גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעשיית החלב בניו-זילנד מאיימת על התדמית הירוקה שלה

החקלאים בכפרי ניו-זילנד עוברים מגידול מסורתי של כבשים לגידול עדרי פרות כדי ליהנות מהביקוש הגובר למוצרי חלב באסיה ■ התוצאה: זיהום הנהרות, פגיעה במי השתייה ואיום על ענף היצוא השני בגודלו במדינה - תיירות

ניו זילנד / צילום: בלומברג
ניו זילנד / צילום: בלומברג

ניו-זילנד משווקת את עצמה לתיירים כ"100% טבעית", אבל ההתרחבות המהירה של תעשיית מוצרי החלב שלה מאיימת על הדימוי הנקי והירוק הזה. לא רק זאת, מדובר על דו-קרב בין שתי תעשיות היצוא הגדולות ביותר במדינה: מוצרי החלב והתיירות. בתעשיית התיירות במדינה, וכן בקהילה המדעית, החשש הוא שהמגמה של המעבר מהגידול המסורתי של כבשים וצמר להפקת חלב פרות כדי ליהנות מהביקוש הגואה למוצרי חלב באסיה, מחמיר את הפגיעה בטבע.

העלייה ברמת החיים במדינות כמו סין והודו העלתה מיליוני בני אדם אל המעמד הבינוני, והגבירה מאוד את התיאבון לחלבונים, כולל חלב ומוצריו. כתוצאה מכך, גאו מחירי החלב בעולם וחקלאים רבים בניו-זילנד עברו מעדרי כבשים לעדרי פרות מניבות. בעשור שהסתיים ב-2016, מספר הפרות המניבות גדל ב-28% ל-6.6 מיליון ראש, ואילו אוכלוסיית הכבשים התכווצה ב-45% ל-27.6 מיליון ראש, לפי נתונים רשמיים.

הפרות מייצרות יותר פסולת בהשוואה לכבשים, וחלק מהן אוהב להשתכשך במי נהרות כאשר יורד גשם סוחף או כשהשדות מוצפים מדי. מועצת יצוא התיירות של ניו-זילנד אומרת שהיא חוששת שהמדינה "הולכת במסלול שבו איכות המים השפירים עלולה להוביל לנזק תדמיתי להבטחות השיווק שלנו כמדינה נקייה וירוקה לשאר העולם".

הפרות מזהמות את המים

האתגר הסביבתי גדול במיוחד באזור קנטרברי, שכולל את העיר כרייסטצ'רץ' על האי הדרומי של ניו-זילנד. תעשיית החלב הייתה כאן בעבר שחקנית משנית, והכבשים והיבולים היו הדומיננטיים בחקלאות. אבל בשנים 2002-2016, מספר הפרות המניבות בקנטרברי הוכפל ויותר ל-1.27 מיליון ראש. "חקלאות היא הסיבה העיקרית לבעיות שלנו עם מי שתייה", אמר ג'ון קווין, מדען המים השפירים הראשי במכון המים והמחקר האטמוספירי הלאומי בעיר כריסטצ'רץ'. "תעשיית החלב ומוצריה הם חלק מהחקלאות".

באותה תקופה בערך הידרדרה איכות המים. כמחצית מ-56 אתרי בדיקות המים על אדמה חקלאית בקנטרברי הראו עלייה ברמת החנקן בשנים 2004-2013, ואלו הנתונים העדכניים ביותר. רק בשלושה אתרים היה שיפור ברמת החנקן. ביתר האתרים קשה היה להגיע למסקנות חותכות.

"לפני 15 שנה, כשהתחלתי להדריך תיירים באזור, לא היה נר שהייתי מהסס לשתות ממנו", אמר סרג' בונאפו, מדריך דיג בחכות. "היום רק באזורים מרוחקים, שאני יודע שאין בהם פרות מעליי, אני שותה מי נהר".

מדענים אומרים שהפרות מילאו תפקיד גדול בזיהום דרכי המים, אבל הן לא היחידות. שבעה מעשרת הנהרות העיקריים בניו-זילנד, רובם באזורי שפלה, כבר איננם בטוחים לשחיינים, לפי דוח ממשלתי משנה זו על איכות המים במדינה, וזאת משום העלייה בכמות החנקן והאצות ים.

תעשיית החלב מכירה מצדה בבעיה ואומרת שהחקלאים מטפלים בבעיות הסביבה. מלבד גידור של גדות נהרות, מגדלי הפרות שותלים צמחייה לאורך הגדות כדי להפחית את כמות החיידקים והפסולת שמגיעה למים, אומר תיאו ספרינגס, מנכ"ל פונטרה קואופרטיב גרופ, יצואנית מוצרי החלב הגדולה בעולם.

"בכמה אזורים, שימוש אינטנסיבי בקרקע הגיע לגבולות סביבתיים ידועים, אבל יש גם אזורים שבהם זה לא קורה", אמר ספרינגס. "הרבה חוות של פונטרה עוברות מדור לדור במשפחה, ולחקלאים שלנו יש רגש אדיר של אחריות לאיכות הקרקע והמים, כדי להגן על הדורות הבאים".

פונטרה מרכזת את חלק הארי של יצוא החלב ומוצריו מניו-זילנד, שהסתכם בשנה (יוני 2016-2017) ב-9.1 מיליארד דולר ארה"ב (12.5 מיליארד דולר ניו-זילנדי).

התלות של המדינה ביצוא סחורות דוחפת אותה קרוב יותר למגבלות הסביבתיות ומאיימת עם המגוון הביולוגי שלה, לפי דוח של ארגון OECD ממארס השנה.

הממשלה נהנית מהמסים

בלחץ גורמי התיירות וארגונים קהילה, הממשלה השיקה בפברואר תוכנית לטיהור 99% מהנהרות לשתייה עד שנת 2040, באמצעות שתילת צמחייה על הגדות, חוקים חדשים לגידור שדות מרעה ויישום הנחיות סביבתיות חזקות יותר לרשויות מקומיות. ארגוני סביבה וכמה מחוקקים טוענים שהתוכנית אינה מרחיקת לכת מספיק, ותקן איכות מי השתייה נמוך מהמקובל במדינות מפותחות אחרות.

מדען המים ד"ר קווין אומר שרמת הזרחן, הפסולת וחיידקי הקולי במים משתפרת בכמה אזורים שבהם מגדלי הפרות נקטו פעולה מונעת. ועדיין, ייתכן שיחלפו עשרות שנים עד שהחנקן יחלחל במערכת מי התהום. "ידוע שזיהומים נפתרים לעתים רק אחר זמן רב", הוא אומר.

המחוקקים לא ממהרים למתוח ביקורת על תעשיית החלב ומוצריו, ששולטת בעיירות כפריות רבות. מסים שהחקלאים משלמים מממנים בתי ספר ובתי חולים, ויצוא מוצרי החלב הפך את ניו-זילנד לארץ חלב ודבש במונחי צמיחה כלכלית, שעוקפת את זו של ארה"ב.

לדברי נייתן גיא, השר לתעשיות מפתח, בעלי משקי החלב הציבו מרצונם החופשי כבר גדרות באורך 26,000 ק"מ סביב נהרות כדי למנוע מהפרות להיכנס אליהם או לעשות צרכים בקרבת מקום. "זה כמו המרחק מאוקלנד לשיקגו הלוך וחזור", הוא אומר.

תיירות היא מהענפים הבולטים (2)

פרת מזומנים

עוד כתבות

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

מעיליא גליל מערבי/ צילום: עדי זרחי

סנטה קלאוס בא לבקר בישראל: חגיגת כריסמס בגליל

הכפרים הנוצריים בגליל מתקשטים בעצי אשוח, בשוקי כריסמס ובסיורים מיוחדים

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על ניהול מאות אנשי פיתוח ועל הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מחפשים עבודה? המלכה אליזבת מחפשת מנהל מדיה חברתית

בעבור שכר בגובה 233 אלף שקלים לשנה (50 אלף ליש"ט), מנהל המדיה החברתית יצטרך לעבוד 37.5 שעות בשירות הוד מלכותה

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

גינה ציבורית בחריש / צילום: שלומי יוסף

חריש עמוק: האתגרים שמעמידה העיר הצומחת בפני חברות הבנייה הציבוריות שפועלות בה

היצע הדירות הנרחב בעיר החדשה חריש מסייע לחברות הבונות בה להרחיב את פעילותן, אך בחלק מהמקרים שיווק יחידות הדיור הופך למאתגר ● נתוני המכירות של החברות הציבוריות הבונות בעיר לא מצביעים על קשיים רוחביים, אך כוללים כמה פרויקטים עם היקפי מכירות נמוכים למדי

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

רוני צ’אן/ צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מההשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מהר ומסביר שהמשא ומתן בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים