גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למרות הטלטלות בניו יורק: נעילה ירוקה בתל אביב

מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6% ● הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock
מגמה חיובית בפתיחת המסחר בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:25

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים במדדים המובילים, שנחלשו לקראת סיום על רקע הפתיחה השלילית בוול סטריט. מדד ת"א 35 התקדם 0.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1% ומדד ת"א 125 הוסיף 0.6%.

מבין המדדים הענפיים, מדד הבנקים עלה ב-1% וכך גם מדדי טכנולוגיה ונפט וגז, מדד נדל"ן עלה ב-0.6%, מדד פיננסים התחזק 0.5%, מדד ביטוח הוסיף 0.2% ומדד ביומד התקדם 0.1%.

16:50

הפתיחה השלילית בוול סטריט החלישה את העליות בתל אביב, אך עדיין מדד ת"א 35 מתקדם ב-0.6% ומדד ת"א 90 מוסיף 0.9%. המדדים הענפיים ירוקים גם הם, כשבראש מדד טכנולוגיה ומדד הבנקים עולים כ-1.7%.

15:30

הדולר התחזק ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.18 שקלים, הליש"ט התקדמה כ-0.2% לשער של 4.28 שקלים והאירו הוסיף כ-0.1% לשער של 3.59 שקלים.

15:00 

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-1%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.66 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות אזורים , ראדא, נייר חדרה , דנאל , פוקס ואפריקה מגורים.

בחברת המחקר רוסאריו קפיטל מעריכים ששוויה של חברת דוראל אנרגיה  עומד על 3.06 מיליארד שקל המשקף מחיר מניה של 20.8 שקל, ומגלם אפסייד של כ-55% על מחיר המניה. 

בשוק המט"ח, הדולר ממשיך להתחזק בעוד 0.7% ונסחר סביב 3.19 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.3% ונסחר סביב 3.594 שקלים.

13:00

מדד ת"א 35 מטפס כעת בכ-0.9%, ומדד ת"א 90 עולה ב-1.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.06 מיליארד שקל.

ירידות חדות רושמות איי.סי.בי , סאמיט , אופקו ויוניבו.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מדווחת על המשך מגמת הרחבת הפורטפוליו של החברה בתחום הלוגיסיטי עם הסכם לרכישת הנכס הלוגיסטי Riverside business center בשטח של כ-40 אלף מ"ר בפנסילבניה, בכ-35 מיליון דולר. להערכת בוליגו, התמורה כוללת, לרבות ההון להשבחת הנכס, תעמוד על כ-40 מיליון דולר. חלק ההון העצמי בעסקה הוא 13 מיליון דולר.

חברת מידרוג העלתה את אופק הדירוג של דלתא  לחיובי אשר נובעת מהערכתם להמשך מגמת הצמיחה בשנת 2022 בהמשך למגמה שהציגה החברה בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2021 בכל מגזרי הפעילות ולאור הורדת החוב הפיננסי במהלך שנת 2021 וליציבות ברמת החוב ויחסי הכיסוי. החברה זכתה לרוח גבית נוכח שינוי בדפוסי הצריכה בעקבות הקורונה הכוללים הגדלת היקף הרכש באמצעות אי קומרס, ועלייה בצריכת פריטי הלבשה תחתונה לרבות הלבשת פנאי והלבשת Activewear. הכנסות החברה רשמו גידול דו ספרתי של 39% בתשעת החודשים הראשונים לשנת 2021 למול התקופה המקבילה אשתקד, שהושפעה לשלילה מהשלכות מגפת הקורונה.

11:00

נמשכת המגמה החיובית בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה. מדד הבנקים ממשיך להפגין חולשה ורושם ירידה קלה.

עליות בולטות רושמות כעת אורמד, ראדא , פורסייט, אל על  וברנמילר.

קרן התשתיות והאנרגיה ג'נריישן קפיטל  חתמה, באמצעות חברת הבת בבעלות מלאה GES, על הסכם לרכישת 75% ממניות ק.מ.מ מפעלי מחזור תמורת כ-195 מיליון שקל. כמו-כן, סמוך ולאחר מועד השלמת העסקה, צפויה ק.מ.מ לבצע חלוקת דיבידנד בגין רווחי שנת 2021, שחלקה של GES בו צפוי לעמוד על כ-20 מיליון שקל. ההסכם כולל אופציות מכר ורכש לרכישת 25% המניות הנוספות.

בשוק המט"ח, הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל.

10:00

לאחר הירידות החדות בשני ימי המסחר האחרונים, יום המסחר בבורסה נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3%. 

את העליות מובילות פריון , קמטק , אורמת, טאואר, נייס ואלקטריאון.

08:45

בשוק המט"ח רגוע הבוקר. הדולר נחלש בכ-0.1% ונסחר סביב 3.163 שקלים והאירו נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.576 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום בבורסה. יום המסחר, בכל אופן, צפוי להיפתח ככל הנראה במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול המדדים המובילים בבורסה ננעלו בירידות חדות. ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4%. ת"א ביומד התרסק ב-5.6%, ומדד הבנקים איבד 4.1%. מחזור המסחר הסתכם ב-3.7 מיליארד שקל. 

2. שינוי מגמה בוול סטריט 

אחרי יום של ירידות חדות, שהגיעו בשיאן לכ-5%, הבורסות בוול סטריט התהפכו בדקות האחרונות של המסחר ונסגרו בעליות קלות: הנאסד"ק עלה ב-0.63%, הדאו ג'ונס ב-0.29%, ומדד S&P 500 סיים בעלייה של 0.36%. 

במסגרת עונת הדוחות, היום יפרסמו תוצאות מיקרוסופט ו-AMD, אינטל וטסלה מחר לאחר סיום המסחר ואפל תפרסם בחמישי לאחר סיום המסחר.

המשקיעים בכל העולם ממתינים בדריכות ליום רביעי, לסיום ישיבתה של ועדת השוק הפתוח (FOMC) ובסופה הפד צפוי להכריז על גובה הריבית בארה"ב. לפי התחזיות הפד לא יעלה את הריבית כעת, אלא בחודש מרץ הקרוב, אך בשוק יעקבו בדריכות אחר דברי יו"ר הפד ג'רום פאוול, בהם היחס שלו לתוואי הריבית ולצמצום המאזן.

3. ירידות באסיה ובחוזים

למרות השינוי במגמת המסחר בניו יורק, בורסות אסיה נסחרות היום במגמה שלילית מובהקת. מדד הניקיי בטוקיו צונח ביותר מ-2%, ומדד ההאנג סנג בהונג קונג יורד ב-1.6%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.5%.

4. פערים חיוביים במניות הדואליות

מרבית המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים חיוביים כך שהן צפויות לעלות בפתיחת המסחר. נייס  עם כ-5%, טבע 2.3%, טאואר  5.5%, אורמת  7%, נובה  5.1% ולייבפרסון עם 6.3%. 

5. הנפט בעלייה, הביטקוין מתייצב

בזירת המסחר בסחורות רושם חוזה למרץ על נפט מסוג ברנט עלייה של 0.6% לרמה של 87 דולר לחבית. חוזה על אונקיית הזהב נסחר ביציבות.

בזירת הקריפטו הביטקוין מתייצב ונסחר סביב 36,000 דולר, והאת'ריום נסחר בירידה קלה סביב 2,400 דולר.

עוד כתבות

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

טרייפל משמש / צילום: Shutterstock

שבועות טבעוני: מתכון שגם אוכלי גבינות יעמדו בתור כדי לקבל פרוסה ממנו

זה שאתם נמנעים ממוצרי חלב לא אומר שאתם לא יכולים ליהנות מקינוח לשבועות: 
טרייפל טבעוני עם ליים ומשמשים. תרשמו מתכון

מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני / צילום: נוואף נבארי

"ממשלת שינוי" או "עושים טובה לערבים שהם בכלל בקואליציה"?

הגיע הזמן להודות באמת: חברי הכנסת היהודים לא עושים דבר כדי להתאים את דרכם לצרכי המיעוט הערבי בקואליציה, בעוד שהאחרונים נאלצים להתגמש ולהשתנות כדי שהיהודים יקבלו אותם ● ממשלת שינוי? יותר נכון ממשלת האדנותיות של היהודים

גילעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

כל הדרך למטה: מה קרה לבית ההשקעות אלטשולר שחם?

אחרי שנים שבהן אלטשולר שחם היה מלך בתי ההשקעות בישראל, עם מגע ידי הזהב של המייסד והמנכ"ל גילעד אלטשולר - הגיע השפל, והלקוחות הבורחים כבר לקחו איתם כ-30 מיליארד שקל בפדיונות ● אז מה בעצם הוביל לנפילה והאם יש סיכוי להתאוששות מטאורית בקרוב?

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

מה עובר על בית ההשקעות אלטשולר שחם והצעירים החרדים שהפכו לנשק הסודי של השב"כ

יגיע רגע שבו לא נצליח להבין איך זה ששילמו פה פעם כאלה מחירים על משרדים או על דירה ממוצעת ● למה כולם התחילו לשכוח דברים? ● התוכנית שמגייסת חרדים לגופים החשאיים ביותר ועוד ארבעה סיפורים בולטים מהשבת

וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה ירוקה בוול סטריט: הנאסד"ק קפץ ביותר מ-3%

על רקע דוח המראה כי קצב עליית האינפלציה בארה"ב מאט, הממדים המרכזיים בוול סטריט רשמו עליות שערים ● גם המסחר באירופה ננעל בעליות ● הביטקוין והאת'ריום ממשיכים לרדת

טרייפל פירות טריים / צילום: עידית בן עוליאל

שובו של הטרייפל: איפה אפשר לקנות את הקינוח הכי יפה באינסטגרם?

טרייפל הוא קינוח ותיק שעושה קאמבק בחסות האינסטגרם, בעיקר בגלל היופי, אבל גם בזכות הטעם וקלות ההכנה ● ולמי שמעדיפים טרייפל שמישהו אחר הכין - המלצות ממיטב הפטיסריות

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

ממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה. מימין: אורי ממן, דביר מועלם ושמעון ששון. / צילום: איל יצהר

דוכן החלבה שנוסד במרוקו ועבר לשוק מחנה יהודה: ביקור במוסד ירושלמי

הם מתחילים לעבוד רק בתשע, חייבים לדעת אנגלית כדי להסתדר עם התיירים
ולא מפסיקים לאכול ● ביקור בממלכת החלבה בשוק מחנה יהודה ● הברזייה

מבנה שירות המיון הארצי של דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דירקטוריון דואר ישראל יתכנס בשבוע הבא לאישור תוכנית ההבראה

לגלובס נודע כי ביום חמישי נערכה פגישה בין ראשי הדואר, משרד התקשורת, אגף התקציבים ורשות החברות על מנת לסיים את המחלוקת סביב תוכנית ההבראה של החברה ● לפי תוכנית ההבראה המעודכנת, הפיטורים צומצמו ל-1,100 עובדים, שעלותם 1.1 מיליון שקל לעובד ● המדינה תגדיל את מימון הביניים ותקבל תמורה מ-42 נכסים שיימכרו

שבט לוי בעבודת המשכן / צילום: הדפס מאוסף פיליפ מדהרסט של איורי התנ''ך, wikimedia.org

מעטים אבל יעילים: שבט לוי יכול לשמש לנו מודל למנגנון פקידותי ובסיס לכלכלה אחראית

מה הקשר בין פרשת במדבר למשל האיש השמן והרזה וליעילות המגזר הציבורי? ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר ציפי ברנד, מעריכה כי העיר תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

לישון עד מאוחר כשעובדים מהבית עלול לפגוע בביצועים בעבודה / צילום: Shutterstock, Stock-Asso

לישון עד מאוחר כשאתם עובדים מהבית עושה יותר נזק מתועלת – הנה הסיבות

מומחי שינה אומרים ששמירה על שעות קבועות ועקביות יכולה לעזור לשפר ביצועים בעבודה ולחזק קשרים ומערכות יחסים

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

משרד האוצר / צילום: שלומי יוסף

אנשי האוצר חוזרים להניח בעקשנות אצבע על הבעיה שמנציחה את משבר הדיור

בחוק ההסדרים הקודם ניסו באוצר להעלות את הארנונה למגורים מדי שנה ב-2%, אבל כעת הם החליטו לתקוף מכיוון אחר ● כעת, לפחות בתיאוריה, רשויות מקומיות יפסיקו לחלום רק על הקמת מגדלי משרדים, והן אולי אפילו יחלמו על עוד דירות מגורים ● כוכבי השבוע

פרופ' יו מונטגומרי / צילום: תמונה פרטית

החוקר שגילה על הר הפומורי מה אנחנו צריכים כדי לשרוד בטיפול נמרץ

פרופ' יו מונטגומרי, רופא וחוקר של הישרדות בתנאי קיצון, יצא לבדוק מה גורם לאנשים מסוימים לשרוד ולאחרים למות, ומה אפשר ללמוד מזה על טיפול בחולים במחלות קשות ● אבל בכובעו כפעיל נלהב למען משבר האקלים, הוא בכלל לא בטוח שלתובנות שלו תהיה הרבה תועלת: "אם לא נעשה משהו עכשיו, לאף אחד לא יהיה סיכוי. הכול תלוי ביחידים ובעסקים"

אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום

מנכ"ל תאגיד השידור אלדד קובלנץ מסיים את תפקידו

במקום קובלנץ מונתה כממלאת מקום טל פרייפלד, סמנכ"לית הטלוויזיה ● "יחד עם ההצלחות המקצועיות, על השידור הציבורי להוות דוגמה ומופת אף בתחום יחסי וסביבת העבודה", כתב יו"ר מועצת התאגיד, גיל עומר