גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את חברת הסימולטורים שרוצה להכשיר את המנתחים ואת הרובוטים של העתיד

סימביוניקס הישראלית נמכרה פעם שנייה, הפעם לחברת Surgical Science השוודית, במהלך שיוצר לדברי מנהלי החברה את "יוניקורן הסימולציה הרפואית הראשון" ● החזון הוא לאפשר למתמחים ללמוד לנתח בשעות שפויות, ולהשתלב במגמת המעבר לניתוחים רובוטיים

בועז טל, סמנכ''ל התפעול של החברה המאוחדת / צילום: איל יצהר
בועז טל, סמנכ''ל התפעול של החברה המאוחדת / צילום: איל יצהר

לפני שבע שנים, אי אז ב-2014, דיווחנו כאן על אקזיט של 120 מיליון דולר לחברת הסימולציה הרפואית סימביוניקס. היא נרכשה אז על ידי 3D Systems, חברה אמריקאית בתחום הדפסות התלת-ממד. 3D Systems נוהלה באותן שנים על ידי הישראלי אבי ריכנטל, והוא הציג בפנינו רעיון מלהיב: השילוב בין הדפסת תלת ממד לסימולציה יאפשר לבצע בעתיד ניתוחים מותאמים אישית. המנתח יתאמן על מודל של אדם מסוים המועמד לניתוח ורק לאחר מכן יבצע את הניתוח באדם האמיתי. 

בתחילת השנה התבשרנו ש-3D Systems מכרה את סימביוניקס הלאה, לחברת Surgical Science השוודית. המחיר שבו נמכרה החברה בפעם השנייה, 305 מיליון דולר, מעיד שהחברה הישראלית שגשגה מאז, אך נראה שהיא נשארה עצמאית בתוך חברת ההדפסה ולא הפכה להיות חלק אינטגרלי ממנה.

לאורך כל גלגוליה, מהימים שקדמו לאקזיט הראשון ועד המכירה השנייה, המשיכו מנכ"ל סימביוניקס רן בורנשטיין וסמנכ"ל התפעול בועז טל להוביל אותה. כעת הם יצטרפו לצוות ההנהלה של החברה הממוזגת. בשיחה עם גלובס, טל מסביר היכן עומד חזון הניתוח המותאם אישית, מדוע בכל זאת החברה נמכרה, ואילו חלומות נוספים של חדשנות בסימולציה רפואית היא הספיקה לטוות מאז, ורוצה להוציא לפועל עכשיו.

"לא בדיוק נמכרנו, התמזגנו"

"שבע השנים שהעברנו כחטיבה עצמאית בתוך תאגיד אמריקאי היו מעין שיעור, איך לעבוד עם חברה מסוג כזה - חברה מאוד גדולה, מאוד מסודרת", מספר טל.

ריכנטל, הישראלי שהיה מעין גשר תרבותי בין החברות, עזב אחרי שנה, "ובסופו של דבר לא היינו בדיוק בליבת הפעילות של 3D Systems". היום היא כבר שווה כמעט 3 מיליארד דולר בנאסד"ק, והיא עוסקת בהדפסת תלת-ממד לתחום המכשור הרפואי, אך אינה פעילה בתחום הסימולציה הרפואית. בעת המכירה, השאירה לעצמה 3D Systems  חלק מהפעילות של סימביוניקס, שעוסקת בהדפסת תלת-ממד לצורך הכנה לניתוחים באופן מותאים אישית. 

הפעילות הנרחבת יותר של סימביוניקס, זו שעוסקת בבניית סימולטורים רפואיים לאו דווקא עם רכיב תלת-ממד, הולך אל עתיד מבטיח משלו. "אנחנו לא בדיוק נמכרנו, אלא מתמזגים לתוך חברת Surgical Scince, מיזוג שבעצם יוצר את יוניקורן הסימולציה הרפואית הראשון", אומר טל.

ההכנסות של סימביוניקס ברבעון השלישי של 2021, היו כ-11.24 מיליון דולר, ואילו של סרג'יקל היו כ-10.4 מיליון דולר, כך שאכן מדובר במיזוג של חברות פחות או יותר שוות בגודלן. יחד הן רושמות קצב הכנסה שנתי של כ-80 מיליון דולר. שתי החברות היו רווחיות בעת המיזוג, והחברה השוודית נסחרת לפי שווי של 1.6 מיליארד דולר. המניה שלה עולה באופן עקבי מאז הוכרז על המיזוג.

"תהליך הרכישה היה מאוד ארוך. היו כאן שלושה צדדים שהיו צריכים להכיר זה את זה, ובסופו של דבר כולם יצאו מרוצים", אומר טל.

"רבים על הסימולטור ב'אנטומיה של גריי'" 

כעת החברה הממוזגת יוצאת לכבוש את שוק הסימולציה, שנמצא בעיצומם של שני תהליכים המשנים את פניו, אומר טל. האחד נוגע להכשרת הרופאים והאחר נוגע למעבר לניתוחים רובוטיים.

מכשירי סימולציה רפואית נועדו להכשיר רופאים בביצוע ניתוחים ופרוצדורות מסובכות, כך שלא יצטרכו לחכות להגעתו של מטופל הסובל מבעיה וגם לא יצטרכו לקפוץ ישירות מלמידה מספרים לחפירה בקרביים של אדם אמיתי, או גופה.

המערכת של סימביוניקס, מתוך ''האנטומיה של גריי'' / צילום: אתר סרג'יקל סיינס

סימביוניקס הוקמה ב-1997, ובתחילת דרכה, בכלל לא היה ברור שיש עדיפות לסימולציה על פני התנסות בשטח. "בני אדם תמיד יהיו יותר זולים ממחשבים", נאמר למנהלי החברה אז. החברה התמחתה ביצירת מודלים דומים למציאות, והסימולטור שלה איפשר למנתח להרגיש את התנגדות הרקמה ממש כמו שקורה בניתוח אמיתי, ולפתח זיכרון פיזי של התנועות הנכונות. 

"אם בעבר רופאים מובילים אמרו לנו, 'אני לא צריך סימולציה, אני כבר יודע לנתח מצוין', או 'אני אוהב שהתלמידים שלי לומדים על הידיים, על הדבר האמיתי (גופה או חולה חי)', היום קצב השינוי בטכנולוגיות הניתוחיות הוא כל כך גבוה, שגם הרופאים הכי בכירים כל הזמן צריכים ללמוד שיטות חדשות ולהתאמן עליהן. אין אפשרות לצבור את הניסיון מספיק מהר, אם מתאמנים על חולים.

"כך, אנחנו סוף סוף מצליחים לגייס בקלות גם את מובילי הדעה. ואגב, מובילי הדעה הם כל הזמן צעירים יותר, והדור החדש הוא כבר דור משחקי המחשב. הסימולטור הזה לא נראה להם בכלל זר לחיים האמיתיים, אלא חלק בלתי נפרד מהם. הם לא חוששים מטכנולוגיה או רואים אותה כנחותה מהמגע הבלתי אמצעי, אלא את המציאות והסימולציה כחלק מאותו הרצף".

בכל זאת, לא כולם הפנימו עדיין את הבשורה. "אני רואה לפעמים מתמחה אחרי משמרת של 27 שעות, נשאר עוד שעה כדי שתהיה לו ההזדמנות לנתח במשך חמש דקות, וזו אחת הסיבות לכך שהמשמרות של המתמחים כל כך ארוכות. אם הוא היה משתמש במוצר שלנו, הוא היה יכול לבצע 15 ניתוחי הדמיה במשמרת, על פי לוחות הזמנים שמתאימים לו".

הרגולציה מתפתחת דווקא לטובת החברה. "הארגונים המפקחים על הכשרת רופאים בכל העולם כבר הבינו את הרעיון וכל הזמן דורשים עוד ועוד סימולציות כחלק מההכשרה, כך שבסופו של דבר מבחן ההסמכה שלהם צפוי להיות אך ורק בסימולציה. צעד אחד צעד אנחנו מתקרבים לכיוון הזה".

ולא מזיק כמובן שמעת לעת החברה מקבלת הזמנה להציג את הסימולטור בסדרת טלוויזיה רפואית כמו "האנטומיה של גריי". "בתוכנית רואים את הרופאים רבים על הזכות להתאמן על הסימולטור. כך זה גם במציאות", אומר טל.

"הרובוטים צריכים הכי הרבה אימון"

הטרנד הדרמטי יותר בעולם הסימולציה הוא המעבר לניתוחים רובוטיים. "אולי תחשבי, 'זה יגמור לכם את העסק, כי רובוט לא צריך להשתמש בסימולציה'. להפך. רובוט צריך הכי הרבה סימולציה. את הרובוט צריך לאמן, כמו שמאמנים אדם, ואם הוא הצליח בניתוח בחולה מסוים, זה לא אומר שהוא יודע לנתח את כל החולים, ולהפך, אולי הוא דווקא יודע להכליל מאדם לאדם פחות טוב מאשר מנתח אנושי. אז צריך לאמן את הרובוט, ללמד אותו כל הזמן דוגמאות חדשות, וטכנולוגיות חדשות.

"בשילוב שלנו ושל סרג'יקל, הרוכשת, אנחנו מכירים את כל הרובוטים הקיימים, והתוכנות שלנו יכולות להתממשק לשלהם. עבור הרובוטים יש לנו סימולטורים מאוד קטנים בלי חומרה".

ואתם ממשיכים לקדם את הכיוון של אימון מותאם אישית?
"כרגע אין שימוש רב באימון על מודל של חולה ספציפי. כיום הזמן של רופא או הזמן של רובוט יקרים מידי להקצות אותם לאימון חד פעמי כזה, אם כי לפעמים אנחנו אומרים לרופא 'בזמן שאתה מסתכל על תמונות ההזמנה ונערך לניתוח, היית יכול להתאמן לפחות על החלקים הכי קשים שלו'. התקווה היא שככל שהרובוטים יהיו זולים יותר, וההמרה של תמונות הדמיה למודל סימולציה תהיה אוטומטית יותר, כך ניתן יהיה לבצע את תהליך האימון בצורה פשוטה וזולה יותר וגם אימון על מודל מותאם אישית יהיה נפוץ יותר".

"השוודים נחמדים, לא נורא פורמליים"

הטכנולוגיה שלכם מתאימה גם לניתוחים מרחוק?
"יש זיקה בין הטכנולוגיות, אבל אנחנו לא מפתחים את יכולות הניתוח מרחוק. חברה כמו קורינדוס שהתמחתה בניתוח מרחוק (ונמכרה לתאגיד סימנס ב-1.1 מיליארד דולר) היא לקוח שמח שלנו".

כמה עולה סימולציה?
"הסימולטור עצמו נע בין מודלים זולים מבוססי מינוי ועד חומרה שמחירה מגיע ל-200 אלף דולר וצפונה. השאלה מי הלקוח ומה הוא צריך".

לאן אתם הולכים מכאן?
"היחס בין שני הצדדים מאוד מכבד ומאוד הרמוני. החברות היו מתחרות, אבל לא בדם רע. קמנו בערך באותן שנים. המנכ"לים עברו אותן חוויות. גילינו שהשוודים הם חבר'ה מאוד נחמדים, לא נורא פורמליים, עם חוש הומור נחמד. יש לנו באמת כימיה איתם.

"כ-100 מתוך 200 עובדי החברה הממוזגת נמצאים בישראל, ואנחנו מקווים להיות הרבה יותר. אנחנו חברה ציבורית עכשיו, ומשלמים כמו הייטק".

סימביוניקס

תחום עיסוק: פיתוח סימולטורים להכשרת מנתחים
היסטוריה: הוקמה ב־1997 ונמכרה ב־2014 לתאגיד 3D Systems. השנה נמכרה שוב ב־305 מיליון דולר ל־Surgical Science השוודית, בצעד שהיה בפועל מיזוג בין החברות. מנוהלת על ידי רן בורנשטיין (מנכ"ל) ובועז טל (סמנכ"ל התפעול של החברה המאוחדת)
נתונים: החברה הממוזגת נסחרת לפי שווי של 1.6 מיליארד דולר ורושמת הכנסות רבעוניות המייצגות קצב הכנסות שנתי של כ־80 מיליון דולר
עובדים: סימביוניקס מעסיקה כ־100 איש בישראל ומתכוונת
להתרחב באופן משמעותי

עוד כתבות

תור לבדיקות קורונה בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מי יודע מה קורה עם הקורונה? כך איבדה המדינה שליטה על נתוני התחלואה

מערכת הנתונים של משרד הבריאות סובלת משיבושים קשים, אך הבעיה מייצגת פער גדול יותר ● החל מבדיקות ביתיות שלא מדווחות למשרד הבריאות, דרך נתונים שנאספים ע"י מספר גורמים ● יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "משרד הבריאות לא יכול להגיע לכל הנתונים"

חברות הביטוח עדיין חוגגים על ביטוחי המנהלים הוותיקים / אילוסטרציה: Shutterstock

ותודה להייטקיסטים: בחברות הביטוח עדיין נהנים מרווחי ביטוח המנהלים הישן

חברות הביטוח גובות מהמבוטחים 15% מהרווחים בפוליסות החיסכון ששווקו עד 2004, אשר הניבו אשתקד תשואה ממוצעת של 15.3% • בסך הכול, הן הרוויחו מהמוצר בשנה שעברה כ-3 מיליארד שקל ● וגם: מדוע עובדי הייטק בוחרים דווקא בביטוחי המנהלים

נמרוד בורוביץ / צילום: סיון פרג'

מנסה שוב: כנפיים מבקשת לתגמל בן למשפחת בורוביץ ב-850 אלף שקל בשנה

קבוצת כנפיים מבקשת לאשר את תנאיו של נמרוד בורוביץ כמנהל עסקים ראשי של חברת תעופה קפריסאית שרכשה, זמן קצר לאחר שירדה מהפרק השקעה בחברת מויה תיירות של יריב מוזס-בורוביץ

ביהמ''ש העליון / צילום: Shutterstock

בג"ץ: הזכות לחשמל היא חוקתית, לא ניתן לנתק חייבים

בית המשפט העליון קבע כי הזכות לחשמל היא זכות חוקתית הקשורה קשר הדוק לזכות לחיים ולבריאות ● חייב את רשות החשמל לתקן את אמות-המידה לניתוקי חשמל בקרב חייבים ולגבות את החוב באמצעים מתונים יותר שאינם כרוכים בניתוק החשמל

קבוצת NSO / צילום: Shutterstock

NSO מנסה לעשות לעצמה קמפיין יחסי ציבור בלינקדאין. בדקנו את הטענות

התחקיר האחרון שחשף כי משטרת ישראל עושה שימוש בתוכנית הריגול של NSO, הוא רק חוליה בשרשרת הסתבכויות של החברה בשנים האחרונות ● כעת פצחה החברה בקמפיין ברשת החברתית שבו היא מנסה להלבין את פעילותה ולהציג את הביקורת עליה כ"מיתוסים" בלבד

אדר שפרן, יו''ר איגוד המפיקים / צילום: תמונה פרטית

משבר בתעשיית הטלוויזיה: איגוד המפיקים משבית צילומי הפקות חדשות

באיגוד המפיקים מסבירים את ההחלטה בהתנהגות אלימה של ארגון אקט, שכללה לדבריו פיצוץ יום צילום בשבוע שעבר, איומים וסחיטה על מפיקים ואנשי צוות בעניין שעות הצילומים ועוד -הכול כחלק מהמאבק להגיע להסדר חדש ובניסיון חד-צדדי לבטל הסכמים קיימים

מנכ''ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אמיר אשל, ומנכ''ל טיסנקרופ, ד''ר רולף וירץ, בטקס החתימה על עסקת הצוללות / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

מיליארד אירו לצוללת: ישראל חתמה על חוזה עתק עם טיסנקרופ

מדינת ישראל חתמה היום על חוזה עתק עם תאגיד טיסנקרופ הגרמני לאספקת שלוש צוללות בעלות מוערכת של 3 מיליארד אירו ● ממשלת גרמניה צפויה לממן כ-600 מיליון אירו בלבד מעלות הצוללות (20%) ● ההסכם כולל גם רכש גומלין בהיקף של למעלה מ-850 מיליון אירו

יהודה עמיחי 16, תל אביב. עלייה של 240 אלף שקל בחצי שנה / צילום: שלומי יוסף

מחיר שתי דירות באזור שדה דב קפץ במיליון שקל בתוך חודשים. הסיבה: מכרזי קרקעות של המדינה

מכרזי הקרקעות בשדה דב בתל אביב ובשכונת נווה גן ברמת השרון תרמו לעלייה חריגה במחירי הדירות במתחמים סמוכים, כך עולה מבדיקת גלובס בסיוע yad2 ומשרד השמאים קמיל טרשנסקי רפאל ● המתווכת מירי אופק: "המכרזים השפיעו על מחירי הדירות בנווה גן, שעלו ב-10% ו-15%"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת באירופה; האבטלה בארה"ב ברמה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר

הבנק המרכזי של סין הודיע על הורדת הריבית על הלוואות לשנה ב-0.1% ועל הפחתת ריבית על הלוואות ל-5 שנים ב-5 נקודות בסיס ● במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות עליות קלות

סך הביקוש השנה אמור להגיע ל-99.7 מיליון חביות ביום, כ-200 אלף יותר חביות ביום מהרמה של 2019 / אילוסטרציה: Shutterstock, OH_HO

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הביקוש לנפט ב-2022 יעבור את הרמה שהייתה לפני הקורונה

בסוכנות שמושבה בפריז אומרים שסך הביקוש השנה עשוי להגיע ל-99.7 מיליון חביות ביום

רוני צארום / צילום: איל יצהר

אספן מעדכנת: המו"מ עם איש העסקים טדי שגיא הופסק

בדיווח לבורסה מסרה אספן כי "המשא ומתן שהתקיים בין החברה לבין קבוצת שגיא, כמשמעותה בדוחות הקודמים, לא הבשיל לכדי הסכם מחייב מפאת פערים מסחריים"

לירן אבישר בן-חורין. מנכ''לית משרד התקשורת / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת לרשויות בפריפריה: שתפו פעולה עם מכרזי פריסת סיבים

לקראת פרסום המכרזים לפריסת סיבים באזורים שבהם בזק לא תפרוס, מבקש המשרד מראשי הרשויות שיתוף פעולה במידע וסיוע בהקצאת חדרי תקשורת ● עד כה ישנם 10 חברות שמתכוונות להתמודד

השותפים בקרן ורטקס / צילום: עומר הכהן

אחרי קפיצה של פי חמישה בשווי, קרן ורטקס מממשת החזקות

קרן ההון סיכון ורטקס מוכרת החזקות ב-160 מיליון דולר מהקרן הרביעית שלה ● לאחר המכירה, עדיין נותרו לה החזקות של 410 מיליון דולר בקרן שהחלה להשקיע ב-2014

מירב כהן, השרה לשוויון חברתי / צילום: יונתן בלום

המדינה תשלם מיליוני שקלים למעסיקים שיגייסו בני 60 ומעלה

חודשיים עברו מאז הושקה תוכנית "ותיקים בעבודה" של המשרד לשוויון חברתי, שנועדה לחבר בין מחפשי עבודה בני 60 ומעלה לבין מעסיקים רלוונטיים; עד כה, 913 מבוגרים מצאו עבודה בעזרת הפרויקט ● ליוזמה הצטרפו כ-200 חברות ומעסיקים, שיתוגמלו כספית ע"י המשרד בעבור כל עובד מבוגר שמגויס

סוחר בבורסת ניו יורק. מניות הטכנולוגיה אינן חביבות כבעבר על המשקיעים / צילום: Associated Press, Richard Drew

בית ההשקעות אופנהיימר: "מחצית מהחברות הישראליות בוול סטריט ירדו במעל 50% מהשיא"

לדברי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט אופנהיימר, המעבר ממניות צמיחה למניות ערך פוגע מאוד בחברות הטכנולוגיה מישראל ● "ריבית אפסית תומכת בתמחורים גבוהים יותר לחברות צמיחה, ולכן האמירות על הכוונה להעלות ריבית הן הגורם המרכזי לירידות בהן"

הוד בצר / צילום: מאת Kesemr , ויקימדיה

אדריכלי ממשלת גנץ-נתניהו חזרו לשתף פעולה, והפעם במגזר העסקי

הוד בצר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי לשעבר ומקורבו של שר הביטחון בני גנץ, התמנה לאחרונה למשנה למנכ"ל בחברת הנדל"ן אאורה שבבעלות איש העסקים יעקב אטרקצ'י, המקורב ליו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו

ניצן צעיר הרים, מנכ''ל ווישור / צילום: ערן ירדני

על רקע קשיים בענף: ווישור חתמה על הסכמי ביטוח משנה עם מיוניק רי

חברת הביטוח הדיגיטלית המתמחה בביטוחי רכב ודירה חתמה על הסכמים לשנתיים ולשלוש עם מבטחת המשנה הגרמנית ● סירוב של מבטחי משנה לבטח פעילות בארץ כבר הביא לסיום שיווק פוליסות סיעוד פרטיות

יוסי לוי, מנכ''ל משותף במור השקעות / צילום: יח''צ

מור ינפיק את חברת הגמל לפי שווי של 600 מיליון שקל לפני הכסף

בית ההשקעות פרסם טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בה הוא מבקש לגייס 100 מיליון שקל ● באוקטובר, עוד לפני ההנפקה הראשונית אייל לפידות וקרן ספרה יחד עם משקיעים פרטיים השקיעו כ-53 מיליון שקל בחברת הגמל, כך שאחרי הכסף שווי החברה צפוי לעמוד על 750 מיליון שקל

סמנכלית שיווק אייס, יפעת טולדו / צילום: תמר מצפי

יפעת טולדו מספרת איך הופכים "רשת של גברים" למשפחתית

אחת המשימות של יפעת טולדו, סמנכ"לית השיווק של קבוצת מולטי ריטייל גרופ, הייתה להפוך את המותג אייס לרשת משפחתית לשדרוג הבית - ולא רק מקום לגברים ● איך היא עשתה את זה, וכיצד מחברים בין בני ה-65 לדור ה-Z ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק

לופטהנזה / צילום: עינת לברון

חברות תעופה מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מטכנולוגיית G5

מספר חברות תעופה בינלאומיות מבטלות טיסות לארה"ב עקב החשש מההפרעות שהדור החדש של הטכנולוגיה הסלולרית עלול ליצור במכ"ם הגובה של המטוס ● בינתיים, פרישת האנטנות החדשות נדחתה ואף צפויה להידחות עוד על רקע פנייה של חברות התעופה אל הנשיא ביידן