גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

30 שנה של חדשנות טכנולוגית: יכול להיות שכלום לא השתנה?

ההיסטוריון מלווין קרנצברג הציג בשנות ה-80 שישה חוקים שמסבירים את הרתיעה האנושית מעוצמת הטכנולוגיה - עקרונות שרלוונטיים גם לאפל, פייסבוק וגוגל

הייטק  / צלם: פוטוס טו גו
הייטק / צלם: פוטוס טו גו

לפני 30 שנה כתב היסטוריון 6 חוקים במטרה להסביר את אי-הנוחות של החברה האנושית לנוכח עוצמתה של הטכנולוגיה והתפשטותה לכל תחומי החיים. למרות שהחוקים מבוססים על דוגמאות מעידן המלחמה הקרה, הם נראים כמו סיכום קצרצר של נקודות מפתח שמסביר את עידן הפייסבוק, הגוגל, האייפון וחרדת ההחמצה (פומו).

קרוב לוודאי שמעולם לא שמעתם על עקרונות אלה או על מחברם, מלווין קרנצברג, פרופסור להיסטוריה של הטכנולוגיה במכון ג'ורגיה לטכנולוגיה, שנפטר ב-1995.

מה שחבל עוד יותר הוא שגם מרבית החדשנים של היום - אותם האנשים שבונים את השירותים והכלים שמחוללים תמורה עמוקה בחברה האנושית - אינם מכירים את העקרונות האלה.

למרבה המזל חוקים אלה מופצים בידי קבוצה קטנה של אנשי טכנולוגיה שמצהירים כי החוקים השפיעו עמוקות על חשיבתם. טקסט זה אמור לשמש כבסיס - בדומה לשבועת הרופאים - עבור כל האנשים שבונים דברים.

1. הטכנולוגיה אינה טובה או רעה. היא גם לא נייטרלית

החוק הראשון של פרופסור קרנצברג, שנראה על פניו כאמירה שגרתית למדי, הוא גם החשוב ביותר מששת החוקים. הפרופסור הבין כי השפעתה של טכנולוגיה מסוימת מותנית בהקשר הגיאוגרפי והתרבותי, ופירושו של דבר היא שלעתים קרובות היא גם טובה וגם רעה - בעת ובעונה אחת.

הדוגמה של הפרופסור היתה הדי.די.טי - חומר הדברה, ככל הנראה מסרטן, שלמרות זאת הציל את חייהם של מאות אלפי בני אדם בהודו כאמצעי זול ויעיל למניעת מלריה. כיום אנו יכולים לראות כיצד טכנולוגיה יחידה - קבוצות פייסבוק - מסוגלת לשמש כחבל הצלה להורים שילדיהם לוקים במחלות נדירות, למרות שבמקביל משמשות קבוצות פייסבוק גם לרדיקליזציה של קיצונים פוליטיים. אין כאן שום טוב מוחלט או רע מוחלט. יש רק את האופן שבו טכנולוגיה מסוימת יכולה להיות טובה או רעה בהקשר מסוים. זה מצביע על בעיה שמהתמודדות עמה נרתעות לעתים קרובות חברות הטכנולוגיה: עוצמתן האדירה של חברות הטכנולוגיה מטילה עליהן את החובה לנסות ולצפות את ההשפעה הפוטנציאלית של כל מה שהן יוצרות.

"הסוד הקטן והמלוכלך של אנשים משכילים ומתורבתים מאוד הוא כל מה שהיה עלינו להזניח כדי להשיג רמה כזו של השכלה ותרבות", אומר ביל בקסטון, חוקר בכיר במיקרוסופט ריסרץ', ואחד מיוצרי ממשק המולטי-טאץ'. "אם אתה מצטיין באופן יוצא מהכלל בכל תחום טכנולוגיה שהוא, פירושו של דבר הוא שאין לך את הכישורים להתמודד עם סוגיות אלה".

יש אינספור דוגמאות לכשל זה במה שהתרחש ב-12 החודשים האחרונים בלבד: החל מקמפיינים רוסיים להשפיע על המתרחש במדינות אחרות, וכלה במדיה החברתית וההשקה האגרסיבית מדי של טכנולוגיית הטייס האוטומטי של טסלה.

2. ההמצאה היא אם ההכרח

כן, הפכנו את סדר המילים באימרה הזאת. פירוש האימרה הוא: "כל חדשנות טכנית דורשת התקדמויות טכניות נוספות כדי להיות יעילה באופן מלא", על פי מה שכתב פרופסור קרנצברג.

בעולם המודרני המצאת הסמארטפון יצרה הכרח באינספור טכנולוגיות אחרות: החל במארזים וכלה ברשתות אלחוטיות דור חמישי. התרופה של אפל ללטישת עיניים ממושכת מדי בטלפון החכם שלכם? שעון חכם שבו תציצו מאה פעמים ביום.

3. טכנולוגיה מגיעה באריזות - גם גדולות וגם קטנות

כדי להבין כל חלק שהוא בחבילה טכנולוגית, יש צורך לבחון את האינטראקציה שלה עם שאר החלקים ואת תלותה בהם - לדברי פרופסור קרנצברג - כולל גם את יצורי האנוש החיוניים לאופן שבו מתפקדת אותה חבילה טכנולוגית. החדשנות משמידה מקומות עבודה, אך במקביל גם יוצרת אינספור מקומות עבודה חדשים.

הפלדה, הנפט והרכבת היו חבילת הטכנולוגיות הדומיננטיות במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, בייחוד באמריקה - ממש כפי שהאינטרנט, הטלפונים הניידים והקישוריות האלחוטית משנים לבלי הכר את המאה ה-21.

4. למרות שהטכנולוגיה עשויה להיות אלמנט מרכזי בסוגיות ציבוריות רבות, מקבלים גורמים לא-טכניים עדיפות בהחלטות מדיניות טכנולוגית

"אנשים חושבים על טכנולוגיה כעל משהו מופשט שיש לו סוג של כוח פנימי, אבל אין לה כוח כזה", אומר ההיסטוריון רוברט סי. פוסט, שהיה ידידו ועמיתו של פרופסור קרנצברג. "זה חייב להיות מונע באמצעות כוח פוליטי או כוח תרבותי, או משהו אחר.

לאחרונה הכריזו חברי קונגרס על כוונתם לאלץ חברות שונות, כולל גוגל של אלפאבית ופייסבוק, לחשוף את זהות המשלמים עבור פרסומות פוליטיות בפלטפורמות שלהן, כפי שנעשה בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונות המודפסת. חובת חשיפת זהות המפרסמים נעדרת מרגולציית הפרסום באינטרנט לא מסיבה טכנית כלשהי אלא מכיוון שב-2006 נקטה ועדת הבחירות הפדרלית גישה מקילה בבואה לכונן את הרגולציה של המדיום החדש.

באופן רחב יותר, המחוקקים מתחילים להתעניין בכל מה שקשור בטכנולוגיה - החל מפרטיות ושקיפות נתונים, וכלה בהיבטי ביטחון לאומי ובסוגיות הגבלים עסקיים - לא בגלל שינוי כלשהו שחל בטכנולוגיה עצמה, אלא בגלל התמורה המתחוללת בתרבות שלנו.

5. ההיסטוריה כולה רלוונטית, אך ההיסטוריה של הטכנולוגיה היא הרלוונטית ביותר

המלחמה הקרה הובילה לצבירת נשק גרעיני ולפיתוח טילים שמאפשרים להשתמש בנשק זה נגד כל נקודה על כדור הארץ. זה הוביל, בתורו, לפיתוחה של מערכת תקשורת חסינה מפני מלחמה: האינטרנט.

האם המשמעות היא שהעולם המודרני התפתח כתוצאה מהמאבק בין ארה"ב לברית המועצות לשעבר? או האם נבע המאבק האמריקאי-סובייטי מהתפתחויות טכנולוגיות קודמות שאפשרו להיטלר לאיים על שתי מעצמות אלה?

6. הטכנולוגיה היא פעילות מאוד אנושית

"הטכנולוגיה מסוגלת לעשות דברים אדירים", אמר מנכ"ל אפל טים קוק בנאום שנשא בטקס הענקת תארים עם סיום שנת הלימודים במכון מסצ'וסטס לטכנולוגיה (MIT) ב-2017. "אבל היא לא רוצה לעשות דברים אדירים. היא לא רוצה שום דבר". מה שחשוב, המשיך קוק, הוא שלמרות עוצמתה של הטכנולוגיה, ההחלטה כיצד להשתמש בה נתונה בידינו.

מכיוון שבדרך כלל מגיעה הטכנולוגיה לשימוש המוני באמצעות התאגידים, חייבים התאגידים לשקול את השלכות מהלכיהם ולא רק את הרווח שיניבו להם מהלכים אלה. כשהתאגידים אינם שוקלים זאת, עושים זאת רגולטורים, עיתונאים ולעתים גם הציבור.

קוק קובע את הטון באפל, ויש לו נטייה לצאת בהכרזות על האופן שבו מגינה החברה על נתוני המשתמשים. לאחרונה אימצה גוגל יוזמות כגון רשימות תיוג "עיצוב אינקלוסיבי" כדי להבטיח ששירותים חדשים נבדקים בידי המספר הרב ביותר של אנשים. כמו כן אימצה גוגל מהלכים לצמצום הצביון הגזעני של הבינה המלאכותית. פייסבוק מעסיקה כעת צוותים להגנה על הפרטיות, הביטחון והבטיחות, שבוחנים תכונות ושירותים חדשים לפני השקתם. כפי שציין פרופסור קרנצברג, תוך ראיית הנולד, כאשר עידן האינטרנט רק החל להפציע: "רבות מהבעיות הקשורות לטכנולוגיה נוצרות בגלל התוצאות הלא צפויות שמתרחשות כאשר טכנולוגיות לא מזיקות לכאורה נכנסות לשימוש המוני".

עוד כתבות

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

בנימין נתניהו ואריה דרעי / צילום: אמיל סלמן-הארץ

דרעי וגפני עושים שרירים מול נתניהו, אך נותנים לו להמשיך לעשות כרצונו

כלפי חוץ, בסיעות החרדיות הפגינו שרירים כלפי נתניהו ואף "טרקו לו את הטלפון" כי סיכן את הממשלה כשתמך בוועדת חקירה לשופטים • בפועל, הם מאפשרים לו לעשות כרצונו • וגם: מה זירז את ראש הממשלה לדווח על "חבילת קורונה"

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

GSK ו-Medicago מציגות: חיסון לקורונה מצמחים

החברות הודיעו על שיתוף פעולה במטרה לפתח יחד חיסון נגד קורונה ● Medicago משתמשת בתאי צמחים כבית גידול לחלקיקי חלבון הזהים לאלה המצויים בנגיף הקורונה ו-GSK משתמשת במשפר חיסונים שפיתחה

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

"המכירות צנחו, היינו בהלם. אבל האמנו שאנשים יתחילו לשים דגש על הבריאות"

ליהיא סגל עומדת בראש הסטארט-אפ DayTwo שמספק המלצות תזונה אישיות על בסיס מחקרים וטכנולוגיה ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על תקופת הקורונה ("המכירות ירדו לאפס") ועל הבחירה להיות בתחום הבריאות ("אנשים מסמסים לי שהצלתי את חייהם")

הריסה קודמת של מבנים לא חוקיים בקלנסווה / צילום: היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה

50 מבנים ייהרסו בשביל קו מתח גבוה: קלנסווה כמשל לבעיות התכנון בחברה הערבית

ערב הבחירות האחרונות שוב עלה על סדר היום "חוק קמיניץ" שעוסק באכיפה נגד עבירות בנייה, ובחודש הבא צפויה ועדה בראשות שר המשפטים לדון בו ● יש כסף לפתרון בעיות התכנון בחברה הערבית, אבל הבעיה היא בביצוע

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הנדל מודאג: ערך שיחות זום עם המפעילים לוודא היערכות למשבר

שר התקשורת ביקש לשמוע האם המשרד יכול לסייע למפעילים כדי שלא יווצרו עומסים ברשתות

עורך דינו של רה"מ נתניהו, עמית חדד, ועורך דינו לשעבר מיכה פטמן  / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

כולם היו סנגוריו של רה"מ - והמחיר כבד

מאז מות עו"ד יעקב וינרוט, החליף ראש הממשלה יותר מעשרה סנגורים • בין היתר, על רקע ענייני שכר טרחה ולאור סירוב ועדת ההיתרים לאפשר לו לקבל מימון להגנתו • את המחיר משלמים לא רק הסנגורים שלא קיבלו שכר טרחה, אלא הציבור כולו שמוסדותיו מותקפים ע"י נתניהו

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

הקורונה משחררת את התנופה הדיגיטלית בחברות הגלובליות

עד שהתפרץ הנגיף השמרנות ניצחה, אבל עכשיו המצב השתנה: בחברות הענק ברחבי העולם מסתמן שכל התוכניות בתחום הממשק עם הלקוח יזכו עתה לקדימות, יחד עם טכנולוגיות שבליבת הדיגיטציה

רונן גינזבורג / צילום: איל יצהר

הסדר טיעון עם דניה סיבוס: תשלם מיליון שקל בשל עבירת הסדר כובל

רשות התחרות הודיעה כי הגיעה להסדר טיעון עם החברה והמנכ"ל שלה, רונן גינזבורג ● גינזבורג יורשע בעבירת אחריות נושא משרה ויוטל עליו חודשיים של עבודות שירות וקנס בהיקף 100 אלף שקל

תחנת הכוח רוטנברג ליד אשקלון / צילום: יוסי וייס

צפו: רבבות מדוזות מאיימות על תחנת כוח של חברת החשמל

גל ענק של מדוזות הגיע לתחנת הכוח רוטנברג באשקלון ● הן עלולות לשבש את הליכי הייצור בתחנה

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן וקסנר: אהוד ברק קיבל מאיתנו 2.3 מיליון דולר

הקרן פרסמה היום הודעה בנוגע למהות העסקתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כיועץ בין השנים 2004-2006 ● לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים, אחד בנושא מנהיגות והשני בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● המחקר בנושא הסכסוך נכתב על פני 267 עמודים. המחקר בנושא מנהיגות לא הושלם

אורבן אאוטפיטרס / שאטרסטוק

כבר לא תפתח חנות בדיזנגוף סנטר: פוקס מחסלת את הפעילות של אורבן אאוטפיטרס בישראל

קבוצת פוקס דיווחה כי תבצע סגירה הדרגתית של קבוצת אורבן אאוטפיטרס ● ברבעון הראשון מחקה פוקס כ-6 מיליון שקל בשל ירידת ערך הזיכיון שלה עבור מותגי אורבן

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

לוגו רשת 13

רשת דוחה טענות חדשות 12 על ניסיונות לגייס טאלנטים בכירים

היועצת המשפטית של רשת 13 שגרה מכתב להנהלת חדשות 12 שבו הכחישה את הפרסומים לפיהם החברה מנסה לגייס לשורותיה טאלנטים בולטים של חדשות 12 בסכומים גבוהים ● לאחרונה שלחה רשת 13 מכתבי שימוע לפני פיטורים ל-37 מעובדי החברה

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

דנה וייס ויאיר נתניהו / צילום: Associated Press, אייל בן יעיש

הציוץ נגמר בפשרה: יאיר נתניהו התנצל פומבית בפני דנה ויס, והתביעה הוסרה

בנו של ראש הממשלה פרסם במאי האחרון ציוץ נגד הפרשנית המדינית של "חדשות 12", שבו תהה לגבי כישוריה ● בתגובה, ויס ו"חדשות 12" איימו בתביעת דיבה ● היום פרסם יאיר נתניהו התנצלות בחשבון הטוויטר שלו בנוסח שהוסכם מראש

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

הרשות מבקשת להקים מחסומי קורונה בשטחים בהם יש חיילים ישראלים

אש הממשלה הפלסטיני, מוחמד א-שתאייה, אמר השבוע כי ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד יישובים ושכונות מוכי קורונה וכי הוא יפנה לארגוני האו"ם הפועלים בשטחים לסייע בהקמת מחסומים ובפיקוח עליהם