גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל חברת בוני התיכון שזינקה ב-1,700%: "אני חושש שעליית מחירי הדיור תסתיים במחאה"

חברת הבנייה הוותיקה בוני התיכון נהנית מהגאות חסרת התקדים בענף ● הבעלים והמנכ”ל עמי פרץ סבור שהתחדשות עירונית היא העתיד: “כולם נותנים שם היום גז וזה תפס אותנו עם צבר פרויקטים ענק” ● על השתוללות מחירי הדיור: "יזמים והקבלנים לא יפתרו את הבעיה. זה נמצא בממשלה, שצריכה לשווק קרקעות בכמויות”

הבעלים והמנכ”ל של בוני התיכון, עמי פרץ / צילום: יח''צ
הבעלים והמנכ”ל של בוני התיכון, עמי פרץ / צילום: יח''צ

חברת הנדל"ן בוני התיכון  היא אחת הכוכבות הגדולות של שוק המניות הישראלי בשנים האחרונות. החברה, שעוסקת בתחום ייזום הבנייה למגורים, נסחרת כיום לפי שווי של 786 מיליון שקל, לאחר שמנייתה זינקה ב-125% בשנה האחרונה, ב-566% בשנתיים האחרונות, וב-1734% בשלוש השנים האחרונות.

כמו חברות נוספות בתחום ייזום הבנייה למגורים, גם בוני התיכון נהנית בשנה וחצי האחרונות מהזינוק החד במכירת דירות למגורים בישראל ומעליית המחירים בענף. את תשעת החודשים הראשונים של 2021 סיימה החברה עם צמיחה של 88% בהכנסות ממכירת דירות ל-360 מיליון שקל ועם רווח נקי של 36 מיליון שקל.

 

הרווח הגולמי, שמהווה את אחד המדדים החשובים ביותר עבור יזמיות הבנייה למגורים, הסתכם בתשעת החודשים הראשונים של 2021 ב-82 מיליון שקל, או 22.8% מההכנסות. ממצגת שפרסמה החברה לאחרונה עולה, כי ברבעון הרביעי של 2021 היא צפויה להציג רווח גולמי של 34 מיליון שקל, ואילו בשנת 2022 כולה צפוי הרווח הגולמי שלה לצמוח ב-58% ל-183 מיליון שקל.

עוד עולה מהמצגת, כי בתקופה שבין תחילת אוקטובר 2021 ועד סוף דצמבר 2026, צפויה החברה לרשום רווח גולמי כולל של כ-2 מיליארד שקל. תחזית זו מבוססת על צבר הפרויקטים הנוכחי של החברה, אשר כולל פרויקטים משלושה תחומים עיקריים: תוכניות מחיר למשתכן, פינוי בינוי באזורי ביקוש, וכן הריסה ובנייה של בניינים בודדים במסגרת תמ"א 38/2.

"זוהי רק תחילת הדרך לההתחדשות העירונית"

בוני התיכון פעילה בשוק הנדל"ן למגורים כבר יותר מ-35 שנה, ומניותיה רשומות למסחר בבורסה בת"א מאז שנת 1993. בעל השליטה בחברת בוני התיכון הוא עמי (עמרם) פרץ, שמחזיק ב-48.64% ממניותיה ומכהן בתפקידי דירקטור ומנכ"ל החברה.
שני אחיו של בעל השליטה, בנימין פרץ וניסים פרץ, מחזיקים גם הם בנתחים של 15.98% ו-8.42% ממניות החברה, בהתאם. בנימין גם מכהן כדירקטור בחברה, ואילו ניסים הוא מנהל האחזקה הראשי, הלוגיסטיקה והציוד שלה.

לחברה כיום כ-2,087 יחידות דיור (יח"ד) בתכנון ביצוע ושיווק, אשר עתידות להניב הכנסות של כ-2.576 מיליארד שקל ורווח גולמי של 488 מיליון שקל. אלו כוללים בעיקר השלמת הפרויקטים שבונה החברה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן להקמת 1,003 יח"ד במודיעין, אשקלון, קריית גת ובאר יעקב, וכן פרויקט פינוי בינוי בהיקף של 1,077 יח"ד בקריית אונו.

ארבעת פרויקטי מחיר למשתכן יניבו לחברה רווח גולמי צפוי של כ-230 מיליון שקל, מתוכו סכום של 138 מיליון שקל טרם הוכר בדוחות הכספיים. פרויקט הפינוי בינוי בקריית אונו צפוי להניב רווח גולמי של כ-368 מיליון שקל, ממנו נותר להכיר בסכום של כ-347 מיליון שקל.

פרויקט פינוי בינוי ''אונו וואן'' של בוני התיכון בקריית אונו / הדמיה: viewpoint 11

בראיון לגלובס מסביר המנכ"ל עמי פרץ, כי "הנושא של התחדשות עירונית תפס תאוצה לאור המצוקה של קרקעות ויזמויות רגילות. אני רואה שבשנה האחרונה, בגלל המצוקה שבה הממשלה נמצאת, כולם הבינו שאין ברירה וחייבים לקדם את התחום הזה, למרות שפרויקטים כאלה הם ארוכי טווח".

פרץ מדגים: "למשל פרויקט הפינוי בינוי שלנו בקריית אונו, שנמצא כבר בביצוע ובשיווק, נמשך שמונה שנים, מה שלהערכתי לא יהיה לגבי הפרויקטים החדשים. אני רואה עכשיו שיש שיתוף פעולה של הרשויות וגורמי התכנון, כי כולם כבר בלחץ. הם מבינים שהפרויקטים היחידים שהם יכולים להוציא אל הפועל אלו פרויקטים במרכזי הערים, איפה שרוב הביקוש ואיפה שהתהליכים יחסית מהירים".

פעילות ההתחדשות העירונית של החברה כוללת פרויקטי פינוי בינוי גדולים ופרויקטי הריסה ובנייה של בניינים בודדים בת"א במסגרת תמ"א 38/2. כמו כן ישנה פעילות בתחום שטרם הבשילה. לדברי החברה, היא מקדמת כיום כ-36 פרויקטים כאלו בהיקף כולל של כ-16 אלף יח"ד.

פרויקט באשקלון של בוני התיכון / צילום: דורון סהר

מדובר בפרויקטים המצויים בשלבים שונים של ייזום במרכזי ערים המוגדרות כאזורי ביקוש, כאשר החברה פועלת לקדמם הן מול הדיירים והן מול הרשויות. לדברי פרץ, בחמש השנים הקרובות תמשיך החברה ותמקד את מאמציה והשקעותיה בתחום זה, אולם תמשיך להיות פתוחה גם למכרזי הקרקעות של רשות מקרקי ישראל (רמ"י) ולעסקאות קומבינציה בשוק.

"נכנסנו לתחום ההתחדשות העירונית לפני כעשור, אבל החלטנו להגביר את הלחץ בתקופה שכולם התעסקו עם מחיר למשתכן וכשכולם גם חיפשו קרקעות ליזמויות רגילות ולא מצאו", מספר פרץ. "הצלחנו לחזק ולהגדיל את הפעילות של הפרויקטים האלה ונכון להיום אנחנו מקדמים יותר מ-20 אלף יח"ד בהתחדשות עירונית בשלבים מאוד מתקדמים. יש פרויקטים שהתחילו לפני 5-6 שנים, יש פרויקטים שאנחנו נכנסים אליהם גם כעת".

"אין פתרון של שיווקי קרקעות בטווח הקרוב"

כשנכנסתם לת"א לפני שלוש שנים דובר על מחיר ממוצע של כ-45 אלף שקל למ"ר בפרויקטים הללו, והיום כבר מדברים על כ-65 אלף שקל למ"ר. הופתעתם מהזינוק הדרמטי במחירים בת"א?
"לא מפתיע אותנו שום דבר. במדינה שבה קיים חוסר במשאב של הקרקע והביקושים רק עולים, הדבר הזה בהחלט לא מפתיע. זה לא רק בת"א, אלא גם באזורי ביקוש אחרים. אם לא יהיה מענה לביקושים מבחינת היקף ההיצע של הקרקע, אז תמיד תהיה מגמת עלייה במחירי הדירות ורואים את זה גם בת"א וגם במקומות אחרים.

"זה נכון שאנחנו שואלים את עצמנו תמיד, עד לאן המחירים יכולים לעלות. אז בסופו של דבר יהיה מצב שאוכלוסיות שונות לא יוכלו להרשות לעצמן לרכוש דירות ואנחנו רואים היום שהביקושים באים מהחלק החזק של האוכלוסיה.

"כבר היום המחירים הם גבוהים, אבל זה המצב. אנחנו, היזמים והקבלנים, לא נפתור את הבעיה. זה דבר שנמצא לפתחה של הממשלה, שצריכה לשבת ולמצוא את הפתרון ולשווק קרקעות בכמויות. אם זה לא יהיה בכמויות, אז תמיד נראה תופעה של עליית מחירים".

ראינו את 2021 מסתיימת עם עליות מחירים של יותר מ-10% בשוק הדיור כולו ושל יותר מ-11% בתחום הדירות החדשות. מה להערכתך נראה ב-2022? 
"אני חושב שזה ימשיך בכיוון הזה, כי אני לא רואה פתרון של שיווקי קרקעות בטווח הקרוב. רמ"י מפרסמת רשימות מכרזים של עשרות אלפי יח"ד, אבל מצד שני אנחנו רואים שהם לא מפרסמים את החוברות למכרזים הללו.

"אז נכון שהם מצהירים על שיווק (קרקעות לבנייה) של 80-100 אלף יח"ד, אבל כרגע אני לא רואה שום מכרזים שהולכים לצאת בטווח הקרוב, בכמות שיכולה לתת פתרון למענה הנדרש".

"היזמים בארץ חזקים מבחינה כלכלית"

איך אתה רואה את רמות המחירים שבהן נסגרים היום המכרזים של רמ"י? אתם משתתפים במשחק? גם אתם מציעים את המחירים הגבוהים שאחרים מציעים כדי לזכות?
"אנחנו משתתפים אבל לא הצלחנו לזכות בחודשים האחרונים. המכרז האחרון שזכינו בו היה לקרקע לבניית 250 יח"ד בבאר יעקב, מתוכן 50% במחיר מטרה (התוכנית שהחליפה את מחיר למשתכן) ו-50% במכירה חופשית.

"זה היה לפני שנה, אבל מאז המחירים פשוט עוברים במאות אחוזים את הערכות שלנו וכנראה שהיזמים השונים צופים שמגמת עליית מחירי הדירות תמשיך וזה משתקף במחירים שהם נותנים על הקרקעות. אנחנו גם רואים שבכל מכרז משתתפים עכשיו 30-40 יזמים, אף פעם לא היה מצב כזה.

"אז בתחרות של 40 יזמים שמתנפלים על מכרז, תמיד יהיה יזם אחד שייתן את המחיר הגבוה כי הוא רוצה להישאר במעגל של היזמות ולא להפסיק פעילות", מסביר פרץ. לדבריו, במכרזים מסוימים נקבעו חלק מהיזמים במחירים הגבוהים ב-100% ואפילו 200% ממחיר המינימום שהמנהל קבע, מתוך הנחה שהמחירים הללו ישקפו עלייה של 10%-30% במחירי הדירות.

המצב הזה יכול לסכן את הענף?
"זה לא מסכן את הענף. לדעתי היזמים בארץ די חזקים, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת אפשרויות המימון שיש היום בשוק. כמות הבנייה וכמות הפרויקטים שקיימת היום היא מעטה מאוד ביחס לביקוש הקיים. בדרך כלל נוצר סיכון בגלל מלאי דירות קיים שלא מוכרים. אני לא רואה את הסיכון הזה קיים היום".

האינפלציה התחילה לעלות ובעקבותיה עשויה גם הריבית לחזור ולעלות. האם עלייה אפשרית בעלויות המימון מגלמת סיכון מהותי, או שמדובר עדיין בעניין זניח?
"אם הריבית תעלה זה יוציא חלק קטן מהרוכשים, אבל גם אם הביקושים יירדו ב-10%, הרי שאם אני מסתכל על המאזן של ההיצע של הדירות לעומת יתרת הביקושים, הוא עדיין לטובת הביקושים. גם אם תהיה עליית ריבית, אז היא תהיה ב-0.5% או במקסימום ב-1% במשך השנה הקרובה. אני לא רואה שזה ישפיע על מחירי הדירות ועל הביקושים, כי עדיין אנחנו בפיגור של עשרות אלפי יח"ד ואולי אפילו יותר מ-100 אלף יח"ד בגלל חוסר השיווק בשנים האחרונות".

המניה שלכם עלתה במאות אחוזים בשנים האחרונות. יש לך הסבר לכך? פתאום השוק גילה אתכם או מה?
"בסופו של דבר המשקיעים רואים את התהליך ואת הדרך של החברה וזה מתבטא בשווי. חשוב להדגיש שיש הרבה יזמים שמתעסקים בהתחדשות עירונית ובונים פרויקטים יפים, אבל יש משמעות לכך שאנחנו חברה שהיא גם יזמית וגם בונה את הפרויקטים ומאכלסת אותם, ויחד עם זה לוקחת את התחום הכי קשה של הבנייה - התחדשות עירונית - ועושה את זה בצורה טובה. השוק וציבור המשקיעים מזהים כנראה את היתרון הזה אצלנו".

"עליית המחירים הזאת תתבטא בסוף במחאה"

בהתייחס למצוקה בשוק הדיור, לביקוש הגובר והמחירים העולים בהתאם, פרץ סבור שהממשלה צריכה להתערב.

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בשנה הקרובה באופן הכי דחוף?
"הדבר הכי חשוב זה לקדם פרויקטים שהם יחסית זמינים ושבפעולות קטנות ניתן להוציא אל הפועל עשרות אלפי יח"ד. מדובר בפרויקטים של פינוי בינוי, שבהחלטות פשוטות יחסית ניתן לקדם אותם כי יזמים כבר שנים עובדים עליהם ולא מצליחים לעבור את המשוכה.

"דבר נוסף, זה לקחת את כל הקרקעות שעומדות הרבה זמן ולעשות שולחן עגול כדי לפתור את החסמים ואת הבעיות של המכרזים ולהוציא עשרות אלפי יח"ד לשוק. את זה צריך לעשות בארבעת החודשים הקרובים, לא בסוף 2022. חייבים להוציא לביצוע עשרות אלפי יח"ד, אחרת המצב יילך ויחמיר".

יצא לך כבר להגיד את זה לשרת הפנים?
"לא אמרתי לה את זה, אבל כל היזמים אומרים את זה בכל מפגש. אני גם חושש, שעליית המחירים הזאת תתבטא בסוף באיזושהי מחאה או משהו דומה, כי לא ייתכן שהמחירים רק עולים".

ת"ז | בוני התיכון
תחום פעילות: ייזום והקמה של בנייני דירות למגורים
היסטוריה: הוקמה בשנת 1985. הונפקה בבורסה בתל אביב ב-1993. בעל השליטה והמנכ"ל הוא עמי (עמרם) פרץ
נתונים: שווי שוק נוכחי - 786 מיליון שקל, רווח גולמי מוערך ב-2021 - 116 מיליון שקל

ת"ז | עמי פרץ
אישי:
בן 63, נשוי ואב לארבעה
מקצועי: בעלים ומנכ"ל של חברת הנדל"ן בוני התיכון. בהשכלתו מהנדס אזרחי, בוגר הטכניון
עוד משהו: חובב סקי וריצה

עוד כתבות

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

פרופ' מיכאל סלע / צילום: איל יצהר

פרידה מהאיש שאחראי לתרופה הישראלית הנמכרת בכל הזמנים

ממציא תרופת הקופקסון פרופ' מיכאל סלע הלך לעולמו בגיל 98 ● היחסים הקרובים בין סלע לבין מנכ"ל טבע דאז אלי הורביץ ז"ל אפשרו את פיתוח הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה ● בראיון לגלובס בעבר סיפר: "פניתי לחבר שלי אלי הורביץ ז"ל ואמרתי לו: 'אני בא לאכול ארוחת ערב קטנה אצלך עם אשתי, ותכין מקרן שקופיות, כי אני רוצה להראות לך משהו'. אלי אמר: 'אני לוקח את זה'"

חוף הים בהרצליה. המלונות בעיר עם תפוסה ממוצעת של 73% / צילום: Shutterstock

התאוששות בתי המלון נמשכה באפריל. ואיפה נרשמה התפוסה הגבוהה ביותר?

בחודש שעבר נרשמו 1.9 מיליון לינות במלונות ברחבי ישראל, עלייה של 58% לעומת אפריל 2021 ● הרצליה הובילה עם תפוסה ממוצעת של 73% בבתי המלון בתחומה

מחקר אחד בשבוע. הקשר בין דחיינות לחשיבה יצירתית / צילום: Shutterstock

בשורות טובות לדחיינים הכרוניים: מחקר מצא גם צד חיובי לתופעה

חומר למחשבה לפעם הבאה שאתם מלקים את עצמכם על המשימה שדחיתם לרגע האחרון: דחיינות זה לא בהכרח רע ● לדחיינות מתונה יש אפילו יתרונות מפתיעים

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

שרת האנרגיה קארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במשרד האנרגיה הציגו תוכנית לאנרגיה מתחדשת, אך התקשו לאמוד את ההשקעה הממשלתית בה

במסגרת היעד הלאומי שקבעה הממשלה לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת, הציגו משרד האנרגיה ורשות החשמל תוכנית אסטרטגית המפרטת את המהלכים אותם יש לנקוט בשנים הקרובות ● אלא שעד כה לישראל אין מפת דרכים מפורטת ומתוקצבת לפעולות בתחום

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר, ציפי ברנד, מעריכה כי תל אביב תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, ומקבילתה המצרית

אושרה התוכנית לחיזוק הקשרים עם מצרים. המטרה: הכפלת היקף הסחר

הממשלה אישרה תוכנית לחיזוק הקשרים הכלכליים עם מצרים ● בתוכנית נכלל שיתופי-פעולה במחקרים ופיתוחים, יבוא מזון ודגים, הגדלת היצע הטיסות והתיירות, הגדלת יצוא ידע וטכנולוגיה ועוד הרבה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

דרישות ליברמן מהמורים בתמורה להעלאת השכר: תמרוץ לא רק לפי ותק ושינוי החופש הגדול

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד הודיעה כי מחר יסתיימו הלימודים בכל הארץ בשעה 13:00, ותיערך הפגנה בתל אביב: "פקידי האוצר גוררים רגליים ומונעים חתימת הסכם שכר חדש והוגן" ● שר האוצר: "שכר המורים יעלה, ולכן אנו מופתעים מהקמפיין האגרסיבי בתקשורת ומנקיטת הצעדים"

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock

פוטין מתנה יצוא דגנים מאוקראינה בהסרת הסנקציות על רוסיה

נשיא רוסיה שוחח אתמול עם מנהיגי צרפת וגרמניה והזהיר אותם שלא לספק יותר נשק לאוקראינה ● לפי דיווחי הקרמלין וכן דיווחים בכלי תקשורת בשתי המדינות, פוטין אמר כי המשך אספקת נשק לאוקראינה יהיה "מסוכן"

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

ישראל טויטו, אוה מדז'יבוז, דורית ענבר / צילום: אריק סולטן, איליה מלינקוב, טוני דימאיו

מי יחליף את קובלנץ כמנכ"ל התאגיד? רשימת המועמדים העדכנית

לאחר שבית המשפט לא קיבל את צו המניעה ולאחר שמונתה ממלאת מקום, נפתח באופן רשמי המירוץ לאחד התפקידים הכי נחשקים בתעשיית התוכן בישראל - מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי ● בין השמות הבולטים: אוה מדז'יבוז', ישראל טויטו, רינת קליין ודורית ענבר ●בשלב זה לא ברור אם יונה ויזנטל וגולן יוכפז יצטרפו גם הם

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Associated Press, Mikhail Tereshchenko

החובות נערמים, האינפלציה מזנקת, והחברות בורחות: רוסיה בדרך לפשיטת רגל

המלחמה באוקראינה עולה לרוסיה יותר מ־15 מיליון דולר בשעה ● בקרמלין מעריכים כי סנקציות המערב יובילו לקריסה כלכלית שהמדינה לא ראתה משנות ה־90' ● והצעד האחרון של ארה"ב, שמקשיחה את התנאים להחזרי חוב רוסיים, מקרב את מוסקבה עוד צעד גדול לחדלות פירעון