גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חצי נאפט"א: "חיוני שכל הסכם מעודכן יכלול את 3 השותפות"

ממשל טראמפ הודיע שייתן לשכנה מצפון פסק זמן עד יום ו' להתגבר על חילוקי הדעות המהותיים וקבע תנאים שיקשו עליה להצטרף אליו ● איים במכסים על כלי רכב שמיוצאים מקנדה, אם לא תצטרף ● ההסכם עדיין דורש את הסכם הקונגרס האמריקאי, ולא בטוח שיעבור שם

הנשיא דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
הנשיא דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הנשיא טראמפ התקרב אתמול לתיקון אמנת הסחר החופשי נאפט"א כשהשיג הסכם חדש עם מקסיקו, אבל הוא איים להשאיר את קנדה מחוץ לאמנה הצפון אמריקאית.

העסקה החדשה אומנם מקדמת חוקים אחידים ברחבי היבשת, אבל טראמפ אמר אתמול (ב') שהוא ישמח לנתק את שכנתה הצפונית של ארה"ב מגוש הסחר העתידי במידת הצורך. הוא הציע לשנות את שם האמנה ל"הסכם הסחר בין ארה"ב למקסיקו", וקבע תנאים שיקשו על אוטאווה להצטרף אליו.

ממשל טראמפ הודיע שהוא ייתן לקנדה פסק זמן עד יום ו' להתגבר על חילוקי הדעות המהותיים, כולל על תיקון שיקשה על חברות נאפט"א לערער על עונשי סחר אמריקאיים. מקסיקו הסכימה לשינוי הזה, ואילו דוברים קנדים אומרים זה חודשים שהשינוי לא עולה על הדעת.

"אנחנו נראה אם נחליט או לא לצרף את קנדה, או רק לעשות איתה עסקה נפרדת - אם הם ירצו בכך", אמר טראמפ. הוא הוסיף שהוא יעדיף אולי לחסום יבוא מקנדה במקום לדון בהסכם חדש. "אני חושב שעם קנדה, בכנות, הדבר הקל ביותר שנוכל לעשות הוא להטיל מכס על המכוניות שהם מייצאים אלינו".

עיקרי הסכם הסחר החופשי ארה”ב-מקסיקו

הרטוריקה הקשוחה של טראמפ נגד קנדה היא הדוגמה האחרונה לגישה הנוקשה שלו למדיניות הסחר, של הפעלת לחצים כבדים על מדינות אחרות באמצעות איום במכס כדי להשיג מהן ויתורים.

האסטרטגיה שלו נובעת מהאמונה שלארה"ב יש השפעה גדולה על מדינות אחרות, שלהוטות למכור את מוצריהן ושירותיהן בשוק הגדול ביותר בעולם, וממשלים בעבר לא ניצלו זאת.

העסקה עם מקסיקו כוללת כמה סעיפים של שינוי באמנת נאפט"א, שטראמפ כינה זמן רב "אסון" בגלל תמריצים שמעודדים חברות אמריקאיות להעביר ייצור למקסיקו, לדעתו.

הסעיף החדש החשוב ביותר מעלה את שיעור הרכיבים בכלי הרכב שמיוצרים בצפון אמריקה שיהיו זכאים למסחר חוצה הגבולות ללא מכס שנקבע בנאפט"א. חלק מהמכוניות גם יצטרך להיות מיוצר על ידי עובדים בשכר גבוה - בתגובה לתלונות האיגודים בארה"ב על כך שהשכר במקסיקו נמוך הרבה.

הממשלה המקסיקאית החדשה בראשות הנשיא הנבחר אוברדור, שתושבע בהמשך השנה, הודיעה על תמיכתה בהסכם, אך הדגישה את החשיבות של צירוף קנדה להסכם.

נציגים קנדים הצטרפו לסבבים מוקדמים של שיחות הפתיחה מחדש של נאפט"א, אך הם הוצאו מהדיונים בשבועות האחרונים מפני שארה"ב בחרה להתמקד בעסקה עם מקסיקו תחילה.

עדיין לא ברור אם אסטרטגיית נאפט"א של הממשל תקבל את תמיכת הקונגרס האמריקאי. מחוקקים רבים ועוזריהם אמרו אתמול שהממשל לא סיפק להם די נתונים על ההסכם החדש כדי לשפוט אם הם יכולים לתמוך בו.

חלק מפתח בחישוב של טראמפ הוא שהוא יוכל לקבל תמיכה משמעותית של דמוקרטים, שהתנגדו להסכמי סחר חדשים, על ידי הכללת סעיפים של העלאת שכר במקסיקו וחיזוק איגודים העובדים בה.

אבל הדמוקרטים נשארו לא משוכנעים. "אני לא רואה משהו בהסכם הזה שמתקן את הבעיה הבסיסית", אמר ציר בית הנבחרים סנדי לווין ממישיגן במקסיקו, שבה הוא נפגש השבוע עם מנהיגי איגודים מקומיים.

האמנה החדשה גם עלולה להרתיע ארגוני עסקים שתמיכתם הייתה תמיד חיונית לאישור הסכמי סחר בקונגרס. ההסכם מחליש סעיפים בנאפט"א שמעניקים לחברות רב-לאומיות הגנה משפטית חזקה להשקעות שלהן. ההגנה הזו היא אפשרות להתלונן נגד הממשלות בגופי בוררות מיוחדים של נאפט"א, ולא בבתי המשפט המקומיים.

אבל החשש העיקרי של מחוקקים ועסקים אתמול היה מפני האפשרות שהסכם החדש לא יכלול את קנדה. שינוי כזה, לדעתם, יערער את היתרונות ואת היעילות של האמנה הנוכחית, ויחדיר אי ודאות חדשה לגבי שרשראות אספקה ועסקאות שבנויות על גוש סחר תלת-צדדי. שרשראות האספקה שהתהוו ב-24 השנים מכניסת נאפט"א לתוקף הן מורכבות להפליא, ושיבוש שלהן עלול להסב נזק כלכלי רציני.

"חיוני שכל נאפט"א מעודכן ימשיך לכלול את שלוש השותפות בצפון אמריקה", אמר רופוס ירשה, מנהל המועצה הלאומית לסחר חוץ, שמייצגת עסקים תומכי סחר חופשי. "הדרך היחידה שבה נוכל להתחרות בשווקים עולמיים עם יריבות מאסיה ומאירופה היא לקיים ולחזק את בסיס הייצור הצפון אמריקאי".

השאלה הגדולה ביותר שתלויה מעל נאפט"א השבוע היא אם ארה"ב יכולה כעת לשכנע את קנדה להצטרף עד סוף השבוע, ואיך יתנהג ממשל טראמפ אם זה לא יקרה. 

עוד כתבות

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

בורסת קוריאה / צילום: רויטרס

שינויים קלים באירופה; ארמקו מזנקת 10% בהופעת הבכורה בבורסה הסעודית

דריכות לקראת הבחירות לממשלה בבריטניה מחר ● טולו אויל ממשיכה להתאושש מקריסה של 70% שלשום ● הבנק המרכזי בארה"ב ימסור היום את החלטת הריבית האחרונה השנה, והציפיות הן כי הריבית לא תשתנה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קנביט מעדכנת על חקירת רשות ני"ע בחשד לשימוש במידע פנים

רשות ניירות ערך חוקרת חשדות לעבירות של שימוש במידע פנים, במסגרתה נחקרו נושאי משרה בחברה בעבר ובהווה ● החקירה אינה נסבה על חשדות נגד החברה או בקשר לפעילותה, כך דיווחה החברה למשקיעים

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

בנק הפועלים עקף את לאומי ושוב מחזיק בשווי הגבוה בענף הבנקאות

בימים אלה נרשם שינוי מהותי במאזן הכוחות בין שני הבנקים הגדולים - בעייני המשקיעים וכפי שהוא משתקף בבורסה ● בנק הפועלים אוחז בצמרת דירוג השווי שוק בבנקאות, כשהיום הוא נסחר לפי שווי של 36.5 מיליארד שקל למול שווי של 35.7 מיליארד שקל ללאומי

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

בנק ישראל שוב מתערב באופן משמעותי בשוק המט"ח

ל"גלובס נודע כי בנק ישראל שוב רוכש מט"ח, בהמשך להתערבויות מאז הודעת הריבית האחרונה, וסיכום של רכישות 1.27 מיליארד דולר בחודש נובמבר ● נראה שבנק ישראל שוב רוכש מחוץ לשוק המסחר הסדיר

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אם יתברר שמכרז הדור החמישי בסלולר ימנע מיזוגים בשוק, האם שווה לדחותו?

זו השאלה שצריכה להישאל ולהתברר, והיא לא נשאלת ● ברור למה משרד התקשורת רוצה להימנע מדחייה של המכרז ● בסוף האחריות לקדמה הטכנולוגית מוטלת עליו, וישראל במקום לא טוב

גרטה טונברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אשת השנה של מגזין "טיים": גרטה טונברג

גרטה טונברג, שהוכרזה היום כאשת השנה של מגזין "טיים", נאמה הבוקר בפסגת האקלים והאשימה את מנהיגי העולם בעיסוק ביחסי ציבור, במקום בנקיטת פעולה אמיתית בנוגע למשבר האקלים: "מנהיגי העולם מוליכים אותנו שולל"

תאגיד השידור כאן / צילום: שלומי יוסף

סופית: התאגיד פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של הועדה מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

 

המחיר למשתכן / צילומים: shutterstock, יוסי אלוני, רפי קוץ, עיצוב, טלי בוגדנובסקי

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך בתחילת ינואר

היקף ההגרלה יהיה דומה להגרלה האחרונה שכללה כ-3,000 דירות ● ירושלים, חיפה, אופקים ובאר יעקב צפויות להיכלל בהגרלה

אדוארד פיליפ, ראש ממשלת צרפת / צילום: מתוך תוכנית אירוח בצרפת

ממשלת צרפת הציגה הרפורמה בפנסיות; השביתות במדינה נמשכות

רה"מ אדואר פיליפ הבהיר כי גיל הפרישה הרשמי במדינה ימשיך להיות 62, אך הממשלה תעודד תוכניות שונות כדי להעלות אותו ל-64 עד שנת 2027 ● עובדי מגזרים אחדים, הכוללים עבודה פיזית קשה, יוכלו לפרוש כבר בגיל 60

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

גורמים בליכוד: "נתניהו שוקל לוותר על החסינות"

(עדכונים שוטפים) - כדי למנוע תאריך בחירות על חג פורים, 10 במרץ, חברי הכנסת חייבים להתכנס היום ולהספיק עד חצות לתקן את מועד הבחירות ל-2 במרץ 2020 ● ח"כ עודד פורר בדיון בוועדה המסדרת לפיזור הכנסת ה-22: לבטל את יום השבתון

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

מילון וובסטר    / צילום: shutterstock

מילת השנה של מילון וובסטר: "they" - כינוי לאנשים לא בינאריים מבחינה מגדרית

הכוונה לאנשים שלא מזהים את עצמם באופן מוחלט כזכר או כנקבה ● המושג "they" עבר שינוי רדיקלי בשנים האחרונות, והמילה עמדה במרכז של ויכוחים ושיחות תרבותיות באקדמיה, ברשתות החברתיות ובתרבות הפופולרית

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

אקדח / צילום: thinkstock

תקרית ירי בניו ג'רזי בחנות כשרה: שוטר נפצע, מצוד אחר גבר ואישה חמושים

כלי התקשורת בארה"ב מדווחים כי השניים פתחו באש לעבר שוטרים ועוברי אורח ● עפ"י הדיווחים, לפחות שוטר אחד נפצע ● בתיעודים שונים נראים כוחות משטרה בניסיון ללכוד את החשודים

יואב בן יקר/ צילום: סיון פרג'

טלכלל השקיעה מיליון דולר תמורת 25% ממניות TechBuddy ישראל

חברת TechBuddy היא סטארט-אפ שבדי שמספק מומחי טכנולוגיה עבור אנשים שמתקשים בפתרון בעיות טכנולוגיות