גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילה בת"א; אירודרום קפצה ב-12%, טוגדר ב-9.7%

מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל ● ירידות בולטות רשמו תורפז, ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

ירידות קלות בנעילה בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל.

ירידות בולטות רשמו תורפז , ביומיט פוד, ביומיקס, ג'נסל וחנן מור.

מנגד, עליות חדות רשמו מניות אירודרום , טוגדר, אייסקיור, אקסיליון, תדיראן ופרידנזון.

16:35

מדד ת"א 35 יורד בכ-0.5%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות נטו מלינדה , אקוואריוס, טוגדר , תדיראן, אייסקיור מדיקל  ואירודרום. 

14:40

הירידה של מניית ביומיקס, שדיווחה על תוצאות פושרות בניסוי שלב 2 לטיפול שלה באקנה (ראו דיווח קודם) העמיקה לכ-12%, בעוד שבטרום המסחר בוול סטריט היא מאבדת כ-11%.

14:15

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר מדד ת"א 35 יורד בקרוב ל-0.4%, ומדד ת"א 90 ב-0.7%. מדד הביטוח והפיננסים ממשיך לבלוט עם ירידה גבוהה יחסית לשאר המדדים הענפיים, שעומדת כעת על כ-1.2%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-720 מיליון שקל.

גילת  דיווחה על הרחבת רשת 4G עם מפעילת תקשורת סלולרית בצפון אמריקה עבור אספקת שירותי תקשורת להתאוששות מאסונות ותקשורת פס רחב לצרכים עסקיים שוטפים.

ביומיקס  דיווחה על תוצאות מהשלב השני במחקר הקליני לטיפול באקנה, שלפיו המוצר הוכח כבטוח וללא תופעות לוואי. עוד ציינו כי נצפה שיפור מובהק סטטיסטית מההתחלה במראה עור מועד לאקנה, אך לא הוכח הבדל משמעותי מבחינת היעילות בהשוואה לפלסיבו (או יותר נכון Vehicle, גרסה שזהה לתרופה הנבדקת אך ללא החומר הפעיל).
המנכ"ל ג'ונתן סולומון ציין כי מחקר זה כלל יותר נבדקים מאשר השלב הראשון ובדק את המוצר (BX001) לאורך תקופה ארוכה יותר, "ולכן שמחנו לראות כי הוא שומר על פרופיל בטיחות מצוין. עם זאת, אנו מאוכזבים מכך שלא הוכיח הבדל משמעותי בהשוואה לפלסיבו מבחינת יעילות". מניית החברה יורדת ביותר מ-2% בת"א ונופלת ב-5% בטרום המסחר בוול סטריט.

אנויז'ן , שפתחה את היום בזינוק לאחר שסיימה פיתוח צינורות הזנה יעודיים לתינוקות ופגים, שינתה מגמה ומאבדת מעל 6%.

13:10

הבורסה ממשיכה להתנהל בירידות מתונות, כאשר ת"א 35 משיל 0.3%, ת"א 125 יורד בכמעט 0.5%, ות"א 90 מאבד 0.8%. כלל המדדים הענפיים נסחרים בירידות. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-550 מיליון שקל.

טוגדר  ממשיכה לבלוט עם עלייה של מעל ל-15%, אירודרום  עולה ב-7%, אייסקיור ואקוואריוס ב-6%.

ארפורט סיטי  דיווחה כי פרי (פריאל) אטיאס הודיע על סיום כהונתו כמנכ"ל החברה.

11:35

המומנטום השלילי בבורסה נמשך, עם ירידות של כ-0.5% בשלושת המדדים המובילים. בקרב המדדים הענפיים בולט מדד הביטוח ופיננסים עם ירידה גבוהה יחסית של 0.9%. מדד הנפט נסחר ביציבות יחסית, כאשר את הירידות של נפטא  ונאוויטס  מאזנת עלייה נאה של גבעות . מחזור המסחר עד כה עומד על יותר מ-300 מיליון שקל.

אנויז'ן  ממשיכה בזינוק במחזור מסחר עצום ביחס לממוצע שלה, לאחר שסיימה את הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי לתינוקות ופגים והחלה בהכנות לניסוי קליני כחלק מהליך קבלת אישור ה-FDA להזנת תינוקות בארה"ב. 

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר  ממשיכה במומנטום החיובי שרשמה אתמול, בעקבות הודעתה על משלוח מסחרי ראשון של קנאביס רפואי מהחווה של החברה באוגנדה לגרמניה, בהיקף של כ-440 ק"ג. גם אקוואריוס מנועים (ראו דיווח קודם), קאנומד , הכשרה התחדשות , אייסקיור מדיקל , טונדו סמארט  ואירודרום  רושמות עליות יפות.

10:05

הבורסה בתל אביב נפתחה במגמה שלילית. מדד ת"א-35 יורד ב-0.3, מדד ת"א-125 רושם ירידות של 0.27%, מדד ת"א-90 שומר על יציבות.

גזית גלוב  עולה ב-1.5% לאחר שדיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום (ראו דיווח קודם).

אנויז'ן מדיקל  דיווחה על סיום הליך הפיתוח של צינור הזנה ייעודי בעל קוטר המותאם להזנת תינוקות ופגים. החברה ציינה כי נכון להיום כ-50% מכלל צינורות ההזנה אשר מוחדרים לתינוקות ופגים מוחדרים בצורה לא נכונה.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  הודיעה שהיא נכנסת לתחום קרנות ההשקעה, ומקימה יחד עם בית ההשקעות מיטב דש  קרן ייעודית להשקעות במקבצי דיור (מולטי-פמילי) בארה"ב. 

8:55

גזית גלוב  דיווחה כי התקשרה בהסכם מיזוג עם החברה הבת אטריום, שלפיו תרכוש את יתרת הבעלות בחברה (25% מהון המניות) במחיר של 3.63 יורו למניה, ובסך הכל 376 מיליון יורו - כ-1.4 מיליארד שקל. המחיר משקף פרמיה של 13.4% על מחיר המניה היום בבורסת אמסטרדם, 3.2 יורו.

אקוואריוס מנועים  דיווחה כי חברת TPR היפנית תשקיע 20 מיליון דולר תמורת 20% מחברת הבת ביפן. ההשקעה משקפת שווי של 100 מיליון דולר לחברת הבת, אקוואריוס יפן. "הצדדים פועלים לגיבוש הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי, שיכלול את ההשקעה האמורה, לצד שת"פ עסקי בין החברות בנוגע לייצור, פיתוח ושיווק מוצרי אקוואריוס בשוק היפני, המהווה מרכז לתעשיית הרכב העולמית", נמסר בהודעה. 

אזורים  פרסמה את נתוני המכירות לרבעון השלישי. במהלך שלושה רבעונים מכרה החברה 1,039 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.4 מיליארד שקל, וזאת לעומת 625 יח"ד שנמכרו בתקופה המקבילה אשתקד בהיקף כספי בסך של 1.2 מיליארד שקל - עלייה של 66% במספר יחידות הדיור שנמכרו ושל 200% בהיקף הכספי. מדובר בתוצאות גבוהות מאלו שהושגו במהלך שנת 2020 כולה, שבה מכרה החברה 976 יח"ד בהיקף כספי בסך של 2.1 מיליארד שקל.

7:55

5 דברים שכדאי לדעת לקראת פתיחת המסחר

1. צפי לירידות בפתיחה

יום המסחר ייפתח, ככל הנראה, בירידות קלות, במקביל למגמה בחלק משוקי אסיה ולאור הירידות במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט.

אמש ננעל היום בירידות מזעריות לאחר יום שקט ויציב יחסית. מחזור המסחר הסתכם במעט יותר מ-900 מיליון שקל.

2. עונת הדוחות בוול סטריט

החברות הציבוריות בארה"ב נערכות לפרסום תוצאותיהן הרבעוניות. בין הדוחות שיפורסמו השבוע אפשר לציין את נטפליקס , ג'ונסון אנד ג'ונסון, IBM, פרוקטר אנד גמבל, טסלה , אינטל , ורייזון ועוד.

גם באירופה חלק מהחברות החלו לפרסם תוצאות, והשבוע בין השאר יתפרסמו דוחות לוריאל, הרמס, יוניליוור, ברקליס, רנו ועוד.

3. מחיקת חוב למפעלי ים המלח של ICL

חברת מפעלי ים המלח, מקבוצת איי.סי.אל  (לשעבר כיל) שבשליטת איש העסקים עידן עופר,  לא צריכה לשלם לחברת מקורות 65 מיליון שקל בגין מי ים המלח שבהם נעשה שימוש כחלק מפעילות החברה במקום, כך קבע צוות במשרד המשפטים.

4. הנפט ממריא, נתוני תמ"ג מאכזבים בסין

המסחר בבורסות אסיה הגדולות מתנהל בירידות שערים הבוקר, כאשר מדד שנחאי מאבד 0.3%, שנזן יורד ב-0.9%, ומדד האנג סנג יורד ב-0.6%. זאת בעיקר בשל נתוני תוצר מאכזבים שפורסמו הבוקר, שלפיהם כלכלת סין התרחבה ברבעון השלישי ב-4.9% בחישוב שנתי, בעוד שהתחזיות העריכו צמיחה של 5.2%. בחישוב רבעוני, הכלכלה הסינית צמחה ב-0.2% (לעומת תחזיות של 0.5%). גם נתוני הייצור התעשייתי לא עמדו בתחזיות, וגדלו ב-3.1% בחישוב שנתי לעומת תחזית גבוהה בהרבה של 4.5%. 

בשוק הסחורות המגמה דווקא חיובית הבוקר, עם עליות של 1%-1.5% בשני סוגי הנפט הגולמי. נפט מסוג WTI נסחר תמורת 82.9 דולר לחבית, נפט מסוג ברנט תמורת 85.7 דולר.

בשוק הקריפטו העליות מתונות, אך זה מספיק בשביל הביטקוין שכבר חצה את ה-62 אלף דולר.

5. "תנאים פחות טובים להשקעה באג"ח ממשלתי"

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון , מתייחסים בסקירתם השבועית לשוק האג"ח בישראל ומעריכים כי "העלייה בציפיות האינפלציה עשויה להימשך בתקופה הקרובה, על רקע התמשכות מצב של צווארי בקבוק והמשך העלייה במחירי האנרגיה. סביבת הריבית בארץ צפויה להיוותר ללא שינוי בעתיד הנראה לעין, כאשר החלק הארוך של העקום יושפע מסביבת התשואות בעולם וההתפתחות בציפיות האינפלציה.

"ככלל, תנאי הרקע להשקעה בשוק האג"ח הממשלתי פחות טובים, בעיקר על רקע הציפייה לתהליכי הידוק מוניטאריים ברחבי העולם, גם אם איטיים ומדורגים. לאור רמת המרווחים אנו סבורים כי לא נכון כרגע להגדיל חשיפה לאפיק הקונצרני כאשר עדיף להגדיל רמות הסיכון דרך הגדלת החשיפה לשוק המניות. עם זאת נראה שהמגמה החיובית באפיק הקונצרני עשויה להימשך לפחות בטווח הקצר".

עוד כתבות

אוטובוס של ''נעים בסופ''ש'' לתחבורה ציבורית בשבת / צילום: דוברות עיריית תל אביב-יפו

המודל לתחבורה ציבורית בשבת כבר קיים, אבל רק בערים העשירות של גוש דן

בזמן ששרת התחבורה מנסה לקדם את התחבורה השיתופית בשבת, יש כבר שש עיריות במרכז הארץ שמפעילות אוטובוסים בסופ"ש ● בהיעדר תקציבים מהמדינה, ובשל האיסור לגבות תשלום, הביקוש הגדל הופך לנטל על הרשויות: "ככל שאתה מצליח, אתה משלם יותר"

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

דוחות ווישור: ההכנסות הרבעוניות זינקו, אך הרווח ירד ביותר מ-30%

הכנסות קבוצת הביטוח הדיגיטלית צמחו ב-26% והסתכמו ברבעון ב-30 מיליון שקל ● ווישור ביטוח השיגה תשואה על ההון בשיעור של 19.2% במונחים שנתיים ● החברה מציינת שהקיטון ברווח נובע מעלייה בהוצאות, בעיקר בגין ייעוץ הקשור להתרחבותה בחו"ל

ניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

פאוול הפיל את וול סטריט: הדאו ירד 1.8%; הנפט צנח 5.4%

מדד נסאד"ק איבד 1.5% ומדד S&P 500 נסוג 1.9% יו"ר הפד רמז שיקדימו את צמצום רכישות האג"ח ואמר כי אולי הגיע הזמן להפסיק לדבר על לחצים אינפלציוניים "חולפים" ● מחירי הנפט נפלו ב-5.4% ● הזהב נחלש ב-0.5% ● נעילה באירופה: מדד דאקס ירד ב-1.2%, פוטסי 100 וקאק 40 איבדו 0.8% 

יפית גרינברג / צילום: איליה מלינקוב

אשת העסקים שידעה לזהות הזדמנויות, ולקחת אותן בשתי ידיים

הפרסומאית ואשת העסקים יפית גרינברג הלכה לעולמה בגיל 70, והותירה אחריה אימפריה עסקית רבת זרועות ● המעבר מעולם הפרינט לעולם הטלוויזיה, הקמת קבוצת תקשורת ורכישת שליש ממשרד הפרסום ענבר-מרחב G, המהפך שביצעה ברשת הספרים סטימצקי וההשקעה האחרונה ברשת גולף

קמפיין הבחירות של מפלגת הירוקים / צילום: Shutterstock, Petra Weishaar

לידיעת בעלי הדירות בברלין: כהונה נוספת לקואליציית השמאל בעיר

ההסכם הקואליציוני בין שלוש המפלגות בברלין מחדש למעשה את הקואליציה ששלטה בעיר עד כה גם לחמש השנים הקרובות ● הקואליציה החדשה הבטיחה לבנות כ-20 אלף דירות לדיור בר-השגה בשנה בברלין, שבה יש מצוקת דיור משמעותית במיוחד

לוחם טליבאן בקאבול / צילום: Associated Press, Petros Giannakouris

פעילים סמויים של הטליבאן השתלטו על אפגניסטן מבפנים

ההצלחה של הרשת החשאית בקאבול, הנאמנה לחקאני, שינתה את מאזן הכוחות בתוך הטליבאן לאחר הנסיגה האמריקאית

צביקה נטר - מנכ''ל ומייסד שותף אינוביד / צילום: איל יצהר

אינוביד תתחיל להיסחר מחר בבורסת ניו יורק לאחר השלמת המיזוג ל-SPAC

לאחרונה הודיעה החברה על הגדלת היקף הגיוס ממשקיעי ה-PIPE ל-200 מיליון דולר, אך בסופו של דבר גיוס פוטנציאלי של מעל 450 מיליון דולר הסתכם ב-251 מיליון דולר לאחר שרוב גדול ממשקיעי ה-SPAC העדיף לפדות את הכסף ולא להשתתף בעסקה

צילום: Associated Press, David McD Crichlow

ברבדוס נפרדה אתמול מהמלכה אליזבת והפכה לרפובליקה עצמאית

אחרי יותר משלוש מאות שנה תחת שלטון הכתר הבריטי – הפכה אתמול ברבדוס, מדינת האי העשירה ביותר בקריביים, לרפובליקה עצמאית

שלומי טחן, המנכ''ל החדש של רשת מלונות דן / צילום: תמונה פרטית

מנכ"ל חדש לרשת מלונות דן: שלומי טחן יחליף את רונן ניסנבאום

טחן, שייכנס לתפקידו בתחילת פברואר, שימש בתפקידיו הקודמים כמנכ"ל רשת מלונות בראון, מנכ"ל ונציג הבעלים במלון ריץ קרלטון הרצליה, סמנכ"ל התפעול ברשת ישרוטל, מנכ"ל מלון רויאל ביץ' אילת ומנכ"ל מלונות אלרוב בירושלים

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, Naresh111

"סיכון לחדלות פירעון": אלון מאסק מודאג מייצור מנועי הרפטור של SpaceX

בהודעת אימייל ששלח לכלל עובדי SpaceX, תיאר אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל החברה מצב חמור בפיתוח המנוע הרקטי "רפטור" ● לפי הפרסום ב-CNBC, מאסק כתב כי "משבר הייצור של רפטור הוא חמור הרבה יותר ממה שנראה לפני כמה שבועות" ● לדבריו, "צריכים את כל הידיים על הסיפון כדי להתאושש ממה שהוא, למען האמת, אסון"

בנק הבינלאומי / צילום: תמר מצפי

"כשהאדמה רועדת, תפקידו של יועץ ההשקעות להעביר גם מסר לא פופולרי"

העולם יציין בקרוב שנתיים להתפרצות הקורונה, וכל וריאנט חדש ממשיך לטלטל את השווקים • בבנק הבינלאומי הפחיתו את רף הכניסה לשירות ייעוץ ההשקעות ל-50 אלף שקל • סמנכ"ל וראש חטיבת נכסי לקוחות בבינלאומי: "מי שמגיב אמוציונלית, מוכר בירידות וקונה בעליות, לרוב מפסיד"

אייל שנער / צילום: פאנדבוקס

פאנדבוקס מנסה להיחלץ ממשבר הקורונה עם גיוס לפי שווי של מיליארד דולר

חלק מענפי הפינטק חוו צמיחה אדירה בקורונה אבל תחום האשראי לעסקים - שפאנדבוקס הישראלית פועלת בו - ספג מכה קשה, כאשר לקוחות התקשו לעמוד בהחזרי הלוואות בזמן המגפה ● כעת מנסה פאנדבוקס לסמן כי יצאה מהמשבר מחוזקת עם גיוס 100 מיליון דולר בעלייה מתונה יחסית בשווי בהשוואה לגיוס הקודם

מפגיני איכות סביבה על הבנק האירופי המרכזי / צילום: Associated Press, Michael Probst

על העיוורון: סיכוני האקלים אינם מנוהלים - ויהיו לכך השלכות

סיכוני האקלים המתעצמים צפויים להשפיע על חברות רבות, גם כאלה שאינן "מזהמות", ובראשן הבנקים ● דוח תקדימי של הבנק המרכזי באירופה חושף ששום בנק באירופה לא מתקרב לעמוד בציפיותיו בהתמודדות עם סיכוני האקלים והסביבה ● מהן ההשלכות לבנקים ולחברות הצורכות מהם אשראי, וכיצד ניתן להיערך?

התכנון של פרויקט סומייל בתל אביב / הדמיה: וויופוינט

קבוצת הרכישה פורקה: "סומייל" הופך לפרויקט יזמי בהובלת קבוצת חג'ג'

אחרי סכסוך של שנים, סוף לסאגת "פרויקט סומייל" בתל אביב: האסיפה הכללית של קבוצת הרכישה "אינפיניטי" קיימה הצבעה שבסופה הוחלט כי קבוצת חג'ג' תהפוך בפועל ליזם של הפרויקט ● גורם ממשרד הבינוי והשיכון: "בעולם קבוצות הרכישה אין חוק שמגן על החברים. בעולם היזמות הכספים מוגנים"

סאטיה נאדלה / צילום: Associated Press, Elaine Thompson

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה מוכר כחצי מהמניות שלו בחברה ב-285 מיליון דולר

נאדלה, היו"ר והמנכ"ל של מיקרוסופט, מכר בתוך יומיים יותר מ-800 אלף מהמניות כנראה כדי לחמוק בזמן ממס רווחי הון

בית החולים רמב''ם. היחס עומד על 1.3-1.5 מ”ר של שטחי מסחר למיטה / צילום: Shutterstock

ככה מרוויחים עלינו המרכזים המסחריים בבתי החולים

עם קהל קבוע של חולים, מבקרים וצוותים רפואיים, מרבית מרכזי המסחר בבתי החולים בארץ מחוללים רמות הכנסה גבוהות מאוד ● אלא שלא כל ההנהלות זיהו את הצורך בניהול מרכז כזה, בקביעת התמהיל ובהגבלת מחירים לפחות לחלק מהמוצרים

אסי עזר, רעיית נשיא המדינה - מיכל הרצוג, נשיא המדינה יצחק הרצוג, מנכ''לית AIG יפעת רייטר ואלברט אסקולה / צילום: AIG

התחרות שבודקת: איזה מותגים הכי מגוונים בפרסום?

השבוע התקיימה לראשונה תחרות "הגיוון הישראלי בשיווק ובפרסום" - מיזם משותף של איגוד השיווק הישראלי, איגוד חברות הפרסום בישראל וארגון מעלה לאחריות תאגידית ● וגם: פאהן קאנה בשת"פ עם דובאי, מכון מחקר חדש לחקר להט"ב וחדשות טובות ● אירועים ומינויים

אילן רביב וצבי סטפק / צילום: איל יצהר

בעקבות פסק הדין נגדו: מיטב דש רשם הפסד של חצי מיליארד שקל ברבעון

בית ההשקעות עמד במילתו והפריש מאות מילוני שקלים לכיסוי פסק הדין שחייב אותו להחזיר כספים בגין גביית דמי ניהול שלא כדין ● הרווח הנקי ברבעון השלישי של 2021, בנטרול ההפסדים הנובעים מפסק הדין הסתכם בכ-38 מיליון שקל, עלייה של 19%

המרינה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

ורק לנהריה אושר: נדחו היוזמות להקמת חמש מרינות חדשות

בוטלה הקמת מרינות בחיפה, נתניה, חדרה, תל אביב ובת ים ● מדוברות מנהל התיכנון נמסר ש"הוועדה סבורה כי לנוכח החשש לפגיעה בסביבה החופית, וניסיון העבר אין מקום לקדם מעגנות חדשות"

נשיא טורקיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין באיסטנבול בטקס ההשקה של הצינור ''טורקסטרים'' שמוביל גז רוסי לאירופה, ינואר 2020 / צילום: Reuters, SPUTNIK

משבר הלירה הטורקית חושף את תלות המדינה באנרגיה מיובאת

טורקיה עומדת בפני מו"מ חדש עם רוסיה על אספקת גז טבעי עם פקיעת החוזים הנוכחיים במהלך דצמבר ● המדינה שמייבאת 93% מהנפט ו-99% מהגז שהיא צורכת, נמצאת במצב פגיע במיוחד ● בשילוב עם צניחת ערך הלירה הטורקית, העלייה בשיעור מחיר הנפט הגיעה למעט יותר מ-140% השנה