גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל רשות המסים: "היכולת שלנו להגיע למי שמתחכם בקריפטו היא ברמה בינלאומית. אל תנסו אותנו"

בכנס לשכת יועצי המס באילת הבהיר מנהל רשות המסים ערן יעקב כי הגם שהתוכנית להחיל חובת דיווח על מחזיקי מטבעות וירטואליים נפלה מחוק ההסדרים, הרשות נמצאת בזירה הזו ותתפוס את מעלימי המס הפועלים בה ● עוד התייחס יעקב לדרישות הרשות להחזר מענקים מעסקים: "אלה שבחרו לקחת את המענקים לא עפ"י דין - גם אליהם נגיע"

מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און
מנהל רשות המסים ערן יעקב בכנס לשכת יועצי המס באילת. "נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" / צילום: רועי בית און

"אין מחקר בעולם שכלכלן בעל שם יכול לשים עליו את היד לגבי היקף ההון השחור. מי שקרא את המחקרים רואה שיש קושי לומר מה ההיקף. בעולם, הבנק העולמי וה-OECD מדברים על עולם של סביב 20% מהתל"ג. אבל האם זה 20% או 6% בלי הימורים ובלי ההון השחור בזנות (עוד פעילות עבריינית שמייצרת הון שחור) - זו השאלה. אנחנו יודעים, וזה בוודאות, שרמת ההון השחור, כלכלת הצל במשק הישראלי, מאוד מאוד גבוהה. זה לא בהכרח נמצא בעסקים המאוד גדולים. זה נמצא ופוגע מאוד בחברה הישראלית. מי לא חווה, ולא פעם, מצב שבעל מקצוע שבא אליו, ולא תמיד חשב שצריך להוציא חשבונית. אנחנו ברשות המסים נאבקים בהון השחור באופן תמידי".

כך אמר הבוקר (ב') מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בכנס לשכת יועצי המס באילת. לשאלת גלובס, איך בדיוק רשות המסים מתכננת להיאבק בהון השחור לאחר שרוב התוכניות שלה ירדו והוצאו מחוק ההסדרים המתגבש, השיב מנהל רשות המסים כי בכוונתו להמשיך לקדם את הרפורמה למאבק בחשבוניות הפיקטיביות שהוצאה מחוק ההסדרים הנוכחי. 

התוכנית, שאמורה הייתה להכניס מיליארדים לקופת המדינה, מוכרת בשם "המודל הצ’יליאני". במסגרת התוכנית שנחשפה בגלובס, כל בעל עסק שמוציא חשבונית בסכום של מעל 5,000 שקל, אמור לקבל אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה מרשות המסים. חשבונית שלא תאושר - לא ניתן יהיה לקזז את המע"מ בגינה. המטרה של רשות המסים הייתה להיות נוכחת בהעברות כספים בין עסקים ולמנוע חשבוניות פיקטיביות, אך כאמור התוכנית נבלמה. 

"החשבוניות הפיקטיביות - תופעה סרטנית" 

יעקב התייחס לכך ואמר כי "אני מאמין בלב אמיתי שככל שיאפשרו לרשות המסים כלים להתמודד, יותר נצליח. וחלק מהמאבק בהון השחור הוא היכולת לעבור לעולם של מניעה. הטכנולוגיה היא הדרך. מודל 'חשבוניות ישראל', שאנחנו עומלים עליו במקביל, מסיבות כאלה ואחרות לא אפשרו לנו להביא את זה. אנחנו נמשיך להיאבק כדי להביא את זה, ולא תהיה דרך אחרת להתמודד עם התופעה הסרטנית הזו.

"אני, כמנהל רשות המסים, יודע את מקומי היטב, ואני די משוכנע שנצליח לשכנע את מקבלי ההחלטות בתועלת המכשיר הזה. וכן, אנו נהיה הראשונים בעולם כמו שהיינו עד עכשיו ראשונים בעולם, וזה לא רע לפעמים. אנחנו מאמינים שמודל ייחודי, ראשוני, משמעותי לא חף מסיכון, אבל כשהמטוטלת נמצאת במקום שפוגע בכל אזרחי מדינת ישראל ובכלכלה ובתחרות הישראלית, צריך להיעזר בכלים, ואני מאמין שנצליח להביא את זה. אני חושב שהייתה צריכה להיות מלחמה עיקשת בתופעה הזו שאוכלת היום בכל המגזרים. יש היום שיח מאוד גדול מה קורה ומי מנצל את התהליך הזה".

לשאלה מדוע רשות המסים לא מצליחה לקדם את המהלך ומהלכים נוספים למאבק בהון השחור - בהם הפיקוח על המטבעות הווירוטאליים וקבלת מידע ממוסדות פיננסיים  - השיב מנהל רשות המסים: "היא תצליח. גם בתוך הממשל, השיח הוא כזה שלא תמיד מבינים את גודל השעה, וחלק מתפקידנו לנסות להנגיש ולהסביר. אני חושב שיש הבנה קולקטיבית למאבק, ואני מאמין ובטוח שאחת הדרכים לנצח את זה זה באמצעות הכלים הטכנולוגיים. זה יהיה לא פשוט, אבל אני מאמין שיקרה".

בהמשך לדבריו של מנהל רשות המסים - נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, חשף כי ח"כ אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים, הבטיח למנהל רשות המסים בשיחה סגורה כי הוא יעלה את מודל המאבק בחשבוניות הפיקטיביות במושב החורף של הכנסת.

לדברי גינדי, "היינו בחדר אחד ודיברנו על זה. הבעתי את דעתי בעד, וח"כ קושניר אמר לערן יעקב - 'אני אביא את זה אחרי חוק ההסדרים'". גינדי הוסיף כי לשכת יועצי המס הייתה בעד מודל שלפיו ידווחו לרשות המסים על כל החשבוניות במשק, מהשקל הראשון - ולא מרף של 5,000 שקל.

מנהל רשות המסים אמר כי "בעולם עובדתי אין לנו צורך לקבל את כל החשבוניות. יש מדינות שעושות את זה, איטליה ומדינות אחרות מקבלות 100% מהחשבוניות, אבל הו מפחדות מסייבר. אנחנו לא רוצים לפחד. אז מה אנחנו כן רוצים? להתעסק ב-B2B, שם יש לנו את הבעיה. אנחנו מצמצמים ממיליארדי חשבוניות למשהו מאוד קטן. ולאחר שאנחנו עושים את זה, אנחנו נעמיד תפיסה טכנולוגית שתאפשר להיות בקרות העסקה. כדי להתמודד עם תופעה של חשבוניות פיקטיביות ולייצר מהלך מאוזן, מקסימום תועלת להתמודדות עם התופעה הבלתי נסבלת הזו - אין דרך אחרת אלא טכנולוגיה".

באשר לתוכנית של רשות המסים להחיל חובת דיווח קשיחה על השחקנים בשוק הקריפטו (חובת דיווח על החזקת מטבע וירטואלי בשווי של 200 אלף שקל ומעלה או שעלות רכישתו הייתה 200 אלף שקל ומעלה), שאף היא ירדה מחוק ההסדרים, אמר מנהל רשות המסים כי "אנחנו בחוק הנוכחי ניסינו לשים את הדברים באור השמש ולעשות אותם שקופים. אנחנו לא יושבים על השמרים. כמו שהגענו לבעלי החשבונות בשווייץ וקיבלנו את כל המידע מכאלה ששינו דקה לפני את החשבוניות שלהם, וכמו שעכשיו בעולם הצ'יינג'ינג אנחנו רואים הכול ונדע להגיע לכולם - אז גם במטבעות הווירטואליים אנחנו שם גם בלי החקיקה. ככל שזה ישוקף אלינו יותר, נדע יותר".

"גם בלי חוק, אנחנו נתפוס את מי שמעלים מס בקריפטו" 

יעקב הדגיש כי גם ללא חובת דיווח על החזקת מטבעות וירטואליים, רשות המסים תתפוס את כל מי שמעלים מס בזירת הקריפטו. "אם תהיה חקיקה או לא, אני מודיע לכם ואומר גם לציבור - אנחנו נמצאים שם בטכנולוגיה הכי מתקדמת בהתמודדות אל מול הבלוקצ'יין. עשינו לא מעט תיקים פורצי דרך בהתמודדות שלנו עם המטבעות הדיגיטליים. היכולת שלנו להגיע לאותם כאלה שבוחרים להתחכם עם החוק היא ברמה בינלאומית. אל תנסו את רשות המסים.

"אנחנו כן חושבים שיש מקום לקבל דיווח שנוכל באמצעותו להשקיף את זה בצורה טובה יותר, אבל אנחנו שם גם ללא החוק. כרגע אנחנו מתמודדים עם כלים מאוד מתקדמים טכנולוגית. אל תנסו אותנו, וככל שהדבר יתאפשר לנו, אנחנו מאמינים שכן צריך להציף לנו מידע שיאפשר לנו להתמודד בצורה טובה יותר".

לשאלת גלובס מדוע ברשות לא מבקשים להחיל חובת דיווח כללית שתצמצם את האפשרות להעלים, ותייתר חלק מהרפורמות ואת חובות הדיווח שרשות המסים מבקשת להחיל, השיב מנהל רשות המסים כי "יש לא מעט שיח בעולם על חובת דיווח כללית, והדבר הזה נמצא בדיון גם ברשות המסים, אבל השאלה המרכזית היא מה המשמעות או הנחיצות. במדינות שיש בהן ניכוי מס במקור סופי, אין הרבה מדינות כאלה, אבל שם אין חובת דיווח כללית, כי הרבה פעמים הניכוי מס במקור הסופי נותן מענה בדרך כזו או אחרת לחלק מהדבר הזה. השאלה אם צריך דיווח כללי. אני לא אומר שלא צריך לחשוב על השאלה הזו".

בעבר הביע מנהל רשות המסים התנגדות נחרצת להחלת חובת דיווח כללית, אך כעת נראה כי הגישה השתנתה מעט. "אני רואה את היתרונות אל מול החסרונות. בסוף זה יוצר חיכוך שאנחנו לא רוצים, בירוקרטיה, עלויות לא מבוטלות שאנחנו לא רוצים להחיל על הציבור".

"נגיע לכל מי שלקח מענקים שלא כדין"

לדברי יעקב, "כמו שאנחנו פועלים בהרבה מקומות אחרים, הדרך להילחם במאבק בהון השחור הוא דאטה, שקיפות והמהפכה התעשייתית הרביעית, וחייבים לאפשר לנו את זה דרך חקיקה להגיע לנתונים האלה".

יעקב התייחס גם להודעות ששיגרה רשות המסים לבעלי עסקים בדרישה להחזר המענקים שקיבלו ביתר או ללא זכאות. לשאלה מה תעשה הרשות לבעלי עסקים שיתעלמו מההודעה, השיב יעקב: "לגבי המענקים - גם פה נמשיך ונתמודד מתוך הסתכלות של עלות-תועלת. רשות המסים בתפיסתה עובדת בעלות-תועלת - יש לה משאבים מוגבלים ויכולות מוגבלות. סדר העדיפויות שלנו הוא כזה, שנתמודד ונמשיך להתמודד עם מי שלא משלמים מסים כדין בקריפטו, בצ'יינג'ים, אלה שבמטבעות הווירטואליים ושמחביאים את החשבונות בשווייץ שחושבים שאנחנו לא יודעים כי הם סגרו את החשבונות - אני יודע מי הם וכמה כסף היה להם ולאיפה הוא הלך.

"ולאותם אלה שהמידע שאנחנו מקבלים בצ'יינג'ים לפי חוק - יש מיליארדים רבים שלא משולמים ולא מדווחים לרשות המסים, וגם אלה שבחרו לקחת את המענקים לא על-פי דין - גם אליהם נגיע, וגם הם ישיבו את הכספים לאזרחי מדינת ישראל, כי זה הכסף של אזרחי ישראל. יש רבים אחרים שלא ביקשו מענקים למרות שירדו בהיקפים וכן יכלו, וצריך להבין שאותם אנשים נורמטיביים מצפים שאנחנו נאפשר החזרה של כל אלה שביקשו את המענקים לא לפי החוק".

עוד כתבות

מקלב אורי ח''כ / צילום: איל יצהר

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חוק השקיפות בעסקאות נדל"ן

החוק, שיזם ח"כ אורי מקלב, מחייב את היזמים להעביר לידי רוכשי הדירות לא רק את תוכניות הדירה, אלא גם את תוכניות קווי החשמל והאינסטלציה ● כיום הדבר אינו כלול בחוק, והוא לעתים גורר בעיות לרוכשי דירות

חשש בבריטניה מההווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

גובר החשש באירופה: הגבלות על טיסות, סגר חלקי ועוצר לילי

בעקבות גילוי מקרים באירופה של הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון, הממשלות ביבשת מגיבות ● בהולנד הודיעו הרשויות על סגר חלקי, בבריטניה תושב חובת לבישת המסכה בתחבורה הציבורית ובחנויות סגורות החל מהשבוע הקרוב, וברוב המדינות ישנן הגבלות חדשות על טיסות

חנות הפופ-אפ של טסלה בקניון רמת אביב / צילום: איל יצהר

הטלטלה בענף הרכב מאיימת על מעמדם של היבואנים הוותיקים

בעקבות משבר הקורונה ולנוכח הזינוק של טסלה והמכוניות החשמליות, מתערערת מערכת השיווק וההפצה המסורתית של התעשייה ● הכוח עובר לידי תאגידי רכב בינלאומיים שמנהלים את ההפצה בעשרות מדינות באופן ריכוזי וישיר

ג’רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. תוכנית רכישת האג''ח בארה''ב כנראה תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן / צילום: Reuters, jonathan crosby

הווריאנט החדש תפס את הבנקים המרכזיים עם תחמושת דלה

הווריאנט החדש הופיע כשלבנקים המרכזיים יש תחמושת דלה במיוחד במחסנית (ריבית אפסית ותוכנית רכישת אג"ח שהגיעה לסיומה) ● אז מה הבנקים יכולים לעשות? אמנם המשך הזרמות הכספים לשווקים בזמן שהאינפלציה מאיימת לעלות לא נראה כמו מתכון אטרקטיבי, אבל כן ניתן להאריך את תוכניות רכישות האג"ח ● המשמעות: תוכנית רכישת האג"ח בארה"ב תצומצם באופן הדרגתי יותר מהמתוכנן

חיסון לקורונה / צילום: רפי קוץ

הידבקות בקורונה או חיסון: מה מביא לחסינות גבוהה יותר?

גוברות העדויות לכך שהידבקות מספקת הגנה לא פחותה משל חיסונים, מה שגורם לחלק מהמומחים להציע על גישה מדורגת יותר להכרח להתחסן ● דבר אחד בטוח: החיסונים הרבה יותר בטוחים ומהווים אסטרטגיה אמינה יותר להשגת חסינות, בהתחשב בסיכונים של מחלה קשה או מוות בגלל הידבקות

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

הירידות בבורסה התמתנו בנעילה; אנלייבקס זינקה ב-11%, תפרון ב-10.6%

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.5% ומדד ת"א 90 נסוג בכ-1.9% לאחר שבבוקר צנחו המדדים בכ-3% ● מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

המוסדיים כופפו את רמי לוי: מפחית את תקרת דמי השכירות ומקפיא את שכרו

צומצמה העלאת מחיר המקסימום של דמי השכירות החודשיים בנכסים שהרשת שוכרת מבעל השליטה לכ-11%, במקום העלאה מתוכננת של עד 20%

דורון כהן / צילום: כדיה לוי

סלקום: היו"ר דורון כהן מונה לתפקיד ממלא-מקום המנכ"ל

לאחר שבשבוע שעבר הודיע אבי גבאי במפתיע על עזיבתו את תפקיד מנכ"ל סלקום לטובת רכישת השליטה בפרטנר, פרסמה הבוקר החברה כי דורון כהן, היו"ר, ימונה למ"מ המנכ"ל - זאת עד לתחילת כהונת המנכ"ל החדש ואישור אסיפת בעלי המניות

חיסון לקורונה בדרום אפריקה / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

אומיקרון מדגיש את הסיכון של שיעור התחסנות נמוך במדינות עניות

הזן החדש של נגיף הקורונה זוהה לראשונה באפריקה, שם רק 7% מהאוכלוסייה מחוסנת במלואה, בעוד שבמערב שיעור החיסון עומד על 58%־67%

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הצעת החוק שתחסוך 700 מיליון שקל למעסיקי עובדים זרים אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותעבור לאישור הכנסת

אובדן ההכנסות הצפוי של המדינה מביטול ההיטלים על העסקת עובדים זרים נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה ● עם זאת, המהלך עשוי להקל במעט את יוקר המחייה בישראל ● לפי החוק הקיים, מעסיק של עובד זר חייב לשלם למדינה היטל בשיעור של 15-20 אחוזים בהתאם לענף שבו מועסק העובד

חיסונים לקורונה. בשם השאיפה ליעילות ולהגינות יש צורך שסרבני חיסונים ישלמו דמי ביטוח בריאות יותר גבוהים / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

מניות חברות חיסוני הקורונה זינקו, בעוד שהשווקים נפלו

גילוי המוטציה החדשה של הקורונה "מחזיר לשולחן" את החשש מהשלכות הקורונה, אחרי שבשבועות האחרונים הדיון בשווקים עסק באינפלציה הגוברת ובסוגיית גובה הריבית

תחנת הרכבת בנתב''ג

בלי רכבות ואוטובוסים: שינויים במערך התחבורה בנתב"ג

בגלל הגבלות הקורונה שייכנסו לתוקפן הלילה, הוחלט על שינויים בנוהלי התחבורה הציבורית ובהסדרי התחבורה בנתב"ג: היציאה מהשדה תתאפשר באמצעות רכב פרטי, איסוף ע"י קרובים או באמצעות מוניות מיוחדות ● הנוחתים לא יורשו להשתמש באוטובוס או ברכבת, משום שיידרשו לבידוד

מחשבות על הענקת נכס משמעותי לקטין / איור: Shutterstock

מעניקים זכות בנדל"ן לקטין? ודאו את הסכמת בית המשפט

האב העניק מגרשים במתנה לשני בניו מנשים שונות, והמתנה שהוענקה ראשונה - בוטלה ● כשמדובר בהענקת נכס משמעותי לקטין, גם אם לכאורה הדבר משרת את טובתו, ביהמ"ש צריך לבחון האם אכן הדבר משרת את טובתו של הקטין ולא מכביד עליו או פוגע בו

סוחר בבורסת ניו יורק ביום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Richard Drew

האם יש הצדקה לפאניקה בשווקים, והיכן אפשר למצוא נקודות של אור

אם יש שיעור שאפשר ללמוד מימי מרץ 2020, תחילת משבר הקורונה, הוא שהבנקים המרכזיים יעשו הכול על מנת למנוע קריסה ● השאלה כמה כדורים נותרו בתחמושת, בעוד השלכות התמיכה האגרסיבית עלולות להביא להתפרצות אינפלציונית

תחנת דלק / צילום: תמר מצפי

החל מיום שלישי בחצות: מחיר הדלק יורד ב-24 אגורות

המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן יעמוד על 6.38 שקלים בשירות עצמי

משה ממרוד, זוהר לוי וצחי נחמיאס / צילום: סיון פרג', יח''צ, ורד פיצ'רסקי

גם צחי נחמיאס וזוהר לוי ברשימה: 20 יזמים שהפכו השנה למיליארדרים, ולא מהייטק

הגאות בשוק המניות הפכה עשרות יזמים מקומיים הפועלים בתחומים מסורתיים למיליארדרים "על הנייר"● החל מאקירוב, דמרי, נחמיאס וחץ בנדל"ן, דרך רמי לוי במזון וממרוד במזגנים, ועד אגמון ברכב, פתאל בתיירות והאחים שפירא בתשתיות - כולם יזמים שבנו את העסק במו ידיהם

הראל ויזל - בעלים של פוקס / צילום: דימה טליאנסקי

תשואה של 1,000% בחמש שנים: גוברת הדומיננטיות של הראל ויזל בענף באופנה

קבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל סיכמה את תשעת החודשים הראשונים של השנה עם רווח נקי של יותר מ-200 מיליון שקל - גבוה בהרבה משל המתחרות הגדולות בבורסה ● מתחילת השנה זינקה המניה ביותר מ-70%

דובי שנידמן, מנכ''ל ריטיילורס / צילום: נמרוד גליקמן

ריטיילורס הכפילה את ערכה מההנפקה; לאומי והמנכ"ל מממשים

בימים האחרונים חדלה לאומי פרטנרס מלהיות בעלת עניין בריטיילורס, אחרי שמכרה מחוץ לבורסה נתח של כ-3% מהון החברה תמורת כ-120 מיליון שקל ● מנכ"ל ריטיילורס, דובי שנידמן, מכר כ-1% ממניות החברה תמורת כ-45 מיליון שקל, בתנאים דומים למכירה של לאומי פרטנרס

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת הנדל''ן המניב תנופורט / צילום: יונתן בלום

תנופורט סוגרת רבעון עם קפיצה ברווח ל-6.2 מיליון שקל

ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-6.1 מיליון שקל, עלייה של 18% לעומת הרבעון המקביל

יפעת משה וקרן בוקאי, יוזמות ובעלות Room Service Styling, / צילום: תמונה פרטית

"יש קושי גדול מאוד לפרוץ את תקרת הזכוכית כשאתה לא חלק מהברנז'ה המקומית ואין לך סיפור חיים מעניין"

יפעת משה (44, נשאה פלוס 3) וקרן בוקאי (47, נשאה פלוס 4) ● יוזמות ובעלות Room Service Styling, חנות אונליין לחבילות הום סטיילינג ● "אנחנו רק בתחילת הדרך, יש לנו עוד רעיונות גדולים ונוספים איך ניתן לקחת את הרעיון הזה קדימה" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז