גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בבורסה; לייבפרסון זינקה ב-8.7%

מדד ת"א-35 טיפס ב-2.4%, ת"א-125 הוסיף 2.6% ות"א-90 עלה ב-3.2% ● עלייה חדה ברווחי אנרג'יאן, דמרי ומספנות ישראל

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

17:34

המסחר בתל אביב ננעל בעליות שערים: מדד ת"א-35 טיפס ב-2.4%, ת"א-125 הוסיף 2.6% ות"א-90 עלה ב-3.2%. ת"א נדל"ן התחזק ב-3.9% ות"א בנקים עלה ב-2%.

לייבפרסון זינקה ב-8.7%, אלביט מערכות  השילה 1.3% ואיירפורט סיטי  התחזקה ב-6.3%.

14:35

מדד ת"א 35 עולה כעת בכ-0.5% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1.3%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות גב ים, תורפז , מספנות ישראל, פוקס , ורידיס, אקרו וישראל קנדה.

חברת דמרי  דיווחה היום כי ההכנסות ברבעון הראשון של שנת 2022 צמחו בכ-39% לשיא של כ-396 מיליון שקל - הודות לגידול חד בקצב מכירת דירות. הרווח הנקי ברבעון זינק בכ-67% לכ-75 מיליון שקל.  החברה מכרה בישראל 472 דירות ברבעון הראשון, בהשוואה למכירת 183 דירות ברבעון המקביל אשתקד. 

האספה הכללית של נרהטק מדיה  אישרה את עסקת המיזוג עם חברת התחבורה השיתופית GoTo Global. עסקת המיזוג עמדה בכל התנאים המתלים. במסגרת סבב הגיוס המקדים גויסו כ-22 מיליון דולר. החברה הממוזגת צפויה להירשם ביום שלישי 7 ביוני למסחר בבורסה של תל אביב.

12:43

מדד ת"א 35 עולה כעת בכ-0.4% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1.4%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

איידיאיי ביטוח  (ביטוח ישיר) פתחה היום את עונת הדוחות של חברות הביטוח וסימנה את הדרך להשפעות של עליית הריבית והירידות בשוקי ההון גם על עולם הביטוח. החברה רשמה ברבעון הראשון הפסד כולל של 13.2 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 45.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, הנובע כאמור מהשפעת עליית הריבית על השווי ההוגן של הנכסים הלא סחירים, מעליית המדד שהשפיעה על ההתחייבויות הביטוחיות של החברה וכן מהפסד חיתומי בענף רכב רכוש. הפסד זה מקורו בעליה ניכרת בשכיחות התאונות והגניבות, בד בבד עם עליה במחירי הרכבים והחלפים.

12:15

נכסים ובנין  מזנקת לאחר שהחברה עדכנה הבוקר כי בכוונתה ליטול הלוואה חדשה (באמצעות תאגיד אמריקאי בבעלותה המלאה), למגדל HSBC במנהטן, מהבנק האמריקאי לו היא חייבת כ-380 מיליון דולר (הלוואה לפירעון בחודש הקרוב), בסך של 385 מיליון דולר.

אקרו  דיווחה כי ההכנסות ברבעון הראשון יותר מהוכפלו והסתכמו בכ-231 מיליון שקל, לעומת כ-104 מיליון שקל ברבעון המקביל. הרווח הנקי המיוחס לבעלים הסתכם ברבעון הראשון בכ-25 מיליון שקל. 

חברת אלקו  דיווחה הבוקר כי ההכנסות ברבעון הראשון טיפסו בכ-65%, לשיא של 4.81 מיליארד שקל והרווח הנקי לבעלי המניות צמח ביותר מפי 3 לכ-300 מיליון שקל.

10:50

עליות קלות בבורסה כעת. מדד ת"א 35 עולה ב-0.1% ומדד ת"א 90 מטפס ב-1%. מחזור המסחר מסתכם ב-767 מיליון שקל.

פלוריסטם  מזנקת ב-12%, גב ים  עולה ב-7.5% ופורסייט ב-5%. עוד בולטות בעליות פריון ואלקטרה נדלן .

חברת נאוי  דיווחה היום על עלייה של 43% בהכנסות ברבעון הראשון, בהשוואה לרבעון המקביל, שהסתכמו בכ-52.4 מיליון שקל. הרווח הנקי גדל בכ-50% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכם בכ-34.6 מיליון שקל.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח במגמה שלילית. מדד ת"א 35 נסוג ב-0.4% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.1%.

עליות בולטות רושמות טבע, לייבפרסון, סאמיט  ומספנות ישראל.

חברת אנרג'יאן  דיווחה היום על הכנסות בהיקף 170.7 מיליון דולר ורווח תפעולי לפני מס של 89.6 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2022: עלייה של 80% ו-172% בהתאמה ביחס לרבעון המקביל אשתקד. מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג'יאן, ציין כי "אני שמח לדווח על התחלה חזקה של השנה. אנו מציגים שיא רבעוני של הכנסות ורווח לפני מס, והתכניות שלנו מתקדמות בהתאם ללוחות הזמנים".

חברת טיב טעם  דיווחה הבוקר כי ההכנסות ברבעון הראשון של השנה הסתכמו בכ-367 מיליון שקל לעומת 400.8 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי ברבעון הראשון הסתכם בכ-11.6 מיליון שקל בהשוואה ל-17.4 מיליון שקל ברבעון המקביל.

08:45

בשוק המט"ח, הדולר והאירו נחלשים מול השקל. הדולר נחלש בכ-0.5% ונסחר סביב 3.34 שקלים והאירו יורד בשיעור דומה ונסחר סביב 3.565 שקלים.

מספנות ישראל סיימה את הרבעון הראשון לשנת 2022 עם גידול של כ-146% ברווח הנקי לכ-39.5 מיליון שקל בהשוואה ל-15.6 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.   ההכנסות ברבעון הראשון זינקו בכ-96% לכ-366.7 מיליון שקל.

חברת אינרום  דיווחה כי ההכנסות ברבעון הראשון הסתכמו לכ-282.9 מיליון שקל, צמיחה של 15.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות הסתכם ברבעון בכ-28 מיליון שקל, גידול של 26.5% לעומת הרבעון המקביל. 

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לעליות קלות

יום המסחר בבורסה צפוי, ככל הנראה, להתחיל בעליות קלות. עם זאת, התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך גם היום על רקע העצבנות בשווקים. 

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בירידות שערים. מדדי ת"א-35 ות"א-125 איבדו 1.3%, מדד ת"א-90 נחלש ב-1.6% ות"א נדל"ן ירד ב-2.2%. 

2. עליות בוול סטריט

נעילה ירוקה בוול סטריט: לאחר פרסום הפרוטוקולים מישיבת הפד (על כך בהמשך), מדד הדאו ג'ונס עלה ב-0.6%, ה-S&P 500 טיפס ב-0.9% והנאסד"ק ננעל בעלייה של 1.5%. 

3. הדואליות יתמכו בשוק

מרבית המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים חיוביים והן צפויות לעלות הבוקר. טבע  עם 3.4%, נייס 1.3%, נובה  3.5%, אורמת 1% ולייבפרסון 3.5%. 

4. מגמה מעורבת באסיה, ירידות בחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת. בטוקיו רושם מדד הניקיי עלייה של כ-0.1% ואילו בהונג קונג נרשמות ירידות קלות.

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 0.5%.

בזירת המסחר בסחורות נרשמות עליות קלות בחוזים על הנפט. הזהב שומר על יציבות ובזירת הקריפטו רושם הביטקוין עלייה קלה ונסחר סביב 29,800 דולר.

התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים מתייצבת על 2.76%.

5. בפד מתכננים להמשיך להעלות את הריבית בקצב מהיר

הפרוטוקולים של הפדרל ריזרב שפורסמו אתמול (ד') מצביעים על כך שבבנק המרכזי של ארה"ב מוכנים להתקדם עם העלאות ריבית נוספות של 50 נקודות בסיס (0.5%) בחודשים הקרובים בכדי לבלום את האינפלציה.

לפי הפרוטוקולים, ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) כי ייתכן שהמדיניות תנוע מעבר ל"נייטרלית" ותיכנס לטריטוריה "מגבילה". בכירי הפדרל ריזרב העריכו שהם יצטרכו להעלות את הריבית בחצי אחוז בכל אחת משתי הפגישות הבאות שלהם בפגישה הפד מה-2‏-3 במאי. לבסוף הפד אישר העלאה של חצי אחוז.

עוד כתבות

ינקי קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל / צילום: איל יצהר

ינקי קוינט: "היום לגור בנתיבות זה כמו לגור בברוקלין ולבוא למנהטן ברכבת ב-55 דקות"

מנהל רשות מקרקעי ישראל ינקי קוינט אמר בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות: "המדינה מוגבלת ביכולת הפתרון שלה – מרכז הארץ ברובו תפוס. יש לנו תוכניות גדולות כמו סירקין, תע"ש, כפר סבא, וגם זה ייגמר" ● יו"ר מטה התכנון הלאומי, שלומי הייזלר: "אוהבים לכתוש את רמ"י כל הזמן, הם השעיר לעזאזל. אבל בלי גוף כמו רמ"י שמביא קרקעות ענקיות, זה לא יעבוד"

אדר' ארז בן אליעזר, מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון / צילום: איל יצהר

מתכנן מחוז תל אביב: "הבסיס הוא המידע. כשהגענו לנתוני הלמ"ס הרגשנו שהגענו לפנטגון"

לפי מחקר שהציג בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות אדר' ארז בן אליעזר, מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, 38% ממשקי הבית בישראל גרים בדירות 5 חדרים ● שירה תלמי-באבאי, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים: "אצלי במחוז היזמים מבקשים דירות קטנות. השטח מגיב לצורך, ואנחנו מגיבים איתו"

עומס בתחנת דלק טרם עליית המחירים / צילום: כדיה לוי

שוק הרכב נמצא באחת התקופות המורכבות שידע. האם יתאושש?

חוסר הוודאות בענף הרכב הישראלי עתיד רק להתגבר, זאת על רקע מחירי הדלק ששוברים שיאים, האינפלציה שמאיימת על הביקושים ופיזור הכנסת ● בפני הנהג הישראלי יש אמנם מספר אלטרנטיבות, אך בהינתן היצע דליל ותחבורה ציבורית מקרטעת, הן מוגבלות למדי

יובל אלבשן / צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הוועדה לבדיקת מינויים פסלה את מינויו של יובל אלבשן למנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי

הוועדה לבדיקת מינויים בחרה לאחר בדיקות שלא לאשר את מועמדותה של יובל אלבשן לאחר משמצאו כי אינו עומד בתנאי הכשירות הנדרשים לכהונה ● אלבשן: "אין לי שום כוונה או יכולת להרים דגל לבן"

אתר אגודה / צילום: Shutterstock, Casimiro PT

ההחלטה שתקל לתבוע חברות מקוונות לפי חוקי הגנת הצרכן בישראל

המחוזי בת"א אישר לנהל תובענה ייצוגית נגד אתר הזמנת המלונות "אגודה", המשתייך לקבוצת בוקינג, לפי הדין הישראלי, ולא הסינגפורי כפי שנקבע בתנאי המשתמש ● השופטת עמית-אניסמן: "תנאי מקפח בחוזה אחיד"

משרדי EY, טורונטו / צילום: Shutterstock

ההונאה שמסעירה את ענף רואי החשבון: האם פרשת EY תשפיע על השוק הישראלי

פרשת ”התרמית במבחנים“, במסגרתה נחשף כי חלק מרואי החשבון בפירמת EY האמריקאית רימו במבחני אתיקה, ערערה את היציבות בשוק כולו ● לצד האמון שנפגע, מומחים סבורים כי המקרה יוביל לדיון בחובת השתלמות בישראל, ואף לבחינת הריכוזיות של הפירמות הגדולות

דידי טאיהוטו ממשפחת הביטקוין / צילום: Reuters

משפחת הביטקוין הפסידה השנה מיליון דולר ובכל זאת לא נוטשת את המטבע

מאז שמטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם הגיע לשיא, "משפחת הביטקוין" הפסידה יותר ממיליון דולר ● אב המשפחה, דידי טאיהוטו, מאמין שהביטקוין ימשיך לרדת, אבל בכל זאת רוכש אותו: "כשכל העולם משתגע וכשכולם חושבים שהביטקוין יתרסק, אני עושה 'זום אאוט' ורוכש את המטבע"

נגיד בנק ישראל, הפרופ' אמיר ירון / צילום: גלעד קולרציק

דילמת יום שני של הנגיד: האם הריבית תעלה היום?

החשש ממיתון ריסן את ציפיות האינפלציה, שעדיין חורגת מהיעד • חוסר ודאות פוליטי ותחזיות קודרות לכלכלה העולמית לא תומכים בהעלאת ריבית, שתאט עוד את המשק • מנגד, העלאות ריבית בעולם, שוק העבודה ההדוק ושיפור בצריכה הפרטית תומכים בהעלאה חדה גם בישראל

עומס בתחנת דלק טרם עליית המחירים / צילום: כדיה לוי

הוצאות הדלק בישראל שברו שיא של כל הזמנים, שוב

ההוצאות על דלק שוברות שיאים: בין ה-29 ל-30 ביוני הן הגיעו ל-175 מיליון שקל ● מדובר בשבירת שיא שנייה ברצף, לאחר שגם ביומיים האחרונים של חודש מאי נרשם שיא של צריכת דלק: 156 מיליון שקל

בשלב מסוים הירידות בשוקי המניות ובאגרות חוב הביאו את הקופות לתשואה שלילית עמוקה של כ-4% / צילום: Shutterstock, Monster Ztudio

המחצית השחורה של הגמל והפנסיה: איזה מסלול נחתך ב-15%?

על פי התחזית של בית ההשקעות מיטב חודש יוני הסתיים עם תשואות שליליות של 6% במסלולים המנייתיים ושל 2.4% במסלולים הכלליים • מסלולי הצעירים בקרנות הפנסיה איבדו יותר מ-6% מתחילת השנה

אילוסטרציה: shutterstock

בורסות אירופה נפתחו בעליות; האינפלציה בטורקיה הגיעה ל-78%

מדד המחירים לצרכן בטורקיה זינק בחודש יוני ב-4.95%, עלייה שנתית של 78.6% ● מדד ניקיי עלה ב-0.8%, בהונג קונג נרשמת חולשה קלה ● הזהב מתחזק, עליות מתונות במחירי הנפט ● בוול סטריט לא יתקיים מסחר היום לרגל יום העצמאות האמריקאי; החוזים העתידיים מאבדים גובה

טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי / צילום: Shutterstock

לא רק רשת חברתית לצעירים? טיקטוק מרחיבה את פעילותה ופוזלת להייטק הישראלי

הרשת החברתית זוכה לאהדה בקרב הדור הצעיר, וגם בהייטק הבינו את הפוטנציאל הגלום בה כדי לפנות לקהלים חדשים ● בימים אלה טיקטוק משיקה תוכנית בשיתוף קרנות הון סיכון ישראליות שתלווה סטארט־אפים במימוש צרכיהם: גיוס חברות פורטפוליו, עובדים ויזמים צעירים

יו''ר הפד, ג'רום פאוול. האם הוא יכפה על הכלכלה מיתון? / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

לשווקים הייתה מחצית ראשונה איומה - אבל המצב בהמשך 2022 עלול עוד להחמיר

ששת החודשים הראשונים של השנה זימנו למשקיעים שלל הפתעות - החל מגאות אינפלציוניות ועד להתמוטטות הקריפטו ● כעת נראה שזעזועים נוספים צפויים במחצית הנוכחית - והשווקים עדיין אינם מוכנים לכך

ח''כ מיכאל ביטון, יו''ר ועדת הכלכלה, כחול לבן / צילום: איל יצהר

מיכאל ביטון: "אפשר לבנות דירות קטנות במרכז שימכרו במיליון שקל. המדינה צריכה להרוויח פחות"

יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, מיכאל ביטון, אמר בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות כי "הקבלנים לא בונים דירות קטנות כי הם לא מגיעים לרווחיות המקסימלית, אבל תפקיד הממשלה הוא לא למקסם את רווחי הקבלן" ● "מחירי הדירות עולים בגלל ספקולנטים ומשקיעים"

ג'ון טאטל, סגן יו''ר בורסת ניו יורק (NYSE) / צילום: שלומי יוסף

הסיבות לתנודתיות בשווקים והתחזית לעתיד: סגן יו"ר בורסת ניו יורק בראיון

ג'ון טאטל, סגן יו"ר בורסת ניו יורק והמנהל המסחרי הראשי בה, מספר לגלובס מדוע דווקא בשוק של היום כדאי לחברות להיסחר בבורסה זו ("אצלנו יש פחות תנודות ויותר נזילות"), על עתיד הנפקות ומיזוגי ה-SPAC ("לא נראה את ההיקפים שראינו בעבר"), ומחמיא להייטק הישראלי ("ליזמים הבנה אקוטית של התפתחות עסקית")

ד''ר רוז'ה איגנטובה / צילום: By OneCoin Coporation, wikimedia

מלכת הקריפטו ברשימת המבוקשים של ה-FBI

רוז'ה איגנטובה, שלפי החשד הפעילה תרמית פירמידה בינלאומית באמצעות מטבע הקריפטו OneCoin, לא נתפסה עדיין

עו''ד יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד-מונוסון / צילום: איל יצהר

ראשת עיריית יהוד־מונוסון: "חתמתי על הסכם גג עם רמ"י למרות ויכוחים עקובים מדם"

עו"ד יעלה מקליס, ראשת עיריית יהוד־מונוסון, אמרה בכנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות: "קיבלתי עיר שלא היו בה תוכניות התחדשות ללא כל התייחסות לשירותים מוניציפליים" ● יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: "תקן 21 טוב יותר מהתקן הקודם"

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

"מינוי פסול וחורג מסמכות": הזיגזג של חברת החשמל באיוש התפקיד הרגיש בדירקטוריון

ממלא מקום מנכ"ל חברת החשמל אישר את מינויה של מור חלוץ לתפקיד מזכירת דירקטוריון ● המינוי עמד במוקד דוח הבדיקה מטעם רשות החברות לאחר שהיו"ר המתפטר דב בהרב טען כי ישנה "מעורבות אגרסיבית של שיקולים פוליטיים" ● הדוח אמנם זיכה את חלוץ מהאשמות, אך הערכות בחברת החשמל היו כי המינוי לא יאושר עד לכניסת יו"ר חדש לתפקיד

ח''כ גלעד קריב (העבודה), יו''ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, בכנס / צילום: איל יצהר

קריב: כל תוכניות הדיור היו תעמולה. המדינה רוצה רק להשיא הכנסות

"אי העברת חוק המטרו היה אחד הרגעים הקשים של הכנסת היוצאת", אמר ח"כ הרב גלעד קריב, יו"ר ועדת החוקה, כנס משבר הדיור של גלובס בשיתוף המכון לרפורמות מבניות ● לדבריו, "זה חוק שנהנה מתמיכה רחבה, ומשיקולים מאוד צרים של ח"כים ספציפיים, לא ניתן היה לקדם אותו" ● דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון: "מטרופולין תל אביב יתמוטט אם לא יהיה מטרו"

תורים בנמל התעופה הית'רו. עשרות ביטולים מידי יום / צילום: Associated Press

המחירים קופצים, 1,000 טיסות בוטלו בסופ"ש: התחזית הקודרת לענף התעופה

בסוף השבוע האחרון בוטלו כ-1,000 טיסות רק בארה"ב ובנמל התעופה הלונדוני הית'רו, התרחשה תקלה במערכת התדלוק אשר הובילה לעיכובים בהמראות של מאות טיסות ● חופשות הקיץ רק מתחילות, אך הביקוש הרב מול השביתות והמחסור בכוח אדם מובילים את ענף התעופה עמוק יותר לתוך משבר חדש