גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לצאת לחו"ל ולא בטיסה: מה צריך לדעת לפני שנוסעים לסיני או לעקבה

ישראלים רבים מחליטים בחודשים האחרונים לא להתרחק ולצאת לנופש בשתי המדינות הסמוכות לנו ● כמה עולה אגרה, מהם נהלי הקורונה, ומה אסור לשכוח להסדיר לפני הביקור ● גלובס עושה סדר

סיני / צילום: Shutterstock
סיני / צילום: Shutterstock

עשרות אלפי ישראלים יצאו בשבועות האחרונים לנופש, ולא דרך האוויר. אמנם ישראל מוגדרת לצורכי תעופה כ"מדינת אי" אבל בפועל יש לנו שני גבולות שמאפשרים לנו להגיע לנופש בירדן ובמצרים דרך מעבר רגלי או עם רכב.

התמונות שמעלים הנופשים מחצי האי סיני, אחד מהמקומות החלומיים לנופש רגוע ושלו, עושים את שלהם. החשש מביקור במקום (בעיקר חשש ביטחוני, נשים את המגפה בצד רגע) התפוגג אצל ישראלים רבים, שכבר שריינו חופשה בחושה, בקאמפ או באחד מבתי המלון שנבנו באזור.

גם הנופשים בירדן, שמספרם קטן יותר, חוזרים עם רשמים שעושים חשק לאחרים. עקבה מתאימה יותר לחופשות משפחתיות. זאת מאחר, שבשונה מסיני, הנופש בעקבה מתבסס בעיקר על ריזורטים ומלונות שממשיכים לקיים את הבטחת התמורה בעד הכסף.

להלן טיפים שכדאי להביא בחשבון לפני שבוחרים לנסוע לאחת ממדינותינו השכנות. 

10 דברים שצריך לדעת לפני שנוסעים לטאבה

1. הגעה למעבר הגבול: מעבר הגבול זכה לככב בתמונות מבהילות למדי של תורים של נוסעים שהמתינו במשך שש ושבע שעות בשמש הקופחת בחג הפסח. הגבול פתוח בין השעות 08:00 ל-20:00, אולם שעות הפעילות יורחבו ל-24/7 בין התאריכים 1 ל-7 ביוני. ככל שמתזמנים את ההגעה לשעות הצהריים, כך הסיכוי הוא לעומסים מתונים, אם בכלל.

2. אגרות מעבר: אגרת מעבר בגובה של 104 שקל צריך לרכוש מראש באתר רשות שדות התעופה ולהציגה במעבר הגבול (אפשר גם דיגיטלית). בצד המצרי יש שתי אגרות שמשולמות במקום והן מייצרות את העומסים במעבר הגבול - היות שניתן לשלם עבורן רק במזומן ומי שלא נערך עם לירות מצריות מראש ייאלץ לעמוד בתור לכספומט (שלא תמיד עובד) או לאשנב הבנק היחיד במקום. מדובר ההמתנה ממושכת.

אגרה אחת היא בגובה של 35 לירות (כ-8 שקלים) ואגרה נוספת בגובה 405 לירות לנוסע (כ-75 שקל). כל אגרה משולמת בדלפק נפרד שמייצר תור נוסף. שער הלירה המצרית אל מול השקל עומד על כ-0.20 אגורות.

3. נהלי קורונה בכניסה למצרים: מחוסנים בשתי מנות יידרשו להראות תעודת מתחסן, שרצוי להדפיס ולהציג בנייר. מי שלא מחוסן או מחלים, נדרש לבצע בדיקות קורונה לפני הכניסה (גם אנטיגן). מי שמחוסן ומחלים יכול להציג תעודת קורונה שבה לא מופיע מועד ההחלמה, והוא לא נדרש להציג בדיקת קורונה.

4. נהלי קורונה בחזרה לישראל: בדיקות הקורונה בכניסה לישראל אמנם בוטלו אך עדיין יש למלא טופס כניסה לישראל.

5. הזמנת מקום לינה ומוניות: סיני של שנות ה-90 עדיין דומה לסיני של היום במובנים רבים (שלווה שאין שנייה לה), כשיש בה שינויים מתבקשים (חושות עם מזגן ושירותים). בחסות הקדמה (היחסית) תוכלו להזמין מראש את מקום הלינה (קאמפים רבים מופיעים אפילו בבוקינג). גם את המונית לקאמפ כדאי להזמין מראש ושהיא תחכה לכם בטאבה.

6. הגעה משדה תעופה הרמון למעבר הגבול: למגיעים בטיסה מנתב"ג לרמון נציין כי פועל אוטובוס מהשדה לטאבה (כולל עצירה אחת בתחנה המרכזית באילת) בעלות של 4 שקלים. מונית גובה 150 שקל. אמנם על פי חוק נדרש להפעיל מונה בנסיעה במונית, אלא שלנהגי המוניות, שמגיעים לאסוף את הנוסעים משדה התעופה רמון, חוקים משלהם.

7. טיסות לשארם א שייח': הטיסות הישירות לשארם א שייח' פותחות אופציה לנופש בשארם או לטייסה ישירות מנתב"ג (שחוסכת את התורים בטאבה ואת האגרות במעבר היבשתי) ולעבור משארם לאחד מאתרי הנופש הצפוניים לה. יש להביא בחשבון שעל פי החלטת הרשויות במצרים לא ניתן לטוס בכיוון אחד בלבד משארם היות שהיא מוגדרת כשטח תיירות מוגן.

8. כסף מקומי: כדאי להצטייד בלירות מצריות מראש. מזומן נדרש לטובת תשלום האגרות בכניסה במעבר הגבול, אך בשאר ימי החופשה אפשר להסתדר גם עם שקלים/אירו/דולר או אשראי. לקנייה של צמידים או גלביה מהמוכרות הבדואיות בחוף אמנם רצוי שיהיו לירות אך גם הן עשויות לקבל שקלים. שער ההמרה, במקומות הלינה יהיה גבוה יחסית - נסו לבדוק אותו מראש.

9. רשת סלולרית: רשת אלחוטית קיימת בפריסה נרחבת יותר מאשר בעבר אבל היא לא תמיד רציפה (ולפעמים זה יתרון). יש אפשרות לרכוש סים מקומי מיד לאחר מעבר הגבול בשטח המצרי. בחברות הסלולר מציעים חבילות הכוללות גלישה ושיחות רק לנופשים באזור שארם.

10. לא לשכוח מהיתושים: חוץ מקרם הגנה, ביטוח נסיעות, בגד ים, שנורקל וספר טוב מה שחייב להיכנס לתיק הוא חומר נגד עקיצות יתושים, בעיקר ללנים בקאמפים. אפשר לחשוב גם על כילה.

באתר אוהבי סיני תמצאו מידע נוסף שיוכל לסייע לכם לפני הנסיעה, דוגמת אתרי צלילה וכולי.

8 דברים שצריך לדעת לפני שנוסעים לעקבה

ומה עם עקבה? גם התור לעקבה זכה לתמונות משלו בחג הפסח אולם זהו מעבר עמוס פחות מטאבה.

1. לפני הכניסה לירדן: יש למלא טופס כניסה לירדן באתר VISIT JORDAN.

2. תיאום של מדריך מקומי: ישראלי המבקר בירדן מחויב לתאם מראש ליווי של מדרכיך או סוכן ירדני מקומי. במעבר הגבול צריך להציג את פרטי מקום הלינה המתואם לשהות בעקבה. הסוכן הוא שמארגן את ההסעה מהגבול לבית המלון במוניות מקומיות. חלק מהמלונות מציעים שירותי הסעה מהגבול.

3. אגרות מעבר: באתר רש"ת יש לקנות מראש אגרה למעבר הגבול רבין בעלות של 106 שקל. בצד הירדני משלמים אגרה נוספת בעלות של כ-15 דולר.

עקבה / צילום: Shutterstock

4. הגעה לעקבה: ניתן לעבור לעקבה גם ברכב או להגיע למעבר הגבול עם רכב שיושאר במגרשי החניה הסמוכים. ניתן גם לטוס מנתב"ג לעמאן. שעות הפעילות במסוף הן מ-08:00 עד 15:30.

5. נהלי קורונה: מחוסנים ומחלימים לא נדרשים להציג בדיקת קורונה בכניסה לירדן. מי שלא מחוסן יידרש להציג בדיקה שנעשתה מראש.

6. כסף מקומי: הדינר הירדני שווה לכ-4.80 שקל. מי שביקר לאחרונה המליץ להחליף כמה שפחות לכסף מקומי ואפילו בכלל לא. לדבריו ניתן לשלם בכרטיס אשראי גם לסוכן המקומי וגם במסעדות, בחנויות, בבתי מלון וכדומה. גם אירו ודולר מתקבלים.

7. רשת סלולרית: רשת אלחוטית קיימת בבתי מלון רבים אך לא בכל המקומות הציבוריים. לאחר מעבר הגבול ניתן לרכוש סים מקומי.

8. חזרה לישראל: יש למלא טופס כניסה לישראל לפני החזרה ולהביא בחשבון את שעות הפעילות המוגבלות במעבר רבין.

עוד כתבות

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

ה-FDA אישר כי בוסטר הקורונה הבא יהיה חיסון מותאם אומיקרון - אבל זו רק התחלת הדיון

חברות החיסונים צפויות להוציא לאור במהלך הסתיו את החיסונים המעודכנים שלהן לקורונה ● רוב המומחים מבקשים לכלול בחיסון תשובה ייעודית לווריאנטים BA.4 ו-BA.5, ומוכנים לשם כך להתפשר על אורך הניסויים

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

מליאת הכנסת, 25.5 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

הקלות לשחקנים חדשים שירצו לפעול בשוק התקשורת

אושר תיקון לחוק התקשורת שמאפשר לשחקנים קטנים להיכנס לשוק בדרך של קבלת היתרים במקום רישיונות

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ירידות בבורסה בת"א; קבוצת דלק קופצת ב-5.5%, אורמת ב-4%

מדד ת"א 35 יורד ב-0.6% ות"א 90 נסוג בכ-0.7% ● המניות הדואליות מעיקות על השוק ● ירידות באירופה, יציבות בחוזים ● הדולר מתחזק, הנפט בעלייה קלה

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר

כך צפויה להיראות היממה האחרונה של הכנסת ה-24

החוק לפיזור הכנסת יעלה עד חצות להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר אישורו ימונה יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל ● עד אז, חברי הכנסת נמצאים במרתון לחקיקת חוקים כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים ● חוק המטרו וחוק הכניסה לישראל עדיין נמצאים תחת סימן שאלה

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארטאפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

"הפרת אמונים כלפי החברה": מנכ"ל יונט קרדיט פוטר

ביונט מציינים כי החברה פנתה למנכ"ל המפוטר אזר להשיב לה במיידי, את כל הכספים שנטל ממנה שלא כדין ● כמו כן, בכוונת החברה "לנסות ולהיפרע מאזר בגין כל הנזקים שנגרמו לה" ● לאחרונה התגלו אי סדים בפעילות הצ'קים של יונט וחוסרים של מיליוני שקלים עליהם דיווחה החברה

ההסתערות על הקפיטול בוושינגטון, ב-6 בינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Thomas Hengge

ע. ראש הסגל של הבית הלבן לשעבר: טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ודרש שיסיעו אותו לגבעת הקפיטול ב־6 בינואר

על פי העדות בפני הקונגרס של קסידי הטצ'ינסון, טראמפ אמר לראש צוות השירות החשאי ששומר עליו "אני הנשיא המזורגג", ודרש "קח אותי לגבעת הקפיטול עכשיו" ● לאחר שזה סירב, טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ביד אחת וביד השנייה תפס את צווארו של איש השירות החשאי

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

ירידות בבורסות אירופה; דריכות לקראת פרסום נתוני מאקרו

בספרד פורסם היום (נתון ראשוני) כי קצב האינפלציה השנתי ביוני הגיע ל-10.2%, לעומת 8.7% במאי וצפי כלכלנים לרמה של 9% ● ה-GDP בארה"ב צפוי לרדת ב-1.5% ברבעון הראשון ורכיב האינפלציה (PCE) שבתוך הנתונים צפוי לרשום עלייה שנתית של 8.1%