גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דוחות טבע: לא עמדה בצפי ההכנסות והרווח; המניה צונחת בת"א

מניית טבע יורדת ביותר מ-4% בבורסה ● אנליסטים המסקרים את יצרנית התרופות ציפו לרווח נקי בגובה 65 סנט למניה, אך החברה רשמה רווח של 59 סנט למניה בלבד ● ההכנסות עמדו על 3.9 מיליארד דולר, כאשר בשוק צפו שתגיע ל-4 מיליארד דולר

קאר שולץ, נשיא ומנכ"ל טבע / צילום: כדיה לוי
קאר שולץ, נשיא ומנכ"ל טבע / צילום: כדיה לוי

תוצאות הרבעון השלישי של חברת התרופות טבע  היו נמוכות מתחזיות השוק, אך במקביל החברה אשררה את התחזית השנתית שלה. טבע דיווחה היום (ד') על הכנסות של כ-3.9 מיליארד דולר ברבעון השלישי, בעוד שתחזיות האנליסטים היו לקצת יותר מ-4 מיליארד דולר, ובשורה התחתונה היא הציגה רווח נקי (Non-GAAP) בגובה 59 סנט למניה, שנמוך ב-6 סנטים מתחזיות האנליסטים. ההכנסות הרבעוניות משקפות ירידה של 2.3% לעומת הרבעון המקביל, בעוד שלפי תחזיות האנליסטים, הצפי היה לצמיחה מתונה.

לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), טבע עברה לרווח נקי רבעוני של 292 מיליון דולר, בהשוואה להפסד נקי של 4.3 מיליארד דולר ברבעון המקביל. נזכיר שברבעון המקביל טבע נאלצה להכיר בירידת ערך מוניטין גדולה של 4.6 מיליארד דולר הקשורה להליכים המשפטיים בהם היא מעורבת. הרווח הנקי Non-GAAP, בניכוי סעיפים חשבונאיים שונים (בהם הפחתות של נכסים בלתי מוחשיים, ירידת ערך נכסים בפיתוח ועוד) הסתכם ב-651 מיליון דולר, עלייה קלה לעומת 637 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מתחילת השנה, הכנסות טבע הגיעו ל-11.8 מיליארד דולר, ירידה של 3.5% מהתקופה המקבילה. הרווח הנקי (GAAP) המיוחס לבעלי המניות הגיע ל-576 מיליון דולר לעומת הפסד של 4.1 מיליארד דולר בתקופה המקבילה, והרווח הנקי Non-GAAP הסתכם ב-2 מיליארד דולר, שהם 1.81 דולר למניה.

בעוד שבעת פרסום הדוחות הקודמים טבע הפחיתה את תחזית ההכנסות השנתית שלה ואשררה את שאר הפרמטרים בתחזית, הפעם התחזית כולה מאושררת - טבע ממשיכה לצפות להכנסות של 16-16.4 מיליארד דולר (ירידה לעומת 2020), EBITDA מתואם (רווח בנטרול ריבית, מס, פחת והפחתות) בסך 4.8-5.1 מיליארד דולר, רווח נקי Non-GAAP של 2.5-2.7 דולר למניה ותזרים מזומנים חופשי בגובה 2-2.3 מיליארד דולר. במהלך הרבעון השלישי, התזרים החופשי הסתכם ב-795 מיליון דולר והיקף החוב ירד בכמעט 1.4 מיליארד דולר לעומת רבעון קודם, ל-23.7 מיליארד דולר, בשל פירעון סדרת אג"ח.

תנפיק סדרת אג"ח צמודות יעדי קיימות

במקביל הודיעה טבע על כוונה להנפיק סדרת אג"ח צמודות יעדי קיימות בסך 4 מיליארד דולר, במה שלדבריה משקף את מחויבותה לאיכות הסביבה, חברה וממשל תאגידי (ESG). טבע הציבה יעדים להגברת הגישה לתרופות במדינות עם רמות הכנסה נמוכות ובינוניות וכן יעדי הפחתת פליטת גזי חממה. במקביל דווח על רכישה עצמית של אג"ח תמורת עד 3.5 מיליארד דולר.

בחזרה לדוחות, ברמה הגיאוגרפית נרשמה ברבעון ירידה של 7% בהכנסות מצפון אמריקה לכ-1.9 מיליארד דולר, וברווחיות האזור הירידה הייתה של 18.2% ל-458 מיליון דולר. טבע מציינת שיש השפעה מנוגדת למגפה כאשר הנוכחות של רופאים יורדת וכך ישנה ירידה בהיקפי מכירות של מוצרים מסוימים, ומנגד עולה הביקוש מוצרים אחרים המטפלים בתסמיני הקורונה. מכירות המוצרים הגנריים ירדו ב-7% ל-859 מיליון דולר, בעוד שהמוצרים המקוריים אג'ובי ואוסטדו עלו בשיעור דו-ספרתי והקופקסון נחלש כצפוי ב-44%.

באירופה הייתה עלייה של 9.3% במכירות ל-1.2 מיליארד דולר, ושל 26.3% ברווחיות ל-394 מיליון דולר. בשווקים הבינלאומיים המכירות הסתכמו ב-530 מיליון דולר, כמעט ללא שינוי מהרבעון המקביל, והרווחיות עלתה ב-21.6% ל-152 מיליון דולר.

קאר שולץ, נשיא ומנכ"ל טבע, אמר: "אני שמח מאוד מהביצועים היציבים שלנו ברבעון השלישי, במיוחד מתזרים המזומנים הגבוה והמשך המומנטום בקרב המוצרים המובילים שלנו. התוצאות מונעות מביצועים חזקים של אג'ובי בארה"ב, באירופה וביפן, וכן ממכירות בארה"ב של אוסטדו, הטיפול החדשני שלנו בחולים המתמודדים עם מחלת הנטינגטון ודיסקינזיה מאוחרת". שולץ הוסיף כי בחברה "גאים מאוד בהשקת אג"ח צמודות ליעדי קיימות שממחישה פעם נוספת את המחויבות שלנו לסביבה ולהנגשת תרופות במדינות בעלות רמת הכנסה נמוכה ובינונית, שניים מהאתגרים הגדולים ביותר של ימינו. טבע היא החברה הגנרית הראשונה שהנפיקה אג"ח מסוג זה, ובכך מחזקת את מובילותה בהנגשת תרופות לחולים ברחבי העולם".

בשיחת הוועידה שנערכה לאחר פרסום הדוחות נשאר שולץ בנוגע להליכים המשפטיים הקשורים לשיווק משככי כאבים אופיואידיים ממכרים. לדבריו, במגעים לפשרה אין כל שינוי כרגע, ומדובר בהליך מורכב שבו הרבה צדדים מעורבים. שולץ הביע אופטימיות והעריך שטבע תוכל להגיע להסדר פשרה בשנה הקרובה.

באשר לאג"ח החדשות אמר שולץ שטבע תדווח באופן קבוע על ההתקדמות ביעדי הקיימות.

לא מפרסמת תחזיות רבעוניות

אנליסטים שמסקרים את מניית טבע ציפו ממנה להציג הכנסות של קצת מעל 4 מיליארד דולר (גבוה מעט מהכנסות הרבעון המקביל ב-2020) ורווח נקי Non-GAAP בגובה 65 סנט למניה (בהשוואה ל-58 סנט ברבעון המקביל).

טבע אינה מפרסמת תחזיות על בסיס רבעוני אלא רק ברמה השנתית. בחודש יולי השנה, עם פרסום דוחות הרבעון השני, החברה הפחיתה את תחזית ההכנסות השנתית שלה, והיא מצפה לסיים את 2021 עם הכנסות של 16-16.4 מיליארד דולר, לעומת התחזית הקודמת שהייתה ל-16.4-16.8 מיליארד דולר.

בשנת 2020 ההכנסות היו גבוהות יותר והסתכמו ב-16.7 מיליארד דולר. הורדת התחזיות אז כללה הפחתה בתחזית מכירות התרופה המקורית אוסטדו, לטיפול בהפרעות תנועה, שתימכר השנה ב-850 מיליון דולר, כאשר שתי התרופות המקוריות הבולטות האחרות של טבע - קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ואג'ובי לטיפול במיגרנה - יימכרו ב-2021 ב-1.05 מיליארד דולר וב-300 מיליון דולר, בהתאמה.

המשקיעים ציפו לאשרור התחזית השנתית עם פרסום הדוחות היום, שאכן הגיע כאמור. 

דגש על ההתפתחויות המשפטיות

כרגיל בטבע, הדגש בשוק יהיה גם על ההתפתחויות המשפטיות. טבע מעורבת במספר הליכים משפטיים בפרופיל גבוה בארה"ב. במהלך הרבעון השלישי דווח על פשרה שטבע חתמה במדינת לואיזיאנה בהקשר של ההליכים הנוגעים לשיווק משככי כאבים אופיואידיים ממכרים, מהלך שעשוי להוות סנונית ראשונה בחתימת פשרה נרחבת יותר בהמשך. פשרה כללית שהייתה אמורה לסיים את כל ההליכים המשפטיים בנושא זה סוכמה כבר לפני שנתיים, אך לא נחתמה סופית.

הליך משפטי אחר שבו היה עדכון במהלך הרבעון הוא הליך שבו משרד המשפטים האמריקאי טוען כי טבע נתנה תמריצים לא חוקיים לעודד את רכישת תרופת הקופקסון, ובית משפט בבוסטון דחה את בקשת טבע לדחות את התביעה על הסף.

עוד חדשות שהגיעו מכיוונה של טבע לאחרונה הן על פיטורים צפויים של 200 עובדים במפעל בכפר סבא.

מניית טבע  נפלה אמש (ג') ב-7.2% במסחר בניו יורק, ושווי החברה עומד על 10.8 מיליארד דולר. 

שיתוף-פעולה חדש

טבע הודיעה אתמול על שיתוף-פעולה חדש עם חברת MODAG מגרמניה לרישוי ופיתוח תרופה ייעודית למחלות ניווניות של מערכת העצבים.

"הסכם שיתוף-הפעולה מוסיף תרכובת חדשה ומבטיחה לצבר המוצרים העתידיים של טבע ומצטרף לתשתית האיתנה של טבע בתחום מדעי המוח ולמומחיות הארגונית שלנו בתחומי הנוירולוגיה והפסיכיאטריה. התרכובת החדשה עשויה, פוטנציאלית, להוות טיפול למחלות יתומות עבור אוכלוסייה הולכת וגדלה של חולים החיים עם ניוון רב-מערכתי, כמו גם אופציה פוטנציאלית עבור חולים הסובלים ממחלת פרקינסון", אמרה הפרון פרידריקסדוטיר, סמנכ"לית בכירה ומנהלת המו"פ הגלובלי בטבע.

לדבריה, "אנו בחברת טבע נרגשים משיתוף-הפעולה עם צוות MODAG וממשיכים ללכת בציפייה בעקבות המדע ולחקור אינדיקציות נוספות לשתי התרכובות המשותפות". 

עוד כתבות

הודעת תקלה בשירותי אמזון פריים / צילום: צילום מסך

תקלה בשירותי אמזון: אלפי משתמשים מדווחים על בעיות בהתחברות

לפי מונה הדיווחים, יש מעל ל-9,000 דיווחים על בעיות מצד משתמשים ● ישנם דיווחים על הפסקות בסטרימינג של דיסני פלוס, טינדר ועוד ● יונתן חצור, מנכ"ל Parametrix: "שוב אנו רואים שגם ענקיות הטכנולוגיה לא חסינות בפני תקלות, אירוע כזה פוגע בעשרות אלפי חברות ומאות אלפי לקוחות ומוביל להפסדים כספיים עצומים"

מייקל שין / צילום: Associated Press, Andy Kropa/Invision

מייקל שין הכריז על עצמו כעל מיזם חברתי: שחקן ללא מטרות רווח

השחקן מתכוון להשקיע את ההכנסות שלו בקידום פרויקטים חברתיים בוויילס, שבה נולד ● בין הפרויקטים שכבר השקיע בהם: מימון מלגות לסטודנטים וטורניר כדורגל למחוסרי בית

רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ / צילום: יונתן בלום

קבוצת טדי שגיא תשקיע באספן גרופ ובפעילותה באירופה סכום כולל של כ-610 מיליון שקל

קבוצת טדי שגיא תרכוש בשלב ראשון 25% מחברת אספן BV, המרכזת את פעילות אספן באירופה, והצדדים יפעלו להנפקתה בבורסה באירופה תוך שנה וחצי ● בנוסף, תרכוש קבוצת שגיא 5% מהון מניות אספן גרופ תמורת כ-40.5 מיליון שקל

התובע הכללי של ארה''ב, מריק גרלנד, ווניטה גופטה, עוזרת לתובע הכללי / צילום: Reuters, Mandel Ngan/Pool

משרד המשפטים האמריקאי תובע את טקסס על מפת מחוזי הבחירה

הממשלה הפדרלית אומרת שהחלוקה מחדש למחוזות במדינה הדרומית מפלה נגד מצביעים ממוצא לטיני

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

סנטינל וואן עקפה את התחזיות לרבעון; למה המניה צוללת בטרום?

חברת אבטחת הסייבר הישראלית הציגה הכנסות גבוהות והפסד מצומצם, אך המניה צוללת במסחר המוקדם בוול סטריט ● תקופת החסימה על מכירת מניות תסתיים השבוע - מה שככל הנראה מוסיף לחץ על המניה ● ההפסד הנקי (GAAP) יותר מהוכפל, בעיקר בשל תגמול הוני לעובדים

בצלאל סמוטריץ

חוק הפייסבוק עובר בקריאה טרומית; סמוטריץ': "זה החוק לסתימת פיות הימין"

לאחר שנפל לפני מספר שנים, כעת יו"ר השדולה למיגור האלימות ברשתות החברתיות, ח"כ מאיר יצחק הלוי, מקדם את חוק למניעת ביצוע עבירות ופגיעה בשלומו של אדם ברשתות החברתיות – חוק הפייסבוק

איתן סטיבה / צילום: אוריה תדמור

"הטעה וניצל את האמון": הסכסוך בין איתן סטיבה לשותפיו לשעבר עולה שלב

שותפיו לשעבר של סטיבה, עמיחז לוסטיג ורועי בן ימי, טוענים כי הציג בפניהם מצגי שווא שהובילו אותם למכור בזול את חלקתם באחת מהחברות המשותפות ● לטענתם, סטיבה חייב להם מעל למיליארד שקל ● מטעמו של סטיבה נמסר: "הטענות של לוסטיג ובן ימי מופרכות"

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

בהובלת יוסי כהן: סופטבנק תשקיע 400 מיליון דולר בחברת הסייבר הישראלית קלארוטי

ראש המוסד לשעבר מוביל השקעה ראשונה של סופטבנק בתחום בו הוא מרגיש הכי בנוח: מיזוג בין שתי חברות המגינות על תשתיות רגישות במפעלי תעשיה ובבתי חולים שייצור את תאגיד אבטחת המתקנים הגדול בעולם ששוויו עומד על 2-2.5 מיליארד ד' ● תפקידו של יוסי כהן בסופטבנק נחשף לראשונה בגלובס

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה; חברות החיסונים מאבדות גובה במסחר המוקדם

המדדים באירופה עברו לירידות שערים, מגמה מעורבת בחוזים ● מדד ניקיי התחזק על אף נתוני תוצר מאכזבים ברקע, האנג סנג ננעל בירידה מזערית ● הנפט הגולמי שוב מטפס ● יציבות בשוק הקריפטו ● תשואות האג"ח מאבדות גובה

הפרויקט ברחוב שפת אמת בבית שמש / צילום: ניצן שפיר

"הולילנד בית שמש": כתב אישום נגד בכירים לשעבר בעירייה

כתב האישום מתאר קשר מושחת בין היזמים לבין שלושה מעובדי העירייה, במהלך השנים 2010 עד 2018, שכלל עבירות שונות באישור פרויקט נדל"ן רחב-היקף על מגרש ברחוב שפת אמת בבית שמש ● עפ"י כתב האישום, הקמת הפרויקט השאפתני התאפשרה רק בשל שחיתות חמורה של עובדי הציבור, המואשמים כי אפשרו את הקמתו של הפרויקט - אף שידעו כי הוא מיועד למגורים, בניגוד לחוק

בת אל אסולין, קמפוס רופין מייסדת ומנכ''לית סאנדו / צילום: יח''צ

"אחרי הסגר הראשון התרסקנו. היו לנו חודשיים קשוחים, כי אנשים רצו בירה ובתי קפה ולא להתנדב"

בת אל אסולין, מייסדת ומנכ"לית סאנדו ● בת 40, נשואה ואם לחמישה, מתגוררת בניר עציון ● בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, את רוב הקריירה עשתה בצילום וסטיילינג, ובארגון "ערי חינוך" ● "המטרה שלי היא לעשות מהפכה בתפיסה של המרחב החקלאי הגלובלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

שר הביטון בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מחדל אבטחת גנץ: שני מנהלים בשב"כ קיבלו הערה פיקודית

בתום שורה של תחקירים שערך השב"כ, התגלו כשלים מקצועיים בהליך האבחון הביטחוני של אחראי הניקיון בביתו של גנץ, עומרי גורן, זאת בשל מה שהוגדר "פערים מקצועיים ופערים בתהליכי העבודה" ● בשל הכשלים שנמצאו בוצעה בדיקת רוחב מול כלל האישים המאובטחים - נהלי הבדיקה והאבחון הוחמרו ● "למרות הצלחה בסיכול, כשלנו במניעה", אמר ראש השירות, רונן בר

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

אנגלה מרקל. ''נראה איפה אמצא את עצמי'' / צילום: Associated Press, Markus Schreiber, Pool

ממשלה חדשה בגרמניה: מרקל ירדה מהבמה ו"תחשוב מה לעשות"

אולף שולץ נבחר הבוקר לתפקיד הקנצלר החדש של גרמניה, במקום אנגלה מרקל, שפינתה את מקומה אחרי 16 שנים וכשבועיים בתפקיד ● "אני בטח אנסה לקרוא קצת בספר, העיניים ייעצמו, אני אקח תנומה קטנה", אמרה מרקל בחיוך כשנשאלה מה תעשה אחרי הפרישה, "ואז נראה איפה אמצא את עצמי"

הסטייק המתורבת של מיטק / צילום: שלומי ארביב

רקמות שריר ושומן הישר מהמדפסת: מיטק הדפיסה בהצלחה סטייק מתורבת

אבן דרך לחברת הפודטק הישראלית מיטק, שמדווחת על הצלחה בהדפסת תלת ממד של סטייק מתורבת במשקל 104 גרם - הגדול ביותר שיוצר עד כה להערכתה ● מניית החברה בנאסד"ק התחזקה ביותר מ-4% בתגובה

מתמודדות התחרות בשיעור יוגה באילת. מאות מיליוני אנשים נחשפים לעיר לראשונה / צילום: גיא יחיאלי

בהשקעה של 30 מיליון שקל: מה מרוויחה ישראל מתחרות מיס יוניברס?

תחרות היופי שתתקיים באילת בשבוע הבא מצטרפת לאירועים בינלאומיים שהמדינה אירחה בשנים האחרונות, במטרה לשפר את התדמית ולהגדיל את התיירות הנכנסת ● מארגני התחרות מעריכים כי שווי החשיפה של ישראל ברשתות החברתיות מגיע ל-90 מיליון דולר ● אלא שבעידן הקורונה, יקח זמן לגזור את הקופון הכלכלי

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

שינוי כיוון בת"א; קונטיניואל מזנקת מעל ל-50% ביומה הראשון בבורסה

ת"א 90 מחק עלייה של 1% ונסחר ביציבות, ת"א 35 מאבד 0.2% ● בנק הפועלים מאבד גובה במחזור מסחר חריג לאחר מכירת המניות של שרי אריסון ● הדואליות חזרו עם פערי ארביטראז' מעורבים ● הדולר ירד ל-3.11 שקלים, האירו נסחר סביב 3.51 שקלים ● הנפט שוב מתחזק

האחים צחי ועידו חג'ג' / צילום: טל צ'יקורל

המניה זינקה 330% מהשפל והאחים חג'ג' מוכרים מניות ב-45 מיליון שקל

צחי ועידו חג'ג' מכרו נתח של 3.5% מהחזקתם בחברת חג'ג' נדל"ן ● המכירה נעשתה לפי מחיר מניה של 24 שקלים, דומה לערכה בשוק אחרי טיפוס של כ-40% השנה - המשקף לחברה שווי שוק של כ-1.3 מיליארד שקל

התעשייה המסורתית רוצה למשוך את הצעירים / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

גם התעשייה המסורתית רוצה להיות הייטק: כך היא מתכננת למשוך את הצעירים

צוות שהקימה התאחדות התעשיינים מיפה את החסמים שמונעים מהצעירים להיענות למשרות טכנולוגיות וינסה להתאים את עצמו לדרישות של דור ה"אני מה יוצא לי מזה", או בקיצור - אמילי ● ניהול וקריירה

מיכל שיר, תקווה חדשה / צילום: תמר מצפי

האם רק 0.003% מהילדים שיחלו בקורונה ידרדרו למצב קשה?

הסיכוי שילד שנדבק בקורונה יהפוך לחולה קשה הוא קטן. אבל עד כמה קטן? ● המשרוקית של גלובס