גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקאמבק של המשרדים: גב ים רושמת עלייה חדה בשווי הנדל"ן ובוחנת כניסה לתחום חוות השרתים

הכנסות של 573 מיליון שקל מעליית שווי הנדל"ן שבבעלות גב ים הזניקו את הרווחים במחצית השנה הראשונה ● המנכ"ל: "ביקושים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות להקמת מרכזי פיתוח חדשים דוחפים את ענף הנדל"ן המניב בישראל קדימה"

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים / צילום: אלדד רפאלי
אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב-ים / צילום: אלדד רפאלי

עלייה חדה בשווי הנדל"ן שבבעלותה, הובילה את חברת הנדל"ן המניב גב ים  לסיים את המחצית הראשונה של 2021 עם רווח נקי של 460 מיליון שקל - צמיחה של 268% בהשוואה למחצית הראשונה אשתקד, תקופה שהושפעה מהתפרצות מגפת הקורונה והסגר הראשן שהוטל בעקבותיה.

גב ים עוסקת בעיקר בתחום המשרדים להשכרה ומתמחה בהקמה וניהול של פארקי הייטק באזורי ביקוש ברחבי הארץ. ברבעון השני לבדו הציגה גב ים רווח נקי לבעלי המניות של 263 מיליון שקל, לעומת 64 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל ב-2020.

החברה זקפה הכנסות של 573 מיליון שקל לעליית שווי הוגן של נדל"ן להשקעה שבבעלותה (375 מיליון שקל ברבעון השני) - לעומת 23 מיליון שקל בלבד מסעיף זה בתקופה המקבילה אשתקד. לדבריה, ברבעון הראשון של 2021 היא ביצעה הערכות שווי לנכסיה המניבים המיועדים בעיקר לתעשייה ולוגיסטיקה, וזאת בעקבות חתימת הסכם עם חברת רב בריח, עליית מחירי הקרקעות לייעודים אלה, עסקאות אחרות שבוצעו ועוד. ברבעון השני של השנה ערכה גב ים הערכות שווי לנכסיה המניבים המיועדים להייטק, משרדים ומסחר.

ביקושים למרכזי מחקר ופיתוח

החברה מציינת כי העלייה בשווי ההוגן נבעה מעלייה בתזרים המזומנים הצפוי לנבוע מהנכסים, מעלייה ריאלית בדמי השכירות, וכן מעלייה של 0.8% במדד המחירים לצרכן מאז הערכות השווי הקודמות. עם זאת, הפחתת שיעורי ההיוון בנכסים המיועדים להייטק בשיעור של 0.35% בידי השמאים החיצוניים, הובילה את גב-ים לרשום את ההכנסות הגבוהות ביותר מעלייה בשווי ההוגן של נכסיה - 236 מיליון שקל.

לדברי מנכ"ל גב ים אבי יעקובוביץ, "אנו חווים ביקושים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות להקמת מרכזי פיתוח חדשים, ביקושים שדוחפים בעוצמה רבה את ענף הנדל"ן המניב בישראל קדימה, ומשדרים צמיחה מואצת בתחום המשרדים". עוד הוסיף יעקובוביץ כי "חברות ההייטק מראות המשך צמיחה ומובילות את המגמות בשוק. שוק המשרדים בת"א עומד בחזית ומוביל, והוא צפוי להתחזק ולצמוח בשנים הקרובות".

בפן התפעולי, הציגה החברה עלייה של 0.7% בהכנסות מדמי שכירות ל-269 מיליון שקל במחצית הראשונה של השנה ו-NOI (הכנסה תפעולית נטו) ללא שינוי של 259 מיליון שקל. ה-FFO (רווח נקי תזרימי) גדל במחצית הראשונה ב-0.8% ל-124 מיליון שקל, ואילו תזרים המזומנים מפעילות שוטפת צמח במחצית הראשונה ב-17% ל-232 מיליון שקל.

עוד ציין המנכ"ל, כי ברבעון השני חתמה החברה על 58 חוזי שכירות, תוך עלייה ריאלית ממוצעת בדמי השכירות בשיעור של כ-12.4% בנכסים הקיימים. במחצית הראשונה של שנת 2021 חתמה החברה על 78 חוזי שכירות, תוך עלייה ריאלית ממוצעת בדמי השכירות בשיעור של כ-9.7%.

בוחנת כניסה לתחום חוות השרתים

בעקבות ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי , שכבר פועלת בתחום מזה זמן, גב ים מציינת כי היא בוחנת כניסה לתחום חוות השרתים (דאטה סנטרס) והיא פועלת לתכנון ורישוי שתי חוות שרתים ראשונות, האחת בקמפוס גבעת רם בירושלים ושניה בפארק מתם בחיפה. גב ים הציבה לעצמה כיעד את הרחבת פעילותה בתחום המרכזים הלוגיסטיים והתעשייה, והיא יוזמת כיום ארבעה פרויקטים בתחום זה, בהיקף כולל של כ-75 אלף מ"ר.

פעילות הייזום האינטנסיבית של גב ים כוללת כיום צבר משמעותי של 12 פרויקטים, בהיקף 400 אלף מ"ר (חלק החברה כ-340 אלף מ"ר), ובהשקעה כוללת של כ-2.5 מיליארד שקל. פרויקטים אלו צפויים להניב הכנסות של כ-208 מיליון שקל בשנה, שיהוו תוספת של כ-127 מיליון שקל ל-FFO.

במקביל, נמצאת החברה בהליך תכנון ורישוי של שבעה פרויקטים בשטח כולל של כ-160 אלף מ"ר (חלק החברה - 134 אלף מ"ר). כמו כן, היא פועלת לאישור שתי תב"עות (תוכניות בניין עיר) למגורים האחת להקמת 1,000 יחידות דיור על קרקע שהיא חוכרת בעכו, והשנייה להקמת 500 יחידות דיור בסמוך לפארק גב ים חולון על קרקע שבבעלותה.

לגב ים הון עצמי של 3 מיליארד שקל, וזאת בהשוואה לשווי השוק של החברה שעומד כיום על 6.5 מיליארד שקל, לאחר עלייה של 117% בשלוש השנים האחרונות. בעלי המניות הגדולים בחברה הם חברת נכסים ובניין  (44.7%) ואהרון פרנקל (29.4%, עם אופציות לעלייה ל-36.1%), שמנהלים בשנה האחרונה מאבק על השליטה בה.

עוד כתבות

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

טייוואן / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

סין לא מוותרת לאף אחד ודואגת שכולם יכתבו "טיוואן" כפי שהיא רוצה – כולל תיכון בקולורדו

אף ארגון אינו קטן מדי או נידח מדי לחמוק מעיניהם הבולשות של בירוקרטים סינים הבודקים בקשות של עמותות להיות נוכחים באירועים של האו"ם

טסלה בעמדת טעינה פרטית בתל אביב / צילום: בר לביא

מהחום של המזרח התיכון ועד בעיות תשתית: מסלול המכשולים של המכונית החשמלית בישראל

במשרד האנרגיה מקווים כי תוך עשור יימכרו בישראל רק מכוניות חשמליות, אבל המציאות בשטח רחוקה מהיעדים הממשלתיים ● בדרך אל ההמונים ממתינות לרכבים החשמליים כמה משוכות מקומיות ייחודיות, ממזג האוויר ועד תשתית החשמל שכבר נערכת לגבות את המחיר

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד (Evergrande) צונחת בכ-11% / צילום: Reuters

גדולה מדי כדי ליפול? הסיפור של ענקית הנדל"ן הסינית שהכניסה את השווקים בעולם למערבולת

אוורגרנד הסינית נמצאת על סף חדלות פירעון בשל חובות ענק בגובה של כ-300 מיליארד דולר, מה שיוצר אפקט דומינו שמשפיע על השווקים הגדולים בעולם ● החברה מעסיקה באופן ישיר כ-200 אלף עובדים ומחזיקה ביותר מ-1,300 פרויקטי נדל"ן ביותר מ-280 ערים בסין ● מהן הסיבות למצוקות החברה?

אתר הבנייה של חוות השרתים של אמזון באזור התעשייה הר טוב / צילום: איל יצהר

חווה בכל פינה: ענקיות הטק נכנסו למלחמה ואיתן חברות הנדל"ן - האם יש מקום לכולן?

מכרז נימבוס הממשלתי היה רק יריית הפתיחה בטרנד הנדל"ני הישראלי החדש, אליו הצטרפו צמרת חברות הנדל"ן ואפילו עומר אדם כבר התחייב להשקיע בחוות שרתים תת-קרקעית ● מי תהיה הראשונה ומי האחרונה במרוץ להשלמת חוות השרתים, והאם גוגל באמת תלויה בתושבי בני ציון כדי להשלים את השתלטותה על שוק הענן בישראל?

הורים רבים מעידים שזמן המסך של ילדיהם התארך מעבר למה שהם היו רוצים בזמן הקורונה / צילום: Shutterstock, Subbotina Anna

איך תגמלו את ילדיכם - ואת עצמכם - מהמסכים

כעת זה הזמן לאיפוס דיגיטלי שיסיר מנהגי טכנולוגיה רעים שאתם ומשפחותיכם פיתחתם בזמן המגפה

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

התצוגה של רוברטו קוואלי בשבוע האופנה במילאנו, 2019 / צילום: Reuters, Alessandro Garofalo

בניין יוקרה של בית האופנה קוואלי יוקם בדובאי. השווי: 545 מיליון דולר

גורד השחקים בן 70 הקומות ימוקם במרינה של דובאי. בנייתו תתחיל ב-2022, והיא אמורה להסתיים תוך ארבע שנים ● לדברי הבעלים חוסיין סאג'ואני, בית האופנה, שנתקל בשנים האחרונות בקשיים כלכליים, צפוי להתחיל לפעול בענפים נוספים

מפעל כתר בצפון / צילום: רחפן באדיבות כתר

לאחר הפסדים של כמעט מיליארד אירו: כתר תנפיק בניו יורק בעיקר לצורך החזר חוב

יצרנית רהיטי הפלסטיק הוותיקה שעברה ב-2016 לשליטת קרן BC Partners, מבקשת להנפיק לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, כדי להחזיר הלוואה יקרה ששימשה לרכישתה ● שיפרה משמעותית את תוצאותיה על רקע משבר הקורונה, אך עדיין מתקשה להרוויח - לאחר הפסדי עתק בשנים 2020-2018

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

"אני מתנגדת לפיקוח על שכר דירה. בניגוד לאירופה, פה יש תרבות של קנייה. ככה זה"

שרת הפנים איילת שקד מודה כי אין טעם לדבר על ירידת מחירים אלא על ייצוב, ומצהירה כי תקים שבעה יישובים חדשים בנגב ובגולן ותשחרר סמכויות לרשויות ולוועדות מקומיות ● האם היא תצליח בריסון שוק הנדל"ן, במקום שקודמיה נכשלו?

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

נתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

גם ארה"ב רוצה להחזיר את התיירות. מתי ישראל תתעורר?

אי אפשר להתווכח עם הרצון לשמור על הבריאות של האזרחים, אך אפשר כבר להבין שהקורונה אינה עניין זמני וחולף וצריך להסתכל על מדינות אחרות, בהן התחלואה נמוכה מזו שלנו, שכבר פתחו שעריהן לתיירות ומתנהלות לצד הקורונה

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז