גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"MX1 משלמת שוחד לגופים שונים כדי לשמר את לקוחותיה"

לטענת הבכירים לשעבר, "שוחד שולם ע"י MX1 במחשכים לסוכנים ולגורמים המקורבים ללקוחותיה" ■ הטענות עלו במסגרת כתב ההגנה שהגישו העובדים לתביעת החברה בטענה לגניבת סודות מסחריים

 שוחד / צילום אילוסטרציה:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שוחד / צילום אילוסטרציה: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הסכסוך בין חברת MX1, העוסקת בהפצת תוכן דיגיטלי, לבין שלושה מבכיריה לשעבר, שפתחו עסק מתחרה - הולך ומחריף, וכולל הטחת האשמות קשות של שני הצדדים על תרמית, הונאה, שוחד ובזבוז כספי החברה.

בעוד החברה טוענת כי בכיריה לשעבר גנבו את לקוחותיה וכן סודות מסחריים והקימו עסק מתחרה על גבה; טוענים הבכירים לשעבר כי הסיבה האמיתית לעזיבתם של לקוחות רבים נובעת "מניהולה הקלוקל של החברה ובעקבות גילויים לגבי מתן תשלומים בלתי לגיטימיים והתנהלות לא חוקית".

חברת MX1, לשעבר RR מדיה, העוסקת בניהול ובהפצה של תוכן דיגיטלי ללקוחות בפריסה עולמית, נרכשה לפני כשנה וחצי על-ידי תאגיד הענק האירופי SES ב-242 מיליון דולר. טרם הרכישה הייתה RR מדיה חברה ציבורית שמניותיה נסחרו בנאסד"ק. כיום החברה היא חברה-בת בבעלותה המלאה של חברת SES הנסחרת בבורסות בצרפת ובלוקסמבורג, ומנוהלת על-ידי המנכ"ל אבי כהן. החברה מתמחה בשירותי מדיה גלובליים ללקוחות מכל העולם (בעיקר ערוצי טלוויזיה) ומפיצה יותר מ-2,500 ערוצי טלוויזיה.

יריית הפתיחה בסכסוך נורתה בדצמבר אשתקד, כאשר חברת שירותי המדיה הגישה תביעה בהיקף של כ-60 מיליון שקל נגד 3 בכירים לשעבר שלה, בטענה כי הונו את החברה ופעלו, עוד בהיותם עובדיה, להעביר לקוחות שלה לחברה מתחרה שהם הקימו באיי הבתולה הבריטיים ובשווייץ.

כתב התביעה - שהוגש נגד שמואל קורן, ששימש כסמנכ"ל הכספים של MX1; שלום איצקוביץ', ששימש כמנהל המכירות העולמי של החברה; ורמי גולדברג, ששימש כמנהל מכירות אירופה והמזרח התיכון - כלל האשמות קשות נגד השלושה, ובהן טענות כי קשרו קשר להקים פעילות מתחרה לחברה, תוך שהם גונבים את רשימות הלקוחות, את תנאיהם המסחריים, אנשי קשר ומתווכים עסקיים וכן מידע נוסף.

הכנת תשתית בסתר

בתביעה, שהגישה החברה באמצעות משרד עורכי הדיו מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל, נטען כי שלושת המנהלים הכינו מתוך החברה את התשתית לפעילות המתחרה, וכי "עשו זאת בעורמה ובסתר", בין היתר כדי לזכות בסכומי כסף מהחברה (מעל 5 מיליון שקל), במסגרת בונוסים שונים (מכירה ושימור) ומימוש אופציות ששולמו להם.

כעת הגיע תורם של הבכירים לשעבר להשיב אש. בכתב ההגנה החריף שהגישו, באמצעות עורכי הדין בועז בן-צור, אורי שנלר וגיא רוה, מטיחים קורן, איצקוביץ' וגולדברג האשמות קשות נגד מנכ"ל החברה, אבי כהן, שלטענתם דאג להעשרת כיסיהם של מקורביו על-חשבון החברה; וכן טענות חמורות על כך שעד לרכישת החברה על-ידי SES, שילמה MX1 תשלומי שוחד במחשכים לסוכנים ולגורמים שונים המקורבים ללקוחותיה, ש"דאגו" להמשך ההתקשרות בין הצדדים. לטענתם, תשלומי השוחד נמשכים עד היום.

ההתנהלות, שאותה מתארים בכירי החברה לשעבר, גובלת בפלילים לכאורה; וכעת נשאלת השאלה - האם בעקבות חשיפת הדברים תיפתח חקירה.

אחת הטענות החמורות העולות מכתב ההגנה מתייחסת לתשלומי שוחד לכאורה ששולמו ומשולמים על-ידי החברה, ושחלקם הופסקו עם רכישתה. הפסקתם והפחתתם, נטען, הובילה בין היתר להידרדרות במצבה של MX1 ולעזיבת לקוחות.

בכתב ההגנה נכתב כי "בעקבות דרישתה של החברה-האם SES, קודם להשלמת הליך המיזוג, הופחתו (ולעתים הופסקו) על-ידי התובעת תשלומי שוחד ששולמו על-ידה במחשכים לסוכנים ולגורמים שונים המקורבים ללקוחותיה, ואשר 'דאגו' להמשך ההתקשרות בין הצדדים. בעקבות כך הפסיקו לקוחות רבים את ההתקשרות עם התובעת, הגם שלאחר המיזוג נמשכו תשלומי השוחד מצדה".

עוד צוין כי "לקוחות נוספים הפסיקו את ההתקשרות עם החברה, לאחר שנודע להם על תשלומי השוחד ששילמה לשם יצירת/שימור התקשרויות".

הבכירים לשעבר טוענים עוד כי הם לא "גנבו" את לקוחות MX1, וכי אלה עזבו אותה מרצונם ממגוון רחב של סיבות, מלבד השוחד הנטען. כך, נטען כי "מאז נכנס לתפקידו מנכ"ל החברה אבי כהן, חלה הידרדרות ניכרת במצב החברה", וכי בין היתר, היחס המזלזל שלו "זכו" חלק מלקוחות החברה מצד המנכ"ל גרם להם לנתק את קשריהם העסקיים עם MX1.

עוד נטען כי MX1 פעלה מול ערוצי טלוויזיה בעולם הערבי באמצעות חברות-קש. "לאחרונה, וגם קודם לכן, התגלה כי החברה מחזיקה באותן חברות-קש וערוצי הטלוויזיה מהעולם הערבי - של-פי דין המקום אינם יכולים להתקשר עם חברה ישראלית - החלו לבטל עימה הסכמים".

באשר להתנהלותו של המנכ"ל הנוכחי, בכתב ההגנה נכתב כי "אופן ניהולו המתעמר של כהן (שבעיקר דאג למקורביו תוך בזבוז כספי החברה) הוביל להקמתו של ועד עובדים פעיל ולוחמני. לאחר מכן הלכו וגברו הטענות לתקלות טכניות משמעותיות מצד הלקוחות ולטיפול לקוי באותן תקלות (שנגרמו, בין היתר, בשל שביתות עובדים ומורל ירוד). בעקבות כך, ערוצים רבים הפסיקו את התקשרותם עם התובעת".

עורכי הדין ליויאן סגל ואיתי סעדי ממשרד מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל, המייצגים את MX1, מסרו: "החברה מתנהלת מאז ומעולם על-פי כל דין. כתב התביעה שהוגש נגד שמואל קורן, שלומי איצקוביץ' ורמי גולדברג חושף כי הנתבעים, עוד בהיותם עובדים בכירים בחברה, פעלו כדי להעביר לקוחות לפעילות מתחרה שהקימו, גזלו את סודותיה המסחריים והפרו באופן בוטה את התחייבויותיהם המפורשות ואת חובות האמון ותום-הלב.

"עתה, לאחר שנתפסו בקלקלתם, מנסים הנתבעים להטיל רפש במנכ"ל ובשמו הטוב, באמצעות טענות, שמלבד היותן שקריות לחלוטין, הן גם חסרות רלוונטיות לתיק ונטענו לצורכי פרסום. מצער לראות כיצד בוחרים עובדים בכירים לנהוג, לאחר שנים שבהן תוגמלו בנדיבות ואף זכו לבונוסים נאים בגין מכירת השליטה.

"תזמון הפרסום של כתב ההגנה, שהוגש לפני כחודש, קשור כפי הנראה לעובדה שנגד סמנכ"ל הכספים לשעבר בחברה, שמואל קורן, הוגשה לפני ימים ספורים תביעה נוספת לבית המשפט המחוזי, בסך 38 מיליון שקל, על-ידי תאגיד הענק האירופי SES, שבה נטען כי קורן הסתיר ממנה מידע, רימה והונה אותה".

עוד כתבות

חיות אסתר ואורי שהם/ צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

נציב תלונות הציבור על שופטים דחה את התלונה בעניין ניגודי עניינים לכאורה של אסתר חיות

התלונה על השופטת הייתה של ח"כ ד"ר שלמה קרעי, ובוססה בעיקרה על כתבות של העיתונאי קלמן ליבסקינד שפורסמו בעיתון "מעריב" ● בהחלטתו כתב הנציב כי  "הדיון הציבורי בנושא חשוב ורגיש זה חייב להיעשות באופן מקצועי, ענייני ורציני, החף מגישה פוגענית כלפי בית המשפט ושופטיו"

הפגנת המחאה בכיכר רבין על חוסר הטיפול של הממשלה במשבר הכלכלי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הבטיחו עד 7,500 שקל, נתנו 1,500, והעצמאים זועמים: "עוד מעט נהפוך למוצג ארכיאולוגי"

עצמאים רבים הופתעו לגלות באזור האישי שלהם באתר רשות המסים, כי הם זכאים למענק של 1,500, 2,000 או 3,000 שקל ולא ל-7,500 שקל, כפי שחשבו שיקבלו ● "בינתיים שיאפשרו לעצמאים לקבל מענק לפי הכסף שהם הרוויחו לפני המשבר ולא בשנים היסטוריות. למה שלא ישוו ל-2008?"

דוכן ירקות בשוק מחנה יהודה בירושלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רוצה לנגוס ב-Wolt? חברת ישראכרט החלה לספק מערך הזמנות למשלוחים לירקניות וקצביות קטנות

חברת כרטיסי האשראי מרחיבה את השירותים שהיא מספקת לקמעונאים קטנים באמצעות מערכת הזמנות חדשה המבוססת על אפליקציית וואטסאפ • לאחר שלושה חודשי ניסיון בחינם ישראכרט תגבה מבית העסק 49 שקל לחודש

פיג’ו e–208 / צילום: יח"צ

הקורונה, החדשות הטובות של ענף הרכב וההזדמנות שישראל עומדת לפספס

הסגר הוביל לצניחה של עשרות אחוזים בזיהום והנתון הזה מתמרץ מדינות רבות לתמוך ברכבים ירוקים ● האוצר יעדכן בחודש הבא את מדיניות המס, אבל ההיסטוריה מוכיחה שנמשיך כנראה לשלם מס של 38 אלף שקל בממוצע על כל רכב חדש ● כתבה ראשונה בסדרה

מד"א באתר הבנייה / צילום: מד"א

ירידה בהרוגי תאונות בנייה: כתוצאה מהגברת הפיקוח או הקורונה?

בדיון בוועדת העבודה היום הוצגו נתונים המראים ירידה גדולה במספר ההרוגים בתאונות באתרי בנייה ● בעוד הירידה יוחסה בין השאר להרחבת הפיקוח, נשמעה ביקורת מחברי הכנסת: "נתונים מנותקים מהמציאות, תוצאה של השבתת המשק בקורונה ולא של אכיפה ופיקוח"

ג'רמי לוין / צילום: תמר מצפי

הסכם מסחור באירופה לחברת אוביד של ג'רמי לוין

חברת התרופות האמריקאית חתמה על הסכם עם חברת אנגליני האיטלקית ● מדובר בתרופה לטיפול בתסמונת אנגלמן, שנמצאת כיום בשלב 3 של הניסויים הקליניים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press

הממשלה אישרה את התוכנית הכלכלית של נתניהו וכ"ץ

בתוכנית יש סעיפים המחייבים חקיקה והיא תגיע לאישור הכנסת בימים הקרובים

בניין עיריית ירושלים. העייריה שילמה כ־14 מיליון שקל פיצוי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דווקא עכשיו: תוספות שכר ותקנים משודרגים לבכירים בעיריית ירושלים

שורת בכירים בעירייה יזכו להגדלת שכרם בסכום מצטבר של מליוני שקלים לשנה בעקבות שדרוג בהגדרות המשרה שלהם

ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בליכוד החליטו: ח"כ שאשא ביטון לא תודח מתפקיד יו"ר ועדת הקורונה

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר הודיע לח"כ שאשא ביטון כי הוא מדיח אותה מראשות הוועדה, לאחר שתמכה בפתיחת חדרי הכושר והבריכות ● בתום שיחה בהשתתפות ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ויו"ר הקואליציה, הוחלט כי שאשא ביטון לא תודח אלא ינקטו נגדה "צעדים משמעתיים"

הפגנת עובדי ענף התיירות מול משרד האוצר / צילום: יוסי זמיר

מסתמן: המדינה תציג מתווה סיוע מיוחד לסוכני הנסיעות הגדולים

לפי ההערכות, כ-30 משרדים וחברות נסיעות, המגלגלים מחזור של 100 מיליון שקל ויותר בשנה, אמונים על 80% מהפעילות בכלל הענף ● לעסקים הללו, לא ניתן כל סיוע עד כה

חנות סגורה. הצריכה הפרטית לא תחזור להיות כמו שהייתה גם אחרי שיוסרו המגבלות / צילום: Oded Balilty, Associated Press

באופן מפתיע ובניגוד לנתוני ביטוח לאומי: הלמ"ס מדווח על צניחה של 50% בשיעור האבטלה בחודש יוני

כ-450 אלף עובדים שהיו בחופשה ללא תשלום חזרו לעבודתם בשבועיים הראשונים של חודש יוני ● על-פי סקר כח האדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המתייחס למחצית הראשונה של חודש יוני, עמד שיעור המובטלים במשק באמצע החודש על 5.2%

חנן מלצר/ צילום: שלומי יוסף

שידורי העליון: למה השופט מלצר בוחר לשדר דיון שאף אחד לא ביקש לראות

נשיאת העליון השופטת אסתר חיות קבעה לפני מספר חודשים פיילוט במסגרתו ישודרו כעשרה דיונים מבית המשפט העליון ● השופט חנן מלצר החליט לשדר בשידור חי דיון שעוסק בתשלומי ביטוח, על אף שלא התקבלה אף בקשה לשדרו

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

הרשות להגנת הצרכן: "בוקינג מפרה את החוק כשלא מציגה מחיר שכולל מע"מ"

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הזהירה את הציבור מאתר בוקינג, שמציג את מחירי המלונות ללא תוספת המע"מ ● "פרקטיקה שגורמת להטעיית הצרכן שמגלה את המחיר האמיתי של העסקה רק בשלב קבלת השירות"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הראלי בוול סטריט נמשך: טסלה מחקה עליות של 15% במסחר

טסלה של אילון מאסק נסחרת בשווי שוק של 320 מיליארד דולר ● עונת הדוחות לרבעון השני של השנה בוול סטריט נפתחה: פפסיקו עקפה את התחזיות; הבנקים יפרסמו מחר ובחמישי ● אפל זוכה להעלאת מחיר יעד ממורגן סטנלי

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

גוגל מהמרת על "השוק האחרון": תשקיע 10 מיליארד דולר בפיתוח בהודו

מנכ"ל גוגל ואלפאבית סונדר פיצ'אי אמר באירוע השנתי של החברה כי היא השיקה קרן "גוגל לדיגיטציה של הודו" ● הכסף יושקע ב-5-7 השנים הבאות בגישה זולה לאינטרנט, מוצרים ושירותים חדשים להודים, סיוע לעסקים לעלות לרשת וקידום נושאים חברתיים

מפעל טבע בהר חוצבים. הצילום: רויטרס Ammar awad

קבוצת הנדל"ן לוינשטין מנסה לסגת מרכישת מפעל הטבליות של טבע בירושלים

העסקה שנחתמה לפני יותר משנה אמורה הייתה להיסגר עד סוף חודש יוני ● ככל הידוע טענה לוינשטין לזיהום בקרקע הנרכשת, טענה שנדחתה בידי טבע, הנתמכת לדבריה באישור של המשרד להגנת הסביבה

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

שרה לשעבר בממשל טראמפ: הנשיא שקל למכור את פורטו ריקו ב-2017

"הרעיונות הראשונים של הנשיא היו יותר כמו של איש עסקים", אמרה איליין דיוק, שכיהנה כשרה בפועל לביטחון המולדת ב-2017, בראיון לניו יורק טיימס ● הרעיון למכור את האי לא נשקל ברצינות או נדון אחרי הפעם ההיא שטראמפ העלה אותו

נערה מצטלמת כשהיא עושה ליפסינק ווידאו באפליקציית טיקטוק / צילום: Jessica Hill, Associated Press

טראמפ נגד טיקטוק: האם ארה"ב בדרך להחרים את הרשתות החברתיות הסיניות?

בשבוע שעבר בה אמר שר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו שהממשל "בוחן אפשרות" להחרים את טיקטוק ● בתחילת השבוע יועץ הסחר של הבית הלבן טען שטיקטוק "מעבירה מידע על המשתמשים ישירות לסין"

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הבלוף והאותיות הקטנות: האם חלק מהכסף של תוכנית החילוץ נספר בעצם פעמיים?

התוכנית הכלכלית שהציג משרד האוצר עדיין מלאה חורים ולא ברור כמה כסף מוקצב לה ואם הוא בכלל יגיע לציבור ● בינתיים בבנק ישראל שומרים על שקט תעשייתי ועובדים על תוכנית חלופית

קריסטלינה איבנובה גורגייבה-קינובה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית / צילום: Charles Platiau, רויטרס

קרן המטבע הבינלאומית מנמיכה שוב תחזיות צמיחה למזרח התיכון

לאחר שחזתה באפריל נסיגה של 3% בכלכלות המזה"ת וצפון אפריקה על רקע מגפת הקורונה, קרן המטבע מגדילה עכשיו את ההערכה הקודמת וקובעת כי כלכלות האזור יתכווצו ב־5.7% ● זאת גם על רקע התנודתיות במחירי הנפט הדומיננטיים באזור זה