גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מוכה וחבול הוא חוזר: הריפו בימים שלאחר המשבר הגדול

חוזי הרכישה מחדש, ה-Repos, הם חלק מכמה שווקים שתופסים תאוצה מחודשת ■ דרישות הרגולציה של פוסט-המשבר "כמעט הפכו את חוזה הריפו מחוטא למושיע", כדברי בכיר בברקליס

שובו של הריפו/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שובו של הריפו/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

זירה מוזרה אבל חיונית, שהייתה במוקד המשבר הפיננסי לפני כעשר שנים, עושה כעת קאמבק. משקיעים ובנקים משתמשים בהסכמי רכישה מחדש, Repos, כדי ללוות סכומים גדולים של מזומנים לטווח קצר, בביטחון, על-ידי מכירת נייר ערך, בדרך כלל אג"ח, והתחייבות לקנות אותו חזרה בעתיד הקרוב במחיר גבוה מעט יותר. מצדו השני של המסחר הזה, הוא מספק למנהלי נכסים עשירים במזומנים מקום בטוח לאחסן בו כסף.

השוק הזה מילא תפקיד מרכזי במשבר, כאשר קפא כשהמשקיעים הטילו ספק בביטחון של ניירות הערך שניתנו נגד ההלוואה. הרגולציה של אחרי 2008 הפכה אותו יקר יותר מבחינת הבנקים, ובכך פגעה עוד יותר בשוק הזה, שזקוק לבנקים כמתווכים וכגורמי ביניים.

כיום מתחילים בנקים לחזור לתפקיד הזה, ואילו המשקיעים זקוקים למקומות בטוחים לשים בהם כספים.

שוק ה-Repos הוא אחד מכמה שווקים שמילאו תפקיד במשבר הפיננסי, וכעת, כמעט עשור אחריו, הם חוזרים ומתאוששים. מחזורי המסחר בהתחייבויות אג"ח סינתטיות עם ביטחונות, CDOs, עולים, ושוק ההלוואות הממונפות פורח.

בשנה שהסתיימה בסוף אוקטובר, צמח נפח שוק הריפו הפעיל בארה"ב ב-6.1% בהשוואה שנתית, ל-1.8 טריליון דולר, לפי נתונים עדכניים של הפדרל ריזרב, שלא כוללים מקטע נוסף של השוק שנאמד בעוד 1.6 טריליון דולר.

באירופה, התאחדות שוק ההון הבינלאומית (ICMA) מעריכה שנפח השוק עלה ב-12% בשנה שהסתיימה ביוני, ל-6.5 טריליון אירו (7.7 טריליון דולר).

אבל גם לשוק החוזר-לעצמו הזה יש אתגרים. ג'יי.פי מורגן צ'ייס יצא לאחרונה מהעסק של סליקת עסקאות ריפו עבור צדדים שלישיים, והשאיר את בנק אוף-ניו-יורק-מלון לבדו בתפקיד זה בארה"ב. השוק גם עלול לעבור מבחן מהותי באירופה בסוף השנה, מועד שבו הבנקים הגדולים מצמצמים את המאזנים שלהם לפני הדיווחים לרשויות הפיקוח.

בנקאים אומרים שמאז המשבר הפיננסי, שוק הריפו ממלא תפקיד בייצוב השווקים. "ה-Repos היו האקדח המעשן של 2008", אמר מייקל מאנה, מנהל יחידת מימון המסחר באג"ח בברקליס.

אחרי 2008, שוק הריפו הפך ערוץ מפתח להמרצה מוניטרית מצד הפד האמריקאי והבנק המרכזי האירופי, שהציעו מזומנים תמורת ני"ע. זה אפשר לבנקים ללוות כספים בביטחון, גם כאשר פאניקה שיתקה שוקי אשראי אחרים, כמו במהלך משבר החוב הריבוני של מרחב האירו והצבעת הברקזיט בבריטניה ביוני 2016.

הרגולציה החדשה גם מאלצת את המשקיעים להפקיד יותר מזומנים כביטחונות כאשר הם מנהלים מסחר, וחוזי ריפו הם מקום טבעי להחזיק את הכספים הללו בביטחון. "הריפו הפך מחוטא למושיע כמעט", אמר מאנה.

גורם מרכזי מאחורי שובו של השוק הוא חזרת הבנקים. בעולם של אחרי המשבר, בכל פעם שבנק עושה עסק, הוא מחויב להחזיק יותר הון ונזילות כדי לרפד הפסדים אפשריים, מה שמייקר את ההלוואות. "הנכס הזול ביותר והפחות-מניב שהבנקים יכלו לצמצם כדי לרדת מהמינוף היה הריפו", אמר גרג מרקוזוס, מנהל יחידת מימון האג"ח בסיטיגרופ. "לכך הייתה השפעה אדירה ולא מידתית על השוק".

בשנים האחרונות, כמה בנקים שכללו את הדרכים להפחית את גודל מאזניהם באופן שאינו כרוך בצמצום מתן ההלוואות. השכלול כולל תיאום רב יותר בין הדסקים של המסחר. כשלדסק אחד יש עודף מזומנים, לדוגמה, הוא יכול לפנות לבנקים אחרים שמשתמשים בהם, במקום ללוות אותם.

"דילרים עשו את שיעורי בית שלהם בהתאמת המודל העסקי שלהם", אמר ניקולה דנסי, המנהל האירופי של מימון אג"ח בג'יי.פי מורגן.

השוק ניצב כעת בפני מבחן גדול, כאשר בנקים אירופים מצמצמים את מאזניהם לקראת הדיווחים של סוף השנה. ב-30 בדצמבר בשנה שעברה, שוקי הריפו הפכו מבולגנים, ומשקיעים לא יכלו למצוא מקום לאחסן את כספם. הריביות על הלוואות נגד אג"ח ממשלתיות גרמניות וצרפתיות ירדו למינוס 4.9% ומינוס 5.3% בהתאמה, מה שאומר שהפעילים בשוק קיבלו תשלומי שיא כדי לקחת הלוואות.

זו הייתה הדוגמה האחרונה לבעיה הכרונית לעתים של השוק: המשקיעים מתקשים לעתים קרובות למצוא מספיק אג"ח אוצר של ארה"ב וגרמניה כדי להחנות בבטחה את כספם. תוכניות קניית האג"ח של הפד וה-ECB החריפו את המצב, על-ידי הוצאת אג"ח מהשוק.

שוקי הריפו יכולים לעיתים קרובות להקל את הבעיות הללו - מפני שהם מאפשרים למשקיע שיש לו אג"ח אוצר להעביר אותה זמנית למישהו שזקוק לה יותר - אבל לאחרונה, פעמים רבות הם לא יכלו לעשות זאת.

בנקאים ופקידים רשמיים מקווים שההפרעה שהייתה בשנה שעברה לא תחזור על עצמה ב-2018. הפד הפסיק לגלגל הלאה חלק מתיק הנכסים שלו, 4.5 טריליון דולר, וה-ECB מרשה למשקיעים ללוות חזרה חלק מהאג"ח שהוא רכש, על-ידי מתן מזומנים בתמורה.

לפי הנתונים, הביקוש לאג"ח מדינה הגרמניות נשאר אמנם חזק, אבל הוא הוקל.

"לא נראה חזרה על המשבר של השנה שעברה, אבל יכולה עדיין להיות הפרעה ביום האחרון של השנה", אמר גוטפריד דה וידטס, יו"ר מועצת הריפו והביטחונות האירופית ב-ICMA.

תנופת הריפו

עוד כתבות

איל ינון  היועץ המשפטי של הכנסת / צילום: איל יצהר

עתירה לבג"ץ: לבטל הטבות פנסיוניות ליועמ"ש הכנסת

עתירה ל בג"ץ נגד מהלך החקיקה שנועד להיטיב - באופן פרסונלי - את גמלת הפנסיה ותנאיו הסוציאליים של היועץ המשפטי של הכנסת המכהן, עו"ד איל ינון ● שישה עותרים שמגדירים עצמם "אזרחים מודאגים" עתרו היום לבג"ץ נגד הכנסת, יועמ"ש הכנסת איל ינון, ויו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר בדרישה לבטל את ההטבות הפנסיוניות שניתנו בחוק לינון

התחדשות עירונית / צילום: תמר מצפי

שת"פ בתחום ההתחדשות העירונית בין גמלא לטל-בר

קבוצת גמלא תשקיע ותממן את כל הפרויקט המבוצעים על ידי טל-בר, שעלותם מוערכת בכחצי מיליארד שקל

מוטי בן-משה / צילום: תמר מצפי

הסדר החוב באפריקה ישראל: רשות המסים תקבל 70 מיליון ש'

אפריקה ישראל תוותר על הפסד צבורים למס בסך של מיליארד שקל ● רשות המסים צפויה לקבל תמורה כוללת של כ-310 מיליון שקל מההסכם כולו בעתיד

יורם נוה / צילום: תמר מצפי

דירקטוריון כלל ביטוח קבע: יורם נוה המנכ"ל החדש

לתפקיד היו מספר מועמדים חיצוניים ופנימיים ● אמנם ברשות שוק ההון מעדיפים שהמינוי יהיה של דמות בעלת ניסיון בביטוח, אך נראה כי שאיפה זו לא בהכרח הובילה את חברי הדירקטוריון בחברה

רן גוראון, מנכ"ל פלאפון / צילום: יונתן בלום

אושר מינוי רן גוראון למנכ"ל yes החדש במקום רון אילון

רון אילון יעזוב את תפקידו כמנכ"ל yes לאחר שנים ארוכות ● במקומו ימונה רן גוראון, שיכהן במקביל גם כמנכ"ל פלאפון ● בהמשך יוחלט כיצד להשלים את המיזוג עם בזק בינלאומי

קפה גרג / צילום: יחצ

קפה רותח נשפך על תינוקת בבית קפה - מה הפיצוי שנקבע?

התובעת טענה כי מאחר שכוס הקפה הונחה ע"י המלצרית בסמוך מאוד לתינוקת ובאופן שאפשר לה להגיע אליו ולגעת בו, נשפך עליה הקפה החם מיד לאחר מכן וגרם לכוויה בגופה ● נציג קפה גרג טען כי כוס הקפה נשפכה באשמת האם ● מה פסק בית המשפט?

איתן כבל / שלומי יוסף

חוק הטכנאים ישודרג: ההצעה עברה לקריאה שנייה ושלישית

לפי הצעת החוק שאושרה היום, הפיצוי יינתן גם במקרה של איחור בעת הובלה של מוצרים שנרכשו, איחור טכנאי המבצע בדיקות תקופתיות במתקני גז ביתי ואיחור בעת ביקור טכנאי בתקופת אחריות בתשלום ● יוזם ההצעה, ח"כ איתן כבל: "לא ברור מה כל-כך מסובך לעמוד בסיכום עם הצרכן?"

מנכ"ל מלאנוקס איל וולדמן / צילום: באדיבות מלאנוקס מערכות

ההפיכה נמנעה? מלאנוקס וסטארבורד יתפשרו על הדירקטוריון

הקרן האקטיביסטית דרשה מחברת הטכנולוגיה של איל וולדמן להחליף את חברי הדירקטוריון שלה ב-8 מועמדים מטעמה ● לפי פשרה בין הצדדים מסתמן שרק שניים מהם ימונו

דודו מזרחי / צילום: איל יצהר

האיש שעזב את בזק במחאה מונה לתפקיד המנכ"ל

דודו מזרחי כיהן בעבר כמשנה למנכ"ל בזק ● מזרחי עזב את החברה בטריקת דלת בעבר בשל התנגדותו לעיסקאות בעלי העניין שנעשו בחברה - שעכשיו במוקד חקירות אלוביץ'

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

הכול פוליטי: המציאות לפי משה כחלון

שר האוצר משה כחלון, שמודע יותר מכולם למגמות ולשינויים בשוק הדירות, נועץ את התודעה הציבורית עם הישגים, ולא מאפשר לפרשנים, ללמ"ס ואפילו לא לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג, להביע פקפוק כלשהו בהישגיו ● פרשנות

גרונר/ איור: גיל ג'יבלי

כך נראה תפקיד מנכ"ל ראש הממשלה בעידן נתניהו

מאביגדור ליברמן דרך הראל לוקר ועד אלי גרונר, תפקיד מנכ"ל ראש הממשלה, שנחשב בעבר מרכזי ובעל השפעה, ואף זכה בכינוי "המנכ"ל של המדינה" כמעט והתרוקן מנכסיו. איך זה קרה? צפו בוידאו

מהגרים לא חוקיים בארה"ב / צילום: רויטרס

הילדים על הגבול: משברי ההגירה הולכים ומסלימים

משברי הגירה בו-זמניים מערערים יציבות ומשנים כיוונים פוליטיים ב-5 יבשות ● בארה"ב הוויכוח לבש אופי דרמטי במיוחד: האומנם אפשר לקרוע ילדים מזרועות הוריהם? ● מתי הפוליטיקאים ינמיכו את קולותיהם כדי שיהיה אפשר להתווכח ברצינות?

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: שאטרסטוק

השקעת ענק של גוגל: 550 מיליון דולר באתר קניות סיני

גוגל השקיעה באתר האי-קומרס הסיני JD, שמתחרה בעליבאבא

מתקן ההתפלה באשדוד/  צילום: פלאש 90

בממשלה לא נערכו ליום שרבי ומאשימים את הבצורת

מתקני ההתפלה שהוקמו בעשור האחרון היו אמורים לפתור את משבר המים, אולם מחירי המים ירדו ב-40% מאז 2014, והמודעות לחיסכון ירדה בגלל הצלחת מתקני ההתפלה ● התוצאה היא עלייה בצריכה לנפש, וזאת בתקופת בצורת קיצונית ● האם התוכנית הממשלתית החדשה שאושרה לפני שבוע תפתור את המשבר?

יצחק שרם / צילום: יחצ

נגמר לו הכוח? יצחק שרם התפטר מתפקידו כיו"ר אפולו פאוור

שרם הקים את אפולו פאוור לפני כ-8 חודשים, כשמיזג בין השלד הבורסאי אור סיטי לחברת סולארפיינט, הפועלת בתחום האנרגיה הסולארית ● מניית החברה ירדה ב-33% מתחילת השנה

אילת רוסק וירון בלנק / צילום: שלומי יוסף

"אין לנו את הפחד להיכנס עם יזמים צעירים וחסרי ניסיון"

אילת רוסק, ירון בלנק ואורי פז חברו להקמת חברה חדשה, שמציעה חבילת מימון ליזמי תמ"א 38 ופינוי-בינוי ● כלל ביטוח נותן להם קו אשראי של 1.5 מיליארד שקל, ועד סוף השנה הם בטוחים שיגיעו לעשרות עסקאות חתומות

פרופ' שרון טוקר / צילום: איל יצהר

"בפרקליטות הבינו כי צריך להבין מה חווים העובדים דרך עיניהם"

הסקר שנערך ובוצע על-ידי פרופ' שרון טוקר מהפקולטה לניהול באוני' ת"א, בקרב 704 מעובדי הפרקליטות, העלה כי רובם סובלים מלחצים רבים בעבודה, המביאים לתחושה חריפה של שחיקה בעבודה ● טוקר: "פרקליט המדינה עשה מהלך מרשים כשחשף את תוצאות הסקר. היה חשוב לפתוח את תיבת הפנדורה הזו"

אורי לוין וזיו תירוש, היזמים של Refundit / צילום: Refundit

בלי תור ודרך הנייד: מיזם חדש מפשט את החזר המע"מ לתיירים

Refundit, שמאפשר לתיירים באירופה לקבל החזר מע"מ באמצעות הסמראטפון שלהם, מושק היום כפיילוט בסלוביקה ● בראש המיזם עומדים אורי לוין, ממייסדי waze, וזיו תירוש, ממייסדי Stockton

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר צפון קוריאה, קים ג'ונג און, בפגישתם ההיסטורית בסינגפור / צילום: Jonat

המתנה המסתורית שחילקו לעיתונאים בפסגת קים-טראמפ

עיתונאים שכיסו את המפגש קיבלו מאוורר זעיר שניתן להטעין באמצעות חיבור USB ● מומחי אבטחה שונים מזהירים שמטרת המאוורר עשויה להיות התקנת תוכנות זדוניות לגניבת מידע

מייקל סקוט, / צילום: יחצ

"הפדרל ריזרב יתחיל בתהליך של הורדת הריבית במהלך 2020"

מייקל סקוט, מנהל קרן להשקעה באג"ח High Yield בחברת שרודרס, לא צופה גלישה למיתון בארה"ב, אך חוזה האטה בקצב הצמיחה ל-1%-1.5% בלבד אולי כבר בשלהי 2019 ● בראיון ל"גלובס" הוא מספר על שיטת ההשקעה שלו, ומה הוא חושב על האג"ח של טבע