גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נשיא סיני ראשון מגיע לדאבוס - אבל בז לכל ערכי הגלובליזציה

שי ג'ינפינג הוא לאומן בעל קו נצי, אבל יציג את עצמו כמגן הגלובליזציה למען האינטרסים של מדינתו

נשיא סין פוגש את נשיאת שווייץ אתמול בציריך /  צילום: רויטרס
נשיא סין פוגש את נשיאת שווייץ אתמול בציריך / צילום: רויטרס

הופעת נשיא סין בין האליטות של העולם בדאבוס השנה נראית הולמת בצורה מוזרה, בהתחשב בספיקות ביחס לפרויקט הגלובליזציה של האליטה הזו בעקבות הצבעת הברקזיט ובחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב.

שי ג'ינפינג יהיה בכל זאת חריג בנוף האנושי הקוסמופוליטי שמתקבץ בתחילת כל שנה בעיירת הסקי השווייצית. מדען המדינה סמיואל הנטינגטון מאוניברסיטת הרווארד משתמש במונח היבש "אנשי דאבוס" כדי להגדיר את הזן הזה - שחש יותר בנוח בחברת זרים שדומים לו מאשר בחברת בני עמו, ורגיש יותר לגורל האנושות מאשר לגורל קהילות מקומיות בארצו.

הנשיא הסיני הראשון שמגיע לדאבוס הוא ההיפך הגמור מאנשי ההר המושלג: הוא לאומן בעל קו נצי.

סין היא אולי המוטבת הגדולה ביותר מהשינוי הדרמטי בחלוקת ההון העולמי, והמעבר שלו מהמדינות המתעשות העשירות לכלכלות המתעוררות - תהליך שחילץ מאות מיליוני סינים מעוני - אך עמדת הממשל הסיני לגלובליזציה היא דו-ערכית מאוד.

שי צפוי בכל מקרה להציג את עצמו בפורום הכלכלי העולמי כמגן הגדול ביותר על הגלובליזציה. השאלה היא, מפני מה? האירוניה בהופעתו הצפויה של שי היא שהוא שותף לספקנות של ציבור הבוחרים המערבי, שמשליך מעליו את כל הערכים המקודשים של הגלובליזציה, תרבותיים וכלכליים.

שי מתעב במיוחד את האליטות המטיפות ואת הערכים הליברליים שלהן, כלומר את אותם "זרים שבעים שאין להם מה לעשות מלבד להפנות אצבע מאשימה נגדנו", כפי שהוא ניסח זאת בהופעה במקסיקו לפני מינויו לנשיא, לפי שדר דיפלומטי שפורסם על ידי וויקיליקס. "קודם כול, סין לא מייצאת מהפכה. שנית, היא לא מייצאת עוני ורעב. שלישית, היא לא גורמת לכם בעיות", אמר שי למארחיו בארוחת צהריים.

ההיגיון הזה הוא הסיבה לכך שאנליסטים סינים שעמדותיהם משקפות את הקו הרשמי של בייג'ין נוטים להיות אופטימיים להפתיע לגבי נשיאות דונלד טראמפ בארה"ב. הם רואים בו נשמה תאומה.

תמיכת טראמפ בטייוואן לאחרונה מפחידה אותם, כמובן, כמו גם איומיו לפתוח מלחמת סחר. אבל הם נשארים אופטימיים בזהירות שקבלן הבנייה מניו יורק ישלוט כאיש עסקים מעשי, כזה שמבין כמוהם את הסכנות לאחדות הלאומית של מצעד הגלובליזציה בהובלת האליטות, שמשאיר מאחור חלקים רחבים מהציבור.

את הגלובליזציה צריך להמציא מחדש, הכריז שי בפסגה האסיאנית-פציפית בשנה שעברה, כדי להפוך אותה ל"עמידה, כוללנית ובת קיימא יותר, כדי שאנשים יקבלו את חלקם בפירותיה, וייווכחו שיש להם חלק בה".

מבחינה אישית, האישיות המדודה של שי שונה מהותית מהמוחצנות של טראמפ, אך הסיסמאות דומות מאוד. שניהם מעמידים במקום הראשון את המדינה. "להחזיר את אמריקה לגדולתה" מזכיר את החזון הגדול של שי, "החלום הסיני".

כל זה מוביל כמה משקיפים בולטים בבייג'ין להסיק שטראמפ יזלזל בגלובליזציה בהובלה אמריקאית שממלאת את סין פחד - אג'נדה תוקפנית שעודדה את המהפכות ואת חילופי המשטרים במזרח התיכון ובמדינות ברית המועצות לשעבר.

שי רוצה לקחת את הגלובליזציה לכיוון אחר לחלוטין. הוא חש לא בנוח עם החזון הכלכלי של עולם ללא גבולות, למרות העובדה שסין בנתה חלק גדול מהשגשוג המודרני שלה על בסיס רשתות ייצור חוצות-גבולות ועידוד השקעות זרות. כעת, הפתיחות הזו אינה מתיישבת עם הקפיטליזם הממלכתי הסיני. שי מעודד חברות ממשלתיות, ודוחק חברות רב-לאומיות ממגזר הטק.

רב-תרבותיות? סין של שי מדגישה ללא בושה זהות שמבוססת על גזע - שהטיבטים, האויגורים המוסלמים ויתר המיעוטים בסין רואים כשוביניזם של בני האן, שהם הרוב במדינה.

מעל הכול, שי מתעקש על ריבונות מוחלטת של המדינה. ממשלתו תוקפת "כוחות עוינים" מערביים שמתכננים כביכול להפיל את המערכת הסוציאליסטית. סין היא האלופה העולמית ב"ריבונות אינטרנט", כלומר בסגירת גבולות דיגיטליים ושליטה על מידע חתרני לכאורה.

שי אינו מעוניין, כמובן, לבטל את כל פרויקט הגלובליזציה. יותר מתמיד, סין זקוקה ליצוא חזק ולהשקעות כאשר הכלכלה מאיטה וההון בורח מהמדינה. בדאבוס הוא ישווק את יוזמת "חגורה אחת, כביש אחד" שלו - יוזמה לתשתית סחר כולל נמלים, קווי רכבות ורשתות תקשורת לאורך נתיבי הסחר ביבשה ובים בין אסיה לאירופה דרך מרכז אסיה, המזרח התיכון ואפריקה.

אבל גם היוזמה הגלובלית הזו באה בתנאי חשוב אחד: המטרה אינה לבטל את הגבולות הלאומיים, כמו שהיא למשוך מדינות אל מרחב ההשפעה הגיאופוליטי הסיני, ולפתוח שווקים חדשים לעודפים התעשייתיים שלה.

בהשקפת העולם של שי, סין היא המרכז. באוזני קהל שומעיו, "אנשי דאבוס", הוא יישמע כמו דבר והיפוכו: הוא יציג את עצמו כמושיע הגלובליזציה, בעודו רוקד על קברה.

עוד כתבות

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

העליון קבע: הזכות לפרטיות לא חלה על בנק אגוד; גלובס יוכל לפרסם פרטים על האשראי שניתן לאליעזר פישמן

השופט גרוסקופף: "עניינה של הבקשה בנושא שיש לו חשיבות לא רק לכלל בעלי מניות הבנק, אלא גם לכלל לקוחות הבנק ולציבור בכללותו" ● "גילוי הפרטים אך יגביר את אמון הציבור בגופים העושים בכספו וברכושו"

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Evan Vucci

מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט: טראמפ שלהב את ההמונים שהתנפלו על הקפיטול

מנהיג הרוב בסנאט מיץ' מקונל מבקש בשעותיו האחרונות בתפקידו להגן על הפיליבסטר החקיקתי

קשישים סיעודיים / צילום: תמר מצפי

עתיד בריאות הציבור נמצא בידיים של הרשויות המקומיות

משרדי הפנים והבריאות החלו לתקצב רשויות מקומיות ב-2 מיליון שקל לחיפוש פתרונות בריאות מקומיים • בהדרגה מחלחלת ההבנה שהשלטון המקומי הוא כלי חשוב בניהול בריאות הציבור

בצלאל סמוטריץ' / צילום: רפי קוץ

חגית משה ניצחה בבחירות בבית היהודי; מסתמן שתחבור לסמוטריץ'

משה ניצחה את ניר אורבך, שנחשב מקרוב מאוד לבנט ● סמוטריץ': "הגיע זמן להחזיר את הביחד ואת האור לעיניים של בנות ובני הציונות הדתית"

יואל בר־אל ודרור פלדהיים, מייסדי טראקס / צילום: יח"צ

אחרי סדרת רכישות בעולם, טראקס שוב מפטרת בישראל

החברה המפתחת טכנולוגיה לניהול מלאי קמעונאי מפטרת כ-10% מתוך 300 העובדים במרכז הפיתוח בישראל ● במקביל טראקס פועלת לקראת הנפקה בניו יורק ושואפת לשווי של מעל 2 מיליארד דולר

פאנלים סולאריים בישראל/ צילום: Shutterstock

עוד אנרגיה ירוקה לבורסה: סולאיר הגישה תשקיף לגיוס של כ-150 מיליון שקל

חברת האנרגיה הסולארית המפסידה של בני הזוג אלון ופאולה שגב פועלת בישראל ובאירופה ● מכוונת לשווי של עד 600 מיליון שקל בהנפקה

מקלוני הקנאביס StickIT / צילום: אלון זסלנקי

יזם המכשור הרפואי שפיתח מקלוני קנאביס לשיפור חוויית המשתמש

אנשי עסקים בניו יורק שגלגלו ג'וינט הביאו את ד"ר אשר הולצר, מייסד StickIT, לפתח שיטת הולכה של החומר הלא-ממסטל בקנאביס ● "אולי זאת הנקמה שלי בצרות שעשו לדור הפרחים", הוא אומר בשיחה עם גלובס

ביידן ואובמה. לא מתכוון להיות אובמה 0.2 / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

קדנציה שלישית של ממשל אובמה? ג'ו ביידן רוצה הרבה יותר

המשבר הכלכלי בארה"ב, תוכניות הסיוע הגרנדיוזיות והרכב הסגל של הנשיא החדש – כל אלה מזכירים מאוד את תחילת הקדנציה של אובמה ב-2008, שהייתה בסימן גלי ההדף של משבר הסאב-פריים ● אלא שנראה שהדייר החדש בבית הלבן מתכוון להיות נועז הרבה יותר

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

"כרופא, מעולם לא ראיתי מצב כזה": בתי החולים קורסים תחת העומס

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים הדסה עין כרם, מנהל "ברומטר" משלו לתחלואה הגוברת, ואומר: "הצוותים בבתי החולים גם מתייאשים מהניהול של המדינה" ● פרופ' צבי שמעוני, המנהל הרפואי של בית החולים לניאדו בנתניה: "יש אירוע דרמטי מתגלגל שאתה לא רואה את סופו"

פרופ' איתן פרידמן, יו"ר "ועדת הלסינקי העליונה" / צילום: צילום מסך

והרי חדשות האמת: החיסון לקורונה הוא לא ניסוי בבני אדם

בניגוד לכותרות, ועדת הלסינקי – הוועדה שאחראית על אישור ניסויים בבני אדם – לא העלתה בשום שלב טענה שהחיסונים הם ניסוי בבני אדם ● מה באמת דרשו חברי הוועדה והאם הם בכלל מוסמכים לפסול את החיסון? ● המשרוקית של גלובס

מנכ"ל ScyllaDB דור לאור / צילום: יח"צ

המנכ"ל הישראלי שניתק את פרלר: "ויתרנו על הכנסה גדולה"

הסטארט-אפ הישראלי ScyllaDB סיפק לרשת החברתית השנויה במחלוקת את מסד הנתונים עד לשבוע שעבר ● המנכ"ל דור לאור: "זאת החלטה קשה שקיבלנו לאחר שלושה ימי דיונים. היינו חייבים להציב גבול"

השופט חאלד כבוב / צילום: תמר מצפי

השופט חאלד כבוב דחה את בקשת ההתפטרות של סנגורי אמיר ברמלי

עורכי הדין לירן זילברמן ועמית זיו ביקשו להתפטר מייצוגו של ברמלי עקב משבר אמון שנוצר ביניהם, על רקע החקירה החדשה שנפתחה נגד ברמלי בחשד לסחיטה באיומים במטרה להשפיע על המשפט ולהביא לפסילתו של השופט כבוב מלגזור את עונשו

אנגלה מרקל / צילום: AP - Michael Sohn

גרמניה האריכה הסגר עד אמצע פברואר; בתיה"ס יישארו סגורים

ברקע החשש בגרמניה מהתפשטותה של "המוטציה הבריטית" הוחלט להאריך את ההגבלות על החיים הציבוריים במדינה עד 14 בפברואר לכל הפחות ● גם אוסטריה ושוויץ הודיעו על הארכת הסגר

חיסון לקורונה של פייזר במרפאה בירושלים / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הניסוי של "כלכליסט": כמה פעמים אפשר לטעות בלי להתנצל, לתקן בלי להודות

האחריות של כלי תקשורת כלפי מידע מטעה שהוא מפיץ עמדה השבוע למבחן, כאשר ב"כלכליסט" פרסמו כותרת ממנה עלה כביכול כי ייתכן שפייזר עושה בישראל "ניסויים בבני אדם" • המידע התגלה כפייק ניוז, וב"כלכליסט" שינו את הידיעה במחשכים פעם אחר פעם ● ביקורת תקשורת, מדור חדש

האדריכל משה בן דוד-קסוטו / צילום: עוז מועלם

"פתאום רואים כמה חשובה הסביבה הפיזית והיכולת של הילדים לא להיות תלויים בהורים ב־100%"

משה בן דוד-קסוטו, הקים סטודיו שמתעסק באדריכלות לילדים ולנוער ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אבו דאבי, עיר הבירה של איחוד האמירויות הערביות / צילום: שאטרסטוק

משרד ההשקעות באבו דאבי יקים משרד חדש בתל אביב

במסגרת הידוק היחסים הכלכליים בין ישראל לאיחוד האמירויות, משרד ההשקעות באבו דאבי (ADIO) מקים שמונה משרדים חדשים בעולם ובהם אחד בתל אביב ● המשרדים הנוספים יוקמו בניו יורק, סן פרנסיסקו, פרנקפורט, לונדון, פריז, בייג'ינג וסיאול

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל חוברת לדיסקונט לשותפות בפייבוקס

במסגרת השותפות פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית, בבעלות דיסקונט ושופרסל, שיחזיקו בחברה המשותפת 50.1% ו-49.9% בהתאמה ● המהלך יאפשר לשדך את כרטיסי האשראי של מועדון שופרסל לאפליקציית פייבוקס, להנפיק כרטיסי אשראי וירטואליים חוץ-בנקאיים ועוד

השופט כאבוב בדיון של ברמלי, היום / צילום: שלומי יוסף

השופט כבוב דחה את בקשתו של אמיר ברמלי לפסול את עצמו

כבוב קבע כי פסילתו תאפשר לנאשם להפעיל מניפולציה ולהשפיע על המשפט ● ההחלטה ניתנה בפתח הדיון המתקיים בשעה זו, לראשונה מאז הוגשה תלונה על ידי בנו של השופט כבוב, בחשד לסחיטה באיומים של הבן על מנת להביא לפסילת השופט מלדון בתיק

ג’ק מא / צילום: Shutterstock

ג'ק מא הופיע בציבור לאחר חודשים של שמירה על פרופיל נמוך

מדובר בהופעה הראשונה של מא בציבור, מאז שהרגולטורים בסין החלו לטפל בעסקים שלו

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

זרם המובטלים נמשך: 3,256 נרשמו בשירות התעסוקה ביממה האחרונה

מאז תחילת הסגר נרשמו בשירות התעסוקה 141,651 דורשי עבודה חדשים ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב דורשי העבודה החדשים מאז תחילת הסגר עם שיעור של 26.3%