקצועיות ויצירתיות יוצאת דופן ● המבצעים שנבחרו הינם מבצעים מודיעיניים, טכנולוגים וסיכוליים ממודרים, שבוצעו בשנה החולפת ע"י שב"כ בזירות השונות

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

בנט לקראת פגישתו עם נתניהו: "יכולתי לשבת בכסא ראש הממשלה כבר עכשיו"

שעה קלה לפני פגישתם של ראש הממשלה ויו"ר ימינה, יצא בנט במסר מרגיע מצד אחד לנתנהו, ומצד שני לא שלל אפשרות של הקמת כל ממשלה במטרה למנוע בחירות חמישיות ● "הקרקס הזה של בחירות חמישיות מסמן לאויבים שלנו שאנחנו בהתפרקות"

שר העבודה והרווחה איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

רפורמה חדשה להסדרת מערך הגישור הממשלתי ביחסי העבודה במשק

בשלב הראשון יתפרסם השבוע "קול קורא" שנועד להביא לתהליך בעלי מומחיות בתחום ● מטרת הרפורמה היא לאפשר תוספת כוח האדם מיומן, מקצועי ומנוסה, בהסדרת יחסי העבודה בארץ, ללא צורך בעיכובי זמן במהלך סכסוכים במשק

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

אביגל שורק, מנכ"ל אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

מי משרד היח"צ שיחליף את רני רהב בדוברות אל על?

מסתמן כי משרד יחסי הציבור שיחליף את משרדו של רני רהב כדובר אל על הוא "פרו אסטרטגיה", שבבעלות יובל לידור ואורי רמתי ● בנוסף יגויס משרד יחסי הציבור "שרף תקשורת" לתקופה של מספר חודשים

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בבורסה; קדימהסטם מזנקת ב-19%, מודיעין ב-15%

מגמה שלילית באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● הביטקוין מטפס מעל לרמת 60,000 דולר ● צחי נחמיאס מונה ליו"ר דירקטוריון דסק"ש

מפעלי ים המלח / צילום: בר - אל

המדינה מזגזגת: דורשת ממפעלי ים המלח 83 מיליון שקל על מים, אבל לא גובה אותם

גביית הסכום המבוקש עשויה להביא להורדת התעריפים לצרכן ● לטענת מפעלי ים המלח מדובר בפרשנות שגויה של הסכם הזיכיון שלה ● מקורות לא גובה את הכסף מאחר שמשרד המשפטים עדיין דן בתנאי הזיכיון של החברה