גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא תוכלו להפקיד מטבעות קריפטו בבנק, אבל רשות המסים תקבל את חלקה

בנק ישראל נוטה לאשר לרשות המסים להפקיד בחשבונה כספי מסים שמקורם מטבעות דיגטליים וכספים מחו"ל ● בכך תוכל המדינה לעקוף את הבעיה של בנקים מסחריים, שמסרבים לקבל הפקדות של כספים כאלה, לנוכח איסורי הלבנת הון שחלים עליהם ● טרם נקבע המנגנון של בחינת מקור הכסף וזיהוי הלקוח

מכונת ביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid
מכונת ביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid

רשות המסים תוכל להפקיד כספי מסים שנתפסים על ידה מכספות של נישומים או מועברים אליה מנישומים במזומן או מחשבונות בנק זרים, וכן כספים שמקורם במטבעות קריפטו, ישרות אל חשבון הבנק שלה בבנק ישראל. ההפקדה תיעשה בכפוף לכך שייערך הליך ניהול סיכון וזיהוי הלקוח בטרם קבלת הכספים.

זהו הפתרון המתגבש על ידי היועץ המשפטי לממשלה, המפקח על הבנקים, נגיד בנק ישראל, רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון, לבעיית הסירוב של הבנקים לקבל כספים של נישומים מחשבונות זרים או ארנקים דיגיטליים, לצורך תשלום חובות מס לרשות המסים. הבנקים מסרבים לעשות זאת גם כשמוצג להם הסכם שומה חתום או הסכם גילוי מרצון שנערך עם רשות המסים.

הפתרון מתגבש בימים אלה לאחר שהנגיד פרופ' אמיר ירון, הודיע ליועץ המשפטי לאחרונה כי הוא מסיר את התנגדות הפיקוח על הבנקים לאפשרות לבצע הפקדות של כספים במזומן, ממטבעות קריפטו ומחשבונות בחו"ל בחשבון של רשות המסים. כך נודע לגלובס.

עם זאת, המנגנון של בחינת מקור הכספים וזיהוי הלקוח טרם נקבע, ולא ידוע על מי תוטל חובת הבדיקה ואיך היא תתבצע.

לפי נתוני אתר CoinMarketCap, שוויו הכולל של שוק המטבעות הדיגיטליים עומד על כ-1.53 טריליון דולר, והוא מגלגל מסחר בהיקף מוערך של מעל 100 מיליארד דולר ביום בממוצע, באלפי זירות מסחר בעולם. המטבע המוביל בשוק מאז 2009 ועד היום הוא הביטקוין, שנסחר ביממה האחרונה במחיר של כ-38 אלף דולר .

הבנקים מערימים קשיים

מדובר בפתרון שאמור להיות מוגש בתקופה הקרובה לבית המשפט בהליכים המתנהלים נגד בנקים שונים, לאחר שאלו סירבו לקבל כספים של ישראלים ממקורות שונים אל חשבונות הבנק שלהם בארץ. הטענה לפיה לא ניתן להכניס כספים למערכת הבנקאית הישראלית חוזרת על עצמה בשנים האחרונות מצד בעלי ארנקים דיגיטליים וחשבונות בנק בחו"ל. גם רשות המסים עצמה מלינה על כך שהמערכת הבנקאית חסומה בפני כספי מסים שהרשות צריכה לגבות.

הבעיה המרכזית היא שרשות המסים גובה מסים גם מהכנסות שמקורן בפעילות עבריינית. כלומר, את הרשות לא מעניין מקור הכספים וכל הכנסה מחויבת במס. לכן, הסכם מס מול נישום שקובע את סכומי המס שהוא חייב לשלם לא מהווה "הכשר" עבור הבנקים, שכפופים לכללי איסור הלבנת הון מחמירים.

בין הנפגעים המרכזיים מהבעיה הם הישראלים שמחזיקים מיליונים רבים בחשבונות בחו"ל או בארנקים דיגיטליים, וערכו הליך גילוי מרצון או הסכמי שומה עם רשות המסים כדי "להלבין" את הכסף, אך מצאו עצמם תקועים ללא יכולת להעביר את הכספים מהבנקים בחו"ל או מהארנקים ברשת לבנקים בארץ. וכך, גם ללא יכולת לשלם את המס שהוטל עליהם.

לדברי גורם בכיר ברשות המסים, הבנקים מערימים קשיים "גם ברמה המקומית, כשנתפסים כספים בכספות בבתים של נישומים והרשות לא יכולה להפקיד את המזומן הזה בחשבון הבנק שלה בבנק ישראל, וגם כשהכספים אמורים להגיע לרשות המסים מבנקים בחו"ל. עד היום המפקח על הבנקים לא התערב ולמעשה אמר שהבנקים צודקים כשהם נוקטים גישה מחמירה ולא מקבלים את הכספים".

בפועל אין כל מניעה חוקית או אחרת לקבל את הכספים מחשבונות הבנק בחו"ל או מזירת הקריפטו בארץ. אותם כללי איסור הלבנת הון שמוטלים על הבנקים קובעים מנגנונים שאמורים לאפשר לבנקים לקבל את הכספים בלי לחשוש מפני סנקציות נגדם או העמדה לדין פלילי.

הנושא הזה אף נבחן בפסיקה והוכרע על ידי ביהמ"ש המחוזי שקבע, כי בנק מרכנתיל דיסקונט לא יכול למנוע מבני הזוג רועי ויפעת ערב להעביר לחשבון שלהם אצלו כספים שמקורם במכירת מטבעות דיגיטליים - כ-2 מיליון שקל שמוחזקים עבור בני הזוג בנאמנות בחשבון של Bit2C בבנק דיסקונט.

איסור לחסום כספים 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הציג בדיון עמדה לפיה הבנקים לא יכולים לחסום באופן קטגורי את קבלת הכספים והבנק נדרש לבצע הערכת סיכון של הלקוח בכל מקרה ומקרה, על בסיס רשימת נסיבות מפחיתות סיכון שגובשה.

​רשימת הנסיבות, שחלה ביחס ללקוחות פרטיים בלבד, כוללות פעילות בסכום נמוך; נכסים וירטואליים שהתקבלו באופן ישיר מפעילות כרייה, שבה ניתן אישור על ידי גורם חיצוני שמדובר בנכסים וירטואליים שהושגו מכרייה וניתן לזהות את מקור הכספים למימון פעילות זו;​​ נכסים וירטואליים שנרכשו ונמכרו אל או מאותה כתובת ארנק אלקטרוני עבור אותו לקוח; אישור מרשויות המס על תשלום מס בגין רווחים או הכנסות מפעילות בנכסים וירטואליים.

עם זאת, בנק ישראל לא היה שותף למדיניות "ניהול הסיכון" שגובשה והגיש עמדה מנוגדת, לפיה אין לחייב את התאגידים הבנקאיים לתת שירותים הקשורים לנכסים וירטואליים, וזאת בשל הסיכון הגבוה הכרוך במתן שירות העברת כספים לצורך רכישה או מכירה של נכס וירטואלי.

פסק הדין בעניין בני הזוג ערב נמצא בערעור לביהמ"ש העליון. במקביל, הבנקים המשיכו לעמוד בסירובם לקבל כספים מחוץ למערכת הבנקאות הישראלית אל חשבונות הבנק של לקוחות וגם של רשות המסים.

עם זאת, קרו גם שני דברים שקידמו את הפתרון של הפלונטר. הראשון היה חקיקת צו איסור הלבנת הון, שמטיל על נותני שירותי אשראי חובות לזהות ולאמת את הפרטים של הלקוחות שלהם, ולדווח, בהתקיים תנאים מסוימים, על העברות כספיות של אותם הלקוחות. הצו חל גם מתן שירותים לגבי "מטבע וירטואלי", מתוך כוונה לאפשר פיקוח על שירותים פיננסיים שאינם בנכסים מוחשיים.

שינוי בעמדת בנק ישראל

הדבר השני שקרה, ונחשף כאן היום, היה שינוי בעמדת בנק ישראל והפיקוח על הבנקים, שמאפשרת את גיבוש הפתרון להפקדת כספי מסים בחשבון הבנק של רשות המסים.

לדברי גורם ברשות המסים, "אם תפסנו כסף במזומן בכספת או שבעל ארנק דיגיטלי החליט לדווח לנו על הכספים ולשלם את המס בעקבות מבצעי האכיפה שלנו בשוק הקריפטו, אנחנו לא יכולנו להפקיד את הכסף בחשבון הבנק של רשות המסים. הבנק לא מוכן לקחת את הכסף. המשמעות היא שנאלצנו להחזיר לאדם שאמור לשלם מס את הכסף, והתוצאה האבסורדית היא שאנשים שחייבים מסים לא משלמים את החוב לרשות המסים".

לדברי גורם משפטי בכיר שמעורב בגיבוש המתווה, "יש התקדמות משמעותית לגבש את המתווה ולפתור את הבעיה מכיוון שבנק ישראל מסכים למה שהוא לא הסכים עד עכשיו בכלל: שכספי מסים יופקדו לחשבון של רשות המסים בבנק ישראל. זה עדיין לא יאפשר לבעלי הכספים עצמם הפקדה בחשבונות שלהם, שלמרות שאין על זה איסור או מגבלה בחוק, בנקים מסרבים לעשות את זה".

מה שנותר על הפרק כעת כאמור היא השאלה איך יתבצעו בדיקות כספי המסים ומי יבדוק. רשות המסים לא מעוניינת שהחובה הזאת תוטל על כתפיה, אך גם בנק ישראל הוא לא הגורם המתאים, כיוון שהוא לא אמור לנהל את הסיכון האמור. אז מי יעשה זאת? הצוות שעובד עם היועץ המשפטי אמור לתת מענה לשאלה הזאת בקרוב.

ברשות המסים בחרו לא להגיב לידיעה.

מבנק ישראל נמסר בתגובה כי "אין חולק שפעילות פיננסית הקשורה לנכסים דיגיטליים עלולה להיות מנוצלת לרעה ובין היתר להלבנת הון או למימון טרור. מדובר באתגר שלא מיוחד לישראל, ומדינות רבות בעולם מנסות להתמודד עמו. בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים, תוכניות גילוי מרצון או הסדרים אחרים מול רשויות מס אינם פוטרים גופים פיננסיים מבדיקת מקור הכספים נושא ההסדר. לאחר שרשות המיסים הודיעה על נכונותה לפעול לבדיקת מקור הכספים, הציע בנק ישראל, מתוך הכרה בחשיבות של גביית מיסים לקופת המדינה, להקים צוות בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים ובהם הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, שיגבש את רשימת הבדיקות הנדרשות בהקשר זה.

"אשר למתן שירות על-ידי התאגידים הבנקאיים, בנק ישראל בוחן את הסוגיה, שכאמור נידונה בין היתר גם בבית המשפט. לכשתגובש עמדה רשמית והנחייה רוחבית בנושא זה היא תפורסם לציבור באופן מסודר".

עוד כתבות

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

למרות המדד הטוב מהצפוי: וול סטריט ננעלה בירידות

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.8%, נאסד"ק איבד 0.4% ומדד S&P 500 נסוג 0.6% ● מדד המחירים בארה"ב עלה באוגוסט בשיעור שנתי של 5.3% ● רדהיל צנחה בעקבות כישלון ניסוי בחולי קורונה קשים ● סיירן זינקה לאחר חוזה הפצה חדש ● הזהב התחזק ושוב מעל 1,800 דולר, הנפט יציב

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

פליט מותש שוכב על החוף לאחר ששחה קילומטרים למובלעת הספרדית סאוטה בגבול מרוקו וספרד, מאי / צילום: Associated Press, Javier Fergo

האנטישמיות, הפליטים ומשבר האקלים: גם באיחוד האירופי נדרשים לחשבון נפש

בעוד שהאיחוד האירופי הוא סיפור הצלחה מובהק של סולידריות, אינטרסים משותפים וערבות הדדית, הוא מחזיק באמתחתו גם רשימת "חטאים" שכוללת טיפול לקוי בבעיית הפליטים, 15 שנות הבטחות שווא לטיפול בסוגיית האקלים, הכישלון המהדהד להתמודד עם בעיית האנטישמיות הגוברת ועוד ● לקראת יום כיפור אספנו כמה סיבות לחשבון הנפש שמדינות האיחוד חייבות לעשות

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

אמזון פותחת חנות ראשונה ללא קופות בלונדון / צילום: אמזון

אמזון מביאה את הטכנולוגיה ל-Whole Foods

אמזון מכניסה את טכנולוגיית ה-Just Walk Out לסניפי Whole Foods, ותעשיית תאגידי האיקומרס פורחת

תמונתו של נשיא ז'ובנל מואיז על קיר חדר הישיבות / צילום: Reuters, Ricardo Arduengo

מי רצח את נשיא האיטי? חלפו חודשיים, והעלילה רק מסתבכת

בחודשיים שחלפו מאז נרצח הנשיא ז'ובנל מואיז, ראיינו כתבי הוול סטריט ג'ורנל יועצים פוליטיים, חוקרים ועורכי דין, קראו הודעות וואטסאפ של החשודים, האזינו להקלטות של פגישת המזימה, בחנו תצלומים מהתגרה שהובילה למות הנשיא - וחזרו עם יותר שאלות מתשובות | מיטב הסיפורים מהעולם

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

הרצאה אקדמית / צילום: Shutterstock

החוק הראשון של המערכת האקדמית היום: אתה חייב להכניס לנו כסף

במודל התקצוב הנוכחי יכול חבר סגל להכניס למערכת כסף בשתי דרכים מרכזיות: קרנות מחקר ופרסום מאמרים ● כאשר המטרה היא הפרסום עצמו ולא תוכן הפרסום התוצאות לא מאחרות להגיע - כתיבה מיותרת ואינסופית תוך ציטוט עצמי בלתי נגמר ● התוצאה היא שאנשי האקדמיה נאלצים להצדיק את קיומם באינספור דרכים נלוזות

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

פרסומת ביטוח ישיר / צילום: יחצ רן דנינו

היונים יורדות מהעץ: תקציב ביטוח ישיר עובר למקאן

לגלובס נודע כי תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עוזב את משרד הפרסום באומן בר ריבנאי, ועובר למשרד הפרסום מקאן ת"א ● קניון עופר רמת אביב משיק חנות פופ-אפ יד שנייה, שכל הכנסותיה ייתרמו לעמותות הפועלות למען נערות בסיכון ● אירועים ומינויים 

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

פרויקט תמ''א 38 / צילום: Shutterstock

התחלות הבנייה באזורי הביקוש בירידה - ותמ"א 38 הופכת לדומיננטית מתמיד

כ-25.5 אלף התחלות בנייה נרשמו במחצית הראשונה הנוכחית ● נתוני הלמ"ס שוב מצביעים על הקושי לבנות בתים חדשים במקומות מבוקשים ומאוכלסים, ובראשם מחוז תל אביב, ועל הצורך לקדם נוסחאות מהירות של התחדשות עירונית

התו הירוק באיטליה / צילום: Reuters, יארה נרדי

איטליה: עובדים חייבים לשאת "תו ירוק", ולא - יפסיקו לקבל משכורת

איטליה מנסה להמריץ את החיסונים במדינה ע"י חיוב כל העובדים - במגזר הציבורי והפרטי - בנשיאת "תו ירוק" עד אמצע אוקטובר ● באיטליה מעריכים שכ-74% מהאוכלוסיה מחוסנים באופן מלא כנגד הקורונה