גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילן ישועה מעיד: "הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור"

מנכ"ל וואלה לשעבר המשיך להעיד היום בביהמ"ש המחוזי בירושלים במסגרת תיקי נתניהו ● ישועה: "הפיצוצים עם טלי בן עובדיה היו סביב דרישות הסיקור. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות" ● אלוביץ' בשיחה מוקלטת: "הגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים (העיתונאים)" ● הדיון יחודש ביום שני הבא

אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים במשפט נתניהו / צילום: ניצן שפיר
אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים במשפט נתניהו / צילום: ניצן שפיר

עדותו של אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, נמשכה הבוקר (ג') בבית המשפט המחוזי בירושלים. זהו היום החמישי לעדותו של ישועה במשפטם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' ומו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס.

ישועה מעיד על אישום ראש הממשלה בקבלת שוחד משאול אלוביץ', לשעבר בעל השליטה בבזק וב"וואלה" ומרעייתו איריס. הזוג אלוביץ', המיוצג בידי עורכי הדין ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, מואשם במתן שוחד.

ישועה, עד מפתח שהביא לרשויות החקירה הקלטות, מסרונים וראיות נוספות, תיאר בארבעת הימים הראשונים את מערכת הלחצים שהופעלה עליו ועל עיתונאי "וואלה" לאורך שנים מצד הזוג אלוביץ' באשר לאופן שבו יסוקרו נתניהו, בני משפחתו, ויריביו הפוליטיים.

לחצים שנועדו, לשיטת התביעה, להכפיף את אתר החדשות לגחמות ולרצונות של ראש הממשלה, רעייתו שרה נתניהו ובנו יאיר.

12:25

התביעה הגישה לבית המשפט מסמך שכותרתו - "מאמרי דעה בוואלה" העוסקים בראש הממשלה נתניהו.

לפי התביעה, אלוביץ' העביר לישועה רשימה של 89 מאמרי דעה נגד ראש הממשלה בין השנים 2014-2015. את החוברת העביר שלמה פילבר, אז מנכ"ל משרד התקשורת לאלוביץ' כדי להתלונן על הסיקור נגד נתניהו.

ישועה מסביר בדיון על המאמרים: "אלוביץ' העביר לי שני כרכים שכללו את הניתוח וגם את המאמרים עצמם. מראה שרוב הידיעות ב-8 חודשים היו שליליים נגד ראש הממשלה. ניתן לי כדי להראות שאנחנו נגד ראש הממשלה, לא מספיק חיוביים. נועד על מנת שנשפר את ההיענות שלנו ולמנוע מאמרי דעות שליליים".

כשנשאל ישועה למה חשב שהחומר הגיע מניר חפץ, השיב: "מה קשור שלמה פילבר לעניין?". ישועה נשאל בדיון מה הקשר בין פילבר לוואלה באותה תקופה והשיב "אפס".

ישועה, לאחר שהתבקש להסביר שיחה: "יש את וואלה ואת בזק. לפעמים זה נאמר בצורה ספציפית. הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור. נוזפים בי ואומרים שיש יומיים רגישים".

ישועה מספר על הפנייה לפטר את העיתונאית טלי בן עובדיה שעבדה באתר.

ישועה: "טלי הובאה כמה חודשים לפניי, אחרי הרבה שכנועים. עיתונאית מוערכת, שתהיה עורכת ראשית. התחילו פיצוצים יומיים, כי טלי עיתונאית שעומדת על דעתה ולא משתפת פעולה עם כאלה דברים.

"הפיצוצים היו סביב דרישות הסיקור. טלי כתבה בעבר משהו נגד שרה. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות".

הדיון היום הסתיים. המשפט יתחדש בשבוע הבא ביום שני, וישועה צפוי להמשיך ולהעיד בשבועות הקרובים.

11:50

התובעת תירוש שואלת את ישועה על שיחה מספטמבר שבה נשמע שאול אלוביץ' כועס על ישועה.

אלוביץ': "אחרי ההתכתבות שלנו אתמול נכתב מה שנכתב, ובעקבות זאת שיחת הטלפון שקיבלתי, אני יוצא או לא אמין או מטומטם שמשלם לאנשים שכר כדי שידפקו אותו. אני לא מרוצה מתיפקודו של אבי (אלקלעי)".

ישועה: "זו ממש לא אשמתו במקרה הזה. אני חשבתי שניר לא רוצה שזה יפורסם וגם אתה הסכמת איתי שצריך להיות זהיר שם. בקיצור, אבי לא ידע שזו הנקודה הרגישה. הוא עשה מה שהתבקש, העלה ידיעה עם ביבי בכותרת ובמשנה".

ישועה מסביר את השיחה בדיון בבית המשפט: "כעסו עליי שהעלנו ידיעה ולא ציינו את הנקודה ששרת המשפטים ניסתה לגנוב את הקרדיט".
(הכוונה היא לידיעה על הצעת חוק להחמרת הענישה על מיידי אבנים, ושמי שכיהנה באותה תקופה כשרת המשפטים, איילת שקד, לכאורה מנסה לקחת עליה קרדיט). 

בהמשך ישועה שולח הודעה לאבי אלקלעי:
"אבי הידיעה חשובה מאוד שים לב שלא יהיו פספוסים:
1 להבליט מאוד שהוא דוחף את זה
2 לתת כל הציטוטים שלו בהרחבה
3 לא לצטט אותה
4 להדגיש שחוגים טוענים את מה שטוענים
5 שיהיה במקום בולט רצוי ראשית
סמס לי ואף צלצל אלי כשעולה".

11:00

בדיון מוצגת התכתבות מאוגוסט 2015 בין ישועה לשאול אלוביץ'.

שאול: "שוב אנחנו משתרכים אחרי השאר. לנו יש אינטרס ומה להפסיד. אתה מבין את החשיבות העצומה להשאיר אותם מרוצים בעת הזאת? יש דיון בבג"ץ בספטמבר".

ישועה: "בוודאי. אני כל יום מטפל בבקשות".

ישועה מסביר בדיון בבית המשפט כי הכוונה ב"אותם" היא לראש הממשלה ולאשתו.

הבג"ץ עליו מדבר אלוביץ' הוגש על ידי בזק נגד רפורמת השוק הסיטונאי. במאי 2016 נדחה הבג"ץ ומשרד התקשורת קיבל גיבוי מבג"ץ לדרוש מבזק לאפשר למתחרותיה שימוש בתשתיות שלה במחירים נמוכים מאוד ואשר בגינם היא עתרה לבג"ץ.

הדיון יצא לפסקה של 20 דקות.

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: ניצן שפיר

10:00

התובעת תירוש משמיעה שיחה בין שאול אלוביץ' לאילן ישועה מיום ה-8.7.15, שבה אומר אלוביץ' כי הוא מרגיש חייב ובהמשך "אני לא מספק כלום, אז סיפקנו בבחירות היום לא מספקים".

תירוש: "מה הכוונה במשפט?"

ישועה: "(שאול - נ.ש) התכוון ללחוץ עליי לשתף פעולה. הוא מציין את הבחירות כי בבחירות היה פיק אינטנסיבי, שהיום (יולי 2015) זה פחות ממה שהיה בבחירות".

תירוש: "אלוביץ' אומר לך 'מה שאנחנו כותבים זה אחרים כותבים יותר אפילו כלכליסט'. מה אתה אומר על זה?".

ישועה: "הוא מנסה לדרבן אותי להיענות מלאה לדרישות. מעת לעת אמרו לי שאחרים כתבו, הפעם אמר על כלכליסט. הסברתי לו שאי אפשר להתייחס לכתבה נקודתית, כי לכלכליסט יש את החופש גם לכתוב כתבות ביקורתיות".

תירוש: "עד כמה היה שגרתי לקבל דרישות לשיפור ידיעות שהתבקשת להעלות?".

ישועה: "הנורמה הייתה שלא אנחנו עורכים את האתר. היו מבקשים שיפורים - בכותרת, כותרת המשנה, תמונה, הדגשות, תגובות. הנורמה הייתה שיכולים לשנות ולשפר. זו הייתה הנורמה".

תירוש: "עד כמה שרה ויאיר נתניהו עוקבים אחרי האתר?".

בן-צור (עו"ד נתניהו): "מה זה פרשנות?"

תירוש: "מה נאמר לך על הדרישות של שרה ויאיר נתניהו על ידי שאול ואיריס אלוביץ' או גורם אחר?"

ישועה: "פעם שאול אמר (על יאיר - נ.ש) שהוא המסית והמדיח. כשהיינו ברצף לא הגיוני ולא רציונלי. לפעמים העבירו לי צילומי מסך שלו".

9:20

התובעת יהודית תירוש מקריאה תכתובת של ישועה עם שאול אלוביץ'.

אלוביץ': "מה שמרגיז שהגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים".

ישועה נשאל מה הכוונה "חבורת אפסים" ומשיב - העיתונאים.

ישועה: "בסופו של דבר אנחנו בסדר, זה רק עולה בדם...אפשר יותר אבל צריך יהיה לבנות כאן מערכת אחרת לגמרי, לא דוביק ולא אבי". (דוביק הוא העיתונאי דב גיל-הר, ואבי הוא אבי אלקלעי, העורך בפועל של האתר באותה תקופה).

 *** חזקת החפות: גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול ואיריס אלוביץ' מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

הפגנה נגד ישראל בברלין / צילום: Associated Press, Michael Sohn

הפגנות נגד ישראל ברחבי אירופה; עימותים עם המשטרה בפריז ובברלין

הפגנות פרו-פלסטיניות התקיימו היום ברחבי הערים הגדולות באירופה, בהם פריז, ברלין, לונדון ומדריד ● חלק מההפגנות פוזרו אחרי שעברו על תקנות הקורונה

לוד בשבוע שעבר. ברמלה השכנה לא היה עוצר / צילום: Associated Press, Heidi Levine

"נסענו לחזק חברים ברמלה ונעצרנו ע"י מפקד התחנה רק כי אנו מהשומרון"

עו"ד אריה ארבוס, תושב יהודה ושומרון, ביקש בערב יום חמישי להגיע לחזק חברים שמתגוררים ברמלה ● הוא ושני חברים שנסעו יחד איתו מצאו עצמם עצורים ומורחקים מהעיר, ויש להם טענות קשות נגד מפקד רמלה, סנ"צ אופיר בינדר

צה"ל בצד הישראלי של הגבול עם רצועת עזה / צילום: Reuters, Baz Ratner

פגיעה ישירה בבית באשדוד, 8 פצועים קל; צה"ל חיסל מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי

מתחילת המבצע כ-3,150 שיגורים זוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל ● מתחילת מבצע "שומר החומות", צה"ל תקף למעלה מ-1,180 יעדי טרור ● בשעות הלילה בוצעה תקיפת 'מטרו' ג' - עוד מתחם תת קרקעי גדול בצפון רצועת עזה ● גורמים דיפלומטים מסרו כי שליח האו"ם שוחח עם בכירים בישראל, כמו גם עם חמאס ומצרים, בניסיון להביא לרגיעה בין הצדדים

בנין כאן ירושלים / צילום: יח"צ

שינויים בהנהלת חטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור

אופי השינויים שייערכו בחטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור עדיין לא ברור, אבל בהנהלה הודיעו על מינויים זמנים חדשים • העיתונאי פיראס חאמד יעמוד בראש מחלקת החדשות, והעיתונאית רובא ורור תעמוד תנהל את כל התוכן שאינו חדשותי

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

למרות המצב הביטחוני: S&P אישררה את דירוג האשראי של ישראל

חברת הדירוג אישרה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של -AA ● תחזית הדירוג נותרה "יציבה" ● הנחת הבסיס לדירוג הגבוה לעת עתה היא כי הפסקת אש תתרחש בשלב מסוים, כפי שקרה בהסלמות ביטחוניות בעבר

ד"ר רוביק רוזנטל / צילום: איל יצהר

על מלא": ד"ר רוביק רוזנטל עם 10 המילים של השנה

פייק ניוז, נה-נה-נה, "ימין על מלא", וכמובן מילות הקורונה: מטוש, קפסולה, סגר ועוד ● ד"ר רוביק רוזנטל בוחר את המילים של השנה ומאיר זרקור אל מה שמאחוריהן ● אוצר מילים

נתניהו בדיון בקריה / צילום: חיים צח לע"מ

רה"מ נתניהו: המערכה ממשיכה בכל העוצמה, זה עוד ייקח זמן

שעות בודדות לאחר שישיבת הקבינט הסתיימה בלי אזכור של הפסקת אש, רה"מ נתניהו הצהיר בקריה כי המבצע יימשך ככל שיידרש ● לפי שר הביטחון גנץ, מטרות המבצע הן השגת שקט לטווח ארוך, גריעת יכולות אסטרטגיות, וחיזוק גורמים מתונים ● הרמטכ"ל כוכבי: "חמאס לא קרא אותנו נכון"

לוד, התקפת טילים והתפרעויות בין ערבים ליהודים / צילום: איל יצהר

בין ניל פרגוסון לגל הירש: ישראל לא יכולה יותר לשגות באשליות

ההסלמה הביטחונית והמהומות ברחבי הארץ הביאו אותנו למשבר לאומי פנימי חסר תקדים ● ניל פרגוסון, ההיסטוריון הבריטי המפורסם, פרסם לאחרונה מאמר על האופן בו פוליטיקאים ומדינות מגיעים לרגעי משבר כשהם אינן מוכנים להשלכות ● הפתרון יכול לבוא בדמות ״משמר אזרחי״ כפי שמציע גל הירש

חגי סגל ושמחה רוטמן / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

אור אדום: קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" והדמיון לאירועי הימים האלה ממש

קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" יוצרת לעיתים את התחושה שמדובר במסמך מימים אלה ממש ● חזרנו אל דוח ועדת החקירה הממלכתית כדי לברר עד כמה הוא שינה את המציאות, לטוב או לרע, והאם הוא היה יכול למנוע את מה שמתרחש לנגד עינינו

לילה נוסף של ירי רקטות מעזה לישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

״הפלא הישראלי״: מה חושבים בעולם על הביצועים של כיפת ברזל?

״מופע זיקוקים נוראי בשמי תל אביב״: העיתונות העולמית עוסקת בהרחבה במבצע הצבאי בעזה והשלכותיו על אזרחי ישראל ומקדישה תשומת לב גדולה גם למערכת כיפת ברזל, יכולותיה והעלויות הנלוות ● אבל יש גם מי שסבור שמעטה ההגנה של המערכת נסדק

בני לנדא / צילום: איל יצהר

גל הנפקות ה-SPAC: בני לנדא ודודי ויסמן נאלצו לעדכן את התשקיף

התשקיפים המעודכנים של כתר1 וגפן לנדא כוללים התייחסות להנחיה החדשה שלה-SEC בניסיון לצנן את ההייפ סביב הנפקות ה-SPAC ● גפן לנדא מבקשת לגייס 250 מיליון דולר, או 288 מיליון דולר במקרה של מימוש אופציית החתמים, ולחפש יעד לרכישה בשוק הישראלי

לנדרובר דיפנדר 90 / צילום: יח"צ

קוביית סוכר: הדיפנדר החדש נראה כמו תרגיל במיתוג אבל מסתיר איכויות של רכב שטח

לנדרובר דיפנדר מעולם לא היה כלי זול אבל המחיר של הנוכחי כבר מציב אותו בטריטוריה של רכבי שעשועים לאלפיון

טארט ניו יורק של דלאל / צילום: יעל יצחקי

כי בכל זאת חג: מתכון לעוגת גבינה של דלאל ויין שמתאים לשתות לצדה

מה יש כבר לחדש בעוגות גבינה? תתפלאו ● צ'יז קייק ניו יורקית, עוגת גבינה באסקית, עם פירות יער, עם פיסטוק או עם חלווה, והחידוש האחרון: מוס גבינה מוקצף בסגנון צרפתי ● וכמובן, גם מתכון

תותח של צה"ל יורה לעבר עזה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הפסקת האש מתקרבת? אלו האתגרים שעומדים בדרך

לאחר שצה"ל הגיע לשורה של הישגים משמעותיים, בכירים מעריכים כי הפסקת אש זמנית תתרחש בתוך יומיים-שלושה ● בחמאס דורשים נסיגה ממסגד אל אקצא וביטול פינוי המשפחות משיח' ג'ראח ואילו בישראל עשויים לדרוש את החזרת השבויים והנעדרים ● מועצת הביטחון של האו"ם, שתתכנס מחר, צפויה להגביר את הלחץ לרגיעה

שדה של צבעונים בהולנד / צילום: Shutterstock, Olena Z

איך תוכלו לזהות בועה: מצבעונים הולנדיים ועד מניות אינטרנט

הרבה לפני ה־SPACs וה־NFTs, משקיעים נהרו אחרי הכול - מפקעות של צבעונים ועד אתר Pets.com ● מה שמראה ההיסטוריה היא שפינה חדשנית של עולם הכספים, עשויה להפוך לטירוף המושך רמאים וגורם למשקיעים קטנים להימחק

תגובת נגד של חיל האוויר בעזה / צילום: Associated Press, Hatem Moussa

מתי מסתיימות המלחמות ה״א-סימטריות״ של ישראל: כשפצצה הורגת ילדים

זה מה שמצטייר לפחות בחלק של המפלגה הדמוקרטית השלטת ● הגווארדיה הוותיקה מאוד מוסיפה לתמוך בישראל, הדור הצעיר הרדיקלי פונה נגדה ● ילדים מתים תמיד מקצרים את מלחמות ישראל מפני שהם מקצרים את סבלנותם של ידידיה ומחזקים את יריביה

החיסון יהיה כנראה זמין בקרוב למי שמעוניין בכך / צילום: Shutterstock, Treecha

משרד הבריאות צפוי לאשר חיסון בני נוער לקורונה

רוב אנשי צוות הטיפול במגיפות של משרד הבריאות בעד אישור חיסון בני הנוער לקורונה ● על פי ההערכות, איגוד רופאי הילדים צפוי להמליץ לחסן את כלל בני הנוער ● עשויה גם להתקבל החלטה להסיר לגמרי את מגבלות התו הירוק בבני נוער, ואולי בקרב כלל האוכלוסייה

הפגנה פרו־פלסטינית מול דאונינג 10, בלונדון, השבוע / צילום: Reuters, TOBY MELVILLE

המדינה שהביסה את הקורונה? התדמית של ישראל באירופה בסכנה בצל הלחימה

צעד אחד קדימה, שניים לאחור: המראות המוכרים של פצועים, הרוגים ובניינים מעלי עשן, אליהם הצטרפו הפעם גם לינצ'ים בעוברי אורח, מחקו את התדמית "המתקדמת" של "המדינה הראשונה שהביסה את הקורונה" ● הפעם, מנהיגי אירופה "לא מתקשרים להתייעץ" אלא שומרים על שתיקה

בניין ברמת גן שנפגע מהדף של רקטה שנפלה ברחוב / צילום: Reuters, Nir Elias

ניצול ציני או סכנה לביטחון המדינה: הוויכוח הלוהט על עתידה של תמ"א 38 ומיהן הערים הכי פחות בטוחות?

מבקר המדינה קבע לאחרונה כי 28% מאזרחי ישראל חיים ללא מיגון סמוך מכיוון שמרבית הדירות בישראל הן ישנות וללא ממ"ד ● בימים האחרונים פרץ ויכוח לוהט בין הקבלנים למינהל התכנון על ההחלטה לבטל את תמ"א 38 ● האם הלחימה תשנה את המדיניות, ומיהן הערים הכי פחות ממוגנות?

המהומות בצפון / צילום: דוברות המשטרה

אידיליה יהודית ערבית מעולם לא שררה פה, אבל היה רמז שדברים יכולים להיות אחרת. עד השבוע

כל-כך הרבה צעדים קטנים נעשו בכיוון הנכון - צעדים צולעים, מהוססים, אבל בכיוון הנכון ● עכשיו צריך להתחיל הכול מהתחלה, רק ממקום יותר נמוך