גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כעשור אחרי משבר האירו, בדרום אירופה עוד סובלים מהצלקות

ספרד, איטליה ויוון מתמודדות עם זעזועים פוליטיים, חברתיים וכלכליים כתוצאה מרפורמות החירום ותקציבי הצנע

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי / צילום: רויטרס
ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי / צילום: רויטרס

המשברים הפוליטיים בפרופיל גבוה בשבוע שעבר בספרד ובאיטליה חושפים את הצלקות החברתיות והכלכליות שנותרו בדרום אירופה כמעט עשור אחרי משבר גוש האירו, שמערערות בריתות מסורתיות ומזינות תסיסה פוליטית.

באיטליה, שבה פועלת כעת התנועה האנטי-ממסדית הגדולה ביותר במערב אירופה, שתי מפלגות חיצוניות לממסד עלו לשלטון, בעזרת מיליוני קולות של איטלקים שנואשו מהאבטלה הגבוהה והעקשנית ומהעוני.

בספרד הודח ראש ממשלה מכהן בהצבעת אי אמון בפעם הראשונה מאז שהמדינה נחלצה מהרודנות של הגנרליסימו פרנצ'סקו פרנקו. מריאנו ראחוי, ראש הממשלה בעל הוותק הגדול ביותר באירופה, הודח ביום שישי האחרון בעקבות שערוריית שחיתות שהתבררה כמכה האחרונה למנהיג שהתמיכה בו הלכה ונשחקה מאז שהוא הנהיג מדיניות צנע כדי למנוע אסון כלכלי בספרד.

במקביל, יוון מאמצת עוד סבב של פורמות כואבות, כולל את הסבב ה-13 של קיצוץ קצבאות פנסיה, בתקווה להשתחרר ממשטר החילוץ שנכפה עליה זה שמונה שנים. אבל גם אחרי שהיא תיחלץ מן הצנע הכלכלי, הנושים שלה ישמרו על שליטה הדוקה על התקציב שלה, במה שרק יחמיר את המרירות הציבורית שגולשת לאלימות של קבוצות קיצוניות.

"אנחנו עדיין מתמודדים עם גלי ההמשך של המשבר", אמר פרנקו פבונסלו, פרופסור באוניברסיטת ג'ון קבוט ברומא. "אלה הן מדינות שסבלו במידה קיצונית מהמשבר, והתוצאות הן מכאיבות מאוד לאורך שנים רבות".

התמונה הכלכלית הכוללת באירופה היא האופטימית ביותר זה שנים, אבל מיליונים בדרום אירופה, מוקד משבר החובות בגוש האירו שאיים על שלימות הגוש הזה, עדיין אינם חשים את ההבראה. רבים מאשימים בכך את הרפורמות שנחקקו בשיא המשבר, בתמורה לחילוץ ולסיוע החירום שניתן לספרד, פורטוגל, יוון, אירלנד וקפריסין.

ראחוי, למשל, רופף את חוקי העבודה כדי לעודד חברות לשכור עובדים. שיעור האבטלה בספרד אכן ירד משיא של 27% בתחילת 2013 ל-17% כעת, והצמיחה הכלכלית היא 3% לפחות בשנה מ-2015, ובכך ספרד היא לכאורה המודל לרפורמה מוצלחת בעקבות המשבר.

אבל 90% מחוזי העבודה החדשים בספרד הם לטווח קצר, בדרך כלל במשרות של שכר נמוך ולעתים רק למשך כמה ימים. התופעה הזו פוגעת בעיקר בצעירים ברחבי דרום אירופה: באיטליה בשנה שעברה, יותר מ-60% מחוזי העבודה של צעירים בני עד 25 היו לטווח קצר.

חוזים כאלו פוגעים בסיכוייהם של צעירים להתקדם, כי חברות רבות מספקות הכשרה מועטה ולא מציעות קידום. גם הבנקים מסרבים להעניק משכנתאות לאלו שאין להם תעסוקה קבועה. התוצאה היא כישלון לשלב מיליוני צעירים בשוק העבודה.

יוון, ספרד, איטליה ופורטוגל סובלות גם משיעורי הילודה הנמוכים באירופה. בסקרים בשנה שעברה, לפחות 67% מהנסקרים בספרד, איטליה ויוון אמרו שהם צופים שלידיהם יהיו במצב גרוע יותר ממצב הוריהם. בגרמניה שיעור המשיבים כך היה 52%.

אבטלה ארוכת טווח נשארה מכה ברחבי דרום אירופה. שחיקת בסיס הייצור באיטליה מחקה מיליוני מקומות עבודה, וכלכלה מסוידת לא יוצרת מיליוני מקומות עבודה חדשים. כ-60% מהמובטלים באיטליה חסרי עבודה כבר לפחות שנה, ועוד 5 מיליון איטלקים חיים בעוני מוחלט - כמעט פי שניים ממספרם לפני עשור, לפי לשכת הסטטיסטיקה.

הצמיחה באיטליה וביוון עדיין מפגרת בהרבה אחרי יתר אירופה. כלכלת איטליה עדיין קטנה ב-6% מכפי שהיא הייתה לפני המשבר, והיא היחידה במועדון שבע המדינות המתועשות הגדולות שלא צמחה מאז. בשנה שעברה הסתכמה הצמיחה הכלכלית ב-1.5%, הקצב המהיר ביותר בשש שנים, אבל הנה כבר נרשמה האטה והשכר אינו עולה.

תנועת חמשת הכוכבים והליגה, שתי המפלגות החדשות בשלטון, נתנו קול לאותם מיליונים שמתקשים למצוא עבודה. ממשלת הקואליציה החדשה של שתי המפלגות הללו, שזכו בכמחצית מהקולות בבחירות לפרלמנט במארס, הושבעה שלשום (ו').

כלכלת יוון, שספגה תקופת מיתון ארוכה יותר מן השפל הכלכלי בארה"ב במאה שעברה, התכווצה ב-28% בהשוואה לתקופה שלפני המשבר.

ממשלתו של אלקסיס ציפראס צריכה בשבועות הקרובים לתקן עשרות חוקי עבודה ופנסיה כדי להשתחרר ממשטר החילוץ הכספי שלה, שכפה עליה העלאות מס, קיצוצי פנסיות ומכירת נכסים ממלכתיים.

דקלן קוסטלו, הממונה הראשי על יוון בנציבות האירופית, אמר ביום ה' שעבר שיידרשו עד עשר שנים עד שהרפורמות הנחוצות יושלמו. בינתיים, הנושים של יוון לא מראים נכונות למחוק או להקל את נטל החוב הציבורי שלה, 180 מיליארד אירו (201 מיליארד דולר).

שנים של צנע ככלי הותירו את הזירה הפוליטית ביוון מקוטבת מאוד, ולמעשה כל הסצנה הפוליטית באירופה מפוצלת יותר, כאשר מפלגות פופוליסטית צצות, ומפלגות הממסד מואשמות באחריות למשבר.

בספרד, ממשלת השמאל-מרכז החדשה שהושבעה שלשום היא חלשה, ויש שצופים בחירות מוקדמות בסתיו הקרוב. מפלגת פודמוס מהשמאל הקיצוני, שצברה תמיכה בזכות התנגדותה לצעדי הצנע, עומדת בראש ברית של 67 מבין 350 חברי הבית התחתון של הפרלמנט. עם מפלגת סיאודדנוס מהמרכז, שלה 32 מושבים, התמיכה במפלגות הממסד הוותיקות נשחקה, והפרלמנט מפוצל מאי פעם.

ראחוי עמד בראש ממשלת מיעוט כה חלשה, שהיא התקשתה להעביר חקיקה. הממשלה החדש בהובלת הסוציאליסטים חלשה עוד יותר במונחי תמיכה בפרלמנט, והיא תלויה בחסדי מגוון מפוצל של מפלגות. לכן כינה ראחוי שלשום את הקואליציה החדשה "ממשלת פרנקנשטיין".

ראחוי רופף את חוקי העבודה כדי לעודד חברות לשכור עובדים. שיעור האבטלה בספרד אכן ירד מ-27% בתחילת 2013 ל-17% כעת. אבל 90% מחוזי העבודה החדשים בספרד הם לטווח קצר, בדרך כלל במשרות של שכר נמוך ולעתים רק למשך כמה ימים

עוד כתבות

פקחים פועלים ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה תוך כדי תשאול ותחקור אזרחים / צילום: כדיה לוי, גלובס

כשרה"מ והיועמ"ש עושים יד אחת נגד האינטרס הציבורי לחשיפת מידע

בזמן שחוק המעקבים פוגע בזכות לפרטיות של כולנו, ובניגוד לעמדת התנועה לחופש המידע, מנדלבליט ונתניהו מנהלים מאבק בעייתי מאוד על הפרטיות של עובדי ציבור • בית המשפט העליון יכריע בקרוב בנושא • התנועה: לא לאפשר שימוש בפרטיות להסתרת הליכי קבלת החלטות

השגריר האמריקאי פרידמן וראש הממשלה נתניהו בטקס פתיחת השגרירות בירושלים / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"מורשת נתניהו" תצטרך לחכות: מי האחראי לכך שב-1 ביולי לא אירע דבר?

התאריך למאורע ההיסטורי של הסיפוח הגיע, ומי לא בא? הסיפוח עצמו ● אמנם ראש הממשלה נתניהו רוצה בו, וגם לנשיא ארה”ב טראמפ אינטרס לקדמו, אבל בעיקר סקר אחד הוריד אותו מסדר היום ● וגם: אילו רמזים באוויר מלמדים על סוף עונת ממשלת האחדות?

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

משאית המסתור, הפגישה שבוטלה ברגע האחרון והתיקייה החשודה

ניר לאון מחלים ומגיע לבודפשט, שם הוא פוגש אדם שמוצג כשותפו העסקי ● ד"ר טארק שחאדה מבטל פגישה עם מנכ"ל הבנק ונוסע בדחיפות לפגישה אחרת בחיפה ● ומי שולח לאנדריי אומנסקי הקלטות מטרידות? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

אייר פראנס / צילום: רויטרס

אייר פראנס: רמת הפעילות של 2019 תחזור רק בשנת 2024

החברה, שהינה חלק מקבוצת KLM-Air France צפויה לפטר 6,560 עובדים עד סוף שנת 2022 בצל התפשטות נגיף הקורונה

נשיא צרפת עמנואל מקרון. אנשיו לא זכו לאמון הציבור בבחירות המקומיות  / צילום: LUdovic Marin, Associated Press

צרפת: אחרי הפסד מקרון בבחירות המקומיות, הממשלה התפטרה לבקשת הנשיא

הממשלה הצרפתית, בראשות אדואר פיליפ, שזכה לשבחים רבים על תפקודו במהלך משבר הקורונה, הגישה הבוקר את התפטרותה לארמון האליזה ● כעת צפוי מקרון למנות ממשלה שתוביל מדיניות רווחה נדיבה יותר ותאמץ חלק גדול מהרפורמות הירוקות שעלו על שולחן הדיונים הממשלתי בשנים האחרונות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נתוני התעסוקה דחפו את וול סטריט לעליות; הנאסד"ק עלה לשיא, למונייד זינקה בכ-135% ביומה הראשון

מדד הנאסד"ק עלה ב-0.5%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.4% ומדד S&P 500 עלה ב-0.5% ● מנוצ'ין: שוקל סבב צ'קים נוסף לאזרחים ● מודרנה צנחה בצל הדיווח על דחיית הניסוי שלב 3 בתרופה לקורונה ● טסלה קפצה לשיא על רקע נתוני המסירות הטובים לרבעון השני

חובש של מד"א לפני ביצוע בדיקת קורונה / צילום: Ariel Schalit, AP

מחקר של האוני' העברית: סכנת חזרה לסגר בתוך שבועיים

לפי חוקרי האוניברסיטה העברית, יש לפעול בדחיפות לצמצום מידי של ההדבקה אחרת לא ניתן יהיה למנוע צורך בסגר כולל ● אם לא יבוצעו פעולות מנע, מספר הנפטרים יגדל ומערכת הבריאות תעמוד בפני סכנת קריסה ● מסקנות ניתוח החוקרים הונחו על שולחן המל"ל

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

תתעוררו. ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה, היא נמצאת בעיצומו

המשבר הכלכלי, העסקי והחברתי הוא בממדים חסרי תקדים, מדינת ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה - היא נמצאת בעיצומו, ואפילו תקציב אין ● שר האוצר מתרשל, ראש הממשלה נפקד, שר הכלכלה החדש מנמנם ופקידי האוצר לוקים בקיבעון מחשבתי חמור

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מלכוד המימון של נתניהו: עתירה לבג"ץ עלולה להרשיע אותו בתיק 1000

המחלוקת בין נתניהו למנדלבליט בעניין קבלת המתנה מספנסר פרטרידג' אינה התגוששות משפטית בין השניים, אלא בלב כתב האישום נגד רה"מ ● אם נתניהו יעתור נגד היועמ"ש לבג"ץ, הוא מסתכן בקבלת קביעות שיפוטיות קשות נגד קו ההגנה שלו במשפטו הפלילי, סנגוריו לא ייקחו את הסיכון הזה

כאן 11, קשת ורשת / צילום: יח"צ, תמר מצפי

הנוכחות הנשית בטלוויזיה נמצאת במגמת ירידה

נתונים שנאספו לבקשת עמותת "הצלחה" ונחשפים ב"גלובס": 85% מהמומחים על המסך הם גברים

אביחי מנדלבליט /  צילום: שלומי יוסף

על ניגוד העניינים של היועמ"ש ושתיקתם המביכה של כתבי המשפט

נתניהו נסחף, בלשון המעטה, כשהוא מאשים את מנדלבליט ב”הפיכה שלטונית”, ובכל זאת יש צדק בטענתו לניגוד העניינים של היועמ”ש ● על האמת והשקר בעניין “הפרקליטות שבתוך הפרקליטות”, ועל החובה לפצל את תפקידי היועמ”ש ● ולמה יש סוגיות שכתבי המשפט לא יעסקו בהן

בדיקת קורונה לאנשים שהיו חשופים להתפרצות בשוק המזון הסיטונאי שינפאדי בבייג‘ינג  / צילום: Mark Schiefelbein, AP

נתניהו הוא הראשון לזהות, ואז לאבד עניין

רמת הטיפול בקורונה ירדה כשראש הממשלה הבין שלא מדובר באיום קיומי ● נתניהו זוכה לשבחים על קבלת החלטות, אבל בביצוע בפועל הוא הרבה פחות מוצלח, וגם משרד הבריאות לא בנוי לזה ● שום דבר לא ישתנה עד שהניהול יעבור לגוף ולאדם שמתמחה בביצוע, או ששוב ירחף ברקע אסון ויוכרז סגר

הגבול בסמוך לשלומי / צילום: איל יצהר

"הוא הגיע עד הבתים שלנו": כך הצליחו לחדור שני מסתננים מלבנון לישראל ולזרוע בהלה ביישובי הצפון

לניסיונות התכופים להבריח סמים ונשק מלבנון לישראל, מתווספת תופעה חדשה: מהגרי עבודה סודנים שמנסים לחצות את גדר הגבול המחוררת ● צבא לבנון וצה"ל מונעים לא מעט ניסיונות כאלו, אבל שני מהגרים כבר הצליחו להסתנן ● ואם מהגרי עבודה מצליחים להיכנס, למה לא לוחמי חיזבאללה חמושים?

המשתתפים בתוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות לחברה הבדואית / צילום: עדי לוי סלמה

התוכנית שמנסה להביא צעירים בדואים להייטק: "יצרנו אצלם ציפיות ואז הגיע המשבר"

תוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות שמה לה למטרה להביא אל ההייטק את האוכלוסייה שהכי רחוקה ממנו - הבדואים ● צעירים וצעירות השתתפו במיזם הראשוני, בתקווה לעבוד בתחום ולהיות מודל לחיקוי ● דפנה גבר ליפשיץ, מנכ"לית תפוח: "ה’מאני טיים’ הוא למצוא להם משרה בחברת הייטק ולהצליח"

איילת צרפתי רוזן / איור: אילן בשור

"מצאנו את עצמנו תוך יום ללא חנויות וללא הכנסות"

איילת צרפתי רוזן, מנכ"לית iDigital, על ההתמודדות עם המשבר באמצעות ערוצי מכירה חלופיים, על ההצלחה בשינוי תהליכים בסיסיים בארגון ועל הקשרים החדשים שנוצרו עם קמעונאים נוספים ● ויש גם טיפ טעים

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

החשש ממגבלות חזר, והציבור שב להסתער על רשתות המזון

אחרי שמשרד הבריאות דיווח כי אתמול נרשמו 1,107 מאובחנים חדשים שנדבקו בווירוס הקורונה, רשתות קמעונאות המזון מדווחות על זינוק של כ-30%, במכירות בחנויות הפיזיות, ושל כ-50% במכירות באונליין ביחס לשגרה בימים האחרונים, וסלי הקנייה גדלו בצורה חריגה

פרויקט אינפיניטי פארק רעננה  / הדמיה: 3division

בניין משרדים ישראלי ישתתף בפיילוט לשמירה על בריאות העובדים

פרויקט אינפיניטי פארק רעננה, הנמצא בשלבי בנייה של החניון, ישתתף בשני פיילוטים של המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה ● "הדאגה הראשונה היא שמירה על בריאות העובד ויצירת סביבת עבודה בטוחה"

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

ביממה האחרונה: 1,377 דורשי עבודה חדשים

ב-24 שעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 3,190 דיווחים על חזרה לעבודה ● ● נכון להיום רשומים בשירות 850,409 דורשי עבודה, מהם 585,094 בחל"ת

מרכז הפיתוח של ווישטריפ בירושלים / צילום: ינון פוקס

מאמינים ששווים יותר: מי סירבו להצעת רכישה ב-150 מיליון דולר

חברת WishTrip סירבה להצעה של קרן אמריקאית לרכישתה, במקום היא מתכננת הנפקה ב-2022 ● וגם: עובדי התאגיד מוחים על התחלופה הגבוהה ● השיחה

ג'וזפה קונטה, ראש ממשלת איטליה, אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה / צילום: Associated Press

הגרף היומי: ישראל מול איטליה וספרד, להסתכל על הנתונים ולא להאמין

182 נדבקים חדשים בקורונה ביממה באיטליה, 388 בספרד ו-492 בגרמניה ● איך הגענו לכמעט 1,000 נדבקים ביום בישראל, איך זה נראה בגרפים ומה אפשר ללמוד מאירופה?