גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך מנהלים ישיבת דירקטוריון בנוכחות 600 עובדי החברה

מייסד ומנכ"ל רובריק, חברת סטארט-אפ לניהול נתונים בעמק הסיליקון, מיישם מודל קיצוני של שקיפות בחברה ■ "אם אתה מטפח תרבות שבה אנשים שואלים שאלות לא נוחות, זה מרחיב את החשיבה שלך"

מנהל עיזבון דואג לשמור על ערך הנכסים/   צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
מנהל עיזבון דואג לשמור על ערך הנכסים/ צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אין דבר כזה ימ"מ - יותר מדי מידע - בחברת רובריק. הסיבה: המייסד והמנכ"ל ביפול סינהא מנהל את חברת ההזנק לניהול נתונים תחת קוד קיצוני של שקיפות מלאה.

סינהא גלוי לגמרי כלפי המנהלים חברה ביחס למצבה ופתוח בפני העובדים בנושאי עסקים וביצועים כספיים. הוא מאמין שהיושרה הקיצונית הזאת מסייעת ליצור תרבות ארגונית חזקה. "הרגעים האלו יכולים להיות מפחידים, אבל אם אתה אתה אמיתי ושקוף, זה יוצר אמון", הוא אומר. "זה מעצים".

סינהא, מהנדס לשעבר באורקל, שהפך לאחר מכן לאיש כספים בחברת הון הסיכון לייטספיד ונצ'ר פרטנרז, מצפה לאותה כנות מצד חברי מועצת המנהלים של רובריק מפאלו אלטו (עמק הסיליקון), קליפורניה. כל ישיבה של מועצה פתוחה בפני כל 600 עובדי החברה, ורובם אכן נוכחים בה באופן אישי או באמצעות טל-וידאו. מעודדים אותם לבדוק ולאתגר את הדירקטורים של רובריק. שום נושא עסקי רלוונטי אינו נדון מתחת לשולחן, מלבד מידע שמור על הלקוחות.

"אם אתה מטפח תרבות שבה אנשים שואלים שאלות לא נוחות, זה מרחיב את החשיבה שלך", הוא אומר, "זה הופך אותך למנהל-מנהיג טוב יותר".

- מה היה מקור הרעיון של ישיבות דירקטוריון פתוחות, ולמה חשבת שזה יהיה טוב לרובריק?

"כשאנשים נוטשים את הקריירות המבוססות שלהם וקופצים ראש כדי לבנות את המסד של חברה צעירה חדשה, הם צמאים לתוכן, למידע. אבל ברוב המקומות הללו, אנשים אוהבים לשלוט במידע או בכוח. אנחנו רצינו ליצור ברובריק פלטפורמה שבה אנשים יכולים לממש את שאיפות הקריירה שלהם, וחשבנו שאם ניצור שקיפות קיצונית, זה יחזיק את החברה בעליות ובמורדות הבלתי נמנעות בכל סטארט-אפ".

- איך נפתחים בפני העובדים לגבי, נניח, רבעון כספי גרוע, ובו זמנית שומרים על ההתמקדות שלהם בעבודה והמעורבות בחברה?

"לשקיפות יש צדדים טובים ורעים. המטרה שלנו היא ליצור מוסד שמשתמר. אם ניצור אמון, אנשים יקבלו גם חדשות טובות וגם רעות באופן מידתי, מפני שהם יידעו שזהו חלק מסיפור גדול הרבה יותר שמתרחש. כשאנחנו מספקים מידע, טוב או רע, אנחנו יוצרים סביבו הקשר. כשהעובדים מבינים את ההזדמנויות והאתגרים, הם חשים העצמה. הם יודעים, והם גם יכולים אולי לעזור לפתור חלק מהאתגרים שאינם במסגרת התפקיד שלהם".

- איך אתה יכול לתת הקשר לבשורות רעות במפגש עם העובדים? אתה יכול לתת דוגמה?

"לפני כמעט שנתיים, פיתחנו מוצר יישום מסד נתונים חדש. הצוות ההנדסי שלנו השקיע שעות ארוכות בבניית המוצר, וצוותי השיווק והמוצר עבדו על אסטרטגיית שיווק עולמית. החלטנו שהפונקציונליות של המוצר לא עמדה בתקנים של רובריק.

"בישיבת הדירקטוריון, אמרנו שאנחנו לא מוציאים את המוצר הזה בשני הרבעונים הבאים לפחות, מפני שהוא לא עומד בסטנדרטים. רבים התאכזבו כי הם השקיעו שעות ארוכות בבנייה שלו. אבל אנחנו צירפנו הקשר למידע הזה כשאמרנו שכמיזם סטארט-אפ, אנחנו צריכים לבנות יחסי אמון עם הלקוחות. אנחנו לא יכולים סתם כך לדחוף מוצר החוצה מפני שאנשים עבדו עליו זמן רב. נוכל לדחוף רק מוצר שנותן ערך אמיתי ללקוח. כשאנשים מקבלים מידע, הם יכולים להבין טוב יותר למה קיבלת החלטה, גם אם הם לא משלימים איתה".

- האם יש דוגמאות לעובדים שתורמים לפתרון אתגרים שהיו מחוץ לסמכויותיהם כתוצאה ממשהו שהם שמעו בישיבות?

"יש לכך כמה דוגמאות. כשהשקנו את החברה, היה דיון על אופן ההקמה של אתר האינטרנט הראשון שלה. העניין היה באחריות מחלקת השיווק, ואז בישיבת מועצת מנהלים, אחד המהנדסים הרים את ידו ואמר, 'אני רוצה להיות האחראי האמיתי על האתר, ואני הולך לבנות אותו עבור צוות השיווק'. הוא יצר בעצמו את האתר הראשון, ווידא שהוא הושק כמו שצריך".

- בישיבות מועצת המנהלים, האם לעובדים יש הזדמנויות להגיב למה שהם שומעים? מהם חוקי המשחק?

"בכוונה לא הגדרנו חוקי משחק. באופן שבו אנחנו מתבוננים על החברה, המשקיעים הם קבוצת בעלי עניין אחת, הדירקטורים שלנו הם בעלי עניין אחרים, והעובדים הם בעלי העניין הנוספים. הדבר היחיד שאמרנו הוא, שאם שאלה היא יותר לימודית מטבעה, נוריד אותה מהרשת, אבל אין שאלות שאי-אפשר לשאול. בהתחלה, העובדים שאלו הרבה שאלות למידה, אבל אחר כך הם החלו לסנן את עצמם, וכעת יש לנו יותר שאלות מעמיקות על אסטרטגיה".

- האם התהליך הפתוח מאריך את ישיבות מועצת מנהלים?

"ישיבות הדירקטוריון נמשכות בדרך כלל שעתיים וחצי. לעתים הן מתארכות ב-10-15 דקות".

- מה לגבי שאלות קשות?

"לעתים מאתגר להשיב עליהן. בישיבה האחרונה, מישהו שאל אם מנהל מסוים בדרג ביניים יוכל להפוך לבכיר. רציתי להיות שקוף לגמרי, ולכן התשובה שלי הייתה שאנחנו לא יודעים אם אותו מנהל יכול להפוך לבכיר, אבל מה שאנחנו רואים הוא שהאדם הזה עושה עבודה מצוינת ומראה את כל הסימנים שהוא יכול לצמוח לתפקיד".

- אותו אדם נכח בישיבה?

"כן, והכול מתועד בכל הישיבות. חשבתי אז שזה דבר ממש מפחיד מבחינתו לשמוע, אבל רציתי להיות אמיתי. אחרי הישיבה, אותו אדם בא אליי ואמר, 'ביפול, אני ממש מעריך את השקיפות מפני שלרובריק מגיע את האדם הטוב ביותר לתפקיד הזה, ואמרת שאתה לא יודע אם זה אני או לא, אבל היית ברור מאוד שאתה רואה את כל הסימנים שהאדם הזה הוא אני'. כך הענקנו מוטיבציה חזקה מאוד לאותו אדם".

- האם אי פעם הועלו נושאים שאילצו אתכם לסגור את הישיבה?

"לא. אנחנו מבינים שיש עלויות לשקיפות, ואנחנו מוכנים לשאת בהן. כשאתה סוגר דברים זה מדרון חלקלק, מפני שאם אתה מתחיל לומר שאתה לא יכול לדבר על הא ועל דא, לבסוף אתה חוזר למקום שבו אתה מסתיר מידע".

- לדעתך, ישיבות מועצה פתוחות כאלה יכולות לעבוד גם בחברות שאינן סטארט-אפ?

"ישיבות פתוחות בונות אמון בין העובדים, והן יכולות לעבוד בחברות מבוססות. אם חברה היא בורסאית, יש כמה חלקים במידע הלא-פומבי שיכולים להיחשב מידע פנימי. אבל אני מאמין שבעידן שלנו, שבירת גבולות מידע ובניית אמון הן הדרך ליצור חברה שתחזיק מעמד בטווח הארוך".

- מלבד ישיבות מועצת המנהלים, יש דברים נוספים שאתם עושים בשם השקיפות?

"גם היומן שלי פתוח, כדי שכל אחד יוכל לראות איך אני מנצל את הזמן. גם זה מעצים בני אדם, מפני שאם הם רוצים לדבר איתי, הם יכולים להציע מועד לפגישה על פי היומן, ולמצוא זמן לשוחח איתי".

עוד כתבות

אמזון / צילום: שאטרסטוק

פריים דיי: דיווחים על קריסות באמזון בפתיחת יום המבצעים

חלק מהגולשים שנכנסו לאתר הסחר הענקי נתקלו בהודעת שגיאה, שבה מופיע על המסך הכיתוב "מצטערים, משהו לא עובד כשורה בצד שלנו" בליווי תמונה של כלב

חובבי ציון 59 תל אביב / צילום: איל יצהר

דירות יד שנייה: מה אפשר לקנות ב-3.5 מיליון שקל?

3 חדרים בתל-אביב, 5 חדרים בנתניה או בראשל"צ או קוטג' בבית שמש

ג‘ון טריינר,  וד“ר אנאננד סובראמוני,/ צילום: שלומי יוסף

זרוע הביוטק של אסטרהזנקה כבר לא מסתפקת בפיתוח תרופות

ג'ון טריינר וד"ר אנאננד סובראמוני, בכירים בחברת מדימיון המתמחה בתרופות מבוססות חלבונים, הגיעו לישראל כדי לחפש שיתופי-פעולה שיקפיצו אותם לשלב הבא של התאמת פרוטוקול תרופות במחלות כרוניות: "הבנו שמה שהוביל אותנו עד עכשיו לא ייקח אותנו הלאה. התרבות הארגונית של חברות פארמה משתנה"

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

פתיחה מעורבת באירופה; מחיר הנפט יורד

המסחר באסיה מתנהל בירידות, למעט הניקיי היפני ● קרן המטבע הבינלאומית חוזה כי המשק הגלובלי יצמח בשיעור של 3.9% השנה וגם בשנה הבאה

עובדי דאטורמה חוגגים את האקזיט / צילום: יחצ

סיילספורס רוכשת את דאטורמה בסכום המוערך ב-850 מ' ד'

סיילספורס צפויה להקים מרכז פיתוח בישראל על בסיס המשרד המקומי של דאטורמה, ועובדי החברה צפויים להצטרף לצוות פיתוח המארקטינג קלאוד שלה ● לדאטורמה, שבשנה שעברה נבחרה לאחד מ-10 הסטארט-אפים המבטיחים של "גלובס", 400 עובדים ב-17 משרדים ברחבי העולם, קרוב למחציתם בישראל ● עד היום החברה גייסה כ-50 מיליון דולר

ד"ר אריאל כ ץ / צילום: אלון רון

פיתוח של מנכ"ל אנזימוטק לשעבר: התאמת תזונה לפי העור

מנכ"ל אנזימוטק לשעבר, ד"ר אריאל כץ, הוא ממייסדי הסטארט-אפ MyOr, שפיתח מכשיר אבחון שעל בסיסו החברה תמליץ על תוספי תזונה שלה

חלוקת דיבידנד / צילום: Shutterstock

איזו הקלת מס מגיעה למי שמוכר מניות חברה זרה?

במסגרת דיון בחברה ישראלית שמכרה ישירות מניות של חברה אמריקאית, ביהמ"ש קיבל את עמדת הנישומה והוציא פסק דין המונע מצב שבו עיתוי משיכת הדיבידנד מחברה נמכרת ישפיע על נטל המס החל על הנישום המוכר את מניותיו, גם אם הנמכרת היא חברה זרה

התנור של GoSun  צילום: יח"צ

הפתיעו: 4 גאדג'טים שהפכו ללהיט באתרי מימון המונים

אתרים כמו קיקסטארטר ואינדיגוגו מאפשרים להתנסות בהמצאות שמנסות לפרוץ לשוק, כמו אוזניות זעירות שמסננות נחירות, מצלמת אקשן שתבנה לכם מודלים בתלת-ממד, תנור בישול סולארי לשימוש בשטח ומכשיר שאיתו לעולם לא תלכו לאיבוד

אברהם נובוגרוצקי / צילום: שלומי יוסף

הבנקים: כונסי נכסים לאפריקה תעשיות בגין חוב של 236 מ' ש'

לאחר הפרידה מנגב קרמיקה, מתרכז כיום עיקר פעילותה של אפריקה תעשיות בתחום המתכת, שבו היא פועלת בעיקר באמצעות חברת פקר פלדה, שאותה התכוונה למכור כדי לפרוע את חובותיה לבנקים

יוסי גורן, בעלי גמאטרוניק / צילום: יונתן זינדל־פלאש 90

הארכה נוספת למכירת חברת הבת של גמאטרוניק לסולאראדג'

לחברת מערכות האל-פסק לשעבר גמאטרוניק, ששינתה לאחרונה את שמה ל"מן הגורן", החזקה בחברה באנגליה

חדווה בר  / צלם: יחצ באדיבות בנק ישראל

לראשונה ממשבר הוויסות: הבנקים יוכלו לקנות מניות של עצמם

זאת לראשונה מאז משבר ויסות מניות הבנקים לפני 35 שנה ● האישור הרשמי מגיע לאחר שבנק לאומי ביקש לבצע רכישה שכזו, ובעקבותיו צפויים לבקש זאת בנקים נוספים הנהנים מעודפי הון

רוני בירון / צילום: עודד קרני

אקסלנס: "התמחור מחדש בסלולר ישפיע ברבעונים הקרובים"

בית ההשקעות משאיר את ההמלצות הנוכחיות למניות: "למרות הסביבה המאתגרת, בטווח הקצר אנחנו מאמינים שרמות המחיר הנוכחיות מגלמות את הגורמים השליליים, ומאפשרות פוטנציאל לתיקון בטווח הבינוני-ארוך"

ליברמן עם מפקדים בגזרה בביקורו בעוטף עזה / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

החורים התקציביים בתכנית של כחלון וליברמן לחיזוק מבנים

רעידות האדמה שפקדו לאחרונה את צפון המדינה והחשש מהסלמה ביטחונית הובילו את שרי הממשלה לגבש תוכנית לחיזוק מבנים בעלות המוערכת ב–6–7 מיליארד שקלים לאורך עשור • אלא שעדיין לא ברור מאיזה משרד יגיע הכסף ומה לוחות הזמנים לביצוע

אתר הקניות אסוס / צילום: שאטרסטוק

"חבילות פתוחות ובגדים זרוקים": כך מטפלים בחבילות ASOS

פוסט שהועלה הערב (ב') בעמוד הפייסבוק של אסוס ישראל מציג תמונה עגומה של חבילות מושלכות ברחוב, ופריטים מפוזרים לצידן

אפי כהן ורן שריג, Datorama / צילום: שלומי יוסף

מאחורי האקזיט בדאטורמה: סטארט-אפ שמציל מנהלי שיווק

דאטורמה נרכשה בזכות יכולות הפיתוח יוצאות הדופן שלה ואיחוד מידע על קמפיינים פרסומיים מאלפי מקורות ● מי שצפויות להרוויח בגדול מהעסקה הן הקרנות סידר ואינוביישן אנדברס, שהשקיעו בה בשלבים מוקדמים ● מנכ"ל החברה רן שריג: "המבנה הארגוני לא ישתנה, נפעל לפי אותן תוכניות"

בניין הסדנאות / הדמיה: אדריכל יוסי קורי

שנקר חונכת מבנה חדש ופותחת חזית נגד ראש העיר ר"ג

בניין של מכללת שנקר שייחנך השבוע ברמת-גן כלל הליכי תכנון שלא מצאו חן בעיני ראשי המוסד ● "העירייה מנסה לכרסם בשטח הקמפוס"

גיא ציפורי / צילום: יח"צ

היזם שעשה 3 אקזיטים: "סוד ההצלחה? אנשים טובים"

גיא ציפורי והצוות שלו עובדים יחד מ-2007, הקימו ומכרו 3 חברות סטארט-אפ וכעת עובדים על Skyline AI – שמתעתדת לייצר מהפכה בשוק הנדל"ן ● איך בונים כל כמה שנים סטארט-אפ בתחום חדש ומביאים אותו להצלחה? וכמה זמן לקח לצוות לגייס 3 מיליון דולר לסקייליין?

נטפליקס / צילום: שאטרסטוק

נטפליקס איכזבה במספר המנויים ברבעון; מניית החברה צוללת

החברה הוסיפה 670 אלף מנויים בארה"ב בלבד לעומת תחזית ל-1.23 מיליון משתמשים ● מספר המנויים החדשים בעולם עמד על 4.5 מיליון לעומת ציפייה ל-5.11 מיליון

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

רשות החדשנות: 120 מ' ש' ל-3 חברות להקמת פעילות בישראל

מדטרוניק, GE וצ'יינג' הלת'קר כבר פעילות בישראל, אך המענקים יאפשרו להן להרחיב את פעילותם בהיקף של מאות מיליוני שקלים, להעסיק מאות עובדים נוספים ולהיפתח עוד יותר לחברות המקומיות ● מה עדיין חסר? חברת פארמה בינלאומית בארץ

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת היישוב / צלם: ורדי כהנא יחצ

האקזיט של נמרודי קוצץ: הופחתו 18 קומות למגדל בית מעריב

בשל התנגדות רשות שדות התעופה, מגדל המשרדים, שתקים הכשרת הישוב על חורבות בית מעריב, יקוצץ ל-42 קומות