גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משפט ליברמן: הפרקליטות תדרוש עבודות שירות וקלון

בשלב הסיכומים במשפטו של ליברמן, שיחל מחר, תדגיש הפרקליטות את הסתירות הקיימות לטענתה בגירסאות של ליברמן ושל השגריר לשעבר זאב בן-אריה

פרקליטות המדינה מתכוונת לדרוש מבית משפט השלום לגזור על שר החוץ לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, עונש של מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות, אם יורשע בעבירת מירמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס. ל"גלובס" נודע כי זו העמדה המתגבשת בפרקליטות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לקראת סיום משפטו של ליברמן, ששלב הסיכומים שלו יתחיל מחר (ג').

בנוסף, בקרב אנשי התביעה, לרבות וינשטיין, שוררת תמימות-דעים כי במעשיו של ליברמן יש משום קלון, וכך גם בדעתם לבקש מבית המשפט לקבוע. לגזר דינו של ליברמן עשויות להיות השלכות דרמטיות על המשך הקריירה הפוליטית שלו.

בפרשת השגריר בבלארוס, מואשם ליברמן כי פעל לקידומו של השגריר זאב בן-אריה לתפקיד יועץ השר במטה המדיני בלשכת שר החוץ ולתפקיד שגריר ישראל בלטביה. זאת, למרות שידע כי בן-אריה ביצע עבירה פלילית כאשר הדליף לליברמן בחדר במלון במינסק פרטים מתוך חיקור דין סודי שהגישו הרשויות בישראל באמצעותו לרשויות בבלארוס. חיקור הדין עסק בתיק חברות-הקש, בו נחשד ליברמן, שנסגר בסופו של דבר מחוסר ראיות.

ליברמן, טוענת הפרקליטות, ידע כי הוא מצוי בניגוד עניינים, בכך שפעל לקידום בן-אריה, לאחר שזה עבר עבירה כדי לסייע לו.

סתירות בגירסאות

סיכומי התביעה בתיק יישמעו השבוע, וסיכומי ההגנה - לקראת סוף החודש. במסגרת הסיכומים מתכוון צוות התביעה להדגיש את גירסאותיו הסותרות של בן-אריה באשר לנסיבות ההדלפה.

כך, בעוד שבמשטרה סיפר כי בפגישה עם ליברמן במלון סיפר לו ברוסית על הבקשה לחיקור דין ועל תוכנה, בבית המשפט הוא הכחיש כי נאמרו ביניהם דברים בעל-פה.

אף שבית המשפט נמנע מלהכריז על בן-אריה עד עוין בשל הסתירות בגרסאותיו, הסכימו הצדדים שעדותו במשטרה תוגש כראיה לבית המשפט, והפרקליטות תבקש בסיכומיה להעדיף את עדות זו, על פני העדות שמסר בן-אריה בבית המשפט. זאת, בין היתר נוכח דבריו שלו כי הוא "מעריץ" את ליברמן ומאמין שניסו להפליל אותו ו"לשתות את דמו".

באשר לפגישה במינסק, מתכוונת התביעה להצביע גם על סתירות בעדותו של ליברמן עצמו. לטענתה, דבריו של ליברמן כי לא ייחס כל חשיבות למפגש עם בן-אריה ולמידע שקיבל ממנו אינם סבירים, משום שלדבריו עצמו אחרי המפגש עם בן-אריה הוא חש "מוטרד ומצוברח", ואף אמר לפאינה קירשנבאום על בן-אריה: "האידיוט הזה יסבך את כולנו".

בנוסף, אם הכול היה חסר חשיבות, מדוע עשה "וידוא הריגה" לפתק, קרע אותו לגזרים והדיח אותו באסלה? ליברמן גם העיד בתחילה שלא זכר אפילו אם הפתק היה במעטפה או לא. אחר-כך, בחקירתו הנגדית, ידע לספר בפרטי פרטים באיזה גודל היה הפתק ומה היה צבעו.

אחת הנקודות העיקריות שמתכוונת הפרקליטות להדגיש ביחס לעדותו של ליברמן, היא "הודאתו" בסיום חקירתו הנגדית, כי אם היה מספר לוועדת המינויים על הפתק, הם לא היו ממנים את בן-אריה, וכי הדבר היה "קובר את בן-אריה".

הימנעותו של ליברמן מלהביא את המידע על הדלפת המסמך בפני ועדת המינויים, הסתירה, לטענת התביעה, מהוועדה מידע רלוונטי - גם את העבירה שביצע השגריר וגם את ניגוד העניינים שליברמן מצוי בו.

המשקל של איילון

תיק ליברמן, תטען הפרקליטות, אינו קם ונופל על עדותו של סגנו לשעבר של ליברמן במשרד החוץ, דני איילון. לשיטתה, די בהוכחת חלק ממכלול המעשים והמחדלים כדי להוכיח עבירת מירמה והפרת אמונים. עובדה, תטען התביעה, כי גם בלי עדות איילון ועוד לפני שזו נגבתה, כבר החליט היועמ"ש וינשטיין להגיש כתב אישום נגד ליברמן.

באשר לעדויות שמסרו בבית המשפט בכירי משרד החוץ, תטען המדינה כי ניכר שהם חוששים משובו האפשרי של ליברמן למשרד, דבר שעלול להשפיע על הקריירה שלהם, אם ימסרו פרטים המפלילים אותו.

ביחס לעדותו של דני איילון, ולראיון שהעניק לגאולה אבן ושתפס נתח נכבד משלב ההוכחות במשפט, תטען המדינה כי כל מי שצופה בראיון רואה עד כמה הוא הופתע מהשאלה שנשאל בסופו, האם ליברמן שוחח איתו על מינוי בן-אריה, ושניסה להתחמק ממתן תשובה. רק כשנדחק לפינה, השיב: "לא זכור לי".

העדויות בעניין עסקו, בין היתר, בשאלה האם אכן היה סיכום מוקדם בין הדוברת של איילון לבין אנשי ערוץ 1, כפי שטען איילון בעדותו, על כך שהוא לא יישאל בראיון על אודות תיק ליברמן. אבן ומפיק תוכניתה הכחישו סיכום כזה בעדותם.

לאיילון, תטען התביעה, לא היה שום טעם לשקר ביחס לסיכום עם ערוץ 1, ובנוסף לא היה לו כל אינטרס לשקר, כשהעיד במשטרה ששמע מאיש משרד החוץ, יוסי גל, כי ליברמן שוחח איתו על מינוי בן-אריה.

עדותה של גאולה אבן, תטען הפרקליטות, אינה רלוונטית, מאחר שזו עדות שמיעה. היא לא סיכמה על הראיון ולא הייתה נוכחת בעת השיחה שערך המפיק שלה, ישי צ'רניאק, עם הדוברת של איילון, עופרי אליהו. עדותו של צ'רניאק הייתה, לשיטת התביעה, בעייתית ובלתי מהימנה, ובמהלכה הוא שינה גירסאות, ואף סתר את דברי אבן.

עוד כתבות

מטוס של וירג'ין אטלנטיק / צילום: Shutterstock

חברת התעופה הבריטית וירג'ין אטלנטיק הגישה בקשה להגנה מפני נושים

הבקשה הוגשה בבית המשפט בניו יורק במסגרת הליך צ'פטר 15 שמטרתו לאפשר לחברה זרה להגן על נכסיה מפני הליך של הקפאת הליכים ובעקבותיה, כניסה לפשיטת רגל ● ● לחברת דלתא 49% ממניות החברה ● בחודש אפריל החברה האחות וירג'ין אוסטרליה נכנסה גם היא להליך של חדלות פירעון

אבישי בן חיים / צילום: אביב חופי

סרטון התקיפה של אבישי בן חיים על ידי מפגינים בבלפור יועבר לידי המשטרה

סוף לתיאוריות הקונספירציה? לאחר שחדשות 13 לא שידרו סרטון שצילם העיתונאי אבישי בן חיים בזמן שהותקף על ידי מפגינים בבלפור, החליט הערוץ להעביר את הסרטון לידי המשטרה ● לאחרונה הועלו טענות כי הסרטון "בושל" ושהוא אינו אותנטי

איתור מפרי הוראות הקורונה. המשטרה מסתפקת במתן קנס בגובה 5,000 שקל לחולים שהפרו בידוד  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למה המדינה נמנעת מלהעמיד לדין חולים שהפרו בידוד?

על אף שחוק העונשין מטיל עונש מאסר ממושך על מעשה שעלול להפיץ מחלה - עד כה נמנעה המדינה מלהעמיד לדין בגין עבירה זו חולי קורונה שהפרו את הוראות הבידוד ● משרד המשפטים מסביר כי האכיפה הפלילית שמורה למקרי קיצון ● אולם גם במקרים כאלו מסתפקות הרשויות במתן קנס

ישראל כ"ץ, בנימין נתניהו, בני גנץ / צילום: עדינה ולמן-דוברות הכנסת, AP, אוליביה פיטוסי-הארץ

המחנק התקציבי מוביל למשבר חוקתי: היועמ"ש עשוי לעצור את חלוקת הכסף אם לא יאושר תקציב

נתניהו וגנץ לא מגיעים להסכמה על אופי התקציב שיאושר והדרך לבחירות נוספות נראית קצרה מתמיד • בינתיים בלשכת היועץ המשפטי מתקרבים לעצירת כל השינויים התקציביים שאינם קשורים לקורונה • האם אריה דרעי יצליח בכל זאת להוביל למתווה של פשרה?

ח"כ גילה גמליאל / צילום: דוברות המשרד לשוויון חברתי

הלחצים על גילה גמליאל גוברים: האם תרחיב את הפיקדון על בקבוקים גדולים?

השרה להגנת הסביבה נדרשת בימים אלה לקבל החלטה: האם להחיל את חוק הפיקדון על בקבוקים גדולים, או לפנות לוועדת הכלכלה ולבקש דחייה • גמליאל מעוניינת בפתרון של 'המזהם - משלם', אך על לשכתה מופעלים לחצים מכיוונים שונים להימנע הטלת מסים נוספים" בתקופת הקורונה

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

רשות החברות נתנה היתר לאלי רוזנברג לרכוש את אל על

רוזנברג הגיש לאל על הצעה לרכישה של 45% מהשליטה בתמורה ל-75 מיליון דולר

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

פייבר מפתיעה עם מעבר לרווח מוקדם מהצפוי, ומעלה שוב את התחזית השנתית

ההכנסות צמחו בכ-82% ביחס לרבעון המקביל ובכ-38% ביחס לרבעון הקודם, והסתכמו ב-47.1 מיליון דולר, משמעותית מעל תחזיות החברה ● פייבר רשמה רווח נקי שהסתכם ב-3.6 מיליון דולר, לעומת הפסד של 4.9 מיליון דולר ברבעון המקביל

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

יצחק תשובה מוכר את מרבית נכסי אלעד קנדה בכ-381 מיליון דולר

ההסכם מקנה לאלעד קנדה שווי כולל של כ-783 מיליון דולר קנדי (587 מיליון דולר), וזאת בהשוואה להונה העצמי של החברה בדוחותיה הכספיים לתום הרבעון הראשון אשר הסתכם בכ-605 מיליון דולר קנדי

מלך ספרד לשעבר, חואן קרלוס / צילום:  Nebinger-Orban, רויטרס

עזיבת המלך לשעבר את ספרד נתפשת כצעד נואש להצלת המוניטין של המלוכה הספרדית

הרשויות בספרד ובשווייץ בודקות כעת הלבנת הון אפשרית והעלמת מס שאליהן קשורים חואן קרלוס ומקורבים שלו ● תובע בשווייץ בודק תשלומים של מיליוני דולר מסעודיה הועברו למלך לשעבר, וכן את המניעים למתנה גדולה שלו לשותפה לשעבר

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה ירוקה בוול סטריט; הזהב בשיא היסטורי: מעל 2,000 דולר לאונקיה

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6%, נאסד"ק התחזק ב-0.3% ומדד S&P 500 הוסיף 0.4% ● מחיר חוזה זהב למסירה בדצמבר עלה ב-1.7% ל-2,020.9 דולר לאונקיה ● נפט מסוג WTI התחזק ב-1.7% למחיר של 41.7 דולר לחבית ● סולאראדג' הישראלית נושקת לשווי של 10 מיליארד דולר ● דאקס איבד 0.41%, פוטסי 100 עלה ב-0.05% וקאק 40 התחזק ב-0.28%

מטוסי אל על חונים בנתב"ג, שהתרוקן מנוסעים / צילום: Ariel Schalit, AP

להציל את אל על, אבל אחרת: איך מחלצים חברות תעופה בכל שאר העולם

קיצוצי שכר להנהלה, הגנה על הסביבה, מינוי דירקטורים מטעמן והתייעלות עסקית - אלה הן רק חלק מהדרישות של ממשלות בעולם בתמורה למיליארדים שהזרימו להצלת חברות התעופה ● בישראל מתקשים להחליט אם להנפיק או למכור את החברה, ולא מצליחים להתמודד עם ועד הטייסים ובעלי החברה

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

המיתון באירופה גבוה יותר מאשר בארה"ב, אך הוא גם מסמן הבראה מהירה יותר

הצעדים האגרסיביים שננקטו באירופה והביאו להצטמקות כלכלת האיחוד ב-40.3% יובילו, מעריכים אנליסטים, להבראה מהירה יותר מאשר בארה"ב, שכלכלתה הצטמקה "רק" ב-32.9%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

מתחזקות העליות בבורסה; לייבפרסון, אלוט ובאטמ מזנקות

עליות במסחר באירופה ובחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● אורמת ולייבפרסון פרסמו דוחות טובים לרבעון השני ● הדולר נחלש קלות

מכרה זהב בארגנטינה, שנמצא בבעלות החברה הקנדית Barrick Gold   / צילום: MARCOS BRINDICCI, רויטרס

הזדמנות פז? כל הדרכים להשקיע בזהב

הזהב יכול לא רק לסייע בפיזור בתיק ההשקעות, אלא גם לשמש כלי גידורי בתקופה הצפויה לנו בשוקי ההון בשנים הבאות ● איך נחשפים למתכת היקרה ברמות שונות של סיכוי-סיכון? ● טור שני בנושא השקעות בזהב

יחיאל ספקטור, בעל השליטה בחברת F&G / צילום: איל יצהר, גלובס

חילופי אש לפני ההנפקה: הרוכשת של ספקטרוניקס תובעת את יחיאל ספקטור ודורשת פיצוי של 11 מיליון שקל

אמרסון האמריקאית, שרכשה את ספקטרוניקס ב-100 מיליון דולר, טוענת כי חברת F&G, שאותה מבקש ספקטור להנפיק בבורסת ת"א, "הוקמה על יסוד ידע, ניסיון, אנשים ופעילות שניטלו מספקטרוניקס" ● F&G: "מטרת התביעה לנסות לפגוע בהנפקה"

הפודקאסט "בורסה והשקעות" מנתח את השוק מכל כיוון / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

אלופת הגידור של ת"א: הכירו את הקרן שהניבה למשקיעיה תשואה של כמעט 400% בשנה

קרן הגידור הצעירה קלובר וולף, בהובלתה של עדי וולף, רשמה את עיקר התשואה החריגה בחודש אפריל האחרון - 228% ● הקרן נוקטת לטענתה "אסטרטגיות גידור שונות לשיפור יחס הסיכון-סיכוי במצבי שוק שונים"

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

הקרב על משק החלב: מגדלי הבקר רוצים לטרפד את ההסכם

יו”ר התאחדות מגדלי הבקר, ליאור שמחה, מתנגד לסיכומים מול משרדי האוצר והחקלאות, שכללו בין היתר תקציב של חצי מיליארד שקל להקמת רפתות גדולות • שמחה ל”גלובס”: "עם הסכם כזה, שוק החלב היה נגמר"

רועי פולקמן/ צילום: תמר מצפי

שר התקשורת מקים ועדה בראשות רועי פולקמן לבחינת הרגולציה בערוצי הטלוויזיה

הוועדה, בראשות חבר הכנסת לשעבר, צפויה לרכז את עבודת המטה שנעשתה עד היום בתחום, לעדכן אותה ולהמליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה ● שר התקשורת יועז הנדל: "שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך"

לילך ירקוני, בעלים של Lilach Events, חברה לעיצוב אירועים / צילום: צופית להב

"ברגע שבענף עצרו את כל האירועים, פתחתי את עצמי ללקוחות אחרים"

לילך ירקוני, בעלים של Lilach Events, חברה לעיצוב אירועים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

חברת הנדל"ן הזרה דה זר.אס.איי בוחנת הנפקה של סדרת אג"ח חדשה

לחברת דה זר.אס.איי שתי סדרות אג"ח (ג'-ד') בהיקף כולל של 1.79 מיליארד שקל (במונחי קרן), שנסחרות בבורסה בת"א