גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התייעלות ושיפור בתנאי הסחר" הקפיצו את הרווחיות הגולמית של שופרסל למרות ירידה בהכנסות

חזרת המשק לשגרה וצמצום הגבלות הקורונה, הובילו לירידה של 3.6% בהכנסות הרבעון השלישי של רשת המזון המובילה, אך היא ידעה לפצות על כך ולהציג גידול ברווחיות הגולמית ● בכירי החברה נמנעו מלהתראיין בשל חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר
מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

ענקית הקמעונאות הישראלית, שופרסל  מציגה ירידה בהכנסות וברווח הנקי ברבעון השלישי של 2021, על רקע חזרתו של המשק ל"נורמליות" בחודשי הקיץ וצמצום המגבלות ביחס לרבעון המקביל אשתקד. כמו כן, הרבעון השלישי ב-2020 היה חריג בביצועיו לנוכח מיעוט הטיסות לחו"ל, המגבלות שהקשו על פעילות המסעדות והסגר המלא שהוטל לקראת סופו על רקע מגפת הקורונה.

שופרסל, בהנהגתו של המנכ"ל איציק אברכהן, רשמה ברבעון השלישי של 2021 הכנסות של 3.8 מיליארד שקל, המשקפות ירידה של 3.6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לדברי החברה, נבעה הירידה מהיחלשות ההשפעה של משבר הקורונה על מגזר קמעונאות המזון.

הכנסות מגזר הקמעונאות של שופרסל ירדו ברבעון השלישי ב-5.3% ל-3.5 מיליארד שקל, והמכירות הקמעונאיות בסניפים קטנו בשיעור חד יותר של 6%. הפער בין הקיטון בהכנסות לקיטון במכירות בסניפים מיוחס בעיקרו לגידול הפעילות בשוק המוסדי.

המכירות בסניפים הזהים קטנו ברבעון השלישי ב-6.2% לעומת הרבעון המקביל כתוצאה מהיחלשות השפעתו של משבר הקורונה וחזרת המשק לשגרה פעילות. בהתאם לכך, המכירות למ"ר בסניפים ירדו ל-6,744 שקל (קיטון של 5.9%).

נתח האונליין במכירות שופרסל ירד ברבעון השלישי ל-18.7%, לעומת 21.9% ברבעון הראשון של השנה. את הנסיגה בהיקף המכירות באונליין מייחסים ברשת למחסור בכוח-אדם. שופרסל מעסיקה 16.7 אלף עובדים, וברשת טוענים כי מחסור של כ-500 עובדים לפעילות האונליין בולם את מיצוי הפוטנציאל והאפשרות להיענות לביקוש.

המותג הפרטי של שופרסל מציג ברבעון השלישי סטגנציה ברמה של 26% מהמכירות. המנכ"ל אברכהן השמיע בעבר שאיפות להגיע לנתח של 30% במותג הפרטי.

 

פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד

למרות הירידה בהכנסות, הצטמצם הרווח הגולמי של שופרסל ברבעון השלישי ב-4 מיליון שקל בלבד ל-1.02 מיליארד שקל והיווה 27% מסך ההכנסות (לעומת 26.1% ברבעון המקביל אשתקד).

בשופרסל מציינים כי הגידול החד יחסית בשיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות, נובע בעיקרו משיפור בתנאי הסחר ומהתייעלות תפעולית. שיפור תנאי הסחר, פירושו בעיקר עלייה במרווח בין מחירי הקניה למכירה, כך שהוא עשוי להגיע להורדת מחירים לספקי הרשת או עליית מחירים לצרכניה.

במקביל, שופרסל צמצמה את הוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות, כך שהרווח התפעולי (לפני הכנסות אחרות) שגדל ברבעון השלישי ב-3.3% ל-186 מיליון שקל, ושיעורו מסך ההכנסות טיפס ל-4.9%, לעומת 4.6% ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח הנקי הרבעוני של שופרסל ירד ב-5.7% ל-82 מיליון שקל (2.2% מההכנסות). הקיטון ברווח הנקי נבע בעיקר מביטול הפרשה של 10 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד בגין נכס שאותו החברה חוכרת בנתניה, מגידול של 11.7% בהוצאות המימון ברבעון השלישי השנה ל-67 מיליון שקל וכן מתחילת פעילות הארנק הדיגיטלי בשיתוף עם בנק דיסקונט באמצעות אפליקציית פייבוקס, שדרכה תיעשה תוכנית המימוש להטבות הנצברות. פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד רבעוני של 7 מיליון שקל.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 רשמה שופרסל הכנסות של 11.1 מיליארד שקל, המשקפות קיטון של 1.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אשר כאמור מיוחס בעיקרו להיחלשות השפעת הקורונה. למרות זאת, גדל הרווח הגולמי של הרשת בתשעת החודשים הראשונים ב-0.9% ל-3.05 מיליארד שקל, ואילו הרווח הנקי צמח בתשעת החודשים הראשונים ב-10% ל-293 מיליון שקל.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, מסר בהודעה לעיתונות כי "אנו מציגים תוצאות טובות, בהתאם לתוכניות האסטרטגיות שהצבנו לעצמנו". בצל חקירה של רשות התחרות בחברה החליטו בשופרסל, בניגוד למנהגה, שלא לאפשר ראיונות עם בכירי הרשת על תוצאות הרבעון.

ב-9 בנובמבר השנה ביצעו חוקרים מטעם רשות התחרות חיפוש במשרדי שופרסל ונטלו מסמכים וציוד מחשובי, כאשר בנוסף לכך נחקר המנכ"ל אברכהן במשרדי רשות התחרות. בצו החיפוש שהומצא לשופרסל צוין כי החיפוש הוא בחשד להסדר כובל, אולם לדברי החברה, נכון למועד זה "אין בידיה מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה". יש לציין כי חקירת רשות התחרות כוללת גורמים נוספים ובהם רשתות מתחרות (ויקטורי, אושר עד, רמי לוי, יוחננוף) וכן ספקים בולטים (שטראוס, דיפלומט).

מתכננת להעמיק את פעילות רשת הפארם

שופרסל פרוסה ב-302 סניפים ברחבי הארץ (בשטח כולל של 504 אלף מ"ר), כשברבעון הנוכחי היא לא פתחה סניף חדש במותגי הרשת. מנגד, נפתחו במהלך הרבעון חמישה סניפים של רשת Be (לשעבר ניו-פארם) שבשליטתה, המונה כבר 91 סניפים.

בכוונת שופרסל להעמיק את פעילות רשת הפארם במכירות אונליין ובהתרחבות רשתית. רשת הפארם הגיעה להכנסות של 271 מיליון שקל לרבעון - מספר ששיקף צמיחה של 25.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בין השאר לאור פתיחת הסניפים החדשים כאמור ולאור פעילות בדיקות הקורונה שמציעה הרשת בסניפיה עבור הטסים לחו"ל.

לפעילות הזו הצטרף לאחרונה מערך של בדיקות סרולוגיות לילדים. המכירות בחנויות הזהות של Be עלו בכ-16%. הרווח התפעולי של הרשת הסתכם ב-3 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה צברה Be הכנסות של 710 מיליון שקל, עלייה של 16.6% שמיוחס לפתיחת סניפים ולשיפור במכירות האונליין.

מועדון הלקוחות של שופרסל, שלאחרונה עבר מיתוג מחדש, הצליח להגדיל את מספר חבריו ליותר מ-2 מיליון' מתוכם 660 אלף מחזיקים בכרטיס אשראי (כאל)' לעומת 623 אלף בסוף הרבעון המקביל אשתקד. לפי נתוני שופרסל' כ-85% מהקונים ברשת הם חברי מועדון.

הקפיאה את פעילות "ישיר למהדרין"

אתר המכירות של שופרסל עמד לאחרונה במרכז סערה בעקבות חשיפה בערוץ 12 בדבר אתר נוסף שמחזיקה שופרסל לקהל החרדי. באתר "ישיר למהדרין" התבררו פערי מחירים של עשרות אחוזים המפלים לכאורה את מגדר הקונים באתר הכללי.

לאחר הסערה שעוררה החשיפה התייצב אברכהן מול המצלמות והודיע על הקפאת פעילות "האתר הסודי", כשהוא nגדיר את הממצאים שהוצגו ב"תוכנית חיסכון" כ"בהחלט לא פשוטים".

עוד אמר אז אברכהן כי "נלמד את כל היקף אי-ההתאמות שקיימים בין אתר 'ישיר למהדרין' ובין האתר הכללי. נקפיא את הפעילות לזמן מה ולאחר מכן נצא עם מודל הפעלה חדש".

בתגובה לאירוע הוגשו במהלך חודש נובמבר נגד שופרסל שלוש בקשות לאישור תביעות צרכניות כתביעות ייצוגיות בסכום כולל של כ-660 מיליון שקל, בטענה כי החברה מפעילה שנים רבות אתר אינטרנט לציבור החרדי בישראל ומוכרת שם מוצרים במחירים נמוכים באחוזים רבים ממחירם של מוצרים זהים המוצעים למכירה באתר האינטרנט שלה אשר פונה לקהל שאינו חרדי.

 בדוחות הכספיים מדווחת שופרסל כי נודע לה כי השבוע הוגשה בנושא זה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי חיפה בקשה נוספת לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה ובכיריה בסך של 242 מיליון שקל. על-פי הנטען בבקשה, האפליה לכאורה שבפעילות האתר הנ"ל איננה חוקית, ואי-הגילוי אודות כך בדיווחי החברה מהווה "פרט מטעה" על-פי חוק ניירות ערך.

עוד כתבות

קנצלר אוסטריה, קרל ניהאמר / צילום: Associated Press, Michael Gruber

אוסטריה הציגה חוק לחובת חיסון נגד קורונה; קנס של 3,600 אירו למסרבים

לפי הצעת החוק, כל מי שמבוגר מגיל 18 יהיה מחויב להתחסן, כאשר נשים בהריון ומי שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואיות יוחרגו מהחובה ● אוסטריה היא המדינה הראשונה באירופה הנוקטת צעד זה, על רקע מיעוט גדול יחסית של מתנגדי חיסונים במדינה

לשכת התעסוקה בת''א. להעניק אבטלה לתקופה מוגבלת / צילום: שירות תעסוקה

לפני השפעת האומיקרון: שיעור האבטלה בדצמבר 2021 ירד ל-4.1%

שיעור האבטלה הרחב בסיכום הרבעון הרביעי אשתקד: 6.5% - טוב יותר מהתחזיות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2021

אניית משא בנמל חיפה / צילום: Shutterstock

העומסים בדרך? ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

הסיבה: כוונת המדינה לאפשר לנמל המפרץ ולנמל הדרום לפרוק גם אוניות מטען כללי, ולא רק אוניות מכולה כפי שלטענת ההסתדרות נקבע בין המדינה לוועדים ● ההסתדרות מאיימת להשבית את הנמלים החל מ-1 בפברואר

שמואל קצביאן, אסטרטג שווקים בחדר עסקאות דיסקונט / צילום: עזרא לוי

אל תבנו על עוד שנה של עליות: התחזית של הכלכלן הבכיר בדיסקונט

ב-2021 נהנו שוקי המניות מ"קוקטייל משכר" של התאוששות חזקה מהצפוי מהקורונה והמשך הזרמות כסף וריביות נמוכות של הבנקים המרכזיים ● אבל השנה צפויים המדדים להציג יציבות ואף ירידות, כי העלאות ריבית ומדיניות מצמצמת צפויות גם אם האינפלציה והצמיחה יורידו הילוך

חברת מטא / צילום: Shutterstock, Michael Vi

חברות הביג הטק מתכוננות לגל של רגולציה

שלא כמו בעבר, הפעם המבט הבוחן על התעשייה עלול להשפיע על השורה התחתונה בדוחות

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

מדיניות "אפס קורונה" של סין עלולה לערער בשנית את שרשרת האספקה העולמית

הפרעות בשרשרת האספקה מתמשכות עקב המדיניות הקשיחה של סין בנוגע לקורונה, כך עפ"י כלכלנית ממודי'ס ● לדבר יהיו "השלכות משמעותיות על האינפלציה וכן על החלטות הבנק המרכזי בחודשים הקרובים"

רות רונן / צילום: ענבל מרמרי

חברים הקימו בתיכון סטארט-אפ בלי הסכם והסתכסכו. מה פסק בית המשפט?

שני צעירים ייסדו חברה בתיכון, לא חתמו על הסכם שותפות ואחרי שנתיים הסתכסכו ● השופטת רות רונן קבעה כי הסכם שותפות בסטארט-אפ תקף גם אם לא נחתם בכתב: "סביר שהסכימו לפעול באופן לא פורמלי"

פרופ' אמנון שעשוע, מנכ''ל מובילאיי, בתערוכת CES / צילום: אינטל

הדרך להנפקה עוברת בתערוכה: כך מנסה מובילאיי לשכנע שהיא שווה עשרות מיליארדים

תערוכת CES הייתה תחנה חשובה בדרכה של החברה להנפקה הגדולה ביותר בתולדות ההייטק הישראלי ● כיצד מתכוונת מובילאיי לשכנע קרנות ענק ובתי השקעות שהיא שווה פי עשרה מאשר בהנפקה הקודמת? ● ומדוע זה מאיים עבור הרבה חברות אוטוטק צעירות?

המגפה גררה שינויים, המדדים לקחו בחשבון / צילום: כדיה לוי

למרות הביקורות והתחושה הציבורית - מדד המחירים לצרכן משקף את המציאות

על רקע הטענות כי שיטת חישוב האינפלציה אינה מספקת תמונה מהימנה של עליית המחירים, בכיר בבנק ישראל מסביר: "בלמ"ס לקחו בחשבון את שינויי הצריכה בקורונה, הנתונים מייצגים את המחירים" ● לטענתו, הציבור מרגיש אחרת בעיקר כי התרגל לאינפלציה יציבה

תקרת הפטור על שכר הדירה עולה / צילום: Shutterstock

המס על שכר הדירה מתעדכן. מי ייהנה ומה המשמעות לשוכרים?

בתחילת חודש ינואר עלתה תקרת הפטור ממס למשכירי דירה ל-5,196 שקלים ● ההעלאה מאפשרת למשכירי הדירות להעלות את שכר הדירה בקלות יחסית בלי להסתבך בתשלום מס 

ניר שוורץ מעיד בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

משפט נתניהו: "אי-אפשר ללטף אדם בחדר החקירה על-מנת שייתן גרסה"

ברקע המגעים להסדר טיעון, התחדש היום משפטו של רה"מ לשעבר בנימין נתניהו, ועוה"ד בעז בן-צור וז'ק חן המשיכו בחקירתו של ניר שוורץ, חוקר המשטרה של עד המדינה ניר חפץ ● בין היתר אמר שוורץ בעדותו: "חקירה היא לא דבר נעים. אי אפשר לעשות את זה באמצעות ליטופים וחיבוקים" ● בהמשך עלה להעיד חוקר המשטרה יניב פלג, שחקר גם הוא את חפץ בזמנו

מליאת הכנסת, 15.12 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

אושרה הקמת ועדת משנה לנגישות עירונית בראשות חברת הכנסת שירלי פינטו

הוועדה תעסוק בהנגשה ובהצעות חוק בנושא הנגשה בכלל תחומי החיים לבעלי מוגבלויות ● מנתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2019 עולה כי 17% מהאוכלוסייה בישראל הם אנשים עם מוגבלויות

אבי ניסנקורן / צילום: תמר מצפי

דיון ראשון בכנסת על מצוקת העסקים בגל האומיקרון: "ענף המלונאות בקריסה"

ועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה ערכו יחד דיון בנושא הפיצויים לבעלי העסקים בשל ההגבלות שהוטלו על המשק עקב התפרצות האומיקרון ● נשיא התאחדות המלונות בישראל, אבי ניסנקורן: "אנחנו לקראת גל פיטורים מאסיבי"

היכל המשפט בת''א. בסופו של דבר הוחלט על המשך מעצרו של הגבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

בעקבות חשיפת גלובס: כתב אישום חמור נגד הגבר שאיים לרצוח את בת זוגו לשעבר ושוחרר למעצר בית

כתב אישום חמור הוגש נגד גבר מהרצליה, שתקף את בת זוגו לשעבר ואיים עליה פעמים רבות ● הפרשה עלתה לכותרות לאחר שנחשף בגלובס כי בימ"ש השלום בת"א החליט לשחרר את הגבר למעצר בית - חרף איומים ברורים ברצח וחרף הפרת צו הרחקה ● כתב האישום מתאר איומים קשים וקיצוניים, ביניהם איום ברצח המתלוננת, בתה הקטינה ועורך הדין שמייצג אותה

ענת אטלס, מנהלת חטיבת אסטרטגיה ופיתוח עסקי במגדל / צילום: ניקי וסטפהל

מינוי ראשון לשגיא יוגב במגדל: ענת אטלס תנהל את חטיבת האסטרטגיה והדיגיטל

אטלס תגיע למגדל אחרי יותר מ-16 שנים בהראל ותהיה אחראית גם על עולם הדאטה והפיתוח העסקי • היא עבדה יחד עם יוגב בהראל בעת שהיה מנהל חטיבת הביטוח הכללי ו תחליף את ערן צימרמן שביקש לאחרונה לסיים את תפקידו

פרופ' גילי רגב יוחאי, מובילת המחקר / צילום: איליה מלינקוב

מחקר הסרולוגיה של שיבא: המנה הרביעית פחות יעילה נגד אומיקרון

רמת הנוגדנים לאחר החיסון הרביעי חוזרת לרמתה לאחר החיסון השלישי ואף יותר, אך הנוגדנים הללו לא מותאמים לוריאנט ● גובר הסיכוי לפיתוח חיסון ייעודי

טראוויס קלניק, מייסד אובר, אדם נוימן, מייסד wework, אליזבת הולמס, מייסדת ת'ראנוס, ג'יימס מונסיס, ממייסדי ג'ול / צילום: שאטרסטוק,  AP-Susan Walsh, מתוך ויקיפדיה Heisenberg Media

"חדי הקרן צברו כוח רב מדי, צריך לרסן אותם": חוקרים מישראל ומארה"ב קוראים למהפכה

כוחם של חדי הקרן בשוק גדל בקצב מסחרר, בעוד שנתוני הביצועים מוסתרים מהציבור ● ניסיון השנים האחרונות מראה שחוסר השקיפות עשוי להוביל למהלכים פסולים עד כדי מעשי הונאה של ממש ● עם ריבוי הסקנדלים, החוקרים קוראים לשים קץ להתנהלות החשאית ולהחיל את כללי השקיפות על החברות

פרופ' אש, פרופ' לוין, פרופ' בליצר, פרופ' גמזו, פרופ' מטות, פרופ' רהב / צילום: דוברות הכנסת, דמוקרט טיוי, איל יצהר, ראובן קסטרו, מירי גטניו - דוברות איכילוב, איליה מלינקוב

בין פרופ' עידית מטות למשרד הבריאות: כך מאתגר איכילוב את התפיסה הרווחת במערכת

המשק משותק בשל מאות אלפי מאומתים ומבודדים, והמומחים ממשיכים להתגושש ביניהם - האם האומיקרון הפחות-לים מצדיק הגבלות? החיצים כולם מופנים למשרד הבריאות שמנהל את ההתמודדות עם המגפה ● כך נראים יחסי הכוחות הסבוכים שמקשים על הציבור להבין את ההנחיות ולמשק לנשום

מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי

קניון המריבה במודיעין: ריט 1 רשמה הערות אזהרה, אדיב ודהרי עצרו השבת הערבויות

בעלי השליטה בישפרו אמורים היו לקבל מימון מקרן ארבל של אמיר הסל לצורך שחרור ערבויות ופירעון חוב בסכום של 230 מיליון שקל

אבנר מימון, ESET ישראל / צילום: מושיק ברין

בעלי ESET ישראל, רונן מואס, מסיים את תפקידו כמנכ"ל החברה. זה המחליף

חברת ההפצה קומסקיור, הנציגה והמפיצה של ESET בישראל, יצרנית האנטי וירוס Nod32 ו-ESET Internet Security - מחליפה את העומד בראשה אחרי שנים של יציבות ● אבנר מימון נכנס לתפקיד עם ניסיון מחברות כמו אסם, יישום וחברת קאבאו ● "נתמקד בהרחבה של ערכי הליבה", אמר בתגובה על המינוי החדש