בלווטניק מתקרב לשליטה בערוץ 10: ישלם 190 מ' ש'

על-פי המסתמן, יוסי מימן וארנון מילצ'ן יקבלו 70 מיליון שקל, ותמורת 120 מיליון שקל נוספים תועבר השליטה בערוץ לקבוצת RGE של לן בלווטניק

לן בלווטניק / צלם: יחצ
לן בלווטניק / צלם: יחצ

ערוץ 10 מתקרב לחתימה עם קבוצת RGE שנמצאת בבעלותם של המיליארדר הבריטי לן בלווטניק, אביב גלעדי ומשפחת רקנאטי, והיא עשויה להתקיים בימים הקרובים.

כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס", בלווטניק הגיע לישראל והצטרף לגלעדי שהגיע לכאן אף הוא בשבוע שעבר. ההערכה היא כי תג המחיר שייתן בעבור הערוץ לא יאפשר למתמודד מולו, אילן שילוח, להשוות את ההצעה.

קיראו עוד ב"גלובס"


על-פי גורמים המעורים בעסקה המסתמנת, הקבוצה תציע סעיף אפסייד לבעל השליטה בערוץ יוסי מימן ולשותפו בערוץ ארנון מילצ'ן, בתוספת לתגמול של כ-70 מיליון שקל לשניים יחד. זאת, בנוסף לכ-120 מיליון שקל שתשלם הקבוצה לכיסוי חובות הערוץ ומחויבויותיו העתידיות. בתמורה, תעבור השליטה בערוץ ל-RGE.

פרידמן מוביל את המגעים

לאחר חתימת ההסכם, ערוץ 10 מחויב להעביר את פרטיו לשילוח, וזה מחזיק בזכות הסירוב הראשונה, כשבאפשרותו להשוות את ההצעה או לדחות אותה.

לאור סעיפי האפסייד והתמורה הרחבה שתועבר אישית למימן, לאנשיו ולמילצ'ן, מתגברות ההערכות בתעשייה כי הוא ייסוג מהעסקה.

שילוח מתנגד עקרונית לתגמול למימן ולמילצ'ן, מתוך תפיסה כי עליהם להסתפק בכיסוי חובות הערוץ והתחייבויותיו.

על-פי העסקה שהתגבשה מול שילוח, שפרטיה כבר הושלמו, הסכים יו"ר מקאן לכסות את כל חובות הערוץ ומחוייבויותיו, בהם גם לרשות השנייה ולקרן אוריגו, ומעבר לכך לשלם לבעלי השליטה בערוץ כיום מיליוני שקלים בודדים.

קבוצת RGE מחזיקה היום במותגי ערוץ הספורט 5 ומותגי ערוץ הילדים, בטלוויזיה ובאינטרנט. הקבוצה נחשבת לדומיננטית ביותר בשוק התוכן המקומי ולבעלת בעלת קשרים עסקיים דומיננטיים מול חברות הכבלים והלוויין, והיא מהווה ספקית תוכן מרכזית של מיזם הטלוויזיה של סלקום.

רכישת הערוץ המסחרי ערב המעבר שלו לרישיון אמור להוות המשך ישיר של אסטרטגיית התוכן וביצור הקבוצה בעידן המשתנה. לא מן הנמנע כי חיבור של ערוץ 10 לקבוצת RGE יביא לחיסכון בכוח-אדם, במינהלות ובמתקנים, לאור המיזוג בין הגופים.

עם זאת, חיבור שכזה יצריך, פרט לאישור של הרשות השנייה, גם אישור של מועצת הכבלים והלוויין ואישור של הממונה על ההגבלים העסקיים.

בעוד שסעיפי הבעלויות הצולבות השונים אינם אמורים להגביל את הקבוצה ברכישת השליטה על ערוץ 10, שכן היא אינה מחזיקה בפלטפורמה אלא רק מספקת לפלטפורמות אחרות תוכן, אחזקת ערוץ 10 - ערוץ מסחרי - עשויה להגביל את הקבוצה בהמשך התפתחותה בעתיד.

מי שמוביל את המגעים על הערוץ מטעם קבוצת RGE הוא מנהלה כיום, מודי פרידמן, לשעבר מנכ"ל ערוץ 10. פרידמן מתנהל בעיקר, ואף כמעט לחלוטין, מול אנשיו של יוסי מימן - ליאו מלמוד ואירית אילוז, כשמנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי, שהתווה את האסטרטגיה שהובילה את ערוץ 10 לפסים חיוביים, לא לוקח חלק במגעים ובשיחות לגיבוש ההסכם.

בקבוצת RGE אומרים כי הדרך שהתווה ורשבסקי תמשיך להיות האסטרטגיה בה ילך ערוץ 10 - כלומר, ערוץ ללא ריאליטי, המבוסס בעיקר על חדשות, הפקות מקור, תעודה ותכנים זולים העומדים ברמת השקעה המתאימה לנתח צפייה של 33% לכל היותר.

ההערכה, גם בקבוצה, היא כי עידן הרישיונות עשוי לשנות את השוק באופן דרמטי ולהכניס בין היתר שחקנים חדשים ומאיימים, שיכולים לחזק גם את פלטפורמות הכבלים והלוויין אל מול הערוץ. זאת כאשר לצד פיצול ערוץ 2 וחברת החדשות שלו, קיימת גם האפשרות של הקמת חברות חדשות בכבלים ובלוויין בהסתמך על המערך של וואלה ל-yes, ושל ערוץ i24news להוט.

גם קבוצת RGE ביקשה בעבר לא אחת להקים חברת חדשות והמתינה למכרז לערוץ ייעודי שייצא לדרך. רכישת חברת החדשות של ערוץ 10, שלא נמצאת באיום מהותי של פירוק או פיצול, בדומה לזו של חדשות 2, נחשבת לאטרקטיבית - גם אסטרטגית - בעבור בעליה של הקבוצה.

העובדים ממתינים להבהרות

שתי שאלות מרכזיות מתעוררות, אם כן, בעקבות ההסכם המתגבש: הראשונה היא מערך קשריו של בלווטניק; והשנייה היא סוגיית עובדי ערוץ 10 ששואפים להקצאת מניות, אולם נראה כי הם נותרו מחוץ לתמונה.

באשר לעובדים, נודע כי נציגיהם, בשיתוף ארגון העיתונאים, ממתינים להתבהרות התמונה באשר לחתימה מול המשקיע, ומיד לאחר מכאן בכוונתם לדרוש להיכנס איתו למשא-ומתן על מנגנוני שיתוף ברווחים.

יש לציין כי יוסי מימן, שהשקיע והפסיד כ-800 מיליון שקל בערוץ במהלך השנים, לא היה מצליח להמשיך ולקיימו גם היום ללא השקעה הולכת ומתמשכת של עובדי הערוץ, שבתדירות של מדי שנה כמעט ויתרו על נתחים משכרם לטובת קיום העסק, שבעבורו הוא יתוגמל בעסקה הקרובה לחתימה.

לצד זה, היה זה שילוח שהציף את מערך קשריו של בלווטניק, איש עסקים בריטי ממוצא רוסי, מעשירי תבל, אשר על-פי גורמים שונים קיימת זיקה בינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו. על-פי גורמים בשוק, לא מן הנמנע כי בלווטניק ייפגש עם נתניהו בביקורו זה בישראל. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לשאלה בנושא זה.

ערוץ 10