גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישעיה לא לבד: אילו עוד שופטים פרשו בשל פליטת פה?

השופט בדימוס ניסים ישעיה, שפרש אחרי שאמר ש"יש נשים שנהנות מאונס", אינו הראשון שנתפס בהתבטאות אומללה ■ בניגוד לעבר - כיום דעת הקהל משפיעה, ראשי המערכת רגישים יותר, ורוב השופטים "הבעייתיים" נכנעים ללחץ הציבורי

לא כך ביקש שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, אהרן אמינוף, לסיים את הקריירה השיפוטית שלו. בפסק דין משנת 2006, שדן באישומים נגד אדם על עבירות מין שביצע בבתו החורגת, כתב אמינוף את המשפט הבא: "ייתכן שבמשך השנים, משהייתה המתלוננת לנערה, נעמו לה מעשי הנאשם, והיא חפצה בהם".

על פסק הדין חתמו כל 3 השופטים בהרכב: מלבד אמינוף, שישב בראש ההרכב, התנוססו עליו חתימותיהן של השופטות נחמה מוניץ וגבריאלה (דה-ליאו) לוי. אחר-כך פרצה סערה, כשמכתב חריף שכתבו השתיים נגד אמינוף, על כך שהחתימן על הנוסח הסופי בלא הסכמתן, מצא את דרכו לעיתונות.

אמינוף התבצר בעמדתו, כתב לנשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק, מכתב תגובה חריף למכתבן של השופטות, וזעם על כך שברק לא אישר לו לפרסמו, כך שיוכל להגן על שמו הטוב בתקשורת, לאחר שמכתב שופטות פורסם.

בתווך הוגשה נגדו תלונה לנציבת תלונות הציבור על שופטים דאז, טובה שטרסברג-כהן, שקבעה כי "האמירה עלולה להתפרש כהשפלתה של המתלוננות ולהעברת האחריות למעשיו השפלים של הנאשם אל כתפי הקורבן התמים".

גם שופטי העליון, שדנו בערעור על פסק הדין שבמחלוקת, ציינו כי "דבריו של בית המשפט המחוזי, אף שלא כוונו לפגוע במתלוננת, עלולים להישמע באוזני הזולת כמשפילים את המתלוננת ופוגעים בה מבלי משים, ועל כן היה מוטב להימנע מאמירתם. כאשר מדובר בעבירות מין, על בית המשפט להיזהר בטרם יעלה השערות וסברות מסוג זה".

מוגבלות הבקרה

7 שנים חלפו בין פרשת אהרן אמינוף לבין פרשת השופט בדימוס ניסים ישעיה. החדשות הרעות הן ששופטים בעלי דעות חשוכות עדיין פעילים במערכת. החדשות הטובות הן ששיטות הטיוח הרכות שנהגו עד לפני שנים אחדות במערכת, ביחס להתנהלות שערורייתית של שופטים, הולכות ומתפוגגות, עקב בצד אגודל.

בעניינו של אמינוף לא ננקטה כל סנקציה פורמלית, וכל שנותר היה להמתין לפרישתו. הייתה זו עדות נוספת לכוחם המוגבל של מוסדות הבקרה על ההתנהלות השיפוטית - נציב התלונות, נשיא בית המשפט העליון, בית הדין המשמעתי לשופטים, הוועדה לבחירת שופטים. רוב הזמן נמנעים אלה מלעשות שימוש בסמכויותיהם. וגם כשהם רוצים - לעתים מתברר שהם לא יכולים.

לא רק בעניינו של אמינוף בחרה המערכת שלא לעשות דבר. גם בפרשת השופטת הילה כהן, מבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, שיצרה פרוטוקולי דיון יש מאין, התגלתה אוזלת-היד הניהולית.

נגד כהן ננקט הצעד החריף של העמדה לדין משמעתי, ואף שהורשעה סירבה לפרוש מכהונתה, למרות הפצרות חוזרות ונשנות מצד הנשיא ברק. כהן יצאה למלחמה, עתרה לבג"ץ נגד ראשי המערכת, ובסופו של דבר נרשמה כתקדים היסטורי, לאחר שהייתה השופטת הראשונה מאז קום המדינה שהודחה בידי הוועדה לבחירת שופטים.

במקרה של השופט בדימוס ניסים ישעיה, שהודיע אמש (ד') על פרישה מכהונה בוועדות שיפוטיות, לא היה צורך לאיים בנקיטת סנקציה פורמלית. לא רק מפני שמדובר בשופט בדימוס, שהרחקתו מכס השיפוט אינה כרוכה בצעדים פורמליים סבוכים דוגמת אלה שיש צורך לנקוט בעניינו של שופט מכהן, אלא מכיוון שהזמנים השתנו.

דעת הקהל משפיעה. יש שיאמרו - לעתים אף יותר מדי, בצורה דורסנית. ראשי המערכת הפכו רגישים יותר לביקורת, הם קשובים. יש שיאמרו - חוסנה של המערכת לעמוד בפני מתקפות לא ענייניות הולכת ומתפוגגת.

ממצב של אי-יכולת או אי-רצון לנקוט צעדים מרחיקי לכת, הולך ומתגבש מצב חדש, שבו כלל אין צורך לאיים. השופטים, ברובם, מבינים את הרמז.

כך גם אפשר להבין את צעדו של השופט ישעיה, פחות מיממה לאחר שנחשפו בתקשורת הדברים שאמר ביום שני האחרון בדיון שיפוטי של ועדת ערר לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, שהוא ישב בראשה. "יש בנות שנהנות מאונס", הוא אמר בערר על ההחלטה שלא להכיר בצעירה בת 19, שנאנסה בגיל 13 על-ידי 4 פלסטינים, כנפגעת פעולת איבה.

בבוקר הוציאה דוברת בתי המשפט תגובה כפולה - האחת מטעמו של ישעיה עצמו, שהתנצל על הדברים והבטיח כי לא הייתה בהם כוונה לפגוע; והשנייה מטעם מערכת בתי המשפט, שהודיעה על זימונו של ישעיה לבירור.

האקטיביזם של לבני

בינתיים הצטברו התגובות במערכת הציבורית והפוליטית, כולן הביעו שאט-נפש מההערה המקוממת שהשמיע ישעיה בדיון.

שרת המשפטים, ציפי לבני, שהתה באותה עת על מטוס במסגרת שליחות מדינית, ורק אחר-הצהריים התחדש עמה הקשר. לבני מפגינה קו אקטיביסטי בכל הנוגע למערכת המשפטית, הן מבחינת מדיניותה והן מבחינת הנראות הציבורית.

בשעות הערב פירסמה לבני הודעה משותפת לה ולנשיא העליון, אשר גרוניס. השניים דיווחו לציבור על כך שבמהלך פגישת הבירור שערך לישעיה מנהל בתי המשפט, מיכאל שפיצר, הודיע ישעיה על רצונו לפרוש מיידית מכל טריבונל שיפוטי שבו הוא יושב.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגם הוא היה בין מביעי שאט-הנפש מדבריו של ישעיה בשעות הבוקר, בירך על הפרישה היזומה והודיע על הסרת תמיכתו במינוי ישעיה לאב בית הדין העליון של הליכוד.

"במהלך פגישה שהתקיימה בין מנהל בתי המשפט שפיצר והשופט בדימוס ישעיה", נמסר בהודעתם של גרוניס ולבני, "הביע השופט בדימוס ישעיה את רצונו לסיים לאלתר את כהונתו כיושב-ראש ועדת ערר, זאת בשל הנסיבות שנוצרו שבהן נכון יהיה לדעתו לסיים את תפקידו. השופט בדימוס ישעיה הביע צערו פעם נוספת על האמירה, שלא הייתה בה כוונה לפגוע או להביע דעה".

שינוי תודעתי איטי

עם זאת, השינוי התודעתי בקרב השופטים ובקרב ראשי המערכת הוא איטי. אכן, אפשר למצוא את הבדלי הגישות בין הילה כהן ואהרן אמינוף מצד אחד, שנאבקו מול הממסד המשפטי ונחלו כישלון - לבין ניסים ישעיה ושלמה נחשון-אטינגר מצד שני, שהודיעו על פרישה מיידית, לאחר שהתבטאויותיהם השיפוטיות השערורייתיות נחשפו.

נחשון-אטינגר, כזכור, אמר לתובעת משטרתית, במהלך דיון באולמו לפני כחודש וחצי, כי היא "מוצאת ז' מהר", כשזו עילעלה בין התיקים שהיו על שולחנה בניסיון למצוא את תיקו של נאשם, ששמו מתחיל באות השביעית.

במשך כמה ימים ניסה נחשון-אטינגר לגמד את משמעות האמירה מעוררת המחלוקת, אך לבסוף הבין שהוא מצוי בדרך חד-סיטרית המובילה אל מחוץ לכס השיפוט.

מאידך, המגמה רחוקה מלהיות שלמה. שופטים הגונים הפורשים באופן מיידי כדי לא להסב נזק נוסף למערכת היו גם בעבר - אסנת אלון-לאופר, שהועמדה לדין פלילי על כך שהציבה מעקב אחר בן-זוגה לשעבר, למשל, פרשה מידיית מכס השיפוט.

מצד שני, שופטים הנאבקים בציפורניים כדי להישאר על כיסאם קיימים גם היום. למשל, שופטת הפירוקים התל-אביבית, ורדה אלשיך, שכל הרמזים בעולם, כולל מצד נשיא העליון, לא יזיזו אותה מכוונתה להיראות כמי שפורשת בכבוד ובהדר מהכהונה השיפוטית.

המהפך התודעתי יושלם כשהשופטים יבינו שבידי ראשי המערכת עומדים כלים של ממש, מלבד רמיזות וקריצות-עין. למשל, הליכי דין משמעתי אמיתיים וגלויים לציבור; למשל, נכונות של ממש מצד נציב התלונות על ציבור להמליץ על סנקציות, במקום לקוות שאחרים יבינו את הרמז; ונכונות של שרי המשפטים ונשיאי העליון לפנות במקרים המתאימים לוועדה לבחירת שופטים, כדי שזו תעשה שימוש בסמכותה להעביר שופט מכהונתו.

הפיכתם של כלים אלה לריאליים תחזק את הסמכות הערכית הבלתי מפורשת של ראשי מערכת המשפט, בבואם להציע לשופט שסרח לפרוש מיוזמתו, כפי שקרה אמש עם השופט בדימוס ניסים ישעיה.

שופטים

לבני בירכה על פרישת השופט: "תפיסה פסולה ומעוותת"

שרת המשפטים, ציפי לבני, בירכה על הודעתו של השופט בדימוס ניסים ישעיה על פרישתו המיידית מכל כהונה שיפוטית. "החלטתו היא הדבר הראוי והנכון במקרה החמור הזה", הודיעה לבני. "גם שופטים צריכים לדעת כשהיא אומרת לא היא מתכוונת ללא! התבטאותו של השופט ישעיה היא חמורה בכל מובן. רק על-ידי פרישתו יוחזר אמון הציבור במערכת המשפט.

"לא מדובר בביטוי בלבד, אלא בתפיסה פסולה ומעוותת שנשים נאבקו בה במשך שנים, המטילה על קורבן האונס את האשמה. אמירה כזו מפי שופט עלולה, גם אם לא התכוון לכך, לתת למוחות מעוותים הכשר לאונס.

"כל שופט צריך לדעת שהוא נבחן - ובצדק - תחת זכוכית מגדלת ציבורית ומוסרית, ועליו להתנהל באופן הראוי למי שמופקד על החוק והצדק וקובע גורלות של אחרים".

השופט ישעיה: "הכול היה ברוח טובה, זה הוצא מהקשרו"

עוד קודם להודעתו על פרישה, נשמע השופט בדימוס ישעיה מסויג מהחומרה שבה פורשו דבריו. "הכול היה ברוח טובה, היא אמרה לי תודה רבה כשיצאה מהאולם", אמר ישעיה לערוץ 2 באינטרנט. "זה מעוות והוצא מהקשרו, זה לא היה משפט אונס, אני בכלל פנסיונר, וזה היה דיון לא פורמלי בוועדת ערר של הביטוח הלאומי, שיושבים בה אני ועוד שופטים. אני אמרתי את זה כדוגמה. אחד הדברים שצריך להוכיח הוא שנגרם לה נזק, כי גם אם יש פעולת איבה ואין נזק, אז לא מגיע שום דבר".

ישעיה ציין עוד כי הופתע כשדוברת בתי המשפט שאלה אותו אם הוא מסכים להתנצל במסגרת התגובה הפומבית. "זה הפתיע אותי. מחפשים סתם מה לפרסם, זה מוגזם מאוד", אמר.

עוד כתבות

מסעדת מלכה / צילום: דרור עינב, וואלה!

משיפודים ועד סושי: ארבע מסעדות כשרות טובות במיוחד

דגים היישר מהים באשדוד, הסניף הכשר של הסושייה המיתולוגית בתל אביב והגרסה של אייל שני ● מהן המסעדות הכשרות הטובות בארץ?

אולף שולץ / צילום: Associated Press, Michel Euler

האיש שניצח בבחירות בגרמניה העניק בעבר ראיון בלעדי לגלובס. זה מה שהוא חושב על ישראל ועל עסקאות נשק

אם יצליח להרכיב קואליציה, אולף שולץ יהיה הקנצלר החדש של גרמניה ● באוקטובר 2018 נפגשו עימו כתב גלובס באירופה אסף אוני ועורכת גלובס נעמה סיקולר לראיון בלעדי והיחיד שהעניק לכלי תקשורת ישראלי ● בעקבות ניצחונו בבחירות לפי תוצאות המדגמים, גלובס מפרסם את הראיון מחדש

גבעת הקפיטול בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Brad Booysen

מטבע אחד בשווי של טריליון דולר יכול לתת מענה למשבר התקציב בארה"ב

בתוך דיוני התקציב בארצות הברית והאפשרות המסתמנת של השבתה כללית של הממשל, עלתה האפשרות שהנשיא ג'ו ביידן ינפיק מטבע במהדורה מיוחדת של טריליון דולר, ויפקיד אותו בבנק המרכזי - כדי לעקוף את הקונגרס ולממן את האוצר

מנכ''ח טבע קאר שולץ / צילום: יח''צ

טבע תשלם ללואיזיאנה 15 מיליון דולר כחלק מהסכם פשרה בפרשת האופיודים

התשלום יספוק על פני 18 שנה ובנוסף טבע תעביר למדינה תרופות בשווי של כ-3 מיליון דולר ● ההסכם כפוף לאישור סופי של לואיזיאנה

שרת הפנים איילת שקד / צילום: שלומי יוסף

איילת שקד מחזירה אותנו 80 שנה אחורה

למעלה מ-9 מיליון נפש חיים כיום בישראל, ועפ"י תחזיות הלמ"ס צפויים לחיות כאן כ-15 מיליון נפש בשנת 2048, כשימלאו 100 שנה להקמת המדינה ● הצפיפות והתחרות על משאב הקרקע מורגשת בכל מקום, ובעת הקורונה ובימות החגים והחופשות, היא מורגשת גם במרחבים הפתוחים

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סין לא לבד: הקרב על שוק הקריפטו העולמי מגיע לנקודת רתיחה

שוק הקריפטו מגלגל 2 טריליון דולר, ושתי הכלכלות הגדולות בעולם רוצות להיות חלק מהחגיגה ● סין נלחמת בביטקוין, ששווה לבדו מעל 800 מיליארד דולר, כדי לעשות מקום ליואן הדיגיטלי שהיא מפתחת ● בארה"ב חוששים, אבל בונים על מיסוי המטבע כדי לממן את תוכנית התשתיות ● ומה קורה בת"א?

Instagram Kids / צילום: Shutterstock

אחרי הביקורות הקשות נגדה: אינסטגרם משהה את פיתוח גרסת "Instagram Kids"

ברקע התחקיר של WSJ כי אינסטגרם מזיקה לבני נוער, ראש אינסטגרם כתב בבלוג החברה: "מאמינים כי עדיף להורים לתת לילדיהם אפשרות גישה לגרסת אינסטגרם המיועדת להם מאשר להסתמך על היכולת של אפליקציה לאמת את גיל הילדים" ● פיתוח Instagram Kids חטף ביקורות הגורסת כי פייסבוק לא באמת יכולה להגן על הילדים

עובדי אופטימוב / צילום: אופטימוב

תוכנת השיווק לקמעונאות והימורים אופטימוב גייסה 75 מיליון ד'

חברת אופטימוב מפתחת תוכנה ליצירה וניתוח של קמפיינים שיווקיים ומשרתת בעיקר אתרי קניות והימורים ברחבי העולם ● במקביל להשקעה, מכרה קרן IGP הישראלית את כל החזקותיה באופטימוב בסכום מוערך של 100 מיליון דולר

המלצות ספרות / צילום: Tom Hermans / unsplash

עיון, פרוזה וגם שירה: ספרים שאנשי מערכת גלובס אוהבים וממליצים

ספר על האנשים שבשוליים, סיפורים מקו החזית של חקר המוח, כלת פרס נובל לספרות שכתבה ספר מתח וגם 3 ספרי שירה ששווה לשים אליהם לב

דירה להשכרה / איור: ליאב צברי

ההחלטה שלא השתנתה כבר כמעט 30 שנה: האם נכון להעניק פטור ממס על שכר דירה?

העלייה מברית המועצות הובילה את המדינה להעניק פטור ממס לבעלי דירות להשכרה ● אבל מאז עברו 30 שנה, ההצדקה כבר אינה קיימת, והמדינה ממשיכה לאבד הכנסה פוטנציאלית של מיליארדי שקלים בשנה ● מה אומרים המומחים, והאם הלחץ של רשות המסים יצליח יותר בחוק ההסדרים הבא

יונת ים בודדה על קרחון באזור האוקיינוס הארקטי

ציפורים, דגים ואפילו עצים: המינים שמשתנים עם שינוי האקלים

תנאים חמים יותר גרמו לחיות וצמחים להתאים לעצמם מנהגים חדשים ולפתח תכונות חדשות: תמנונים מתכווצים, לטאות מפתחות רגליים חזקות יותר, ועצים מהגרים

שלט בחירות של מפלגת AfD / צילום: Associated Press, Martin Meissner

חברה בדיונית הצליחה להפיל בפח את הימין בגרמניה במהלך הבחירות

"המרכז ליופי פוליטי" הקים חברה בדיונית שהציעה למפלגת הימין הקיצונית "אלטרנטיבה לגרמניה" לחלק פליירים לקראת הבחירות במחיר נמוך ● עשרות סניפים של המפלגה נעתרו, והפליירים נזרקו ● קולקטיב האומנים הסתבך בעבר כשהציב חבית גדולה עם אפר של קורבנות שואה מול הרייכסטאג

חיסון נגד קורונה בבית חולים שערי צדק ירושלים / צילום: רפי קוץ

השאלות לגבי דעיכת השפעות החיסונים הגיעו ל־FDA, ויש סיבה לאופטימיות

בעוד שהאמריקאים שואלים לגבי דעיכת החיסון השני, אנחנו – כבר תוהים לגבי השלישי ● מה קצב דעיכת רמת הנוגדנים בגוף, האם היא נעצרת בשלב מסוים ואיך זה שרמות תאי הזיכרון דווקא ממשיכות לטפס חודשים רבים לאחר החיסון? ● חיסון רביעי? לא בטוח שנזדקק לו

המלצות פודקאסטים / עיצוב: גלובס

בזמן הכלים, הפקקים או סתם במקום עוד בינג' בנטפליקס: הפודקאסטים שכדאי להכיר

מהנושאים הכי איזוטריים (ראיון עם פחית קולה), דרך שיחות על קריירה וניהול ועד לאקטואליה כלכלית: הפודקאסטים ששווה להכיר, ואח"כ להתנשא על החברים

מפעל לעיבוד פחם בסין / צילום: Shutterstock, humphery

גולדמן זאקס חותך את תחזיות הצמיחה של סין בעקבות משבר האנרגיה

בנק ההשקעות האמריקאי חותך את תחזיות הצמיחה של סין לאור הפסקות החשמל המרובות שפוגעות בתעשייה ● לא רק פחם חסר: המחסור בגז הטבעי, לצד הציפיות לחורף קר במיוחד, מזניקים את מחיר הגז לשיא של מעל עשור

נשיא ארה''ב, ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Stratos Brilakis

תקציב התשתיות המהפכני של ביידן מנסה לשפץ את ארה"ב המזדקנת

התקציב הראשון של ממשל ביידן מנסה להתמודד עם הזדקנות התשתיות האמריקאיות בעזרת חוק התשתיות, שצפוי לקבל מימון על ידי מיסוי האלפיון העליון ● על הפרק: פיילוט מעבורות חשמליות באלסקה, שיפוץ של גשרים ומנהרות ישנות ושימור שמורות טבע

רוב משמעותי מבעלי הדירות במקומות היקרים מחויבים במס על השכרת דירתם / צילום: שלומי יוסף

מי יודע, יום אחד אולי יהיה מנגנון מיסוי לנדל"ן

עד היום לא נמצא מנגנון כולל כלשהו, שיבחן את כלל המיסוי שמוטל על משקיעי נדל"ן, החל ממס רכישה, דרך מס שכר דירה, וכלה במס שבח שמוטל בעת מכירתה ● התוצאה: התבטאויות פופוליסטיות בגנות המשקיעים, אך היעדר בדיקת עומק של התחום המורכב הזה

ראיון עבודה / צילום: Shutterstock, tsyhun

איך לקבל זימון לראיון התמחות? 5 צעדים שחייבים לעשות כבר היום

שנת הלימודים בפתח, ומאות סטודנטים למשפטים כבר מתחילים להשחיז מקלדות ולהכין את קורות החיים שלהם להפצה בין המשרדים והמקומות המבוקשים בארץ ● הפעם התחרות גדולה יותר לאור הקיטון בתקנים, בין היתר בשל הארכת תקופת ההתמחות ● אז איך בכל זאת תוכלו להבטיח שתקבלו זימון לראיון?

פודקאסט / צילום: Shutterstock

הכירו את היוסיין בולט של הפודקאסטים העסקיים

לג'ון לי דומאס נמאס לשמוע אנשי עסקים מדברים למשך שעתיים על נושאים שמדי פעם לא רלוונטים ליזמים צעירים, אז הוא עשה פודקאסט משלו: מקיף, קצר, ולעניין ● ביקורת פודקאסטים

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

סנקציות כלכליות הן הפתרון לטרלול החיסונים

עלינו להבהיר למתנגדי החיסונים כי הם לא יהיו זכאים למימון ציבורי במקרה שיזדקקו לאשפוז ● זכותם לבחור לא להתחסן ולבחור לשלם עבור ביטוח בריאות פרטי - יש חיסונים, הם עובדים, ואת המסים שכולנו משלמים רצוי להקצות לטובת מוצרים ושירותים ציבוריים שאינם כוללים טיפול רפואי במתנגדי החיסון