גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המנכ"ל החדש של גולדמן זאקס יסיר החשאיות מהבנק

השבוע נודע כי דיוויד סולומון, נשיא ומנהל תפעול בגולדמן זאקס, ייכנס ב-1 באוקטובר לתפקיד מנכ"ל הקבוצה במקומו של לויד בלנקפיין ● המהלך מסיים למעשה את עידן המשבר הכלכלי שממנו נחלץ הבנק תחת שרביטו של בלנקפיין, וכעת מוטל על סולומון - שכבר מתווה אג'נדה של פתיחות ושקיפות - למצוא דרכים לצמוח

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson
דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

לויד בלנקפיין הבטיח את הישרדות קבוצת גולדמן זאקס במשבר הפיננסי של 2008 ואחריו. האתגר של הבוס הבא של הבנק הוא לשגשג בעולם שהשתנה מאוד אחרי המשבר.

הבנק ההיסטורי הודיע השבוע על מינויו של דיוויד סולומון, הנשיא ומנכ"ל התפעול שלו, למנכ"ל במקומו של בלנקפיין, מ-1 באוקטובר. ההודעה הזו מסיימת באופן סמלי את העידן שאחרי המשבר הפיננסי בגולדמן, וממשיכה את התפתחות הבנק - ממוסד חשאי אדיר של ניירות ערך, לבנק-על כללי זריז ויזמי יותר.

הבחירה בסולומון, בן 56, היא בחירה במנהל שבנה עסקים ויש לו קבלות עליהם, ושדיבר בעבר בגלוי על הצורך להשתחרר ממסורות העבר. סולומון אינו סוחר ני"ע אגרסיבי, וגם לא בנקאי מלוטש מן הדגם הקלאסי. אחד מעיסוקי הפנאי שלו הוא להיות די.ג'יי במועדון ריקודים. הוא הגיע לגולדמן כשותף חיצוני נדיר ב-1999, ובילה את רוב הקריירה שלו בתפקידי ניהול בבנק.

סולומן כבר התווה אג'נדה שתהפוך את גולדמן לחברה ממושמעת, החלטית ופתוחה יותר. מקרות פנימיים צופים שהוא יכפה משמעת תאגידית שגולדמן, שהיה במשך עשרות שנים שותפות פרטית רופפת, לא אימץ עדיין. אחד מצעדיו הראשונים צפוי להיות דרישה מראשי החטיבות בבנק לתכנון תקציבי לשלוש שנים.

סולומון צפוי גם לגזום את מועצת הניהול המפורסמת של הבנק, שמספר חבריה תפח בעשור האחרון. הוא הקים צוות משימה לאיתור רעיונות עסקיים חדשים ורכישות, פועל להוספת נשים בדרגים הבכירים ושוקל להנהיג "יום משקיעים" משנת 2019, כלומר להרים את מעטה החשאיות שהפך את גולדמן למוסד מיתולוגי, אך כזה שנשחק כאשר הרווחים נשחקו.

התמודדות מול הנשיא המשותף

סולומון הפך ליורש העצר בגולדמן מוקדם יתר השנה, אחרי התמודדות של 15 חודשים מול הנשיא המשותף הרווי שוורץ, שהתפטר במארס. ההודעה אתמול מאשרת רשמית את מעמדו כיורש העצר עד פרישת בלנקפיין ב-30 בספטמבר.

תחת שרביטו של בלנקפיין הפך גולדמן לבנק ההשקעות הדומיננטי בוול סטריט, עם תערובת של עוצמה במסחר בניירות ערך והשפעה פוליטית. אבל גולדמן התקשה לשגשג בעולם שנוצר אחרי המשבר הפיננסי, ונאלץ לעסוק בבנקאות כללית, כמו הלוואות לצרכנים ולעסקים, כדי להחליף מיליארדי דולרים של רווחים ממסחר בניירות ערך, שלא צפויים לחזור.

שילוב של שווקים שקטים, רגולציה נוקשה ושינוי בהתנהגות הלקוחות זרע הרס בשולחנות המסחר בניירות ערך בכל וול סטריט, ופגע בעיקר בגולדמן, שנשען על הפעילות הזו.

חטיבת האג"ח של הבנק, שקונה ומוכרת אג"ח קונצרניות וחוזי נפט וריבית, הניבה פעם הכנסה של מיליארד דולר בכל עשרה ימים בערך. בשנה שעברה נדרשו בממוצע עשרה שבועות כדי לייצר הכנסה כזו.

בחיפוש אחר רווחים חדשים, נכנס גולדמן באיחור לבנקאות צרכנית ולניהול מזומן של חברות, במאמץ לאתגר בנקים כלליים ענקיים כמו ג'יי.פי מורגן צ'ייס וסיטיגרופ, שמתמחים בכך. היעד של גולדמן הוא לייצר עוד 5 מיליארד דולר בהכנסה שנתית בשנת 2020, והוא תחת לחץ לעמוד ביעדים, ולהפגין שהוא יכול לבנות עסקים חדשים.

לראשונה בגולדמן, סיפור הירושה היה פומבי. בלנקפיין קיבל בן לילה ב-2006 את הכהונה מידי הנרי פולסון, שהתמנה לשר האוצר בממשל בוש הבן. גולדמן היה עדיין מוסד פרטי, שותפות, כשפולסון קיבל אותו מידי המנכ"ל הקודם, ג'ון קורזיין, ב-1999. במשך רוב ההיסטוריה שלו, הכוח בבנק היה של מועצת הניהול או השותפים, ולא בידי מנהיג יחיד.

הפעם, בלנקפיין בן ה-63 וסולומון בן ה-56 עובדים יחד מלשכות שכנות, שרק זכוכית מפרידה ביניהן, בקומה ה-41 במטה גולדמן במנהטן. בלנקפיין, שהתלוצץ בעבר שהוא מתכנן למות על הדסק שלו, היה דו-משמעי למדי בנוגע להעברת תפקידו.

הצטרף מבחוץ - אבל כשותף

סולומון החל את דרכו בוול סטריט ב-1985 בערך, ובשנים הראשונות הוא עסק בעולם אג"ח הזבל. אחרי עבודה בבנקי ההשקעות סלומון ברדרז ובר סטרנס, הוא הצטרף לגולדמן כשותף - מעמד לא רגיל למצטרף חיצוני. הוא ניהל את חטיבת בנקאות ההשקעות של גולדמן במשך עשור, והפך אותה מאוסף רופף של אחוזות "פרטיות" לכוח מקצועי שנשאר הגדול ביותר בוול סטריט במונחי הכנסה.

הייתה לו מדיניות נוקשה של מתן אפס בונוסים ל-5% מהעובדים בדרג הנמוך ביותר, ולהחזרת מענקי מניות לעובדים שעזבו את גולדמן, כדי לפתוח עסקים פרטיים. הוא עזר בבניית חטיבות ההלוואות לחברות וחיתום הנפקות האג"ח - תחומים מסוכנים שגולדמן נמנע מהם בעבר - שהניבו הכנסות שיא בשנה שעברה.

ב-2012 הוא לקח לעצמו את האחריות על תכנון ועידה בחוף המערבי, שהייתה מיועדת ליזמים שגולדמן קיווה לחזק באמצעותם את הקשר לחברות סטארט-אפ צעירות. התוצאה היא "ועידת בוני העסקים והמחדשים", שהיא היום אירוע חובה למייסדי סטארט-אפים ויזמי הון סיכון, שהפכה למקור משמעותי של עסקים לבנקאות ההשקעות של גולדמן.

מחוץ לשעות העבודה, סולומון אוהב סקי במדרונות אספן, קולורדו, גלישת רוח, ותקליטנות במועדון בייקר ביי בבהאמה, שם יש לו בית. שם הבמה שלו הוא D-Sol, ולאחרונה הוא שחרר בספוטיפיי את הסינגל הראשון שלו, רימיקס של השיר "דונט סטופ" של פליטווד מק. המסעדה השלישית בבעלותו בניו יורק, לגאסי רקורדס, נפתחה לאחרונה בווסט סייד במנהטן.

"הוא מכונה בתנועה מתמדת", אומר עליו הידיד הוותיק כריסטופר נאסטה, מנכ"ל חברת הילטון העולמית.

בלנקפיין פורש מגולדמן כשמצב הבנק טוב יותר מכפי שהוא קיבל אותו לידיו, אבל בדרך חווה הבנק מוות קליני. הוא היה בחזית הבום במסחר בנגזרים הפיננסיים, שזרע את זרעי המשבר הפיננסי. גולדמן נחלץ בסופו של דבר מן המשבר בלי ההפסדים בסך עשרות מיליארד דולר שרשמו יריביו בוול סטריט. אבל הפוליטיקאים ראו בגולדמן את האיש הרע שיצר את המשבר, ובלנקפיין הצליח לנער מעליו את הדימוי הזה רק אחרי שנים.

גולדמן הוציא מיליוני דולרים על חסויות לנשים יזמיות ולעסקים קטנים. בלנקפיין עצמו גידל זקן והצטרף לטוויטר, הכול כדי לשאת חן מחדש בעיני וושינגטון. השנה החל הבנק להפיץ באתר Hulu שיחות בין בכיריו לבין ידוענים וראשי עולם העסקים, כולל מרי בארה, מנכ"לית GM, וכדוגלן העבר דיוויד בקהאם.

סולומון לא היה הבחירה הטבעית למנכ"לות גולדמן. יריבו ועמיתו שוורץ נחשב למועמד בעל היתרון, מפני שהוא כיהן בכל הכהונות שבלנקפיין כיהן בהן בעבר, והיה גם סמנכ"ל הכספים ארבע שנים, שבהן הוא הכיר היטב את עסקי גולדמן וניהל קשרים עם הרגולציה והמשקיעים. נראה שמועצת המנהלים החליטה במארס שהוא קונפורמי מדי. 

עוד כתבות

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטירית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

פתיחה חיובית בוול סטריט; מרקל מקפיצה את הליש"ט ב-1%

מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט ● נתוני ייצור חלשים בסין מצביעים על התכווצות הפעילות הכלכלית זה החודש הרביעי ברציפות ● פרוטוקול הפד מצביע כי חברי ועדת השוק הפתוח עומדים מאחורי פאואל, לפיו הורדת הריבית היא תיקון הסייקל ולא תחילת מגמה ● היואן הסיני בשפל של 11 שנים מול הדולר

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

איימן עודה / צילום: איל יצהר

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: מוכן להצטרף לקואלייצית מרכז-שמאל

כפי שפורסם ב"גלובס" עוד באפריל, איימן עודה ציין כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בתמורה למספר תנאים, בהם ביטול חוק הלאום והסדרת הבנייה ביישובים הערבים ● יו"ר בל"ד, מטנאס שחאדה: "דברי איימן עודה מנוגדים לעמדה של המשותפת ושל בל"ד"

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

חוזרים למתווה של הסדר חוב? בוטלה מכירת החברה הבת של מטומי תמורת 36 מיליון דולר

חברת האינטרנט ממשיכה לאכזב את המשקיעים: המניה השלימה צניחה של 99% מאז הרישום הכפול בת"א, והאג"ח שהנפיקה כאן נסחרות בתשואת זבל של 62%

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

מרכז ביג באירופה / קרדיט צילום: ביג

דוחות טובים לביג: ה-NOI עלה ב-5% ל-155.7 מיליון ש' ברבעון

הרווח הנקי של ביג ברבעון השני עלה בכ-3% לעומת הרבעון השני אשתקד ל-54.6 מיליון שקל ● ה-NOI מחנויות זהות בישראל ובארה"ב עלה ב-3.5% במחצית וב-1.2% ברבעון השני

בניין חדש בגבעתיים. אין כיום סנקציה שתאכוף על הקבלן לבצע את האמור בחוק, ובזמן / צילום: איל יצהר, גלובס

יש לקבוע סנקציות על קבלן שיאחר ברישום הדירה בטאבו

תיקון חוק המכר וקביעת קנס ששיעורו ידוע יאיצו במוכרים להשלים את רישום הבניין כבית משותף ● דעה

מחכים בתור לביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

משרדי הבריאות והמשפטים נותנים את השירות הגרוע ביותר; מי המשרד הממשלתי המצטיין?

בדוח של רשות התקשוב במשרד רה"מ, הציון הממוצע שהעניק הציבור לרמת השירות שהוא מקבל מיחידות הממשלה מסתכם ב-65 בלבד ● את הציון הגרוע ביותר קיבל משרד המשפטים (האפוטרופוס הכללי והכנ"ר) ● רשות הגבייה והאכיפה קיבלה ציון מספיק בקושי ● ומה הכי מעצבן את האזרח?

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנוע טורבו: רכישת חישולי כרמל לצד צמיחה אורגנית הזניקו את ההכנסות והרווח של מנועי בית שמש

הרווח הנקי ברבעון השני שולש ל-4 מיליון דולר ● מניית מנועי בית שמש קפצה היום ומשקפת לחברה שבשליטת קרן פימי שווי של יותר ממיליארד שקל - לאחר שהכפילה את ערכה בשלוש שנים

יוסי (משמאל) וצביקה ויליגר / צילום: איל יצהר

צמיחה ניכרת במכירות של וילי פוד מיתרגמת גם לשיפור ברווח

הרווח של וילי פוד במחצית הראשונה של 2019 הסתכם בכ-16.1 מיליון שקל ● החברה רשמה צמיחה של 15% בהכנסות במחצית למרות אובדן הזיכיון של המותג לורפק

אייל לפידות \ צילום: אמיר מאירי

לפידות הותיר חותם: הפסד של 44 מיליון שקל לשיכון ובינוי ברבעון, גם בעקבות עלייה ניכרת בהוצאות שכר הבכירים

את המחצית הראשונה של השנה סיימה קבוצת הנדל"ן והתשתיות ברווח של 465 מיליון שקל, הודות למכירת עיקר החזקותיה בחברת הנדל"ן ADO הפועלת בגרמניה בעיתוי אופטימלי ● על יתרת ההחזקה ב-ADO נרשם ברבעון השני הפסד של כ-45 מיליון שקל

דניאל רמות ואורן שובל / צילום: דור מלכה

ויה הישראלית תסיע את תלמידי ניו יורק תמורת 36 מיליון דולר

חברת שיתוף הנסיעות הישראלית נבחרה להפעיל את מערך הסעות התלמידים של עיריית ניו יורק בחוזה למשך חמש שנים ● מערכת החינוך של העיר ניו-יורק נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב: אגף החינוך אחראי להסעתם של כ-150 אלף תלמידי החינוך ממלכתי והחינוך המיוחד בעיר ב-9,000 מסלולי הסעה

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

הלב בישראל, העיניים לחו"ל: מה מתכננת נסטלה לאסם, ולמה העובדים חוששים?

בתחילת השבוע הוכרז באסם סכסוך עבודה על רקע הכוונה להעביר 40% מהייצור של טבעול לצ'כיה; במקביל נמכרה פעילת הגלידה, ומתקיימים ניסיונות למכור את "בית השיטה" • שלוש שנים חלפו מאז הפכה נסטלה לבעלים של 100% מאסם ומחקה את החברה מהמסחר, וכעת העובדים חוששים מצמצום הייצור בישראל • אסם: "השגנו הישג חשוב בכך שנבנה לטבעול מפעל חדש בישראל" ● ניתוח גלובס

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

חרף האזהרות משביתה: כל טיסות ריאנאייר מבריטניה התקיימו היום כמתוכנן

טייסי חברת הלואו קוסט פצחו היום בשביתה של 48 שעות, אך הטיסות התאפשרו לאחר שריאנאייר הציבה טייסים שמשתייכים לאיגודי עובדים אחרים

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק

גיא סלע / צילום: תמר מצפי

גיא סלע, מנכ"ל סולאראדג', ייעדר מהתפקיד בגלל מחלתו; צבי לנדאו מונה למנכ"ל בפועל

סולאראדג' עדכנה לאחר סיום המסחר בוול סטריט כי במצבו הבריאותי של סלע חלה החמרה משמעותית, וכתוצאה מכך הוא ייעדר מהתפקיד ● לנדאו מכהן כסגן הנשיא למכירות בחברה מאז 2009

פיתוח עסק / צילום: שאטרסטוק

כאבי הגדילה של הסטארט-אפים: איך להתרחב בלי לאבד אינטימיות

דייט עם המנכ"ל, עובד שמראיין את מי שמועמד לנהל אותו והפחתת ביורוקרטיה - כך מנסות חברות שצמחו במהירות לשמר את תרבות הסטארט-אפ שלהן

שוק הפשפשים של פייסבוק / צילום: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המערב הפרוע של פייסבוק: שאריות מזון, שיניים תותבות ואיפור משומש לכל המעוניין

זירת המסחר של פייסבוק הושקה לפני שלוש שנים, וכיום אחד מכל שלושה אמריקאים עושה בה שימוש ● הזירה הפופולרית הפכה לכר פורה להונאות, בין השאר בשל יותר מ-100 מיליון חשבונות מזויפים ברשת החברתית ● הענקית מנסה לצמצם את התופעה באמצעות הגבלת גיל, דרישת ותק וטכנולוגיית בינה מלאכותית

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בארה"ב: נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9%; טרגט זינקה ב-20%

נאסד"ק טיפס ב-0.9% ו-S&P 500 עלה ב-0.8% ● המדדים המובילים באירופה עלו מעל ל-1% ● טראמפ אומר כי ארה"ב "Doing great" עם סין, אך הבעיה היא יו"ר הפד פאואל; מוקדם יותר הכריז כי הוא שוקל שורה של צעדים לחיזוק הכלכלה ● טרגט זינקה לאחר שהיכתה התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה ● פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"