גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אנטרה ביו פרסמה תוצאות טובות לטיפול באוסטיאופורוזיס; המניה יורדת בניו יורק

אנטרה ביו מפתחת תרופות בבליעה, כחלופה לזריקות לטיפול באוסטיאופורוזיס ומחלות עצם נוספות ● המניה נסקה אתמול עשרות אחוזים, אך מאבדת גובה עם פתיחת המסחר בוול סטריט

אוסטאופורוזיס בברכיים / צילום: Shutterstock
אוסטאופורוזיס בברכיים / צילום: Shutterstock

חברת אנטרה ביו  המפתחת תרופות בבליעה כחלופה לזריקות לטיפול באוסטיאופורוזיס ומחלות עצם נוספות, הודיעה על קבלת תוצאות טובות בניסוי שערכה. המטופלים שקיבלו את התרופה צברו מאסת עצם בעמוד השדרה, וההבדל בין המטופלים בקבוצה שקיבלה את התרופה לעומת תרופת דמה, היה מובהק. בכך עמד הניסוי ביעד העיקרי שלו. למוצר לא היו תופעות לוואי משמעותיות. הניסוי נערך ב-161 מטופלות, בארבעה מרכזים רפואיים בישראל.

בעקבות ההודעה עלתה אמש מניית החברה ב-44% והיא נסחרת לפי שווי של 154 מיליון דולר בנאסד"ק. נכון לכתיבת שורות אלה, המניה מאבדת 9% בוול סטריט.

חברת די.אן.איי ביומד  הנסחרת בבורסה בתל אביב, עלתה אתמול ב-15% בעקבות ההודעה, והיום היא צונחת בקרוב ל-6% לאחר שחברת קפיטל פויינט הישראלית הודיעה על חיסול החזקתה באנטרה ביו בנאסד"ק, ששוויה היה 1.9 מיליון דולר. כעת נסחרת די.אן.איי לפי שווי של 155 מיליון שקל. מניית קפיטל פוינט  עולה היום בעקבות המימוש כ-3.5% והחברה נסחרת לפי שווי של 124 מיליון שקל.

בעקבות ההצלחה בניסוי זה, החברה מתכננת להיכנס לניסוי שלב III , שעשוי להיות האחרון לפני שיווק, כאשר בניסוי זה תתקיים השוואה ראש בראש בין המוצר של אנטרה, למוצר המוזרק אותו היא מעוניינת להחליף. החברה מעריכה כי תוכל לערוך ניסוי שישווה, כמו הניסוי הנוכחי, את צפיפות העצם, מדד שיחסית קל להשוות, וכי לא תידרש לבצע ניסוי ארוך יותר, לבדיקת כמות השברים בפועל אצל הנבדקות.

אם המוצר של אנטרה ייתן תוצאות טובות כמו המוצר המוזרק או אפילו טובות מהן, החברה תוכל כנראה לרשום את המוצר שלה לשיווק, והוא יהיה התרופה הראשונה הניתנת בבליעה לאוסטיאופורוזיס המאושרת לשיווק בארה"ב.

ממתינה לפגישה עם ה-FDA

הניסוי התחיל במינונים נמוכים יותר, אולם לאחר שנמצא כי המינונים הנמוכים הם פחות יעילים וכי ישנה עליה ביעילות עם העליה במינון, הוחלט לאחר קבלת דוח הביניים של הניסוי, להוסיף את המינון שבסופו של דבר נמצא יעיל. תופעות הלוואי בקבוצה הזו היו רבות וחזקות יותר מאשר בקבוצות האחרות, אולם לדברי החברה הן לא חורגות ממה שמוכר מן התרופה בהזרקה. תופעות הלוואי הן בחילות, כאבי ראש וסחרחורת. מספר נבדקים פרשו מן המחקר בעקבות תופעות הלוואי, אולם לדברי החברה, מעבר לשיטה של מתן מינון העולה בהדרגה עד המינון היעיל, הפחיתה את תופעות הלוואי ואת שיעורי הפרישה.

אנטרה מסרה כי זריקות לטיפול באוסטיאופורוזיס הן שיטת הטיפול הנחשבת לטובה ביותר, אולם היא נרשמת לרוב לחולים בשלבים מתקדמים של המחלה, רק לכ-5% מהחולים. ייתכן שמשטר תרופתי יותר סימפטי מבחינת החולה, יוביל לשימוש נרחב יותר במוצר. גם אם לא לוקחים בחשבון הגדלה של השוק, המוצר המקורי רשם הכנסות של 1 מיליארד דולר ב-2020, ירידה מהשיא של 1.4 מיליארד דולר שנרשם בשנת 2019, בגלל תחרות ממוצרי ביוסימילר (מוצרים גנריים המחקים תרופות ביולוגיות).

כעת החברה ממתינה לפגישה עם ה-FDA , בתקווה כי אכן תאשר לה ניסוי ראש בראש מול המוצר של לילי, מעקב של שנה ומדד של צפיפות עצם (ולא של שברים).

לחברה מוצר נוסף המבוסס על טכנולוגיה דומה, למחלה נדירה יותר (היפופרתאירודיזם), שגם הוא נמצא בשלב II של הניסויים הקליניים. אולם, החברה הודיעה כי היא מתכננת ליצור פורמולציה טובה יותר של המוצר הזה, ולצאת שוב לניסויים בשנה הבאה.

הטכנולוגיה של אנטרה התבססה במקור על הטכנולוגיה המשמשת את חברת אורמד, אשר מפתחת תרופות לסוכרת כולל אינסולין בבליעה, וכן חיסון לקורונה בבליעה.

לאנטרה שיתוף פעולה עם חברת אמג'ן סביב הטכנולוגיה שלה להעברת תרופות בבליעה, אולם שיתוף הפעולה הזה אינו סביב המוצר לאוסטיאופורוזיס אלא אינדיקציה אחרת שאת טיבה החברה לא חשפה. סביר להניח כי אנטרה תרצה לחפש שותפה לפיתוח התרופה לאוסטיאופורוזיס, משום שמדובר בשוק גדול שיהיה לחברה קטנה קשה מאוד לתקוף בעצמה.

עוד כתבות

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות

מטוס של של קאטר איירווייז / צילום: Shutterstock

מיהי חברת התעופה שהוגדרה כטובה ביותר בעולם לשנת 2021?

בימים כתיקונם הדירוג נשען על קריטריונים של ביטחון הנוסעים, שירות בטיסה, נוחות הנוסע ופריסת קווי התעופה ● השנה, לעומת זאת, נימק עורך האתר כי "בעת הזו חברות תעופה נדרשות להיות מותאמות לתקופת המגיפה ואלו היו הקריטריונים שעל פיהם הן נבחנו"

מליאת הכנסת / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

השבוע שבמפלגות החרדיות מעדיפים לשכוח, והפליק-פלאק של ליברמן

התנגדות האופוזיציה לשלוח נציגים לוועדת האתיקה יוצרת מצב אבסורדי שראשי ועדות דנים בנושאים למרות ניגוד עניינים ● בשקט בשקט עבר השבוע במליאה חוק הדיינים, שנישל את החרדים משליטה על הוועדה ● ליברמן ושותפיו לניהול הממשלה מגלים בחודש וחצי האחרון ש"דברים שרואים משם לא רואים מכאן"

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה

משאיות של UPS / צילום: Shutterstock, ג'ונתן וייס

חלק מהמרוויחות הגדולות של המגפה מגלות שהחגיגה נגמרה

הצמיחה מאטה בכמה חברות, מה שמוסיף לאתגרים שלהן בגלל עלויות ייצור גבוהות יותר וקשיי אספקה

אבישג סמברג עם מדליית הארד בטאקוונדו באולימפיאדת טוקיו / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

המדליה של סמברג טובה לטאקוונדו, אבל יש גם חדשות רעות

הזכייה של סמברג בארד באולימפיאדה תרחיב משמעותית את התמיכה הכספית בענף הטקוואנדו, ותנגוס במקביל בעוגת התקציב של ענפים אחרים • שיטת התקצוב החדשה של משרד הספורט: הישגיות עדיפה על כל פרמטר אחר

שובו של הבלאן–דה–נואר / צילום: סטודיו דדאלוס, מיכל לופט, באדיבות מואט-הנסי, אוסף בריל-לוי, יח"צ

יין לבן מענב אדום: שובו של הבלאן-דה-נואר

סובלים מהחום ומחפשים דרך להתרענן? עזבו אתכם מקפה קר, יש יין

דב מורן / צילום: תמר מצפי

העיירה הציורית בשוויץ שבילה בה חודש וספר הניהול שהוא לא זז בלעדיו: ההמלצות של דב מורן

למה ווייז היא האפליקציה האהובה עליו ומה ריגש אותו ב"על העיוורון" ● מדור חדש

אבי פקר / צילום: איל יצהר

המנכ"ל שהשתלט על העסק שסבא וסבתא הקימו: "עד לפני שלוש שנים היו הולכים לנוח באמצע יום עבודה"

אבי פקר נולד למשפחה שמנהלת את מפעל הוופלים "מן" ● כשהחליט להיכנס לעסק המשפחתי, נאלץ לבצע מהלכים כואבים

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

בית לחיים, מודיעין / צילום: ליאור פתאל

שילוב של בית, מנזר ומוסד סגור: מעון לאוטיסטים שבנוי סביב חצר פנימית

המעון, שיזמה עמותת אלו"ט, יאפשר לדיירים לנהל אורח חיים דומה ככל האפשר לחיי משפחה • האדריכל אלון בן נון: "תכננו חצר פנימית מוגנת ושקטה שמאפשרת גם פעילות של החברים ושל ההורים" ● מדור אדריכלות

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

בניו יורק טיימס, בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להיפך ● חצי שעה של השראה

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

אסף פלדמן (מימין) ועידו גל, מייסדי חברת ריסקיפייד Riskified / צילום: עדי אורני

עושר דמיוני: צמד יזמי ריסקיפייד מחזיקים לאחר ההנפקה מניות בשווי של כ-2 מיליארד שקל

ריסקיפייד, המפתחת מערכות תשלומים ומניעת הונאות אשראי במסחר מקוון, הונפקה בניו יורק לפי שווי של 3.3 מיליארד דולר ● המנכ"ל עידו גל: "לפני ההנפקה היו לנו דיונים כמו כמה להקצות לאיזה משקיע, וגם מהסוג של האם ללבוש לטקס בבורסה חולצה מכופתרת או טישרט עם לוגו של החברה" ● המניה מזנקת בכ-30%

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים / צילום: Shutterstock

חשבתם שספורטאים שנולדו מוקדם יותר מצליחים יותר? המחקר שמצא את היתרון של הקטנים והצעירים

כולם יודעים שספורטאים שנולדו מוקדם יותר בשנה מצליחים יותר כי הם גדולים יותר וחזקים יותר בהשוואה לבני גילם ● אבל מחקרים עכשווים מוצאים את היתרונות של ספורטאים שנולדו בסוף השנה - כמו תום בריידי ולברון ג'יימס

וול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock, Bumble Dee

נעילה חיובית בוול סטריט; ריסקיפייד זינקה בכ-24% ביום המסחר הראשון

המסחר באירופה ננעל בעליות ● משרד העבודה האמריקאי פרסם את נתוני המאקרו לרבעון השני - ומהם עולה כי קצב הצמיחה השנתי חזר לרמה של 6.5% ● רובינהוד נסחרת לראשונה בנאסד"ק ● עונת הדוחות: היום יפורסמו תוצאות אמזון

קפה קר / צילום: Shutterstock

מהפכת האיכות בתחום הקפה: אייס קפה? שייקרטו!

במדינה חמה כמו ישראל, מפתיע שהקפה הקר לא זכה עד כה למלוא ההערכה שהוא ראוי לה ● בביקור הבא שלכם בבית הקפה נסו אספרסו כפול על קרח, "קפה ניטרו" או אפילו אספרסו מרטיני אלכוהולי

משמאל: חנן פרידמן, מיכל קיסוס–הרצוג ורקפת רוסק–עמינח / איור: גיל ג'יבלי

הרוחות סוערות והמנכ"ל בחזית: מה עובר על בנק לאומי?

פרידה מתוקשרת ממנכ"לית פפר, סכסוך חריף מול הוועד וקשיים בתחרות על הזירה הדיגיטלית: חנן פרידמן מנהל עד כה קדנציה קצרה וסוערת כמנכ"ל לאומי ● פרופיל

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; אמזון צללה ב-7.6%

המדדים המובילים בארה"ב ננעלו בירידות קלות ● מניית אמזון נפלה בעקבות דוחות מאכזבים ● גם הבורסות באירופה נסגרו בירידות