גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: השר נאמן ירכך את הנוסח של חוק יסוד: החקיקה

(עדכון) - תזכיר החוק שפירסם שר המשפטים, בדבר מתן סמכות לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל ע"י העליון ברוב של 65 ח"כים, עורר סערה ציבורית ■ היום במליאה הסביר נאמן: "הכנסת היא שתקבע אם יידרש רוב של 70 או 65 ח"כים"

לשר המשפטים, יעקב נאמן, לא יהיה מנוס מלחזור בסופו של דבר לעקרונות שהתוותה "ועדת נאמן" בשנת 2004, שהוא עצמו עמד בראשה - ולאמץ את העקרונות הללו בנוסח הסופי של הצעת חוק יסוד: החקיקה ("חוק עוקף בג"ץ").

זו ההערכה המתגבשת במערכת המשפטית, בעקבות הביקורת הציבורית שנשמעה בשבועות האחרונים על נוסח הצעת החוק שפירסם משרד המשפטים בהנחייתו של נאמן.

גם נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שמתח אמש (ג') ביקורת חריפה על הצעת חוק יסוד: החקיקה, תומך באימוץ המודל שהוצע על-ידי ועדת נאמן.

על-פי הנוסח הנוכחי של תזכיר החוק, תוכל הכנסת לחוקק מחדש חוק שבוטל על-ידיבית המשפט העליון, וזאת ברוב של 65 חברי כנסת ב-3 הקריאות במליאה. ועדת נאמן הציעה כי "חוק התגברות" שכזה יחוק ברוב של 70 חברי כנסת בקריאה השלישית.

התזכיר מאפשר לכנסת לשוב ולחוקק את "חוק ההתגברות" שוב ושוב, בכל פעם ל-5 שנים, בעוד שוועדת נאמן איפשרה לכנסת לחוקק חוק כזה לתקופה אחת בלבד של 5 שנים; ובנוסף, ועדת נאמן הציעה שסמכות ההתגברות הכללית של הכנסת תהיה תקפה ל-10 שנים בלבד, בעוד שבנוסח הנוכחי תהיה זו סמכות מתמדת.

גם נאמן עצמו פיזר בימים האחרונים רמזים כי הוא נוטה לקבל את ההצעות לשנות את הצעת חוק היסוד, שפורסמה ערב פסח, ולחזור למודל של ועדת נאמן.

בטקס השבעת השופטים שהתקיים אתמול בבית המשפט העליון, לאחר נאומו התוקפני של גרוניס, אמר נאמן כי התזכיר פורסם במטרה לאפשר לציבור ולגורמים רלוונטיים לחוות את דעתם על ההצעה, וכי כל הביקורות וההסתייגויות יישקלו בכובד-ראש.

במערכת המשפטית הביעו תרעומת על כך שנאמן לא טרח להיוועץ בנושא עם הנשיא גרוניס בטרם פירסם את תזכיר החוק. ואולם, בסביבתו של נאמן אמרו כי גרוניס קיבל חפיפה מסודרת מהנשיאה הקודמת, דורית ביניש, שהייתה מיודעת בפרטי הצעת החוק, ואם היו לו הסתייגויות, יכול היה להשמיען בפגישות שקיים עם השר נאמן, מאז נכנס לתפקיד הנשיא.

"דרך האמצע"

"כשהצעת חוק יסוד: החקיקה תובא לדיון בכנסת, הכנסת תוכל לקבוע אם חוק המתגבר על פסק דין של בית המשפט העליון יחוקק ברוב של 70 חברי כנסת או 65 חברי כנסת או כל מספר אחר" - כך אמר היום (ד') נאמן בדיון מיוחד שקיימה מליאת הכנסת בנוגע להצעת חוק יסוד: החקיקה.

במסגרת הדיון הסביר לראשונה השר מדוע הוראות הצעת החוק שפירסם משרד המשפטים בהנחייתו לפני שבועיים סוטות מהמלצות הוועדה הציבורית שנאמן עצמו עמד בראשה ב-2004.

"הוועדה שעמדתי בראשותה הציעה 70 חברי כנסת (לחקיקת חוק מתגבר, י"י)", אמר נאמן, "וכל אחד שואל אותי: מה קרה שעברת מ-70 ל-65? במשך 3 שנים מאז כניסתי לתפקיד שר המשפטים, אני מנהל דיונים בנושא זה עם חברי כנסת, כולל יו"ר הכנסת, עם שופטים בדימוס, וגם עם הנשיאה ביניש דנתי בנושא. מכיוון שהכנסת מנסה לחוקק את חוק יסוד החקיקה כבר עשרות שנים ונכשלת, ידעתי שאם אגיש את זה ב-61 חברי כנסת זה לא יעבור את הממשלה, ובצדק, וגם אם אגיש ב-70 יהיה לי קשה להעביר את זה בממשלה, בגלל הרכבה הקואליציוני. אם רוצים לתת לעליון את הסמכות לבטל חוקים, צריך ללכת בדרך האמצע".

שר המשפטים הוסיף כי "כשהנושא יובא לדיון בכנסת, תוכל הכנסת לקבוע אם זה 70 או כל מספר אחר. התזכיר בא רק כדי להעמיד את הנושא על סדר היום, והכנסת היא הגוף הריבוני בישראל המייצג את העם, והיא תחליט אם הביטול יהיה ב-70 או ב-65 או בכל מספר אחר".

מוקדם יותר בדיון ספג נאמן ביקורת מצד השר בני בגין, שקרא גם הוא לנאמן לחזור למודל שאומץ על-ידי ועדת נאמן. "מתעורר אצלי הרושם שיש בין מציעי החוק או תומכיו המשתעשעים במחשבה שאם יפסול בג"ץ את חוקתיותו של חוק, אם יתקבל, כי הוא סותר את זכות הקניין המעוגנת בחוק יסוד, יש הנחה שיוכלו חברי כנסת להתגבר על הפסילה ולהותיר את החוק הזה על פגמיו 5 שנים, עוד 5 ועוד 5 ועוד 5", אמר בגין. "יש לשוב לנוסחה שהציעה ועדת נאמן, ולפיה התגברות על פסילת חוק תוכל להתבצע ברוב של 70 חברי כנסת ולתקופה אחת. בתנאים המוצעים כיום מוטב לא להניח את הצעת החוק".

ביקורתו החריפה של גרוניס על הצעת חוק היסוד אמש התקבלה במערכת המשפטית והפוליטית כ"הצהרת עצמאות" נוספת של נשיא העליון החדש, המאותת שוב לאגף הימני במערכת הפוליטית כי אין בכוונתו לשמש שלוח מטעמם, אף שהם אלה שיזמו את חקיקת החוק, שאיפשר את מינויו.

בחודשיים מאז תחילת כהונתו כבר אותת גרוניס פעמים אחדות איתותי עצמאות שכאלה - בפעם הקודמת היה זה בפסק הדין שבו סירב הרכב בג"ץ בראשותו לדחות ב-3 שנים וחצי את מועד פינוי המאחז הלא-חוקי מיגרון.

"בכייה לדורות"

אמש אמר גרוניס כי יש לערוך תיקונים בהצעת החוק, שבנוסחה הנוכחי "מעוררת קשיים", כדי שלא תהיה "בכייה לדורות". גרוניס הביע תמיכה בהצעתה של ועדת נאמן משנת 2004. בהיבט הפרוצדורלי, הביע גרוניס תרעומת על כך שתזכיר החוק פורסם, מבלי שנערכה התייעצות עמו ועם אנשי הרשות השופטת. "דומה שמיותר לומר שראוי כי תזכיר כה חשוב וכה מרכזי למשטרנו החוקתי יוגש לאחר עיון ושיתוף של העליון", אמר.

באשר לסמכות הכנסת להתגבר על פסק דין של העליון, המבטל חקיקה, ציין גרוניס כי "יש לזכור ש'פסקת ההתגברות', המקנה סמכות לפרלמנט לבטל פסק דין חוקתי, הינה המצאה קנדית, שאינה מוכרת במדינות אחרות. חשוב גם לציין שהפרלמנט הפדרלי הקנדי מעולם לא עשה שימוש בפסקת ההתגברות". נתון זה, הנוגע ל"אקלים החוקתי", הוא בעל חשיבות רבה, אמר גרוניס, כשבאים לאמץ מודל חוקתי ממדינה אחרת.

גרוניס הוסיף כי "הצעת החוק אוצרת הבטחה להסדרת סוגיות יסוד בדרך לחוקה שלמה. עם זאת, יש להישמר שלא יהיה בה כדי לפגוע בנורמות החוקתיות הבסיסיות, שהן חלק מהמסורת המשפטית, החוקתית והחברתית שלנו.

"בנוסחה הנוכחי מעוררת הצעת החוק קשיים לא מעטים. על כן, יש מקום לדיון מעמיק בהצעה, לשיתוף-פעולה ולדיאלוג בין כלל הגורמים הרלוונטיים, לשם שמירה על כך שההצעה תבצר את משטרנו החוקתי ולא תהווה בכייה לדורות".

ועדת נאמן מול חוק יסוד

עוד כתבות

הנשיא טראמפ בפלורידה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המדינה שתכריע את גורל הבחירות המקוטבות ביותר בארה"ב

50 מדינות משתתפות בהצבעה, אבל רק מעטות מהוות לשון מאזניים שקובעת בפועל את התוצאות. אחת מהן היא פלורידה ● מה קרה בה במערכות בחירות קודמות, איזה תפקיד היא משחקת עכשיו בפריימריז הדמוקרטיים, ולמה היא עשויה לקבוע לאן הולכת אמריקה מכאן ● כתבה ראשונה בסדרה

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

סמבוסק /  צילום: אנטולי מיכאלו

ירכא־תל אביב: תזכרו את השם של השפית נאיפה מולא

נאיפה מולא, השפית החדשה של מסעדת L28, מצליחה לשלב בין נפלאות המטבח הדרוזי למסעדת שף ● בקרוב מסעדה משלה?

צילום: שי גולדן / עיבוד מחשב: דגנית ג'מצ'י

דמי ניהול: ייתכן שהמנהל הבכיר שלך משלם מחיר נפשי קשה. מאוד

הם בכירים, הישגיים, שאפתנים וחרוצים, ודווקא הם משלמים לא פעם את המחיר הנפשי הגבוה ביותר במקום העבודה שלהם. אנשי המקצוע כבר מודעים היטב לתופעה שזוכה לעיתים לכינוי "דיכאון מנהלים", המנהלים עצמם מודעים לה הרבה פחות

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

הני ושלמה מורג / צילום: תמונה פרטית

"בסבב הקודם לא קיבלנו פיצוי על הימים שבהם העסק היה סגור"

להני מורג (52) ובעלה שלמה יש מפעל בשם "האניס טכנולוגיות" בשדרות ● "הייתי רוצה שהמדינה תפצה אותנו בלי לתת לנו לרדוף אחריה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

שרי שיבננדה  /  צילום: יח"צ PayPal

“ייקח עוד עשור עד שנגיע לעולם ללא מזומן”: בכיר בפייפאל מספר על החיבה של הישראלים להזמנות מחו"ל

סמנכ"ל הטכנולוגיות של פייפאל, שרי שיבננדה, מאמין שבעתיד נוכל לבצע תשלומים מכל מכשיר, אבל שהחנויות הפיזיות לא ייעלמו לעולם ● בראיון ל"גלובס" הוא מדבר על כניסת הענקיות לתחום התשלומים ומציין כי "הישראלים בחוד החנית של התנהגות צרכנית"

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי שניתן יהיה לייצב את החברה בתקופת הביניים

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

שמורת ג'אנג ג'יה ג'יה  /  צילום: Gettyimages ישראל

רואים רחוק, רואים שקוף: גשרי הזכוכית הם להיט תיירותי

גשרי הזכוכית בטבע מאפשרים אינטימיות מיוחדת עם הנוף ומהווים גם מבחן אומץ ולהיט תיירותי ● סין היא הבירה העולמית, עם לא פחות מ-2,300 גשרים, מדרכות ומגלשות זכוכית, אלא שלאחרונה התגלו בכמה מהם בעיות בטיחות

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

מבלים ומלכלכים / צילום: אלירן דהוד, יערן קק"ל - ארכיון הצילומים של קק"ל

מדריך משבר האקלים: 5 דברים שאתם יכולים לעשות, והפעם צמצום אשפה

97% מהמדענים העוסקים בנושא האקלים מסכימים כי המקור לשינויי האקלים הינו פעילות אנושית ● וכאן גם טמונה הבשורה האופטימית: את מה שהאנושות קלקלה, היא יכולה גם לתקן

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי