גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם יצחקי הגיש תצהירים סותרים בתביעת ארד-שכטר?

לפני כשנה הגישו יורו ישראל ואייל ארד תביעה ב-3.5 מיליון שקל נגד יורם שכטר, יו"ר היל"ת ■ האם רביב יצחקי, סמנכ"ל היל"ת, הגיש תצהירים סותרים בתביעה?

מדוע הגיש רביב יצחקי, בכיר לשעבר בשוק הפרסום ומי שהיה סמנכ"ל השיווק בחברת היל"ת, שני תצהירים סותרים לבית המשפט, מטעמם של שני הצדדים, במסגרת תביעה שהגיש הפרסומאי אייל ארד נגד חברת היל"ת שבשליטת יורם שכטר?

לפני כשבועיים התפרסם במוסף G של "גלובס" סיפורה המוזר של היל"ת, שעמדה מאחורי מיזם הסלולר הווירטואלי הלו 015. עוד לפני שנכנס השקל הראשון לקופתה נקלעה החברה לחובות של כ-25 מיליון שקל והתרסקה, תוך שהיא מותירה חובות-עתק, נושים זועמים והליכים משפטיים.

אבל מתברר כי העניינים המוזרים סביב היל"ת לא הסתיימו בקריסתה, והם נמשכים גם היום. אחד הנושים של היל"ת הוא משרד הפרסום יורו ישראל שבבעלות אייל ארד, יובל ארד וליאור חורב, שאמורה הייתה לייצג את היל"ת כמשרד יחסי ציבור וכיועץ אסטרטגי.

לפני כשנה הגיש יורו ישראל לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה אישית בסך 3.5 מיליון שקל נגד שכטר, יו"ר היל"ת, שהיה גם יו"ר דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 10.

לדברי יורו, בין החודשים ינואר לאפריל 2012 ביצע המשרד עבור היל"ת רכישות שונות מספקים, ביניהן שלטי חוצות, מודעות בעיתונים וכן זמן פרסום בטלוויזיה וברדיו בהיקף מצטבר של כ-3.5 מיליון שקל. בנוסף, וכחלק מהשירותים שבהסכם, סיפק יורו להיל"ת גם שירותי יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי, באמצעות משרד יחסי הציבור שבבעלותו, ארד תקשורת.

בכתב התביעה גולל יורו את הרקע להתקשרות עם שכטר. לדבריו, שכטר פנה לאייל ארד בבקשה כי ייצג את היל"ת כמשרד יחסי ציבור וכיועצים אסטרטגיים, ובהמשך אף סוכם כי יורו יספק שירותי פרסום ורכש מדיה להיל"ת.

יורו טוען כי עוד בטרם נכרת ההסכם, המשרד דרש ביטחונות לקיום התחייבויותיה של היל"ת. לטענתו, בפגישה שקיים עם ארד במשרדי היל"ת, התחייב שכטר בהתחייבות מתועדת כי הוא אישית יהיה ערב לכל חובותיה של היל"ת כלפי יורו.

יורו טוען עוד כי יורם שכטר הטעה אותו באופן בוטה כאשר התחייב בכל פעם לשלם את חובותיו ליורו, ובכלל זה התחייבות מתועדת לשלם בצ'קים אישיים, ומיד לאחר מכן נעלם והתחמק מתשלום חובותיו וזאת, עד להגשת הבקשה להקפאת הליכים.

בכתב ההגנה שהגיש שכטר הוא מתכחש לכך שערב אישית כלפי יורו או כלפי ארד.

תצהיר בעד ארד

דמות מפתח במשפט המתנהל בין יורו ישראל לבין היל"ת ושכטר הוא רביב יצחקי, שהיה סמנכ"ל בחברת היל"ת. יצחקי, מוותיקי ענף הפרסום, היה בעבר המשנה למנכ"ל אריאלי פובליסיס, מנכ"ל ענני תקשורת, מנכ"ל רבן IPG עד למיזוגו עם ראובני פרידן וסמנכ"ל לקוחות במקאן-אריקסון.

ב-20 במאי 2012 הגיש יצחקי לבקשתה של יורו ישראל תצהיר לבית המשפט במסגרת תביעתה נגד היל"ת, שחיזק לכאורה מאוד את הגרסה של אייל ארד ושותפיו. בתצהירו תיאר יצחקי את המשא-ומתן שנערך בין אייל ארד ליורם שכטר להתקשרות ביניהם וכתב: "טרם החתימה על המסמך (מסמך תנאי ההתקשרות בין הצדדים - ח' מ') ביקש ממני אייל כי היל"ת תיתן ערבויות להתחייבויותיה בהסכם.. אייל העלה את הדרישה, ויורם אמר לו שהוא אישית יהיה ערב להתחייבויותיה של היל"ת כלפי יורו ישראל. יורם הוסיף ואמר שלאור הרקורד האישי שלו ושל החברה והתפקידים הציבוריים שיורם ממלא, ההתחייבות האישית שלו מספיקה. בעקבות זאת, הצדדים החלו בעבודה משותפת בהתאם להסכם".

בהמשך התצהיר ממאי 2012, חזר יצחקי על אמירותיו כי שכטר נתן ערבות אישית לארד. "בתחילת אפריל 2012 היל"ת איחרה בתשלום משכורות לעובדים. בעקבות זאת זומנה מעין ישיבת חירום במשרדים של יורם בגן העיר. אייל הזכיר ליורם שהוא אישית ערב לתשלום, ויורם אמר לו שהוא לא מכחיש זאת", כתב יצחקי בתצהירו.

תצהיר בעד שכטר

כחצי שנה חלפה מאז שהגיש את התצהיר הראשון, וב-19 בנובמבר 2012 החליט משום מה יצחקי להגיש תצהיר נוסף לבית המשפט בתביעת יורו ישראל נגד היל"ת. הפעם הוגש התצהיר לבקשתו של שכטר.

והרי זה פלא, בתצהיר השני שינה יצחקי את גרסתו באשר להתחייבויות של שכטר ליורו ישראל. הפעם, חיזקה עדותו את הטענות של הצד השני.

גם בתצהיר השני תיאר יצחקי את המשא-ומתן שהתנהל בין ארד לבין שכטר, אך בהתייחסו בתצהיר השני לנושא הערבויות שדרש ארד, שינה יצחקי את גרסתו כליל וכתב: "אייל ארד ביקש ערבויות לתשלומים, ושכטר אמר לו כי הם לא צריכים ערבות, הם מכירים אותו ואת יכולותיו הכספיות... בסופה של הפגישה ארד קיבל את הדברים וויתר על עניין הערבויות".

גם בתצהיר השני תיאר יצחקי את הפגישה שנערכה בגן העיר, אך כשהגיע לנושא דרישת הערבויות של ארד משכטר, התיאור השתנה מהקצה אל הקצה: "הפגישה עסקה במשבר הניהולי של היל"ת, וארד שאל האם עליו להיות מודאג באופן אישי בעניין הכספים שהיל"ת חייבת לו. שכטר ענה לו כי כולנו מודאגים. לא דובר באותה פגישה דבר וחצי דבר לעניין ערבויות אישיות".

יצחקי: אין סתירה

תוכנו של תצהיר, יש לציין, מיועד להוות תחליף לעדות הנמסרת בבית המשפט, והחותם על תצהיר שקר עובר עביר פלילית. אז מדוע נתן יצחקי שני תצהירים סותרים, מטעמם של שני הצדדים הניצים במשפט?

יצחקי מסר בתגובה: "אני לא מתמצא בהליכים משפטים. שני הצדדים ביקשו ממני לתת עדות על מה שהיה. הניסוחים של התצהירים הם לא בדיוק לפי שפתי, אלא עברו עיבוד של עורכי הדין משני הצדדים".

לדבריו, "בעיניי לא קיימת סתירה בין התצהירים. את אמירותיו של שכטר לארד, עליהן העדתי בתצהירים, אפשר לפרש כערבות אישית, ואפשר לפרש כהבטחות שאינן מהוות ערבות.

"בסופו של דבר אני חושב ששכטר צריך לשלם את חלקו, ושאר בעלי המניות - את חלקם, וגם לי הם חייבים כספים רבים. בהתנהגות האנשים השולטים בהיל"ת יש חשד לכאורה למעשים פליליים".

עוד כתבות

מל״ט של חברת בלובירד ( BlueBird Aero Systems)  / צילום: תעשיה אוירית

התעשייה האווירית רכשה 50% מחברת מל"טים קטנים ששווייה מוערך ב-100 מיליון שקל

בלובירד מפתחת ומוכרת את המל"טים לשירותי הביטחון הישראלים ולמדינות זרות ● פי הודעת החברה, התעשייה האווירית זיהתה פוטנציאל בשוק המל"טים הקטנים, בעולם הצבאי והאזרחי, ורוצה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום

ניר קלקשטיין / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

מיליארדר האלגו-טריידינג ומלחמתו בקורונה: מייסד פיינל מציג - טוויסט בעלילה

אחרי שהפך את חברת האלגו-טריידינג פיינל לאחת המצליחות בעולם, הקים
ניר קלקשטיין כמה חברות ביג דאטה בתחום הבריאות ● עכשיו הוא מתמקד במיפוי תסמיני הקורונה דרך מכון מחקר שייסד ● כך עבר היזם המסתורי ממסחר בשוק ההון לניבוי תחלואה

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלנית הראשית באוצר: עלות הסגר נאמדת בכ-11-12 מיליארד שקל

מלבד העלויות הכלכליות שלאט לאט מתחילות להתבהר, לאור חוסר היכולת של הממשלה לעדכן את חוק הקורונה, גם בשבת הקרובה בלפור תתמלא במפגינים ● "גלובס" עם כל מה שידוע עד עכשיו 

צילום מתוך הסרט ‘מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית’. מתעלם במופגן ממנהלי החברות הגדולות  / צילום: נטפליקס

מה נטפליקס שכחה לספר לנו בסרט החדש והמדובר על הרשתות החברתיות

הסרט "The Social Dilemma" דן בבעיות אמיתיות שיצרו פייסבוק, טוויטר ודומותיהן, אך הוא מציג תמונה חד צדדית ומתעלם מאסטרטגיות ושיטות פעולה דומות שבהן נוקטת נטפליקס עצמה ● זהירות, ספוילרים

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

ישראייר: נשקול לעתור לבג"ץ אם נתב"ג יוגבל לטיסות נכנסות

ישראייר טוענת כי תקנות האוסרות על יציאות ישראלים מהארץ, בטיסות למדינות ירוקות, מנוגדת לסמכות הממשלה ● האם הלחץ יעבוד?

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הסגר לא יעבור בכנסת: נתניהו מנסה להעביר תקנות שעת חירום

ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בתיקונים לחוק הקורונה הגדול אך לא הצליחה להגיע להסכמות ובמקום זה החלו צעקות בין חברי הקואליציה לאופוזיציה ● לכן, נתניהו מנסה לכנס את הממשלה (טלפונית) כדי להעביר תקנות שעת חירום אך נתקל בהתנגדות מחברי כחול לבן

מליאת הכנסת / צילום: אורן בן חקון, פול

לאחר ניגוחים מימין ומשמאל: חוק הקורונה עבר הערב בקריאה ראשונה במליאה

הכנסת דחתה את הפגרה שלה כדי לחוקק מחדש את התיקונים לחוק הקורונה הגדול, שיאפשרו הגבלות חדשות בסגר שייכנס לתקפו מחר בצהריים ● גנץ יקיים מסיבת עיתונאים הערב

מחסום משטרתי בתל אביב. המשטרה פרסה מחסומים ברחבי הכבישים בערים כדי לפקח על הגבלות התנועה של הממשלה בצל הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

ההייטק, התעשיות הביטחוניות וחלק מהפיננסים יוחרגו מהסגר. אלו עוד הקלות ניתנו ברגע האחרון?

ההקלות סוכמו לאחר שבישיבת הממשלה אושר מתווה מחמיר לסגר שאינו מאפשר לעסקים שאינם מוגדרים חיוניים לפעול בתכונת מצומצמת ● כ"ץ: "אני גאה בכך שאחרי מאבק קשה הצלחתי היום לשנות את מתווה סגירת המגזר הפרטי ובניגוד לכוונה שהסתמנה אתמול"

ירדן ג’רבי (מימין) באולימפיאדת ריו 2016 / צילום: Markus Schreiber, Associated Press

כדורגל ישראלי? עדיף להשקיע את הכסף במגוון ענפים שימשכו גם עוד נשים

רק 1.2% מאוכלוסיית ישראל עוסקים בספורט תחרותי, כך לפי נתוני משרד הספורט שנחשפו לבקשת "גלובס" ● ההשקעה הרבה בכדורגל ובכדורסל ניכרת והם הענפים הפופולריים ביותר, אך בעלי דומיננטיות גברית מוחלטת ● נשים מהוות פחות מרבע מהספורטאים המקצועיים

אבי פרידמן / צילום: יח"צ

מנכ"ל יונייטד בישראל אבי פרידמן פורש אחרי 21 שנה

ב-1 באוקטובר יועברו מושכות ניהול השלוחה הישראלית של החברה ליעל ברזילי, מנהלת המכירות האיזורית ● פרידמן יוסיף לשמש כיועץ לחברה

ניסוי הטילים  / צילום: צילום מסך

צה"ל הודיע על ניסוי מוצלח במערכת טילי ים-ים

הניסויים הכשירו את המערכת לשימוש מבצעי בזרוע הים, כאשר הטילים ישולבו בספינות הטילים "סער 5" ו"סער 6" העתידות להיקלט בחיל הים בחודשים הקרובים ● מדובר בטיל שפותח על ידי התעשייה האווירית

שר האוצר, ישראל כ"ץ / צילום: אוהד צויגנברג-ידיעות אחרונות

השר כ"ץ משנה את הכללים לפקידי האוצר, וקורא לזה "מסורת"

שר האוצר טען שהפגישות של ראש אגף התקציבים עם יו"ר האופוזיציה היו הדלפות בלתי מקובלות • לפיד גרס שתדרוכים של בכירי אוצר לח"כים הם פרקטיקה דמוקרטית שגרתית • האם השר הטרי ממציא כללי משחק חדשים?

המלחמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

אף אחד לא יילחם בשבילנו את המלחמה הזאת

יש דבר אחד שאנחנו יכולים לעשות כפרטים, כקבוצות, כקהילות: לקחת אחריות על עצמנו. לקחת אחריות על מי שמסביבנו ועל גורלנו ● עברנו מלחמות ועברנו משברים, התגברנו על אינפלציה ואינתיפאדה, עשינו שלום, הבראנו את הכלכלה ואנחנו מסוגלים להתמודד גם עם מגפה

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

לאחר הדיבידנד: אלקו מכרה מניות אלקטרה צריכה בכ-57 מיליון שקל

מניית אלקטרה צריכה קפצה ב-118% מהשפל אליו הגיעה באמצע חודש מרץ השנה ● בשבוע הבא תחלק אלקטרה צריכה דיבידנד בגובה של כ-300 מיליון שקל

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

הנאסד"ק מטפס בלמעלה מ-1%; טסלה עולה ב-4.5%

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

המקרה של ליבסקינד וסגל: תמרור אזהרה לתקשורת הימנית

השבוע הפך קלמן ליבסקינד, שתחקיריו על מערכת אכיפת החוק נישאו על גלי האהדה של הליכוד, ל"שופרו" של מנדלבליט, והוא לא היחיד ● אנשי תקשורת בעלי דעות ימניות נמצאים בין הפטיש לסדן: משמאל, תוקפים ומשמיצים אותם ובימין דורשים מהם הזדהות מוחלטת עם דף המסרים של נתניהו

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הקטטה שאינה נגמרת: כנפי נשרים של אלי רוזנברג בהאשמות לדירקטוריון אל על

אחרי שבאל על טענו כי אלי רוזנברג הוא בסך הכל איש קש של אביו, קני רוזנברג שהוא עצמו תושב חוץ, היום מגיעה התשובה של כנפי נשרים, החברה של אלי רוזנברג: "נראה כי קבוצת בורוביץ' עושה שימוש שלא כדין בשמה של אל על למטרותיה שלה שאינן עולות בקנה אחד עם מטרות אל על"

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

עשרות ישראלים מתים מדי יום, וממשלת "האחדות הלאומית" מתעסקת במגזריות

ההתמקדות של רה"מ בנימין נתניהו בהפגנות הייתה מלאכת הסטת דיון אחרי ישיבות הקבינט וישיבות הממשלה ● כעת כולם מאשימים אותו בכך שבניגוד לעמדת הפרויקטור, משרד האוצר ונגיד בנק ישראל הוא גרר את המשק הישראלי לסגר כולל, רק כדי לדכא את המחאה

חיילים צרפתים חוזרים ממשימה באפריקה / צילום: Fred Marie, רויטרס

תוכניות של הצבא האירופי נתקלות במציאות מלחמתית באפריקה

הדחיפה של נשיא צרפת להמעיט בהישענות של הצבא על ארה"ב, שזוכה לזלזול מהנשיא טראמפ, מתמודדת עתה עם מאבקים בסאהל