גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פס"ד ג'וני דפ: האם בהוליווד יחדלו לחתום עסקאות בלחיצת יד?

פסק הדין שניתן השבוע בתביעתו של השחקן ג'וני דפ נגד עורך דינו הוותיק יוביל להערכה מחודשת של תרבות עשיית העסקאות באמצעות לחיצת יד, שעדיין נפוצה מאוד בחלקים מסוימים בהוליווד

ג'וני דפ / צילום: רויטרס Mario Anzuoni
ג'וני דפ / צילום: רויטרס Mario Anzuoni

פסק הדין שניתן השבוע בתביעתו של ג'וני דפ נגד עורך דינו הוותיק יוביל להערכה מחודשת של תרבות עשיית העסקאות באמצעות לחיצת יד, שעדיין נפוצה מאוד בחלקים מסוימים בהוליווד.

השופט קבע כי אין תוקף להסכם מילולי שמזכה את עורך דינו של דפ באחוז מסוים מרווחי לקוחו, מכיוון שההסכם לא נערך בכתב, כנדרש בחוק הקליפורני. אשתקד תבע דפ את ג'ייקוב בלום כדי להשיב לעצמו סכום שנאמד בכתב התביעה ב-30 מיליון דולר, ששולם לבלום בעמלות מאז 1999.

ניצחונו של כוכב סרטי "שודדי הקאריביים" צפוי לשנות את האופן שבו מעניקים עורכים דין ושחקנים תוקף רשמי לחוזים ביניהם, לדברי עורכי דין שמתמחים בשוק הבידור. כמו כן, ניצחונו של דפ ימריץ שחקנים אחרים שאינם שבעי-רצון מנציגיהם, להגיש תביעות משפטיות דומות. "כולם חשופים", אמר עורך דין ותיק בשוק הבידור.

עורכי דין, סוכנים ונציגים אחרים בהוליווד מקיימים לעתים קרובות עם שחקנים ובמאים קשרים ממושכים, שמתחילים באופן לא רשמי ומתפתחים למערכת יחסים אישית מאוד. עורכי דין מציינים כי הסכמים בעל-פה הם עדיין תופעה רווחת, למרות שנדרש הסכם בכתב לסוגים אחרים של עסקאות שנערכות בהוליווד, כמו למשל שכירת שחקן או במאי בידי אולפן סרטים ליצירת סרט או תוכנית טלוויזיה.

"עסקאות שמשורבטות על מפית נייר זה כשאתה כבר מתחיל להיות רשמי", אמר שויילר מור, עורך דין שמתמחה בחוזים הוליוודיים. מור אמר כי מדיניות המשרד שלו, Greenberg Glusker, היא לערוך חוזים בכתב, והעריך כי משרדי עורכי דין אחרים יתחילו לנהוג כך. הסכמים כאלה מזכים בדרך-כלל את עורכי הדין ב-5% מרווחי השחקן, לדברי מור.

אדם וולדמן, אחד מעורכי דינו של דפ בתביעה, העריך כי פסק הדין "ייצור שינוי משמעותי בהוליווד". בלום, שגם משרד עורכי הדין שלו נכלל ברשימת המשיבים, לא נענה לפניות שבהן התבקש להגיב, וגם עורך דינו לא נענה לפניות כאלה. במסמכים שהוגשו לבית המשפט הכחיש בלום - עורך דין בולט בהוליווד - את הטענות נגדו ואמר כי דפ נתן תוקף להסכם המילולי בכך שהמשיך לצרוך ממנו שירותים משפטיים.

החוק הקליפורני דורש שעורכי דין, שמייצגים לקוחות על בסיס הצלחה ותשלום באחוזים, יערכו בכתב את החוזה שלהם עם הלקוח. בפסק הדין של השופט טרי גרין בבית המשפט העליון בלוס אנג'לס, שניתן שלשום (ג'), נאמר כי ההסכם המילולי של דפ עם בלום הוא הסכם על בסיס הצלחה ותשלום באחוזים, מכיוון שעורך הדין קיבל תשלומים על בסיס הצלחתו העסקית של השחקן. מכיוון שלא נחתם חוזה בכתב, יש לדפ זכות לבטל את ההסכם המילולי, על-פי קביעת השופט.

פסק הדין אינו דורש בהכרח שבלום ישיב את עשרות המיליונים שכבר קיבל מדפ. מתוקף החוק הקליפורני, בלום זכאי לדרוש תגמול סביר בגין זמנו לאחר ביטול החוזה המילולי. במסמכים שהוגשו לבית המשפט טען בלום כי הקדיש אלפי שעות לעבודה על עשרות עניינים עבור דפ.

שני הצדדים ממשיכים לתבוע זה את זה בגין סוגיות שלא יושבו בפסק הדין שלשום.

בתביעתו של דפ, שהוגשה באוקטובר, נטען כי השחקן אינו מתמצא בעניינים משפטיים או פיננסיים, וסמך על יועציו בכל הנוגע לניהול ענייניו. כשהוא שכר את בלום, הוא כבר זכה בתהילה הודות לסרטים כמו "מה עובר על גילברט" ו"המספריים של אדוארד".

מחקר שערך ב-2014 פרופסור ג'ונתן ברנט מבית הספר למשפטים באוניברסיטת קליפורניה הדרומית, העלה כי מרבית עורכי הדין העסקיים מתעקשים על הסכם כתוב כאמצעי הגנה לשני הצדדים בעסקה. מחקר זה, שניתח את הסיכונים המשפטיים של חוזים לא רשמיים בעולם הבידור, מגיע למסקנה היבשה: "הוליווד חורגת מגישה זהירה זו".

דיאן קרפמן, מומחית לאתיקה משפטית, אמרה כי המילים "אנחנו מיוחדים" הן פזמון חוזר שאותו שמעה לעתים קרובות מעורכי דין בהוליווד במהלך השנים, כשערכה מצגות על חובותיו האתיות של עורך הדין. "כולם אומרים: זה הכלל, אבל הכלל הזה לא מתייחס אלינו", ציינה קרפמן.

פסק הדין שלשום הוא הפיתול האחרון בסאגת הסכסוך הפומבי בין דפ לבין אנשי המקצוע שטיפלו בענייניו. ביולי הוא חתם על הסדר מחוץ לכותלי בית המשפט עם מנהליו העסקיים לשעבר ב-Management group, שאותם האשים בשקיעתו בחובות ובבזבוז של יותר מ-650 מיליון דולר. החברה הכחישה את טענותיו והאשימה את "סגנון החיים האנוכי, הפזיז וחסר האחריות" של השחקן.

עוד כתבות

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם הרשום עליו אינו תואם במדויק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017 ואוחדו לדירה אחת

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

שתי חברות ישראליות שנסחרות באוסטרליה גייסו כמה מיליוני שקלים בהנפקות פרטיות

החברות הן אפסווילאג', שמפתחת תוכנה לעסקים קטנים, והרמד, שמפתחת מוניטור לשימוש בהריון

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע כי העילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך את טענותיו של נשיא ארה"ב כי החלטת ה-FBI לחקור אותו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, המבקר מוצא פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

אלברטו סלזאר, נייקי / צילום: רויטרס

ארה"ב: מאות עובדות ועובדי נייקי הפגינו במחאה על יחס החברה לנשים

400 עובדות ועובדי חברת הלבשת הספורט הפגינו במחאה על היחס של החברה לנשים שכולל שכר נמוך יותר משל גברים והתנהגות לא ראויה ● העובדים ניצלו את אירוע חניכת הבניין החדש של החברה שנקרא על שם מאמן ריצה שהפעיל לחץ נפשי וסימם אתלטיות ואתלטים שאימן

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בת"א: מניית אגוד מזנקת בכ-8% לאחר העדכון של רשות התחרות

רשות התחרות הודיעה כי לא תערער על החלטת ביה"ד לתחרות לאשר את מיזוג מזרחי טפחות ובנק אגוד ●  ביג רוכשת מרכזים לוגיסטיים בסרביה ● פריון מטפסת בעקבות דיווח על שת"פ בתחום הפרסום הדיגיטלי

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

יעקב פרנקל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגובה בסל מטבעות ובנגיד לשעבר: סאגה משיקה מטבע קריפטו "יציב"

כמעט שלוש שנים לאחר שהוקם, השיק היום מיזם הבלוקצ'יין Saga, שנוסד על ידי משה חוגג ועידו שדה מן, מטבע דיגיטלי "יציב" ● עם צוות היועצים של החברה נמנים הפרופסורים לכלכלה יעקב פרנקל, מיירון שולס ודן גלאי

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בניו יורק נפתח במגמה שלילית; וול סטריט ג'ורנל: ארה"ב תדחה הטלת המכסים

הוול סטריט ג'ורנל דיווח כי נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישה של תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת כי הרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל ● העלייה במדד המחירים לצרכן בסין מיוחסת לזינוק במחירי המזון במדינה בשל מחסור בחזיר ● כלכלת בריטניה רשמה קיפאון ברבעון השלישי

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם ועדת הכספים קיפחה את כל המגזרים חוץ מאשר החרדים?

עודד פורר, הנציג של ישראל ביתנו בוועדת הכספים, זוכר הטיה גורפת לטובת החרדים - בדקנו בטבלאות ● המשרוקית של גלובס

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל"גלובס" נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים, והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: כדי להציל חיים של מטופלים, צריך יותר מביג דאטה

למרות השימוש הגובר במערכות בינה מלאכותית בעולם הרפואה, לא רואים במקביל שיפור באיכות הטיפול ● הסיבה: המפתחים לא מתמקדים מספיק במרכיב האמון של הצוות ושל המטופלים במערכות האלה ● דעה

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ: "עידן הפחם בישראל יסתיים בשנת 2025"

שר האנרגיה נאם בוועידת האקלים במדריד והכריז כי בסוף שנת 2019 תתבצע ההפחתה בשימוש בפחם עד כדי 50%, ויסתיים השימוש בפחם בתחנות הכוח עד שנת 2025 ● אדם טבע ודין: "ישראל נכשלת ביישום הסכם פריז. אנחנו עדיין לא מפנימים שהעולם השתנה, הכלכלה השתנתה ואנחנו נשארים הרחק מאחור"

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"