גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שירות הביטחון הרוסי "יושב" על יאנדקס - אז מדוע בממשלה מתעקשים להעביר אותה לישראל?

בזמן שבו שירות הביטחון הרוסי מהדק את הפיקוח על יאנדקס, שירות המוניות שלה מוחרם על ידי המדינות הבלטיות ושירות המשלוחים נסוג מבריטניה וצרפת, פועלת ממשלת ישראל לחבק את הקשר עם "הגוגל הרוסי" ● בינתיים, בקשת שר האוצר ליברמן ושרת החדשנות אורית פרקש-הכהן לכנס דיון בדבר העברת המטה של החברה הרוסית לישראל זוכה להתנגדות בספסלי האופוזיציה

משרדי יאנדקס במוסקבה / צילום: Shutterstock, evgris
משרדי יאנדקס במוסקבה / צילום: Shutterstock, evgris

על פי הדיווחים באירופה, הממשל הרוסי עוסק בקידום חקיקה שתנגיש יותר ויותר נתונים השמורים במאגרי המידע של חברות המוניות והמשלוחים לשירות המודיעין החשאי שלו, ה-FSB. לפי ההצעה שצפויה לעבור בפרלמנט הרוסי ולאחר מכן לזכות לאישורו של הנשיא ולדימיר פוטין - שירות הביטחון יקבל חיבור ישיר למאגרי הנתונים של חברות המוניות, בצורה שתאפשר לו לקבל בזמן אמת מידע על נהגים וככל הנראה גם על לקוחות לפי דרישה. החקיקה ייועדה במקור לפיקוח על הפעילות הרוסית של יאנדקס וגט, אך משהאחרונה סגרה את פעילותה ברוסיה, נותרה יאנדקס לבדה מקרב האפליקציות.

הסיבה לחקיקה לא נמסרה לתקשורת הרוסית, אך מלבד פיקוח ממשלתי על פרטי הנוסעים והנהגים שהלך וגבר עם פרוץ המלחמה באוקראינה, לפי ההערכה חלק ממטרותיה קשורות גם באסדרת היחסים בין אפליקציות המוניות לבין הנהגים, ושיפור תהליך הגיוס שלהם - כמו למשל בהנגשת המידע על סוג הרשיון של הנהג או הרכב לפני הצטרפותו לאחת האפליקציות.

גם ללא חקיקה נדרשו מדי פעם בפעם אפליקציות המוניות לחלוק עם שירות המודיעין מידע לפי דרישה בתוך 30 יום ממועד הגשתה. על פי ראש איגוד המוניות ברוסיה, אירנה זריפובה, הגישה של שירותי המודיעין למאגרי מידע התגברה בעקבות המלחמה, מה שמספק להם אפשרות "לפענח פשעים" לפעמים בתוך שעה אחת.

מחפשת לגיטימציה בישראל

הדיווחים באירופה מתפרסמים כמעט במקביל לקמפיין שמנהלת יאנדקס בהצלחה עד כה בציבוריות ובממשלה הישראלית שאמור לא רק לספק לה לגיטימציה רחבה, אלא אף לאפשר לה להעביר עובדים ופעילויות מרוסיה לישראל.

למרות הכחשותיה של יאנדקס, ענקית החיפוש הרוסית, כי היא מעוניינת להעביר את המטה שלה לישראל, ולמרות שבכיריה תדרכו את התקשורת הרוסית כאילו המכתב שכתב מנכ"ל החברה ארקדי וולוז' לראש הממשלה בנט ולשר האוצר ליברמן תורגם שלא כהלכה, ממשיך שר האוצר ליברמן לעשות מאמצים כדי לסייע לחברה להעביר את המטה שלה לישראל. בימים האחרונים פנה ליברמן לראש הממשלה בבקשה לקדם דיון שיקל על יאנדקס להעביר במהירות מהנדסים, בכירים ופעילויות ממוסקבה לתל אביב.

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

האם מנסה יאנדקס לרכוש לגיטימציה ואהדה ציבורית על ידי העברת פעילויות לישראל? מאז הפלישה לאוקראינה לפני יותר משלושה חודשים, החברה הרוסית פועלת תחת משטר סנקציות שכולל בין השאר את השבתת המסחר במניה שלה בניו יורק שעשוי להשפיע על יכולתה לשלם לבעלי האג"ח שלה; על אחד מבכיריה - טיגראן חודוורדיאן - הוטלו סנקציות כלכליות עד שעזב את החברה בגינן; וחוות השרתים היחידה שלה מחוץ לרוסיה נותקה מאספקת החשמל בפינלנד, מאורע שיש בו כדי לסכן את פעילות המחשוב שלה באירופה ובישראל.

בעקבות מחאת האיחוד האירופי היא נאלצה להיפרד מחטיבת החדשות שלה (המקבילה הרוסית לאתר החדשות של גוגל) שבו חוייבה להציג תעמולה רוסית ולהמנע מקידום ידיעות אותנטיות מהמלחמה באוקראינה. הרוכש היה לא אחרת מאשר הרשת החברתית VK הנשלטת על ידי הקרמלין. והיא זוכה למחאת צרכנים ורשויות במדינות רבות באירופה: שירות המוניות שלה (יאנגו) הוחרם בליטא ובאסטוניה בטענה שהוא היווה "איום חמור על הביטחון הלאומי", ושירות משלוחי המכולת שלה, יאנגו דלי, צפוי לסגור את שעריו בבריטניה ובצרפת - אם כי הדבר קורה על רקע סגירת שירותי משלוחים רבים בעולם ללא קשר ישיר למלחמה באוקראינה.

ההתנגדות מהליכוד

בישראל מצאה יאנדקס סביבה עסקית תומכת, קהל צרכנים אוהד, ופוליטיקאים התומכים בהעברת פעילות מאסיבית שלה לישראל - בהם שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת החדשנות אורית פרקש-הכהן. ההתנגדות היחידה למעבר של החברה הרוסית לישראל נרשמה דווקא מספסלי הליכוד. ח"כ מאי גולן העלתה אתמול על סדר היום של הכנסת הצעה לדיון מהיר שטרם התקבלה. "העתקת מטה החברה מרוסיה לישראל במטרה להימנע מסנקציות כלכליות בעקבות המלחמה עם אוקראינה, תפגע אנושות בביטחון המדינה", כתבה גולן. "היקף המידע שיעבור לשירות הביטחון הפדרלי הרוסי הוא עצום ויש לכך משמעויות רבות. ליברמן מקדם את הנושא בכל הכוח מסיבותיו הוא וזאת במקום שאנחנו נתיישר עם העולם ועם צרכי הביטחון שלנו".

 שירות המשלוחים יאנגו דלי / צילום: דור קדמי

אם הממשלה מעוניינת להתכנס על מנת לדון באפשרות הגירת חלקים משמעותיים מפעילות יאנדקס לישראל, יש צורך בדיון שמתעלה על השיקול הכלכלי גרידא. מעבר להפקת רווח מהכנסות או מפטנטים שבוודאי יעשירו את קופת המדינה, או מקליטה תמימה של עובדים מרוסיה, יש צורך גם בשיקולים נוספים, כמו תדמיתה של ישראל בעולם, כמי שמשתפת פעולה עם "הגוגל הרוסית", אחת החברות שמעצבות את דעת הקהל ברוסיה, ובשיקולים ביטחוניים, כמו דליפת מידע לישויות זרות.

בניגוד לחברות רוסיות אחרות כמו VK, או שירות הדוא"ל Mail.ru, שמנוהלות כיום על ידי מקורבים לקרמלין - ביאנדקס תמיד ידעו ללכת בין הטיפות, לשמור על קשר עם המערב, ולטפח תדמית חדשנית ופתוחה, ככל הנראה גם בשל היומרות לפעול בזירה הבינלאומית. אבל במצב שבו שירות הביטחון הרוסי בונה לעצמו קו תקשורת ישיר למאגרים של יאנדקס (הגם שמדובר לכאורה במידע הנוגע למשתמשים רוסים בלבד), זה פשוט לא מספיק.

מיאנדקס נמסר: "כפי שאמרנו בעבר, אין תוכניות להעביר את המשרד הראשי ממוסקבה או להעביר את הצוות ממוסקבה. ליאנדקס יש כבר מספר שנים משרד ועובדים בתל אביב העוסקים בעיקר בפיתוח של המכוניות האוטונומיות, פרויקטים חינוכיים ושירותים נוספים. אנו ממשיכים לגייס אנשים ברחבי העולם וגם בישראל לצורך הרחבת הפעילות הבינלאומית.

"טיוטת החוק המוזכרת במאמר ככל שתאושר חלה רק על רוסיה ואינה חלה על מדינות אחרות. אפליקציית Yango בישראל ובמדינות רבות אחרות פועלת תחת חברת Mlu bv, הרשומה בהולנד ועומדת בקפדנות בכל חוקי האיחוד האירופי, כללי GDPR וחקיקה מקומית. הגישה של החברה לנושא אבטחת מידע ופרטיות עולה בקנה אחד עם חברות טכנולוגיה גדולות אחרות ברחבי העולם ואנו מתייחסים ברצינות הגבוהה ביותר לעניין ועוקבים אחר אותם עקרונות".

עוד כתבות

איסטנבול / צילום: Shutterstock

אזהרת המסע לאיסטנבול חוזרת לדרגה 3. ההזמנות לאנטליה מזנקות

האגף ללוחמה בטרור במל"ל החליט להחזיר את רמת אזהרת המסע לאיסטנבול בחזרה לרמה 3 (איום בינוני) ● ההמלצות לנוסעים לטורקיה הן להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות, לשמור על ערנות ולא להחצין סממנים ישראליים ● אורן כהן מגורי, סמנכ"ל השטיח המעופף: "המוקד שלנו מוצף בפניות של ישראלים שביטלו חופשתם כשאזהרת המסע הייתה תקפה וכעת הם מבקשים להחזיר את הזמנתם"

הנפקת פלייטיקה בנאסד''ק, ינואר 2021 / צילום: יח''צ

דיווח רשמי על עסקת פלייטיקה; המניה מאבדת גובה בוול סטריט

אחד הגופים מהתאגיד הסיני ששולט בחברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה פרסם דיווח ב-SEC שלפיו ימכור 25.7% ממניותיה ב-2.2 מיליארד דולר ● מניות חברת הגיימינג הישראלית ימשיכו להיסחר בוול סטריט

ניתוח באמצעות הרובוט של יומן אקסטנשנס

מועמדת להשתלטות: יומן אקסטנשנס משלימה התרסקות של 95% מההנפקה

חברת הרובוטיקה הרפואית דיווחה על הפסקת ההסכם עם המפיץ הבלעדי באירופה, על רקע צלילה חדה בהכנסות וזינוק בהפסדים ● בקופת החברה מזומנים בהיקף כ-90 מיליון שקל

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

דב בהרב / צילום: חברת החשמל

מנהלת רשות החברות לדב בהרב: לא תוכל לכהן כדירקטור בחברה ממשלתית

דוח הבודק בנוגע למינויים בחברת חשמל יופץ בקרוב למעורבים ● כפי שנחשף בגלובס, הדוח הודף טענות שהעלה היו"ר הפורש בנוגע להליך מינוי המנכ"ל ● בצעד חריג הודיעה מיכל רוזנבוים לבהרב כי הרשות לא תתמוך בו יותר לתפקיד דירקטור בחברות ממשלתיות

פיתוח חיסונים במעבדה של פייזר / צילום: Reuters, EyePress

חברות התרופות לא עומדות בקצב הווריאנטים: לאן נעלם החיסון נגד האומיקרון

במשך שנה וחצי חברות החיסונים מנסות לפתח חיסון ייעודי אפקטיבי ללא הצלחה ● מדוע הן מתקשות להשיק חיסונים רלוונטיים, איזה שוק בכלל מחכה לחיסונים האלה והאם הפרסום הצפוי של הנחיות מינהל המזון והתרופות האמריקאי לגבי הפיתוח שלהם יוציא את החברות מהקיפאון

יונדאי איוניק 6 / צילום: netcarshow.com

איוניק 6, גרסת הספורט-סדאן של איוניק 5 החשמלית נחשפה

יונדאי פירסמה תמונות רשמיות ראשונות של מכונית הספורט-סדאן החשמלית "איוניק 6" ● המכונית תתבסס על הפלטפורמה החשמלית המודולרית שמשמשת את הדגמים איוניק 5 וקיה EV6 ותצויד באותם מכלולים ● טרם פורסמו מפרטים ומחירים רשמיים

לימור בוזגלו / צילום: יח''צ

מי המנהלת החדשה באל על שתידרש לפתור את המחלוקת עם הטייסים?

לימור בוזגלו שמונת לסמנכ"לית משאבי אנוש באל על נדרשת להמשיך היכן שהפסיקה קודמתה ולנסות להשכין שקט סביב המחלוקת בחברה ● הטייסים מבקשים להחזיר את רמת השכר טרום קורונה, להיפרד מהוועד ולפעול כיחידת מקח עצמאית ● אל על הגישה בקשה לצו נגד הטייסים אך סורבה ונדרשת לחזור למו"מ

הפגנה נגד ביטול הזכות להפיל בבית משפט במיסיסיפי / צילום: Associated Press, Rogelio V. Solis

שופטים מקומיים נמצאים באור הזרקורים לאחר ביטול פס"ד רו נגד ווייד

שופטת בטקסס מטילה צו הקפאה זמני על איסור הפלות שנחקק לפני מאה שנה, בלואיזיאנה ויוטה ננקטים צעדים משפטיים דומים

ההסתערות על הקפיטול בוושינגטון, ב-6 בינואר 2021 / צילום: Shutterstock, Thomas Hengge

ע. ראש הסגל של הבית הלבן לשעבר: טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ודרש שיסיעו אותו לגבעת הקפיטול ב־6 בינואר

על פי העדות בפני הקונגרס של קסידי הטצ'ינסון, טראמפ אמר לראש צוות השירות החשאי ששומר עליו "אני הנשיא המזורגג", ודרש "קח אותי לגבעת הקפיטול עכשיו" ● לאחר שזה סירב, טראמפ ניסה לחטוף את ההגה ביד אחת וביד השנייה תפס את צווארו של איש השירות החשאי

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארטאפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

קנצלר גרמניה אולף שולץ נואם בפסגת G7 / צילום: Associated Press, Martin Meissner

בלי החלטות מהותיות, צעדים חדשים נגד פוטין או פתרון למשבר המזון: פסגת G7 הסתיימה בקול ענות חלושה

פורום הכלכלות המובילות בעולם מתקשה לגבות מחיר כלכלי נוסף מרוסיה, ומסתפק בהבטחות "להמשיך ולעבוד" על סנקציות נוספות ● בינתיים, הוא גם מכשיר את ההשקעה בגז טבעי, למרות שהבטיח בעבר לעצור השקעות בדלקי מאובנים "בגלל הנסיבות החריגות ובאופן זמני"

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

דורון כהן / צילום: תמר מצפי

סלקום תחליף בעלות? קרן סקיי היא אחת המתעניינות בחברה

הוט בחנה אפשרות למיזוג עם סלקום לפני חצי שנה והדבר לא יצא אל הפועל. בגלל בעיות רגולציה ומחיר. על רקע רצונם של בעלי השליטה למכור את סלקום לא מן הנמנע שתבחן זאת שוב ● לדברי דסק"ש, היא קיבלה פניות ראשוניות ביחס למכירת החזקותיה, שאין בהן הצעה קונקרטית לביצוע עסקה

תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים / צילום: Shutterstock

"המודל" של קרנות הריט: תשואה סולידית למשקיעים, עשרות מיליוני שקלים ליזמים

חברות הניהול של שבע קרנות נדל"ן ותשתיות הנסחרות בבורסה בת"א חילקו ביניהן אשתקד סכום של יותר מ-170 מיליון שקל - עלייה חדה של קרוב ל-25% לעומת 2020 ● הכירו את היזמים שמנווטים את קרנות ההשקעה וגוזרים קופון גדול על כל עסקה

אמיל וינשל (מימין) וניצן צעיר־הרים, מייסדי ווישור / צילום: איל יצהר

מסתמן: ווישור והנאמן באיילון הגיעו להסכמות הכוללות הפחתה קלה במחיר העסקה

יום לפני המועד האחרון להשלמת העסקה בה תרכוש ווישור 67% מאיילון, הגיעו הצדדים להבנות סביב הנושאים האחרונים שעוד נותרו לסגור ● איילון קיבלה השבוע את האישור האחרון לקיפול שכבה וכך גם המגבלות הרגולטוריות הוסרו

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

הסכם עם טורקיה סולל את הדרך להצטרפות פינלנד ושבדיה לנאט"ו

לפי הדיווחים, שרי החוץ של טורקיה, פינלנד ושבדיה חתמו הערב על מזכר הבנות שמנטרל את ההתנגדות של אנקרה למהלך

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז