גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקדנציה של אברכהן: שכר של 46 מיליון שקל בזמן שהמניה זינקה בכמעט 200%

איציק אברכהן, שהחל לכהן כמנכ"ל שופרסל בתחילת שנת 2012, הודיע על סיום כהונתו - שנחשבה למוצלחת במיוחד ● תחומי הפעילות הורחבו, הדומיננטיות בשוק התחזקה והמשקיעים הראו שביעות רצון ● זו הייתה תקופתו של אברכהן בראש ענקית הקמעונאות שופרסל

כהונה מוצלחת עם תוצאות רבות. אברכהן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה
כהונה מוצלחת עם תוצאות רבות. אברכהן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

טלטלה בענקית הקמעונאות שופרסל, עם הודעתו של המנכ"ל איציק אברכהן על רצונו לסיים את התפקיד, כעשור לאחר מינויו. אברכהן החל לכהן כמנכ"ל שופרסל בתחילת שנת 2012, וצפוי לסיים את התפקיד בסוף חודש מרץ.

דירקטוריון שופרסל, בראשות היו"ר יקי ודמני, החליט להקים מיידית ועדת איתור לאיתור מנכ"ל חדש לחברה. לגלובס נודע כי מי שנחשב לאחד המועמדים המובילים להחלפתו של אברכהן הוא אורי קילשטיין, כיום מנכ"ל קניוני עזריאלי ומי שכיהן עד לפני שנה וחצי כמשנה למנכ"ל שופרסל וכסמנכ"ל הסחר של הרשת.

אברכהן מסיים כהונה ארוכה שנחשבת מוצלחת במיוחד ומשאיר אחריו חברה חזקה עם זרוע אונליין דומיננטית. על-פי הערכות בשוק, מה שזירז את הודעת הפרישה היה חקירת רשות התחרות שהחלה לפני מספר חודשים בחשד לתיאום מחירים, וחילוקי דעות עם היו"ר ודמני.

שיתופי-פעולה אסטרטגיים וחיזוק פעילות האונליין

בסיכום תקופתו של אברכהן בראשות שופרסל, החברה, שמתנהלת בשנים האחרונות ללא גרעין שליטה, רשמה צעדי התפתחות משמעותיים, הרחיבה את תחומי הפעילות שלה וחיזקה את הדומיננטיות שלה בשוק.

מלבד סניפי הסופרמרקטים שלה, שופרסל חיזקה בצורה ניכרת את פעילות המכירות שלה באינטרנט, שקפצו מאז משבר הקורונה בשנת 2020.

עוד שופרסל פועלת כיום בתחום הפארם באמצעות רשת Be, מפתחת שירותים פיננסים בין היתר באמצעות שיתוף-פעולה אסטרטגי עם בנק דיסקונט להקמת חברה למתן שירותים ומוצרים בנקאיים על בסיס שירותי פייבוקס, מתקדמת גם בתחום המכירות לעסקים וממשיכה בפיתוח והשבחת נכסי הנדל"ן שבבעלותה.

מבחינת היקפי פעילות, בתחילת 2012 מנתה רשת שופרסל 267 סניפים בשטח כולל של כ-558 אלף מ"ר, בעוד כיום היא מפעילה 393 סניפים, קצת יותר מ-300 מהם סניפי שופרסל והיתרה סניפי רשת Be, עם שטחי מסחר בהיקף של כ-540 אלף מ"ר, בנוסף ל-9 מרכזי שילוח בשטח של כ-36 אלף מ"ר.

היקף ההכנסות השנתי שלה כיום עומד על כ-15 מיליארד שקל, לעומת הכנסות של כ-11.5 מיליארד שקל שהציגה עם כניסתו של כהן לתפקיד, ואילו הרווח הנקי שלה בשנת 2020 הגיע ל-387 מיליון שקל, לעומת 276 מיליון שקל בסיכום שנת 2011.

אופציות, מענקים ומשכורת חודשית של 150 אלף שקל

ברמה האישית, אברכהן מסכם תשע שנות כהונה עם סכום של כ-46 מיליון שקל שצבר כעלויות העסקה, עוד לפני פרסום עלויות העסקתו בשנה שהסתיימה (2021), הצפויה להוסיף לתחשיב זה כמה מיליוני שקלים נוספים, על בסיס תנאי העסקתו שאושרו באחרונה ב-2019.

אלה כוללים משכורת חודשית של יותר מ-150 אלף שקל, הענקת יחידות מניה חסומות (RSU) ואופציות בשווי של כ-9 מיליון שקל (2.25 מיליון שקל לארבע שנים), מענק שנתי מקסימלי של 1.8 מיליון שקל והטבות נוספות.

הסכם העסקתו כולל גם תקופת הודעה מוקדמת של 4 חודשים ותקופת הסתגלות דומה (4 חודשים), בהם יהיה זכאי למלוא תנאי ההעסקה ללא המענק השנתי.

מאז מונה אברכהן למנכ"ל ועד כה מציגה מניית שופרסל , שנכנסה במהלך תקופתו כמנכ"ל למדד ת"א 35, עלייה של כ-190% בערכה, כך שהיא משקפת לרשת שווי שוק נוכחי של יותר מ-7 מיליארד שקל, זאת לעומת עלייה של 80% שרשם מדד ת"א 35 באותה תקופה.

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021, הכנסותיה של שופרסל נשחקו בכ-2% והסתכמו ב-11.5 מיליארד שקל, אולם לצד זאת היא המשיכה להציג שיפור ברווח הגולמי והתפעולי שלה, והרווח הנקי שלה לתקופה זו עלה בכ-10% והגיע ל-293 מיליון שקל.

מאז משבר הקורונה נהנית שופרסל משיפור תנאי הסחר והתייעלות, התומכת בתוצאותיה, ובדומה לעמיתותיה לענף הפעילות, למרות חולשה יחסית בסיכום תוצאות הרבעון השלישי של השנה שעברה, אחרי שב-2020 היה חריג לטובה בהשפעת קניות מוגברות בשל הקורונה, ניתן להעריך כי גם 2021 תהיה שנה חיובית למדי עבור שופרסל.

אברכהן מסר כי "בתום 10 שנים בתפקיד מנכ"ל קבוצת שופרסל ויותר מ-21 שנים בהן עבדתי בחברה במגוון תפקידים, החלטתי שהגיע העת לסיום פרק מדהים בחיי. פרק מאתגר ומספק מאוד".

במכתב ששלח אברכהן לעובדים, הוא הודה לנוחי דנקנר ולרפי ביסקר, שמינו אותו לתפקיד בזמנו, וכתב: "כניסתי לתפקיד בינואר 2012 הייתה בימים לא פשוטים לחברה, ואני מסיים ומשאיר אחרי חברה בריאה, חזקה ומקצועית".

משופרסל נמסר כי "הדירקטוריון, ההנהלה וכל העובדים בקבוצת שופרסל מודים לאברכהן על תרומתו העצומה לחברה במהלך שנות עבודתו הרבות בה, מתוכן 10 שנים כמנכ"ל החברה. מר אברכהן עיצב והנחיל בחברה את ערכי הליבה שלה - שירות ומקצוענות, איכות, הוגנות, חדשנות, ישראליות ומחויבות לעובדים - והוביל את החברה למצוינות ולהישגים רבים ולמיצובה כחברה המצטיינת והמובילה בישראל בתחום הקמעונאות".

עוד כתבות

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

אילון מאסק טוען: ביל גייטס הימר במיליארדים נגד טסלה

"מכיוון שלגייטס עדיין יש פוזיציית שורט של מיליארדי דולרים מול טסלה בזמן שהוא טוען שהוא פועל בתחום ההתחממות הגלובלית, אני מניח שגם לי יש כמה בעיות אמון איתו", כתב מנכ"ל טסלה אילון מאסק בטוויטר

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

הסוד השמור של עולם היהלומים / צילום: Reuters, Uli Deck

האם היהלומים שלכם באמת טבעיים? הסוד של התעשייה נחשף

סרט דוקומנטרי חדש של במאי שרק רצה לספר סיפור מעניין חשף כמעט באקראי את מה שניסתה להחביא תעשיית היהלומים העולמית במשך שנים: לתוך משלוחי היהלומים הטבעיים מסתננים יהלומים סינתטיים שנמכרים במחיר מלא ● האם זה יצליח לערער את הענף

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

מגמה חיובית בת"א; פלסאון מזנקת אחרי הדוחות, קבוצת דלק נחלשת

ארביטראז' חיובי גבוה של לייבפרסון הביא לפתיחה אנגלית, המניה מזנקת ב-11% ● ת"א 35 מטפס ב-1.7%, מדד ת"א 90 קופץ ב-2.5% ● עונת הדוחות בת"א מתקרבת לסיומה: ויקטורי, פוקס ומגדלי הים התיכון פרסמו תוצאות ● המדדים בוול סטריט נסקו ב-6% בשבוע שעבר וקטעו רצף הפסדים שנמשך מאז מרץ

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020 ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

פוטין: רוסיה פתוחה לסבב שיחות נוסף עם אוקראינה

נשיא רוסיה אמר את הדברים לנשיא צרפת וקנצלר גרמניה בשיחה בשבת, אך הוסיף כי אספקת נשק מערבי לאוקראינים יחמירו את המשבר

מחקר אחד בשבוע. הקשר בין דחיינות לחשיבה יצירתית / צילום: Shutterstock

בשורות טובות לדחיינים הכרוניים: מחקר מצא גם צד חיובי לתופעה

חומר למחשבה לפעם הבאה שאתם מלקים את עצמכם על המשימה שדחיתם לרגע האחרון: דחיינות זה לא בהכרח רע ● לדחיינות מתונה יש אפילו יתרונות מפתיעים

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין / צילום: Shutterstock

פוטין מתנה יצוא דגנים מאוקראינה בהסרת הסנקציות על רוסיה

נשיא רוסיה שוחח אתמול עם מנהיגי צרפת וגרמניה והזהיר אותם שלא לספק יותר נשק לאוקראינה ● לפי דיווחי הקרמלין וכן דיווחים בכלי תקשורת בשתי המדינות, פוטין אמר כי המשך אספקת נשק לאוקראינה יהיה "מסוכן"

משרד האוצר / צילום: שלומי יוסף

אנשי האוצר חוזרים להניח בעקשנות אצבע על הבעיה שמנציחה את משבר הדיור

בחוק ההסדרים הקודם ניסו באוצר להעלות את הארנונה למגורים מדי שנה ב-2%, אבל כעת הם החליטו לתקוף מכיוון אחר ● כעת, לפחות בתיאוריה, רשויות מקומיות יפסיקו לחלום רק על הקמת מגדלי משרדים, והן אולי אפילו יחלמו על עוד דירות מגורים ● כוכבי השבוע

פינוי בינוי בתל אביב / צילום: ינאי אלפסי

המחוזי חיזק: התמורה בפינוי-בינוי נמדדת לפי התוספת במ"ר ולא לפי השווי הכספי

בעלת דירה בקומת קרקע התנגדה לפרויקט תמ"א בבניין משום שקיבלה דירה בקומה השנייה • המפקחת על המקרקעין קיבלה את טענתה אולם המחוזי הפך את ההחלטה

לפי הנטען במחקר, טאבולה הישראלית אספה פרטים ללא אישור מפורש מהמשתמשים / צילום: Shutterstock, Kite_rin

מחקר חדש: רשתות פרסום אוספות מידע על המשתמשים גם ללא אישורם

מחקר אקדמי מצא שמספר רשתות פרסום, ביניהן טאבולה הישראלית, יאנדקס ופייסבוק, אספו מידע מתוך טפסים למילוי הפרטים האישיים של המשתמשים, גם אם הליך הרישום לא הושלם ● טאבולה: "למרות שלא נמצאו נתונים התומכים בכך, תיקנו אפשרויות של איסוף מיילים"

מבנה שירות המיון הארצי של דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דירקטוריון דואר ישראל יתכנס בשבוע הבא לאישור תוכנית ההבראה

לגלובס נודע כי ביום חמישי נערכה פגישה בין ראשי הדואר, משרד התקשורת, אגף התקציבים ורשות החברות על מנת לסיים את המחלוקת סביב תוכנית ההבראה של החברה ● לפי תוכנית ההבראה המעודכנת, הפיטורים צומצמו ל-1,100 עובדים, שעלותם 1.1 מיליון שקל לעובד ● המדינה תגדיל את מימון הביניים ותקבל תמורה מ-42 נכסים שיימכרו

המערכת של חברת סייברוואן / צילום: איציק בירן

למה להן וול סטריט עכשיו? החברות הישראליות שבוחרות להנפיק בניו יורק למרות הסערה בשווקים

בזמן שמספר ההנפקות של ישראליות גדולות בוול סטריט הולך ומתכווץ, חברות קטנות יותר לא חוששות ואף מעדיפות להיסחר בנאסד"ק ● עו"ד עפר בן יהודה: "אין כרגע הנפקות בתל אביב בסקטור הטכנולוגיה. זה יכול להשתנות, אבל כרגע אין. פתאום האופציה של להיסחר בשוק הכי גדול בעולם, גם אם בשוויים נמוכים, נראית מתאימה"

שופט בית המשפט העליון ג'ורג' קרא / צילום: שלומי יוסף

"ילד הפלא" של שוק ההון הפסיד: העליון קבע כי כספים שחולטו לא ייחשבו כהוצאה מוכרת במס

שופט העליון ג'ורג' קרא הטיל פצצה על נאשמים ומורשעים בהליכים פליליים בטקס פרישתו: העליון קיבל את הערעור שהגישה רשות המסים על "הלכת רועי חיון", לפיה ניתן להתייחס לכסף מחולט כהוצאה מוכרת ● בכך ניצחה הרשות את ילד הפלא לשעבר של שוק ההון ● השופט קרא: "לא מדובר בהוצאה שיצאה כולה בייצור הכנסה, אלא בהוצאה שנכפתה על המשיב אגב הליך פלילי"

ימית אפריאט / צילום: איל יצהר

יועצת המשכנתאות שלא מפחדת מהעלאות הריבית ודבקה במסלול הפריים

ימית אפריאט מייעצת ללקוחותיה להיזהר דווקא מהאינפלציה העולה וממסלולי הריבית המשתנה, ומגלה כי האיסור לקחת מימון על חשבון דירה קיימת, גלגל את המשקיעים לשוק החוץ-בנקאי

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע