גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכשילים נשים: פרשת זיוף תוצאות מבחני הקבלה לרפואה ביפן

בכירי האוניברסיטה תכנתו את המחשב כך שיפחית נקודות מתוצאות בחינותיהן של המועמדות ● המדינה, בעלת הכלכלה השלישית בגודלה בעולם, דורגה בשנה שעברה במקום ה-114 מ-144 מדינות במונחי שוויון מגדרי, על פי הסקר השנתי של הפורום הכלכלי העולמי

חדר ניתוח ביפן / צילום: Reuters, Kim Kyung Hoon
חדר ניתוח ביפן / צילום: Reuters, Kim Kyung Hoon

ב-2006 זיהו מנהלים באוניברסיטה ללימודי רפואה בטוקיו משהו שנחשב בעיניהם לבעיה בתחום המועמדים ללימודים: יותר מדי נשים.

באותה העת תרמה הזדקנותה המהירה של אוכלוסיית יפן להיווצרותו של מחסור חמור ברופאים, אך הנשים נטו לפרוש מכוח העבודה בשיעורים גבוהים יותר מאשר הגברים.

בכירי האוניברסיטה החליטו שהפתרון הוא רופאים גברים, ולכן תכנתו את המחשב באופן שדירוג תוצאות בחינות הקבלה לאוניברסיטה יפחית נקודות מתוצאות בחינותיהן של המועמדות. עיוות זה של תוצאות הבחינה בוצע במשך שנים, על פי חקירה שממצאיה התפרסמו בשבוע שעבר.

התוצאה ב-2018: כיתת שנה א' שבה יש ארבעה גברים לכל אישה אחת.

"זה בהחלט לא צריך היה לקרות", אמר טצואו יוקג'וקה, חבר בהנהלת האוניברסיטה לרפואה בטוקיו, כשהוא קד קידה עמוקה לאות התנצלות במסיבת עיתונאים.

חשיפת עיוות התוצאות של בחינות הקבלה באחד מבתי הספר המובילים לרפואה היא חלק משערורייה רחבה יותר שבמסגרתה נחשדים מנהלי האוניברסיטה גם בקבלת כספי שוחד מהורים שרצו להבטיח את קבלת ילדיהם. הפרשה מעוררת זעם ציבורי רב ביפן, וכבר הובילה להתפטרותו של יו"ר האוניברסיטה ונשיא האוניברסיטה. שר החינוך קרא לחקירה דחופה של נוהלי קבלת התלמידים בכל בתי הספר לרפואה ביפן.

רק 21% מהרופאים - נשים

עיוות התוצאות של בחינות הקבלה הוא אחד ההסברים למספרן הזעום של נשים במקצועות יוקרתיים ובמשרות ניהול בכירות ביפן, בעלת הכלכלה השלישית בגודלה בעולם ואחת הכלכלות המפותחות ביותר. יפן דורגה אשתקד במקום ה-114 מ-144 מדינות במונחי שוויון מגדרי, על פי הסקר השנתי של הפורום הכלכלי העולמי. מכון המחקר One Japanese גילה כי שיעור הנשים המנהלות ביפן עומד על 13% - הנמוך ביותר מבין המדינות המתקדמות. במקצוע הרפואה רק 21% בלבד מהרופאים במדינה היו נשים ב-2016 - השיעור הנמוך ביותר ב-36 המדינות שנסקרו בידי ה-OECD.

הסביבה המקצועית לרופאות "לא השתנתה בכלל מאז שהתקבלתי לבית ספר לרפואה" לפני 50 שנים, אומרת טקאקו צודה, רופאה מרדימה שעומדת בראש ארגון נשים שעוסקות ברפואה.

עבור נשים רבות, חשיפת פרשת העיוות של בחינות הקבלה לא התקבלה בהפתעה. הארגון של ד"ר צודה העלה לאינטרנט כבר לפני שנה מאמר שבו נשאלה השאלה: האם קיימת "בקרת שער" כלשהי שאחראית למספרן הנמוך באופן עקבי של נשים שעברו את בחינות הקבלה לבתי ספר לרפואה ביפן?

לא מדובר רק בבחינות קבלה. גם כשמדובר בקבלה למקום עבודה ובקידום במקום עבודה, ממשיך תחום הרפואה להיות קשה במיוחד לנשים, לדברי רופאים.

חלק מהרופאים ומנהלי בתי ספר לרפואה עדיין מאמינים שהרפואה צריכה להיות מקצוע גברי, בייחוד תחומים כמו ניתוחים, שנחשבים למאמצים מהבחינה הפיזית. ד"ר צודה נזכרת שכאשר חיפשה מקום עבודה ב-1969, אמרו לה כמה רופאים שהמחלקות שלהן "לא צריכות נשים". גישה זו עדין קיימת בכמה מקומות, למרות שמרבית האנשים כבר לא מביעים אותה במילים, לדברי צודה.

אין חופשות לידה

בתי חולים רבים נקטו סחבת ביישום הסעיפים שמזכים רופאות בחופשות לטיפול בילדים ובחופשות לידה, וזו נחשבת לסיבה העיקרית לירידה החדה ברמת התעסוקה של רופאות ביפן בעשור הראשון של הקריירה שלהן. רק כ-75% מהרופאות מועסקות בשנה ה-12 לאחר תחילת עבודתן ברפואה - תקופה שבה רבות מהן מגדלות ילדים. לאחר מכן עולה הנתון ליותר מ-80%.

רופאת הילדים יסומי מוריטו מטוקיו הייתה עדיין רופאה מתמחה כשילדה את הילד הראשון שלה לפני 18 שנים. היא מספרת שלבית החולים שבו עבדה לא הייתה תוכנית חופשת לידה למתמחות, ולכן היא נאלצה להתפטר. שש שנים לאחר מכן, כשילדה את הילד השני, היא עבדה בבית חולים ציבורי שהייתה לו תוכנית חופשת לידה, אך בית החולים הזה אמר לה כי לא יוכל לשכור רופא מחליף אלא אם היא תעזוב, ולכן היא נאלצה להתפטר שוב.

השאלה כיצד יצליחו רופאות עתידיות ללהטט בין משפחה לעבודה צצה בראיונות קבלה לבתי ספר לרפואה, מספרת יסוקה טקנשי, שמנהל בטוקיו מכינה לבית ספר לרפואה.

"לפעמים מציגים לנשים שאלות כמו: את מתכננת להינשא וללדת ילדים? וגם: אם את נישאת ויולדת ילדים, איך תתמודדי עם העבודה?", אומר טקנשי. הוא מספר שהוא מייעץ לסטודנטיות לענות את האמת, אך להדגיש שהן מקוות להמשיך לעבוד כרופאות במשך זמן רב.

טקנשי אמר כי בבתי ספר לרפואה רבים ביפן קיים שיעור גברים-נשים דומה לזה של האוניברסיטה לרפואה בטוקיו, והוא מאמין שזה מעורר חשדות, בייחוד לנוכח היכולות השוות שהוא מזהה בתלמידים ובתלמידות במכינה שלו.

כדי לתקן את מערכת הרפואה היפנית באופן שיאפשר לנשים לעסוק ברפואה בקלות כמו הגברים, יהיה צורך לבצע רפורמה יסודית בכל הרמות - החל בנוהלי בחינות הקבלה ובמתכונת הטיפול בחולים וכלה במעונות הילדים, לדברי מורסקי איקדה, גינקולוגית עם שני ילדים בטוקיו, שעזבה בית חולים אוניברסיטאי גדול כדי לפתוח קליניקה פרטית משל עצמה בפברואר.

שערוריית בחינות הקבלה "פותחת תיבת פנדורה", מציינת איקדה. 

עוד כתבות

ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, שלומית ווגמן־רטנר / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרשות לאיסור הלבנת הון: רבע מהפעילות העבריינית בתחום קשורה לשחיתות ציבורית

מדוח שפרסמה הרשות לשנת 2019 עולה כי שחיתות ציבורית והונאה, מרמה וזיוף הן הפעילויות העברייניות הנפוצות ביותר בישראל ● עוד עולה מהדוח כי דפוס הפעולה הנפוץ ביותר להלבנת הון הוא פעילות בינלאומית

שר התרבות והספורט חילי טרופר / צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

לאחר חודשים בלי פרנסה: אמנים יופיעו בגנים הלאומיים

משרד התרבות והספורט ורשות הטבע והגנים יקיימו באוגוסט הופעות של אמני רחוב ומוזיקאים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ ● היקף ההשקעה בפרויקט עומד על 1.2 מיליון שקל והוא ימומן על ידי מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

מתחזקות העליות באירופה; הזהב מתייצב, הנפט בירידה

בסין פרסמה היום חברת המחקר Caixin/Markit כי מדד מנהלי הרכש לתחום התעשייה עמד ברמה של 52.8 נק' ביולי ● בנק HSBC דיווח על ירידה של 65% ברווח לפני מס בחצי הראשון של השנה

אצילי (מימין) ומיכה / צילום: לירון מולדובן, וואלה! ספורט

פרשת הכדורגלנים: שיטת מצליח היא לא דרך לנהל משבר תקשורתי

גיבוש תמונת מציאות מהימנה הוא הצעד הבסיסי ביותר בניהול משבר ● שמירה על הקלפים קרובים לחזה ומשחק פוקר עם המציאות תוביל לניהול שגוי שמשלמים עליו מחיר כבד ● מה לא הבינו הכדורגלנים לאחר שזכו לתמיכת אוהדי הקבוצה שלהם?

הברחת סיגריות  / צילום: יחידת דוברות והסברה רשות המיסים

מבקר המדינה: ישראל מפסידה הכנסות של מליארדי שקלים בכל שנה עקב הברחות של טבק

ממצאי דוח המבקר שמתפרסמים היום חושפים הזנחה במעברי הגבול היבשתיים של ישראל ● המבקר: "במצב זה קיים חשש שגורמים עברייניים מנצלים את המעבר להעברת סמים וכסף וההרתעה נפגעת"

מטילי זהב בבית זיקוק באוגנדה. עלות כריית הזהב משתנה משמעותית בין מכרות שונים בעולם / צילום: BAZ RATNER

מחיר הזהב זינק לשיא כל הזמנים. האם זה הזמן להשקיע?

מחירה של אונקיית זהב הגיע בימים האחרונים לשיא של כל הזמנים, אחרי שטיפס ביולי בכ-10% על רקע משבר הקורונה וחוסר הוודאות בכלכלה העולמית ● לאן הוא ממשיך מכאן? תלוי את מי שואלים

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

ניהול תיקים 2.0: כיצד יגיבו הבנקים למודל החדש שמקדמת רשות ני"ע

מודל השקעות חדש, המקודם על ידי רשות ניירות ערך כבר יותר משנה, מנסה לחבר יחד שני מכשירים: ניהול תיקים וקרן נאמנות ● מה אפשר ללמוד מניסיון הבנקים להכפיף קרנות ל"תיק השקעות בנקאי"?

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

המירוץ לחיסון: רוסיה מתכננת לחסן את כלל האוכלוסייה נגד קורונה כבר באוקטובר

רוסיה רוצה להיות המדינה הראשונה בעולם שמשיקה חיסון המוני לווירוס ● כדי להשיג את המטרה היא קיצרה את זמני הניסויים הקליניים והודיעה שבעוד חודשיים היא תתחיל לחסן את כל האוכלוסייה במדינה

תור משתרך מחוץ לשירות התעסוקה ביוטה / צילום: Rick Bowmer, AP

הגרף היומי: מענק לכל אזרח יצא לדרך, על מה בזבזו אותו בארה"ב?

העברת כסף ישירות לאזרחים היא לא המצאה ישראלית - כחלק מחבילת הסיוע בארה"ב לפני מספר חודשים, חולקו צ'קים ליותר ממאה מיליון אזרחים אמריקאים ● על מה הם הוציאו את הכסף?

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

מבקר המדינה על ביטוח לאומי: פרויקט המחשוב השאפתני מתעכב, ובינתיים התקציב התנפח במאות מיליוני שקלים

הפרויקט שאמור היה להסתיים השנה בתום כעשור של פיתוח, צפוי להימשך עד 2028 בעלות של כ-1.4 מיליארד שקל ● המבקר ממליץ לביטוח לאומי לשתף פעולה עם "רשות התקשוב הממשלתי", ולבחון את הצטרפות הביטוח הלאומי לאתר gov.il המאגד את כלל השירותים והמידע הממשלתיים לאזרח

חוות שרתים של אמזון בסין. התחום החם של עולם ההייטק   / צילום: dycj, רויטרס

אמזון מגדילה את ההימור על ישראל: מו"מ עם עזריאלי להקמת דאטה סנטר

עזריאלי כבר סיכמה על אופציה לרכישת קרקעות בשלושה מקומות בארץ, אך אמזון החליטה לפרסם מכרז כדי לקבל הצעות נוספות ● היקף הפרויקט מוערך בקרוב למיליארד שקל ● פעילות הענן של אמזון אחראית לכ-60% מהרווח התפעולי שלה ● אמזון: לא מגיבים לשמועות

לילך אשר טופילסקי / צילום: תמר מצפי

האקזיט של משפחת רימוני: קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברה

העסקה - בפרמיה של 20% על מחיר השוק - תעביר לידי הקרן 37.5% ממניות רימוני ● לילך אשר-טופילסקי, שתמונה ליו"ר החברה מטעם פימי: "רימוני תעשיות היא בעלת ידע ייחודי בתחום מוצרי הפלסטיק ונחשבת מובילה בתחומה"

ערן יסעור ופיליפ גלדר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

ביהמ"ש אישר את העברת מוצר השנה לזכיינות של איזי מוקדי; הזכיין הקודם מקים מיזם מתחרה

נדחתה בקשה לצו מניעה זמני שהגישה פורום פאבלישינג ישראל נגד החברה העולמית והזכיין החדש מטעמה ● ערן יסעור, בעל השליטה בזכיינית הקודמת, מקים מיזם עצמאי שיתחרה בה

מתחם אלביט באזור התעשייה החדש של נתניה / צילום: בר אל

המבקר: כיצד זכתה אלביט בחוזה שמן ללא מכרז של התותח החדש של צה"ל?

אלביט זכתה במכרז של צה"ל ומשרד הביטחון לרכישת תותח מתנייע אוטומטי, למרות החלופה הגרמנית שעמדה על הפרק ● בדוח מבקר המדינה נחשף כי למטה לביטחון לאומי ולקבינט הוצגו נתונים שגויים ומנופחים באשר לעלות התותח הגרמני - הערכת מחיר כפולה מזו שהייתה בידיהם

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

תקרית לילית בגבול סוריה: צה"ל חיסל חוליית מחבלים שהניחו מטענים

כוח מיוחד של מגלן שביצע מארב בדרום רמת הגולן, זיהה ארבעה מחבלים בעת שהניחו כמה מטענים בקרבת גדר הגבול ● הכוח, יחד עם כלי טיס שהוזנק למקום ביצעו ירי במקביל על החוליה ופגעו בהם ● צה"ל: "רואים במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית בשטחו"

לירן אבישר בן חורין, מנכ"לית משרד התקשורת / צילום: דוברות משרד התקשורת

משרד התקשורת יערוך שימועים מקוצרים במקרה של סגר נוסף

המשרד מתכוון להיערך לטפל בחריגות בתשלומים בדקות שיחה בסלולר ובטלפוניה הנייחת וליישם תוכניות שכבר הוציא בגל הראשון

כיכר אתרים /  צילום: איל יצהר

עיריית ת"א הפסידה בעליון, ותיאלץ למכור את חניון כיכר אתרים במכרז

ב-2017 מכרה העירייה את החניון לקרן הנדל"ן הפרטית JTLV תמורת 150 מיליון שקל ● שנה לאחר מכן ביטל בית המשפט המחוזי את המכירה בעקבות עתירה. בעירייה ערערו, אך כעת נדחו גם בעליון

האסטרונאוטים בוב בנקן ודאג הרלי, Spacex / צילום: AP Photo, AP

"ברוכים הבאים לכדור הארץ ותודה שטסתם ב-SpaceX"

החללית של SpaceX נחתה אמש בשלום מול חופי פלורידה ● זו הפעם הראשונה שבה חללית מסחרית נשאה והחזירה אנשים מתחנת החלל הבינלאומית שמקיפה את כדור הארץ ● בואינג תבצע ניסוי גם היא מאוחר יותר השנה

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו בקבינט הקורונה: רמת התחלואה בישראל היא מהגבוהות בעולם

ישיבת קבינט הקורונה נפתחה ובה יעלו לדיון סוגיות אסטרטגיות של המאבק במגיפה, וגם סוגיות מיידיות כמו חידוש פעילות התרבות בישראל ● השרה מירב כהן משתתפת בדיון כמשקיפה - זאת לאחר שנמתחה ביקורת חריפה על היעדר נשים בקבינט

"טקס האשכבה" לתעשיית התרבות שקיימו בשבוע שעבר עובדי תעשיית האירועים מול קריית הממשלה בירושלים / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

"הכסף שנשאר בסוף מצחיק. המחירים שלי נמוכים ב-40%-50%"

גלעד אלפסי, בן 46, מחזאי ובימאי תיאטרון ומנהל אומנותי של אירועים ופסטיבלים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז