גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבנקים מרוויחים מעליית הריבית, אבל מודאגים מסימני ההאטה במשק

הפועלים ודיסקונט פרסמו את תוצאותיהם לרבעון הראשון, שבו הציגו רווחים של 1.65 מיליארד שקל ו-983 מיליון שקל, בהתאמה ● בבנקים מעריכים כי המשק הישראלי נכנס למשבר טוב מאשר בשאר העולם, אך הפסדי אשראי צפויים להתממש ככל הנראה בשנה הבאה ● בנק הפועלים הודיע כי לא יחלק דיבידנד, אך מתגמל את בכיריו בכ-11 מיליון שקל

בנק הפועלים / צילום: אייל הצפון
בנק הפועלים / צילום: אייל הצפון

דוחות שניים מהבנקים הגדולים בישראל - הפועלים ודיסקונט - שפורסמו ביום שני, מגלים כי לפי שעה המערכת הבנקאית ממשיכה להתנהל כרגיל עם רווחי עתק. 

אך גם בבנקים מודעים לכך שהמשבר הפיננסי שחווים השווקים כיום עשוי להפוך בעתיד הלא רחוק גם למשבר ריאלי, שישפיע מהותית על התנהלות המשק, וכתוצאה מכך גם על פעילותם.

"ירידה במחירי המניות בעולם ועליית האינפלציה הביאו לירידה קלה בצריכה הפרטית ברבעון הראשון", כתבו בבנק הפועלים בדוח הרבעוני. "ירידה נרשמה גם ביצוא הסחורות והשירותים. בהסתכלות קדימה אנו מזהים גורמי סיכון שעשויים להאט את הפעילות ולהגביר סיכונים.

"האינפלציה הגבוהה בעולם הביאה לתפנית במדיניות המוניטרית, ולעלייה במחירי ההון ובפרמיות הסיכון בשווקים הפיננסיים. אלו הובילו לשחיקת כוח הקנייה של הציבור, ויחד עם ירידות המחירים בשווקים נפגעת תחושת העושר של הציבור", הסבירו בבנק.

עם זאת, הם ציינו כי מגמת השיפור בשוק העבודה נמשכה, כששיעור האבטלה ירד בחודש מרץ לרמה של 3.4%, שדומה כבר לזו של טרום תקופת הקורונה.

"מספר המשרות הפנויות גבוה, והשכר במגזר העסקי נמצא במגמת עלייה. יחד עם זאת, נתוני הפתיחה של המשק הם טובים, ובכלל זה אינפלציה שעדיין נמוכה ביחס לעולם, גירעון תקציבי נמוך ושיעור חיסכון פרטי גבוה", ציינו בפועלים לטובת המשק הישראלי.

הרווחים של הבנקים גדלים יחד עם הריבית

בטווח הקצר עליית הריבית טובה לבנקים, בעיקר סביב תחום ההלוואות ובמיוחד המשכנתאות, שהיווה מנוע צמיחה עיקרי למערכת הבנקאית. זאת מכיוון שחלק ניכר מההלוואות נלקחות במסלול צמוד למדד (פריים), וכך, ככל שהריבית של בנק ישראל עולה, גם הרווחים של הבנקים עולים, ובדיסקונט אף ציינו כי 1% של העלאת הריבית שקול ל-1.2 מיליארד שקל הגדלה בהכנסות ברוטו.

כך, הפועלים סיים את הרבעון הראשון עם רווח נקי בסך 1.654 מיליארד שקל, גידול של 22.2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בשעה שדיסקונט הציג רווח נקי בסך 983 מיליון שקל, עלייה של 48.5% מהתקופה המקבילה.

בבנק הפועלים הודיעו עם פרסום הדוחות כי לא יחלקו דיבידנד לבעלי המניות בגין רווחי הרבעון. אולם לצד זאת, הבנק הודיע על הענקת תגמול הוני באמצעות מניות חסומות לעשרות מנהלים, בראשות המנכ"ל דב קוטלר.  

דב קוטלר, מנכ''ל בנק הפועלים / צילום: תמר מצפי

מבט על הדוחות של שני הבנקים מעלה כי הם הגדילו משמעותית את תיק האשראי שלהם, ובפרט את תיק המשכנתאות. תיק האשראי של דיסקונט צמח ב-12.7% ביחס לרבעון הראשון אשתקד ל-218 מיליארד שקל, בעוד זה של הפועלים עומד על 364 מיליארד שקל (גידול של 3.3%).

במשכנתאות הצמיחה מרשימה אף יותר: 28% בדיסקונט לתיק של 56.7 מיליארד שקל וגידול של 18.5% בפועלים לתיק של 119.3 מיליארד שקל.

כפי שנכתב בגלובס עוד לפני שבנק ישראל העלה את הריבית בחודש שעבר, הבנקים בישראל לא המתינו והעלו בחודשים שלפני כן את הריבית שהם גובים על המשכנתאות. מדובר בעלייה של כ-1% במסלול הריבית הקבועה הלא צמודה וכ-0.5% במסלולים האחרים, שהתעצמה מאז.

בדיסקונט, בניהולו של אורי לוין, התייחסו לסוגיית הפערים בין ההשפעה החיובית ארוכת-הטווח של עליית הריבית ובין ההשפעה של תשואות האג"ח המיועדות, שהביאה לשחיקה בהון של הבנקים, פגיעה שאף הביאה את דיסקונט לגייס 1.4 מיליארד שקל משוק ההון בתמורה להקצאת מניות.

בנק דיסקונט בת''א / צילום: תמר מצפי

"בחודשים אפריל-מאי 2022 נמשכה מגמה של ירידת שערים במניות ועלייה בתשואות האג"ח בשוקי העולם. בהתאם לאומדן שנערך ב-16 במאי, האמור היה מגדיל את יתרת ההפסדים שטרם מומשו בגין התיק הזמין למכירה בסך של כ-397 מיליון שקל.

"מנגד, הייתה נרשמת ירידה בהתחייבות האקטוארית (בעיקר כלפי העובדים, ר' ו'), בסך של כ-112 מיליון שקל", ציינו בדיסקונט. "ההשפעה נטו על הרווח הכולל האחר, במונחי 16 במאי 2022, הייתה מסתכמת בירידה נטו של כ-283 מיליון שקל. אך בהמשך, ככל שיתתמשו ציפיות הריבית הגלומות במחירי השוק, צפוי כי הכנסות הריבית של הבנק יעלו, וביחד עם צמיחת האשראי הצפויה, ישיאו ערך עודף לבעלי המניות".

ממשיכים לצמצם את כריות הביטחון

במהלך הרבעון הראשון המשיכו בשני הבנקים בצמצום כריות הביטחון למקרה שבו הלווים לא יוכלו לעמוד בהלוואות שנטלו. הפועלים, כהרגלו מאז החלה התחלואה בקורונה לרדת, היה הבנק שרשם את ההכנסות הגדולות ביותר בסעיף ההוצאות להפסדי אשראי, עם הכנסות בסך 600 מיליון שקל ברבעון הראשון, לעומת 508 מיליון שקל ברבעון הראשון אשתקד. עם זאת, הוא עדיין מחזיק ברזרבות של כ-6 מיליארד שקל.

 

דיסקונט לעומתו היה זהיר יותר, וההכנסות מהפסדי אשראי הסתכמו בכ-60 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 147 מיליון שקל אשתקד. בשני הבנקים מחזיקים כאמור בכריות ביטחון גדולות לאור אי-ודאות גדולה ששוררת בשווקים והאינפלציה המתגברת, והצפי הוא כי אם המגמות המאקרו כלכליות הללו יימשכו גם לשנה הבאה, ב-2023 גובר הסיכוי כי הם יזדקקו לממש את חלקם, הן מצד לווים פרטיים שלא יוכלו לעמוד בהלוואות שנטלו והן מצד ענף הבינוי.

מנכ''ל קבוצת דיסקונט, אורי לוין / צילום: יח''צ

חלק מהבנקים, בעיקר הפועלים ולאומי, העניקו מינוף גבוה ליזמים בענף הבינוי, ולא מן הנמנע שכאשר המשק ייכנס למיתון, והציבור לא יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירות במחירים שהרקיעו שחקים בשנה האחרונה (זינוק של יותר מ-16%), הדירות יישארו ללא קונים והקבלנים שנטלו הלוואות לא יוכלו לעמוד בהן.

באשר לאותו מינוף גבוה שהעניקו הבנקים הגדולים, "הורדת הרגל מהגז" בכל הקשור לאשראי לבינוי ונדל"ן הורגשה היטב בדוחות הפועלים. לאחר שהתקרב לתקרה שאותה קבע בנק ישראל (24% מתיק האשראי הכולל, ללא תשתיות), סיכון האשראי הכולל בענפי הבינוי והנדל"ן של הפועלים הסתכם בסוף הרבעון בכ-143 מיליארד שקל, עלייה של 0.3% בלבד לעומת סוף 2021.

עוד כתבות

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

חנות לגו / צילום: LEGO

זה תאריך הפתיחה של החנות הראשונה של לגו בישראל

במקביל לפתיחת החנות הפיזית בדיזנגוף סנטר בתל אביב, יושק באותו היום גם אתר האינטרנט הרשמי של LEGO בישראל ● החנות תציע מגוון של מוצרים, ביניהן כאלה שניתן למצוא רק בחנויות הרשמיות

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

מבנה בנק ישראל / צילום: Shutterstock, Alon Adika

בבנק ישראל ובאוצר מסכימים: ישראל בדרך להאטה

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל התייחס בוועידה השנתית של איגוד החברות הציבוריות לעדכון תחזית הצמיחה בשבוע הבא: "לא תהיה רחוקה מהקודמות" ● במקביל, מנכ"ל האוצר רמז שבנק ישראל החל באיחור את העלאות הריבית וטען: "ריבית גבוהה לא בהכרח תוביל למיתון"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

משקאות של Molson Coors. תשואות דו־ספרתיות ב־2022 / צילום: Shutterstock

משקיעי ערך מאמינים שהעליונות שלהם כיום היא רק תחילת הדרך

מנהלי השקעות בכירים בארה"ב משוכנעים שלאחר המהלומה הקשה שספגו מניות הערך מאז פרוץ הקורונה, הן צפויות כעת להביס בשנים הקרובות את מניות הצמיחה בפער הגדול ביותר מאז 2001 ● "כשמניות ערך נעשות זולות מאוד, הזינוק חזרה עשוי להיות חזק ומהיר"

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

ג'וני סרוג'י, סגן נשיא לפיתוח שבבים באפל, ובשאר אל מסרי, מייסד רוואבי / צילום: אפל

אפל חושפת: מפעילה מרכז מחקר ופיתוח ברשות הפלסטינית

במפגש של ג'וני סרוג'י, הישראלי הבכיר באפל, ונשיא המדינה יצחק הרצוג נחשף כי מאז שנת 2018 מפעילה ענקית המחשוב מרכז מחקר ופיתוח בעיר הפלסטינית רוואבי שבשומרון ● במרכז עובדים בשיתוף עם מרכזי הפיתוח בהרצליה ובחיפה על פרויקטי חומרה גלובליים ● אפל מתכוונת להרחיב את פעילותה ברשות הפלסטינית בשנים הקרובות

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

המשקיע שחזה את משבר 2008 מזהיר שהפד עשוי לשנות מסלול

המשקיע ומנהל קרנות הגידור האמריקאי, מייקל בורי, שידוע בתור נביא המשבר של 2008, מעריך כי שינויים בביקושי קצה במגזר הקמעונאי עשויים להוביל לכך שהפדרל ריזרב ישנה את מדיניות העלאות הריבית שלו

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

צילום מסך מתוך OpenSea. רכש יצירות רגע לפני העלאתן לאתר

ה-NFT בבית המשפט: האם אפשר להחיל חוקי מסחר בני"ע על נכס דיגיטלי?

מנהל בפלטפורמת ה-NFT הגדולה OpenSea הואשם כי רכש יצירות רגע לפני שהעלה אותן לאתר, ומכר אותן ברווח ● הודעת משרד המשפטים האמריקאי כי האישום "נועד להכחיד את מסחר הפנים - בבורסה ובבלוקצ'יין", מעלה שאלות בסיסיות על העירוב בין התחומים

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות