גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אולמרט לביהמ"ש העליון: אין ראיות חדשות בפרשת טלנסקי

‎רה"מ לשעבר מבקש מביהמ"ש העליון לדחות את בקשת המדינה להחזיר את תיק טלנסקי, בו זוכה, לסיבוב נוסף במחוזי, לצורך הצגת ראיות חדשות שהתקבלו משולה זקן ■ לטענתו, לא מדובר בראיות חדשות ■ הדיון בבקשת המדינה - מחר

אהוד אולמרט / צילום: יותם רונן
אהוד אולמרט / צילום: יותם רונן

‎‎‏"בבקשתה לגביית ראיות חדשות נגד אהוד אולמרט בתיק טלנסקי, דחקה הפרקליטות את עיקרון סופיות הדיון לקרן זווית, והותירה אותו שם שקט ומבויש... למעשה, במסווה של בקשה להגשת שתי קלטות שהגיעו לידיה, מבקשת הפרקליטות להגיש לבית המשפט מכלול של ראיות" - כך טוען ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שזוכה על-ידי בית המשפט המחוזי בירושלים מהאישום נגדו בתיק טלנסקי ("מעטפות הכסף"), בתגובה לבקשת פרקליטות המדינה מבית המשפט העליון להחזיר את התיק לסיבוב נוסף במחוזי. זאת, כדי שהמחוזי יגבה ראיות חדשות שמספקת לכאורה ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עימה בתיק הולילנד.

‏בתגובה שהגיש בסוף השבוע לבית המשפט העליון, מבקש אולמרט לדחות את בקשת המדינה. הדיון בבקשה יתקיים מחר (ב') בשעות אחר-הצהריים בפני נשיא העליון, אשר גרוניס, והשופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן.

‎‎‏"מקצה שיפורים"

בתגובתו לבקשת המדינה טוען אולמרט כי העובדה שבנוסף על הגשת הקלטות של זקן, ובמשולב עמן, מבקשת הפרקליטות להגיש את רישומי יומנה הממוחשב של זקן וכן להעיד אותה בבית המשפט (לאחר שסירבה להעיד במשפט טלנסקי), מביאה לכך שמרבית הראיות המבוקשות כלל אינן עונות להגדרה של "ראיות חדשות", שדבר קיומן לא היה ידוע לפרקליטות עד עתה.

"היומנים עמדו לרשות הפרקליטות למן פתיחת ההליך, והיא קיבלה בזמן אמת החלטה שלא לנקוט הליכים שיובילו להעדתה של זקן, והעדיפה לבקש מבית המשפט המחוזי בירושלים לקבל את היומנים כחריג לעדות מפי השמועה. משנדחתה בקשתה, מנסה הפרקליטות להכשיר את היומנים כ'ראיות חדשות', ובכך לבצע 'מקצה שיפורים', תוך שהיא נתלית לשם כך בקלטות, שדבר קיומן הובא לידיעתה רק לאחרונה".

אולמרט מלין על כך שהשיקול המרכזי שמציגה המדינה לגביית הראיות החדשות הוא "עוצמת האינטרס הציבורי". לדבריו, שיקול זה מפלה אותו לרעה ביחס לאזרחים רגילים, הואיל והוא אינו ממין העניין, והוא המצאה חדשה של המדינה. "המדינה טוענת כי העובדה שהמשיב בהליך הוא אהוד אולמרט היא שמצדיקה הגשת ראיות חדשות בשלב זה. ממש כך", נטען בתגובה.

על תגובת אולמרט חתומים עורכי דין מ-3 משרדים שונים - אלי זהר ורועי בלכר ממשרד גולדפרב-זליגמן, שייצגו את אולמרט במשפט הולילנד ובמשפט בירושלים; עורכי הדין נבות תל-צור, ירון ליפשס וטל שפירא ממשרד רם כספי, שייצגו את אולמרט בתיק טלנסקי; ועורכות הדין נוית נגב וגל הררי-גולדמן ממשרד שינמן-נגב-ניב, שהיו מופקדות על ייצוג אולמרט בכל הנוגע לאישום בפרשת ראשונטורס, ושמופקדות היום גם על הערעור שמגיש אולמרט לעליון בתיק הולילנד.

‎‎שתי קלטות

בחודש שעבר הגישה פרקליטות המדינה לעליון בקשה להורות למחוזי בירושלים לגבות ראיות חדשות ביחס לפרשת טלנסקי. בבקשה נאמר כי בחודשים האחרונים הגיעו לידיה של הפרקליטות ראיות חדשות, חלקן חפציות, שיש בהן כדי להשליך על הערעור שנידון בעליון.

הראיות הגיעו מידיה של זקן, במסגרת המגעים עימה במשפט הולילנד. לאחר שזקן שבה והציגה ראיות חיצוניות, חפציות, ובעיקר קלטות, שלא היו בידי המדינה ושלא יכלו להיות בידה קודם לכן - הגיעו הצדדים להסדר טיעון, במסגרתו נדונה זקן רק ל-11 חודשי מאסר בתיק הולילנד.

בין יתר הראיות המדוברות שנמסרו למדינה יש שתי קלטות, שבהן נשמעים אולמרט וזקן משוחחים ביניהם בהקשר הרלוונטי לתיק טלנסקי. לטענת הפרקליטות, השיח הזה - יחד עם הרישומים ביומניה של זקן - מתירים באופן ברור את הספק שהטריד את בית המשפט המחוזי ושעמד בשורש זיכויו של אולמרט בפרשת טלנסקי.

"בקשה זו נסבה בעיקרה על שתי קלטות אלה. בית המשפט הנכבד מתבקש להורות לבית המשפט המחוזי לקבל את הקלטות ואת הרישומים ביומן של זקן באמצעות זקן כעדה, ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם", ביקשה המדינה.

המדינה מדגישה כי היא סבורה כי ערעורה על זיכוי אולמרט בתיק טלנסקי עומד היטב גם ללא גביית הראיות החדשות. ואולם, כיוון ששתי הקלטות המדוברות בשילוב עם רישומי היומן נוגעים באופן ישיר בספק שבגינו זוכה אולמרט בפרשת טלנסקי - הרי שבכוחן לחזק את ההצדקה להרשעתו.

"אולמרט הפעיל אמצעים פסולים"

המדינה מציינת עוד בבקשתה כי במסגרת החקירה החדשה שנפתחה, מסרה זקן הודעות מפורטות למדי ביחס לפרשות ראשונטורס וטלנסקי. זאת, לאחר שבזמנו בחרה לשתוק לגביהן, הן במשטרה והן בבית המשפט. "בהודעות אלה מפלילה זקן את אולמרט בשתי הפרשות, ואפשר ששמיעת עדותה בפרשות אלה הייתה מביאה - כשלעצמה - לשינוי הכרעת הדין בשתי הפרשות", נטען.

‏למרות זאת, המדינה אינה מבקשת משופטי העליון להחזיר את התיק למחוזי לצורך שמיעת עדותה המלאה של זקן בשתי הפרשות. "אשר לפרשת ראשונטורס - בהיעדר ראייה תומכת נוספת חדשה לדבריה - מעבר לראיות ולמסמכים הרבים שכבר הוצגו בבית המשפט - המדינה אינה מבקשת להעיד את זקן כלל בהקשר זה, וזאת בשל עמידה דווקנית של המבקשת בתנאים שהציבה לעצמה", כתבה הפרקליטות.

"אשר לפרשת טלנסקי - תבקש המדינה להעיד את זקן רק לצורך הגשת הראיות החפציות ולצורך התייחסותה לתוכנן ולנסיבותיהן; והכול בכפוף לרצונו של בית המשפט המחוזי לשמוע אותה מעבר לכך".

לעמדת המדינה, אחת העילות התומכות הקבלת בקשתה נוגעת למאמצי אולמרט לכך שזקן לא תעיד במשפט שהתנהל במחוזי בירושלים. "כעולה משתי הקלטות שהוזכרו לעיל, וממספר קלטות נוספות שהגיעו לידי המדינה מידיה של זקן בחודשים האחרונים, הפעיל אולמרט אמצעים פסולים, כדי לשכנע את זקן שלא תעלה לדוכן העדים בשתי הפרשיות שלפנינו", טוענת המדינה.

לדבריה, "מהקלטות עולה כי אולמרט נקט בשני אמצעים בהקשר זה: הוא דאג לשלם לזקן סכומי כסף נכבדים ביותר, בין השאר, ובעיקר, כדי לכסות את הוצאות משפטה; ובה-בעת הוא דיבר על ליבה שלא תעלה לדוכן העדים, תוך שהסביר לה כי אם תעשה כן - תשמש עדותה גם לחובתו".

בבקשה צוין כי טרם התקבלה החלטה על כתב אישום בעקבות החקירה החדשה שנפתחה נגד אולמרט, בחשד לשיבוש מהלכי משפט הולילנד ולהדחה בחקירה ובעדות של זקן. אולמרט ועו"ד נבות תל-צור חשודים כי הניאו את זקן מלחתום על הסדר טיעון עם המדינה בתיק הולילנד, כיוון שהדבר לא תאם את האינטרסים של ראש הממשלה לשעבר. ‏‎‎‏

עוד כתבות

ג'רום פאואל בנאום הערב אחרי החלטת הריבית / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

פאואל: "ריבית שלילית לא מתאימה לכלכלה האמריקאית"

בעדות שנשא פאואל בסנאט, ציין יו"ר הפד לחיוב את שוק התעסוקה ובמיוחד את שיעור האבטלה הנמוך, שנמצא בשפל של 50 שנה ● לדבריו, "הסיכונים למערכת הפיננסית בארה"ב נותרו נמוכים"

מאגר הגז הטבעי "לוויתן" / צילום: אלבטרוס

"שומרי הבית" לליצמן: "תקופת ההרצה של 'לוויתן' - סכנה לבריאות הציבור"

הבוקר פנתה ח"כ חיימוביץ' בשאילתה לסגן השר ליצמן בנושא היתר הפליטה לאסדת "לוויתן" בתקופת ההרצה, בה מתוכננים להיפלט לאוויר חומרים מזהמים בכמות הגדולה פי 2.5 מזה שיותר לאסדה לפלוט במשך שנת פעילות שלמה ● ליצמן: "לא מכיר את הנושא"

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

מטחים כבדים לאזור אשדוד והשפלה; מנהיג הג'יהאד האסלאמי הציב שלושה תנאים להפסקת אש

(עדכונים שוטפים) - אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד וביישובי עוטף עזה ● לא יתקיימו לימודים במרחק 40 ק"מ מהרצועה ● תנאי הג'יהאד להפסקת אש: הפסקת החיסולים, הפסקת שימוש באש חיה כלפי מפגינים ליד גדר המערכת והגדלת כמות הסחורות הנכנסות לרצועה

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עליות קלות בוול סטריט בנעילה; אפל ודיסני קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים המובילים עלו למרות הדיווח על קשיים בשיחות הסחר, מדד דאו ג'ונס עלה לשיא ● יו"ר הפד אמר בפני הסנאט כי "הסיכונים למערכת הפיננסית נותרו נמוכים" ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רושם את העלייה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים, על רקע הזינוק במחירי האנרגיה ● אמדוקס וטאואר עלו לאחר פרסום הדוחות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: הרפובליקאים הודפים האשמות נגד טראמפ

השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● הרפובליקאים דוחפים מסר שאוקראינה מושחתת כולה ושחובתו של טראמפ הייתה לקדם עקירת השחיתות ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם"

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

אייל רביד, בעלי ויקטורי / צילום: יח"צ

רשות התחרות אישרה לויקטורי ולפרשמרקט לרכוש סניפים מיינות ביתן

(עדכון) - רשת ויקטורי תרכוש 5 סניפים מקבוצת יינות ביתן ב-63 מיליון שקל; העסקה עדיין לא הגיעה לישורת האחרונה, כיוון שטרם הושגו הסכמות כתובות מכל בעלי הנכסים של הסניפים הנרכשים ● רשת פרשמרקט תרכוש 7 סניפים של יינות ביתן בגוש דן ב-110 מיליון שקל

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

עדי צים / צילום: יחצ

לאחר שהכניס את זהבית כהן כשותפה: עדי צים בדרך להשתלט על השלד הבורסאי וונטייז

הציע תמורת 75% ממניות השלד סכום של 2 מיליון שקל במזומן והכנסת פעילות ריאלית בשווי מינימלי של 30 מיליון שקל, תוך שנה ממועד הקצאת המניות

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

מרתון שידורי הטלוויזיה: זה לא סיקור, זה דברור

כשהתותחים רועמים, כל ערוצי הטלוויזיה מתגייסים לדובר צה"ל ומשאירים את הצופים עם שידורים חוזרים • התקשורת לא מעזה לבקר את פעילויות הצבא ואת מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל, כל ממשלה, באופן מהותי • על התקשורת להיות ביקורתית ועניינית יותר

ונציה לאחר השטפון / צילום: מנואל סילבסטרי, רויטרס

ונציה מוצפת בעקבות הגאות השנייה בעוצמתה בתולדותיה

במהלך הלילה הוצפו חלקים מהעיר ונגרם לה נזק כבד ● ראש העיר הזהיר מפני נזק בלתי ניתן לתיקון והצהיר: "זוהי תוצאה של שינויי האקלים"

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

הבניין הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה ביציבות: טאואר צנחה, מטריקס זינקה ב-7%

מדד ת"א 90 עלה ב-0.3%, מנגד ת"א 35 ללא שינוי ● טאואר סיפקה תחזית הכנסות חלשה לרבעון הבא ● 

פורמולה מערכות זינקה ב-5.44% ● בסקטור הקנאביס טוגדר זינקה ב-15.6%

ערן יעקב/ צילום: רפי קוץ

ארבע חברות, 4 מיליארד שקל רווחים בקופה – כמה מס ישלמו?

בעלי השליטה בארבע חברות שצברו בקופתן 4 מיליארד שקל יידרשו לחלק כ-2 מיליארד שקל דיבידנד וימוסו במס גבוה בעקבות אי-חלוקת הרווחים - כך המליצה "וועדה מייעצת" למנהל רשות המסים בעקבות "מהפכת הדיבידנד הכפוי"