גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שיווק דיגיטלי: כמה מרוויחים העוסקים בתחום המתפתח?

סקר Fialkov Digital מציג פרופיל של העובדים בתחום השיווק הדיגיטלי את דרגות השכר שלהם ■ האם לקורס יש יתרון בתלוש המשכורת, ואילו מקצועות הכי מתגמלים בתחום?

פרסום דיגיטלי אייפד טכנולוגיה / צילום: shutterstock
פרסום דיגיטלי אייפד טכנולוגיה / צילום: shutterstock

הנתח של הדיגיטל בפרסום הולך וגדל, ובשנה האחרונה נרשם זינוק משמעותי בביקוש לאנשי דיגיטל בתחומי השיווק והפרסום. הביקוש הזה ניכר בתלושי המשכורת של העובדים, שרושמים ירידה של כמעט אלף שקל לעומת השנה שעברה.

ליכולות של הדיגיטל להגיע לצרכן הסופי באופן ישיר יש השפעה מכרעת על התוצר הפרסומי, אך גם על סוג העובדים הנקלטים בתעשייה, עלויות השכר שלהם ומכאן - על רווחיות משרדי הפרסום. ההנחה הרווחת היא כי הדיגיטל ייקר מאוד את עלויות ייצור המוצר הפרסומי, שכן לעתים רבות מדובר בעבודה לפרטים המתפרשת לאורך זמן, בשונה מפיק של קמפיין נקודתי שיש לו התחלה וסוף בטווח קצר יחסית.

בכירים בענף הפרסום מנפנפים תמיד בעלויות השכר הגבוהות שאיתם מתמודדת התעשייה בניסיון למשוך אליה מוחות מבריקים שעלולים לברוח להיי-טק. אבל מסקר השכר שעורכת זו השנה השנייה חברת פיאלקוב דיגיטל (Fialkov Digital), מסתמנת תמונה שונה - מורכבת בהרבה.

מהנתונים עולה כי הקפיצה הפתאומית בביקוש לאנשי דיגיטל מכריחה את הארגונים לקבל לשורותיהם הרבה עובדים חסרי ניסיון שהופכים להיות "פועלי הייצור" בקווי הדיגיטל החדשים. אותם "פועלים" מרוויחים משכורות נמוכות יחסית ומושכים את השכר הממוצע למטה.

מהנתונים עולה כי יש ירידה של כ-7% בשכר הממוצע השנה לעומת אשתקד. המשכורת הממוצעת ירדה מ-13,500 שקל בחודש לפני שנה ל-12,650 שקל בחודש בשנת 2016.

כאמור, מה שמוריד את השכר הממוצע הוא כניסתם של עובדים רבים שהם חסרי ניסיון, אבל הדבר משפיע גם על המשכורות של בעלי הניסיון הרב יותר. מבין העובדים בתעשייה היום, 45% - כמעט מחצית - הם בעלי פחות משנתיים ניסיון בדיגיטל, לעומת שליש שהם בעלי ניסיון של פחות משנתיים בשנה שעברה.

רוב העובדים החדשים ובכלל הם ה"פועלים" של תעשיית הדיגיטל: 84% מהם עוסקים בתחומים כמו PPC (קמפיינים של תשלום לפי הקלקות), מדיה חברתית או שיווק דיגיטלי. רק אחד מכל שישה עובדים בענף משמשים בתפקידי SEO, קופירייטינג, אנליסט, קניית מדיה או שיווק שיתופים, שהם מקצועות שדורשים יותר התמחות ומביאים עמם גם משכורות גבוהות משמעותית. עובדים אלה הם "שוברי השוויון", ועליהם מתחרים בענף הפרסום מול תעשיות אחרות.

הפריפריה מתחזקת

כדי להבין קצת יותר את הדרמה שמתרחשת, צריך לצלול לתוכה וללמוד את הדינמיקה שמאפיינת את תחום הדיגיטל. לאחר שנים ארוכות שבהן ארגונים רבים דיברו על דיגיטל אך רק מעטים באמת השקיעו בכך, השנה קפצה בבת אחת כל התעשייה קדימה, והדרישה לתוצרים דיגיטליים באה גם מהשטח - היישר מהמפרסמים.

הם בעצמם הצטיידו באנשי דיגיטל והחלו לדרוש ממשרדי הפרסום מחשבה דיגיטלית רחבה, מה שכמובן יצר ביקוש גבוה לעובדים. אנשים בעלי ניסיון כלשהו בתחום חשו ביטחון ודרשו משכורות נאות. חברות פורקס הימורים בינאריות משלמות הרבה כסף לעובדים, כי יש שם "בשר", וזה מושך למעלה את השכר לעובדים בעלי ניסיון. הם מצדם מבינים את ערכם בשוק ודורשים משכורות בהתאם, מה שמצד אחד מושך את שוק עובדי הפרימיום למעלה, אך מכריח את הארגונים להתפשר במה שלא הכרחי על עובדים חסרי ניסיון.

הדרישה לאנשים מנוסים בתחום הדיגיטל הוא צורך מקצועי. עם זאת, יש לזכור כי היקפי הפרויקטים בדיגיטל עדיין נמוכים משמעותית מאלה שבתעשיית האוף-ליין, העמלות נמוכות יותר והיתרון של אנשים מנוסים בא לידי ביטוי באיכות העבודה, אבל לא בהכרח מיתרגם ליכולת להביא יותר כסף.

יותר מזה, בצדק או שלא, היתרון של הדיגיטל בעיני מפרסמים הוא דווקא לעשות יותר תוצאות בפחות כסף, מה שאומר שמשרדי הפרסום נדרשים לעשות הרבה יותר עבודה על תקציבים נמוכים משמעותית. היקפים אלה אינם מאפשרים העסקת עובדים ששכרם גבוה, וכך חודרים לתעשייה עוד ועוד אנשים צעירים ולא מנוסים שמוכנים לעבוד בשלב ראשון במשכורות לא גבוהות, שכן הם מבינים שיוכלו "לעשות קפיצה" תוך זמן קצר יחסית.

אם מחברים את זה לעובדה שמדובר בעובדים בני דור המילניום, שנחשבים לתזזיתיים ולכאלה שחושבים בעיקר על עצמם, מקבלים ענף שהעובדים המתחילים בו חושבים בעיקר על הג'וב הבא.

באופן טבעי הענף מאופיין בעובדים צעירים: 31% הם בני 18-28 לעומת 25% בשנה שעברה. 78% מהעובדים הם בגילאי 23-35. מבחינת האזורים מהם מגיעים העובדים יש התחזקות של הפריפריה: מ-24% אשתקד ל-29% השנה.

מחצית מהעובדים בתחום עשו קורס מקצועי, אולם אנשים שלא עברו קורס מקצועי מרוויחים שכר גבוה יותר. ייתכן שהדבר קשור לכך שלקיחת קורס נתפשת על-ידי מעסיקים כאסמכתא לחוסר ניסיון. כך שקורס נותן כרטיס כניסה לתחום, אבל שולח לסקציה פחות בכירה מבחינת יכולת ההשתכרות.

74% מהעוסקים בתחום הם בעלי תואר ראשון. עם זאת, התואר לא משפיע באופן משמעותי במשכורת והוא לא מהווה תנאי הכרחי לקבלה לעבודה. מהנתונים עולה כי התוספת למשכורת לבעלי תואר ראשון עומדת על כ-500 שקל. לעומת זאת, לתואר שני כבר יש השפעה גדולה בהרבה, והתוספת הממוצעת למשכורת עומדת על כ-2,400 שקל.

22% מהעוסקים בתחום מחזיקים בתואר שני, והשכר שלהם אכן גבוה יותר. הם מגיעים מתחומים כמו מינהל עסקים, מדעי החברה ותקשורת, שהם התחומים המובילים של בוגרי התואר הראשון בתחום. בעניין זה חשוב לזכור כי אין כמעט תארים ממוסדים בדיגיטל בתחומי ההשכלה הגבוהה. האוניברסיטאות לא נמצאות שם בכלל, ואילו במכללות רק לאחרונה החלו להבין שמדובר במקצועות המהווים מוקדי משיכה לסטודנטים ולתת פתרונות ראשוניים.

תוצאות סקר שכר 2

תוספת חו"ל: 6,000 שקל

התחומים שבהם משתכרים נמוך באופן יחסי הם במדיה חברתית וקופירייטינג, שם השכר הממוצע עומד על כ-9,700 שקל. ואילו המקצועות שהכי כדאי לעבוד בהם הם PPC, קניית מדיה ו-ווב אנליסט, שם העובדים צפויים להרוויח כ-14-18 אלף שקל בממוצע.

כדאי לעבוד בחברות בינלאומיות - זה משפר את השכר ביותר מ-6,000 שקל בממוצע, אם כי רוב התעשייה - 81% - עובדת בחברות ישראליות. ואם לא עובדים בחברה בינלאומית, אולי כדאי לשקול לצאת לעצמאות: מהנתונים עולה כי השכר יהיה יותר גבוה בברוטו, אבל לא נטו.

התפישה התזזיתית של בני דור המילניום וחוסר הרצון שלהם להישאר במקום עבודה אחד לאורך שנים, באה לידי ביטוי גם בנתוני הסקר. 60% דיווחו שהם רוצים לעזוב את העבודה, ו-17% רוצים להפוך לעצמאיים.

המחשבה המובילה כנראה את הרצון לעזוב היא "בעבודה אחרת ארוויח יותר". התוצאה היא שרבים מהעובדים לא נשארים במקום אחד לאורך זמן. הם קופצים מעבודה לעבודה ללא יכולת אמיתית להתמקצע במקום אחד. מצד שני, 68% מהנשאלים מרגישים שהשכר שלהם הוגן - מה שמלמד שהבעיה אינה נעוצה בשכר אלא בתפישה שאפשר להרוויח יותר.

עוד בסקר: 11% מהנשאלים דיווחו כי הם עדיין לומדים וכמעט מחצית השיבו כי היו מוכנים לעבור דירה בשביל עבודה חדשה.

השכר והמגדר: הנשים עדיין מאחור

עצוב לגלות שגם התעשייה החדשה, שאמורה לסמל את העידן החדש, סובלת בכל הנוגע למעמד האישה מכל התחלואים של העולם הישן, וגם בה יש פערים משמעותיים בין שכר הגברים ושכר הנשים וביכולת שלהם להתקדם, ובאופן גורף.

על-פי הנתונים, נשים מרוויחות פחות מגברים - 72% מהנשים מרוויחות פחות מ-12 אלף שקל לעומת 49% מהגברים. רק 8% מהנשים מרוויחות יותר מ-20 אלף שקל בחודש, לעומת 18% מהגברים. בהתבוננות בכל התחום, הפער בין השכר הממוצע של נשים וגברים אמנם הצטמצם במעט ועומד על 2,950 שקל לעומת 3,600 שקל בשנה שעברה, אבל מדובר בפער משמעותי שאין בו כל היגיון בתעשייה שמצביעה אולי יותר מכל התעשיות האחרות על העתיד.

עם זאת, להבדיל משנה שעברה, יש עלייה במספר הנשים בענף, והן כמעט סוגרות את הפער אל מול הגברים: 51%-49% לעומת 55%-45% ב-2015.

מה קורה בדיגיטל

באיזו מחלקה אתה עובד

עוד כתבות

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

הנשר נחת: איחוד תוצאות אמריקן איגל הקפיץ את רווחי פוקס ברבעון, למרות ירידה במכירות חנויות זהות

קבוצת האופנה סיימה את הרבעון השלישי ברווח של 116 מיליון שקל, עיקרו בגין מעבר להחזקת שליטה באמריקן איגל ● דיווחה על עלייה בפעילות במותגים החדשים ושיפור בפעילות אתר טרמינל איקס ומועדון כרטיס האשראי ● מניית פוקס קרובה לשיא ומשקפת לה שווי של כ-2 מיליארד שקל

מטוס איירבוס / צילום: רויטרס

מטוס איירבוס שאינו מוחכר יסב לגלובל כנפיים הפסד של 6 מיליון דולר ברבעון השלישי

גלובל כנפיים עדכנה בחודש ספטמבר, בעקבות קריסתה של תומאס קוק, כי היא מחכירה לה מטוס איירבוס 330-300, וכי יתרת דמי החכירה העתידיים להם היא זכאית ממנו עומדת על יותר מ-9 מיליון דולר

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

מתחת לרדאר: ככה מחלקים דירה לשתי משפחות במודיעין עילית

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית