גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הונגריה והקונגרס האמריקאי מציבים מכשולים להסכם מס החברות הגלובלי

פקידים אמריקאים ומהאיחוד האירופי מנסים להחדיר מומנטום חדש למאמץ לקבוע מס חברות מינימלי כלל עולמי

ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen
ג'נט ילן, מזכירת מחלקת האוצר של ארצות הברית / צילום: Associated Press, Janet Yellen

פקידים אמריקאים ואירופאיים מנסים להחדיר מומנטום חדש ליוזמה העולמית להקמת מס חברות מינימלי, אבל מתקשים לנווט סביב סדרת מכשולים, בעיקר השליטה הדחוקה של הדמוקרטים בקונגרס והתנגדויותיה של הונגריה.

100 מיליון הדולר שהפילו את מוסקבה: כל מה שכדאי לדעת על פשיטת הרגל של רוסיה 
אלף דולר הפכו למיליונים: כמה הרוויח מי שהשקיע בהנפקת מיקרוסופט? 

כמעט 140 מדינות הסכימו בשנה שעברה להטיל מס מינימלי של 15% על חברות גדולות, ובכך סללו את הדרך לשינוי הגדול ביותר בחוקי המס במאה שנה. ההגעה לנקודה הזו לקחה שנים של משא ומתן שלעתים נראה היה שהיה קרוב לקריסה. כעת, שמונה חודשים אחר כך, הייתה התקדמות מועטה על כללים לאומיים משתנים ליישום המס.

ההחלטה של הונגריה למשוך את תמיכתה מהמס המינימלי משמעותה שהאיחוד האירופי לא יכול להתקדם בתוכניות ליישום המס ב־2024, למרות ששאר 26 המדינות החברות בגוש תומכות במהלך.

העמדה של הונגריה היא מקור לתסכול חדש מבחינת מדינות אירופאיות גדולות שהן התומכות הנלהבות ביותר במס החדש, כולל צרפת, שמחזיקה בנשיאות האיחוד האירופי במחצית הראשונה של השנה וקיוותה לנצל תפקיד זה כדי לקדם את יישום המס.

נשיא צרפת עמנואל מקרון דיבר עם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן על הנושא בפגישה של מנהיגי האיחוד האירופי ביום שישי ואחר כך אמר לעיתונאים שהחברות האחרות בגוש יעבדו להסיר את הווטו, אם כי הוא הוסיף שהם יפעלו רק עד גבול מסוים.

"אנחנו יכולים להיות מעורבים באופן סביר אבל לא מעבר לזה", אמר מקרון.

הונגריה עשויה לנסות להשיג ויתורים בתחומים אחרים 

דיונים לא רשמיים צפויים להימשך, לעתים במקומות לא סבירים. שר החוץ ההונגרי פטר סיירטו אמר ביום שישי שימשיך שיחות על המס המינימלי בפגישה של חברות נאט"ו במדריד בימים רביעי וחמישי.

הונגריה הדגישה את עמדתה החדשה בכך שהעבירה החלטה בפרלמנט המתנגדת למס המינימום. הממשלה טוענת שאי הוודאות לגבי התחזיות הכלכליות באירופה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה הופכות את התקופה לתקופה לא מתאימה להעלאת מיסים.

הונגריה עלולה גם לנסות להשיג ויתורים בתחומים אחרים בה יש לה סכסוך עם האיחוד האירופי. בעבר התנגדה פולין למס המינימום מסיבות שונות, אבל לאחרונה שינתה את תפישתה.

השינוי הזה קרה לאחר ביקור בוורשה של שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן והסכם של האיחוד האירופי לשחרר 35.4 מיליארד אירו, כ־37.4 מיליארד דולר, בהלוואות ומענקים שיעזרו למדינה להשתקם ממגיפת הקורונה. האיחוד האירופי מעכב כספים שנועדו להונגריה.

ההתקדמות ביישום מס המינימום הייתה איטית בארה"ב. הדמוקרטים בקונגרס אמרו שהם מתכננים לקדם גבייה של המס המינימלי מחברות הנמצאות בארה"ב, אפילו בזמן שהתנגדותה של הונגריה מונעת מהאיחוד האירופי לפעול באופן דומה.

"אנו יורים לעצמנו ברגל"

"פולין והונגריה תמיד מנסות למצוא איזה נקודת מינוף כדי לסחוט מזה משהו", אמר חבר בית הנבחרים רון קיינד (דמוקרט מוויסקונסין). "אני חושב שבסופו של דבר הם הולכים לשנות את דעתם. כלומר, אני לא בטוח בדיוק מה הם מבקשים, אבל אני בטוח שהם מבקשים משהו ברגעים אלה ממש".

הסנאטור רוב פורטמן (רפובליקאי מאוהיו) אמר שעיכובי האיחוד האירופי צריכים לגרום לארה"ב לחשוב מחדש על הגישה שלה. בארה"ב יש מס מינימום של 10.5% על ההכנסה הזרה של חברות אמריקאיות, והתוכנית הדמוקרטית תעלה את המס הזה ותחמיר את הכללים לגבייתו לפני שמדינות אחרות יספיקו לפעול.

"אנו יורים לעצמנו ברגל כשאנחנו אומרים שאנחנו הולכים לשקול מס על החברות שלנו בזמן שמדינות אחרות לא עושות זאת", אמר פורטמן.

בארה"ב, מס המינימום צפוי להתקדם רק כחלק מסדר עדיפויות פיסקלי נרחב יותר של הנשיא ביידן, שלא יכול להתקדם בקונגרס ללא תמיכה של הרפובליקאים. אפילו בקרב הדמוקרטים, המאמץ מתעכב מכמה סיבות, כולל תלונות של הסנאטורים ג'ו מנצ'ין (דמוקרט ממערב ווירג'יניה) לגבי ההיקף והפרטים של תוכניות ההוצאה המוצעות.

מנצ'ין ודמוקרטים מתונים אחרים ביטאו מעט חשש לגבי השינויים במס הבינלאומי, ופקידי ממשל לחצו לכך שהחלק של ארה"ב בהסכם הבינלאומי ייכלל כחלק מכל תוכנית להגדלת הכנסות שיעשו הדמוקרטים. ההסכם עשוי להתגבש בקיץ, אבל הרוב הזעום של הדמוקרטים בבית ובסנאט הופך זאת לאתגר.

עשויים להיות יתרונות בלהיות המדינה הראשונה המיישמת את המס. על פי תנאי ההסכם מ־2021, מדינה שעושה את המהלך יכולה לגבות מיסים על רווחים של חברות המבוססות במקומות אחרים על מנת לוודא שהיא מגיעה ליעד של 15%, אם במקומות האחרים האלה לא נעשית גביית מיסים עצמאית.

ילן, באירוע ב־20 ביוני, אמרה שתהיה שמחה לראות את ארה"ב פועלת ראשונה והוסיפה שהאיחוד האירופי "מאוד קרוב להשיג זאת".

בסופו של דבר מדינות "שאומרות שהן לא רוצות להתקדם עם זה, ייראו שהחברות שלהן משלמות מיסים בכל מקרה והן לא מרוויחות מגביית המיסים הזו", אמרה ילן.

"זה מעולם לא היה אמור להיות מה שקורה בארה"ב ואני מאוד מקווה שנהיה ראשונים ושניים", אמרה, בהתייחסות לארה"ב ולאיחוד האירופי.

אנדרו דואהרן השתתף בהכנת הכתבה.

עוד כתבות

ולדימיר פוטין ושי ג'ינפינג במפגש השנתי של ''הפורום הכלכלי המזרחי'' בולדיווסטוק, רוסיה / צילום: Reuters

המזרח נגד המערב? פוטין ושי דווקא מהמרים על החלק הדרומי של העולם

עם הידרדרות היחסים עם המערב, מבקשות רוסיה וסין לארגן מחדש את מאזן הכוחות בעולם ולהטות את דרום כדור הארץ לטובתן באמצעות פרישת חסות, הלוואות והשקעות • בחלק מהמדינות הללו השליטים לא מעוניינים לעמוד לצד הדמוקרטיות, בהתחשב בכך שגם הם שולטים בסגנון סמכותני כמו פוטין ושי

לובי משרדי ''יעדים נדל''ן''. בעיגול: מוטי אברג'יל / צילום: יוסי כהן, יוטיוב

הבעלים של החברה חשוד בהונאת משקיעים, הנאמן מבקש להחזיר אותה לפעילות

הנאמן הגיש דוח ראשוני לביהמ"ש, לפיו בקופת החברה יש 161 אלף שקל וחוב של 25 מיליון שקל ל-170 מלווים לחברה ● הוא מבקש להמשיך להפעיל את הקורסים בתחום הנדל"ן שמספקת החברה ● מוטי אברג'יל, בעלי החברה, משתף פעולה עם הנאמן, והחקירה ברשות ני"ע נמשכת

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

מנכ''לים מקשיחים עמדות בזמן שהכלכלה מראה סימני התקררות / אילוסטרציה: Shutterstock, fizkes

מנכ"לים זונחים את הגישה החברמנית עם הופעת סימנים להתקררות הכלכלה

כשהתחזיות מתקדרות, מנהלי חברות מחזירים דרישות ברורות, בדיקה של רמת הביצועים ומקצצים בפינוקים כמו ספלים וחולצות

דני מזרחי, מנכ''ל אופל בלאנס / צילום: אייל פישר

"איך אף אחד לא יודע איפה הצ'קים?": מנכ"ל חברת האשראי החוץ-בנקאי אופל בלאנס יוצא להגנה על התחום

דני מזרחי, מנכ"ל אופל בלאנס, חושש שאי-הסדרים ביונט קרדיט ובגיבוי אחזקות יפגעו במוניטין החברות החוץ-בנקאיות וישאירו את התחום כמונופול בנקאי ● הוא מתייחס למורכבות התחום ("לא מספיק לקחת שמות מפוצצים"), חושב שהנהירה לבורסה תיעצר ("כשכל דכפין יכול לגייס, מישהו עוד יסב נזק”), ויוצא להגנת הריבית הדו-ספרתית שגובים בענף

מערכת כיפת ברזל במבצע ''עלות השחר'' / צילום: דובר צה''ל

האם מותר להיעדר מהעבודה בגלל הלחימה ומי זכאי לפיצוי מהמדינה?

האם להורים שלילדיהם בוטלו הלימודים מגיע פיצוי, מה דינם של עובדים שאינם מגיע לעבודה במפעל שהוכרז כחיוני, והאם ניתן לפטר עובדים שאינם מגיעים לעבודה במפעל שאינו ממוגן? ● המתיחות בדרום מעלה גם שאלות של זכויות עובדים ● גלובס עושה סדר

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

מסכי הטלוויזיה הסינית ביום חמישי. מראים את ניסויי הטילים של סין בעקבות ביקור פלוסי בטייוואן / צילום: Associated Press

מלחמת סין בטייוואן: שנת 1938 דופקת בדלת

סין חושבת שהיא הגיעה, או עומדת להגיע, לשוויון צבאי עם ארה״ב וגם שטייוואן רוצה לברוח ממנה ● התנהגותה בשבוע האחרון היא יותר מהוצאת קיטור ונראה שהיא מוכנה לקחת סיכונים שלא עלו עד כה על הדעת ● מנבכי ההיסטוריה חוזרים ובוקעים הקולות של שנות ה־30 של המאה הקודמת

irobot / צילום: Shutterstock

רכישת iRobot מספקת לאמזון מפה של איך הבית שלכם נראה

כבר ב-2017 התפאר מנכ"ל iRobot כי שואב האבק הרובוטי של החברה רומבה יכול לייצר מפה עשירה של הבתים בהם הוא פועל ● מפה כזאת תקדם את חזון הבית החכם של אמזון וגם תסייע לקמעונאית הענק לשפר את המלצותיה ללקוחות

סיכום שווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

האם ישראל בדרך למיתון - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

מה עשו קרנות הנאמנות ביולי? ● הסבר על הפסיכולוגיה שמאחורי השוק הדובי בוול סטריט ● איך תשפיע עונת הדוחות על העלאות הריבית של פדרל ריזרב? ● החברות הישראליות בחו"ל שהפכו ליעד אטרקטיבי להשתלטות עוינת - ועוד סיפורים בולטים מהשבוע האחרון על המתרחש בשווקים

עיירת חוף בליגריה, איטליה. מהיעדים הטובים ביותר באירופה לרכישת בית להשקעה / צילום: Shutterstock, elitravo

מברלין ועד טוסקנה: מה קרה למחירים בשוק היוקרה באירופה?

אירופה מציעה שורה של יעדים אטרקטיביים לרכישת נדל"ן פרימיום להשקעה, ובהתאמה השוק רושם ביקושים ועליית מחירים ● ברלין מובילה עם הזינוק במחירים, ובטוסקנה נרשמה עלייה של 30% בפניות ● ובאיזה אזור כדאי לחפש נכס להשקעה?

זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני / צילום: Reuters, Marwan Naamani

טילי נ"ט, ידע טכנולוגי ועשרות מיליוני דולרים: הזווית האיראנית במבצע עלות השחר

לג'יהאד האיסלמי יש תקציב שנתי של כ-100 מיליון דולר, שאת רובו מספקת איראן בתשלומים המועברים בעיקר דרך חלפני כספים ואגודות חברתיות כביכול ● טהראן מספקת בנוסף גם אמצעי לחימה, ובהם טילי נ"ט מתקדמים ● איך המשבר הכלכלי באיראן משפיע על תמיכתה בארגון הטרור, והאם ההסלמה הנוכחית תשנה את התמונה?

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

5 דברים שצריך לדעת על השווקים / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבורסה לא פועלת היום ועוד 4 דברים שכדאי לדעת על השווקים

היום אין מסחר בבורסה ● נעילה מעורבת בוול סטריט ביום שישי לאחר דוח התעסוקה החזק ● הפסד כבד לברקשייר האת'וואיי ברבעון השני ● והאם הפד צפוי להמשיך במדיניות העלאת ריבית אגרסיבית?

מטה אמזון בקליפורניה / צילום: Shutterstock, Tada Images

היזם הישראלי הסודי של אמזון ומתי הרכב של אפל יצא לשוק?

נאפע בשארה מתרשיחא, סגן נשיא אמזון AWS ומהנדס בכיר, נחשף בכנס של החברה כמוח מאחורי כל סדרות השבבים של ענקית הענן • וגם: מתי מתכננת אפל לחשוף את הרכב החדשני שהיא מפתחת תחת מעטה סודיות ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

אפליקציית טיק טוק. טענות לקשר עם הממשל הסיני / צילום: Shutterstock

הענקית הסינית שמאיימת על המונופולים הגדולים באינטרנט

בעידן של מלחמה טכנולוגית קרה, אין לנו פריבילגיה להתעלם מהמידע שנחשף לגבי טיקטוק בחודשים האחרונים ● אין ספק שהחברה-האם שלה פיצחה את הדנ"א של דור האלפא ודור ה-Z, ולכן היא קוצרת את הפירות, אבל מאחורי שירות המוזיקה החדש שהיא מציעה למערב, יש לא מעט בעיות

 

 

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית