גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי ורדה אלשיך: מי יהיה היו"ר הבא של נציגות השופטים?

לאחר 6 שנים כיו"ר נציגות השופטים, הודיעה אלשיך לפני כחודש על פרישתה מהתפקיד, בלי להזכיר כלל את פרשת "הפרוטוקול המשופץ" ■ מי ייכנס לנעליה?

עידן השופטת ורדה אלשיך בבית המשפט המחוזי בתל-אביב עדיין נמשך, אבל הרגע שלאחר לכתה בכל הנוגע לנציגות השופטים, כבר כאן. 3 ימים לפני הודעתו של נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, מלפני כחודש, כי החליט להותיר את אלשיך על כס השיפוט, הודיעה השופטת על פרישתה מתפקיד יו"ר הנציגות לאחר יותר מ-6 שנים בתפקיד.

באותו מייל ששיגרה לשופטים, שבו לא הוזכרו פרשת "הפרוטוקול המשופץ" והרקע לעזיבתה ולו ברמז, הודיעה אלשיך על העברת סמכויותיה כיו"ר הנציגות באופן זמני לשופטת בית הדין הארצי לעבודה, ורדה וירט-ליבנה, עד לקיום בחירות לבחירת יו"ר חדש בהקדם האפשרי.

וירט-ליבנה, ממקורביה של אלשיך, לא בזבזה זמן, והודיעה על כינוס נציגות השופטים ביום שישי הבא, 7 בספטמבר. השבוע, בכינוס הארצי השנתי של השופטים, וירט-ליבנה כבר אמורה לדבר בשם הנציגות ולעדכן את השופטים במתרחש.

על פני השטח, היא אמנם אינה מועמדת בבחירות שאמורות להתקיים בספטמבר, אולם בחדרי-חדרים מתנהלים מגעים שמטרתם להימנע מקיום בחירות, ולאפשר את המשך השליטה של אנשי אלשיך בנציגות - באמצעות הותרתה של וירט-ליבנה כיו"ר לתקופה ממושכת.

מי בכל זאת מסומן כמתמודד לראשות הנציגות? אחד המועמדים הבולטים הוא שופט בית המשפט המחוזי-מרכז, אחיקם סטולר. לפני כשבוע שיגר סטולר הודעת מייל לכלל שופטי ישראל, עדכן אותם בדבר המהלכים המתרקמים וקרא להם להפעיל לחץ על חברי הנציגות לשנות את תקנון הבחירות, כך שההצבעה על בחירת היו"ר תועבר מידיהם של 40 חברי הנציגות לכלל שופטי ישראל.

סטולר קבל על כך שבשל שינויים שנערכו בתקנון הנציגות ביוזמתה של אלשיך, נוצר ייצוג-יתר לא פרופורציונלי לשופטי המחוזי בתל-אביב, שנותן עדיפות ניכרת לאנשי שלומה.

דוגמה לכך מצא סטולר בשינוי שאיפשר את המשך כהונתה של השופטת צילה צפת בנציגות, אף שעברה מבית המשפט המחוזי בבאר-שבע לתל-אביב, תוך הוספת נציג נוסף דה-פקטו לאנשי אלשיך. השופטת צפת היא חברה קרובה של אלשיך, ואף פעלה למענה אצל הנשיא גרוניס.

ההצעה להעביר את הבחירה לכלל השופטים מתבססת על הנחה שבהרכב הנוכחי של הנציגות, כל מועמד שירוץ מטעם מחנה אלשיך, ויאפשר לה להמשיך לשלוט בעקיפין בארגון השופטים, ינצח בקלות.

המועמד המסתמן הוא בן-טיפוחיה של אלשיך בתחום הפירוקים, שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב איתן אורנשטיין. נסיבות הצטרפותו של אורנשטיין כחבר נציגות לוטות בערפל, ועל-פי חלק מהטענות הוא הצטרף תחילה כמשקיף, טרם שהחל לתפקד כחבר מן המניין בלא שנבחר רשמית. אלשיך פועלת למען בחירת אורנשטיין, כדי שתוכל להמשיך לשלוט בעקיפין במהלכי הנציגות.

גם החלטתה של אלשיך להעביר את השרביט לחברתה וירט-ליבנה נעשתה בלא עיגון כלשהו בתקנון הנציגות, שאף איננה מאוגדת כעמותה רשמית. על אף שהנציגות מהווה גוף וולונטרי בלתי רשמי, היא זוכה ליחס כמעט ממלכתי. למשל, בקבלת שירותי דברור מדוברת בתי המשפט, או בזימונה לדיוני ועדות בכנסת.

בישיבה הקרובה של הנציגות מתגבשת כוונה להציע לוירט-ליבנה לקבל על עצמה את ראשות הנציגות ולקיים את הבחירות במועדן המקורי, לא בעתיד הקרוב.

דוברת בתי המשפט התעלמה משאלות בנוגע לשירותי הדברור שהיא מעניקה לנציגות, לתקנון הנציגות ולתקינות המהלכים המתקיימים כעת. בתגובתה נמסר כי "נציגות השופטים אינה גוף רשמי ואינה מאוגדת בכל צורה שהיא. השופטת וירט-ליבנה תטפל בעניינים השוטפים של הנציגות עד לבחירת יו"ר חדש בתחילת שנת המשפט. באשר לבחירת היו"ר, לא התקבלו כל החלטות, מאחר שישיבת הנציגות עדיין לא התקיימה, והיא תתקיים בתחילת ספטמבר".

מאריכים את השבתת ה"נט"

זה כשבועיים פועלים בתי המשפט בלא המערכת הממוחשבת "נט המשפט". הסיבה לכך היא החלפת תשתית מרכזית של מערכת ההפעלה של ה"נט", שצברה תלונות מצד כל הגורמים המשתמשים בה - שופטים, קלדניות, מזכירויות בתי המשפט וכן משרדי עורכי הדין. המערכת הייתה אמורה כבר לחזור לפעילות אך בימים אלה הודיעה הנהלת בתי המשפט על הארכה ביממה נוספת של השבתתה. זאת, עקב התארכות העבודות הטכנולוגיות המתבצעות בימי הפגרה.

עורכי הדין זועקים: מצד אחד, לפי עמדתו של היועץ המשפטי של הנהלת בתי המשפט, עו"ד ברק לייזר, השבתת "נט המשפט" איננה מהווה השבתה על-פי תקנות בתי המשפט, ומשמעות החלטה זו היא שמירוץ המועדים להגשת כתבי בית דין בתיקים שבהם נקצבו מועדים, איננו נפסק כתוצאה מאי-פעולתה של המערכת הממוחשבת.

מצד שני, בתקופה הזו נאלצים עורכי הדין ומתמחים לכתת רגליהם בין מזכירויות בתי המשפט, הפועלות בעצמן באיטיות רבה בהיעדר ה"נט", לצורך הגשת מסמכים ופתיחת תיקים, כאילו היינו מצויים בשנות ה-90.

דוברת בתי המשפט מסרה כי "הארכת השבתת מערכת נט המשפט לצורכי שדרוג נדרשת בשל עיכוב קל בלוחות-הזמנים. שדרוג המערכת תוכנן מלכתחילה לתקופת סוף פגרת הקיץ, כדי למנוע ככל הניתן פגיעה בציבור המתדיינים. לכן, לא היה צורך להפעיל את תקנות ההשבתה. כל השירותים שאותם מחויבת המזכירות לספק בתקופה זו לפי הוראת התקנות, מסופקים גם בתקופת ההשבתה".

לא הכול שפיר בלשכה

קשה לומר כי התפטרותה של מנכ"לית לשכת עורכי הדין, עו"ד לינדה שפיר, באה בהפתעה למישהו מאנשי הלשכה. כוונתו של ראש הלשכה, דורון ברזילי, להיפרד ממנה בשלב מסוים הייתה ידועה כבר מיוני 2011, לאחר שנבחר לכהונתו.

השאלה היא אפוא שאלה של עיתוי: האם תקופת החסד שבה החליטו השניים להמשיך לעבוד יחד הגיעה פשוט לקיצה, או שפשוט נמאס לשפיר לתפקד במסגרת תקציב קצוץ-כנפיים שנכפה על הוועד המרכזי של הלשכה על-ידי המועצה הארצית, הנשלטת בידי אנשי הראש הקודם, עו"ד יורי גיא-רון.

מכתב ההתפטרות של שפיר אינו מסייע לפזר את הערפל. לדבריה, "כבר לפני למעלה משנה הגעתי למסקנה שחשוב וכדאי שאצא לדרך חדשה, אך השהיתי את החלטתי עם כניסתו של ברזילי לתפקיד, כדי לאפשר זמן מתאים להסתגלות, ומתוך מחויבות לארגון".

ברזילי, מצידו, איחל לה הצלחה רבה, אך בסביבתו אומרים כי כעת יוכל ראש הלשכה למצוא מנכ"ל מאנשי שלומו, ולאו דווקא אחד שמינה עו"ד שלמה כהן, מפטרוני המחנה היריב.

ברזילי מיהר למנות ועדת איתור למציאת מנכ"ל חדש, באמצעות "ועדת המנגנון", אבל אפילו הצעד הזה נתקל בקשיים פרוצדורליים במיטב סגנון עדות הלשכה. חברי ועדת האיתור, טוענים יריביו, המורכבת כולה מאנשי ברזילי, איננה חוקית, מאחר שהגוף המוסמך להקימה הוא הוועד המרכזי עצמו.

אלא שהיריבויות שצבר ברזילי במהלך כהונתו גרמו לכך שהוא איננו נהנה בשלב זה מרוב בקרב הוועד המרכזי. עשרה מחברי הוועד המרכזי - רוב הוועד - פנו אתמול (א') לברזילי בטענה כי ועדת האיתור החדשה איננה חוקית, וקראו לו לבטל את הקמתה ולהביא את הנושא לגוף המוסמך לאתר מנכ"ל ללשכה.

עוד כתבות

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

ראש ממשלת פינלנד, סאנה מרין / צילום: Vesa Moilanen/Lehtikuva, רויטרס

פינלנד עושה היסטוריה: הכירו את ראשת הממשלה הצעירה בעולם עם קואליציה שמונהגת ע"י חמש נשים

הבחירה בסאנה מארין, בת ה-34, לראשות הממשלה הופכת את קואליציית המרכז-שמאל השולטת במדינה לכזו המונהגת ע"י חמש פוליטיקאיות

ג'ייסון וויליאמסון וזיו גפני./ צילום: איל יצהר

“בתאגידים לא מבינים שמנכ”ל סטארט-אפ צריך לתקן את הלפטופ שלו בעצמו”

ג'ייסון וויליאמסון מאורקל וזיו גפני מ-J.P. Morgan, שמובילים שיתופי פעולה עם סטארט-אפים, שוחחו בכנס "גלובס" על האתגרים והבעיות ● וויליאמסון: "שיתופי הפעולה נראים טוב על הנייר, אבל קשה להוציאם לפועל"

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

דעה: ההסתדרות השתנתה

עולם העבודה משתנה במהירות, ובזמן שההסתדרות מתאימה את עצמה ומניפה דגלי חדשנות, יעילות ושיפור השירות, ישנם גורמים שמעוניינים להשאיר אותנו בעבר ● דעה

משמר החופים הלובי וסירת מהגרים / צילום: HANI AMARA, רויטרס

במאבק של אירופה נגד המהגרים, החלומות של האפריקאים הופכים במהרה לסיוט בלב ים

הסכם כלכלי בין לוב לאיטליה, שזכה לתמיכת האיחוד האירופי אך גם לביקורת מצד צרפת, מביא להקטנה משמעותית של היקף ההגירה • במקביל האפריקאים שנמלטים ממלחמות ועוני ממשיכים לנסות לחצות את הים - רק כדי להיות מוחזרים למתקני כליאה בלוב שבה מתקיימת מלחמת אזרחים

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לתשובה אין הרשאה לתכנן את ייבוש הים לפרויקט מגדלי חוף הכרמל"

כך טען היום נציג המדינה בדיון בבימ"ש ● זאת כחלק מדיון על עתידו של הפרויקט השנוי במחלוקת "מגדלי חוף הכרמל" שנמצא בדרום קו החוף החיפאי ● כחלק מבניית הפרויקט תוכנן לייבש שטח שנמצא בסמיכות לחוף

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לבג"ץ נגד המכרז לדור ה-5

כפי שנחשף ב"גלובס", החברות דורשות להקפיא את המכרז ולהכניס בו שינויים שכן היא ומפעילות נוספות לא יוכלו להגיש הצעות בשל המבנה הפגום של המכרז, לטענתן

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מחזיקי אג"ח אפריקה מתבקשים לאשר גישור קצר עם מוטי בן משה ביחס לפיקדון של 100 מיליון שקל

בתום חודשים ארוכים של מחלוקת ואיום בתביעות הדדיות פרסמו אתמול נאמני האג"ח של אפריקה זימון לאסיפת מחזיקים ● באסיפה יתבקשו מחזיקי האג"ח להצביע על הצעת החלטה, "לאשר ולהורות לנאמן לפנות להליך גישור למשך שבועיים עם כלל חברות בן משה"

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה כן אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם עליו אינו תואם במדוייק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

 אלדד בן משה / צילום: יחצ

אלדד בן משה, מנכ"ל נשר הנכנס, רכש 5% ממניות משאב

את תפקידו החדש בנשר, יתחיל בן משה בתקופה הקרובה ● בימים האחרונים הוא רכש כ-5% ממניות משאב ב-60-80 מיליון שקל

איתן אורנשטיין / צילום: דוברות בתי המשפט

קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש הותיר סיכוי לשיקום החברה

השופט אורנשטיין מינה את עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יזהר קנה כנאמנים זמניים לחברה ולשתי חברות קשורות שנכנסו לקשיים ● על אף שמצא כי הן "חדלות פירעון לפי הגדרת החוק", וכי חובותיהן מסתכמות בעשרות מיליוני שקלים, הוא נמנע מלהוציא להן בשלב זה צו לפתיחת הליכים

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: כדי להציל חיים של מטופלים, צריך יותר מביג דאטה

למרות השימוש הגובר במערכות בינה מלאכותית בעולם הרפואה, לא רואים במקביל שיפור באיכות הטיפול ● הסיבה: המפתחים לא מתמקדים מספיק במרכיב האמון של הצוות ושל המטופלים במערכות האלה ● דעה

ולדימיר פוטנין, מנכ"ל נורניקל  / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ענקית המתכות הרוסית נורניקל התחילה ניסוי בפלטפורמת בלוקצ'יין

על פי דיווח ב"בלומברג", המערכת הניסיונית, שתשמש למסחר במטבעות דיגיטליים מגובים במתכות, צפויה להיחשף בקרוב למשקיעים בארה"ב, בשווייץ ובאיחוד האמירויות ● בעל השליטה בנורניקל הוא האוליגרך ולדימיר פוטנין, הנחשב לגדול עשירי רוסיה

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל”גלובס” נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 9 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 19 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים