גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

שלמה אליהו, בעל השליטה בקבוצת הביטוח מגדל / צילום: תמר מצפי
שלמה אליהו, בעל השליטה בקבוצת הביטוח מגדל / צילום: תמר מצפי

כמה חודשים לאחר שנדמה היה שקבוצת הביטוח מגדל, שבשליטת שלמה אליהו, אולי הצליחה להשיג שקט תעשייתי בצמרת הניהולית, לאחר מאבק מתוקשר שהוביל אשתקד להדחת יו"ר חברת הביטוח ניר גלעד והזזת בעל השליטה מתפקידיו בחברת הביטוח, התברר השבוע כי החברה לא פסקה לייצר דרמות של סערות בינאישיות בצמרת.

הפעם מדובר בעימות חריג ופומבי בין שני האנשים שאמורים להוביל את מגדל חברה לביטוח, המרכזת את עיקר פעילות הקבוצה:  מוטי רוזן, היו"ר החדש (אך הוותיק בענף הביטוח) מהצד האחד; ורן עוז, המשמש כמנכ"ל מגדל ביטוח בשנה וחצי האחרונות, מהצד השני.

הסכסוך בין השניים גלש לפסים אישיים, והם מאשימים זה את זה בהתנהלות לא תקינה ומנוגדת להוראות. היו"ר רוזן טוען כי המנכ"ל ניסה למנוע את מינויו, ומאז שמונה פועל לחסימתו, ומהצד השני טוען המנכ"ל עוז להתערבות מוגזמת של היו"ר בהתנהלות החברה, הנובעת לכאורה מרצונו לשמש כ"מנכ"ל-על".

צריך לציין כי העימות הנוכחי וגם קודמיו בצמרת ההנהלה של מגדל לא קשורים להתנהלות היומיומית של מגדל מול המבוטחים והחוסכים לפנסיה, אבל הם עשויים להשפיע על ההתנהלות העסקית של החברה לאורך זמן, כאשר ככל הידוע לעוז ולרוזן תפיסות שונות לגבי הכיוונים שיש לפנות בהם, וכיצד לעשות זאת.

כלומר, בראייה לטווח לא קצר יש חשיבות לדרך הניהולית שתיבחר. אבל, זה נכון בנוגע לעסקאות עתידיות ולשינויים ארוכי טווח, כשמערכי ניהול ההשקעות והשירות נמשכים כרגיל, והזכויות של המבוטחים והחוסכים לפנסיה אינם קשורים או מושפעים מהעימותים בצמרת ואין שום סכנה ליציבות החברה.

ומה חושבים המשקיעים בבורסה על מה שקורה במגדל? מניית החברה טיפסה בימים האחרונים, כאשר מאז שהוחלט על הרצון להחליף את ניר גלעד ברוזן כיו"ר (אפריל 2020) עלתה מניית החברה בכ-91% בעוד שהמדד הענפי ביטוח פלוס עלה בכ-49%. עם זאת, מאז ששלמה אליהו רכש את השליטה במגדל לפני קצת יותר מ-8 שנים ירדה המניה בכ-4% בעוד שמדד ביטוח פלוס עלה ב-102%. שווי השוק בו נסחרת החברה עומד כיום על כ-4 מיליארד שקל, הרחק מאחורי מתחרות כהראל והפניקס.

 

שרשרת ארוכה של עזיבות וסערות

מגדל, שנוסדה ב-1934, נמצאת בשליטתו של אליהו מאז סוף 2012. מאז ועד היום חוותה החברה שרשרת חילופי מנכ"לים ויו"רים בקצב גבוה מאוד, אשר חריג למתרחש בענף הביטוח המקומי. חלק מהחלפות הבכירים נעשה בתוך זמן קצר מאוד, תוך טענות קשות כנגד התנהלותו של בעל השליטה.

ההשתלשלות החלה ב-2014 כשענת לוין עזבה את תפקיד מנכ"לית הקבוצה ויו"ר מגדל ביטוח לאחר חודשים ספורים בתפקיד. מי שבא אחריה לקבוצה היה המפקח על הביטוח לשעבר, עודד שריג, וגם הוא נשאר בתפקיד פחות משנה. אחריו מונה ליו"ר יוחנן דנינו, המפכ"ל לשעבר, שיחד עם עופר אליהו, בנו של בעל השליטה, ניהלו את החברה במשך כמה שנים. אבל, בשלהי 2017 זה הסתיים, ובתחילת 2018 דנינו ועופר אליהו עזבו בתורם את תפקידיהם, כדי לפנות מקום לאב שלמה אליהו, שלא היה מרוצה מהתוצאות.

בסוף 2018 כבר הייתה עוד פרישה ממגדל, שוב של שריג, שחזר לכהונה שנייה וקצרה. הפעם הוא השמיע טענות חריפות בדבר הממשל התאגידי הלקוי תחת אליהו. אותה פרידה כבר הגיעה אל הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, שבחר לא להתערב. בפעם הבאה שוב היו אלו אליהו ומי שהוא מינה לחברה: ניר גלעד שהחליף את שריג, ושנקלע לעימות עם אליהו ועם יתר חברי דירקטוריון מגדל אחזקות.

במקרה זה הפיקוח כבר התערב במלוא הכוח. זה קרה באפריל 2020, כשהממונה מנע את הדחת גלעד, ואפשר זאת רק בתחילת דצמבר האחרון, לאחר שהגיע להבנות שלפיהן אליהו עצמו יזוז מכל תפקיד שהחזיק בו בחברת הביטוח שבשליטתו. זה אפשר לרוזן, שהיה בעבר מנכ"ל הראל ומנכ"ל מנורה מבטחים ביטוח, להתמנות בתחילת השנה לתפקיד היו"ר של מגדל ביטוח ולמנכ"ל מגדל אחזקות.

הפעם הפיקוח לא מתכוון להתערב

בניגוד לאירוע עם ניר גלעד - ולסכסוך אחר, שהתרחש אשתקד בחברה המתחרה כלל ביטוח (לאחר ניסיון כושל להדחת המנכ"ל-על-ידי היו"ר) - הפעם הפיקוח לא מתכוון להתערב במתרחש בצמרת מגדל. ככל הידוע הממונה ברקת מתכוון להשאיר את ההחלטה לדירקטוריון מגדל ביטוח, ובכוונתו לבחון זאת בדיעבד.

על רקע זה אומרים עתה בסביבת החברה, כי אף שמדובר בעימות מפתיע "בדציבלים שאליהם הגיע", ושלא היה צריך להגיע לרמות כאלה ועוד בפומבי, הרי שמדובר ב"שני אנשים טובים וראויים, ולכן גורמים רבים מנסים לגשר ביניהם בתקווה של ירידה מהעץ. יש תקווה שזה יצלח", אמר היום גורם בסביבת החברה. לפי הערכות, גם בעל השליטה אליהו ניסה להוריד את גובה הלהבות.

בשלישי בערב דובר על בקשה לזמן דיון דחוף של דירקטוריון החברה, אלא שבחלוף הלילה נראה כרגע ששני הצדדים, וכל מי שבאמצע ובסביבתם, מנסים להרגיע את הרוחות. על כן מעריכים בסביבת החברה, כי כרגע לא מדובר בישיבת דירקטוריון שתכונס לפני תחילת השבוע הבא. "הרצון עכשיו הוא לא להלהיט את הרוחות, ודיון מיידי עלול רק להלהיט".

עוד ציינו אותם גורמים, כי "לשניהם יתרונות ויכולת, כשלמנכ"ל כישורי ניהול טובים מאוד וליו"ר ניסיון וידע רבים, והם צריכים למצוא את עמק השווה ולהסתדר. הם צמד שיוכל לעשות דברים טובים יחדיו", ובסביבת החברה מדגישים כי אף שכותרות כאלה אינן מסייעות, הרי ש"החברה ממשיכה כרגיל".

השבוע התברר כאמור כי אף ששלמה אליהו עצמו זז הצדה והוא לא מעורב בעימות הנוכחי, הקרבות בצמרת מגדל רחוקים מלהיות היסטוריה. הדבר קרה לאחר שרוזן טען שעוז ניסה "למנוע את הגעתי לקבוצת מגדל" ולאחר מינויו נלחם בו, "תוך ניסיון בלתי פוסק להכשיל אותי בעבודתי", "להתיש אותי, לחתור תחתיי ולמדר אותי".

מנגד, עוז טען כי המצב הנוכחי בקבוצה אושש את חששו מפני "היווצרות מנכ"ל-על, המוריד הוראות לנושאי המשרה בחברת הביטוח ומטשטש את גבולות הגזרה הנחוצים כל כך לטובת החברה". עוד טען עוז, כי רוזן חרג בבוטות "מתחומי סמכויות היו"ר".

עוד כתבות

האדריכל אלי פירשט ז"ל / צילום: פירשט מזור אדריכלים

אדר' אלי פירשט, מהמתכננים הבולטים בישראל ויו"ר התאחדות האדריכלים לשעבר, נפטר

אלי פירשט היה מהמתכננים הבולטים בישראל והיה אחראי לתכנון פרוייקטים עירוניים רחבי היקף ● בין השנים 2014-2017 היה פירשט יו"ר התאחדות האדריכלים

בורסת פריז / צילום: Associated Press, Kamil Zihnioglu

שיא חדש ל-S&P; שוק הקריפטו רותח לקראת הנפקת קוינבייס

ברקע ההנפקה הצפויה של בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, הביטקוין חוצה את רף ה-63 אלף דולר למטבע אחד ● מדד ה-S&P 500 עלה בשליש האחוז ונסגר בשיא חדש ● טסלה עלתה ביותר מ-8%, ואפל ביותר מ-2% על רקע ההודעה שלה על אירוע מיוחד להשקת מוצרים חדשים

העיר ברלין / צילום: יואב קרני

תקדים בגרמניה: הממשלה הפדרלית תחייב להטיל עוצר לילי על רוב המדינה

מדובר בצעד תקדימי שלא ננקט עד כה במהלך יותר של שנה של מגפה, המבוצע על רקע התמרדות הולכת וגוברת של מדינות-מחוז בשלטון הפדרלי והתנגדות לצעדים עליהם הוחלט בעבר ● מרקל: "הגיע הזמן שנבצע את השינויים הללו"

פייסבוק / צילום: Shutterstock

פייסבוק החליטה שלא להסיר תוכן פוגעני? המועצה המפקחת יכולה לחייב אותה

ענקית האינטרנט תצטרך לתת דין וחשבון כעת גם על תוכן פוגעני שלא הוסר ● אם פייסבוק החליטה שלא להסיר פוסט בעייתי, כעת יהיה ניתן לערער למועצה המפקחת עליה ● אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, נציגה ישראלית במועצה

אתר בנייה באשקלון. 799 דירות נמכרו בין דצמבר לפברואר / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

הישראלים מסתערים על הדירות החדשות: זו העיר שהובילה את המכירות

גאות בשוק הדירות החדשות: בין דצמבר 2020 לפברואר 2021 נמכרו 11.25 אלף אלף דירות חדשות ● אשקלון היא מובילת המכירות של הדירות החדשות; אחריה ת"א, רמת גן, ירושלים וראשל"צ ● דירות חדשות שנמכרות במחיר למשתכן תורמות לעליית נתוני המכירות

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

הנחיה חדשה של ה-SEC מאיימת על הטרנד החם של וול סטריט: "עשרות חברות יידרשו לתקן דוחות כספיים"

הרשות לניירות ערך האמריקאית פרסמה הנחיה חדשה שעוסקת בטיפול החשבונאי בדוחות של חברות ה-SPAC ● בפירמת EY ישראל מסבירים כי "המשמעות המיידית עבור עשרות רבות של חברות אשר השלימו הנפקה או נמצאות בתהליך הינה תיקון הדוחות הכספיים, מהלך שעשוי לעכב את ההנפקה"

מנהלים זוכרים / צילום: באדיבות המשפחה

מנהלים זוכרים: זו הזווית האישית שלי ליום הזיכרון

האח שנפטר במהלך קורס טיס, החבר שנשא את הפציעה הקשה שנים ארוכות עד מותו, וחבר הילדות שהנצחתו טלטלה ומשפיעה עד היום ● מנהלים מספרים על הזווית המיוחדת שלהם ליום הזיכרון

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

שבוע המסחר המקוצר הסתיים: הבורסה המקומית ננעלה כמעט ללא שינוי

הבורסה בתל אביב ננעלה כמעט ללא שינוי במדדים המובילים, והמסחר יתחדש ביום ראשון ● ת"א 35 ננעל בירידה של 0.05% ות"א 125 עלה ב-0.07%

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

אין פרקליט מדינה קבוע ושר משפטים, אך נתניהו טוען: "פועל לפי כללי ניגוד העניינים"

נתניהו הגיב לעתירה לבג"ץ המבקשת למנוע ממנו להרכיב את הממשלה ● לפי טענות העותרים, נתניהו מפר את הסכם ניגוד העניינים למרות החלטת בג"ץ המחייבת אותו לקיים את ההסדר בכך שאינו ממנה שר משפטים, וגם הפר אותו לכל אורך הדרך

משמר החופים של איחוד האמירויות / צילום: Associated Press, Jon Gambrell

דיווח: ספינה בבעלות רמי אונגר הותקפה ליד חופי איחוד האמירויות

רשת החדשות הלבנונית אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה, מדווחת כי ספינה ישראלית העונה לשם Hyperion ומזוהה עם החברה הישראלית PCC, הותקפה שלשום ליד חופי איחוד האמירויות ● בשלב זה, לא ידוע מהו היקף הנזק של התקיפה ● זוהי הפעם השלישית שבה ספינה ישראלית מותקפת באזור

ציפי רפאלי  / צילום: אביב חופי

ועדת השחרורים קיצרה את העונש: ציפי רפאלי תשתחרר מהכלא בחודש הבא

ועדת השחרורים אישרה קיצור שליש מעונש המאסר שהוטל על ציפי רפאלי, לאחר שהורשעה יחד עם בתה, הדוגמנית בר רפאלי, בשלל עבירות מס ● עם שחרורה תגיע לסיומה פרשת העלמות המס שיוחסה למשפחת רפאלי בגין הכנסותיה של הדוגמנית בחו"ל בין השנים 2009-2012 וכן העלמת הכנסות והטבות נוספות שקיבלה בישראל

דייטינג אונליין. האם פייסבוק תפצח את השיטה? / אילוסטרציה: Shutterstock, Vera Petrunina

חוששים להיפגש בגלל הקורונה? פייסבוק בוחנה שירות ספיד-דייטינג וירטואלי

תקופת הקורונה גרמה לכולם להישאר בבתים, מה שהוביל לירידה בדייטים ומפגשים פיזיים ● ענקית האינטרנט בוחנה כעת אפליקציה חדשה שתעזור לעשות דייטים מהירים ברשת

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

רונן מטרי עו"ד / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש נתן צו פירוק לעמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת

הוועדה שולטת בתוכן המועבר בטלפונים כשרים ונקלעה לעימותים רבים בעקבות חסימות מספרים שנתפסו בעיניה כמספקים תוכן שלא אושר ע"י הרבנים ● בעקבות ליקויים שהתגלו בעבודתה הוחלט למנות את עו"ד רונן מטרי כמפרק

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

קובי קרני / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות: "אנחנו עוד רחוקים מהתאוששות"

בשעה שמעסיקים רבים מחכים לסיום החל"ת, בענף סוכני הנסיעות דורשים להאריך אותו: "צריך להפריד אותנו מכלל המשק; במצב הנוכחי לא נוכל להחזיר את רוב העובדים, ואם לא יוארך החל"ת לענף הנסיעות, יהיו פיטורים המוניים, ועסקים יתפרקו"

פקק תנועה השבוע בכביש 471 ליד פתח תקוה ? / צילום: גיא ליברמן

זאת לא תחושה: הפקקים חזרו, והם גדולים מבעבר

תחת השפעת הקורונה הציבור נצמד למכוניתו הפרטית ונמנע מתחבורה ציבורית ונסיעות משותפות ● התוצאה: פקקים ארוכים ● הפרויקטים שקודמו בימי הסגרים לא מספיקים כדי לסגור את הפער שנפתח בין התשתיות לבין 100 אלף המכוניות החדשות שעולות על כבישי ישראל מדי שנה

תרופה / צילום: שאטרסטוק

תרופה ותיקה לאסתמה עשויה להקל על הטיפול בקורונה לפני האשפוז

מחקר רפואי חדש שנערך בבריטניה מרמז כי טיפול בסטרואיד ותיק בשם budesonide, המשמש היום בעיקר כתרופה לאסתמה, עשוי להקל על הטיפול בקורונה בבית, גם אצל חולים במצב שאינו מצריך אשפוז

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

דניה סיבוס ואפקון זכו במכרז להקמת מגדל משרדים תמורת 520 מיליון שקל

במסגרת הזכייה נבחרו החברות לשמש כקבלן ראשי לביצוע של עבודות שלד ועבודות גמר בפרויקט הכולל מגדל משרדים בן 45 קומות, שטחי מסחר וחניון תת-קרקעי בן 5 קומות עבור המזמין