גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם יצחקי הגיש תצהירים סותרים בתביעת ארד-שכטר?

לפני כשנה הגישו יורו ישראל ואייל ארד תביעה ב-3.5 מיליון שקל נגד יורם שכטר, יו"ר היל"ת ■ האם רביב יצחקי, סמנכ"ל היל"ת, הגיש תצהירים סותרים בתביעה?

מדוע הגיש רביב יצחקי, בכיר לשעבר בשוק הפרסום ומי שהיה סמנכ"ל השיווק בחברת היל"ת, שני תצהירים סותרים לבית המשפט, מטעמם של שני הצדדים, במסגרת תביעה שהגיש הפרסומאי אייל ארד נגד חברת היל"ת שבשליטת יורם שכטר?

לפני כשבועיים התפרסם במוסף G של "גלובס" סיפורה המוזר של היל"ת, שעמדה מאחורי מיזם הסלולר הווירטואלי הלו 015. עוד לפני שנכנס השקל הראשון לקופתה נקלעה החברה לחובות של כ-25 מיליון שקל והתרסקה, תוך שהיא מותירה חובות-עתק, נושים זועמים והליכים משפטיים.

אבל מתברר כי העניינים המוזרים סביב היל"ת לא הסתיימו בקריסתה, והם נמשכים גם היום. אחד הנושים של היל"ת הוא משרד הפרסום יורו ישראל שבבעלות אייל ארד, יובל ארד וליאור חורב, שאמורה הייתה לייצג את היל"ת כמשרד יחסי ציבור וכיועץ אסטרטגי.

לפני כשנה הגיש יורו ישראל לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה אישית בסך 3.5 מיליון שקל נגד שכטר, יו"ר היל"ת, שהיה גם יו"ר דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 10.

לדברי יורו, בין החודשים ינואר לאפריל 2012 ביצע המשרד עבור היל"ת רכישות שונות מספקים, ביניהן שלטי חוצות, מודעות בעיתונים וכן זמן פרסום בטלוויזיה וברדיו בהיקף מצטבר של כ-3.5 מיליון שקל. בנוסף, וכחלק מהשירותים שבהסכם, סיפק יורו להיל"ת גם שירותי יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי, באמצעות משרד יחסי הציבור שבבעלותו, ארד תקשורת.

בכתב התביעה גולל יורו את הרקע להתקשרות עם שכטר. לדבריו, שכטר פנה לאייל ארד בבקשה כי ייצג את היל"ת כמשרד יחסי ציבור וכיועצים אסטרטגיים, ובהמשך אף סוכם כי יורו יספק שירותי פרסום ורכש מדיה להיל"ת.

יורו טוען כי עוד בטרם נכרת ההסכם, המשרד דרש ביטחונות לקיום התחייבויותיה של היל"ת. לטענתו, בפגישה שקיים עם ארד במשרדי היל"ת, התחייב שכטר בהתחייבות מתועדת כי הוא אישית יהיה ערב לכל חובותיה של היל"ת כלפי יורו.

יורו טוען עוד כי יורם שכטר הטעה אותו באופן בוטה כאשר התחייב בכל פעם לשלם את חובותיו ליורו, ובכלל זה התחייבות מתועדת לשלם בצ'קים אישיים, ומיד לאחר מכן נעלם והתחמק מתשלום חובותיו וזאת, עד להגשת הבקשה להקפאת הליכים.

בכתב ההגנה שהגיש שכטר הוא מתכחש לכך שערב אישית כלפי יורו או כלפי ארד.

תצהיר בעד ארד

דמות מפתח במשפט המתנהל בין יורו ישראל לבין היל"ת ושכטר הוא רביב יצחקי, שהיה סמנכ"ל בחברת היל"ת. יצחקי, מוותיקי ענף הפרסום, היה בעבר המשנה למנכ"ל אריאלי פובליסיס, מנכ"ל ענני תקשורת, מנכ"ל רבן IPG עד למיזוגו עם ראובני פרידן וסמנכ"ל לקוחות במקאן-אריקסון.

ב-20 במאי 2012 הגיש יצחקי לבקשתה של יורו ישראל תצהיר לבית המשפט במסגרת תביעתה נגד היל"ת, שחיזק לכאורה מאוד את הגרסה של אייל ארד ושותפיו. בתצהירו תיאר יצחקי את המשא-ומתן שנערך בין אייל ארד ליורם שכטר להתקשרות ביניהם וכתב: "טרם החתימה על המסמך (מסמך תנאי ההתקשרות בין הצדדים - ח' מ') ביקש ממני אייל כי היל"ת תיתן ערבויות להתחייבויותיה בהסכם.. אייל העלה את הדרישה, ויורם אמר לו שהוא אישית יהיה ערב להתחייבויותיה של היל"ת כלפי יורו ישראל. יורם הוסיף ואמר שלאור הרקורד האישי שלו ושל החברה והתפקידים הציבוריים שיורם ממלא, ההתחייבות האישית שלו מספיקה. בעקבות זאת, הצדדים החלו בעבודה משותפת בהתאם להסכם".

בהמשך התצהיר ממאי 2012, חזר יצחקי על אמירותיו כי שכטר נתן ערבות אישית לארד. "בתחילת אפריל 2012 היל"ת איחרה בתשלום משכורות לעובדים. בעקבות זאת זומנה מעין ישיבת חירום במשרדים של יורם בגן העיר. אייל הזכיר ליורם שהוא אישית ערב לתשלום, ויורם אמר לו שהוא לא מכחיש זאת", כתב יצחקי בתצהירו.

תצהיר בעד שכטר

כחצי שנה חלפה מאז שהגיש את התצהיר הראשון, וב-19 בנובמבר 2012 החליט משום מה יצחקי להגיש תצהיר נוסף לבית המשפט בתביעת יורו ישראל נגד היל"ת. הפעם הוגש התצהיר לבקשתו של שכטר.

והרי זה פלא, בתצהיר השני שינה יצחקי את גרסתו באשר להתחייבויות של שכטר ליורו ישראל. הפעם, חיזקה עדותו את הטענות של הצד השני.

גם בתצהיר השני תיאר יצחקי את המשא-ומתן שהתנהל בין ארד לבין שכטר, אך בהתייחסו בתצהיר השני לנושא הערבויות שדרש ארד, שינה יצחקי את גרסתו כליל וכתב: "אייל ארד ביקש ערבויות לתשלומים, ושכטר אמר לו כי הם לא צריכים ערבות, הם מכירים אותו ואת יכולותיו הכספיות... בסופה של הפגישה ארד קיבל את הדברים וויתר על עניין הערבויות".

גם בתצהיר השני תיאר יצחקי את הפגישה שנערכה בגן העיר, אך כשהגיע לנושא דרישת הערבויות של ארד משכטר, התיאור השתנה מהקצה אל הקצה: "הפגישה עסקה במשבר הניהולי של היל"ת, וארד שאל האם עליו להיות מודאג באופן אישי בעניין הכספים שהיל"ת חייבת לו. שכטר ענה לו כי כולנו מודאגים. לא דובר באותה פגישה דבר וחצי דבר לעניין ערבויות אישיות".

יצחקי: אין סתירה

תוכנו של תצהיר, יש לציין, מיועד להוות תחליף לעדות הנמסרת בבית המשפט, והחותם על תצהיר שקר עובר עביר פלילית. אז מדוע נתן יצחקי שני תצהירים סותרים, מטעמם של שני הצדדים הניצים במשפט?

יצחקי מסר בתגובה: "אני לא מתמצא בהליכים משפטים. שני הצדדים ביקשו ממני לתת עדות על מה שהיה. הניסוחים של התצהירים הם לא בדיוק לפי שפתי, אלא עברו עיבוד של עורכי הדין משני הצדדים".

לדבריו, "בעיניי לא קיימת סתירה בין התצהירים. את אמירותיו של שכטר לארד, עליהן העדתי בתצהירים, אפשר לפרש כערבות אישית, ואפשר לפרש כהבטחות שאינן מהוות ערבות.

"בסופו של דבר אני חושב ששכטר צריך לשלם את חלקו, ושאר בעלי המניות - את חלקם, וגם לי הם חייבים כספים רבים. בהתנהגות האנשים השולטים בהיל"ת יש חשד לכאורה למעשים פליליים".

עוד כתבות

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

הופקדה תוכנית ל-222 קוטג'ים בדניה; התושבים מתנגדים

קבוצת היזמים "דניה הירוקה" הפקידה תוכנית להרחבת שכונת היוקרה דניה בחיפה ב-222 יחידות דיור על שטח של כ-108 דונם ● גודל המגרשים ינוע בין 600 מ"ר ל-1.1 דונם, ושטחי הקוטג'ים שיוקמו על המגרשים, יגיעו לכ-150 מ"ר ● בעבר הביעו תושבים התנגדות לתוכנית, בהם ראש העיר לשעבר, יונה יהב, שהוא גם תושב השכונה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: טבע צנחה בכ-6%, אלקטריאון זינקה 22%

המסחר בת"א ננעל בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ת"א 90 ירד ב-0.15% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית ● דלק דיווחה על הצעה להשקעה באיתקה בגובה 250 מיליון שקל

התחדשות עירונית / הדמיה: אפרת לוי, גלובס

האם תמ"א 38 באמת מתה? בכירי הרגולטורים ומובילי הענף מגיעים ל"גלובס" לדבר על התחדשות עירונית

למה היתר בנייה לפרויקט פינוי בינוי צריך לקחת יותר מעשור? ● ומה יעשו היזמים שפועלים כבר זמן רב באווירת אי-ודאות, שרק מתארכת בגלל בחירות מועד ב' ● המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ, מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדי שמרון ובכירים נוספים מדברים עם מובילי ענף ההתחדשות העירונית על עתיד התחום

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

מריחואנה על מטוסים, מסיבות טקילה ועסקאות תמוהות ב-WeWork: לאדם נוימן הולכות ואוזלות הסיבות לחייך

ריבוי עסקאות בעלי עניין, הפסדי עתק ומכפילים תמוהים שמצטרפים למסיבות טקילה וסמים, מטוסים פרטיים וחזון ששוק ההון מתקשה להכיל ● "גלובס" מפרסם במלואו את התחקיר של "וול סטריט ג'ורנל" על אדם נוימן, מייסד ענקית השכרת המשרדים

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו ע"י השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים, ובראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן ● המשרוקית של גלובס

ראשי הרשימה המשותפת / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

הרשימה המשותפת: דוחים את ההחלטה לגבי גנץ עד לאחר ההצהרה של ליברמן

ארבעת ראשי הרשימה המשותפת החליטו לדחות את ההחלטה אם להמליץ על גנץ להקמת הממשלה ● הכוונה היא להגיע להחלטה פה אחד אף שיש ביכולת הרשימה להגיע להחלטה רק על פי רוב קולות

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

תוצאות מערכת הבחירות - הממלכתיות ניצחה; ארבע הערות לסיכום הקמפיין

הימין והשמאל של פעם נעלמו. בין ימין כלכלי לשמאל כלכלי נרשמו הבדלים במערכה זו, אך הם לא הניעו את הבוחרים לקלפיות ● פרשנות

 מיכל קיסוס הרצוג / צילום: שלומי יוסף

פפר מתרחב: מאפשר ללקוחותיו להשקיע ישירות במאה המניות הגדולות בארה"ב

הבנק הדיגיטלי של לאומי השיק את "פפר אינווסט", שמאפשר לרכוש מניות ממדד S&P 100, בעלות של 50 שקל עד 50 אלף שקל לעסקה בודדת, עם דמי ניהול שנתיים של 0.8% וללא עמלות מינימום ● "אנחנו רוצים להנגיש את השוק"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאחר כישלון ההנפקה: האם פעילות WeWork בישראל בסכנה?

ענקית חללי העבודה המשותפים, שנתקלה בכתף קרה של המשקיעים בוול סטריט, שוכרת ומפעילה 10 מתחמים בישראל ומתכננת לפתוח שלושה נוספים ● שי ליפמן, ווליו בייס: "גם אם WeWork תיפול, יהיו מי שייקחו את החללים במקומה" ● ניתוח גלובס

רן גוראון / צילום: יח"צ

עובדי פלאפון יפגינו מול ביתו של מנכ"ל החברה רן גוראון

מתנגדים לפיטורים של 300-400 עובדים מבלי שתוצג בפניהם תוכנית לצמיחה עתידית של החברה

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

האם HOT וסלקום מנהלות שיחות למיזוג

חשוב לציין שמיזוג בין החברות הוא כה מסובך ומורכב שלא בטוח שהוא אפשרי בכלל ● ל-HOT יש רשת משותפת עם פרטנר בסלולר ולכן עסקה עם סלקום תיאלץ אותה למכור את חלקה ברשת ● סלקום מכחישה את הדיווחים

אלקטריאון / צילום: סטודיו בילרדיש

חשמל באוויר: אלקטריאון דיווחה על הצלחה בניסוי טעינת רכב בכביש החשמלי שפיתחה והמניה חזרה לזנק

מניית החברה, הפועלת בתחום טעינה אלחוטית של כלי רכב חשמליים, זינקה היום בכ-10% במחזור ער ● המניה עלתה ביותר מ-300% השנה ושווי החברה, שטרם רשמה הכנסות, מגיע לכ-640 מיליון שקל ● ההצלחה בניסוי היא אבן דבר מרכזית לקראת התקנת המערכת בפרויקט בשבדיה, בנובמבר הקרוב

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

משרד התקשורת: לא חלה עלינו החובה לבטל את ההפרדה המבנית בבזק

בתגובה לעתירת בזק משיב המשרד כי בזק הפרה את חובותיה במסגרת השוק הסיטונאי, וכי סוגיית ביטול ההפרדה נמצאת תחת בחינה

פקק על כביש 471 / צילום: גיא ליברמן

25 מיליארד שקל זה לא מספיק: כמה המדינה צריכה להשקיע בתחבורה כדי להעלות את הפריון

אם רק נעמוד פחות בפקקים, הפריון של הכלכלה הישראלית יגדל בצורה משמעותית ● כמה משמעותית? שגם השקעה של 25 מיליארד שקל בשנה עדיין תהיה משתלמת

ריץ פלאזה, ניו יורק. לשעבר של יצחק תשובה  / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

השוק מתקרב לשיא? למשקיעים הזרים ירד התיאבון והם נפטרים מנדל"ן אמריקאי

הרבעון השני של שנת 2019 היה הראשון מאז 2013 שבו המשקיעים מכרו יותר נכסים מאשר קנו ● "הנדל"ן האמריקאי מתומחר ברמה גבוהה מאוד כעת, ואנשים חושבים שאנחנו קרובים לשיא השוק", אומר אחד המומחים בתחום

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איך קרה שהפוליטיקאים מהמגזר הערבי למדו לעבוד עם פקידי האוצר

ב–2014 קרא הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי, לראשי רשויות בחברה הערבית ללחוץ על המדינה לקבל תקציבים • שם נולד התהליך שהוביל להחלטה להזרים מיליארדי שקלים למגזר • בינתיים, תהליך השתלבות דומה במגזר החרדי לא מצליח ● פרשנות

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

שרגא ברוש פורש מהתאחדות התעשיינים על רקע כתב האישום; אלה המועמדים להחליפו

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות להגיש נגד ברוש כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ● ל"גלובס" נודע כי על התפקיד צפויים להתמודד התעשיינים ד"ר רון תומר, שמואל דונרשטיין ורוני קוברובסקי וכן חה"כ לשעבר איילת נחמיאס-ורבין

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

בנק ישראל: אין צמצום בפער בין ישובים יהודים וערביים גדולים ברמת התחבורה הציבורית

רמת שירות האוטובוסים ביישובים הערביים עדיין נמוכה יותר מאשר ביהודים, כך עולה מדוח של חטיבת המחקר של בנק ישראל שיתפרסם בקרוב

אבי שטרנשוס, מנכ"ל חברת מידרוג / צילום: יח"צ

אבי שטרנשוס מונה למנכ"ל מידרוג במקומו של ערן היימר

וגם: רדוור מבקשת להקצות לרועי זיסאפל מניות חסומות בשווי כ-2.1 מיליון דולר ● צבי לנדאו מימש אופציות ומכר מניות סולאראדג' ברווח של כ-2.2 מיליון דולר ● מבנק לאומי למיטב דש: תמר יסעור מצטרפת לדירקטוריון בית ההשקעות