גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התייעלות ושיפור בתנאי הסחר" הקפיצו את הרווחיות הגולמית של שופרסל למרות ירידה בהכנסות

חזרת המשק לשגרה וצמצום הגבלות הקורונה הובילו לירידה של 3.6% בהכנסות הרבעון השלישי של רשת המזון המובילה, אך היא ידעה לפצות על כך ולהציג גידול ברווחיות הגולמית ● בכירי החברה נמנעו מלהתראיין בשל חקירת רשות התחרות בחשד להסדר כובל

מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר
מנכ''ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

ענקית הקמעונאות הישראלית, שופרסל  מציגה ירידה בהכנסות וברווח הנקי ברבעון השלישי של 2021, על רקע חזרתו של המשק ל"נורמליות" בחודשי הקיץ וצמצום המגבלות ביחס לרבעון המקביל אשתקד. כמו כן, הרבעון השלישי ב-2020 היה חריג בביצועיו לנוכח מיעוט הטיסות לחו"ל, המגבלות שהקשו על פעילות המסעדות והסגר המלא שהוטל לקראת סופו על רקע מגפת הקורונה.

שופרסל, בהנהגתו של המנכ"ל איציק אברכהן, רשמה ברבעון השלישי של 2021 הכנסות של 3.8 מיליארד שקל, המשקפות ירידה של 3.6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. לדברי החברה, נבעה הירידה מהיחלשות ההשפעה של משבר הקורונה על מגזר קמעונאות המזון.

הכנסות מגזר הקמעונאות של שופרסל ירדו ברבעון השלישי ב-5.3% ל-3.5 מיליארד שקל, והמכירות הקמעונאיות בסניפים קטנו בשיעור חד יותר של 6%. הפער בין הקיטון בהכנסות לקיטון במכירות בסניפים מיוחס בעיקרו לגידול הפעילות בשוק המוסדי.

המכירות בסניפים הזהים קטנו ברבעון השלישי ב-6.2% לעומת הרבעון המקביל כתוצאה מהיחלשות השפעתו של משבר הקורונה וחזרת המשק לשגרה פעילות. בהתאם לכך, המכירות למ"ר בסניפים ירדו ל-6,744 שקל (קיטון של 5.9%).

נתח האונליין במכירות שופרסל ירד ברבעון השלישי ל-18.7%, לעומת 21.9% ברבעון הראשון של השנה. את הנסיגה בהיקף המכירות באונליין מייחסים ברשת למחסור בכוח-אדם. שופרסל מעסיקה 16.7 אלף עובדים, וברשת טוענים כי מחסור של כ-500 עובדים לפעילות האונליין בולם את מיצוי הפוטנציאל והאפשרות להיענות לביקוש.

המותג הפרטי של שופרסל מציג ברבעון השלישי סטגנציה ברמה של 26% מהמכירות. המנכ"ל אברכהן השמיע בעבר שאיפות להגיע לנתח של 30% במותג הפרטי.

 

פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד

למרות הירידה בהכנסות, הצטמצם הרווח הגולמי של שופרסל ברבעון השלישי ב-4 מיליון שקל בלבד ל-1.02 מיליארד שקל והיווה 27% מסך ההכנסות (לעומת 26.1% ברבעון המקביל אשתקד).

בשופרסל מציינים כי הגידול החד יחסית בשיעור הרווח הגולמי מסך ההכנסות, נובע בעיקרו משיפור בתנאי הסחר ומהתייעלות תפעולית. שיפור תנאי הסחר, פירושו בעיקר עלייה במרווח בין מחירי הקניה למכירה, כך שהוא עשוי להגיע להורדת מחירים לספקי הרשת או עליית מחירים לצרכניה.

במקביל, שופרסל צמצמה את הוצאות המכירה, השיווק, ההנהלה והכלליות, כך שהרווח התפעולי (לפני הכנסות אחרות) שגדל ברבעון השלישי ב-3.3% ל-186 מיליון שקל, ושיעורו מסך ההכנסות טיפס ל-4.9%, לעומת 4.6% ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח הנקי הרבעוני של שופרסל ירד ב-5.7% ל-82 מיליון שקל (2.2% מההכנסות). הקיטון ברווח הנקי נבע בעיקר מביטול הפרשה של 10 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד בגין נכס שאותו החברה חוכרת בנתניה, מגידול של 11.7% בהוצאות המימון ברבעון השלישי השנה ל-67 מיליון שקל וכן מתחילת פעילות הארנק הדיגיטלי בשיתוף עם בנק דיסקונט באמצעות אפליקציית פייבוקס, שדרכה תיעשה תוכנית המימוש להטבות הנצברות. פעילות הארנק הדיגיטלי הסבה הפסד רבעוני של 7 מיליון שקל.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 רשמה שופרסל הכנסות של 11.1 מיליארד שקל, המשקפות קיטון של 1.8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אשר כאמור מיוחס בעיקרו להיחלשות השפעת הקורונה. למרות זאת, גדל הרווח הגולמי של הרשת בתשעת החודשים הראשונים ב-0.9% ל-3.05 מיליארד שקל, ואילו הרווח הנקי צמח בתשעת החודשים הראשונים ב-10% ל-293 מיליון שקל.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, מסר בהודעה לעיתונות כי "אנו מציגים תוצאות טובות, בהתאם לתוכניות האסטרטגיות שהצבנו לעצמנו". בצל חקירה של רשות התחרות בחברה החליטו בשופרסל, בניגוד למנהגה, שלא לאפשר ראיונות עם בכירי הרשת על תוצאות הרבעון.

ב-9 בנובמבר השנה ביצעו חוקרים מטעם רשות התחרות חיפוש במשרדי שופרסל ונטלו מסמכים וציוד מחשובי, כאשר בנוסף לכך נחקר המנכ"ל אברכהן במשרדי רשות התחרות. בצו החיפוש שהומצא לשופרסל צוין כי החיפוש הוא בחשד להסדר כובל, אולם לדברי החברה, נכון למועד זה "אין בידיה מידע נוסף אודות מהות החקירה ונסיבותיה". יש לציין כי חקירת רשות התחרות כוללת גורמים נוספים ובהם רשתות מתחרות (ויקטורי, אושר עד, רמי לוי, יוחננוף) וכן ספקים בולטים (שטראוס, דיפלומט).

מתכננת להעמיק את פעילות רשת הפארם

שופרסל פרוסה ב-302 סניפים ברחבי הארץ (בשטח כולל של 504 אלף מ"ר), כשברבעון הנוכחי היא לא פתחה סניף חדש במותגי הרשת. מנגד, נפתחו במהלך הרבעון חמישה סניפים של רשת Be (לשעבר ניו-פארם) שבשליטתה, המונה כבר 91 סניפים.

בכוונת שופרסל להעמיק את פעילות רשת הפארם במכירות אונליין ובהתרחבות רשתית. רשת הפארם הגיעה להכנסות של 271 מיליון שקל לרבעון - מספר ששיקף צמיחה של 25.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בין השאר לאור פתיחת הסניפים החדשים כאמור ולאור פעילות בדיקות הקורונה שמציעה הרשת בסניפיה עבור הטסים לחו"ל.

לפעילות הזו הצטרף לאחרונה מערך של בדיקות סרולוגיות לילדים. המכירות בחנויות הזהות של Be עלו בכ-16%. הרווח התפעולי של הרשת הסתכם ב-3 מיליון שקל, בהשוואה להפסד של 5 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בתשעת החודשים הראשונים של השנה צברה Be הכנסות של 710 מיליון שקל, עלייה של 16.6% שמיוחס לפתיחת סניפים ולשיפור במכירות האונליין.

מועדון הלקוחות של שופרסל, שלאחרונה עבר מיתוג מחדש, הצליח להגדיל את מספר חבריו ליותר מ-2 מיליון' מתוכם 660 אלף מחזיקים בכרטיס אשראי (כאל)' לעומת 623 אלף בסוף הרבעון המקביל אשתקד. לפי נתוני שופרסל' כ-85% מהקונים ברשת הם חברי מועדון.

הקפיאה את פעילות "ישיר למהדרין"

אתר המכירות של שופרסל עמד לאחרונה במרכז סערה בעקבות חשיפה בערוץ 12 בדבר אתר נוסף שמחזיקה שופרסל לקהל החרדי. באתר "ישיר למהדרין" התבררו פערי מחירים של עשרות אחוזים המפלים לכאורה את מגדר הקונים באתר הכללי.

לאחר הסערה שעוררה החשיפה התייצב אברכהן מול המצלמות והודיע על הקפאת פעילות "האתר הסודי", כשהוא nגדיר את הממצאים שהוצגו ב"תוכנית חיסכון" כ"בהחלט לא פשוטים".

עוד אמר אז אברכהן כי "נלמד את כל היקף אי-ההתאמות שקיימים בין אתר 'ישיר למהדרין' ובין האתר הכללי. נקפיא את הפעילות לזמן מה ולאחר מכן נצא עם מודל הפעלה חדש".

בתגובה לאירוע הוגשו במהלך חודש נובמבר נגד שופרסל שלוש בקשות לאישור תביעות צרכניות כתביעות ייצוגיות בסכום כולל של כ-660 מיליון שקל, בטענה כי החברה מפעילה שנים רבות אתר אינטרנט לציבור החרדי בישראל ומוכרת שם מוצרים במחירים נמוכים באחוזים רבים ממחירם של מוצרים זהים המוצעים למכירה באתר האינטרנט שלה אשר פונה לקהל שאינו חרדי.

 בדוחות הכספיים מדווחת שופרסל כי נודע לה כי השבוע הוגשה בנושא זה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי חיפה בקשה נוספת לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה ובכיריה בסך של 242 מיליון שקל. על-פי הנטען בבקשה, האפליה לכאורה שבפעילות האתר הנ"ל איננה חוקית, ואי-הגילוי אודות כך בדיווחי החברה מהווה "פרט מטעה" על-פי חוק ניירות ערך.

עוד כתבות

התפלגות העובדים בהייטק לפי מגדר וחברה

הפרופיל הממוצע של עובד הייטק בישראל: גבר, יהודי, לא חרדי

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם • והפעם: שני שלישים מהמועסקים בהייטק הם גברים, והשאר נשים ● למרות ניסיונות לשלב אוכלוסיות נוספות, עדיין מדובר בתחום יחסית הומוגני

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

3 יזמים מספרים על החיים בצל המשבר / אילוסטרציה: גלובס

"שיחות הפיטורים היו נוראיות, לא יכולתי לזוז": 3 יזמי הייטק מספרים על קשיי המשבר

המשבר בהייטק וגל הפיטורים שבא בעקבותיו מובילים לחוסר ודאות בקרב עובדי הענף ● אלא שגם המנהלים שלהם, שעד לפני חודשים בודדים התרברבו בהכנסות גבוהות ורווחי עתק, נאלצים להתמודד עם השינוי הדרמטי ● שלושה יזמים, שסירבו להיחשף בשמם ובחרו להתראיין באופן אנונימי, מספרים לגלובס כיצד המשבר משפיע על מצבם הנפשי

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

הנפקת קלטורה בניו יורק / צילום: ניר אריאלי

טייס, שותפה של בנט ומייסד ICQ הקימו חברת פתרונות וידאו מצליחה, ואז הגיעה הנפילה

קלטורה, חברת הווידאו המבטיחה שהונפקה בנאסד"ק רק ביולי שעבר, נחשבה לסיפור הצלחה בקורונה ● אלא שהאקזיט הגדול השתבש, עשרות עובדים פוטרו, והמניה איבדה 80% מערכה ● "קלטורה לא תישאר עצמאית לאורך זמן, בהתחשב בנתוני הצמיחה הנוכחיים", מעריכים אנליסטים

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות חדות; מניות הבנקים והביטוח הובילו

מדדי המניות המובילים קיבלו רוח גבית מוול סטריט: מדד ת"א 35 ננעל בעלייה של 1.7% , ת"א 90 עלה ב-1.8%, מדד הבנקים קפץ ב-2.9%, ומדד הביטוח ושירותים פיננסיים זינק ב-3.2%

צילום: עמית גורן, סותבי'ס ישראל נדל''ן

כך נראה מבפנים פנטהאוז ביפו שעולה 65 מיליון דולר

אחד הנכסים היקרים ביותר בישראל נמצא במלון דה ג'אפה ביפו: פנטהאוז שמתפרש על 1,500 מ"ר עם גינת גג בגודל של 1,000 מ"ר ● עם ריהוט מלא, חדר ארונות ענק ומכונות קפה: איך מוצאים קונה לפנטהאוז ביפו במחיר עתק?

אסף רפפורט / צילום: נתנאל טוביאס

חברת הסייבר וויז מדווחת: "קצב הכנסות של 100 מיליון דולר בשנה בחודש יולי"

חברת אבטחת יישומי הענן הודיעה היום כי הצליחה לחצות את רף ה-100 מיליון דולר בתוך שנה וחצי בלבד ● קצב הצמיחה של וויז אמנם מעורר השתאות, אך היא עשויה להיות פגיעה לתחרות הגוברת בענף

ח''כ יריב לוין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מסתמן: שינוי דרמטי בעשירייה הפותחת של הליכוד; יריב לוין בראש

לפי ספירת הקולות עד כה (כ-50%), את המקום הראשון כבש ח"כ יריב לוין, ואחריו אלי כהן, יואב גלנט, דודי אמסלם ואמיר אוחנה, שיחד עם נתניהו בראש – הם החמישייה הפותחת החדשה של הליכוד שמחליפים את נבחרי פריימריז 2019

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

נתוני האינפלציה הקפיצו את וול סטריט; קורנית זינקה ב-19.5%

מדד הנאסד"ק ננעל בעלייה של כ-2.9%, מדד S&P 500 טיפס ב-2.1% ל-4,210 נקודות ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ביולי ללא שינוי לעומת צפי לעלייה של 0.2%, ומדד הליבה רשם עלייה של 0.3% לעומת צפי לעלייה של 0.5% ● בורסות אירופה ננעלו בעליות של עד 1.3%

האחים מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי השליטה בדסק''ש / צילום: ישראל הדרי

הבעלים של סלקום הפיצו מניות של החברה ב-300 מיליון שקל. מה עומד מאחורי המהלך?

לגלובס נודע כי דיסקונט השקעות הפיצה לשוק כ-9% ממניות סלקום בכ-300 מיליון שקל ● הפצת המניות תאפשר לדסק"ש לנהל את מכירת השליטה בחברת התקשורת  ללא לחצים, אחרי שהשיגה מקור תזרימי לתשלומי החוב הקרובים

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

ההסכם עם הפועלים כבר בא לידי ביטוי בדוחות ישראכרט: הכפילה את התשלום לבנקים ברבעון השני

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל רשמה רווח של 32 מיליון שקל ברבעון השני, בעיקר נוכח גידול בהעברת הכספים לבנקים וכן בשל בגין גידול בהפרשה לשומות מע"מ בגין שנים קודמות ● החדשות הטובות מבחינת החברה: נמשך הגידול באשראי ובפעילות הכרטיסים, שהביא לצמיחה של 13% בהכנסות

עבודות על פרויקט המטרו של גוש דן / צילום: Shutterstock

במשרד התחבורה מחפשים מנהל לרשות המטרו

ועדה בראשות מנכ"לית משרד התחבורה, חברים נציגי נציבות שירות המדינה, אגף התקציבים באוצר, החשב הכללי באוצר ונציג ציבור מחפשת מנהל לרשות המטרו ● המנהל שייבחר יהיה אחראי על הפיקוח על פרויקט התשתית הגדול ביותר שבוצע אי-פעם בישראל במורכבותו, בגודלו ובתקציבו 

המכשיר של יומן אקסטנשנס / צילום: מצגת החברה

מניית המכשור הרפואי שטסה עשרות אחוזים בבורסה לאור הצעת השקעה

מניית יומן אקסטנשנס נפלה לאחר שהחברה לא עמדה בתחזיות המכירות, וכעת ההשקעה של הקרן הפרטית מסין עשויה להגן עליה מהשתלטות ● הקרן הציעה לרכוש 40% מהחברה תמורת 30 מיליון דולר, כאשר שווי החברה כולה בת"א 45 מיליון שקל בלבד

מוטי וייס, יו''ר מגדלור / צילום: אתר החברה

מגדלור שיווקה פרויקטים של נדל"ן בהולנד ובספרד ליותר מדי משקיעים פוטנציאליים

פעילות אכיפה של רשות ניירות ערך מצאה חריגות של 18-40 אנשים אשר להם שווקו השקעות הנדל"ן של החברה ● במגדלור מציינים: "הנושא טופל באופן מיידי - אין בממצאים כדי להשפיע על פעילותנו"

אפליקציית עלי אקספרס / צילום: Shutterstock, BigTunaOnline

זמני המשלוח יתקצרו והעלות תפחת: עלי אקספרס פותחת מחסנים בישראל

ענקית הקמעונאות הפעילה בשבועות האחרונים פיילוט שכלל שכירת מחסנים במתחם איירפורט סיטי, כדי לאפשר ללקוחות להזמין מוצרים שנמצאים כבר במחסן בארץ ● כעת החברה מתכננת להגדיל את כמות המוצרים ולהרחיב את הפעילות

ח'אלד יוסף אל-ג'לאהמה וקרין מאיר רובינשטין / צילום: אלון גלבוע

תעשיות הפינטק של בחריין וישראל ישתפו פעולה

ארגון FinTech Bay והאיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות IATI יחברו בין גופים וחברות בתחום הפינטק וההון סיכון בבחריין ובארץ, ויקדמו פרויקטים משותפים ● וגם: על רקע מגמת הפיטורים בענף ההייטק, חברת AppsFlyer קיימה לאחרונה במשרדיה בהרצליה אירוע שנועד לסייע למאות מפוטרים למצוא עבודה ● אירועים ומינויים

אבי גבאי, מנכ''ל פרטנר / צילום: דוברות ההסתדרות

דוחות פרטנר: מספר המנויים צמח ברוב החטיבות והרווח הנקי זינק

פרטנר פרסמה את דוחות הרבעון השני והציגה צמיחה בהכנסות משירותים בסלולר, אך מכירות ציוד הקצה ירדו, והשוק הקווי בקיפאון - למרות הגידול במנויים באינטרנט ● בדומה לפלאפון וסלקום, שירותי הנדידה סיפקו רוח גבית לתוצאות החזקות

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח