גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמאס לכם מהברקזיט? מצטערים, זה עלול לקחת שנים רבות

סיבות פוליטיות, חששות עסקיים וסוגיית אירלנד עלולים לעכב את יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי. יציאה בשלבים / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי. יציאה בשלבים / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פרישתה הרשמית של בריטניה מהאיחוד האירופי תתרחש ב-11 בבוקר ב-29 במארס 2019, אך נראה כי הברקזיט במובן של חילוצה המלא של בריטניה מהספירה הכלכלית של האיחוד ייקח עוד שנים רבות.

כל עוד קיים הסכם גירושים כללי, בריטניה תמשיך להיות כלולה עד דצמבר 2020 באיחוד המכסים ובשוק היחיד. שילוב זה יבטיח שהסחר הדו-צדדי ימשיך להתנהל בחופשיות כמו עכשיו, אך הארכה הזאת לא נראית מספיק ארוכה.

"העבודה תימשך - קרוב לוודאי שבמשך שנים - לאחר הברקזיט. 'עסקים כרגיל' יהפוך ל'ברקזיט כרגיל'", אמר מכון המחקר הלא-מפלגתי "המכון לממשל" שנהנה מגישה טובה לפקידי ממשלה.

הסרתה של בריטניה ממה שמכונה EU acquis - סך החוקים והחובות ששובצו בחוק הבריטי במשך ארבעים שנות חברותה באיחוד האירופי - תדרוש "תוכנית מורכבת מאוד והדרגתית ", לדברי איבן רוג'רס, שהתפטר השנה מתפקיד שגריר בריטניה לאיחוד האירופי עקב חילוקי דעות עם ממשלתה של תרזה מיי. רוג'רס אמר את הדברים האלה לאחת מוועדות בית הנבחרים הבריטי, והוסיף כי יש לראות את הברקזיט "כתהליך, ולא כאירוע".

ואמנם יש שלוש סיבות לכך שגוברים הסיכויים כי בריטניה תצא מהאיחוד האירופי בשלבים, במקום בזינוק אחד:

הפוליטיקה הבריטית

מההצבעות שנערכו בבית הנבחרים ניתן להסיק בוודאות רבה למדי שבמפלגתה השמרנית השלטת של מיי אין מספיק מחוקקים פרו-אירופיים שיהפכו על פיה את תוכנית הממשלה לנתק במהירות את הקשרים עם האיחוד האירופי. קבוצה קולנית אחרת במפלגתה של מיי דורשת שהקשרים ייקטעו בהקדם האפשרי. זה דוחק את הממשלה לסיטואציה שבה היא מבטיחה ברקזיט אמיתי לחסידי הברקזיט - אך לא בעתיד הקרוב.

חששות המגזרים העסקיים

בעוד היציאה מהאיחוד האירופי הולכת ומתקרבת - אך ללא שום ודאות לגבי היחסים העתידיים - גוברת החרדה במגזרי הייצור, התחבורה והשירותים הלוגיסטיים מתקנות עתידיות שיעצבו את הסחר עם האיחוד האירופי.

חברות שמעורבות בסחר זה טוענות בקולניות גוברת שאם לא ניתן להשאיר את הסדרי הסחר הקיימים על כנם, הן זקוקות להדרגתיות הממושכת ביותר שניתן לספק להן. הן גם מיידעות חברי פרלמנט על חששות אלה.

פיליפ לי, שהתפטר השבוע מתפקידו כשר בממשלה בגין עמדת הממשלה על הברקזיט, טען שאחת הסיבות להתפטרותו הייתה חששות העסקים במחוז הבחירה שלו, מערבית ללונדון. "בהתייעצויות נרחבות עם המעסיקים המקומיים - גדולים וקטנים כאחד - הם התריעו בפניי שהברקזיט במתכונת שבו הוא מיושם כעת, וללא קשר להסכם שהושג במו"מ, יפגע בעסקיהם", אמר לי.

איך לטפל באירלנד

בריטניה והאיחוד האירופי הבטיחו כי לאחר הברקזיט לא ייווצר שום גבול פיזי בין צפון אירלנד, שמהווה חלק מבריטניה, לבין הרפובליקה של אירלנד, שנשארת באיחוד האירופי. האיחוד האירופי מאמין שהדרך הטובה ביותר למנוע היווצרות גבול פיזי כזה - מה שמכונה 'המחסום' של האיחוד האירופי - היא להתייחס לצפון אירלנד כאל חלק דה פקטו מהאיחוד האירופי, אך זה ייצור גבול בים האירי בין צפון אירלנד לשאר חלקי בריטניה, ולדברי מיי אף ראש ממשלה בריטי לא יוכל להסכים למצב כזה.

לפיכך לונדון מציעה שבריטניה תישאר באיחוד המכסים האירופי לפרק זמן מסוים לאחר תקופת המעבר שלאחר תאריך הברקזיט הרשמי. אך מהלך זה לכשעצמו לא ימנע את היווצרותו של גבול פיזי. אנשים רבים מצפים שבריטניה תציע גם להתאים את תקנותיה לגבי סחורות וחקלאות לתקנות האיחוד האירופי - ולמעשה תישאר בשוק היחיד בשני מגזרים אלה - עד למציאת פתרונות אחרים למניעת היווצרותו של גבול פיזי.

כדי לרצות את המחוקקים האנטי-אירופים, שחוששים שהצעה זו תנציח את תלותה של בריטניה באיחוד האירופי, אמרה הממשלה כי ברצונה שהסדר 'המחסום' יפקע בסוף 2021, לפני הבחירות הכלליות הבאות בבריטניה. זוהי שאיפתה של בריטניה, אך בריסל כבר התנגדה לכך בטענה שהמחסום אינו יכול להיות מחסום אמין אם הוא מוגבל בזמן.

עם זאת, הצעתה של בריטניה עשויה להיות בסיס למסלול שיאפשר יציאה מהאיחוד האירופי תוך צמצום השיבושים לעסקים.

אין ספק שגישה זו בעייתית מאוד מבחינתה של בריסל, בייחוד מכיוון שסחורות ושירותים שלובים זה בזה במוצרים רבים - למשל טכנולוגיות הנתונים במכוניות חדשות. התנאים שיציג האיחוד האירופי ייצרו לכל הפחות מחלוקת נוספת עם בריטניה, מכיוון שהם יאלצו אותה לציית לתקנות בית הדין האירופי לצדק, ולהסכים למידה משמעותית של חופש תנועה לעובדים, ואף לשלם מיליארדים נוספים לקופת האיחוד.

זה גם יעורר את השאלה הבסיסית מבחינת האיחוד האירופי אם לפסול לחלוטין כבלתי מתקבל על הדעת את הרעיון שבריטניה תוכל "לבחור באופן סלקטיבי מה שמתאים לה".

עם זאת, הסכם כזה יהיה אטרקטיבי לאיחוד האירופי מהבחינה הכלכלית. בריטניה תפרוש מהשוק היחיד בתחום השירותים, שבו יש לה יתרת סחר עם האיחוד. במקביל, בריטניה תאריך את חברותה באיחוד המכסים ובשוק היחיד לסחורות, ותאפשר לסחר הפיזי לזרום באופן חלק - מה שישמר את יתרת הסחר האדירה של האיחוד האירופי בתחום הסחורות. 

עוד כתבות

סניף בנק בשנגחאי / צילום: Aly Song, רויטרס

שוק ההלוואות הלא-מתפקדות של סין: מלכודת למשקיעים הזרים

משקיעים זרים צריכים לזכור שבכלכלה הפוליטית הסינית, הם יושבים בתחתית ● בשוק החובות הבעייתיים הצומח בסין, רק למשקיעים מערביים ממולחים או בני מזל יש סיכוי להרוויח

גלעד בר אדון  / צילום: באדיבות אתר חברת עמידר

גלעד בר-אדון מונה לתפקיד מנכ"ל חברת מוריה

בר-אדון (48) כיהן בשנים האחרונות בתפקיד מנכ"ל חברת פרזות

מיקי זוהר / צילום: דוברות הכנסת

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

התקנת סיבים אופטיים של IBC / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם הסיבים צפוי לגייס 300-400 מיליון שקל בהובלת אפסילון ולידר

מטרת הגיוס של IBC היא להאיץ פריסת סיבים אופטיים ולקדם את פעילות האינטרנט של המיזם ● הגיוס יתבצע באמצעות הלוואה פרטית או בדרך של הנפקת אג"ח שייסחרו במערכת רצף מוסדיים בלבד

רב אלוף גדי איזנקוט/ צילום:  דובר צהל

דעה: "תר"ש גדעון" דרדרה את זרוע היבשה לשפל החמור ביותר של צה"ל

תר"ש גדעון, התוכנית הרב שנתית שהוביל הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, הובילה למספר משברים חמורים שלא היו כמותם כבר שנים - ולקשר שתיקה ודיווחים לא אמינים בצה"ל ● נציב קבילות החיילים לשעבר בטור מיוחד על מוכנות הצבא ● דעה

תום שפרן, מנכ"ל סולגרין, לצד גל בוגין, יו"ר החברה / צילום: איל טואג

אנרגיה מתחדשת: סולגרין תלווה מעמיתים 127 מיליון שקל למימון מחדש והקמת פרויקטים חדשים

במסגרת ההסכם תעמיד קבוצת ניהול קרנות הפנסיה עמיתים מסגרת חוב לסולגרין לטובת מימון מחדש של פרויקטים בתפעול, בהיקף של כ-6 מגוואט, ולהקמת פרויקטים חדשים בהיקף של 45-43 מגוואט ב-2020

בצלאל סמוטריץ', איילת שקד, יועז הנדל, בני גנץ / צילומים: כדיה לוי, שלומי יוסף

להחיל ריבונות זה קל, אבל לא בטוח שממשלת מעבר יכולה לעשות את זה

האם ניתן להחיל את החוק הישראלי בבקעת הירדן בהחלטת ממשלה בלבד, מבלי שהכנסת תידרש לעניין? ● בדיקת "המשרוקית של גלובס" מגלה כי הפוליטיקאים שלנו דווקא יודעים על מה הם מדברים כשהם אומרים "ריבונות" ● את מזרח ירושלים סיפחנו בצו ממשלתי ואת רמת הגולן בחקיקה ● להחזיר שטחים - זה כבר יותר קשה

קובי בראיינט / צילום: USA Today Sports, רויטרס

דיווח: הזכירה את מקרה האונס של קובי בראיינט, והושעתה מה"וושינגטון פוסט"

העיתונאית פליסיה סונמז צייצה לינק לכתבה שמסקרת את מקרה האונס שבו הואשם שחקן הכדורסל המנוח קובי בראיינט ● ב"Daily Mail" דיווחו כי לאחר שהציוץ התקבל בזעם ברשתות החברתיות, בעיתון החליטו להשעות את העיתונאית: "הציוץ הראה שיקול דעת לקוי"

מייסדי בלר: יפים לרנר  ואורי בורוס / צילום: איל יצהר

איך תמונה שעלתה לפייסבוק לפני חמש שנים הופכת להיות קצה חוט בפתרון חקירה

כמויות המידע שעולות לרשתות החברתיות הפכו את תחום המודיעין שמבוסס על מקורות גלויים לחשוב ומורכב יותר - לא רק אמצעי תקשורת או דוחות פומביים, אלא תיעוד של מיליארדי בני אדם ● אורי בורוס, מנכ"ל הסטארט-אפ בלר: "ברשתות החברתיות עשוי להיות מידע יותר מבוסס מאשר זה שיש למדינות"

הרכבת התחתית בביג'ינג  / צילום: Aly Song, רויטרס

החשש מנגיף הקורונה התגלגל לת"א: ירידות של 1.5% בבורסה

המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים איבדו עד 1.5% ● מגה אור צפויה לחתום על רכישת חברת הקניונים ישפרו מידי נכסים ובניין ● בסוף השבוע האחרון בוול סטריט המדדים נצבעו באדום בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה

הביקוש לשבבים בעולם תופס תאוצה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם מהלך העליות במניות השבבים כבר מיצה את עצמו?

חברת מארוול נראית ממוצבת היטב לצמיחה בשוק שבבי הדור הבא בסלולר ● בנוסף לפוטנציאל ארוך-הטווח של פריסת תשתיות ה-5G, פעילות מארוול צפויה להתאושש כבר בתקופה הקרובה, כתוצאה מהתאוששות בשוק השבבים כולו, הן בתחום התקשורת והן בתחום ה-storage

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

הטעות הנוראית של חדשות ABC בדיווח על מותו של קובי בראיינט

כתב רשת ABC News, מאט גוטמן, דיווח באופן שגוי בשידור חי למיליוני צופים אמריקאים מהתרסקות המסוק בה נהרג שחקן הכדורסל קובי בראיינט, וטען כי כל ארבע בנותיו נהרגו ● מאוחר יותר גוטמן עלה לשידור כדי להתנצל על הפגיעה ברגשות משפחתו וחבריו של בראיינט וצופי הרשת

רומן אברמוביץ' על רקע בית המגן , תל אביב/ צילומים: אמיר מאירי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בית המגן בתל אביב, או: איך להרוויח 50 מיליון שקל בשלוש שנים

המבנה הידוע בשם "בית הכשרת היישוב" בתל אביב נמכר לרומן אברמוביץ ב-200 מיליון שקל ● "גלובס" בודק את הנכס, את ההיסטוריה ואת הפוטנציאל הגלום בעסקה ● ניתוח עסקה, מדור חדש

מריוס נכט - תמר מצפי

הבנק הדיגיטלי חושף את מנהליו ומדווח: נתחיל לפעול במחצית השנייה של 2021

הבנק הדיגיטלי בשליטת מריוס נכט ואמנון שעשוע חבר לטאטא ליצירת מערכת מחשב ונערך לגיוס הון

לוגו ביג/ צילום:  ביג מרכזי קניות

מרחיבות את שיתוף הפעולה: ביג תצטרף למגה אור ברכישת הבעלות בישפרו

שתי החברות חתמו על העסקה מול המוכרת, נכסים ובניין ● אתמול פורסם כי בתמורה ל-100% ממניות ישפרו והלוואות הבעלים שלה בסך 222 מיליון שקל, תשלם מגה אור כ-855 מיליון שקל

בקרוב שירות לאומי לכולם? / אילוסטרציה: שאטרסטוק

שירות לאומי לכולם: המודל שרוצה להחליף את צבא העם

שי פירון ושלמה דוברת מציעים להקים את "הבקו"ם הלאומי" שיציע לערבים ולחרדים להשתלב בשירות אזרחי • כך נשמעו הדיונים שעשויים לשנות לחלוטין את מערכת הביטחון: "ניסינו לעבור מפרדיגמה של צבא העם לפרדיגמה של שירות לכולם"

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש הכריע: כתב אישום נגד ח"כ דוד ביטן בגין עבירות שוחד בהיקף של כמיליון שקל

מנדלבליט שוקל להעמידו לדין את ח"כ דוד ביטן, בכפוף לשימוע, בעבירות של לקיחת שוחד מבעלי אינטרסים שונים בסך של כ-990 אלף שקל, זכות לדירות ושוחד נוסף בהיקף שאינו ידוע במדויק ● במקביל החליט היועמ"ש שלא להעמיד לדין את ביטן בשלוש פרשות נוספות בהן נחקר בעבירות דומות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

היום האדום: ירידות של עד 1.8% במדדים המרכזיים בת"א; מדד הטכנולוגיה נחתך 2%

המסחר מתנהל בצל ירידות חדות בשווקים על רקע התפשטות וירוס הקורונה ● הדאו ג'ונס צולל ב-300 נקודות בחוזים בניו יורק ● ירידות של קרוב ל-2% ביפן ובאירופה

אנשי ביטחון בודקים טמפרטורות גוף של הנכנסים לרכבת התחתית על רקע התפשטות נגיף הקורונה, בייגי'ן / צילום: רויטרס

שניים אושפזו באיכילוב ובברזילי מחשש שנדבקו בנגיף הקורונה

לבית החולים איכילוב הגיעה אישה בת 60 שחזרה לפני ארבעה ימים מסין ● צוותי מד"א פינו הערב פועל סיני לבית החולים ברזילי באשקלון

דולי פרטון / צילום: Peter Nicholls, רויטרס

אתגר התמונות של דולי פרטון שובר את האינטרנט

זמרת הקאנטרי האמריקאית פרסמה קולאז' תמונות שהצליח להשתלט על כל פיסת אינטרנט בשבוע האחרון ● מפורסמים מכל העולם, ממיילי סיירוס ועד בנימין נתניהו, ראו ורצו גם