גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום חשאי: ורדה אלשיך תפרוש כבר בחודשים הקרובים

סיכום זה בין אלשיך ונשיא העליון גרוניס הוביל את ראשי לשכת עוה"ד להסכים ל"הצעת הפיוס" שהוביל השר נאמן ■ אלשיך: "במשך 200 ימים שותים את דמי"

שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ורדה אלשיך, מתכוונת לפרוש מכס השיפוט כבר בחודשים הקרובים, לאחר החגים, ולא להמשיך עד למועד פרישתה המיועד, אוגוסט 2014 - כך סוכם בחשאי בין אלשיך לבין נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס.

סיכום זה עמד בבסיס ההבנה בין גרוניס לאלשיך בפגישותיהם בחודש יולי השנה, שבעקבותיהן החליט נשיא העליון לא להמליץ על נקיטת צעדים כלשהם נגדה, בעקבות הביקורת שמתח עליה נציב תלונות הציבור על שופטים, אליעזר גולדברג, בפרשת "הפרוטוקול המשופץ".

הצעת פיוס

סיכום זה הוביל גם את ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין להסכים ל"הצעת הפיוס" שהוביל שר המשפטים יעקב נאמן, בפגישה שהתקיימה שלשום (ו') בלשכתו. בפגישה השתתף גם ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי.

פנייה לדוברת בתי המשפט מלפני כשבוע, בדבר ההבנה השקטה שהושגה בין גרוניס לאלשיך בנוגע לפרישתה הקרובה משיפוט, נענתה בתגובה הבאה: "הדברים חסרי שחר". פורום ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין מסר: "אין תגובה".

עם זאת, מדוברות בתי המשפט נמסר היום (א') כי "למען הסר ספק והעמדת דברים על דיוקם, יובהר שוב כי לא נערך כל הסכם ולא הייתה כל הסכמה או הבנה, אם בכתב או בעל-פה, אם בשתיקה או במפורש, לפיו השופטת אלשיך תפרוש בחודש דצמבר הקרוב או בכל מועד אחר. כל פרשנות אחרת מבוססת על מידע או השערות שאין להם אחיזה במציאות".

בפגישה שהתקיימה בלשכת נאמן ביום שישי, הפעיל השר לחצים כבדים על ראשי 5 המחוזות בלשכת עורכי הדין להפסיק את מאבקם נגד המשך כהונתה של אלשיך. לחצים ישירים ועקיפים הופעלו גם מכיוונם של מנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף; נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס; ומנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר.

נאמן אף איים על ראשי 5 המחוזות ועל עו"ד ברזילי, שנכחו בפגישה, כי אם יתעקשו להמשיך במאבק הציבורי והמשפטי - הוא יפעל לפירוק לשכת עורכי הדין, באמצעות קידום הצעות חוק בנושא זה המונחות על שולחנו.

אלשיך עצמה מיעטה לדבר בפגישה, שארכה כשעתיים. בהמשך אמרה: "במשך 200 ימים שותים את דמי בתקשורת יום-יום. אחרי כל-כך הרבה שנות שיפוט, מי שמחפש את שמי באינטרנט מוצא שמדובר בשופטת זייפנית".

ראשי המחוזות - ובהם יו"ר ועד מחוז תל-אביב, אפרים נוה; יו"ר ועד מחוז ירושלים, אשר אקסלרד; יו"ר ועד מחוז חיפה, יוסי חכם; יו"ר ועד מחוז דרום, דני אליגון; וסגן יו"ר ועד מחוז הצפון, ראיד עומרי - הטיחו באלשיך דברים קשים. הם אמרו לה כי "נעשו דברים חמורים, ואי-אפשר להסכים לסיום הפרשה בהתנצלות. מה שעשית היה באמת זיוף, לא שיפוץ".

בהמשך, נוכח לחציו של נאמן ונוכח ההבנה שאופק השיפוט של אלשיך יהיה קצר, הם התרצו.

בסוד הסיכום בין גרוניס לאלשיך היו גם נאמן ורוטקופף, אלא שאלשיך התנתה את פרישתה בכך שהסיכום לא ידלוף ולא יפורסם.

עם זאת, יצוין כי עו"ד רפאל ארגז, שהגיע לפגישה עם נאמן ואלשיך כמחצית השעה לפני בכירי הלשכה, סירב להתרצות ולסיים את הפרשה בהתנצלות, והוא שוקל לעתור לבג"ץ נגד החלטתו של נאמן שלא להעמיד את אלשיך לדין משמעתי.

בסופו של דבר הודיעה לשכת נאמן כי הפרשה מסתיימת בהתנצלות הדדית, בביטול התלונה התלויה ועומדת נגד ארגז, וכן בביטול הכוונה לנקוט הליכים נוספים בהמשך.

בהודעה נמסר כי "כל הצדדים מצטערים על הטענות שהועלו כלפי כל הנוגעים בדבר ומוחלים זה לזה לקראת ראש השנה הבא עלינו לטובה. כל התלונות שהוגשו יבוטלו. הסדר זה הוסכם מתוך כבוד למערכת המשפט ומתוך רצון לשמור על מעמדה ואמון הציבור בה, ולהחלטתו של נשיא בית המשפט העליון, השופט ד"ר אשר גרוניס, ולמאמציו של שר המשפטים, יעקב נאמן, להביא לסיום הפרשה".

יצוין כי אלשיך אף לא תחויב לכתוב מכתב התנצלות לעו"ד ארגז, והנוסח שפורסם בהודעת שר המשפטים נאמן מהווה התנצלות פומבית הדדית.

גילוי-דעת מיוחד

פורום ראשי המחוזות בלשכת עורכי הדין נימק את ההחלטה לקבל את הצעת הפיוס של נאמן, בגילוי-דעת מיוחד שהופץ היום (א') לציבור עורכי הדין: לדברי הפורום, "לקחנו על עצמנו את תפקיד המבוגר האחראי, מאחר שנקיטת אמצעים משפטיים נגד ראשי מערכת המשפט הייתה גורמת לה זעזוע כבד ובלתי הפיך".

גילוי-הדעת הופץ היום בתגובה להאשמות כלפי בכירי הלשכה, על כך ש"התקפלו" נוכח לחציו של נאמן והסכימו לבטל את צעדי המאבק המתוכננים נגד המשך כהונתה של השופטת אלשיך.

ראשי המחוזות כתבו כי "לצערנו הרב, הודיע לנו במעמד זה השר נאמן כי בשל הודעת הנשיא גרוניס, אין בדעתו להפעיל את סמכותו ולהמשיך ולהידרש לעניין. עמדתנו הנחרצת הייתה ועודנה כי השופטת אלשיך ביצעה מעשה חמור, המחייב לפחות את העמדתה לדין משמעתי. אולם מתוך תחושת אחריות למערכת המשפט, נעתרנו להצעת השר והסכמנו שלא להמשיך ולפעול רשמית בעניין".

לדבריהם, "סברנו כי בנסיבות שנוצרו יש להעדיף את השיקול הממלכתי".

פורום ראשי המחוזות מסר כי "אנו סבורים כי המעשה שביצעה השופטת אלשיך חמור מאין כמוהו, וראוי היה שתסיים את כהונתה. יחד עם זאת, מתוך הכרה בחשיבותה של מערכת המשפט והרצון לשמור על אמון הציבור בה, ומתוך כבוד להחלטת נשיא העליון ולמאמציו של שר המשפטים, החלטנו לקבל את הפשרה שהוצעה על-ידי השר לסיום הפרשה".

ראש הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, הודה לנאמן על מאמציו להביא לסיום הפרשה. לדבריו, "אני מברך את כל הצדדים על נכונותם להגיע לפשרה הראויה שהושגה, ואני שמח שהפרשה מסתיימת, גם ברוח טובה, גם באופן המחזק את אמון הציבור במערכת המשפטית, וגם באופן שמחזק את זכויות ציבור עורכי הדין".

השתלשלות הפרשה

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

קבינט הקורונה הכריע: מערכת החינוך תיפתח; פיילוט לפתיחת הקניונים

מערכת החינוך חוזרת לפעילות מלאה: קבינט הקורנה החליט הלילה כי עד 6.12 תחזור מערכת החינוך לפעילות מלאה ● כמו כן הוחלט על פיילוט לפתיחת הקניונים תחת הגבלות מחמירות

יולי אדלשטיין, הליכוד / צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

האם בשום מדינה דמוקרטית אין חוק חיסון חובה?

האם כפיית חיסון בחוק תהיה תקדים בעולם הדמוקרטי? שר הבריאות יופתע מהתשובה ● המשרוקית של גלובס

שירות משלוחים של יאנגו / צילום: מיכל גור

יאנגו נכנסת לשוק משלוחי המזון במחיר הפסד לאורך זמן, האם זה מה שיערער את שלטון האונליין של שופרסל?

יאנגו, שירותי המשלוחים של הענקית הרוסית, יציע ללקוחות בארץ משלוחים ב-15 דקות, ללא דמי משלוח ובלי הגבלת מינימום ● למרות התזמון הטוב - מגפה, חורף וישראלים שהתמכרו להזמנות - החברה תצטרך למצוא את האיזון העדין בין תמחור סל קניות קטן לעלות המשלוח

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

גילוי מרצון לכל החיים: פרטים חדשים על התוכנית של רשות המסים

בממשלה, באוצר וברשות המסים מנסים למצוא מקורות הכנסה כדי לכסות את הבור התקציבי שנוצר במשבר הקורונה • אחד מהם הוא חידוש נוהל גילוי מרצון והוספת תנאים שיעודדו נישומים להגיש בקשות • הליכים קודמים הזרימו מיליארדי שקלים למדינה

נשים מוחות נגד רפורמת הפנסיה בצרפת, בהפגנה בפריז במרץ האחרון / צילום: Reuters, Benjamin Mengelle

הפנסיה לנשים צריכה לטפס לראש סדר העדיפויות של ישראל

הנושא של הארכת גיל הפרישה לנשים בישראל עולה ויורד שוב ושוב מסדר היום הציבורי ב-20 השנים האחרונות ● איזה פתרון מציע משרד האוצר - ומדוע דווקא ארגוני הנשים מתנגדים לו?

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

שגרירי המאבק באלימות נגד נשים של אינטל

וגם:  אלישע ויזל מונה ליו"ר סטארט-אפ הפינטק The Floor ● השיחה

בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת / צילום: יניב נדב , דוברות הכנסת

המשבר הפוליטי: האם ניתן עדיין לאשר את תקציב המדינה ל-2020 ול-2021

חודש לפיזור הכנסת: מה יעלה בגורלו של תקציב 2021, והאם עוד בחירות בדרך? ● שיחה עם יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד, יו"ר סיעת ימינה ח"כ איילת שקד ויו"ר סיעת כחול לבן ח"כ איתן גינזבורג

ג'נט ילן / צילום: רויטרס

האישה הראשונה בתפקיד: ביידן בחר בנגידת הפד לשעבר ג'נט ילן לשרת האוצר של ארה"ב

מדובר בהחלטה היסטורית בארה"ב, שבה אישה מעולם לא שימשה בתפקיד זה ● ילן יורשת משר האוצר המכהן מנוצ'ין משבר כלכלי, שידרוש פעולה נחרצת בעוד שאלת התמריצים לכלכלה עוד תלויה באוויר ● הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן, שנחשבה למועמדת לתפקיד: "מינוי מצוין. היא לא התכופפה בפני וול סטריט"

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוירית / צילום: איל יצהר, גלובס

הראל לוקר מציג: שיעור משרה גמיש במיוחד כיו"ר התעשייה האווירית

לוקר ביקש להעלות את שיעור המשרה שלו ל-75%, וכעת על מנת לכהן כיו"ר פז הוא מעוניין להורידו ל-50% ● גורמים ממשלתיים תוקפים את כפל התפקידים

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

תיאום מדיני ורכש מערכות צבאיות: מאחורי הקלעים של המפגש בין נתניהו ויורש העצר הסעודי

החשיבות בפגישה הסודית בין נתניהו ויורש העצר מוחמד בן סלמאן היא בעיקר בקיומה ובמועדה ● בפגישה דנו המנהיגים בתיאום עמדות לגבי איראן, בעיר העתידית של סעודיה וגם בעסקאות נשק ● ומה לגבי השלום? הוא כרגע לא על הפרק

ראש הממשלה ורעייתו שרה בכנסת / צילום: גלובס

ריח בחירות באוויר: נתניהו בעוד הופעה נדירה בכנסת

רה"מ ובכירי הליכוד ישתתפו היום בישיבה של ועדת המשנה לצמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה בין הפריפריה למרכז בראשות ח"כ אופיר כץ ● הופעת נתניהו לצד בכירי הליכוד בישיבה מעבירה מסר שהבחירות בפתח ומהווה איתות לקהל היעד של הליכוד בבחירות: תושבי הפריפריה בצפון

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Brian Snyder

ממשל טראמפ הודיע לביידן כי ניתן להתחיל בהליכי העברת השלטון

באיחור של כשבועיים, יושבת ראש הסוכנות הרשמית בבית הלבן, שאחראית על ההכרה בחילופי השלטון - הליך טכני בעיקרו - הכירה בניצחון של ביידן ● בשבועיים האחרונים ביידן לא קיבל תדרוכי ביטחון ומודיעין, וצוותו לא קיבל גישה למסמכים קריטיים

עדיאל שמרון / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל רמ"י עדיאל שמרון: "הדיבורים על מחסור בדירות מוגזמים"

שמרון אמר את הדברים במסגרת כנס פסגת הנדל"ן 2020 ● עו"ד ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי "ההישגים שהיו מנת חלקנו בבלימה של מחירי הדיור הולכים ומתכרסמים"

כרטיסי אשראי / צילום: שאטרסטוק

אנחנו קנינו פחות, והרווח של חברות כרטיסי האשראי צנח עד כה השנה ב-50%

הפעילות של חברות כרטיסי האשראי ישראכרט, כאל ומקס קטנה מתחילת השנה בשל השפעות המשבר הכלכלי החריף, והרווח המייצג המצרפי שלהן נחתך ביותר מ-50% לכ-234 מיליון שקל ● החברות הקטינו מתחילת השנה בכ-6% את היצע האשראי ללקוחותיהן

תור של אנשים שמחכים להיכנס לחנות H&M / צילום: ביג מרכזי קניות

מרכזי הקניות הפתוחים חזרו לפעול, והפדיונות מזנקים ב-109%

כך עולה מנתוני ריס שהגיעו לידי גלובס וסוקרים את השינוי בפדיון ב-30 מרכזי קניות פתוחים בין 17-22 בנובמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד ● ביג פאשן אשדוד רשם את הפדיון היומי הגבוה ביותר - 143 שקל למ"ר

חייל צה"ל / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

מחצית מהציבור הישראלי מעריך שצה"ל אינו מתנהל בצורה יעילה כלכלית

כך עולה מסקר שערך המרכז לביטחון לאומי ודמוקרטיה ● רק 34.5% סבורים כי צה"ל מתנהל נכון בתחום הכלכלי ● כמחצית מהישראלים חושבים שהשמירה על כוח-האדם בשירות הקבע בצה"ל אינה מצדיקה יציאה לפנסיה מוקדמת

מערכת הדפוס וחיתוך הלייזר של הייקון / צילום: אתר החברה

מחממות מנועים: אקוואריוס והייקון פרסמו טיוטות תשקיף ציבוריות לקראת הנפקות ראשוניות

מפתחת המנועים החסכוניים אקוואריוס הבטיחה גיוס של כ-65 מיליון דולר, לפי שווי חברה של כ-260 מיליון דולר ● הייקון, מתחום הדפוס הדיגיטלי, צפויה לגייס כ-45 מיליון דולר אחרי שהבטיחה את הסכום ממוסדיים

ג’ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה”ב, במהלך קמפיין הבחירות / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

בחריקת שיניים, ממשל טראמפ התחיל את התקפלותו

טראמפ נתן אישור ביורוקרטי ל"הקצאת משאבים ושירותים" לצוותו של הנשיא המיועד ● האסטרטגיה המשפטית של הנשיא המכהן לשנות את תוצאות הבחירות עומדת על סף התמוטטות ● ביידן עומד להודיע על מינויים בכירים לקבינט שלו ● רקע יהודי למזכיר המדינה, לשרת האוצר ולשר לביטחון פנים

אביאל צוריה, בן 26, בעלים משותף של מסעדת "חומוס אברהם" בבאר שבע / צילום: עדן זמר

"המדינה דאגה לגדולים ולוותיקים ושכחה את העסקים החדשים מאחור"

אביאל צוריה, בן 26, בעלים משותף של מסעדת "חומוס אברהם" בבאר שבע ● 
גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז