גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לשרת את הנצח או את הרגע? הדרמה של מיעוט לאומי

מנצור עבאס אינו הראשון ● ציבורים שמצאו עצמם במדינת לאום לא-להם מבלי שזזו אף מילימטר כבר התחבטו בשאלה, ולרוב לא מצאו תשובה

הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור (במרכז) / צילום: ויקיפדיה
הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור (במרכז) / צילום: ויקיפדיה

האם מנצור עבאס ואיימן עודה צריכים לשתף פעולה עם המיעוט השמאלי-ליברלי מקרב הלאום הדומיננטי, או שעליהם לחתור לשותפות מעשית עם הרוב של הרוב?

אין צורך להתקנא במיעוטים לאומיים, בייחוד כאשר הם שייכים לרוב אזורי עוין; ובייחוד כאשר הם עצמם נהנו ממעמד של רוב עד זה לא כבר.

התלבטויותיו הפומביות של עבאס היו יכולות לעורר אמפתיה מצד שורה של מיעוטים שמצאו עצמם במדינת הלאום של מישהו אחר מבלי שזזו מילימטר אחד ממקומות מושבם. מישהו הזיז את הגבול הבינלאומי אם מפני שחשב את הגבול החדש לצודק יותר, או מפני שהצדק לא מילא אצלו תפקיד.

אני מטעים כאן את האמפתיה. אפשר להבין ללבו של מישהו מבלי לקבל את ההיגיון של מעשיו, או את התוצאות של ציפיותיו. למען האמת, זה פחות או יותר מה שנבע מנאומו ה"היסטורי" של עבאס אל יהודי ישראל. הוא הציע פשרה מעשית, לא ויתור על מאוויי הקבוצה שהוא מייצג. היהודים המאזינים לו חופשיים להעריך את הפרגמטיות שלו, או לדחות אותה כעורמה טקטית.

הכבוד והקיום

עצם המונח "מיעוט לאומי" הוא חדש למדי ובעצם לא התאזרח ביחסים הבינלאומיים אלא לפני מאה שנה, כאשר גבולות אירופה חזרו ושורטטו, קיסרויות רב-לאומיות פוזרו וקבוצות אתניות מצאו את עצמן במדינות לאום לא-להן. אמנוֹת להגנת מיעוטים נכפו הר כגיגית על מדינות הלאום החדשות. הלאומים הדומיננטיים גמרו אומר לקרוע את האמנות לגזרים. מעבר לגבול, קבוצות לאומיות לא חדלו לרקום מזימות להחזיר את פזורותיהן הלא-טבעיות הביתה.

בררתם של המיעוטים-שלא-כדרך-הטבע הייתה מכאיבה: מציות לכללי המשחק שנאכפו עליהם השתמעה הסכמה למעמד של נחיתות; הפרת כללי המשחק התיישבה עם צורכי הנצח, אבל העמידה בספק את יכולתם לשרת צרכים חומריים וקבוצתיים מיידיים.
השאלה הייתה אם לריב לשם הכבוד, או לשתף פעולה לשם הקיום. רוב המיעוטים פסחו על שתי הסעיפים. מלחמת העולם השנייה יישבה את ספקותיהם. היא חיסלה את המיעוטים הלאומיים (יהודים), או העבירה אותם אל רשות אחרת (אוקראינים), או אפשרה את גירושם ההמוני (גרמנים).

ספק אם התנהגות שונה של המיעוטים הייתה משנה את מר גורלם. אבל מרכז/מזרח אירופה של הזמן ההוא היה מעבדת ניסויים יוצאת מגדר הרגיל בשביל מיעוטים לאומיים באשר הם. יש כל כך הרבה מה ללמוד.

מחוספס, חסר טקט וחסר חן

הטור הזה השתעשע במרוצת השנים בהשוואות בין המיעוט הערבי בישראל למיעוט היהודי בפולין. באמצע פברואר כתבנו כאן שלרע"ם יש בעצם "סבתא פולנייה", ושמה אגודת ישראל. מה שקורה בארץ מאז הבחירות מחזק את תוקפה של האנלוגיה (שהיא בהכרח לא מדויקת, ונוגעת לדמיון הדינמיקות, לא למקבילים עובדתיים).

גדולי התורה של אגודת ישראל בפולין התלבטו. הם נתנו תחילה את ידם ל"רשימה משותפת" (כן, כך היא נקראה בעיתוני הזמן ההוא) של כל הפלגים היהודיים בפוליטיקה הפולנית. היהודים היו בערך 10% של האוכלוסייה. בזכות שיתוף הפעולה, מן השמאל הציוני הרדיקלי, עבור בימין הכלכלי וגמור בחרדים, היהודים הצליחו לזכות בייצוג הגדול ביותר באיזשהו פרלמנט באיזשהו מקום עד שקמה מדינת ישראל.

הייצוג היהודי המוגדל סינוור את הלאומנים הפולניים. הם יצקו קיתונות של שנאה לא-פרלמנטרית על ראשי הצירים והסנאטורים היהודיים. הם חשדו בלויאליות שלהם, וחשבו אותם לאיום על טוהר האומה הפולנית.

את הסיעה היהודית הגדולה בסיים, הבית התחתון של הפרלמנט הפולני, הנהיג יצחק גרינבוים, מי שנעשה בהמשך שר הפנים הראשון של מדינת ישראל. הוא חשב את פולין המודרנית לאנטישמית מן היסוד. הוא ראה את ייסורי היהודים, חזה בפוגרומים של מלחמת העצמאות הפולנית, האזין לזוהמה האנטישמית בפרלמנט, וגמר אומר להשיב מלחמה שערה. הוא היה מחוספס, חסר טקט וחסר חן.

היהודים כלשון מאזניים

אף כי הייתה להם נציגות גדולה בפרלמנט, היהודים לא היו "לשון מאזניים", אלא פעם אחת ויחידה, שהייתה גורלית מאוד. ב-1922 הם העניקו רוב למועמדותו של מדען ליברלי לכהונת נשיא הרפובליקה. הלאומנים כינו אותו מיד "הנשיא של היהודים", אולי כפי שהציונות הדתית תקרא לנפתלי בנט אם יהיה ראש ממשלה בתמיכת המיעוט הלאומי השנוא ("של הערבים"). "הנשיא של היהודים" נרצח חמישה ימים לאחר השבעתו. הלאומנים גמרו אומר לצמצם את הייצוג היהודי. מאותו היום ואילך, מעמד היהודים בפולין הידרדר והלך.

הצלחתם האלקטורלית לא שירתה את צורכיהם החומריים של היהודים, שרובם היו עניים מרודים, או סמוכים אל עוני מרוד, וכל טלטלה כלכלית קלה איימה להטביעם.
ב-1927, גדולי התורה החליטו להוציא את אגודת ישראל מן הרשימה המשותפת. היא הצטרפה אל "הגוש הלא-פוליטי" שתמך במשטר. נציגי האגודה לא היו לשון מאזניים, אבל נוכחותם במחנה הממשלה העניקה להם טובות הנאה מינוריות. הם נשארו במחנה הזה עד שהטנקים הגרמניים הופיעו בוורשה, בספטמבר 1939.

ממי צריכים מנצור עבאס ואיימן עודה ללמוד? מיצחק גרינבוים, או מיצחק מאיר לוין (המנהיג הפרלמנטרי האחרון של האגודה בפולין)? האם הם צריכים לשתף פעולה עם המיעוט השמאלי-ליברלי מקרב הלאום הדומיננטי, או שהם צריכים לחתור לשותפות מעשית עם הרוב של הרוב?

אני מתקשה לחשוב על דילמה גדולה מזו בשביל באי כוחו של מיעוט, המתקשה לקבל את עצם מיעוטיותו. אני מניח שפיכחון מחייב בדיוק מה שעשה עבאס: פילג את נציגות עמו, כדי שהביצים הלאומיות יונחו ביותר מסל אחד. הכול חייבים בזהירות, יהודים וערבים. כבדהו וחשדהו הוא המוטו של כל מדינת לאום עתירת מיעוטים, הלוא כן.

עוד כתבות

תחנת הכוח בעזה, טרם סבב הלחימה הנוכחי / צילום: Reuters, MOHAMMED SALEM

האם ישראל באמת אחראית למצב ההומניטרי בעזה?

לדעתי צריך לרענן את הכלים המשפטיים ולהפסיק את אספקת החשמל והדלק לעזה ● מהניסיון הרב שלי בפרקליטות, כל עוד ארגוני הטרור משתמשים באזרחים כחומת מגן אנושית, זה גם אפשרי מבחינה משפטית וגם מידתי יותר

תגובת נגד של חיל האוויר בעזה / צילום: Associated Press, Hatem Moussa

מתי מסתיימות המלחמות ה״א-סימטריות״ של ישראל: כשפצצה הורגת ילדים

זה מה שמצטייר לפחות בחלק של המפלגה הדמוקרטית השלטת ● הגווארדיה הוותיקה מאוד מוסיפה לתמוך בישראל, הדור הצעיר הרדיקלי פונה נגדה ● ילדים מתים תמיד מקצרים את מלחמות ישראל מפני שהם מקצרים את סבלנותם של ידידיה ומחזקים את יריביה

תותח של צה"ל יורה לעבר עזה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הפסקת האש מתקרבת? אלו האתגרים שעומדים בדרך

לאחר שצה"ל הגיע לשורה של הישגים משמעותיים, בכירים מעריכים כי הפסקת אש זמנית תתרחש בתוך יומיים-שלושה ● בחמאס דורשים נסיגה ממסגד אל אקצא וביטול פינוי המשפחות משיח' ג'ראח ואילו בישראל עשויים לדרוש את החזרת השבויים והנעדרים ● מועצת הביטחון של האו"ם, שתתכנס מחר, צפויה להגביר את הלחץ לרגיעה

לילה נוסף של ירי רקטות מעזה לישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

״הפלא הישראלי״: מה חושבים בעולם על הביצועים של כיפת ברזל?

״מופע זיקוקים נוראי בשמי תל אביב״: העיתונות העולמית עוסקת בהרחבה במבצע הצבאי בעזה והשלכותיו על אזרחי ישראל ומקדישה תשומת לב גדולה גם למערכת כיפת ברזל, יכולותיה והעלויות הנלוות ● אבל יש גם מי שסבור שמעטה ההגנה של המערכת נסדק

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

השמיים מתרוקנים: חברות התעופה הזרות ממשיכות לבטל טיסות

לוח הטיסות בישראל ממשיך להתרוקן כשחברות התעופה מצמצמות ומבטלות את הטיסות מישראל ● בין האחרונות שנשארו נמצאות הן פליי דובאי, איירופלוט וטורקיש

הרוגים ופצועים פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב / צילום: דוברות המשטרה

כולם התריעו - ולא מנעו: ההודעות וגלגול האחריות לפני הקריסה בגבעת זאב

במשטרת ישראל טוענים כי ערכו פגישות עם אנשי מועצת גבעת זאב והתריעו בפני קיום האירוע, בו נהרגו שני בני אדם ונפצעו כ-184, בעוד ראשי המועצה המקומית טוענים ההפך ● מערך כיבוי והצלה חשפו מכתב ששלחו בו הביעו התנגדות לקיום האירוע בבית כנסת, שבנייתו טרם הושלמה

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

הפגישה ששמה קץ לממשלת השינוי וחבל ההצלה של בנט

בשבוע שעבר הבין בנט כי אין אפשרות להקים ממשלה בתמיכת רע"ם שהתנועה האסלאמית מכתיבה את מהלכיה ● את מחיר הזגזוג האידיאולוגי שלו בנט כבר משלם. לפי סקר שפורסם בסוף השבוע ימינה עם ארבעה מנדטים בלבד ● חבל ההצלה של הצמד הפוליטי בנט ושקד נמצא כרגע בידיים של נתניהו בדמות שיריונים בליכוד

ח"כ איתן גינזבורג / צילום: דני שם טוב

שר התקשורת: "לבחון התבטאויות העלולות לעלות כדי הסתה לאלימות נגד עיתונאים"

איתן גינזבורג שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו התייחס בעיקר לציוציו של איש התקשורת שמעון ריקלין שכינה עיתונאים "תומכי טרור" ● ריקלין מסר בתגובה כי התקשורת הישראלית "ברובה הגדול לא מסוגלת לומר מילה נגד הפורעים", אך הבהיר כי הוא נגד פגיעה בעיתונאים

הפעלת בניין אלג'לאא בעזה / צילום: Associated Press, Mahmud Hams

גינויים להריסת מגדל התקשורת בעזה; נשיא "AP": מזועזע ונחרד

צה"ל הרס את בניין אלג'לאא, שבו שכנו משרדים רבים של כלי תקשורת זרים ● כלי התקשורת באירופה סיקרו בהרחבה את הריסת הבניין

טים קוק ומארק צוקרברג / צילום: AP

במשך 13 שנה הן צייתו לכללים של אפל. עכשיו הגיע הזמן למרד

הכנסות אפל מעמלות על אפליקציות רק עולות והגיעו לפי הערכות ל-22 מיליארד דולר אשתקד • אחרי שנים של פחד, ועמלה של 30% מההכנסות, יותר ויותר אפליקציות מוכנות לצאת למלחמה מול הענקית, בבית משפט או דרך הרגולציה

קבלת פנים בשדה התעופה למשלחת איחוד האמירויות, במעמד רה"מ נתניהו. מבצע צבאי ראשון על רקע הסכמי השלום / צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ברצועת עזה יכולים להתחיל להיפרד לשלום מהתקוות לסיוע כלכלי מהאמירויות

בחודשים האחרונים היו שיחות בין בכירים באיחוד האמירויות, גורמים פלסטינים ובינלאומיים, לקידום פרויקטים של תשתית עבור הפלסטינים ובעיקר בעזה, בידיעת ישראל ● גורם מהאמירויות: "אם חמאס לא יתחייב לשקט מוחלט, הוא דן את תושבי הרצועה להמשך חיי הסבל"

טראמפ, נתניהו ומודי. העתיקו את כובד משקלם ממצעים ומרעיונות אל פולחן אישיות / צילום: Shutterstock

ממנהיגות פוליטית לפולחן אישיות: בארה"ב, הודו וישראל הפוליטיקה נזנחת לטובת הכריזמה

ארגונים פוליטיים אשר נהגו לנהל מאבק פחות או יותר רציונלי על שלטון ועל השפעה, העתיקו את כובד המשקל שלהם ממצעים ומרעיונות אל פולחן אישיות

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

שני הרוגים וכ-184 פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב

במהלך תפילת ערב חג השבועות קרס מבנה בבית כנסת בגבעת זאב ● גבר בשנות ה-40 לחייו וילד כבן 12 נהרגו ● ראש מועצת גבעת זאב טען כי אנשיו התריעו על הסכנה אך "המשטרה אמרה שהיא מסירה אחריות" ● מפקד שירותי הכבאות וההצלה: "אף אחד לא נתן אישור לקיום האירוע, הבניין בבנייה" ● ניצב דורון תורג'מן: "יהיו עצורים"

אנשים באימאהה, אי מקבוצת איי סיישאל / צילום: Associated Press, Salim Ally

איי סיישל, המדינה המחוסנת ביותר בעולם, מתמודדת עם גל קורונה חדש

במדינת האיים התיירותית מתמודדים עם ההתפרצות החמורה ביותר אי פעם, לאחר שיותר מ־60% מהאוכלוסייה התחסנו, רובם בחיסון הסיני מתוצרת סינופארם

בני אדם מפעילים מנגנונים דומים להתמודדות במצבי קיצון שונים

איך אתם מתמודדים עם מצבי קיצון, ומה אומרים המחקרים?

חשבנו שמגפת הקורונה עוד רגע מאחורינו, והנה אנחנו כבר בתוך משבר חדש ● לאורך השנים חוקרים גילו כי בני אדם מפעילים מנגנונים דומים להתמודדות במצבי קיצון שונים ● מה אנחנו יכולים ללמוד מהמחקרים שנעשו עד היום?

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

"כולנו משלמים את מחיר השנאה": מיזמים בעד סולידריות ברחבי המדינה

שיתופי פעולה של ראשי רשויות ערבים ויהודים, מפגשי אונליין וצעדות שקטות הם רק חלק מהמיזמים הקוראים להפסקת האלימות וחיזוק הדו-קיום שמתגבשים ברחבי הארץ

המהומות בצפון / צילום: דוברות המשטרה

אידיליה יהודית ערבית מעולם לא שררה פה, אבל היה רמז שדברים יכולים להיות אחרת. עד השבוע

כל-כך הרבה צעדים קטנים נעשו בכיוון הנכון - צעדים צולעים, מהוססים, אבל בכיוון הנכון ● עכשיו צריך להתחיל הכול מהתחלה, רק ממקום יותר נמוך

תומכי לגליזציה של קנאביס בקונטיקט

הקנאביס הופך לתאגידי: לוביסטים ואיגודים מבקשים לעצב את תעשיית המריחואנה

השדלנות על מדיניות המריחואנה הפדרלית עלתה ברבעון הראשון של 2021, כשבנקים וחברות טבק ואלכוהול התחילו לומר את דברם

טארט ניו יורק של דלאל / צילום: יעל יצחקי

כי בכל זאת חג: מתכון לעוגת גבינה של דלאל ויין שמתאים לשתות לצדה

מה יש כבר לחדש בעוגות גבינה? תתפלאו ● צ'יז קייק ניו יורקית, עוגת גבינה באסקית, עם פירות יער, עם פיסטוק או עם חלווה, והחידוש האחרון: מוס גבינה מוקצף בסגנון צרפתי ● וכמובן, גם מתכון

101 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

השנה השנייה לפרויקט "אוצר מילים": ברשימה אפשר למצוא ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, מנהלים ויוצרים ● אנחנו מקווים שלמילים הללו יש כוח לרפא את הכאב. נדמה שכולנו זקוקים לכך