גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אובר תנסה לגייס 10 מיליארד דולר מסופטבנק היפנית

המהלך יחליש את כוחו של המנכ"ל לשעבר טראוויס קלאניק, שמחזיק בכ-10% מהחברה ■ לא ברור לפי איזה שווי תבוצע ההשקעה

מונית אובר בלונדון / צילום: רויטרס
מונית אובר בלונדון / צילום: רויטרס

אובר(Uber) סללה את הדרך להשקעה בסך מיליארדי דולרים בהובלת סופטבנק גרופ קורפ, שתחולל טרנספורמציה במבנה התאגידי של חברת הסטארט-אפ בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בעולם, ותעניק לספקית שירות הנסיעה השיתופית בת ברית עוצמתית במאבקה נגד יריבות עולמיות.

העסקה, שדבר קיומה אושר אתמול (א') על ידי אובר, התגבשה לאחר שמנכ"ל אובר לשעבר, טראוויס קלאניק, ואחת מבעלות המניות הגדולות, בנצ'מרק, הגיעו להסכם על השליטה במושבי מועצת המנהלים, כולל השעיית תביעה משפטית נגד המנכ"ל לשעבר, לדברי מקורות יודעי דבר. רק לפני ימים אחדים נראה היה ששני הצדדים נקלעו למבוי סתום.

לאחר השלמת העסקה, יצורפו שישה דירקטורים ויבוצעו שינויי במבנה ההצבעה שיגבילו למעשה את כוחו של קלאניק במועצת המנהלים, לדברי המקורות. כמו כן תספק העסקה את היציבות שלה זקוקה אובר לאחר שנה של טלטלות. החברה, הפועלת מסן פרנסיסקו, עדיין מתמודדת עם טענות לגבי הטרדה המינית של מהנדסת תוכנה לשעבר, וכן עם שורת שערוריות אחרות שבגינן הדיחה קבוצת בעלי מניות את קלאניק מתפקידו ביוני.

השקעת סופטבנק באובר היא ניצחון למנכ"ל החדש, דארה קוסרשאהי, בשלב מוקדם של כהונתו. קוסרשאהי שוקד על ביצוע רפורמה מעמיקה בתרבות התאגידית של אובר, ובמקביל נאבק ברגולטורים במדינות שונות ברחבי העולם - החל בברזיל וכלה בבריטניה - על תקנות שמטרתן להגביל את פעילות החברה.

"זה מעולה לחברה", אמר ברדלי טאסק, אסטרטג פוליטי ומשקיע באובר. "כל מי שנשאר בחברה מתמקד באפשרויות העתיד, וכל מי שנתקע בעבר ובהווה יכול להתקדם הלאה".

הדירקטורים השתמשו בעסקת סופטבנק כדי לקדם את הרפורמות הגורפות שדרשו בעלות המניות לבצע במועצת המנהלים. רפורמות אלה ייכנסו לתוקפן רק אם תצא עסקת ההשקעה אל הפועל.

"אנו מאמינים שהסכם זה מהווה הצבעת אמון חזקה בפוטנציאל ארוך הטווח של אובר", נאמר בהודעה ששלח דובר החברה באימייל. "לאחר סגירת העסקה, היא תסייע לקדם את השקעותינו בטכנולוגיה ובהרחבה הנמשכת של פעילותנו בשוק הבית ובחו"ל, ובמקביל לחיזוק המשטר התאגידי שלנו".

סופטבנק, המובילה קונסורציום של משקיעים, מנסה זה זמן מה להשיג אחזקה של 14% לפחות באובר, לדברי מקורות יודעי דבר. במסגרת עסקת השקעה דו שלבית שעשויה להגיע לסך של 10 מיליארד דולר, תשקיע סופטבנק ישירות 1 מיליארד דולר לפחות באובר, ותרכוש מניות בעסקה שתשקף שווי של 68 מיליארד לאובר. את יתרת האחזקה תרכוש סופטבנק במחיר נמוך יותר מבעלות מניות קיימות באובר, לדברי המקורות.

פרטי הצעת הרכש עדיין לא נחשפו - התמחור ממשיך להיות שנוי במחלוקת - וייתכן שתנאי העסקה לא ישכנעו מספיק בעלי מניות למכור את אחזקותיהם. אם לא תצליח סופטבנק לצבור אחזקה של 14% לפחות באובר, היא עלולה לבטל את העסקה, לדברי מקורות יודעי דבר.

בנצ'מרק הסכימה להשעות את תביעתה המשפטית נגד קלאניק, והמנכ"ל לשעבר יאפשר לדירקטורים להצביע על כל מועמד עתידי שהוא יציע לאיוש שלושת המושבים הנתונים לשליטתו, לדברי המקורות.

בנצ'מרק, המחזיקה במושב אחד במועצת המנהלים ובאחזקה ששווייה נאמד ביותר מ-8 מיליארד דולר, עתרה לבית המשפט להורות לקלאניק להשיב למועצת המנהלים את המושבים שבשליטתו. קלאניק קיבל את השליטה בשלושה מושבים במסגרת עסקת השקעה בסך 3.5 מיליארד דולר שביצעה באובר קרן השקעות ריבונית סעודית ב-2016.

לאחר השלמת העסקה תבטל בנצ'מרק את תביעתה, לדברי המקורות יודעי הדבר. לאחר העסקה תהיה לסופטבנק אחזקה בכל חברות הנסיעה השיתופית הגדולות בעולם. לסופטבנק כבר יש דירקטורים במועצות המנהלים של Ola שבבעלות ANI Technologies ו-GrabTaxi Holdings, המתחרות באובר ישירות בהודו, סינגפור ודרום מזרח אסיה, בהתאם.

סופטבנק עדיין ניצבת בפני מכשולים בדרך להשגת אחזקה משמעותית באובר. בנצ'מרק, השולטת בכ-13% מאובר, היססה בדיונים פנימיים אם למכור חלק מאחזקתה על בסיס אומדן השוק בהצעת הרכש, וקלאניק אמר כי בכוונתו לשמור על כל אחזקתו, העומדת על כ-10%, לדברי המקורות.

בנצ'מרק העריכה כי ניתן לאמוד את שווי השוק של אובר ב-100 מיליארד דולר, למרות שהמו"מ על הצעת הרכש התמקדו באומדן שווי שוק של כ-50 מיליארד דולר, לדברי המקורות.

רפורמות תאגידיות

עם השלמת עסקת אובר, תיכנס לתוקף שורת רפורמות במשטר התאגידי של החברה, כולל ביטול סמכויות ההצבעה המנופחות של המשקיעים המוקדמים והגדלת מספר המושבים במועצת המנהלים של אובר ב-6 מושבים לסך של 11 מושבים, ששניים מהם נועדו עבור סופטבנק, לדברי המקורות.

סעיף ההצבעה יגביל למעשה את שליטתו של קלאניק בחברה באמצעות הענקת כוח הצבעה שווה לבעלי מניות אחרים. אך השליטה בשלושה מושבים במועצה עדיין תאפשר לקלאניק לשמור על מעמדו ככוח רב השפעה בחברה שבהקמתה הוא השתתף לפני שמונה שנים.

בספטמבר אייש קלאניק באופן חד-צדדי שני מושבים במועצת המנהלים, במהלך שהפתיע את הדירקטורים האחרים ואת המנכ"ל החדש. קלאניק מינה שני מנהלים ידועים: אורסולה ברנס, לשעבר מנכ"לית זירוקס, וג'ון תאין, לשעבר מנכ"ל CIT Group.

מועצת המנהלים של אובר קבעה דדליין לעריכת הנפקה ראשונית לציבור מתי שהוא ב-2019. דדליין זה מעניק לחברה ולמנכ"ל החדש פסק זמן לשקם את תדמיתה הפגועה של החברה, לאיש כמה תפקידים בכירים, ליישב שורת תביעות משפטיות מתוקשרות, ולצמצם את ההפסד שהסתכם אשתקד ביותר מ-3 מיליארד דולר.

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בשינויים קלים אחרי יומיים חיוביים; שיכון ובינוי וטבע נחלשו

לאחר שאתמול זינקה טבע ב-9% בת"א, הירידות נמחקו בוול סטריט והיא חזרה עם פער שלילי ● מדד ת"א 35 קפץ אתמול ב-1.2% ● טבע רשמה עלייה של יותר מ-9% בעקבות דיווחים על כך שהחברה הציעה פשרה בפרשת משככי הכאבים ● המסחר בניו יורק ננעל אמש בירידות קלות

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

68 אלף סיבות לארדואן לזרוק את המכתב של טראמפ לפח

טראמפ אמר כי הטורקים "עושים הרבה כסף" מייצוא פלדה לארה"ב, אך לפי נתוני משרד הסחר האמריקאי, התמונה נראית אחרת ● מעבר לכך, את התרומה לשוק העבודה האמריקאי של ייצוא הסחורות והשירותים לטורקיה טראמפ לא היה מעוניין לזרוק לפח ● הנה המספרים

בית מרקחת / צילום: בריאן וולסטון, רויטרס

על מה בעצם משלמת טבע כל כך הרבה כסף

הטענות הן שהחברות התעלמו מהידע הרפואי הנצבר לגבי סכנות המוצרים, והעלימו עין מכמויות התרופות העצומות שזרמו לשוק

דונלד טראמפ / רויטרס

האם התנהלותו של טראמפ מצביעה על התמוטטות עצבים?

פלוסי: "הבה נתפלל לבריאות הנשיא" ● מותחי ביקורת: העלבונות שטראמפ משגר לכל כיוון ומכתבו הילדותי לנשיא טורקיה הם סימנים לקריסה נפשית ● אנליסטים: בשורש הבעיה לא רק הביקורת הכמעט אוניברסלית על הנסיגה מסוריה אלא הכרה שלא יעלה בידו להימלט מאימפיצ'מנט בגין אוקראינה ● פרשנות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"; הליש"ט עברה לירידות על רקע התנגדות בפרלמנט

ההסכם עדיין טעון אישור של הפרלמנט הבריטי, ולא ברור אם יש לו רוב בעקבות הודעת המפלגת הדמוקרטית הצפון-אירית הבוקר כי אינה מקבלת אותו "במתכונתו הנוכחית" ● אחרי שעלתה בעד 0.9% מול הדולר, הליש"ט עברה לירידות

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

עם אילו מורשעים החוק מחמיר יותר - ח"כים או שרים? סמוטריץ' ערבב, אנחנו סידרנו

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התראיין לגלי צה"ל וטען כי "חברי כנסת חייבים להתפטר אחרי הרשעה בערכאה ראשונה; שרים וראש ממשלה - אחרי ערכאה אחרונה עם קלון" ● מתי הם באמת חייבים להתפטר? ● המשרוקית של גלובס

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

ספוטיפיי / שאטרסטוק

פרטנר תאפשר ללקוחות הטלוויזיה להשתמש בספוטיפיי

בפרטנר אומרים כי שירותי מוזיקה בטלוויזיה הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים ● ההטמעה של אפליקציית ספוטיפיי בממירי פרטנר תהיה אוטומטית

מרגרט וסטגר / צילום: רויטרס, Francois Lenoir

האישה שקנסה את גוגל ואפל במיליארדים: "הקנסות - לא הפתרון הנכון"

מרגרט וסטגר, הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה: "צריך להצליח למנוע את הבעיות מראש"

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

יוסטון יש לנו בעיה: שו"ב צופה הפסד של 16-12 מיליון דולר מעיכוב בפרויקט הקמת נתיבי אגרה

החברה הודיעה כי השותפות הקבלנית המקימה את כבישי האגרה, שבה מחזיקה שו"ב 21.6%, הודיעה לה כי העיכוב נגרם "מגורמים שונים שחלקם אינם בשליטת החברה, ובכלל כך מספר אירועי מזג אוויר"

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד

אמנון אברמוביץ / צילום: יונתן בלום

אמסלם לרשות השנייה: דברי אברמוביץ' ובן עמי על נתניהו - "חציית קו אדום"

השימוש במילים מתפילת קדיש, שעשו אמש פרשן חדשות 12 אמנון אברמוביץ' והמגיש עודד בן עמי בהקשר של סוף עידן נתניהו, מעוררות סערה ● בן עמי: "לא ראוי לייחס לי כוונות נסתרות" ● לרשות השנייה הגיעו 2,000 תלונות בנושא; יו"רית הרשות: "האמירות ראויות לכל גינוי; שוקלת לפתוח הליך הפרה"

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

חוגגים עליות ב-NYSE  / צילום: רויטרס

בורסות וול סטריט נפתחו בעליות על רקע עונת הדוחות לרבעון השלישי

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, מורגן סטנלי עקף את תחזית הרווח וההכנסות לרבעון; IBM רשמה רבעון חמישי ברציפות של ירידה במכירות; נטפליקס מזנקת 8% בטרום לאחר דוחות טובים; יוניליבר אכזבה ברבעון השלישי ● גרמניה חותכת את תחזית הצמיחה ב-0.5% ל-2020 ● הליש"ט עולה לשיא של 5 חודשים; ג'ונסון: "יש הסכם ברקזיט"

מערבל בטון של שפיר הנדסה. סיום הפרויקט בכביש 6 השפיע על התוצאות / צילום: אתר החברה

ארבעת האחים שפירא מבקשים לשדרג את שכרם בשפיר הנדסה לעד 5.5 מיליון שקל בשנה כל אחד

כל אחד מהארבעה צפוי ליהנות משכר חודשי של 135 אלף שקל, לצד הטבות נוספות, בעלות שנתית מוערכת של כ-2.5 מיליון שקל ● זאת בנוסף למענק שנתי בסכום מקסימום של 3 מיליון שקל

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

משרד הבריאות ערך שימוע לארומה ת"א; הערכה: הבעיה הייתה במקרר

(עדכון) - הרשת סוגרת עד להודעה חדשה את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו אמש בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל הסניפים ולערוך בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את התוצאות בשקיפות לציבור"

לוגו הוט 2019

הוט: התקלה הסתיימה, כלל השירותים בת"א ובגבעתיים עלו

(עדכון) - נציין כי בשל החג מוקדי השירות של הוט מאוישים חלקית, ולכן זמני ההמתנה לנציגים ארוכים מהרגיל

הנשיא ריבלין ונתניהו / צילום: רונן זבולון, רויטרס

הליכוד: כל ראשי גוש 55 הצהירו כי יתנגדו לממשלת מיעוט

לדברי הליכוד, ההתחייבות הזו תמנע את האפשרות שבני גנץ יקים ממשלת מיעוט, כיוון שממשלה שכזו לא תוכל להתרחב