גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסע ההתאוששות של אחים יעקובי: אחרי עדי צים, מכניסים לעסקיהם גם את בנק לאומי

מניית חברת הפרויקטים השלימה זינוק של כ-120% מתחילת השנה, בעקבות הסכם לקבלת מימון מלאומי פרטנרס, שיועמד ברובו לחברה בת הפועלת בתחום של בקרת רמזורים

האחים פיני (מימין) ואמיר יעקובי / צילום: אריק סולטן
האחים פיני (מימין) ואמיר יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחרי שסבלה מקשיים פיננסיים במשך תקופה ממושכת, חברת הפרויקטים אחים יעקובי מספקת למשקיעים איתות חיובי נוסף לגבי עתיד עסקיה, עם הסכם לקבלת הלוואות לה ולחברה בת שלה בסכום של כ-50 מיליון שקל מלאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי , שתוכל להמיר את התמורה למניות.

מניית אחים יעקובי  הגיבה לעדכון במגמה חיובית שהשלימה לה טיפוס של קרוב ל-60% בחודש האחרון, קפיצה של קרוב ל-120% מתחילת השנה וזינוק של כ-360% מרמת השפל שקבעה בשיא משבר הקורונה, בחודש מרץ 2020.

למרות גל העליות המוזכר, שוויה של מניית יעקובי נמוך ביותר מ-60% מרמת השיא שקבעה המניה בתחילת שנת 2018, זמן קצר לאחר הנפקתה (בסוף 2017), כשהיא משקפת לחברה שווי שוק נוכחי של כ-160 מיליון שקל.

ההלוואה מצד לאומי פרטנרס, שהענקתה כפופה לכמה תנאים, ניתנת לתקופה של 4 שנים, ותישא ריבית שוטפת שנתית קבועה של 3% וריבית מצטברת שנתית בשיעור דומה (3%) שתעלה בהדרגה עד ל-5%.

את עיקר הסכום, 35 מיליון שקל, תעניק לאומי פרטנרס לחברה הבת - אריאל וימאזור, והיתרה (15 מיליון שקל) תוענק לאחים יעקובי. חברת אריאל וימאזור עוסקת באספקה, התקנה ואחזקה של מערכות בקרת רמזורים, חניונים ושילוט אלקטרוני, וכן מערכות טלוויזיה במעגל סגור. החברה פיתחה מערכת לבקרת רמזורים (Falcon) המותקנת בערים מרכזיות בישראל, בהן ירושלים, באר שבע, הרצליה, אשדוד ורחובות. בנוסף, המערכת מבקרת את התנועה המרומזרת בפרויקטי הרכבת הקלה בירושלים ובערי המרכז (נת"ע). המערכת, משמשת בפועל כמערכת בקרת תנועה מטרופולינית כאשר כל עיר מנהלת את הרמזורים שבתחומה ונת"ע את כלל המערכת.

את ההלוואה לוימאזור יכולה לאומי פרטנרס להמיר בחלקה או במלואה למניות החברה הבת, או לחלופין למניות חברת אקסלרייט בה מחזיקה וימאזור, לפי שווי חברה של 55 מיליון שקל "לפני הכסף". במקרה של מכירת או הנפקת הפעילות, המרת ההלוואה תתבצע בהתאמה למחיר, וכך שחלקה של לאומי פרטנרס במניות יגיע עד 20%.

עדי צים הפך לבעל עניין 

את ההלוואה לאחים יעקובי תוכל לאומי פרטנרס, להמיר לפי שווי חברה (לפני הכסף) הנמוך מבין המחיר הממוצע של מניית יעקובי ב-90 הימים שקדמו למועד ההמרה, או לפי שווי של 110 מיליון שקל (עם התאמות), וגם כך שחלקה ביעקובי לא יעלה על 20% מההון.

במקביל להסכם מול לאומי פרטנרס, אחים יעקובי עדכנה על הפיכתו של איש העסקים עדי צים לבעל עניין בחברה, בעקבות המרת ני"ע, כך שהוא מחזיק קרוב ל-10% ממניותיה.

בתחילת השנה סיכם צים על הענקת הלוואה של 12 מיליון שקל לאחים יעקובי במסגרתה קיבל צים אופציה (Call) להמרת קרן ההלוואה למניות יעקובי בשיעור של עד 18% מההון.

מחיר המניה בהמרה נקבע על 43 אגורות - נמוך בכ-40% משווי המניה בעת הסיכום הראשון בין הצדדים, ונמוך בכ-60% מערכה הנוכחי, שחצה רף של 1 שקל.

הפעילות המרכזית של צים בבורסה מתבצעת באמצעות חברת האשראי החוץ-בנקאי אס.אר אקורד  שנמצאת בשליטתו (62%), ונסחרת בשווי שוק נוכחי המתקרב ל-1 מיליארד שקל, אולם את ההלוואה ליעקובי הוא העניק באמצעות החברה הפרטית עדי צים אחזקות.

מציאות פיננסית מאתגרת

אחים יעקובי, שבשליטת האחים פיני (יו"ר) ואמיר (מנכ"ל) יעקובי, מבצעת, מפתחת ומתחזקת פרויקטים בתחומי הבנייה והתשתיות, מערכות אלקטרו-מכניות, טכנולוגיות, פסולת ועוד.

החברה נקלעה למציאות פיננסית מאתגרת שליוותה את עסקיה במשך תקופה ארוכה, ובדוחותיה הכספיים האחרונים שפרסמה, לרבעון הראשון של השנה, רואי החשבון שלה הפנו את תשומת לב המשקיעים לתזרים מזומנים שלילי, לאי עמידה של חברה בת (מנוליד) בחלק מאמות מידה פיננסיות להן התחייבה מול הבנקים ולתכניות החברה לשיפור התוצאות הכספיות.

בסיכום הרבעון הראשון של 2021 הכנסותיה של אחים יעקובי שמרו על יציבות, ברמה של 106 מיליון שקל, אולם החברה הצליחה לשפר את הרווחיות ובשורה התחתונה הציגה רווח נקי סמלי של כ-250 אלף שקל, אחרי הפסד של כ-19 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בסיכום שנת 2020 נהנתה אחים יעקובי ממכירת השליטה בחברה הבת דלק תשתיות, העוסקת במיחזור וטיפול בפסולת, לידי קרן ג'נריישן, שייצרה לה רווח שנתי של כ-90 מיליון שקל מפעילות שהופסקה. בפעילותה הנמשכת הציגה יעקובי הפסדים בסיכום השנה שעברה, כפי שהציגה גם בשנתיים קודם לכן (2019-2018).

עוד כתבות

יוסי לוי, גילעד אלטשולר וצבי סטפק / צילום: יח"צ

מנכ"ל בית ההשקעות מור: בוחנים כניסה לתחום הפנסיה

מהשקעות בחברות מזהמות ועד לדוח ועדת יופה על תשואות המוסדיים: גילעד אלטשולר, יוסי לוי וצבי סטפק לקחו חלק בפאנל משותף ודיברו על הסוגיות הבוערות בשוק ההון ● אלטשולר: "הכלכלה הישראלית היום הרבה יותר מיוצגות בנאסד"ק"

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

בניו יורק טיימס, בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להיפך ● חצי שעה של השראה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

הפגנות חקלאים ברחבי הארץ

מחירי הפירות והירקות בישראל במגמת עלייה. וזו הסיבה

הפירות והירקות בארץ התייקרו ביותר מפי שניים מהממוצע ב-OECD ● אבל הקמעונאים, הסיטונאים וגם החקלאים לא קובעים מחירים מופקעים על חשבון הצרכן הישראלי ● אז למה בכל זאת הענבים בארץ יקרים מבפינלנד? שוב, התשובה היא חסמי הייבוא

תחנת דלק. עלייה של 18 אגורות במחיר / צילום: עינת לברון

לא עוצרים: מחירי הדלק עולים בפעם התשיעית ברציפות

המחיר המרבי לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי עולה ב-5 אגורות לשיא של שנתיים

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב

הנשיא הרצוג ורעייתו מתחסנים / צילום: חיים צח לע"מ

נשיא המדינה פתח את מבצע החיסון השלישי: "צעד חשוב מאוד למען הסולידריות החברתית"

בטרם החיסון בירך הנשיא את ראש הממשלה ושריו על ההחלטה: "החיסון הוא הושטת יד לאחר ולאחרת שאכפת לנו מהם" ● ראש הממשלה בנט: "אנחנו יוצאים למבצע החיסונים כדי לשמור על המבוגרים במדינת ישראל"

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

החלטת בית משפט / צילום: Shutterstock

איך לחשב את מס רכישה בהעברת זכויות: לפי שווי המניות או לפי שווי המקרקעין?

בית המשפט העליון הגיע למסקנה כי חישוב מס הרכישה ייעשה לפי שווי המקרקעין ולא לפי שווי המניות

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט

אל"מ גיל פנחס / צילום: דובר צה"ל

ד"ר גיל פנחס מונה לתפקיד ראש אגף התקציבים במשרד הביטחון והיועץ הכספי לרמטכ"ל

פנחס הועלה היום לדרגת תת-אלוף ונכנס רשמית לתפקיד ● הוא מחליף בתפקיד את תת-אלוף אריאלה קנול לזרוביץ', אשר כיהנה בתפקיד היועצת הכספית לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון במהלך ארבע השנים האחרונות

האונייה MSC SHEILA שעגנה אתמול בנמל הפרטי באשדוד / צילום: MSC

1,000 מכולות: זו האונייה שעושה היסטוריה בנמל הפרטי החדש באשדוד

האונייה MSC SHEILA, שעגנה אתמול בנמל הפרטי באשדוד, היא הראשונה לבצע פעולות טעינה בנמל החדש שמועד פתיחתו הרשמי טרם נקבע ● האונייה, שמצוידת במנופים עצמאיים, תפנה 1,000 מכולות ריקות לטורקיה

ואוליה-מתקן התפלה באשקלון / צילום: יח"צ

מתקן ההתפלה השישי בישראל: הוגשו 3 הצעות למכרז הענק

כך הודיעו משרדי האוצר, האנרגיה ורשות המים ● מדובר במכרז PPP, כשעלות ההקמה של הפרויקט מוערכת בלמעלה ממיליארד שקל ● בניית הפרויקט מתוכננת להסתיים בסוף 2025

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מפץ במערכת הפיננסית? באוצר מבקשים לבחון את מבנה הפיקוח מחדש

במסגרת הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים שהועברה לממשלה, מבקש שר האוצר להקים וועדה לבחינת מודל הפיקוח על השוק הפיננסי בישראל ● באוצר מסבירים כי לאורך השנים, מבנה הפיקוח הפיננסי בישראל התבסס בעיקרו על המודל הענפי, אולם המודל הזה בעולם נזנח מאז שנות השמונים

מיכל הלפרין / צילום: אביגיל פפרינו באר

"אומרים עליי שלא נלחמתי במונופולים? בדיוק ההפך": מיכל הלפרין מגיעה לצוללת ומסכמת כהונה

הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין מסיימת בימים אלה קדנציה סוערת, שכללה גם טענות על כך שלא הייתה מספיק לוחמנית מול המונופולים הגדולים ● בראיון מיוחד לפודקאסט "הצוללת", היא מודה שזה "התפקיד הכי קשה שמילאתי עד היום. הממונה הבא חייב ללבוש שריון פלדה" ● האזינו 

וול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock, Bumble Dee

נעילה חיובית בוול סטריט; ריסקיפייד זינקה בכ-24% ביום המסחר הראשון

המסחר באירופה ננעל בעליות ● משרד העבודה האמריקאי פרסם את נתוני המאקרו לרבעון השני - ומהם עולה כי קצב הצמיחה השנתי חזר לרמה של 6.5% ● רובינהוד נסחרת לראשונה בנאסד"ק ● עונת הדוחות: היום יפורסמו תוצאות אמזון

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה