גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברלין חוששת מגלישת המשבר הטורקי: שוקלת סיוע חירום

בכירים באיחוד האירופי בבריסל טענו שמתקיימים דיונים על סיוע חירום, אך התעקשו שקרן מטבע צריכה להיות מעורבת ● התמוססות כלכלת טורקיה עשויה לחולל אי שקט נוסף במזרח התיכון ולהצית גל חדש של הגירה אל צפון אירופה

סירת פליטים בחוף לסבוס ביוון / צילום: רויטרס, Dimitris Michalakis
סירת פליטים בחוף לסבוס ביוון / צילום: רויטרס, Dimitris Michalakis

ממשלת גרמניה שוקלת מתן סיוע חירום פיננסי לטורקיה על רקע החששות בברלין שמשבר כלכלי מקיף יערער את יציבות האזור, לפי מקורות רשמיים גרמנים ואירופים.

השיחות על כך מצויות עדיין בשלב מוקדם, ועשויות לא להניב דבר, אבל האפשרויות שנשקלות נעות בין חילוץ אירופי מתואם דומה לזה שהופעל במשבר החובות בגוש האירו, להלוואות ספציפיות לפרויקטים של בנקים לפיתוח בשליטה ממשלתית וסיוע דו-צדדי.

ברלין חוששת שהתמוססות של כלכלת טורקיה עלולה לגלוש לאירופה, לחולל אי שקט נוסף במזרח התיכון ולהצית גל חדש של הגירה אל צפון אירופה. "נעשה הרבה כדי לייצב את טורקיה. אין לנו הרבה ברירה", אמר פקיד גרמני בכיר.

גם בממשלות אחרות באירופה החששות מתגברים. שר האוצר הצרפתי ברונו לה מר שאירח שלשום (ב') את עמיתו הטורקי בפריז אמר שחשוב לתמוך במאמצי טורקיה לתקן את הכלכלה שלה.

אבל כלכלנים אומרים שמוקדם מדי לקבוע בדיוק לכמה כסף תזדקק טורקיה, שחברה בנאט"ו, מפני שחלק גדול מהחוב הרע שלה נמצא בידיים פרטיות. הם מצביעים על ארגנטינה, כלכלה מתעוררת קטנה יותר שניצבת בפני בעיות דומות, שקיבלה ביוני קו אשראי של 50 מיליארד דולר מקרן המטבע הבינלאומית.

עזרה כזו תציין פיוס דרמטי בין גרמניה לטורקיה, שלמרות השתייכותן לאותה ברית צבאית ומדינית (נאט"ו) וקשרי העבר ביניהן לפני מאה שנה, הלכו והתרחקו זו מזו מאז שהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן ביסס לעצמו שלטון סמכותני יותר בטורקיה.

גישת גרמניה מנוגדת לזו של ארה"ב, שלא הפגינה עניין רב בהרגעת השווקים כאשר הלירה הטורקית קרסה בתחילת החודש. הנשיא טראמפ, שמסוכסך עם ארדואן בגלל מעצר של כומר אמריקאי בטורקיה, הטיל עיצומים ומכסים על מדינה זו.

דוברים גרמנים אומרים שמדיניות זו הגבירה אולי את המצוקה של טורקיה, והורידה את אמון השווקים בה. "זה ממש אי שפיות וזו מדיניות מוטעית", אמר בכיר גרמני.

החשש העיקרי של ברלין הוא שמשבר עלול לערער עסקה חשובה עם טורקיה, שבמסגרתה אנקרה עצרה פליטים מהמזרח התיכון ומאסיה בדרכם לאירופה בתמורה למימון. גרמניה חוותה מחאה ציבורית אחרי שהיא קלטה כמעט שני מיליון מבקשי מקלט מאז 2015.

קריסת הלירה הטורקית, שאיבדה 40% מערכה מול הדולר מתחילת השנה, העלתה את האינפלציה ואת הלחצים על חברות, עסקים ויחידים שיש להם חובות במט"ח. האיום בחדלות פירעון רחבה מעיק על הבנקים הטורקיים.

מדינות עם בעיות במאזני התשלומים פנו בעבר לקרן המטבע הבינלאומית מוושינגטון, שיכולה לספק נזילות למדינות החברות בתמורה לרפורמות כלכליות לא פופולריות. אבל כאשר ארה"ב מאיימת בווטו על כל בקשה טורקית מהקרן, דוברים בברלין ובבריסל אומרים שאירופה תצטרך אולי להיכנס לתמונה.

שני בכירים באיחוד האירופי בבריסל אמרו שמתקיימים דיונים על סיוע חירום, אך התעקשו שקרן מטבע צריכה להיות מעורבת. מסלולים אחרים שאינם מגיעים לכדי חילוץ כספי מלא יכולים להיות הלוואות של בנק ההשקעות האירופי או של הבנק האירופי לשיקום ופיתוח לפרויקטים ספציפיים, מסר אחד המקורות. צעדים כאלו יחייבו בכל מקרה הסכמה של חברות האיחוד האירופי.

ללא השתתפות קרן המטבע, יהיה צורך ליצור מנגנונים חדשים, שיחייבו קונצנזוס באיחוד האירופי, מסרו מקורות גרמנים ואירופים.

בכל מקרה, חבילת סיוע אירופית, בדומה לזו שהוצעה ליוון ולעוד מדינות אירו במשבר החובות של האזור, תחייב חבילת צעדי צנע שארדואן אולי לא יוכל לקבל. הנשיא הזה, שנבחר מחדש ביוני על סמך הבטחה לשגשוג כלכלי, טוען שכלכלת ארצו בריאה.

כל סיוע גרמני לארדואן יהיה כרוך גם בסיכונים פוליטיים לקנצלרית אנגלה מרקל. סקר שפורסם בשבוע שעבר מצא ש-72% מהגרמנים מתנגדים למתן סיוע כספי כלשהו לטורקיה.

סיוע כזה עלול גם להחריף את המתחים בין הקנצלרית לנשיא טראמפ, שמותח ביקורת על מדיניות ההגירה הליברלית של גרמניה, על ההוצאה הצבאית הנמוכה שלה, על מדיניות האנרגיה ועודפי הסחר עם ארה"ב.

עם זאת, ייתכן שבסופו של דבר אירופה תמצא שהיא לא תוכל להימנע מסיוע כלשהו לטורקיה, אמר דיפלומט אירופי בכיר באנקרה. "לא נוכל לשבת בחיבוק ידיים ולראות את טורקיה מתמוססת. לחצי ההגירה והחשיבות הגיאו-אסטרטגית, יחד עם הקשרים הכלכליים, חשובים מדי", הוא הוסיף. 

עוד כתבות

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

מנואל טרכטנברג / צילום: איל יצהר

"מה שראינו זה רק הפרומו. זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה”

התכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי ● בראיון ל"גלובס" אומר פרופ' מנואל טרכטנברג כי למרות הצלחה בריאותית בהתמודדות עם הקורונה, היה כשל טוטלי בפן הכלכלי והניהולי, והוא חרד מהשאלה כיצד ינוהל המשבר בחודשים הקרובים

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

שוק העבודה מתחיל להתאושש? עלייה קלה במספר החוזרים לעבודה

בשירות התעסוקה מדווחים כי מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19.4.2020, נרשמו בשירות התעסוקה 103,155 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 202,332

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

מדענים סינים דוחים את ההאשמות: אין סיכוי שהקורונה הגיעה ממעבדה או משוק החיות

בצל המתקפה האמריקאית על סין כאחראית להתפרצות הקורונה, אומר מנהל המכון הווירולוגי בווהאן כי הנגיף החדש שונה מכל ווירוס שנחקר במעבדות ● מומחה מגפות בכיר טוען כי השוק הוא "אחד מקורבנות המגפה"

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

נמרוד שפר / תמונה: יחצ

התעשייה האווירית: הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ב-134%

הרווח הנקי ברבעון הראשון גדל ל-34 מיליון דולר, לעומת 14 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח התפעולי שילש את עצמו והגיע לכ-61 מיליון דולר ● המנכ"ל נמרוד שפר: "לחברה לא ידוע על ביטולי חוזים או עיכובים משמעותיים בעקבות מגפת הקורונה"

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

דיסקונט הרוויח 279 מיליון שקל ברבעון; הפסדי האשראי קפצו ב-365%

הבנק דיווח על ירידה של 31% ברווח הנקי ברבעון הראשון לרמה של כ-279 מיליון שקל, לעומת רווח של 405 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 ● התשואה על ההון עמדה על 6%

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ מאיים לסגור את טוויטר לאחר שסימנה ציוצים שלו לבדיקה

הטענות הללו של הנשיא מגיעות לאחר שטוויטר הוסיפה בדיקת עובדות לסדרה של ציוצים שלו מאתמול, בה הוא קרא לבחירות דרך הדואר "הונאה"

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

דוח פניות הציבור של משרד התקשורת לשנת 2019: פלאפון בולטת לטובה

פלאפון סיימה את 2019 עם הכי הרבה פחות תלונות מוצדקות ביחס למספר הלקוחות שלה ● פרטנר אחריה במקום השני, ואחריהן גולן טלקום, סלקום והוט מובייל

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מימין: איציק שנידובסקי, מנכ"ל אנליסט, ונועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות אנליסט / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הביאה להפסדי נוסטרו של 22 מיליון שקל באנליסט שעבר להפסד רבעוני

הרווח התפעולי הרבעוני הסתכם בכ-3.7 מיליון שקל ● השפעת הקורונה על אנליסט באה לידי ביטוי בהשפעה ישירה על שווי הנכסים הפיננסים המנוהלים, ובעיקר על תיק הנוסטרו, שרשם הפסד של כ-22 מיליון שקל

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

מני מזוז/ צילום: רפי קוץ

"המציאות בה נאשם בפלילים מקים ממשלה משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה"

11 שופטי בג"ץ פרסמו את נימוקיהם  בעניין הטלת המנדט על בנימין נתניהו  ● השופטים מבקרים את המצב בו נאשם בפלילים מקבל את הרכבת הממשלה, אך טוענים שהתערבות בהחלטה המכוננת את הרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת"

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

תם ונשלם: נפתרה המחלוקת סביב הטלפוניה הסיטונאית של בזק

משרד התקשורת קובע שהפתרון שבזק מציעה לטלפוניה הסיטונאית עומד בדרישות שקבע וכבר בקרוב החברה כבר לא תהיה בהפרה ● אחד האירועים הקשים ביותר שליוו את החברה בשנים האחרונות בא על סיומו

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

קואליציה רחבה היא עסק יקר: שרי הממשלה אישרו קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים

בהצעת הקיצוץ הרוחבי מפורטים יעדי הכסף שייחסך וכן קבלת אישור להקצאת התקנים הדרושים ללשכות שרים והמנכ"לים במשרדים החדשים ● הקיצוץ הכבד ביותר הוא במשרד הביטחון, עם קיצוץ של 27 משרות בהיקף כספי של יותר מ14 מילון שקל במונחים שנתיים

חנן פרידמן / צילום: רפי דלויה

השפעות הקורונה על לאומי: זינוק בפיקדונות ומעבר להפסד ברבעון

בנק לאומי רשם הפסד חריג של 232 מיליון שקל ברבעון הראשון למרות גידול בהכנסות מעמלות ● שיעור ההוצאות בגין הפסדי אשראי מיתרת האשראי לציבור קפץ ל-1.2%