גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פניית פרסה של ה-FDA: הסיגריות האלקטרוניות הן "מגפה"

ראש מנהל המזון והתרופות בארה"ב, ה-FDA, התייחס לבני נוער המעשנים סיגריות אלקטרוניות ● "הזמינות של סיגריות אלקטרוניות אינה יכולה לבוא על חשבון התמכרות דור חדש של צעירים לניקוטין, וזה לא יקרה", אמר בראיון

סיגריית ג'ול. ה-FDA: "מדובר במגפה" / צילום: רויטרס
סיגריית ג'ול. ה-FDA: "מדובר במגפה" / צילום: רויטרס

ראש מנהל המזון והתרופות בארה"ב, ה-FDA, כינה את השימוש המוגבר של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות "מגפה", והודיע שהוא שוקל לאסור על כל הסיגריות הללו בשוק האמריקני.

אחרי שנים של ירידה בשיעורי העישון בארה"ב, מכירות הסיגריות האלקטרוניות קפצו בשנה האחרונה, במידת מה בזכות מיזמי סטארט אפ מקוונים שמוכרים מאיידים ונוזלים עם ניקוטין. המותג הפופולרי ביותר, Juul, מוכר נוזלי מילוי בטעמי מנגו, מלפפון וקרם. כל קפסולה שמחירה 4 דולר מכילה ניקוטין בכמות של חפיסת סיגריות.

"מספר הצעירים שלהערכתנו משתמשים כעת במוצרים האלו הגיע לממדי מגפה", אמר נציב ה-FDA סקוט גוטליב, שצפוי להודיע עוד הערב על אמצעים להגבלת השימוש בקרב בני נוער.

ד"ר גוטליב מסר שהוא מאמין שטעמים מסוימים הופכים את המוצר למושך בעיני בני עשרה. "הזמינות של סיגריות אלקטרוניות אינה יכולה לבוא על חשבון התמכרות דור חדש של צעירים לניקוטין, וזה לא יקרה", הוא אמר בראיון.

ההודעה הזו היא למעשה פניית פרסה של ה-FDA, שב-2016 העניקה תקופת חסד לסיגריות האלקטרוניות שהיו אז כבר בשוק, עד שהיצרנים יגישו מוצרים לעיון הסוכנות. בשנה שעברה האריך גוליב את תקופת החסד הזו ל-2022, ואפשר ל-Juul Labs ולאחרים להמשיך למכור את מוצריהם הקיימים.

ה-FDA מסר שהוא משגר עוד היום (ד') מכתבים ל-Juul וליצרנים גדולים נוספים, שדורשים מהם להגיב בתוך 60 יום ולהציג תוכניות משכנעות להפחתת שימוש של בני עשרה במוצרים שלהם, או להסתכן באיסור על מכירת המוצרים.

האזהרה אינה כוללת, עם זאת, את מה שארגונים נגד עישון דרשו. "הקמפיין למען ילדים משוחררים מטבק" קרא לאיסור גורף על סיגריות אלקטרוניות בטעמים, ולהסרה מידית של מוצרים שהושקו ללא אישור FDA משנת 2016.

Juul כבשה נתח של 72% משוק הסיגריות הללו בארה"ב, שמוערך ב-2.3 מיליארד דולר בשנה, לפי ניתוח של בנק וולס פארגו על נתונים של נילסן. הנתון הזה לא כולל מכירות באינטרנט. Juul גייסה לאחרונה 650 מיליון דולר בסבב מימון שמעריך את החברה הזו בכ-15 מיליארד דולר.

המאיידים של Juul, הושקו ב-2015 והפכו לסמל סטטוס של בני נוער ולבעיה בבתי ספר אמריקאיים. לפי וולס פארגו, המוצר Vuse של בריטיש אמריקן טובייקו הוא השני בשוק עם 10%, ו-MarkTen ו-Green Smoke של אלטריה (יצרנית מרלבורו) הם 8% משוק הסיגריות האלקטרוניות.

גולטיב הודיע בשנה שעברה על תוכנית להפחתת הניקוטין בסיגריות רגילות לרמות לא ממכרות, ובו זמנית לעודד מעשנים מבוגרים לעבור למוצרים מזיקים פחות כמו סיגריות אלקטרוניות. הוא הודיע שהוא עדיין מאמין באסטרטגיה הזו.

מנהל המזון והתרופות מנסה בו בזמן לקיים שוק למוצרים שמבוגרים יכולים לנצל כדי להפסיק לעשן, ולהגן על ילדים מפני התמכרות לניקוטין, אמר ד"ר גוטליב. הוא הוסיף שאם הוא לא היה מאריך את תקופת החסד, היצרנים היו יכולים עדיין להחזיק את מוצריהם על מדפי החנויות עד השנה הבאה.

Juul אומרת שמוצריה מיועדים למעשנים מבוגרים שמנסים להפסיק. מול הלחצים המוגברים לרסן את השימוש הרחב במוצריה בקרב צעירים, החברה שינתה בשנה האחרונה את נוהגי השיווק שלה, והיא אינה משתמשת יותר בתצלומי דוגמנים או צעירים בני פחות מ-25 במודעותיה ותשדיריה.

בקיץ שעבר העלתה Juul את גיל המינימום לקנייה מאתר האינטרנט שלה ל-21, והיא טוענת שחיזקה מאז את חסימת ניסיונות הרכישה של צעירים מגיל זה. היא גם מבצעת בדיקות אקראיות בחנויות עצמאיות לווידוא גילם של קונים.

סקר מ-2017 של המרכזים לבקרת מחלות ומניעה בארה"ב הראה ש-2.1 מיליוני תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים בארה"ב השתמשו בסיגריה אלקטרונית ב-30 הימים האחרונים. נתונים של FDA מאותתים על האצת השימוש בקרב בני עשרה מאז השנה שעברה, לפי גוטליב.

בקיץ ביצע FDA בליץ של אכיפה, שמצא שמוצרי Juul והיצרנים האחרים נמכרו באופן לא חוקי לקטינים ביותר מ-1,100 חנויות ואתרי אינטרנט. 131 חנויות כאלו נקנסו על הפרה חוזרת של החוק.

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו מארח את שר הכלכלה היפני הירושיג סקו / צילום: לע"מ קובי גידעון

אחרי סין וקוריאה: גם יפן שמה את ישראל על הכוונת

התחממות ביחסים העסקיים בין ישראל ליפן הובילה לביקור השבוע בישראל של שר הכלכלה היפני ו-200 מנהלים בכירים, רובם מחברות טכנולוגיה • ההשקעות של היפנים עדיין בהיקפים מצומצמים, אבל אם רק יתגברו על פערי התרבויות - יש לאן לצמוח

אבי ברנמילר / צילום: איל יצהר

המצבר של ברנמילר מתרוקן: הלוואת גישור נפלה והמניה ממשיכה להתרסק

החברה הודיעה על פקיעת תוקפו של מזכר עקרונות לא מחייב לקבלת הלוואת גישור מקרן השקעות פרטית, בהיקף של כ-20 מיליון שקל ● ברנמילר עדכנה כי היא והמלווה "ממשיכים במאמציהם להגיע להסכמות מסחריות ומשפטיות"

שדה התעופה רמון / צילום: איל יצהר

שדה התעופה רמון יפה ומרשים - אך האם ההשקעה של 1.7 מיליארד שקל תוכיח את עצמה?

מדובר בשדה שמעוצב בצורה מרשימה מאוד, הן חיצונית והן בחלקו הפנימי - החל מההקפדה על הדברים הקטנים כמו שקעי טעינה ו-USB ליד כל מושב בחללי ההמתנה, עבור בשירותים אסתטיים ועד לצמחייה הידרופונית ובריכת דגים חיצונית ● שטח השדה עומד על פי 100 מזה שמשמש את אילת כיום - ליגה אחרת

אהוד אולמרט / צלם: נועם מושקוביץ'

אהוד אולמרט רכש דירת פנטהאוז בכיכר המדינה בת"א ב-12 מיליון שקל

מדובר בדירת פנטהאוז חדשה שהוקמה במסגרת פרויקט תמ"א 38 ברחוב מטמון 7 בת"א ● שמו של רה"מ לשעבר לא מופיע בנסח הטאבו של החברה, אך בסביבת הפרויקט מאשרים כי אולמרט הוא הרוכש ● הסיפור פורסם לראשונה בתוכנית "ברקוד" בחדשות 13

קמפיין ביטוח ישיר / צילום מסך

9 מיליון וביטוח ישיר בראש טבלת הפרסומות הזכורות והאהובות

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ל-9 מיליון היא האהובה ביותר בשבוע החולף, ואילו פרסומת היונים לביטוח ישיר היא הזכורה ביותר ● הקמפיין המושקע ביותר: הפרסומת לקוטג' של תנובה עם רשף לוי, שבה הושקעו 822 אלף שקל

פרוייקט מחיר למשתכן בירושלים/ צילום:רפי קוץ

בדיקה: מחירי הדירות בירושלים ובתל אביב נחתכו ביותר מ-100 אלף שקל בממוצע בשנה החולפת

המדד הכללי מצביע על ירידה ממוצעת של 2.3% במחירי הדירות • הדרמה נמצאת בפילוח המחוזות - אזור ירושלים רשם צניחת מחירים בלמעלה מ–6% ובת"א ב–5% בממוצע. בחיפה נרשמה עלייה מינורית • יו"ר לשכת המתווכים בבירה: "מחיר למשתכן הוריד קונים מהשוק"

סיאטל/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

מיקרוסופט תשקיע חצי מיליארד דולר בסיוע בבעיית הדיור של סיאטל

זאת בתגובה למשבר דיור אזורי שהשפיע על תושבים רבים עם הכנסה נמוכה או בינונית ● מחצית מהסכום יוקדש לתמיכה בדיור לבעלי הכנסה נמוכה במחוז קינג שבמדינת וושינגטון, ו-225 מיליון דולר נוספים יושקעו בדיור במחיר מסובסד לבעלי הכנסה ממוצעת; ב-25 מיליון דולר הנותרים ייעשה שימוש לבעיית חסרי הבית בכל מחוז סיאטל

גלעד גליק, מנכ"ל איתמר מדיקל / צילום: איל יצהר

חם בביומד: איתמר מדיקל גייסה 11.5 מיליון דולר, וכיטוב 6 מיליון דולר

גיוס הגישור של איתמר, בו משתתף גם מור בית השקעות, עשוי לגדול ● מניית כיטוב צונחת כעת בבורסה בתל אביב ביותר מ-20% לאחר שיעור עלייה תלת ספרתי ביומיים האחרונים

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

איילת שקד: "יש נגדי מתקפה משולחת רסן, שקרית ומסיתה, האשמות שווא ובדיות"

על רקע פרשת אפי נוה, מוסרת כעת איילת שקד, שרת המשפטים ויו"ר הוועדה לבחירת שופטים, דברים בכנס "סמינריון משפט עברי" לזכרו של עו"ד יעקב וינרוט ● "אני מתכוונת לכהן כשרת משפטים ארבע שנים נוספות עד שאשלים את המהפכה שהתחלתי"

ביתו של דני עטר בגן נר / צילום: פאול אורלייב

סאגת הבריכה הלא חוקית בביתו של דני עטר: ועדת ערר דחתה ניסיון להכשיר את הבנייה בדיעבד בבית יו"ר קק"ל

תוכנית שהגיש בעבר דני עטר להכשרת הבנייה אושרה • לאור ערעור של רמ”י התהפכה ההחלטה: “אם יצאו הארזים החוטאים נשכרים מבנייה לא חוקית שביצעו, מה יעשו ויבנו אזובי הקיר?”, נכתב בהחלטה • במקביל פנתה רשות מקרקעי ישראל לבית המשפט כדי להרוס את הבריכה

רב אלוף גדי איזנקוט/ צילום:  דובר צהל

צה"ל חשף את מחיר הפרידה מאיזנקוט: וזה עלה פחות מגנץ

הצבא הוציא 22 אלף שקל על תאורה, לבמאי ולהפקה הוא שילם כ-81 אלף שקל, הוציא עוד כ-58 אלף שקל על הסעדה וכ-68 אלף שקל לשירותי הקרנה והגברה ● יצויין כי עלויות האירוע נמוכות משמעותית מעלויות אירוע הפרידה שקיים צה"ל לקודמו בתפקיד בני גנץ שהסתכמו בכ-590 אלף שקל

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

"אם חריש הייתה חרדית - בעיית הדיור של החרדים הייתה נפתרת ל-5 השנים הקרובות"

היזם החרדי שלמה ברונר מסביר למה החרדים לא קונים דירות ריקות וזולות במקומות שבהם יש בנייה עודפת: "מאות דירות זה לא מספיק. צריך אלפי דירות בשביל מוסדות ציבור, כי צריך מוסד לכל קהילה"

1 מכל 10 ישראלים מחזיק בארנק 500 שקל ומעלה / צילום: Shutterstock

השקל נחלש: "האינפלציה ב-2019 תהיה קרובה לגבול התחתון"

בהמשך לפרסום מדד המחירים לצרכן בלאומי צופים כי האינפלציה תישאר בחודשים הקרובים סביב רמה של 1%, במהלך השנה צפויה להתמתן מעט, ובהמשך, לקראת סוף 2019, האינפלציה צפויה לשוב לסביבתה הנוכחית" ● הדולר עלה 0.27% ושערו היציג נקבע על 3.688 שקלים ● סקירות המט"ח היומית של "גלובס"

תעודות סל / אילוסטרציה: shutterstock

היום שאחרי תעודות הסל: לאן תפנה תעשיית המדדים בישראל

איך נראית תעשיית מוצרי המדד בישראל לאחר הפיכת תעודות הסל ל-ETF? אילו מנהלים מובילים את התעשייה המאוחדת וכמה מדדים ומוצרי מדד זמינים כעת עבור המשקיע הישראלי?

בזק / צילום: רויטרס

מחזיקי האג"ח באינטרנט זהב בדרך לתביעה נגד הבנקים

בעקבות כישלון המכרז למכירת ביקום, בעלי האג"ח דורשים מהבנקים להזרים הון לאינטרנט זהב כדי להשאיר אותה בחיים ולנסות למכור את ביקום בשלב מאוחר יותר

בני גנץ/ צילום: טל שניידר

"ישראל לפני הכול": בני גנץ שובר שתיקה ברשתות החברתיות

חוסן לישראל השיקה הבוקר את פעילות המפלגה והיו"ר גנץ ברשתות החברתיות עם וידאו ראשון של המועמד ● הצבע השולט בקמפיין - ירוק זית צה"לי

דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר

אינטרנט זהב הודיעה רשמית על עצירת התשלומים למחזיקי האג"ח וכניסה להסדר חוב של 730 מיליון שקל

התספורת הצפויה למחזיקים נאמדת במאות מיליוני שקלים ● בשל חשש לניגוד עניינים: מנכ"ל אינטרנט זהב, דורון תורג'מן, פרש מניהול החברה הבת ביקום ויוחלף בידי עמי בר לב, שכיהן כיו"ר אינטרנט זהב ● שווי השוק של אינטרנט זהב הצטמק ל-92 מיליון שקל בלבד לאחר קריסה של 90% במניה בשנה האחרונה

מכשיר המוטו Razr המיתולוגי / צילום: Shutterstock

הלו מוטו: מוטורולה תשיק מחדש את טלפון הצדפה שלה כסמארטפון

מדובר ב-Motorola Razr שזכה לפופולריות רבה בעבר, אך עם עדכונים ל-2019 כמו מסך מתקפל ופיצ'רים נוספים של טלפון חכם

פייק ניוז / צילום: Shutterstock

פייסבוק מחקה 500 עמודים וחשבונות שהפיצו פייק ניוז

פייסבוק מחקה את העמודים והחשבונות לאחר שזיהתה שני קמפיינים רוסים להפצת דיסאינפורמציה, שמטרתם הייתה להשפיע על משתמשים באירופה ובמרכז אסיה

עידן רגב / צילום: יחצ

עידן רגב, מנהל הקריאייטיב בבאומן, מצטרף כשותף ב-LEAD

הפרסומאי רמי יהודיחה עושה מאמץ נוסף לשדרג את הצעת הערך שלו בתחום הקריאייטיב ומצרף למשרד הפרסום LEAD את עידן רגב כמנהל קריאייטיב ראשי במסלול שותפות