גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הייטקיסטים ומנהלי כספים: הזוגות הצעירים שרוכשים דירה בת"א

מחקר של הכלכלנית הראשית באוצר ממחיש את ההערכות כי מרבית "קוני הדירות הראשונות" באזור המרכז הם בעלי הכנסה ממוצעת של כ־30 אלף שקל ● בפריפריה, לעומת זאת, מחירי הדירות היו זולים פי 2־3, אך גם השכר הממוצע של הרוכשים היה נמוך משמעותית

תל אביב. מרבית ''קוני הדירות הראשונות'' הם בעלי הכנסה ממוצעת של כ־30 אלף שקל / צילום: Shutterstock
תל אביב. מרבית ''קוני הדירות הראשונות'' הם בעלי הכנסה ממוצעת של כ־30 אלף שקל / צילום: Shutterstock

לאחר מספר עדויות של אנשי נדל"ן, מחקר רשמי מאשר כעת - מאות הייטקיסטים, אנשי פיננסים, משפטנים וחשבונאים צעירים, רכשו בשנה שעברה את הדירה הראשונה שלהם במחירים של 4 מיליון שקל ויותר, בעיקר באזור תל אביב. מהמחקר עולה כי השכר הממוצע של כ־2% ממשקי הבית הצעירים שרכשו לעצמם את דירתם הראשונה, עולה על 54 אלף שקל בחודש, פי 4 מהשכר הממוצע של כלל משקי הבית שרכשו לעצמם דירה ראשונה ב-2021.

המחקר נעשה במסגרת סקירת הכלכלנית הראשית באוצר לרבעון השלישי של שנת 2021. אמנם אין עדיין נתונים מסכמים לשנה שעברה והכלכלנית הראשית מתבססת במחקרה על נתונים מהרבעונים השני והשלישי של אותה שנה, אולם ההערכה היא כי רכישת דירות על ידי זוגות צעירים ב-2021 הסתכמה בכ-65 אלף דירות - שיא של כל הזמנים.

כחמישית מכלל הדירות נרכשו במסגרת מחיר למשתכן אך הכלכלנית הראשית בחנה את הזוגות הצעירים שלא נרתעו מהמחירים ולכן לא התחשבה בהן.

רוב הצעירים שילמו עד 1.75 מיליון

המחקר אמנם התמקד בזוגות צעירים אך חשוב להדגיש כי "זוגות צעירים" זהו לא מונח רשמי, ובממשלה נהוג לכנותם "רוכשי דירה ראשונה" - כאלה שלא הייתה רשומה על שמם דירה.

גם זוג בני 60 למשל, שגרו כל חייהם בשכירות ובאחרונה החליטו לרכוש לעצמם דירה, ייכללו במסגרת זו. עם זאת, הגיוני שרוב רוכשי הדירה הראשונה הם אכן זוגות צעירים, כלומר אנשים בגילאים של עד 40, שלא נשואים זמן רב. כך גם מצא המחקר - גילם הממוצע של משקי הבית שרכשו דירות ראשונות ב-2021 הגיע ל-36.

באופן כללי התברר כי רוכשי דירה ראשונה בשוק החופשי משתכרים בכ-23.4 אלף שקל ברוטו למשק בית, והמחיר הממוצע של דירה שהם רכשו הגיע ל-1.73 מיליון שקל. אולם בנתונים נמצאו שונויות רבות הן מבחינת רמות השכר, הן מבחינת ענפי התעסוקה, הן מבחינת מחירי הדירות שנרכשו והן מבחינת מיקום הדירות.

כשני שלישים מהזוגות הצעירים רכשו דירות במחירים של עד 1.75 מיליון שקל, ושכרם הממוצע הגיע ל-18.4 אלף שקל ברוטו. קפיצה משמעותית בשכר מגיעה עם רוכשי הדירות במחירים של 1.75-1.93 מיליון שקל, שהשתכרו 23.4 אלף שקל בממוצע. אלה מהווים כ-7.5% מכלל הזוגות שרכשו דירות בשוק החופשי.

מדרגת המחיר הבאה שנבדקה הייתה של רוכשי הדירות במחירים של 1.93 ל-2.3 מיליון שקל, שהיוו כ-10% מהזוגות הצעירים שרכשו דירות במחצית הראשונה של השנה ושכרם הממוצע הגיע ל-26.8 מיליון שקל. והיו גם צעירים שרכשו דירות של 4-6 מיליון שקל - הם היוו פחות מ-2% מכלל הצעירים שרכשו דירות, ושכרם היה מעל 54 אלף שקל בחודש. אם מתרגמים את זה למספרים, מדובר ביותר מ-600 עסקאות יקרות שבוצעו על ידם בתשעת החודשים הראשונים של 2020.

תל אביב ונתניה הכי יקרות

היכן רכשו הצעירים דירות? אין הפתעה בכך שהאמידים שבהם רכשו דירות בתל אביב ובאזור נתניה (אזור שכולל גם את הרצליה, רמת השרון ורעננה). מחירי הדירות בתל אביב הגיעו לממוצע של 2.5 מיליון שקל ובאזור נתניה ל-2.4 מיליון שקל, ושכרם הממוצע של רוכשי הדירות שם הגיע ל-30.7 אלף שקל בחודש.

עם זאת, חשוב להזכיר את אלה שנמצאים ברף העליון של השכר, שכאמור משתכרים בלמעלה מ-54 אלף שקל ורכשו לעצמם דירות של 4 מיליון שקל ומעלה. אמנם מספרם (כ-600) נמוך יחסית אך אנשי הנדל"ן מסבירים כי הם פועלים באזורים כמו רובעים 3 ו-4 בתל אביב, שם היצע הדירות נמוך מאוד ממילא, ועל כן כניסתם לשוק שם מקפיצה במהירות את מחירי הדירות.

 

המחירים הממוצעים של הדירות שנרכשו בתל אביב ובנתניה כפולים מאלו שרכשו צעירים בפריפריה. כך למשל בדרום ובחיפה מחירי הדירות שרכשו צעירים בשנה שעברה הגיעו ל-1.2 מיליון שקל בממוצע ושכרם הממוצע של הצעירים שרכשו שם הגיע ל-19.2 אלף שקל ול-22.2 אלף שקל בממוצע בהתאמה. בגליל העליון הצעירים רכשו את הדירות הזולות ביותר (כ-1.1 מיליון שקל) אבל גם השתכרו את השכר הנמוך ביותר (16.9 אלף שקל).

חשוב לציין שהכלכלנית הראשית לא הביאה במחקרה את נושאי הבונוסים והכספים שקיבלו עובדי ההייטק כתוצאה מגיוסים, מימושים ורכישות שבוצעו בתחום הזה, שנאמדים בכ-25 מיליארד שקל בשנה שעברה, ושחלקם מן הסתם שימש כהון עצמי לרכישת הדירות היקרות שביצעו ההיי טקיסטים הצעירים.

עובדים בענפי המסחר ובהייטק

ומהי התפלגות הצעירים רוכשי הדירות לפי ענף התעסוקה והשכר? השכיחות היחסית הגבוהה ביותר הינה של מי שמועסקים בענפי המסחר (לפחות אחד מראשי משק הבית), שמהווים כ-20% מהזוגות הצעירים רוכשי הדירות ומשתכרים ב-22.3 אלף שקל בממוצע.

ענף אחר שבולט במחקר, הוא כאמור ההייטק, שמשקלו בקרב רוכשי הדירות הראשונות הוא 18%, בעוד ששיעורם הכללי באוכלוסיה הוא 10%. שכרם הממוצע (למשק בית) של אלה עמד על כ-34.6 אלף שקל, גבוה יותר מכל ענף אחר בקרב רוכשי הדירות הראשונות. מגזר בולט אחר בקרב רוכשי הדירות הצעירים הוא זה של שירותי בריאות והרווחה שהמשתייכים לו רכשו 15% מכלל הדירות הראשונות ושכרם הממוצע הגיע ל-25.1 אלף שקל בחודש.

יש שני מגזרים שהכלכלנית הראשית מסבה אליהם את תשומת הלב, אף כי לא היו גורם מרכזי ברכישות הצעירים. הראשון הוא מגזר הפיננסים שהיווה כ-8% מרוכשי הדירות אך אנשיו משתכרים בממוצע 27.8 אלף שקל. השני הוא ענף המשפט והחשבונאות שהיווה כ-5% מרוכשי הדירות. הכלכלנית מציינת כי שני הענפים הללו נהנים מהגאות בהייטק ואף שלחה קישור לכתבה ב"גלובס" על העלאות השכר לעו"דים צעירים במשרדי העו"דים הגדולים.

הכלכלית הראשית לא פירסמה מסקנות עם המחקר, אך לא מעט שאלות כבדות עולות ממנו. עיקר השאלות מגיעות מהתחומים החברתיים - פערי שכר, פערי מרכז-פריפריה ופערי תעסוקה, בוקעים מתוך המחקר ובאים לידי ביטוי גם במחירי הדירות. 

עוד כתבות

שיעור הניגשים לבגרות בקרב בנים ובנות בחברה החרדית

זינוק בשיעור הבנות הניגשות לבחינות הבגרות בחברה החרדית

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: רוב הבנות בחברה החרדית ניגשות לבגרות, אז למה רק 22% מהן זכאיות לתעודה מלאה?

טסלה מודל Y / צילום: יח''צ

משלוח ראשון של הקרוס-אובר החשמלי טסלה Y נחת בישראל

המכוניות מגיעות מהמפעל החדש של טסלה בברלין ● רובן בגרסת ה"פרפורמנס", שמחירה מתחיל בכ-363 אלף שקל ● זמן ההמתנה בישראל לטסלה 3, שמיוצרת בסין, עומד על כשנה

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

הפרוטוקולים מגלים: הפד שוקל העלאת ריבית מהירה וחדה יותר

בבנק המרכזי של ארצות הברית מתכוונים לבצע העלאות ריבית נוספות של 50 נקודות בסיס, כך לפי פרוטוקולים שפורסמו הערב ● האינפלציה הוזכרה בפרוטוקולים 60 פעמים. "כל המשתתפים אישרו מחדש את מחויבותם החזקה ונחישותם לנקוט במהלכים הדרושים כדי להחזיר את יציבות המחירים", נכתב ● השווקים בארצות הברית הגיבו בעליות לאחר חשיפת הפרוטוקולים

למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר? / צילום: Shutterstock

מערבבים מחדש את הקלפים: למה עובדים מתפטרים ומה יגרום להם להישאר?

גל ההתפטרויות הגדול לא התחיל בקורונה, אבל היא החריפה מגמות שקדמו לה, בהן  חשיבה מחדש על תפקיד העבודה בחיים ומעבר לתעשיות עם שכר גבוה וחוסר רצון לחזור למשרד ● מעסיקים שישכילו להבין את הגורמים לעזיבה יוכלו להציע פתרונות מתאימים לעובדיהם

גיורא בר-דעה, מנכ''ל קבוצת שטראוס / צילום: איל יצהר

הסלמונלה, החומוס והמלחמה באוקראינה: הרווח הנקי של שטראוס נחתך ב-93% ברבעון הראשון

ענקית המזון רושמת עלייה קלה בהכנסות ברבעון הראשון של 2022, אך ירידה בכל הפרמטרים החשובים האחרים ● לדברי החברה, פעילות ייצור השוקולד בארץ צפויה להתחדש עד סוף יולי ● המנכ"ל גיורא בר דעה: "אנחנו מאמינים ביכולת שלנו לחזור לנתחי השוק שהיינו בהם בממתקים לפני אירוע הריקול"

הפגנות נגד המדיניות של קרן ההשקעות בלקרוק / צילום: Shutterstock

קריטריונים גמישים והבטחות ריקות: כך אפילו חברות נפט יכולות להיחשב "סביבתיות"

טסלה של אילון מאסק נפלטה ממדד ה–ESG והוא עלה להתקפה נגד השיטות הפופולריות של וול סטריט, שמתיימרות להטמיע שיקולים סביבתיים וחברתיים בהתנהלות החברות ● למרות התדמית ממנה נהנים מדדים בתחום, בפועל חברות לרוב מדורגות ללא סטנדרטים בסיסיים, על סמך מידע חסר ואף מקבלות ניקוד על הצהרות ריקות

הורדת תקרת השימוש במזומן תיכנס לתוקף באוגוסט 2022 / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

התוכנית של האוצר למאבק בהון השחור: הגבלות חדשות על החזקת מזומן וחלפני כספים

דיווח על החזקה בקריפטו, הגבלת הלוואות במזומן מצ'יינג'ים והגבלת סכום המזומן שמותר להחזיק בבית ● טיוטת חוק ההסדרים לשנים 2023-2024 כוללת מספר יוזמות למאבק בהון השחור שלא הצליחו לעבור, ומנגד הושמטו ממנה יוזמות שרשות המסים ניסתה לקדם בעבר ● כך או כך מדובר בפרק רזה שלא ברור מה יישאר ממנו

ג'ורג' סורוס / צילום: Reuters, Lisi Niesner

אווירה קודרת בדאבוס: סורוס מזהיר מפני התחלת מלחמת עולם שלישית

המיליארדר ג'ורג' סורוס הזהיר בוועידת דאבוס מפני הרחבת המלחמה באוקראינה לעימות גלובלי, שהאנושות "לא תשרוד" ● הפלישה הרוסית לאוקראינה ויחסי רוסיה עם מדינות העולם הם במוקד השיחות בפורום הכלכלי השנה

מחירי השכירות בעליה חדה / איור: גלובס

מתחת לאף של מקבלי ההחלטות: מחירי השכירות בעלייה חדה, וזו העיר המובילה

בעוד שנתוני הלמ"ס מראים שדמי השכירות כמעט שלא עלו בשנה האחרונה, נתוני yad2 מצביעים על עלייה חדה במחירי השכירות למגורים, ובראש הרשימה תל אביב ורעננה ● האם הלחץ להוציא את המשקיעים מהשוק כדי להוריד את מחירי הרכישה מייצר עכשיו בעיה חדשה שתחריף עוד יותר את משבר הדיור? ● חורים בנתונים

לוין, ברבר-צדיק, משה לארי, דב קוטלר / צילום: יח''צ, תמר מצפי, איל יצהר, גדי דגון

חגיגת המשכנתאות נמשכה והרווח בשיא, אז למה בבנקים חותכים בדיבידנדים?

חמשת הבנקים הגדולים רשמו רווח מצרפי של 5.7 מיליארד שקל ברבעון הראשון, הודות לגידול של 172 מיליארד שקל בתיק האשראי ביחס לרבעון המקביל ● הצמיחה המהירה (מדי) ומגבלות בנק ישראל על ההשתוללות באשראי לקבלנים, הביאו את הפועלים ומזרחי טפחות לעצור את חלוקות הדיבידנד, ואת לאומי לחתוך אותו בחצי

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

טלטלה בשווקים? חברת הקריפטו סטארקוור מנתניה משלימה סבב גיוס ושווה כבר 8 מיליארד דולר

חברת הקריפטוגרפיה סטארקוור הודיעה על גיוס ענק בסך של 100 מיליון דולר לפי שווי של 8 מיליארד בהובלת קרנות הענק גרין אוקס, טייגר גלובל וקוואטיו ● "אנחנו חיים בנוחות עם השווי הזה ואסירי תודה למשקיעים", אומר המנכ"ל אורי קולודני, ממייסדי החברה

דן טלמן

ה-FDA דרש ניסוי נוסף וחברת הביומד הישראלית-אמריקאית אטוקס ביו נסגרה

המנכ"ל לשעבר דן טלמן: "אנחנו רואים תגובת נגד של ה-FDA לביקורת שניתנה בעקבות האישור המהיר של תרופת האלצהיימר של ביוג'ן. גם בתחום הסרטן, ה-FDA מתחיל לחזור בו ממסלולי האישור המקוצרים" ● טלמן מונה לשותף בקרן IBF

פגישת שר החוץ יאיר לפיד ושר החוץ הטורקי מבלוט צ׳אבושולו / צילום: אסי אפרתי-לע''מ

לאחר עשור: הוועדה הכלכלית בין טורקיה לישראל תחודש

לאחר הפגישה בין שר החוץ יאיר לפיד ומקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו בישראל סוכם חידוש פעילותה של הועדה הכלכלית המשותפת של ישראל וטורקיה ● על השולחן נדון גם הסכם תעופה חדש והסכסוך הישראלי-פלסטיני

סנאפ / צילום: Shutterstock

סנאפ פרסמה אזהרה חריגה, צנחה ב-43% והרעידה את התעשייה כולה

חברת המדיה החברתית הזהירה כי היא צפויה לפספס דרמטית את תחזית הרווח וההכנסות ● ההודעה יצרה תגובת שרשרת שהפילה את המניה ביותר מ-40% ופגעה גם ביתר החברות שנהנות מפרסום ברשת כמו פייסבוק וגוגל שירדו בחדות

אתר בנייה. שיטת המדידה גורמת לחוסר כדאיות בשימוש בחומרי חיפוי קירות אחרים / צילום: Shutterstock

איגוד המהנדסים: חיפוי האבן של הבניינים מנפח את גודל הדירות

איגוד המהנדסים פנה לבכירי משרד הבינוי והשיכון בבקשה לשנות את שיטת המדידה במסגרת רפורמת חוק המכר ● לטענת האיגוד, השיטה הנהוגה כיום מוסיפה לדירה ממוצעת כ-1 מ"ר שטח על הנייר ומעודדת קבלנים שלא להשתמש במגוון החיפויים החדשניים הקיימים היום

המרכז לדרכונים זמניים, סמוך לקניון איילון בבני ברק / צילום: שלומי יוסף

700 אלף איש מחכים לדרכון. האם הצעדים הללו ישחררו את הפקק?

אחרי חודשים בהם אי אפשר היה להשיג תור לחידוש דרכון, רשות האוכלוסין תגברה צוותים ופתחה לשכה חדשה להנפקת דרכונים זמניים בעלות של 400 שקלים ● בכנסת זועמים על תגובה מאוחרת לכאוס ידוע מראש, אך מנכ"ל הרשות משוכנע: "ירגישו את ההקלה בימים הקרובים"

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן / צילום: אייל טואג

בנק ישראל מוטרד ממדיניות האשראי של הבנקים וחושף את ההקלות שהם מעניקים ליזמי הנדל"ן

הפיקוח על הבנקים התייחס בסקירה השנתית שלו להקלות שמעניקים הבנקים לקבלנים: הלוואות במינוף גבוה והענקת אשראי נוסף לקבלנים שלא הצליחו למכור את כל הדירות • הבנקים מאמינים שהמימון אינו מסוכן ● וגם: שכר העובדים קפץ, אבל העובדים הזוטרים שילמו את המחיר

מטוסי אל על, ארקיע וישראייר בנתב”ג / צילום: דני שדה

עובדי ארקיע להנהלת החברה: מדוע קיים אינטרס להתמזג לאל על "ולהיכנס למיטה החולה הזו"?

עסקת המיזוג בין אל על לארקיע עודנה מתגבשת, אך כבר נתקלת בהתנגדות עזה מצד עובדי ארקיע ● במכתב נוסף שנשלח מטעם ארגון תו"ת (תיירות ותעופה) המאגד את עובדי החברה ליו"ר הדירקטוריון גדי טפר, נטען כי התנהלות ההנהלה "סותרת לחלוטין את טובתה ארוכת הטווח של ארקיע"

מניית פייזר בבורסת וול סטריט / צילום: Associated Press, Richard Drew

פייזר תשווק את כל תרופות הפטנט ללא מטרות רווח ל-45 מדינות עניות

החברה זכתה לביקורת כשגבתה מחיר גבוה על חיסון הקורונה ולא שחררה אותו למדינות עניות ● על רקע לחצים ציבוריים לשחרור הפטנטים לתרופות באופן מוחלט במדינות אפריקה, פייזר מציעה לשמור על הזכויות אך להציע את המוצרים במחירי עלות

מקנזי סקוט / צילום: Associated Press, Evan Agostini

התרומה האחרונה של מקנזי סקוט מביאה את סך הנתינה שלה ליותר מ־12 מיליארד דולר

הפילנתרופית תורמת 122.6 מיליון דולר לארגון  Big Brothers Big Sisters of America