גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצביעים בנייד: הסינים לא נלהבים מאפליקציות הריגול החדשות

על אף התשורות והתגמולים שמוצעים להם, הסינים לא משתפים פעולה עם יישומי ההלשנה שפותחו על לעזור לממשל לעקוב אחר האזרחים ■ אם המיזם ייכשל, בבייג'ין עלולים לעבור לטכנולוגיות חודרניות יותר

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס
שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

מאו דזה-דונג העלה פעם על נס את העיר פנגקיאו במזרח סין כמודל של "גיוס המונים" למפלגה הקומוניסטית. בימי שלטונו של המנהיג שי ג'ינפינג, הגיוס מתבצע בעזרת אפליקציה.

היישום המדובר, "ז'ג'יאנג בטוח" שהושק במחוז ז'ג'יאנג בשנה שעברה, מציע לאזרחים תגמול על מידע במסגרת מאמץ ממשלתי חדש לשילוב טוטליטריות מהסוג הישן עם אי-קומרס, ביג דאטה ומעקב דיגיטלי מהמאה ה-21. האפליקציה מאפשרת למשתמשים ליידע את הרשויות על בעיות שמתחילות בדליפות בצינורות וסכסוכים משפחתיים, וממשיכות בהפרות חוקי תנועה, פרסום כתבי עת לא חוקיים, בטקסט או פורנוגרפיה, כל עוד המשתמש חושף את כתובתו וזהותו. בתמורה, הוא מקבל פינוקים כמו הנחות בבתי קפה מהודרים ושוברים לנסיעה במונית או שירות הזרמת מוזיקה, וכן מנוי ב-Alipay, מערכת תשלומי האינטרנט של ענקית הטק עליבאבא גרופ.

יש רק בעיה אחת - סינים רבים אינם להוטים להשתמש בפלטפורמה הטכנולוגית החדשה, ונראה שרבים מהם אינם מוכנים לנדב מידע לרשויות.

פנגקיאו, עיירה של כ-80,000 תושבים במחוז ז'ג'יאנג, מתוארת כחלון הראווה של הפלטפורמה, אבל ההתנגדות ליישום החדש חזקה מאוד עד כה. התושבים מתרעמים על כך שמכריחים אותם להפוך לכלי ריגול אחרי אחרים, או שהם חוששים מתגובת הרשויות על התלונות שלהם. לכמה מהתושבים היישום מזכיר את ימי מאו, שבהם אספה המפלגה תיקים מפורטים על כל אזרח ועודדה אנשים להלשין זה על זה.
יש גם התנגדות מצד כמה פקידים מקומיים, שחוששים שהיישום החדש ינוצל על ידי יריביהם במנגנון הממשלתי או המפלגתי להשמיץ אותם.

"זה תהליך", אומר ז'ו יוצ'י, הממונה על הפרויקט בפנגקיאו. "אנחנו יכולים לשכנע אנשים להתקין את היישום. האם הם משתמשים בו? זו כבר שאלה אחרת".

גם לסינים יש גבולות

באופן כללי הסינים חוששים פחות לפרטיות הנתונים שלהם בהשוואה לרוב תושבי המערב, אבל קבלת הפנים הפושרת ליישום החדש מאותתת שיש גבול למידת נכונותם להשלים עם התרחבות הריגול הפנימי של המדינה אחרי אזרחיה. 

זה מציב את בייג'ין בבעיה. היא רוצה לשמר את שלטון המפלגה בעזרת טכנולוגיה שמאפשרת לה לעקוב מקרוב אחרי האזרחים, אבל גם להיתפס כמי שמגיבה לצורכיהם. אם ניסויים כמו היישום הזה ייכשלו, המפלגה תישען אולי על טכנולוגיית מעקב חודרנית יותר, כמו זו שהפעילה לראשונה באזורים המוסלמיים בצפון-מזרח המדינה. באזורים הללו התושבים כפופים לרשת של מחסומי דרכים, נקודות ביקורת וסורקים של תעודות זיהוי, פנים ועיניים.

בייג'ין כבר הקימה את אחת ממערכות המעקב והניטור המתוחכמות ביותר בעולם אחר אזרחיה, עם מצלמות זיהוי פנים, נתוני לקוחות של חברות טכנולוגיה גדולות ומערכת "קרדיט חברתי" חדשה שמדרגת התנהגות באינטרנט ובעולם האמיתי. כעת רוצה הנהגת המפלגה שהאזרחים ינדבו מידע שיאפשר למדינה לעקוב אחריהם עוד יותר מקרוב, למנוע מהם להפגין או לחתום על עצומות, וליצור מאגרים גדולים של תלונות ציבוריות ועל תפקוד פקידים מקומיים.

יישומים כמו "ז'ג'יאנג בטוח" הושקו בערים ובמחוזות רבים, עם תוכניות לשלב ולבצע חיתוכים של המידע מול מאגרי נתונים אחים וצילומי מעקב בווידאו, לפי מקורות יודעי דבר.

יישום שמציע נקודות זכות שאפשר להמיר במוצרי אלקטרוניקה הושק בשנה שחלפה במחוז ג'יאנגסו. אחד נוסף הושק בעיר הנמל שיאמן במזרח המדינה, עם נקודות שאפשר להמיר בנתוני טלפון נייד. יישום אחר ברובע צ'אויאנג בבייג'ין עצמה מעניק הטבות במזומן. כל היישומים הללו מתקשים לגייס משתמשים מלבד פקידי ממשלה, לפי מקורות שמעורבים בפיתוח היישומים או בניהול שלהם, ועשרות תושבים באזורי הפעולה שלהם.

המפלגה מדברת על פיתוח מערכת אוטומטית ל"ניהול חברתי" מאז שנות השמונים, כשהיא החלה להעלות למחשבים נתונים רשמיים ולחפש דרכים חדשות לפיקוח על החברה הסינית, אחרי שהרפורמות הכלכליות הביאו את מודל המשילות הטוטליטרית של מאו לסיומו.
מתחילת שנות ה-2000, המפלגה מרחיבה את מערכת "ניהול הרשת" שמחלקת שכונות ליחידות של כ-300 בתי אב, שבראש כל אחת מהן עומד "מנהל רשת". הוא מבקר בקביעות בבתי התושבים ואוסף מידע רב על חייהם.

תחת הנשיא שי, הופעתן על טכנולוגיות חזקות חדשות האיצה את המאמצים לדיגיטליזציה של ניהול חברתי, וחיזקה את המסע לאכיפת עליונות המפלגה בכל תחומי החברה הסינית.

מחוז ז'ג'יאנג, שבו שוכנות חברות טכנולוגיה מובילות רבות בסין, כולל עליבאבא, הוא אחד המחוזות המקדמים את המאמץ הזה. היישום "ז'ג'יאנג בטוח" תוכנן על ידי חברה מקומית, הנגז'ו טיאנקה טכנולוג'י, שמתארת את העסק העיקרי שלה כ"תוכנות שירותי משילות חברתית" לרשויות בסין.

לז'ג'יאנג יש קשר פוליטי חזק לנשיא שי, שכיהן כמזכיר המפלגה המקומי בשנות ה-2000. הרשויות העניקו ליישום את שמו של המסע שהשיק ב-2004 לעידוד הפקידים המקומיים לבקר יותר בבתי התושבים ולהאזין לבעיות שהם מתארים.

התלונות שמעלים ליישום ניתנות לצפייה על ידי כל המשתמשים הרשומים באזור, והמדווחים מתוגמלים בנקודות: 20 נקודות תמורת הורדת היישום והתקנתו, 10 נקודות עבור הזמנת חברים להתקין אותו, 5 נקודות תמורת כניסה בכל יום ושתי נקודות תמורת כל בעיה מדווחת.

את הנקודות אפשר להמיר ל"למטבעות זהב" שיכולים לקנות זיכרון לטלפונים ניידים, הנחות בחנויות כמו רשת בתי הקפה קוסטה מקבוצת ווייטברד, ושוברים לשירותים כמו יישום דידי דאצ'ה להסעות, ושירות הזרמת המוזיקה QQ מקבוצת טנסנט. עוד מוצעות מצלמות אינטרנט של יינגשי, מותג בבעלות הנגז'ו הייקוויז'ן, שמצלמות המעקב שלו הן בשירות משטרת סין.

המידע שמשוגר באמצעות היישום מעובד במה שמקורות מקומיים מכנים "מרכז בקרה משולב של משילות חברתית". מסכי ענק מציגים תשומות של מעקבי וידאו לצד גרפים שמראים היכן מצויה הבעיה. האזור הבעייתי מקרין אור אדום.

"הבעיה היא שאנשים לא משתתפים מרצונם בדברים הללו, כפי שהמפלגה קיוותה שהם יעשו כדי להשיג את מטרותיה", אומרת סמנתה הופמן, יועצת מחקר במכון הבינלאומי ללימודים אסטרטגיים בלונדון, שהשלימה לאחרונה דוקטורט בנושא ניהול חברתי בסין.

עוד כתבות

אריה דרעי / צילום:תמר מצפי

דרעי: להציב מצלמות בקלפיות בבחירות לעיריות כדי למנוע זיוף

עם זאת, מאחר שהבחירות מוגדרות בחוק יסוד: הכנסת ובחקיקה נוספת כ"חשאיות", הצבת מצלמות מעלה קושי חוקתי

רן בוקשפן, מנכ"ל טלרד / צילום: יונתן בלום

טלרד: חוזה עם משרד הביטחון בהיקף עד 60 מיליון שקל בשנה

מגלקום, חברה-בת בבעלות מלאה של טלרד, חתמה על הסכם לביצוע עבודות אספקה, התקנה ותחזוקת תשתיות תקשורת נתונים בבסיסי צה"ל

גיל מעין / צילום: איל יצהר

"צריך רגולציה בתחום הניהול, הדיירים מתעניינים בניקיון וגינון"

מהרגע שבניין קיבל טופס אכלוס - אין שום פיקוח על תקינות המערכות שבו ● גיל מעין, מנכ"ל חברת הניהול מיקדן, מזהיר מפני התפקוד של הבניינים בשעת חירום: אני לא מצליח להבין איך ועדי הבתים לוקחים את האחריות הזו"

סניף של איטלי במוסקבה. / צילום: רויטרס

סניף ראשון של רשת Eataly בדרך לעזריאלי שרונה

קבוצת עזריאלי פועלת להקמת סניף ראשון בישראל של רשת המזון הבינלאומית Eataly במגדל עזריאלי שרונה בת"א

אילן בן דב / צילום: שלומי יוסף

בן-דב: "לא צפינו שמנוי סלולרי יעלה כמו שעת חניה בעזריאלי"

הדברים נאמרו במסגרת דיון שהתקיים היום בבקשת אילן בן-דב להסיר צו עיקול בסך של עד 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו ● צו העיקול מעכב כעת תשלום מס על מכירת הקרקע של בן-דב בכפר שמריהו לאיש העסקים משה חוגג

בחזרה לבית הספר / צילום:יחצ

כל מה שצריך לדעת על קניות ברשת לשנת הלימודים הקרובה

מה מציעים האתרים, מה ההבדל בין המחירים באינטרנט לבין המחירים בחנויות, ואילו כללי-אצבע כדאי לקחת בחשבון?

בניין קורס ברעידת אדמה בטיוואן / צילום: רויטרס

האם הטכנולוגיה תדע לחזות את היום שבו האדמה תרעד

רעידות האדמה הקטנות בצפון הארץ העלו את החשש מפני רעידה חזקה יותר שתפקוד את ישראל ● פתרונות טכנולוגיים חדשים עשויים לשפר את ההתרעה וההיערכות לאסון כזה, ולמנוע אבידות בנפש ● האם הם יהפכו לישימים לפני שיהיה מאוחר מדי?

דרום תל אביב  / צילום:שאטרסטוק

למי מיועדות 7,000 הדירות החדשות שמתוכננות בדרום ת"א

קרוב ל-7,000 דירות מתוכננות לקום בשכונות דרום תל-אביב ולנער ממנה את התדמית הבעייתית ● אבל בזמן שבעירייה מדברת על עירוניות, עירוב שימושים ורחובות ידידותיים - התושבים חוששים שפשוט דוחקים אותם החוצה

ג‘ון טריינר,  וד“ר אנאננד סובראמוני,/ צילום: שלומי יוסף

זרוע הביוטק של אסטרהזנקה כבר לא מסתפקת בפיתוח תרופות

ג'ון טריינר וד"ר אנאננד סובראמוני, בכירים בחברת מדימיון המתמחה בתרופות מבוססות חלבונים, הגיעו לישראל כדי לחפש שיתופי-פעולה שיקפיצו אותם לשלב הבא של התאמת פרוטוקול תרופות במחלות כרוניות: "הבנו שמה שהוביל אותנו עד עכשיו לא ייקח אותנו הלאה. התרבות הארגונית של חברות פארמה משתנה"

דניה קרת מאיר / צילום: איל יצהר

בשורה לדירקטורים: ביהמ"ש מצמצם התערבות בהחלטותיהם

המחוזי בת"א דחה בקשה לאישור תביעה נגזרת בסך 50 מיליון שקל נגד נושאי משרה ודירקטורים בחברת אינטרקולוני, שהייתה בעבר בבעלות סוחר השלדים ירון ייני ● זאת, לאחר שנקבע כי אין להתערב "בשיקול-הדעת העסקי" של הדירקטוריון, שסירב להגיש תביעה נגזרת בשם החברה נגד דירקטורים שכיהנו בה, על רקע עסקאות של החברה בנווה צדק

מטבע ה-Ripple XRP  / צילום: רויטרס

דוקטור ריפל ומר XRP: המטבע הדיגיטלי השלישי בשוויו צונח

לאחר שנקבע באחרונה כי ביטקוין ואת'ר אינם ניירות ערך, הוגשו בארה"ב כבר 3 תביעות ייצוגיות שבהן נטען כי Ripple הוא נייר ערך ● המטבע נמצא בינתיים בצלילה חופשית ואיבד כ-85% ממחיר השיא שלו

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

סגירה אדומה בארה"ב; אמזון זינקה בזכות ה"פריים דיי"

יום מסחר חלש מאוד נסגר בארה"ב עקב מעט דיווחי מאקרו ● טראמפ במפגש עם פוטין: "תהיה לנו מערכת יחסים יוצאת מן הכלל" ● הרווח הנקי של בנק אוף אמריקה זינק ב-33% ● נטפליקס פרסמה דוחות מאכזבים עם סגירת המסחר ורשמה צלילה של 13% ● אמזון שברה שיאים חיוביים בזכות פתיחת ה"פריים דיי"

גדעון ביקל, יור אגרקסקו-כרמל / צילום: איל יצהר

רמ"י נגד גדעון ביקל: דורשת שיפנה מקרקעין שחכר ב-1962

על רקע מצוקת הדיור ובשל שינוי ייעוד הקרקע מחקלאית למגורים, פנתה רמ"י לפני כשנה וחצי למשפחת ביקל בדרישה לפנות את הקרקע, אולם הקרקע לא פונתה עד היום ● שטח המקרקעין: כ-7.5 דונמים ● ביקל הוא דמות ידועה בחקלאות בזכות מאבקו נגד מועצת הפרחים

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

הכנסת אישרה פטור ממס לנתניהו ברוב של 50 תומכים

44 מחברי הכנסת הנתגדו ● נתניהו צפוי לקבל פטור ממס על השימוש ברכב שרד ממוגן ועל תשלומים שהמדינה משלמת למחיית משפחתו באחד מן הבתים שלו ● החוק יחול על כל ראשי הממשלה הבאים, וגם על נתניהו במשך 5 שנים לאחר שיפרוש

הרצליה, ברחוב יהושע בן נון/ צילום: איל יצהר

בכמה נמכרה דירת גג בשטח 153 מ"ר בהרצליה?

הדירה, שנמצאת בקומות 3-4 עם גג בשטח 126 מ"ר, נמכרה ב-3.4 מיליון שקל

טלוויזיה חכמה / צילום: Shutterstock

הטלוויזיה האינטרנטית של בזק בדרך לסמסונג ו-LG

סטינג טי וי, שירות הטלוויזיה האינטרנטית של yes, יוטמע בטלוויזיות חכמות של סמסונג ו-LG

אמזון / צילום: שאטרסטוק

פריים דיי: דיווחים על קריסות באמזון בפתיחת יום המבצעים

חלק מהגולשים שנכנסו לאתר הסחר הענקי נתקלו בהודעת שגיאה, שבה מופיע על המסך הכיתוב "מצטערים, משהו לא עובד כשורה בצד שלנו", בליווי תמונה של כלב

רכבת ישראל /צילום: דוברות רכבת ישראל

שקטים, חסכונים ומהירים: נחשפו קרונות הרכבת החשמלית

הקרונות החדשים שייכנסו לשימוש ב-2020 יכללו מערכת מידע חכמה לנוסע המחוברת לפיקוד הרכבות הארצי ול-GPS ● בקו המהיר לירושלים שלפי התכנון יושק בסוכות השנה ייסעו בשלב ראשון קרונות רגילים

חובבי ציון 59 תל אביב / צילום: איל יצהר

דירות יד שנייה: מה אפשר לקנות ב-3.5 מיליון שקל?

3 חדרים בתל-אביב, 5 חדרים בנתניה או בראשל"צ או קוטג' בבית שמש

טיב טעם/ צילום: לם וליץ סטודיו

תקציב הפרסום של טיב טעם עובר לבאומן-בר-ריבנאי

התקציב, בהיקף של כ-8 מיליון שקל, טופל בשנתיים האחרונות באמצעות משרד הפרסום מקאן ת"א